Szybka podróż po Belgii - 2014

Belgia to nieduże państwo, w którym jest dużo pięknych miast i miasteczek. My na naszą podróż po Belgi wybraliśmy 4 z nich:

 • Antwerpia
 • Brugia
 • Gandawa (Gent)
 • Bruksela

Co ciekawe Belgia jest dosyć tanim krajem do przemieszczania się. Oczywiście wszystko trzeba robić sposobem, a tym sposobem w tym przypadku są specjalne bilety kolejowe - RAIL PASS - więcej informacji.

Wyjazd zaplanowaliśmy tak, żeby zrobić "kółko", dzięki czemu udało się uzyskać najkrótsze połączenia kolejowe pomiędzy miastami, a także uniknąć przesiadek (z czym się wiążą dodatkowe bilety). Całą podróż zmieściliśmy na jednym bilecie.

PLAN PODRÓŻY:

 • dolot do lotniska Brussels Charleroi
 • z lotniska do Charleroi Sud;
 • z Charleroi Sud do Antwerpen-Centraal
 • z Antwerpen-Centraal do Burgge
 • z Brugge do Gent-Sint-Pieters
 • z Gent-Sint-Pieters do Brussel-Zuid / Bruxelles-Midi
 • i ze stacji Brussel-Zuid / Bruxelles-Midi do Charleroi Sud
 • z Charleroi Sud na lotnisko Brussels Charleroi

Zapraszamy po więcej, jeśli chcesz zobaczyć jak dokładniej wygląda taki pomysł na podróż.

Czas podróży wahał się od 20 minut (przejazd z lotniska na stację Charleroi Sud), do 1:35 (z Charleroi Sud do Antwerpii). Inne przejazdy trwały ok 1:20, 30 minut i 46 minut. Wszystkie podróże pociągiem nie zajęły nam w takim razie dużo czasu biorąc pod uwagę fakt ile miast odwiedziliśmy.

Na stronie belgianrail.be można sprawdzić połączenia. Warto sobie wcześniej spisać kilka interesujących, zaznaczając oczywiście w których godzinach jest szybciej. :)

Nasz wyjazd trwał 7 dni, od czwartku rano, do środy wieczór. To pierwszy nasz taki objazdowy wyjazd. Wszystko działo się bardzo szybko. Teraz planujemy kolejne takie "objazdówki". Super sprawa, że w jednej podróży można zwiedzić kilka miejsc i to za nieduże pieniądze. Oczywiście wszystko zależy w dużej mierze od ceny biletu lotniczego ale jak chyba wszyscy wiemy teraz loty do Brukseli są bardzo tanie, wystarczy odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji i zakupu. :) Potem już tylko odrobina planu i można szaleć.

Belgia od kuchni czyli co trzeba spróbować:

 • piwo - ogromny wybór - przede wszystkim są to małe piwa ale też mocniejsze niż nasze polskie;
 • gofry - zupełnie inne niż w serwowane w Polsce;
 • mule - nie wszyscy lubią i mają odwagę, jednak trzeba się przełamać - tak myślę...;
 • belgijska czekolada - polecam sklepy Leonidas;
 • frytki - z majonezem lub innymi sosami;

Czytaj więcej o belgijskiej czekoladzie.

Antwerpia

Antwerpia jest to największe miasto portowe w Belgii. Oprócz tego to największe w Europie skupisko ortodoksyjnych Żydów.

Dojazd pociągiem do tego miasta ucieszy na pewno wiele osób, ponieważ główny dworzec jest tam jednym z głównych punktów na mapie turystycznej.

Brugia

Prześliczne miasteczko, które jest określane jako flamandzka Wenecja. Historyczne centrum Brugii zatrzymało się w czasach średniowiecza. Ta część oczywiście interesuje nas najbardziej.

Jeśli ktoś nie był w tym mieście, a chciałby poczuć jego klimat chociaż trochę, to polecam film "In Bruges", o polskim nieco zmienionym tytule - "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj". Film sam w sobie również polecam. :)

Średniowieczny klimat i urokliwe kanały, to to co w tym miejscu kocham najbardziej.

Będąc tam nie można nie przepłynąć się kanałami.

Kolejna ważna atrakcja to wieża widokowa w dzwonnicy - "Belfry of Brugge". Dzwonnica mieści się oczywiście na rynku - "Grote Markt". Tutaj trzeba się liczyć z kolejkami. A także z tym, że jednak potrzeba nieco siły, aby wejść na samą górę. Dodam, że jest tam też strasznie wąsko.

Inne warte zobaczenie rzeczy:

Beginaż (Begijnhof Ten Wijngaerde) na spacer.

Beginaż w Brugii założono w 1245 roku. Zlokalizowany jest w pobliżu "Jeziora Miłości". Otoczony jest on dziedzińcem z ogrodem. Beginaż to miejsce, gdzie mieszkały beginki, kobiety stowarzyszone w laickim ugrupowaniu religijnym.

Bazylika Świętej Krwi (Heilig-Bloed Basiliek) z XII wieku, posiada rzekomą fiolkę z krwią Chrystusa, którą można zobaczyć z bliska, ustawiając się w niedużej kolejce do kapłana, który ją nam pokazuje.

Kościół Najświętszej Marii Panny z XIII-XVI w. (w środku rzeźba Michała Anioła Madonna z Dzieciątkiem) ze 122 metrową wieżą kościelną.

Gandawa

Również urokliwe miasteczko, szczególnie wieczorami. Kolejne miejsce, gdzie nie można pominąć krótkiego rejsu.

Bruksela

Stolica Belgii i Unii Europejskiej. Tym razem dużo nie zwiedzaliśmy, raczej spacerowaliśmy. I nadrobiliśmy jedną rzecz: podziemia Pałacu Królewskiego / dawny Pałac Brukseli (Coudenberg).

podziemia Pałacu Królewskiego / dawny Pałac Brukseli (Coudenberg)

Dla chętnych na więcej zdjęć, zapraszam pod te adresy: Antwerpia - Antwerpia - Belgia Trip 2014 - część 1. Brugia - [Brugia - Belgia Trip 2014 - część 2.]- link juz wkrótce Gandawa - [Gandawa - Belgia Trip 2014 - część 3.] - już wkrótce Bruksela - Bruksela - Belgia Trip 2014 - część 4.


Reklama