Żelki Haribo i sklep firmowy w Bonn

Któż z nas nie lubi żelek? Chyba nikt nie zna nikogo takiego. Każdy zna za to całą masę osób, które za żelkami wręcz przepadają. Zwłaszcza za oryginalnymi żelkami Haribo.

sklep firmowy Haribo w Bonn

Historia i ciekawostki

Historia misiów Haribo rozpoczyna się w Bonn. Właśnie tam, w 1920 roku - Hans Riegen założył firmę. Jej nazwę stworzył z połączenia pierwszych dwóch liter swojego imienia (Ha), nazwiska (Ri) oraz nazwy rodzinnego miasta (Bo). 2 lata później opracował koncepcję tańczącego misia, który wkrótce zasłynął na całym świecie jako „Złoty Miś” Haribo.

sklep firmowy Haribo w Bonn

Inspiracją do stworzenia postaci misia były XIX-wieczne tańczące niedźwiedzie cyrkowe. Przedsiębiorstwo Riegena radziło sobie całkiem nieźle. 10 lat później (w 1930 roku) zatrudniało już 160 osób!

sklep firmowy Haribo w Bonn

Po zakończeniu II wojny światowej firma nie była już jednak w najlepszej kondycji. Postawili ją na nogi dwaj synowie założyciela – Hans i Paul. Hans Riegen junior wielokrotnie powtarzał, że jego najważniejszymi klientami są dzieci i to z myślą o nich tworzy swoje produkty.

!Zakupy w sklepie firmowym Haribo w Bonn
Zakupy w sklepie firmowym Haribo w Bonn

Co ciekawe, deklarował również, że pomysły na nowe słodycze (a stworzył ich ponad 200) czerpał z czytania komiksów, a także oglądania filmów dla dzieci. Przedsiębiorca wspierał utalentowaną młodzież, założył nawet fundację, która po dziś dzień wspiera utalentowanych młodych ludzi.

W zależności od koloru żelki mają inny smak i zapach. Co ciekawe, sytuacja nieco zmieniła się od sierpnia 2007 roku, kiedy to do radosnej rodziny żelowych misiów dołączył ten w kolorze jasnoczerwonym.

!Wizyta w sklepie firmowym Haribo w Bonn
Wizyta w sklepie firmowym Haribo w Bonn

Produkty Haribo są dostępne w Polsce od 1992 roku. Poza złotymi misiami na sklepowych półkach znajdziemy również niedźwiadki w różnych kolorach, pianki oraz gumy rozpuszczalne Maoam.

Jeśli będziecie mieli okazję odwiedzić Bonn, koniecznie zajrzyjcie do firmowego sklepu Haribo. Oprócz pysznych słodyczy – żelków, pianek oraz gumy Maoam znajdziecie tam również gadżety – magnesy na lodówkę, figurki breloczki, maskotki i plastikowe kubeczki. Wchodząc do sklepu Haribo z dziećmi robicie to na własną odpowiedzialność.

Adres sklepu: HARIBO Store Bonn, Am Neutor 3, 53113 Bonn

sklep firmowy Haribo w Bonn

Do produkcji złotych misiów Haribo używa się żelatyny wieprzowej. Producent twierdzi, że taki składnik zapewnia misiom bardziej miękką konsystencję, co gwarantuje przyjemne żucie i lepszy smak. Niestety, obecność żelatyny wieprzowej powoduje, że wszyscy wegetarianie i weganie będą zmuszeni zrezygnować z ich spożywania.

sklep firmowy Haribo w Bonn

Niektóre produkty żelkowe są jednak produkowane z użyciem skrobi lub agar-agar - tropikalnego gatunku glonów. Te misie mogą z powodzeniem wcinać również roślinożercy. W dzisiejszych czasach nie zabrakło również wyrobów bezglutenowych.

Jak powstają żelki Haribo?

Na początku jest pomysł. :) Na pierwotnym etapie projekt zostaje naniesiony na papier, a następnie zeskanowany do komputera, gdzie zamienia się w trójwymiarowy, bardzo precyzyjny rysunek.

sklep firmowy Haribo w Bonn

Dane z rysunku przekazywane są do frezarki, przy pomocy której wycina się kształt żelka w gipsowej formie. Z niego natomiast wykonuje się formy wielokrotnego użytku.

sklep firmowy Haribo w Bonn

Następnym etapem jest umieszczenie wypełnionych proszkiem skrobiowym płaskich skrzynek na przenośniku taśmowym. W skrzynki wciska się setki gipsowych stempli, które tworzą zagłębienia. Stemple odjeżdżają już w kierunku kolejnej skrzynki, a zagłębienia niemal natychmiast wypełniają się owocową, aromatyczną mieszanką.

Po odpowiednim czasie suszenia, żelki pokrywane są woskiem pszczelim oraz carnauba. Dzięki temu mają piękny połysk i nie sklejają się ze sobą. Następnie misie są ważone, pakowane i rozwożone do sklepów na całym świecie.


Reklama