Street Art Porto

Obok tego nikt nie przejdzie obojętnie! Można to uznać za akt wandalizmu, jednak jest to sztuka, sztuka uliczna czyli street art. Często spotykamy ją w miejscach, które sprawiają wrażenie zapomnianych czy opuszczonych. Wiele miejsc - "szarych" murów czy zaniedbanych ścian teraz zdobią kolorowe prace artystów.

Porto podobnie jak Lizbona należy do miast, w których murale wpisały się w miejski klimat. Szara do tej pory codzienność w portugalskich miastach przykrywana jest nie tylko muralami. Np. w Lizbonie królują również płytki - azulejo, które zdobią budynki, kościoły, a także stacje metra.

Spacerując po centrum Porto czy szukając kolejnych miejsc i zabytków do zwiedzania od czasu do czasu napotkamy się na street art. Okolice stacji metra, głównych ulic, kościołów czy nawet murów miejskich urozmaicone są właśnie kolorowymi malowidłami. Niektóre z tych prac są godne uznanania inne tylko dodatkiem.

Wśród miejsc, które polecamy odwiedzić jest bezpośrednia okolica stacji metra: Trindade. Znajdziemy tam dwa sporych rozmiarów malowidła, które zostały zlecone przez miasto Porto. Obie prace wykonane zostały przez lokalnych artystów.

Mr. Dheo - “Nobre e Leal” (“Noble & Loyal”)

street art w Porto

Hazul Luzah - “A Invicta” (“The Undefeated”)

street art w Porto

street art w Porto

street art w Porto

Podczas wejścia na punkt widokowy Miradouro da Vitoria można zobaczyć takie dzieło, które zdobi i urozmaica niezbyt zadbaną trasę do tego miejsca.

street art w Porto

street art w Porto

street art w Porto

street art w Porto

street art w Porto

Mural znajdujący się przy Kościele św. Mikołaja (Igreja Paroquial de São Nicolau) przy Rua do Infante D. Henrique.

street art w Porto


Reklama