Trinacria - symbol Sycylii

Trinacria, zwana przez Sycylijczyków również triskelionem jest jednym z najważniejszych symboli wyspy. Trinacria to starożytna nazwa Sycylii, słowo triskelion pochodzi natomiast z języka greckiego i oznacza „trójnożny”.

Informacje i ciekawostki

Symbol przedstawia meduzę z głową kobiety, do której dołączone zostały trzy nogi zgięte w kolanach. Na głowie postaci można dostrzec namiastkę włosów, które wyglądają jak zaplątane pomiędzy sobą węże, a spośród nich wystają trzy łany zboża oraz skrzydła.

Ciekawostką jest fakt, iż symbol ten widnieje na fladze Sycylii.

!Flaga Sycylii i widniejący na niej symbol Trinacria
Flaga Sycylii i widniejący na niej symbol Trinacria

Znaczenie poszczególnych elementów

  • Meduza jest symbolem, którego Sycylijczycy używali już bardzo dawno temu. W celu przyciągnięcia szczęścia i pomyślności ozdabiali nim domy, ceramikę, maski a także grobowce.

  • Trzy zgięte nogi postaci symbolizują trzy najbardziej wysunięte przylądki wyspy: Capo Boeo – na zachód, blisko Marsala, Capo Passero – na południe, blisko Syrakuz oraz Capo Perolo – na północny wschód, koło Mesyny. Jak mówi legenda, powstały one dzięki trzem nimfom, które biegały po świecie, tańczyły oraz zbierały owoce z najbardziej żyznych i pięknych miejsc, jakie spotkały. Kiedy każda z nich dotarła do miejsca szczególnej urody, zatrzymały się i wrzuciły do morza wszystkie dobra, jakie do tej pory znalazły. Wtedy woda zapieniła się, zawrzała i rozpromieniając się najpiękniejszymi barwami stworzyła wyspę w kształcie trójkąta – Sycylię.

  • Trzy kłosy zboża mają zapewnić Sycylijczykom obfitość, żyzność oraz bogactwo.

!Trinacria - symbol Sycylii
Trinacria - symbol Sycylii

Symbol wyspy znajdziecie na wyrobach ceramicznych, np. na misach czy talerza. Będąc na Sycylii możecie także kupić dla siebie lub dla swoich bliskich figurki lub nieśmiertelne magnesy na lodówkę z podobizną kobiety-meduzy .


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Włoch