Podróże po Europie

Volksparkstadion - zwiedzanie stadionu HSV Hamburg

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2022

Stadion Volksparkstadion (nazywany również Hamburg Arena) to obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa Hamburger SV (w skrócie HSV). Należy on do najnowocześniejszych obiektów sportowych w Niemczech i znajduje się na liście UEFA Elite Stadium.

Zwiedzanie stadionu nie należy może do najbardziej oczywistych atrakcji Hamburga, ale może być nie lada gratką dla zagorzałych fanów piłki nożnej.

Trybuny stadionu HSV
Trybuny stadionu HSV

Volksparkstadion - wcześniejszy stadion

Istniejąca dziś arena powstała w miejscu wcześniejszego obiektu o tej samej nazwie, który był świadkiem największych sukcesów klubu (HSV wygrywało na nim mistrzostwo Bundesligi w latach 1979, 1982 oraz 1983). Stary Volksparkstadion należał do najgorszych z perspektywy kibica stadionów w całej Bundeslidze, gdyż posiadał krótki dach oraz bieżnię, która oddalała w sposób znaczny trybuny od boiska. Do tego jego łuki były na tyle "zagięte", że siedzące na nich osoby nie miały praktycznie szans dojrzeć co dzieje się pod przeciwną bramką.

Mimo swoich wad dawny Volksparkstadion mógł pomieścić aż 75 000 widzów i był gospodarzem Mistrzostw Świata w 1974 roku oraz Mistrzostw Europy w 1988 roku.

Nowy Volksparkstadion

Pod koniec lat 90. podjęto decyzję o budowie nowego, nowoczesnego obiektu. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 1998 i zakończyły w sierpniu 2010 roku. Koszt budowy wyniósł około 100 milionów Euro, a stadion od początku zaprojektowany został z myślą o spełnieniu najwyższych standardów, aby można było na nim organizować najważniejsze rozgrywki międzynarodowe. Warto wspomnieć, że przebudowa obiektu została przemyślana w ten sposób, by nie przeszkadzała HSV w rozgrywaniu na nim swoich meczów domowych.

Po przebudowie na Volksparkstadion rozegrano kilka spotkań Mistrzostw Świata w 2006 roku (w tym ćwierćfinał Włochy-Ukraina 3-0) oraz finał Ligi Europy w 2010 roku w którym Atletico Madryt pokonało Fulham 2-1.

Fasada stadionu HSV
Fasada stadionu HSV

Ile osób pomieści stadion HSV Hamburg?

Podczas rozgrywek krajowych Volksparkstadion może pomieścić aż 57 000 widzów. W przypadku spotkań międzynarodowych limit ten spada do 51 500. Skąd ta różnica? W Niemczech trybuny dla najbardziej zagorzałych fanów posiadają miejsca stojące, co zwiększa pojemność. Nie zezwalają na to jednak UEFA oraz FIFA, więc w meczach pod ich egidą miejsca stojące muszą zostać zamienione w siedzące.

Miejsca stojące na stadionie HSV
Miejsca stojące na stadionie HSV

Warto w tym miejscu podkreślić ciekawe rozwiązanie zastosowane na obiekcie w Hamburgu. Zamiast montować specjalne stelaże i foteliki, na Volksparkstadion wystarczy tylko... je podnieść.

Składane krzesła na stadionie HSV
Składane krzesła na stadionie HSV

Innym oryginalnym rozwiązaniem na stadionie był specjalny zegar, który odliczał czas od kiedy HSV gra nieprzerwanie w Bundeslidze. W momencie naszych odwiedzin licznik wnosił ponad 52 lata! Na nieszczęście dla kibiców HSV ich ukochany klub spadł niedługo później do niższej ligi i istnienie zegara przestało mieć szans.

Zegar na stadionie HSV
Zegar na stadionie HSV

Zwiedzanie stadionu HSV Hamburg

Zwiedzanie stadionu Volksparkstadion składa się z dwóch części:

  • samodzielnej wizyty w muzeum klubowym (wszystkie wystawy zostały przetłumaczone na angielski),
  • wycieczki z przewodnikiem po najważniejszych zakątkach stadionu.

Wycieczka prowadzona jest w języku niemieckim, ale pracownicy znają również angielski - powinniśmy więc na początku poinformować przewodnika o fakcie, że nie porozumiewamy się w języku Goethego, a ten w trakcie wycieczki będzie tłumaczył dla nas najważniejsze informacje.

Całość zorganizowana jest na spokojnie i bez pośpiechu. Na każdym przystanku otrzymamy wystarczająco dużo czasu na rozejrzenie się i zrobienie zdjęć. Odwiedziliśmy wiele stadionów i wycieczkę po obiekcie HSV wspominamy bardzo miło - prawdopodobnie wpływ na to ma fakt, że wybierają się na nią głównie zapaleni kibice.

Warto jednak pamiętać, że przechodząc po obiekcie pokonamy niemało schodów plus trochę czasu spędzimy stojąc. Zwiedzanie rozpoczyna się przy wejściu do muzeum. Wycieczka może trwać do 75 minut (dokładny czas zależy od rozmiaru grupy).

Dni i godziny zwiedzania

Aktualne dni i godziny wycieczek najlepiej sprawdzić na dedykowanej podstronie na oficjalnej stronie internetowej klubu.

Murawa stadionu
Murawa stadionu

Ile kosztuje zwiedzanie?

Koszt biletu normalnego (wycieczka plus muzeum) wynosi 12,00 (51,72 zł). Dostępne są również bilety ulgowe - ich dokładne zasady sprawdzimy na oficjalnej stronie klubu.

Gdzie zarezerwujemy wycieczkę?

Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu bilety na zwiedzanie kupowało się w kasach muzeum. Warto to jednak zweryfikować przed przyjazdem, bo możliwe, że w przyszłości wprowadzony zostanie obowiązek rezerwacji online (jak na wielu innych obiektach).

Teoretycznie istnieje również możliwość zakupu biletu wyłącznie do muzeum (w cenie 6,00 (25,86 zł)), ale jeśli nie jesteśmy zapalonymi fanatykami HSV lub historii Bundesligi, to sama wizyta w muzeum może nas nie zadowolić.

Największe atrakcje

  • wizyta na trybunie ultrasów, gdzie na meczach Bundesligi dostępne są jedynie miejsca stojące. Przewodnik pokazuje sposób zamiany miejsc stojących na siedzące na mecze międzynarodowe;
  • spacer po tylnej części stadionu za trybuną ultrasów - w tym czasie prezentowana jest historia klubu oraz ruchu kibicowskiego;
  • wizyta w szatni (tutaj warto wiedzieć, że w przeddzień meczu możemy odwiedzić jedynie szatnię gości, w szatni gospodarzy przebywa w tym czasie pierwsza drużyna HSV);
Szatnie gości na stadionie HSV
Szatnie gości na stadionie HSV
  • stanięcie na wysokości murawy oraz możliwość zajęcia miejsca na ławce rezerwowych;
  • wizyta w restauracji oraz w boksie jednego ze sponsorów;
Boks sponsorów
Boks sponsorów
  • wizyta w sali konferencyjnej, gdzie zrobimy sobie zdjęcie siedząc w miejscu trenera gospodarzy;
Sala konferencyjna na stadionie HSV
Sala konferencyjna na stadionie HSV
  • wizyta w strefie mieszanej.

Muzeum HSV Hamburg

Muzeum nie należy co prawda do największych, ale zobaczymy w nim wiele interesujących eksponatów takich jak: stare stroje meczowe, trofea, plakaty, i inne pamiątki. Dostępne są również elementy multimedialne jak film czy możliwość odsłuchania odgłosów z meczu.

Na spokojną wizytę w muzeum wystarczy nam 30-45 minut.
Patery mistrzowskie
Patery mistrzowskie

Sklep klubowy

Oficjalny sklep klubowy znajduje się na samym stadionie i oferuje szeroki wybór koszulek (meczowych i treningowych), bluz i dresów, a także innych pamiątek.

Sklep klubowy HSV
Sklep klubowy HSV

Jak dojechać na stadion HSV w Hamburgu?

Do stadionu możemy dojechać metrem - liniami S3 lub S21 (obie przejeżdżają przez dworzec centralny). Wysiadamy na przystanku Stellingen, skąd musimy jeszcze kawałek przejść (spacer może zając nam nawet 20 minut).

Alternatywnie możemy przesiąść się w autobus i skrócić spacer od przystanku do stadionu do około 10 minut.

Ciekawostki o Volksparkstadion

  • stadion od momentu powstania miał już trzech sponsorów tytularnych: Imtech Arena, AOL Arena oraz HSH Nordbank Arena;
  • na stadionie odbywają się również inne imprezy, np w 2011 roku zorganizowano na nim walkę bokserską Władimira Kliczko z Davidem Hayem;
  • niedaleko stadionu znajduje się duża hala sportowa - HSV należy do największych wielosekcyjnych klubów sportowych w Niemczech i posiada nawet 70 000 członków.

Dziękujemy klubowi Hamburger SV oraz zespołowi HSV Muzeum za udostępnienie wejściówek oraz za całą okazaną pomoc merytoryczną!*

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama