Wrocław - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Wrocław to czwarte co do wielkości (pod względem liczby mieszkańców) miasto w Polsce i jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych. Trudna historia i zniszczenia z czasów II wojny światowej nie zdołały zatrzeć unikatowego charakteru Wrocławia. W 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana wrocławska Hala Stulecia.

Krótka historia miasta

Na pytanie o początki Wrocławia trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Być może początek współczesnemu miasta dała starożytna osada Budorigum. Niestety badania archeologiczne nigdy ostatecznie nie potwierdziły jej lokalizacji. Współczesne miasto wywodzi się więc od osady założonej w X wieku. Według legend nazwę miastu nadano od imienia czeskiego księcia Wratysława lecz historycy twierdzą że najstarsze ślady osadnictwa pochodzą dopiero z czasów panowania jego następcy Bolesława Srogiego. W latach 80. X wieku gród przeszedł pod panowanie Mieszka I, a w roku 1000 ustanowiono tu biskupstwo i rozpoczęto wznoszenie katedry. To właśnie tę datę przyjmuje się umownie za początek istnienia miasta. Szybko rozwijające się miasto, na krótko wróciło pod władanie Czechów podczas powstania ludowego w Polsce. Najprawdopodobniej to właśnie wtedy we Wrocławiu funkcjonowała pogańska świątynia. W świadomości Polaków zapisała się bitwa na Psim Polu (obecnie dzielnica Wrocławia) z 1109 roku w wyniku której Polacy mieli pokonać oddziały cesarza niemieckiego. Obecnie przyjmuje się jednak, że starcie to było jedynie wymysłem kronikarza lub w okolicach Wrocławia doszło tylko do niewielkiej potyczki. Na skutek rozbicia dzielnicowego miasto znalazło się pod panowaniem Władysława Wygnańca i jego potomków. Szybko rozwijający się Wrocław stał się najważniejszym miastem państwa Henryków Śląskich. Został spalony podczas najazdu tatarskiego, na szczęście udało się obronić warowny zamek na Ostrowie Tumskim. Według legendy przyczynił się do tego cud wymodlony przez wrocławskiego dominikanina błogosławionego Czesława.

!Widok z Mostku Pokutnic we Wrocławiu
Widok z Mostku Pokutnic we Wrocławiu

Kolejna lata to okres rozwoju miasta. Nie zastopowały go liczne wojny (Wrocław znajdował się pod panowaniem polskim, węgierskim i cesarskim), niepokoje społeczne (doszło m. in. do wymordowania rajców i burmistrza) czy klęski żywiołowe. Wyniszczenie całego Śląska przez działania militarne podczas wojny trzydziestoletniej poważnie nadszarpnęły pozycję Wrocławia, ale działania kolejnych cesarzy pomogły miastu przetrwać trudne lata. Po wkroczeniu w XVIII wieku wojsk pruskich otrzymało ono tytuł miasta królewskiego. Likwidacja murów miejskich i fortyfikacji przez żołnierzy napoleońskich i pruskich paradoksalnie przyśpieszyła jego rozbudowę. Pojawienie się połączeń kolejowych do Berlina, Wiednia i Drezna tylko zwiększyło napływ ludności. W XX wieku we Wrocławiu pojawiło się wiele modernistycznych budynków w tym słynna Hala Stulecia (z największymi wówczas organami na świecie). Po dojściu do władzy nazistów rozpoczęło się szykanowanie i represjonowanie ludności polskiej. W 1945 roku miasto przez dwa i pół miesiąca broniło się przed nacierającą Armią Czerwoną. Po kapitulacji (6 maja) okazało się, że zniszczeniu uległo około 70% zabudowy. Wrocław znalazł się granicach Polski i został zasiedlony m. in. mieszkańcami dawnych Kresów i Wileńszczyzny.

Mimo odbudowy, wiele zabytków zostało bezpowrotnie zniszczonych - często za sprawą usuwania śladów “niemieckiej” przeszłości miasta lub szabrownictwa nowych mieszkańców. W latach 80. na fali niezadowolenia z polityki władz PRLu we Wrocławiu powstała “Solidarność Walcząca” oraz “Pomarańczowa Alternatywa”. W 1997 miasto zostało dotknięte przez tzw. powódź stulecia.

Zwiedzanie Wrocławia

Stare Miasto

Zwiedzanie Wrocławia najlepiej rozpocząć od rynku przy, który znajduje się gotycki ratusz porównywany czasem z ratuszem praskim. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Rynek jak i całą dzielnicę wypełniają przepiękne kamienice. Wiele z nich to efekt powojennej odbudowy zniszczonego Wrocławia. Na Starym Mieście znajduje się też wiele zabytków świątyń - kościół św. Elżbiety z ponad 90-metrową wieżą (obok pomnik protestanckiego teologa Dietricha Bonhoeffera), kościół św. Wojciecha z kaplicą bł. Czesława gdzie pochowano tego patrona miasta, gotycka katedra Marii Magdaleny (z łączącym wieże Mostkiem Czarownic), barokowy kościół Najświętszego Imienia Jezus, luterański kościół św. Krzysztofa, synagoga pod Białym Bocianem czy cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

!Ratusz we Wrocławiu
Ratusz we Wrocławiu

Na uwagę zasługuje też kościół świętej Klary i świętej Jadwigi gdzie znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich. Wschodnia strona Starego Miasta mieści dwie ważne placówki muzealne - wrocławskie Muzeum Narodowe i Panoramę Racławicką - monumentalne malowidło przedstawiające polskie zwycięstwo pod Racławicami. Na południu znajduje się dawna fosa miejska, a przy niej Opera Wrocławska i Park Staromiejski. Północna część starówki to m. in. budynki Ossolineum oraz Uniwersytetu Wrocławskiego z udostępnioną do zwiedzania słynną Aulą Leopoldina. Ciekawym miejscem są Stare Jatki i pomnik “Ku czci Zwierząt Rzeźnych”.

!Panorama Racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka we Wrocławiu

Więcej o tej części miasta w osobnym artykule - Stare Miasto we Wrocławiu.

Wyspy i Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to dawna posiadłość kościelna i również najstarsza część Wrocławia. Mieści się tam siedziba arcybiskupa i archikatedra. Więcej o Ostrowie Tumskim możecie przeczytać tutaj LINK. Warto przejść się też na inne wrocławskie wyspy - na Piasku znajduje się gotycki, monumentalny kościół Najświętszej Maryi Panny, a na wyspie Słodowej trasy spacerowe.

!Ostrów Tumski - Wrocław
Ostrów Tumski - Wrocław

Południe

Jak sama nazwa wskazuje to dzielnica rozciągająca się na południe od starego miasta. Jej charakterystycznym i chyba najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jest wrocławski Dworzec Główny. Zbudowany w XIX wieku, następnie znacząco rozbudowany łączy w sobie elementy historyzmu i secesji. Odnowiony w latach 2010-12 zachwyca podróżnych swoim ogromem i niezwykłą architekturą. W tej samej dzielnicy mieści się też Sky Tower - nowoczesny biurowiec będący jednym z najwyższych budynków w Polsce. Odpłatnie można wjechać na górę i podziwiać widoki na miasto (Sky Tower - punkt widokowy we Wrocławiu).

!Widok ze Sky Tower we Wrocławiu
Widok ze Sky Tower we Wrocławiu

Więcej miejsc z widokami na miasto znajdziecie w artykule - punkty widokowe we Wrocławiu.

Śródmieście

Rozciągające się od Nadodrza do Biskupina Śródmieście również warte jest odwiedzin. Najciekawsze obiekty tej dzielnicy skupiły się w jej zachodniej części. Możemy tam zobaczyć wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia, słynne wrocławskie ZOO (z imponującym Afrykarium), park Szczytnicki czy niewielki, ale urokliwy Ogród Japoński. W pobliżu znajduje się przepiękny most Zwierzyniecki z niezwykłymi secesyjnymi zdobieniami. Bliżej Starego Miasta warto zobaczyć inny słynny wrocławski most - Most Grunwaldzki. Monumentalny zabytek z początku XX wieku opiera swą konstrukcję na wielkich murowanych pylonach.

Wrocławskie Krasnale

Charakterystyczne dla Wrocławia są niewielkie rzeźby krasnali rozmieszczone w różnych częściach miasta. Wywodzą się one od graffiti tworzonych przez tzw. “Pomarańczową Alternatywę” - inicjatywę ośmieszającą prlowskie władze. Od 2001 roku podjęto szereg inicjatyw celem upamiętnienia tamtej idei. W 2005 roku powstały pierwsze figurki krasnali, obecnie jest ich ponad 300!

Więcej o krasnalach możecie przeczytać w artykule: Wrocław - miasto... krasnali!

!Krasnale we Wrocławiu
Krasnale we Wrocławiu

Jak oszczędzać pieniądze we Wrocławiu?

Pobyt we Wrocławiu nie powinien nadszarpnąć naszej kieszeni. Tym bardziej, że wiele z tutejszych muzeów przystąpiło do akcji “Otwarte Muzeum Wrocławia” i ich wystawy stałe można oglądać bez kupowania biletu. Bez płacenia możecie obejrzeć: Muzeum Historyczne (ul. Kazimierza Wielkiego 35), Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Archeologiczne, Domek Miedziorytnika, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego W określone dni za darmo zobaczyć możemy: Muzeum Architektury (w środy), Muzeum Narodowe (w soboty), Muzeum Sztuki Cmentarnej (w czwartki).

Co zjeść i wypić we Wrocławiu?

Miasto chlubi się jednym z najdłużej działających lokali gastronomicznych w regionie czyli Piwnicą Świdnicką (wg właścicieli przybytku jest to najdłużej działająca restauracja w Europie). Kufel piwa warto wypić w restauracji Spiż lub w pubie Złoty Pies.

Na co uważać we Wrocławiu?

Wrocław jest miastem bezpiecznym dla turystów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przyjeżdża tutaj wielu turystów z Polski i zagranicy - dlatego w sezonie oraz podczas tzw. długich weekendów możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca noclegowego. Również jeden z najciekawszych wrocławskich zabytków - Hala Stulecia - bywa czasami zamknięty dla zwiedzających (np. wtedy kiedy odbywają się tam koncerty). Przygotowując się do zwiedzenia Panoramy Racławickiej należy też liczyć się z długimi kolejkami.

Wycieczki po okolicy

Wrocław to świetnie miasto na krótsze lub dłuższe wypady. Dobrze rozwinięta sieć kolei dolnośląskich umożliwia zwiedzenie regionu. Dodatkowo miasto posiada dogodne połączenia z Dreznem i Pragą.


Reklama