Street art w Diamante

Wszystko zaczęło się w 1981 roku, gdy burmistrz miasta Diamante Evasio Pascale zebrał fundusze na rewitalizację starówki. Zastanawiano się jednak co zrobić aby do tej niewielkiej miejscowości przyciągnąć turystów. I wtedy do miasta przybył, pochodzący z Mediolanu malarz Nani Razzetti. Przedstawił on władzom Diamante następujący plan - pod odnowieniu fasad domów do miasteczka zostaną zaproszeni awangardowi artyści i przyozdobią oni ściany muralami. Dziś taka inicjatywa może wydawać się nam wtórna, trzeba jednak pamiętać że w tamtych czasach street art nie był doceniany i kojarzył się głównie z wandalizmem, a w najlepszym razie z reklamą.

!Street art w Diamante
Street art w Diamante

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć z Diamante? Zapraszamy na: Galerię zdjęć z Diamante.

Na całe szczęście Evasio Pascale zgodził się na przedstawiony mu pomysł i w miasteczku powstało kilkadziesiąt malowideł. Projekt nazwano "Operacja Murale". Z racji tego, że street art jest dość nietrwałą formą sztuki co jakiś czas w Diamante organizuje się kolejne zjazdy artystów, którzy tworzą nowe malowidła bądź odnawiają te stare. Do najciekawszych murali w mieście należą (specjalnie nie podajemy dokładnego położenia konkretnych malowideł - warto samemu powłóczyć się po mieście i spróbować je odnaleźć):

!Street art w Diamante
Street art w Diamante

Mural-mozaika (Michele i Angiolina Sposito)

Już w latach 80. para małżonków z Ferrary stworzyła niezwykły mural-mozaikę przedstawiającą historię miasta od czasów najdawniejszych do osady rybackiej. Artyści pojawili się w Diamante jeszcze w latach 90. dodając do dzieła wizerunek czczonej tu Matki Boskiej. Było jeszcze kilka pomysłów na rozwinięcie tematu, ale mural nie został ostatecznie ukończony. W 2016 roku władze miasta doszły do wniosku, że ze względu na wartość artystyczną mozaiki mural trzeba będzie poddać konserwacji.

Baruch Kadmon

Ten pochodzący z Izraela twórca do stworzenia swojego dziełą użył zdjęcia. Fotografię przedstawiającą ubogich mieszkańców miasta postarał się wiernie przenieść na ścianę. Malowidło przedstawia grupę ludzi (pięciu mężczyzn i jednak kobieta) - oparci o ścianę patrzą przed siebie, tylko stojący wewnątrz domu mężczyzna i kobieta toczą ze sobą rozmowę.

!Baruch Kadmon - street art w Diamante
Baruch Kadmon - street art w Diamante

Antonino Perrotta

Ten artysta urodził się właśnie w Diamante - można więc powiedzieć, że to miasto w pewnym sensie sprowokowało jego artystyczną karierę. Dzieło które stworzył w miejscu swojego urodzenia przedstawia fragment twarzy czarnoskórej dziewczynki. Mural stylizowany na zdjęcie wykonany został w kolorze czarno-białym.

TMX

Takim pseudonimem przedstawia się twórca jednego z bardziej kontrowersyjnych tutejszych murali. Większość jego dzieł podejmuje tematykę społeczną lub rewolucyjną. To z Diamante (charakterystyczne dla TMX, który łączy tekst, malarstwo realistyczne i geometryczne) poświęcony jest żołnierzom tzw. Brygad Międzynarodowych, którzy wsparli komunistów podczas wojny domowej w Hiszpanii.

Projekt CMYK

Tytuł pracy grupy artystów Rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych (Antonino Perrotta, Flavio Puglisi, Vincenzo Fedele) doskonale oddaje jej charakter. Mural nie rzuca się w oczy wielkością, ale jest bardzo interesujący. Stworzono go z barw podstawowych. Drobne elementy składają się na kobiecą twarz.

!Projekt CMYK - street art w Diamante
Projekt CMYK - street art w Diamante

Flavio Solo

Mural poświęcony rodzicom artysty (zmarłemu ojcu i żyjącej matce) przedstawia mężczyznę w stroju Supermana całującego w czoło staruszkę. Całość przypomina kadr z komiksu.

!Flavio Solo - street art w Diamante
Flavio Solo - street art w Diamante

Diamond

Dzieło tego twórcy to naszym zdaniem jeden z najpiękniejszych murali z Diamante. Jego prace inspirowane są ornamentyką secesyjną, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Hectora Guimarda. Włoski mural nabrał dodatkowego znaczenia - nazwa miejscowości przypomina bowiem pseudonim artysty, stąd właśnie wizerunek kobiety trzymającej diament i napis "Crazy Diamante".

!Diamond - street art w Diamante
Diamond - street art w Diamante

Rzecz jasna to tylko niewielka część murali z tego urokliwego włoskiego miasteczka. Co więcej animatorzy akcji zapowiadają powstanie nowych malowideł. Doniesienia związane z tutejszym street artem możecie śledzić na tej stronie na Facebook'u: LINK.

!Street art w Diamante
Street art w Diamante

!Street art w Diamante
Street art w Diamante


Reklama