Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski jest najstarszą, zabytkową częścią chętnie odwiedzanego przez turystów Wrocławia, pełną zabytków, muzeów i pięknej roślinności, którą możecie podziwiać w Ogrodzie Botanicznym.

Ostrów Tumski Wrocław

Ostrów Tumski powstał na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek - Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Rzeka, rozgałęziając się na liczne odnogi utworzyła tu wyspy. Jak mówią legendy, to właśnie z Ostrowa Tumskiego wywodzi się cały współczesny Wrocław.

!Podczas spaceru - Ostrów Tumski we Wrocławiu
Podczas spaceru - Ostrów Tumski we Wrocławiu

Jest to jedno z niewielu miejsc, w których czas płynie wolniej. Gazowe latarnie, świecące nocą, romantyczne zakątki, takie jak choćby Most Tumski skłaniają do leniwych, niespiesznych spacerów, zwolnienia tempa, oddechu i odpoczynku.

Historia

W czasach pogańskich Ostrów Tumski był miejscem życia Ślężan. Nieco później mieszkali w nim Piastowie. Od 1000 roku, czyli od momentu założenia biskupstwa stał się on ośrodkiem władzy kościelnej.

Ostrów Tumski Wrocław

Około 1163 roku Ostrów Tumski, który był wtedy niczym więcej niż tylko osadą, dostał się pod panowanie Bolesława Wysokiego (wnuka Bolesława Krzywoustego). Władca założył w Ostrowie Tumskim swoją nową siedzibę. Władanie Bolesława Wysokiego pociągnęło za sobą szereg zmian i przeobrażeń. Zamiast drewnianych umocnień zaczęły powstawać mury obronne. Aby gród był należycie chroniony, wszystkie fortyfikacje zostały wykonane z cegły. Wtedy również powstała romańska rezydencja, składająca się z pałacu, kaplicy, opactwa oraz domu biskupiego.

Na przestrzeni kolejnych wieków teren Ostrowa Tumskiego był wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany.

Nie wszyscy wiedzą, że przez setki lat Ostrów Tumski funkcjonował jako wyspa. Dopiero w 1824 roku, dzięki zasypaniu jednej w odnóg Odry stał się częścią stałego lądu.

Niestety, w czasie II wojny światowej obszar Ostrowa Tumskiego dość mocno ucierpiał. Wśród zabytków, które przetrwały ten dramatyczny czas w najlepszej formie znajduje się m.in. kościół św. Marcina. Wiele obiektów nie nadawało się do renowacji, dlatego podjęto decyzję o ich wyburzeniu. Kamienice, znajdujące się w okolicach ulicy Katedralnej odrestaurowano dopiero w latach 70. XX wieku. Projekt odbudowy budynków wykonał Edmund Małachowicz.

!Brama Kluskowa - Ostrów Tumski we Wrocławiu
Brama Kluskowa - Ostrów Tumski we Wrocławiu

Zabytki

Do najpiękniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego z pewnością należy zaliczyć gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża.

Ostrów Tumski Wrocław

Archikatedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Nie wszyscy wiedzą, że Katedra Jana Chrzciciela jest najwyższą zabytkową budowlą w całym mieście. Zwana matką kościołów śląskich, ma aż 97 m wysokości i 100 m długości. Otoczona imponującym wieńcem gotyckich kaplic przyciąga wzrok niezwykłą architekturą i bogatymi zdobieniami. Katedra otwarta jest przez cały dzień, a kiedy zapada zmrok mieni się wspaniałymi, świetlnymi refleksami. Najstarszą częścią katedry jest wybudowane w XIII wieku prezbiterium.

!Katedra - Ostrów Tumski Wrocław
Katedra - Ostrów Tumski Wrocław

Wnętrze katedry zdobią przepiękne dzieła sztuki. Są to m.in.: Ołtarz - "Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny" z 1552 roku, nagrobki z okresu średniowiecza i baroku oraz murowana ambona z 1723 r.

!Archikatedra Jana Chrzciciela - Ostrów Tumski Wrocław
Archikatedra Jana Chrzciciela - Ostrów Tumski Wrocław

Jeśli chcecie obejrzeć przepiękną panoramę Wrocławia możecie udać się za niewielką opłatą na taras widokowy.

Kościół Świętego Krzyża we Wrocławiu

Z powstaniem kościoła Świętego Krzyża łączy się pewna ciekawa historia. Jej głównym tematem jest konflikt pomiędzy Henrykiem IV a biskupem Tomaszem II Zarembą. Biskup odmówił przekazania swoich majątków w ręce księcia. Ten natomiast był zdania, że biskup posiada zdecydowanie zbyt wiele przywilejów. Ich konflikt stał się początkiem wojny domowej, a skutkiem zakopania topora wojennego stało się wybudowanie kościoła. Początkowo obiekt miał nosić imię św. Bartłomieja – patrona Piastów wrocławskich. Jednak w trakcie budowy znaleziono na jej terenie korzeń, przypominający swoim kształtem krzyż. Znalezisko zostało uznane za cud. W ten sposób powstały dwa kościoły - na dole św. Bartłomieja, na górze św. Krzyża.

Kościół Świętego Marcina

Jeśli lubicie zwiedzać kościoły, odwiedźcie koniecznie niewielki Kościół Św. Marcina, który znajduje się na terenie dawnego zamku książęcego.

Ciekawym obiektem jest również pomnik papieża Jana XXIII, wykonany według projektu Ludwiki Nitschowej.

!Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Muzeum Archidiecezjalne

Spacerując po Ostrowie Tumskim możecie również odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, które jest najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu. Jak nietrudno zgadnąć wśród zbiorów muzeum znajdują się najbardziej wartościowe i najpiękniejsze pamiątki sztuki sakralnej. Wśród nich np. słynna Księgę Henrykowska, pochodząca z XIII-XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim.

Specjalnie dla zakochanych

Jednym z najbardziej romantycznych miejsc Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski zwany również Mostem Zakochanych. Most mierzy ponad 52 metry, a jego szerokość to przeszło 6 metrów. Zbudowany w 1889 roku nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Piaskiem (Wyspą Piasek), każdego dnia przyciąga setki turystów, którzy – niczym w Paryżu czy Weronie wieszają na nim kłódki na znak swojej miłości.

!Kłódki na Moście Tumskim prowadzącym na Ostrów Tumski we Wrocławiu
Kłódki na Moście Tumskim prowadzącym na Ostrów Tumski we Wrocławiu

Każdego wieczoru latarnik zapala na Moście Tumskim aż 91 latarni gazowych. Dzięki temu most wygląda niczym żywcem wyjęty z przepięknej baśni. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na spacer. Zwłaszcza dla zakochanych.

Poleć ten artykuł


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Wrocławia

Zobacz nasze inne artykuły ze Polski

Komentarze