Wszystkich miłośników zwierząt zachęcamy do odwiedzenia płockiego ogrodu zoologicznego, w którym można odrobinę odpocząć i zrelaksować się po zwiedzaniu miasta.
Historia i ciekawostki
Jego początki sięgają 1921 roku, kiedy to nauczycielka biologii Maria Macieszyna wygłosiła referat o zmianie metodyki nauczania przyrody w szkole. Zaproponowała założenie przyszkolnego ogrodu botaniczno-zoologicznego, który umożliwiłby bezpośredni i świadomy kontakt z naturą. Założony w 1951 roku ogród zoologiczny znajduje się na terenie skarpy wiślanej. Na powierzchni 17 ha możemy zobaczyć ponad 300 gatunków zwierząt. Ogród jest w trakcie prac remontowych – w ostatnich latach powstało w nim bardzo wiele interesujących ekspozycji. Przy każdej ekspozycji znajdują się kolorowe tablice z mapami szczegółowo opisujące pochodzenie, tryb życia i status ochronny każdego gatunku.
Zwierzęta, wybiegi i pawilony
Akwarium
22 grudnia 2016 została otwarta nowoczesna ekspozycja akwarystyczna. Obejmuje dwie części: pierwsza z nich prezentuje naszą rodzimą faunę słodkowodną, a także mieszkańców wód Morza Bałtyckiego, w drugiej – „Wody świata” zobaczymy faunę i florę wszystkich kontynentów m. in. ślepce jaskiniowe, starsze od dinozaurów wiosłonosy, a także rekiny. Bardzo dużą atrakcję stanowi zbiornik prezentujący wody Amazonki oraz innych rzek Ameryki Południowej. Możemy w nim zobaczyć jedną z największych słodkowodnych ryb świata – arapaimę oraz piranie pacu, bardzo spokojne ryby, żywiące się głownie pokarmem roślinnym.
Herpetarium
Nowo otwarta ekspozycja akwarystyczna znajduje się w tym samym pawilonie co istniejące od 1979 roku herpetarium prezentujące bogatą kolekcję gadów, płazów i lądowych bezkręgowców takich jaki pająki i pszczoły. Znajduje się tam szklany ul, w którym latem można obserwować życie pszczół.
Warto zobaczyć również rzekotki, żabę olbrzymią, a także jadowitą jaszczurkę: helodermę meksykańską.
Panda mała
Obowiązkowym punktem zwiedzania w płockim zoo jest bez wątpienia wybieg pandy małej, (pandka ruda). W Płocku mieszkają dwie pandki: Charly i Zetka. Niestety czasami ciężko je zobaczyć.
Płockie pandy są z sukcesem rozmnażanie, a ich potomstwo trafiło do ogrodów zoologicznych w Rosji, Irlandii Północnej oraz w Austrii.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pandce rudej? Sprawdź nasz artykuł: Panda mała - spotkanie w europejskich ogrodach zoologicznych.
Inne zwierzęta
W ogrodzie zoologicznym żyją również torbacze: kangury rude i największy gryzoń świata – kapibara oraz hipopotam karłowaty.
Podczas zwiedzania nie można pominąć pawilonu tamaryn i marmozet, niewielkich małp zamieszkujących Amerykę Południową. Znajduje się w odremontowanym budynku dawnej małpiarni, żyją w nim tamaryny, lwiatki, miko czarne oraz pancernik: bolita południowy. Możemy tam zobaczyć również najmniejszą małpkę na świecie – pigmejkę, która w 2015 urodziła bliźniaki.
Bardzo ciekawym miejsce jest pawilon ptaków tropikalnych, żyje tam m. in. największy gołąb świata, a także żołny, tukany i dzioborożce. Nowoczesny wybiegi mają pingwiny tońce (w ścianie basenu zamontowana została specjalna szyba, przez którą goście ogrodu obserwują pływające zwierzęta) a także lwy – od zwiedzających oddziela je pancerna szyba, dzięki czemu można oglądać je z naprawdę bliskiej odległości.
Uwagę zwiedzających zwraca para panter śnieżnych: Hima i Tybet. Zwierzęta przybyły do płockiej placówki w 2015 roku. Dzikie koty są jeszcze młode i pełne energii, duży wybieg wykorzystują do wspólnych zabaw ku uciesze zwiedzających. Obok zagrody dla panter znajduję się wybieg tygrysa syberyjskiego.
Informacje praktyczne
Przed wizytą w płockim zoo warto pamiętać, że kasy biletowe kończą sprzedaż wejściówek na godzinę przed zamknięciem zoo. Również niektóre pawilony są zamykane pół godziny wcześniej.
Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie ZOO w Płocku.
Dni i godziny otwarcia
Zoo jest otwarte codziennie, również w soboty i niedziele a także w święta. Godziny otwarcia płockiego zoo są bardzo zróżnicowane i zależą od pory roku. Przed odwiedzeniem warto upewnić się, do której ogród będzie czynny.
miesiące | godziny |
---|---|
styczeń | poniedziałek - piątek: 09:00 - 16:00 sobota, niedziela: 09:00 - 17:00 |
luty, marzec, październik | 09:00 - 17:00 |
kwiecień, wrzesień | 09:00 - 18:00 |
maj - sierpień | 09:00 - 19:00 |
listopad, grudzień | 09:00 - 16:00 |
Ceny biletów wstępu
Ceny za wstęp są dość niskie. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ulgowy – 7zł, osoby niepełnosprawne zwiedzają ogród za symboliczną „złotówkę”, dzieci do lat trzech - bezpłatnie. Ogród zoologiczny oferuje zniżki dla grup zorganizowanych, organizuje zajęcia dydaktyczne i konkursy dla dzieci, a także spotkania ze zwierzętami podczas ferii.
- bilet normalny - 14,00 zł;
- bilet ulgowy (dzieci, uczniowie i studenci dzienni do 26. roku życia, emeryci i renciści) - 8,00 zł;
Dodatkowe opłaty:
Na terenie ZOO w Płocku można wypożyczyć wózek dla dzieci za 8,00 zł (w okresie od maja do października).
Lokalizacja
Płocki ogród zoologiczny znajduje się w pobliżu bazyliki (ok. 1 km). Odległość jest na tyle niewielka że bez problemu pokonamy ją piechotą, z kolei od dworca kolejowego dzieli je odległość ok. 2 km.
Adres: Norbertańska 2, 09-400 Płock