Tatralandia - ceny, dojazd i informacje praktyczne

Tatrlandia to jeden z największych basenów w tej części Europy, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. I chociaż ze względu na dogodne połączenia autobusowe większość turystów wybiera Aquacity Poprad to Liptowska Tatralandia również na brak miłośników sportów wodnych narzekać nie może.

!Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia

Tatralandia - co to takiego?

Źródła termalne w okolicach Tatr znane były już od dawna. Ich wykorzystanie na masową skalę również nie jest ideą nową. Pierwsze duże baseny w tym rejonie otwarto w Wierzbowie (Vrbow) już w latach 80. XX wieku. Mniej więcej w tym samym czasie swoją działalność rozpoczęły termy w Besenovej. Jednak na prawdziwą erupcję zainteresowania takimi rozrywkami trzeba było poczekać do XXI wieku. Wtedy to na Słowacji zaczęto budowę dwóch dużych aquaparków, z których jeden zlokalizowano właśnie w okolicach Liptowskiego Mikułasza, blisko sztucznego jeziora Liptovská Mara. Tatralandię (bo to o niej mowa) otwarto dla turystów już w 2003 roku i z miejsca zaskarbiła sobie ona sympatię Słowaków i Polaków.

!Tatralandia - duży basen
Tatralandia - duży basen

Wkrótce obiekt rozszerzony został o strefę saun, kolejne zjeżdżalnie, place zabaw dla dzieci czy park rozrywki Tatrapolis. Już po kilku latach od otwarcia aquapark odwiedzało prawie pół miliona turystów rocznie (baseny uznawano za jedną z najpopularniejszych atrakcji na Słowacji). I choć pobliski Poprad przyciąga więcej turystów to twórcy Tatralandii nie zwalniają tempa. W ostatnich latach wybudowano nowe kryte baseny (podobne pod względem wystroju do niemieckich Tropical Islands), miasteczko westernowe, tunel powolnego opadania, symulator surfingu czy motylarnię i mini zoo.

!Tatralandia -
Tatralandia -

Tatralandia - atrakcje

Cały kompleks możemy podzielić na dwie główne części: całoroczną i letnią. Na teren obiektu wejdziemy w dwóch miejscach, ale poza sezonem otwarte jest tylko wejście do części zadaszonej (położone niżej). Po zakupie biletu i przejściu przez bramki otrzymujemy elektroniczny chip na opasce. Uwaga! Za jego zgubienie będziemy musieli zapłacić 70€! Po przebraniu się w strój kąpielowy i wzięciu prysznica możemy wejść na teren obiektu.

Zaraz po lewej stronie znajduje się zejście po schodach, którym dostaniemy się do Saunowego Świata Celtów. Tam, jeśli wykupiliśmy specjalny bilet (lub dopłacimy na miejscu), możemy skorzystać z 21 obiektów w stylu saun parowych, saun wodnych, łaźni czy masaży. W ofercie jest również tepidarium, wirówki czy inhalacje.

!Tatralandia - strefa letnia
Tatralandia - strefa letnia

Po prawej stronie od szatni umieszczono strefę Wellnes gdzie możemy skorzystać z dodatkowo płatnych zabiegów kosmetycznych.

Idąc prosto dotrzemy do tego co w Tatralandii najważniejsze czyli do basenów. Cztery największe znajdują się w okolicach atrapy pirackiego statku. Każdy ze zbiorników ma ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni i wypełniony jest wodą o temperaturze 34-36 stopni. Różnią się umieszczonymi w wodzie atrakcjami - dla kąpiących się przygotowano ławy masujące, gejzery i specjalne dysze wodne. Urządzenia działają turowo np. gejzer czynny jest kilka minut, następnie wyłącza się, a uruchomione zostają maty w basenie obok. Głębokość wszystkich zbiorników wynosi 110 cm. Obok repliki okrętu znajdują się jeszcze punkty gastronomiczne oraz niewielki brodzik do snorkelingu.

W następnym pomieszczeniu będziemy mogli skorzystać z dużego basenu ze specjalnym systemem podwodnych masaży lub ze strefy przeznaczonej dla najmłodszych miłośników wodnej rozrywki (płytki brodzik i niewielkie zjeżdżalnie). Po prawej stronie znajduje się nowo wybudowany symulator surfingu. Tam pod okiem instruktorów popływamy na desce surfingowej (dodatkowe opłaty).

!Tatralandia - strefa surfingu
Tatralandia - strefa surfingu

Z zadaszonej całorocznej części możemy przejść do basenów termalnych umieszczonych pod gołym niebem. Temperatura podziemnych wód sięga 60 stopni, ale na szczęście w basenie wynosi ona maksymalnie 40 stopni. Ta część kompleksu ma przejść w 2018 roku remont (pojawią się nowe dysze i leżanki) stąd niektóre baseny mogą być czasowo wyłączone z użytkowania. Ostatnia z całorocznych rozrywek to cztery zjeżdżalnie "tobogany" - dwie pojedyncze i dwie z możliwością zjazdu dla par. Warto skorzystać z Tornada reklamowanego jako najdłuższa zjeżdżalnia pontonowa w Europie Środkowej (z wirem wodnym, który obraca dwuosobowy ponton podczas zjazdu).

!Tatralandia - strefa letnia
Tatralandia - strefa letnia

Kilkanaście innych zjeżdżalni umieszczonych jest pod gołym niebem i działa tylko w sezonie letnim. Należą one do największych tego typu obiektów na Słowacji i w krajach ościennych. Dużą popularnością cieszą się takie konstrukcje jak Delfin (pontony nawet dla czterech osób i dość duże spadki podczas przejazdu), rampa Boomerang (do trzech osób w pontonie) czy Free Fall (jedna z najbardziej stromych zjeżdżalni w kraju). Filmy pokazujące jak wyglądają zjazdy możemy znaleźć na stronie www pod tym linkiem.

Poza tym w strefie letniej skorzystamy z trzech dużych otwartych basenów o głębokości od 30 do 140 cm.

!Tatralandia - wejście do strefy letniej
Tatralandia - wejście do strefy letniej

W okolicach aquaparku działa też kilka innych placówek o charakterze rozrywkowym. Z myślą o rodzinach z dziećmi stworzono Park Rozrywki Tatrapolis (wejście obok Hurricane Factory). Sercem kompleksu są odlane z metalu miniatury najsłynniejszych budynków (Krzywa Wieża, Big Ben czy Statua Wolności). Zwiedzający mogą też zobaczyć na czym polega praca kowala, którego kuźnia znajduje się na terenie Tatrapolis. Do tego na dzieci czekają takie atrakcje jak przejażdżka ciuchcią, rejs łódkami, labirynt luster i karuzela. Wstęp do parku rozrywki kosztuje 7€ (bilet normalny) lub 5€ (bilet ulgowy). Bilet do Aquaparku umożliwia otrzymanie zniżki. [aktualizacja listopad 2018]

Nowość to Hurricane Factory czyli przygoda w tunelu aerodynamicznym. Turyści w specjalnym kombinezonie i pod opieką instruktorów mogą doświadczyć siły huraganu. Przepływające powietrze osiąga tu ponad 270 km/h. Nie jest to jednak rozrywka tania - pakiety wejść możemy nabyć na oficjalnej stronie obiektu: LINK.

!Tatralandia - baseny
Tatralandia - baseny

Duża hala, którą widzimy po prawej stronie od dolnego wejścia do aquaparku to Liptov Arena czyli centrum sportowe gdzie zagramy w badmintona, siatkówkę, tenisa lub piłkę halową. Ceny wynajmu poszczególnych boisk lub kortów możemy sprawdzić tutaj: link.

Tatralandia - ceny [aktualizacja jesień 2018]

Ceny biletów wstępu do Tatralandii nie są wysokie (biorąc pod uwagę jakość oferowanych usług). Spędzimy tu czas płacąc znacznie mniej niż w niemieckich Tropical Islands i niewiele więcej niż w polskich Termach Uniejów.

Właściciele aquaparku przewidzieli dwa dodatkowe rodzaje zniżek. Tańsze bilety uzyskamy jeśli posiadamy kartę Gopass. Umożliwia ona zakup wejściówek na wyciągi, baseny, skipassów oraz do Śląskiego Miasteczka Legendia. Możemy ją zamówić na tej stronie: link.

!Tatralandia - baseny
Tatralandia - baseny

Wysokość zniżki przy posługiwaniu się kartą Gopass zależy od tego z jakim wyprzedzeniem kupujemy bilety:

 • Aquaticket (tylko baseny i zjeżdżalnie) jednodniowy z kartą Gopass (zakup online na minimum trzy dni przed wejściem) - 22€ (normalny), 19€ (ulgowy), 15€ (dziecięcy).
 • Aquaticket (tylko baseny i zjeżdżalnie) jednodniowy z kartą Gopass (zakup do dwóch dni przed wejściem) - 24€ (normalny), 20€ (ulgowy), 17€ (dziecięcy).
 • Aquaticket (tylko baseny i zjeżdżalnie) jednodniowy (zakup w kasie) - 26€ (normalny), 22€ (ulgowy), 18€ (dziecięcy).
 • Aquaticket (tylko baseny i zjeżdżalnie) trzydniowy (do kupienia tylko w kasie) - 24€ (normalny), 20€ (ulgowy), 17€ (dziecięcy).
 • Sauna ticket (wstęp na baseny, zjeżdżalnie i do strefy saun) z kartą Gopass (zakup online na minimum trzy dni przed wejściem) - 31€ (normalny), 28€ (ulgowy), 21 euro (dziecięcy).
 • Sauna ticket (wstęp na baseny, zjeżdżalnie i do saun) jednodniowy z kartą Gopass (zakup do dwóch dni przed wejściem) - 33€ (normalny), 29€ (ulgowy), 23€ (dziecięcy).
 • Sauna ticket (wstęp na baseny, zjeżdżalnie i do saun) jednodniowy (zakup w kasie) - 35€ (normalny), 31€ (ulgowy), 24€ (dziecięcy).
 • Surf Ticket (symulator surfingu) z karta Gopass 20 minut - 8€.
 • Surf Ticket (symulator surfingu) z karta Gopass 60 minut - 22€.
 • Surf Ticket (symulator surfingu) zakup w kasie 20 minut - 10€.
 • Surf Ticket (symulator surfingu) zakup w kasie 60 minut - 24€.

!Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia

Istnieje możliwość zakupu biletu na cały sezon. Jest to imienny wejściówka , która umożliwia całodzienny wstęp do Tatralandii lub do Parku Termalnego Bešeňová. Jej ceny możemy sprawdzić na oficjalnej stronie obiektu: tutaj.

Inne atrakcje i usługi płatne dodatkowo [aktualizacja listopad 2018]

 • Strefa Saun jednorazowe wejście na trzy godziny - 9€.
 • VIP Relax Room - 39 euro
- Tradycyjny masaż tajski - od 26 do 49€ (w zależności od czasu trwania).
 • Tajski masaż relaksacyjny stóp - od 19 do 36€ (w zależności od czasu trwania).
 • Tajski masaż aromatyczny - od 29 do 55€ (w zależności od czasu trwania).
 • Fish pedicure - od 5 do 9€ (w zależności od czasu trwania).
 • Aqua Roller dla 1 osoby - 4€.
 • Aqua Roller dla 2 osób - 7€.
 • Strzelanie z działka wodnego - 1 euro (dwie minuty).

Oferta gastronomiczna [aktualizacja listopad 2018]

Również w przypadku cen potraw uzyskamy zniżki jeśli posiadamy kartę Gopass (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w przypadku niektórych dań). Przykładowe ceny:

 • Zupa dnia - 2,5€
 • Makaron w sosie pomidorowym 6,50€
 • Kurczak z woka, z warzywami - 9€
 • Gulasz wołowy - 8,50€
 • Makaron z krewetkami, pomidorami, orzechami i parmezanem w sosie limonkowo-kokosowym - 10€
 • Stek wołowy z warzywami - 23€
 • Sałatka owocowa - 1,70€
 • Prcja frytek - 3€

!Tatralandia - strefa zabaw dla dzieci
Tatralandia - strefa zabaw dla dzieci

Tatralandia - informacje praktyczne [aktualizacja listopad 2018]

 • Po zakończeniu sezonu letniego zamykana jest większa część kompleksu. Do dyspozycji turystów przez cały rok pozostają baseny i zjeżdżalnie znajdujące się pod dachem oraz baseny termalne położone na zewnątrz.

 • Na terenie całego aquaparku umieszczone są informacje i objaśnienia w języku polskim.

 • W Tatralandii możemy fotografować do woli poza saunami i szatniami.

 • Poruszając się wokół krytych basenów bądźmy ostrożni. Podłoga jest bardzo śliska i o upadek nietrudno.

!Tatralandia - wylot z "toboganów"
Tatralandia - wylot z "toboganów"
 • Zabronione jest zbliżanie się do wylotu zjeżdżalni całorocznych. Osoby kończące zjazdy często wyskakują z "toboganów" z dość dużą prędkością i może dojść do niebezpiecznego w skutkach zderzenia.

 • Szafkę na ubrania zamykamy wciskając do oporu okrągły chip na opasce, którą otrzymaliśmy przy wejściu.

!Tatralandia - zamykanie szafki
Tatralandia - zamykanie szafki
 • Gdybyśmy zapomnieli numerka szafki w szatni to możemy łatwo go sprawdzić umieszczając opaskę w specjalnym czytniku.

 • Istnieje możliwość wykupienia schowka na cenne przedmioty. Jego koszt to 4€.

 • Wprawdzie część atrakcji i oferta gastronomiczna są płatne dodatkowo, ale na baseny nie zabieramy ze sobą pieniędzy. Przy zamawianiu takich usług zbliżamy chip z opaski do odpowiedniego czytnika, a kwota do zapłaty zostaje dopisana do naszego konta. Uregulujemy ją przy wychodzeniu z aquaparku.

 • Płacić możemy za pomocą kart kredytowych lub gotówki. UWAGA! Nie ma możliwości zapłaty złotówkami!

 • Suszarki do włosów są bezpłatne, ale ich moc nie jest duża. Osoby o długich włosach powinny liczyć się z tym, że suszenie może zająć do kilkunastu dodatkowych minut.

 • Osoby korzystające z Tatralandii w dniu swoich urodzin otrzymają darmowy wstęp do Celtyckiego Świata Saun. Warunkiem skorzystania z promocji jest kupienie całodobowego biletu w kasie, w dniu urodzin, bez żadnych zniżek.

!Tatralandia - zejście do strefy saun
Tatralandia - zejście do strefy saun

Tatralandia - gdzie nocować?

Tak duży obiekt jakim jest kompleks Tatralandia zapewnia zwiedzającym możliwość przenocowania tuż obok wodnych atrakcji. Możemy wybierać pomiędzy drewnianymi domkami lub apartamentami. Wprawdzie ceny w takich obiektach są nieco wyższe od słowackich standardów, ale w zamian za to otrzymamy zniżkę na wstęp do aquaparku. Warto pospieszyć się z rezerwacją gdyż pokoje cieszą się dużą popularnością wśród turystów: Tatralandia apartment (Ráztocká 21) lub Holiday Village Tatralandia (Ráztocká 21).

Ci, którzy chcą trochę zaoszczędzić powinni poszukać pokoju w samym Liptowskim Mikułaszu np. w położonym w samym centrum miasta Penzion Rotunda (Námestie osloboditeľov 4, pokoje z łazienkami, możliwość wykupienia wyżywienia).

Można też zarezerwować nocleg na obrzeżach miasta jak np. Penzion Abahouse (Mincova 531/27, pokoje ze wspólnymi łazienkami) położony pomiędzy Mikułaszem, a aquaparkiem.

Sprawdź też inne noclegi w Liptowskim Mikułaszu.

Tatralandia - dojazd

Baseny leżą przy drodze wylotowej nr 584 z Liptowskiego Mikulasza na północny zachód od miasta (nie mylić z drogą główną D1 Liptowski Mikułasz - Rużomberk). Adres obiektu to ulica Ráztocká 21.

Na baseny bez większych problemów dotrzemy też komunikacją publiczną z dworca autobusowego w Mikułaszu. Autobusy (zarówno miejskie jak i międzymiastowe) zatrzymują się tuż przed wejściem do Tatralandii. Nazwa przystanku na jakim trzeba wysiąść to "Liptovsky Mikuláš, Aqua Park". [aktualizacja listopad 2018]


Reklama