Warszawa - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Stolica Polski wzbudza wśród turystów kontrowersje - często możemy spotkać się z negatywnymi opiniami na temat tego największego polskiego miasta. Spróbujemy więc przekonać Was, że podczas zwiedzania Warszawy nie będziecie się nudzić!

Krótka historia miasta

Legenda wywodzi nazwę miasta od imion jego założycieli - małżonków Warsa i Sawy. Jak w każdej legendzie i w tej jest ziarnko prawdy bowiem Warszawa pochodzi od średniowiecznego właściciela wsi Warsza z rodu Rawów. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z XIV wieku, ale ludzie zasiedlili te obszary już znacznie wcześniej. Do najstarszych znalezisk archeologicznych należą narzędzia krzemienne z okresu 12 tysięcy lat p.n.e. wykopane na osiedlu Słodowiec. Na Grochowie odkryto duży cmentarz kultury łużyckiej, na Nowodworach nekropolię z epoki brązu, a na Wilanowie pochówki kultury przeworskiej. Jednak na stałe i lepiej rozwinięte osadnictwo trzeba było poczekać do wczesnego średniowiecza. Wtedy pojawiły się osady lub grody na Targówku (istnieją plany rekonstrukcji grodziska), Jazdowie czy Kamionku. Osadę Warszowa założył książę Bolesław II, a w 1300 roku wieś stała się miastem. W 1339 roku do szybko rozwijającej się Warszawy zjechali papiescy wysłannicy aby rozsądzić spór terytorialny między Polską a Zakonem Krzyżackim. Dzięki swemu dogodnemu położeniu Warszawa stała się stolicą księstwa mazowieckiego, a w XVI wieku znalazła się w granicach Królestwa Polskiego.

Centralne położenie nadal działało na korzyść miasta - tutaj odbywały się sejmy walne i wolne elekcje aż wreszcie król Zygmunt III Waza przeniósł tu swoją stolicę czyniąc Warszawę kolejną stolicą Polski. Okresy szybkiego rozwoju były przerywane zajmowaniem miasta przez obce wojska (potop szwedzki, III wojna północna). Z tego okresu pochodzi słynny pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Okres panowania Wettynów i ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się dla stolicy czasem odrodzenia kulturalnego. Powstały nowe budynki użyteczności publicznej, Szkoła Rycerska, Collegium Nobilium i Biblioteka Załuskich. Odbył się tutaj Sejm Wielki i uchwalono Konstytucję III Maja.

Podczas powstania kościuszkowskiego Warszawa często była teatrem działań wojennych: zwycięska insurekcja warszawska, skuteczna obrona miasta przed Prusakami i Rosjanami oraz rzeź Pragi w ostatnich dniach powstania. Wiek XIX upłynął pod znakiem walk, wzmożonej działalności spiskowej, ale i rozwoju urbanistycznego. Dwukrotnie stolica stawała się wolna: podczas wojen napoleońskich kiedy stała się sercem księstwa warszawskiego i podczas kilku miesięcy powstania listopadowego. Jednak na wyzwolenie trzeba było zaczekać do roku 1918. Niedługo później pod miastem odparto nawałę bolszewicką podczas tzw. bitwy warszawskiej.

Okres międzywojenny to mimo niepokojów i pogłębiających się nierówności społecznych czas rozwoju kulturalnego i architektonicznego. Przerwany został on przez II wojnę światową, która miała okazać się dla stolicy Polski szczególnie niszcząca. Kampania wrześniowa i klęska powstania warszawskiego doprowadziły do olbrzymich zniszczeń. Szacuje się, że około 80% zabudowy legło w gruzach. Zagładzie uległa też większość żydowskiej społeczności miasta. Władze powojenne początkowo nie planowały odbudowy stolicy, ale wobec problemów z koczującą w ruinach ludnością zdecydowano się na podniesienie Warszawy z ruin. Heroiczna praca jej mieszkańców zakończyła się rekonstrukcją zamku królewskiego. W 1952 po raz pierwszy w konstytucji znalazł się zapis potwierdzający stołeczność miasta. PRL szczególną wagę przywiązywał do Warszawy - tutaj organizowano największe pochody pierwszomajowe, ale też wysyłano największe siły do tłumienia wystąpień przeciw władzy. W 1980 Historyczne Centrum Warszawy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Warszawy?

Na dokładne zwiedzanie polskiej stolicy należy przeznaczyć co najmniej kilka dni. Jeśli planujemy też wyprawy do puszczy Kampinoskiej i największych muzeów może się okazać, że potrzebny będzie nawet cały tydzień.

Zwiedzanie Warszawy

Stare Miasto

Zwiedzanie stolicy najlepiej rozpocząć od Starówki. Jej odbudowa była możliwa między innym dzięki wedutom Bernardo Bellotto Canaletto. Krąg średniowiecznych murów miejskich z zachowanym Barbakanem otacza Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syreny (jednym z dwóch w stolicy). Mieszczą się tutaj Muzeum Literatury, Muzeum Warszawy i Muzeum Farmacji. Przy murach znajduje się poruszający Pomnik Małego Powstańca.

Przy ulicy Brzozowej zlokalizowano taras widokowy znany pod nazwą Gnojna Góra, z którego można podziwiać panoramę prawobrzeżnej części Warszawy.

Na południe od rynku znajduje się bazylika archikatedralna św. Jana (nieco niepozorna i wciśnięta między kamieniczki) oraz słynny Zamek Królewski z placem Zamkowym i kolumną Zygmunta.

Śródmieście

Od placu Zamkowego rozpoczyna się też reprezentacyjna ulica Krakowskie Przedmieście, przy której znajduje się wiele zabytkowych budowli. Wymienić należy przede wszystkim kościoły: św. Anny (z pięknym barokowym wnętrzem), kościół Wizytek oraz kościół św. Krzyża (z charakterystyczną figurą Chrystusa przed wejściem), a także pałac prezydencki, pałac Tyszkiewiczów (siedziba Uniwersytetu) oraz pałac Staszica (Polska Akademia Nauk). Tutaj Krakowskie Przedmieście przechodzi w ulicę Nowy Świat.

Kawałek dalej na wschód możemy zwiedzić jedno z najnowszych warszawskich muzeów - Muzeum Fryderyka Chopina. Przy skrzyżowaniu Nowego Światu z Alejami Jerozolimskimi widać nietypowe dzieło sztuki popularną palmę Joanny Rajkowskiej czyli instalację "Pozdrowienia z alei Jerozolimskich".

Duży modernistyczny budynek jaki widzimy po lewej stronie mieści dwie ważne placówki muzealne: Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Ulica Nowy Świat kończy się placem Trzech Krzyży, na którym znajduje się ciekawy architektonicznie kościół świętego Aleksandra.

!Muzeum Narodowe w Warszawie - fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem", Jan Matejko
Muzeum Narodowe w Warszawie - fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem", Jan Matejko

Tymczasem Aleje Jerozolimskie doprowadzą nas do placu Defilad i słynnego Pałacu Kultury i Nauki, z którego tarasu widokowego roztacza się piękna panorama stolicy. To w okolicy placu powstają obecnie najwyższe warszawskie wieżowce. Przy ulicy Chmielnej (modny deptak z licznymi pubami i restauracjami) ma powstać najwyższy budynek na terenie Unii Europejskiej (Chmielna Business Center).

Południowa część Śródmieścia to przede wszystkim plac Zbawiciela i plac Konstytucji (znajduje się tu wiele kawiarni i pubów) oraz Łazienki Królewskie czyli zespół pałacowo-ogrodowy założony przez ostatniego króla Polski.

Na północy od Starego Miasta na terenie dawnego getta stworzono nowoczesne Muzeum Żydów Polskich POLIN. Inne znane muzeum to znajdujące się przy wiślanym brzegu Centrum Nauki Kopernik, które w przystępny sposób obrazuje najważniejsze naukowe doświadczenia.

Wisła i Powiśle

Niegdyś w Warszawie istniało powiedzenie: "Wszystkie miasta leżą nad rzekami, Warszawa nad Wisłą kuca". Odnosiło się ono do braku odpowiedniej infrastruktury turystycznej w okolicach królowej polskich rzek. Obecnie jest już zupełnie inaczej - od strony Powiśla przygotowano schodki, na których w ciepłe dni zasiadają setki mieszkańców stolicy i turystów. Według przyjętych planów dalsza część nadbrzeża ma się w przyszłości zmienić w modny trakt spacerowy.

Również nad Wisłą trzeba zobaczyć najsłynniejszy pomnik Syreny. Został on ustawiony w 1939 roku. Twarzy syrence użyczyła Krystyna Krahelska - poetka i harcerka, która poległa w powstaniu warszawskim. 
Na wysokości Centrum Nauki Kopernik cumują też (w sezonie) dwie pływające barki-restauracje. Po drugiej stronie Wisły obok Stadionu Narodowego rozciąga się plaża nazywana popularnie Poniatówką.

Warszawa nocą

Nocna Warszawa kojarzy się wprawdzie z klubami i dyskotekami (których w stolicy nie brakuje), ale miłośnicy późnych spacerów też znajdą coś dla siebie. Iluminowany jest Pałac Kultury i Nauki (kolory są często zmieniane), bardzo ładnie wyglądają też oświetlone wysokościowce w okolicach placu Defilad. Dobrze prezentuje się też Stadion Narodowy na prawym brzegu Wisły. 
Podczas adwentu i okresu Bożego Narodzenia świetlne ozdoby rozwieszane są na Krakowskim Przedmieściu.

Na zachód od centrum

Rozciągająca się na zachód od Śródmieścia dzielnica Wola była podczas II wojny światowej miejscem masowych eksterminacji mieszkańców Warszawy (ok. 60 tysięcy ofiar). Dziś poza licznymi osiedlami mieszkaniowymi znajdziemy tu kilka ciekawych zabytków. Przede wszystkim warto zobaczyć Cmentarz Powązkowski, na którym spoczywa wielu zasłużonych dla ojczyzny Polaków. Na południe od nekropolii znajduje się nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, które dzięki multimedialnym wystawom przybliża zwiedzającym tragiczne wydarzenia 1944 roku.

Na prawym brzegu Wisły

Najsłynniejsza z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy to owiana złą sławą Praga. Uważana niegdyś za siedlisko przestępczości wykształciła jednak specyficzny klimat i kulturę. Dziś dzielnica szybko się zmienia i stara się korzystać ze swej przeszłości zmieniając ją w magnes przyciągający turystów. Przykładem takiego działania jest chociażby nowe Muzeum Warszawskiej Pragi. Niedaleka ulica Ząbkowska mieści wiele modnych pubów i restauracji. Na północy znajdują się dwa ważne kościoły - cerkiew świętej Marii Magdaleny i katedra świętego Stefana. Pobliskie tereny zielone zajmuje Warszawski Ogród Zoologiczny.

Okolice

Południowe rubieże Warszawy to znana dzielnica Wilanów z przepięknym barokowym pałacem Jana III Sobieskiego i rozległym parkiem. Dawna królewska rezydencja pełni dziś funkcję muzeum. W okolicy na modnym nowoczesnym osiedlu wznosi się Świątynia Opatrzności Bożej - jeden z najbardziej kontrowersyjnych nowych kościołów w Polsce.

!Pałac w Wilanowie w Warszawie
Pałac w Wilanowie w Warszawie

Na północy stolicy rozciąga się spory kompleks leśny - Puszcza Kampinoska. Las poprzecinany licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi jest świetnym miejscem do złapania oddechu dla zmęczonych zwiedzaniem miasta. Symbolem kompleksu leśnego jest łoś euroazjatycki. Kilkanaście kilometrów na południe od Kampinosu znajduje się Cytadela - twierdza zbudowana przez rosyjskich okupantów, która stała miejscem martyrologii narodu polskiego.

Jak oszczędzać pieniądze w Warszawie?

Warszawa uważana jest za najdroższe miasto w Polsce i niestety jest w tym sporo racji. Noclegów najlepiej szukać z dużym wyprzedzeniem, warto dodać, że komunikacja miejska w Warszawie jest bardzo dobrze rozwinięta, więc dojazd do centrum z innych dzielnic nie powinien stanowić większego problemu.

Wiele warszawskich muzeów ma swoje darmowe dni. We wtorki za darmo zwiedzimy: Muzeum Narodowe w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3), w czwartki: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6), Łazienki Królewskie w Warszawie - Pałac na Wyspie i Stara Oranżeria, Galeria Zachęta (pl. Małachowskiego 3), Pałac wilanowski (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16), Muzeum Wojska Polskiego (Aleje Jerozolimskie 3), w niedziele: Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1). [aktualizacja 2017]

W Warszawie możemy też tanio zjeść. Drogie restauracje mają konkurencję w postaci wielu barów mlecznych. Do najpopularniejszych należą bar Bambino (ul. Hoża 19), Bar Familijny (Nowy Świat 39) czy Prasowy (Marszałkowska 10/16).

Na co uważać w Warszawie?

Mimo, że Warszawa jest raczej bezpiecznym miejscem to nocne spacery po Pradze mogą się dla turysty skończyć niezbyt przyjemnie. Lepiej też uważać w okolicy placu Defilad i popularnej "Patelni" czyli stacji metra Centrum - tłok zawsze sprzyja kieszonkowcom.

Podczas podróży komunikacją miejską pamiętajmy, że w Warszawie wiele przystanków ma status "na żądanie". W związku z tym jeśli nie pomachamy nadjeżdżającemu autobusowi może się on zwyczajnie nie zatrzymać (wysiadając na takim przystanku powinniśmy wcześniej nacisnąć przycisk STOP.


Reklama