Podróże po Europie

Gdzie na weekend w Europie? Pomysł na krótki wyjazd w 2022 roku

Wraz z rozwojem tanich linii lotniczych w Polsce każdego roku zwiększa się siatka połączeń i możliwych destynacji, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zwiedzić lwią część Europy. Czasem jednak, po zobaczeniu najważniejszych miast i regionów, możemy zacząć zastanawiać się - co dalej?

Aby wyjść naprzeciw przygotowaliśmy krótkie zestawienie pomysłów na krótki wyjazd weekendowy lub około weekendowy (np. piątek-niedziela lub piątek-poniedziałek) - każde z tych miast lub kombinacji można spokojnie odwiedzić w 2-3 dni i spędzić fajnie czas.

Jakie zastosowaliśmy kryteria? Stosunkowo łatwy dojazd z Polski (chociaż nie zawsze bezpośredni!), wielkość miasta pozwalającą na zobaczenie najważniejszych miejsc (przynajmniej od zewnątrz) oraz nasze subiektywne odczucia.

Amiens

To małe (jak na standardy francuskie!) miasteczko na północy Francji, stolica regionu Pikardia, potrafi zauroczyć swoją przyjemną i mało turystyczną atmosferą, smaczną kuchnią oraz typowo francuskim klimatem.

Amiens słynie z olbrzymiej gotyckiej katedry (można wejść na jej wieżę), domu Juliusza Verne’a (znajdziemy w nim notatki autora czy futurystyczne poddasze wzorowane na łodzi podwodnej) czy Muzeum Pikardii ze słynnym obrazem Lady Godiva. Niestety, duży obszar miasta uległ zniszczeniu w trakcie działań wojennych, część historycznych budynków na szczęście ocalała, w tym majestatyczny ratusz oraz budynek sądu.

Jeśli będziemy chcieli się zrelaksować i usiąść w knajpce nad wodą możemy wybrać się do uroczej dzielnicy Saint-Leu, lub do znanego z kanałów parku Les Hortillonnages (w ciepły miesiąc można nawet wypożyczyć łódkę).

Cała Pikardia słynie z pysznego cydru oraz naleśników w najróżniejszej postaci, każdy ich smakosz znajdzie tu coś dla siebie - na słodko, z serem, z warzywami, z jajkiem lub szynką - naleśniki podawane są tu dosłownie w każdej postaci.

A jakieś minusy? Z powodu małej liczby turystów (to akurat plus!) znajomość języka angielskiego nie jest zbyt często spotykana, przez co możemy mieć problemy w restauracjach, ale i w hotelach oraz atrakcjach!

Widok na bok Katedry w Amiens
Widok na bok Katedry w Amiens

Jak dostać się do Amiens?

Amiens jest bardzo łatwo osiągalne z Polski, wystarczy polecieć do podparyskiego lotniska Beauvais, a stamtąd autobusy do Amiens odjeżdżają kilka razy dziennie.

Nasze artykuły o Amiens znajdziecie na stronie Amiens.

Belfast

Jedno z najbardziej niedocenianych turystycznie miast Wielkiej Brytanii, i zarazem jedno z ciekawszych na krótki weekendowy wypad. Przez lata działała tu jedna z najważniejszych stoczni Wielkiej Brytanii, to tu powstał słynny Titanic - dzisiaj możemy odwiedzić poświęcone mu nowoczesne muzeum oraz suchy dok, ostatni zachowany budynek wykorzystywany przy budowie słynnego transatlantyka. Odwiedzając dok możemy zejść po schodach na najniższy poziom i poczuć prawdziwą wielkość statku.

Oprócz pamiątek po Titanicu w Belfaście znajdziemy typowo brytyjską architekturę, wspaniały ratusz, wiele pubów (wyglądających czasem jak muzea) oraz całą masę politycznych murali. Dziś nie każdy już pamięta, ale jeszcze kilkanaście lat temu na ulicach Belfastu trwała regularna wojna partyzancka. Dziś zostały po niej murale, cmentarze oraz symboliczny podział miasta - oprócz dzielnic neutralnych spacerując po Belfaście trafimy na dzielnice jawnie brytyjskie, oraz te republikańskie. Bardzo łatwo rozpoznamy miejsce w którym się znajdujemy po flagach, muralach, a w przypadku dzielnic republikańskich także nazwach ulic zapisanych w dwóch językach, angielskim i irlandzkim.

Nie jesteście przekonani? To może zachęci Was jedna z najciekawszych atrakcji miasta - zamknięte więzienie Crumlin Road z 1845 roku - które możemy zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem.

Widok na Zamek w Belfaście
Widok na Zamek w Belfaście

Więcej w artykule: Belfast - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Berlin

Największe miasto naszego zachodniego sąsiada kusi nocnym życiem i świetnie zorganizowanymi salami muzealnymi. Jeśli planujemy urlop z większym wyprzedzeniem możemy się tam udać szybkim pociągiem z Warszawy lub Poznania. W tej tętniącej życiem metropolii z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Zobaczyć możemy:

  • Wyspę Muzeów - czyli zespół najstarszych berlińskich placówek muzealnych prezentujących dzieła sztuki pochodzące nawet z czasów starożytnych. Cały ten obszar wpisano na listę UNESCO.
  • Resztki "muru berlińskiego" łącznie z najbardziej znanym przejściem granicznym "checkpoint Charlie".
  • Berliner Dom czyli ewangelicką katedrę pochodząca z XIX wieku.
  • Dumną Bramę Brandenburską i położony nieopodal budynek Reichstagu.
  • Berlińskie ZOO słynne zwłaszcza ze świetnie zorganizowanych akwariów i terrariów.
  • Kościół Pamięci (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), który po zniszczeniach z czasów II wojny światowej stał się pomnikiem upadku niemieckiego nacjonalizmu.
  • Pałace i rezydencje Poczdamu, a zwłaszcza słynne Sanssouci zbudowane przez króla-filozofa Fryderyka Wielkiego.
Berliner Dom - Katedra w Berlinie
Berliner Dom - Katedra w Berlinie

Jak dostać się do Berlina?

Oprócz dojazdu własnym samochodem w łatwy sposób do Berlina dojedziemy też pociągiem. Poza podróżowaniem drogą lądową możemy skorzystać również z przelotów: z Krakowa na lotnisko Berlin-Schönefeld SXF (linia Ryanair), z Warszawy na lotnisko Berlin-Tegel TXL (linia LOT).

Więcej w artykule: Belin - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Bratysława i zamek Devin

Bliskość zabytkowego Wiednia sprawia, że część turystów uważa Bratysławę za niewartą uwagi. Nic bardziej mylnego - stolica Słowacji to idealne miasto na weekendowy city-break.

Zamek w Bratysławie
Zamek w Bratysławie
  • Zabytkowe centrum Bratysławy to prawdziwy miks stylów architektonicznych. Zobaczymy tu gotycką katedrę św. Marcina, klasycystyczny pałac prymasowski czy barokowy letni pałac arcybiskupów lub Bramę Michalską.
  • Po drugiej stronie ulicy Staromestskiej wznosi się wzgórze z charakterystycznym zamkiem. Odbudowany w XX wieku, dziś mieści wystawy Słowackiego Muzeum Narodowego.
  • Warty krótkiego spaceru z centrum jest tzw. Błękitny Kościół czyli Kościół św. Elżbiety (Kostol svätej Alžbety). Świątynia wzniesiona została w stylu secesyjnym i do dziś zachwyca niebieską fasadą. Tuż obok zobaczyć można budynek gimnazjum z podobnymi zdobieniami.
  • Wielu zwiedzających przeznacza kilka godzin na podróż do ruin zamku Devin. Średniowieczne zamczysko położone jest na wzgórz tuż obok malowniczego zakola Dunaju. Dostaniemy się tu autobusem miejskim lub statkiem wycieczkowym.

Więcej w artykule: Bratysława - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Brno i Morawy Południowe

Jedno z największych czeskich miast nie jest zbyt często odwiedzane przez turystów z naszego kraju. Do niedawna wymówką mogła być mała liczba bezpośrednich połączeń, jednak po zmianie tego stanu rzeczy nic nie powinno stanąć na przeszkodzie przed krótkim wypadem na pogranicze czesko-austriackie. A co możemy tam zobaczyć?

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie
  • Brno i jego zabytki czyli: średniowieczną katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, historyczne stare miasto oraz modernistyczną Willę Tugendhat wpisaną na listę UNESCO.
  • Zapadlisko Macocha wraz z systemem jaskiń Morawskiego Krasu (sprawdź więcej w artykule: Przepaść Macocha i jaskinie Punkveni).
  • Żelazną Kurtynę - pozostałość po pasie granicznym oddzielającym Czechosłowacją od Austrii w miejscowości Čížov.
  • Znojmo - zabytkowe miasto, w którym co roku we wrześniu odbywa się barwny festiwal związany z winobraniem.
  • Zamki we Vranovie nad Dyją oraz w najmniejszym austriackim mieście Hardegg.
  • Park Narodowy "Podyje" (Národní park Podyjí) obejmujący malownicze meandry rzeki Dyji.
  • Wpisane na listę UNESCO pałace Lednice-Valtice.

Jak dojechać do Brna?

Jeśli nie planujemy podróży samochodem, do Brna dostaniemy się autobusem LeoExpress z Katowic oraz Gliwic.

Przeczytaj jeszcze artykuł: Morawy Południowe (Jižní Moravy) - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

Brugia

Czy chcielibyście cofnąć się w czasie i pospacerować po małym średniowiecznym mieście, najlepiej przeplatanym klimatycznymi kanałami? Nic trudnego, wystarczy wybrać się do belgijskiej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej.

W Brugii oprócz niesamowitych uliczek zachwycają kościoły, muzea oraz historyczne budynki, jak szpital czy beginaż. Piwosze mogą usiąść w jednym z pubów z olbrzymim wyborem belgijskich piw lub napić się warzonego w historycznym centrum piwa Zot.

Niestety, miasto jest małe i w sezonie są tu całe masy turystów, najlepiej wybrać się w zimniejszy miesiąc, a na pewno warto zostać tu na noc - wieczorem, nawet w środku lata, ulice pustoszeją i po 22-23 spacerujemy niemal pustymi uliczkami.

Widok na kanały w Brugii
Widok na kanały w Brugii

Jak dostać się do Brugii?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu (ceny od 5€) lub pociągu.

Więcej w artykule: Brugia - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Bruksela

Miasto piwa, czekolady i komiksów. Dzięki tanim lotom z Warszawy do Charleroi weekend w stolicy Belgii nie powinien stanowić organizacyjnego problemu. Warto zobaczyć:

Komiksowe murale w Brukseli
Komiksowe murale w Brukseli
  • Słynny Grand-Place de Bruxelles (na liście UNESCO) czyli główny rynek miasta, swój wygląd otrzymał w XVII wieku po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Poza licznymi barokowymi kamienicami przetrwał tu imponujący gotycki ratusz.
  • Gotycką katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli (Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele) stanowiącej ciekawy przykład gotyku brabanckiego.
  • Ulicę Rzeźników czyli Rue de Bouchers, gdzie mieści się wiele restauracji serwujących m.in mule w słonej zalewie.
  • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych czyli cztery placówki prezentujące zbiory sztuki dawnej, współczesnej oraz Muzeum Antoine'a Wiertza i Muzeum Constantina Meuniera.
  • Dzielnicę Europejską z postmodernistycznym wieżowcami i siedzibami Rady Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego.
  • Pozostałe obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO czyli kamienice secesyjnego architekta Victora Horty oraz tzw. Pałac Stocleta.
  • Atomium czyli powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza zbudowany na Wystawę Światową. W pobliżu mieści się park miniatur Mini-Europe.
  • Nie sposób nie spróbować jednego z licznych belgijskich piw jak chociażby słynnego Delirium Tremens (najlepiej w lokalu Delirium Cafe) czy pochodzącego z okolic miasta stylu lambic. Sięgnijmy też po belgijską czekoladę: popularnego Leonidasa czy nieco droższą (ale posiadającą Royal Warrant of Appointment) Mary Chocolatier.

Więcej w artykule: Bruksela - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Brześć i okolice

Białoruś powoli powoli otwiera się na turystykę z krajów zachodnich. Strefa bezwizowa rozszerza się z roku na rok. Do Grodna dołączył okręg brzeski i położona na północy Lida. Dzięki temu możemy zdecydować się na weekendowy wypad do Brześcia. Co warto zobaczyć?

Plac Lenina w Brześciu
Plac Lenina w Brześciu
  • Brześć - miasto, które zostało wybudowane niemal od podstaw w XIX wieku zachowało kilka interesujących zabytków. Najważniejszym z nich jest dawna twierdza z monumentalnymi pomnikami poświęconymi żołnierzom sowieckim. Tuż obok w małym muzeum archeologicznym możemy zobaczyć zachowane fundamenty średniowiecznej osady. Centrum współczesnego Brześcia to sporo ciekawej XIX-wiecznej zabudowy i bardzo ładny deptak z licznymi restauracjami czy pubami. -Drewniane cerkwie Polesia - zespół drewnianych cerkiewek, które liczą sobie po kilkaset lat. W strefie bezcłowej znajdują się trzy z nich: cerkiew św. Mikołaja w Żdzitowie, cerkiew św. Paraskiewy Piątnicy w Zbirogach i cerkiew św. Michała Archanioła w Stepankach.
  • Pałac Sapiehów w Różanie - monumentalne ruiny pałacu, w którym gościli m.in. polscy królowie. Trwają prace konserwatorskie, które mają przywrócić temu zabytkowi dawną świetność.
  • Wieżę Kamieniecką - prawdopodobnie najstarsza budowla obronna na całej Białorusi. W jej wnętrzu mieści się małe muzeum, a charakterystyczna wieża jest symbolem całego regionu.
  • Puszczę Białowieską - mało kto wie, że większość obszaru puszczy Białowieskiej leży właśnie po stronie Białorusi. Nasi wschodni sąsiedzi przygotowali tu dla turystów kilka atrakcji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć woliery ze zwierzętami, domek Dziadka Mroza, muzeum przyrodnicze i rekonstrukcję dawnego grodu.

Więcej o Brześciu znajdziecie w artykule: Brześć - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Budapeszt

Stolica Węgier po latach zaniedbań pięknieje z każdym rokiem. Dzięki tanim połączeniom lotniczym i autokarowym z Polską (można również dojechać tu pociągiem z Warszawy) weekend w Budapeszcie jest po prostu w zasięgu ręki. Miasto oferuje zwiedzającym najróżniejsze formy spędzania wolnego czasu. Nikt nie powinien się tu nudzić:

Parlament w Budapeszcie
Parlament w Budapeszcie
  • Wzgórze Zamkowe z kościołem Macieja (Mátyás templom), Basztą Rybacką i ogrodem (Várkert bazár). Nie mogło rzecz jasna zabraknąć zamku, w którego salach mieszczą się dziś dwa muzea: Węgierska Galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu.
  • Jedną z ulubionych form wypoczynku Węgrów jest pławienie się w basenach termalnych. Kilka takich obiektów znajdziemy również w Budapeszcie. Należą do nich m.in. Széchenyi gyógyfürdő (najstarsza część zabudowań pochodzi jeszcze z XIX wieku) i Łaźnie Gellért (secesyjna budowla) i dawne tureckie Łaźnie Ruda. Uwaga! przed wizytą na basenie warto upewnić się czy tego dnia nie ma zakazu wstępu dla mężczyzn lub kobiet (nie wszystkie z nich są koedukacyjne).
  • Peszt czyli lewobrzeżna dzielnica miasta zaskakuje monumentalną architekturą Parlamentu czy bazyliki św. Stefana. Zobaczymy tu również zabytkową linię metra M1, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Najsłynniejszą jaskinią Budy jest ta znajdująca się pod Wzgórzem Zamkowym, ale mało kto wie że wystarczy przejechać kilkanaście przystanków dalej aby wejść do wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jaskiń Pál-völgyi i Szemlő-hegyi.
  • Poza centrum zobaczyć można Górę Gellerta, na której wzniesiono słynny Pomnik Wolności.

Więcej w osobnym artykule: Budapeszt - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Charleroi

Być może to dawne górnicze miasto nie kojarzy się nam ze zwiedzaniem i turystyką, ale Belgowie robią wiele żeby taki stan rzeczy zmienić. Co ciekawe Charleroi jest świetną bazą wypadową do krótkich podróży po środkowej Belgii. Co warto zwiedzić?

Charleroi - budynek kopalni
Charleroi - budynek kopalni
  • Wpisaną na listę UNESCO kopalnię Bois du Cazier znaną z katastrofy do jakiej doszło tu w 1956 roku. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum.
  • Jedną z belgijskich Beffroi, również obecną na liście UNESCO.
  • Historyczne miasteczko Namur z zabytkową twierdzą, zachowanym układem urbanistycznym i muzeum malarza Feliciena Ropsa.
  • Pole bitwy pod Waterloo z punktem widokowym i panoramą.
  • La Louviere i system olbrzymich wind hydraulicznych wpisany na listę UNESCO.
  • Miasteczko Nivelles - gdzie warto wejść do romańskiego kościoła i spróbować słynnej tarty boćwinowej.
  • Opactwo norbertanów we Floreffe.

Więcej informacji w artykule: Charleroi - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Jak dostać się do Charleroi?

Obieramy podróż samolotem na lotnisko Bruksela Charleroi (CRL), spod którego odjeżdżają autobusy do miasteczka Charleroi.

Czeski Raj

Położony blisko granicy region Czech gdzie pośród skał wyrastają bajkowe zamki i pałace to miejsce dobre nawet na kilka weekendów. Najlepiej wybrać nocleg w okolicach północnej lub zachodniej granicy rezerwatu (najwięcej tam ciekawych zabytków). Region jest łatwo dostępny dla polskiego turysty, wystarczy bowiem dostać się do Liberca lub Hradec Kralowe aby znaleźć bezpośredni transport. Ci, którym się tu spodoba mogą wracać i wracać - miejsc wartych zobaczenia jest wiele.

Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj
Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj
  • Jicin - znane z kreskówki o rozbójniku Rumcajsie, stare miasteczko z historyczną zabudową.
  • Prachowskie Skały (Prachovske Skaly) - zespół interesujących formacji skalnych.
  • Troski czyli znany wszystkim fanom twórczości Andrzeja Sapkowskiego zamek, po którym pozostały dwie wieże - Baba i Panna.
  • Zamek Kost - doskonale zachowane średniowieczne zamczysko, którego zwiedzanie można połączyć z oglądaniem rekonstrukcji walk i pojedynków.
  • Rezerwat Czeski Raj (Český ráj) pełen szlaków pieszych i rowerowych na dziesiątki godzin spacerów oraz zabytkowych budowli (np. zamki Hruba Skala i Valdštejn).
  • Miasto Turnov z ładnie zachowaną starówką, Muzeum Czeskiego Raju i pałacem Hrubý Rohozec.
  • Mnichovo Hradiště i przepiękny barokowy pałac z kaplicą gdzie pochowano Albrechta Wallensteina.

Drezno

Położone blisko granicy, pełne zabytków, miasto stanowi wręcz idealny punkt na weekendowe wypady. Drezno przez lata związane z Polską (było rezydencją władców z dynastii Sasów i miejscem do którego udawali się polscy emigranci) zachowało wiele unikatowych zabytków. Jeśli mamy do dyspozycji kilka dni wolnego, warto zobaczyć:

  • Barokową starówkę z zamkiem rezydencyjnym, katolicką katedrą i luterańskim kościołem Marii Panny.
  • Bogate zbiory muzealne w galerii Albertinum, Zwinger czy Grünes Gewölbe.
  • Hipsterską dzielnicę Neustadt z ciekawymi instalacjami artystycznymi.
  • Położony na obrzeżach miasta pałac Pillnitz, który August III podarował hrabinie Cosel.

Można też wybrać się na wycieczki w okolice i zwiedzić:

  • Średniowieczną Miśnię z ciekawym Muzeum Manufaktury Porcelany (Meissen Porzellan-Museum).
  • Budziszyn - zachowane mury obronne i udostępniane do zwiedzania więzienie Stasi.
  • Zbudowany na wyspie Pałac Moritzburg.
Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu
Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu

Jak dostać się do Drezna?

Z Polski dojechać można samochodem lub pociągiem (bezpośredni połączenie dostępne jest z Wrocławia).

Więcej w osobnym artykule: Drzeno - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Edynburg i Glasgow

Oba miasta umieściliśmy w jednym zestawie, ponieważ są wyjątkowo łatwe do odwiedzenia w duecie, chociaż bardziej w trakcie wyjazdu 3 niż 2 dniowego. W obu przypadkach lotniska znajdują się blisko centrum, a odległość pomiędzy nimi to zaledwie jedna godzina drogi autobusem.

Widok na Katedrę w Glasgow
Widok na Katedrę w Glasgow

Glasgow i Edynburg są trochę jak ogień i woda - Glasgow to miasto typowo brytyjskie, postindustrialne, jedno z najlepiej zachowanych miast w którym widać wpływ rewolucji przemysłowej. Edynburg z kolei bardziej przypomina czasy średniowieczne - majestatyczna ulica Royal Mile, zamki i pałac, wszystko to przybliża nam burzliwą historię Szkocji.

Widok na Edynburg
Widok na Edynburg

Oczywiście, w trakcie tak krótkich odwiedzin jedynie “liźniemy” te miejsca, przy dobrym planie powinniśmy jednak spędzić czas efektywnie i zobaczyć najważniejsze miejsce.

Jak dostać się do Glasgow lub Edynburga?

Od jakiegoś czasu z polskich lotnisk latają tanie linie do obu lotnisk, możemy polecieć do Glasgow, a wrócić z Edynburga, lub odwrotnie. (Więcej informacji o lotniskach w osobnych artykułach: lotnisko Glasgow GLA).

Więcej w osobnych artykułach: **Edynburg - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Gandawa

Kolejne belgijskie miasto, które potrafi zauroczyć, a wielu decyduje się tu szybko wrócić. Pomimo, że Gandawa oddalona jest o 20 minut drogi pociągiem od Brugii, warto każde z tych miejsc odwiedzić oddzielnie, aby nie czuć atmosfery pośpiechu na plecach. Gandawa nie jest tak malownicza jak Brugia, główna historyczna część jest jednak bardziej imponująca ze swoimi 3 wieżami stojącymi jedna za drugą.

Będąc na miejscu warto odwiedzić zamek Gravensteen, wdrapać się na wieżę Belfroi i popłynąć na krótki rejs kanałami, jakże innymi niż te w Brugii.

Gandawa - widok z mostu św. Michała
Gandawa - widok z mostu św. Michała

Jak dostać się do Gandawy?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu (ceny od 5€) lub pociągu.

Więcej w osobnym artykule: Gandawa - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Grodno

Jeszcze do niedawna wyprawa na Białoruś wydawała się bardzo trudną do realizacji przez niezbyt przychylną turystom politykę wizową. Na szczęście sytuacja ta powoli zaczyna się zmieniać. Jednym z miast, do których zyskaliśmy dostęp jest zamieszkane przez stosunkowo liczną mniejszość polską - Grodno. Na jego ulicach często usłyszeć można rodzimą mowę, a wiele zabytków jest związana z historią naszego kraju. Z całą pewnością podczas spacerów po Grodnie nie powinniśmy ominąć:

  • Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego z okresu baroku gdzie odprawiane są msze w języku polskim.
  • Miejsc związanych z Elizą Orzeszkową czyli Domu i Izby Pamięci pisarki, kościoła Znalezienia Krzyża Świętego i cmentarza Farnego.
  • Starego i Nowego Zamku gdzie w 1793 roku zatwierdzono II rozbiór Polski.
  • Średniowiecznej Cerkwi Świętych Borysa i Gleba malowniczo położonej na wzniesieniu nad Niemnem.
  • Kunstkamery, której zbiory to umieszczone w słojach płody z potwornościami wrodzonymi. Ponoć w tym budynku dokonano sekcji zwłok króla Stefana Batorego.
  • Głównej świątyni ludności prawosławnej Grodna czyli Soboru Opieki Matki Bożej.
Dom i Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie
Dom i Muzeum Elizy Orzeszkowej w Grodnie

Jak dostać się do Grodna?

Do Grodna najprościej dojechać samochodem, jeśli jednak interesuje nas transport komunikacją publiczną, to bez obaw znajdziemy dojazd bezpośrednim autobusem z Białegostoku lub z bardziej oddalonej od miejsca docelowego Warszawy czy Łodzi.

Więcej w osobnym artykule: Grodno - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Haga i Rotterdam

Haga i Rotterdam, całkowicie różne miasta, każde jednak na swój sposób ciekawe i warte odwiedzenia.

Królewska Haga, siedziba parlamentu oraz rodziny królewskiej, połączenie nowoczesności z historyczną zabudową, z olbrzymią liczbą wspaniałych muzeów - to tu zobaczymy słynną “Dziewczynę z perłą”. A jeśli to wszystko nam nie wystarczy, to w kilkanaście minut tramwajem dojedziemy na plażę w Scheveningen słynącą z olbrzymiego molo.

Plac Binnenhof w Hadze
Plac Binnenhof w Hadze

Rotterdam, jeden z najważniejszych portów świata (i największy w Europie), miasto niemal całkowicie zniszczone podczas wojny - do dziś zostało zaledwie kilka budynków sprzed bombardowań - jednak w imponujący sposób odbudowane. Nie każdy wie, że Rotterdam dziś to jedna z najnowocześniejszych metropolii Europy - zachwyca swoją nowoczesnością i rozwiązaniami architektonicznymi. Znajdziemy tu także nowoczesne muzea, nadmorski klimat i dziesiątki nowoczesnych restauracji i knajp.

Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie
Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie

Oba miasta oddalone są od siebie o około 30 minut drogi, wielu mieszkańców Hagi pracuje na co dzień w Rotterdamie, i odwrotnie. Kolejka i pociągi kursują co chwilę, nie powinno być żadnego problemu w swobodnym przemieszczaniu się pomiędzy miastami.

Jak dostać się do Hagi lub Rotterdamu?

Najlepiej polecieć tanimi liniami do Eindhoven, a stamtąd pociągiem dojedziemy do Rotterdamu w godzinę.

Więcej w osobnych artykułach: Haga - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Jezioro Garda

Największe i najczystsze z włoskich jezior jest chętnie odwiedzane przez turystów. Jeśli dysponujemy tylko dwoma wolnymi dniami najlepiej udać się na jego południowy brzeg. Jeżeli jednak możemy nasz weekend nieco wydłużyć dobrze zapuścić się nieco bardziej na północ.

Jezioro leży w pobliżu popularnych tanich lotnisk - Werony i Mediolanu-Bergamo gdzie często lądują samoloty startujące z Polski. Co zobaczymy?

Jezioro Garda o zachodzie słońca
Jezioro Garda o zachodzie słońca
  • Jeśli podróżujemy samolotem i nie posiadamy samochodu najlepiej zacząć od miast na południowym brzegu (posiadają dobre połączenia autobusowe i kolejowe). Warto odwiedzić Desenzano del Garda (zabytkowy zamek i ciekawa starówka), Sirmione (ruiny rzymskiej willi) czy Peschiera del Garda (miasto wpisane na listę UNESCO dzięki świetnie zachowanej twierdzy z czasów weneckiej dominacji).
  • Vittoriale degli italiani - monumentalna rezydencja włoskiego pisarza i nacjonalisty, który marzył o odbudowie potęgi Imperium Rzymskiego. W swojej rezydencji zgromadził wiele dzieł sztuki, a w ogrodzie wybudował mauzoluem i umieścił okręt wojenny. Dojedziemy tu bezpośrednio z Brescii.
  • Limone Sul Garda - urocza miejscowość znana z hodowli cytryn "wciśnięta" między brzeg jeziora i strome skały.
  • Riva del Garda - północny skrawek Gardy, miasteczko z barokową świątynią i pozostałościami dawnego zamku. Dobry punkt wypadowy na wycieczki do Trydentu i Arco del Garda.
  • Malcesine - miasteczko ze świetnie zachowanym, średniowiecznym zamkiem i kolejką linową, którą dostaniemy się na Monte Baldo (popularny ośrodek sportów zimowych).
  • Bardolino - słynie z licznych winnic otaczających miasto. Pomiędzy nimi wiedzie kilkunastokilometrowy szlak turystyczny umożliwiający poznanie najsłynniejszych tutejszych upraw winorośli.
  • Lazise - w naszym prywatnym rankingu jedna z najpiękniejszych miejscowości w regionie. Malutka starówka otoczona murami miejskimi jest świetnym przykładem uroczych włoskich miasteczek. Zachował się tu również zamek rodu della Scalla.

Więcej o jeziorze przeczytasz w naszym przewodniku: Jezioro Garda - dojazd, atrakcje i informacje praktyczne.

Kalabria

Czy istnieją dzikie i niepoznane przez masy zwiedzających regiony Włoch? Oczywiście, a Kalabria to jeden z najlepszych przykładów. Dzięki otwarciu bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski mamy możliwość wyskoczyć tam na kilka dni. Co warto zobaczyć na czubku włoskiego buta?

  • Reggio di Calabria i świetne Muzeum Wielkiej Grecji (Museo Nazionale della Magna Grecia) dokumentujące spuściznę osadniczą Greków w Italii.
  • Tropea - miasto położone na klifach, piękna piaszczysta plaża i średniowieczna zabudowa.
  • Lamezia Terme z ruinami zamku Normanów i zabytkową chociaż nieco zaniedbaną starówką Nicastro.
  • Le Castella - piękny zamek położony przy samej plaży.
  • Scilla - miasteczko o mitologicznym rodowodzie z zabytkowym zamkiem i widokiem na wulkan Stromboli.
  • Arcomagno czyli przepiękne formacje skalne położone przy samej plaży.
Tropea - Kalabria, Włochy
Tropea - Kalabria, Włochy

Jak dostać się do Kalabrii?

Osoby planujące wybrać się do włoskiego regionu Kalabria powinny szukać połączeń lotniczych na lotnisko Lamezia Terme (SUF).

Nasze artykuły o Kalabrii: Kalabria - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Osobno opisaliśmy również: Scillę.

Kolonia i Bonn

Kolonia od czasu wprowadzenia bardzo tanich lotów stała się popularna wśród Polaków, nie każdy jednak decyduje się odwiedzić także nieodległe Bonn. Bonn jest jednym z ważniejszych miast w historii Niemiec, od 1949-1990 było stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Najsłynniejszym mieszkańcem był Ludwig van Beethoven (możemy odwiedzić jego dom). Samo miasto wyróżnia się ciekawą architekturą i sympatyczną starą częścią miasta - idealne miejsce na kilkugodzinny wypad.

Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii
Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii

Sama Kolonia jest nowoczesną metropolią, z zachowanymi elementami historycznymi - takimi jak olbrzymia katedra czy odbudowane stare miasto. Dzisiejszy kształt Kolonii jest efektem działań wojennych, podczas nalotów większość miasta została zrównana z ziemią.

Dawna brama wjazdowa w Bonn
Dawna brama wjazdowa w Bonn

Bonn i Kolonia oddalone są od siebie o około 30 minut jazdy pociągiem. Gdzie lepiej się zatrzymać? W Bonn jest spokojniejsza atmosfera, niestety ceny noclegów wyższe, w Kolonii odwrotnie. Wybór zależy od preferencji, w obu przypadkach dostaniemy się bezpośrednio na lotnisko.

Jak dostać się do Kolonii?

Z kilku polskich miast znajdziemy bardzo tanie loty do znajdującego się na obrzeżach Kolonii lotniska - lotnisko Kolonia-Bonn CGN.

Więcej w osobnym artykule: Bonn - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Liverpool i Manchester

Dla wielu synonimem odwiedzin Anglii jest wizyta w Londynie. Stolica Anglii nie jest jednak jedynym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia w tym kraju. Innymi ciekawymi destynacjami są chociażby nadmorski Liverpool oraz znajdujący się bardziej wgłąb lądu Manchester.

Oba miasta oddalone są od siebie o dosłowny kawałek, pociągiem przemieścimy się pomiędzy nimi w zaledwie 30-40 minut. Każde z tych miast jest inne. Manchester to jeden z największych beneficjentów rewolucji przemysłowej, w muzeach i architekturze znajdziemy wiele śladów po tamtych czasach, chociaż dzisiaj miasto zostało w nowoczesny sposób zrewitalizowane. Fani piłki nożnej mogą zwiedzić dwa stadiony, klubów City oraz United, z kolei zainteresowani historią mogą zajrzeć do dwóch z najstarszych bibliotek świata.

Shambles Square - Manchester
Shambles Square - Manchester

Liverpool z drugiej strony, jakby zatrzymał się w czasie, w erze handlu transatlantyckiego, gdy był jednym z najważniejszych portów świata. Imponujące nabrzeże, ciekawa zabudowa pełna przepychu - wszystko to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu
Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu

Plusem odwiedzin Anglii są darmowe muzea, które zarówno w Liverpoolu, jak i Manchesterze, są światowej klasy - może więc warto zastanowić się nad taką kombinacją miast?

Jak dostać się do Manchester lub Liverpool?

Tanie linie z Polski latają do obu tych miast, możemy spróbować polecieć do Liverpoolu, a wrócić z Manchesteru, lub odwrotnie.

Więcej w osobnych artykułach: Liverpool - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Lubeka

Lubeka była kiedyś jednym z najważniejszych miast w Europie, i wiodącym członkiem Ligi Hanzeatyckiej. Do dzisiaj w Lubece została historyczna zabudowa (wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO), historyczne magazyny oraz jedna z najciekawszych średniowiecznych bram miejskich na w całej Europie.

Nie spotkamy tu dzikich tłumów turystów, zjemy za to pyszne wyroby z marcepanu, odwiedzimy ratusz i średniowieczny szpital (unikalna atrakcja w skali Europy).

Jeśli zdecydujemy się przyjechać w ciepłym miesiącu, możemy wybrać się do położonego niedaleko kurortu Travemünde.

Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece
Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece

Jak dostać się do Lubeki?

Możemy polecieć korzystając z tanich linii do Hamburga, i stamtąd pojechać pociągiem do Lubeki. Do niedawna niektóre loty lądowały na lotnisku bliżej Lubeki, miejmy nadzieje, że znów tak będzie.

Więcej w osobnym artykule: Lubeka - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Lwów

Przez wielu uważany, za najbardziej "polskie" z ukraińskich miast budzi wiele emocji wśród turystów. Nic dziwnego bo ze swoją starówką i specyficznym klimatem oraz niskimi cenami stanowi przykład miasta wręcz idealnego na niewielki "city break". Podczas wizyty za ukraińską granicą zobaczyć możemy:

  • Archikatedrę Łacińską (Базиліка Архикатедральна), a przede wszystkim piękne manierystyczne wnętrze Kaplicy Boimów.
  • Reprezentujące większość istniejących stylów architektonicznych kamienice Starego Miasta (łącznie z renesansową Kamienicą Królewską).
  • Katedrę Ormiańską (Вірменський собор), która przez wieki służyłą tej społeczności i zachowała wielobarwne malodiwła Jana Henryka Rosena.
  • Sobór Świętego Jura (собор Святого Юра у Львові) wpisany wraz ze Starym Miastem na listę UNESCO.
  • Nekropolie z grobami wielu Polaków czyli Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Janowski.
  • Przepiękną panoramę miasta rozciągającą się z tak zwanego Wysokiego Zamku.
Pomnik Nikifora we Lwowie
Pomnik Nikifora we Lwowie

Jak dostać się do Lwowa?

Do Lwowa wiele osób wybiera się samochodem, co nie dla każdego będzie wygodne (długa podróż i przejście graniczne), podobna sytuacja ma się z autobusami. Wszystko w dużej mierze zależy z jakiej części Polski ruszamy w swoją podróż.

Na szczęście rozrasta się oferta połączeń lotniczych z Polski do Lwowa. Z Warszawy możemy tam dolecieć korzystając z oferty naszego narodowego przewoźnika LOT-u (a także z lotniska w Bydgoszczy, i Poznaniu). Z Wrocławia, Katowic (od końca marca) czy Gdańska (od kwietnia) trasę obsługuje też tania linia Wizz Air.

Więcej w osobnym artykule: Lwów - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Ten, położony w północnych Niemczech kraj związkowy to świetny pomysł na weekendowy wyjazd dla mieszkańców północno-zachodniej części Polski. Jeśli nie dysponujemy własnym transportem możemy skorzystać z biletu Mecklenburg-Vorpommern-Ticket. Umożliwia on podróżowanie po całym regionie grupie osób (od 1 do 5). Dodatkowo wszystkie dzieci i wnuki do 14 roku życia podróżują bezpłatnie w przypadku kupna biletu dla jednej lub dwóch osób. Ceny biletów kształtują się od 23€ (wersja dla jednej osoby) do 39€ (wersja dla 5 osób). [aktualizacja styczeń 2019]

Region powinien zainteresować zarówno miłośników Bałtyku jak i tych których ciekawią zabytki architektury oraz historia najnowsza.

Wyspa Rugia
Wyspa Rugia

Co warto zobaczyć?

  • Dawną siedzibę plemion słowiańskich czyli wyspę Rugię z półwyspem Arkona oraz przepięknym lasem bukowym wpisanym na listę UNESCO. Białe klify nadbrzeżnych skał olśniły niegdyś malarza Caspara Davida Friedricha, a dziś zachwycają turystów którzy wędrują po ścieżkach Parku Narodowego Jasmund.
  • Zabytkowe starówki miast Stralsund i Wismar. Dawne portowe miasta, które świetnie rozwijały się w czasach Hanzy zachowały wiele interesujących budowli jak chociażby Kościół Mariacki w Rostocku, ratusz w Stralsundzie lub zabytkowe kamienice w Wismarze. Zarówno Stralsund jak i Wismar zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Bajkowy zamek władców Meklemburgii w Schwerinie położony nad malowniczym jeziorem Schweriner Innensee. Można zwiedzić zamkowe komnaty (w tym imponującą salę tronową) lub wybrać się w rejs łodzią.
  • Peenemunde gdzie niegdyś mieścił się niemiecki ośrodek badań nad Wunderwaffe (tu testowano między innymi rakiety V1 i V2). Dziś można tu zwiedzić muzeum zlokalizowane w dawnej elektrowni oraz wejść na pokład radzieckiego okrętu podwodnego klasy 651.
  • Rekonstrukcję grodu Groß Raden, który według niektórych koncepcji był słynną Radogoszczą opisaną przez Thietmara.
  • Odpocząć możemy na plażach Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft, na cichutkiej wyspie Poel lub odciętej od świata Insel Hiddensee.

Ołomuniec i Kromieryż

Ołomuniec to bogate w zabytki czeskie miasto leżące blisko granicy z Polską. Wpisane na listę UNESCO zachowało ciekawą starówkę z wieloma zabytkowymi budowlami. Jest również ważnym centrum kultury Moraw i miastem organizującym znane festiwale. Zjeżdżają się tu miłośnicy filmu (Academia Film Olomouc) i hodowcy roślin (Flora Forum). Gastronomiczną ciekawostką są słynne twarożki ołomunieckie czyli lokalne sery dojrzewające.

Katedra św. Wacława w Ołomuńcu
Katedra św. Wacława w Ołomuńcu

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od obszaru dawnego zamku i gotyckiej katedry św. Wacława. Wprawdzie z dawnych fortyfikacji nie przetrwało zbyt wiele będziemy jednak mogli zwiedzić interesujące muzeum archidiecezjalne (świetnie zachowana barokowa kareta, zbiory sztuki oraz pozostałości dawnego pałacu biskupów).

Najważniejszym zabytkiem Ołomuńca jest wpisana na listę UNESCO Kolumna Trójcy Przenajświętszej - przykład mistrzostwa barokowej rzeźby religijnej. Nieco dalej znajduje się ratusz z socrealistycznym zegarem. Innym ciekawym przykładem nowszej architektury miasta jest secesyjna willa Primavesi.

Patronem regionu jest św. Jan Sarkander, którego grób znajduje się obecnie w archikatedrze. Miejscem kultu świętego jest również niewielka kaplica pod jego wezwaniem, gdzie przetrwało koło, na którym torturowano męczennika. Innym znanym ołomunieckim sanktuarium jest położona na przedmieściach bazylika na Świętej Górce.

Z Ołomuńca warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Kromieryża. Dawna siedziba morawskich biskupów słynie z przepięknego barokowego ogrodu i dawnego pałacu kościelnych hierarchów. Całe założenie zostało wpisane na listę UNESCO.

Jak dojechać do Ołomuńca?

Nic prostszego! Historyczna stolica Moraw posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą i Katowicami. Możemy skorzystać również z oferty takich przewoźników jak Leo Express czy Flixbus. [stan na styczeń 2020]

Czytaj więcej: Ołomuniec - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Oslo

Również stolica Norwegii dzięki tanim połączeniom lotniczym wydaje się świetnym miejscem na krótki i interesujący pobyt. Miasto mimo wielu burz dziejowych posiada nieco starej architektury, ale przyciąga również interesującymi muzeami. Będąc w Oslo warto zobaczyć:

  • Twierdzę Akershus - mieszcząca placówki muzealne związane z historią Norwegii.
  • Charakterystyczny dwuwieżowy Ratusz gdzie odbywają się ceremonie wręczenia Nagrody Nobla.
  • Galerię Narodową eksponującą słynny "Krzyk" Edwarda Muncha.
  • Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset) na wyspie Bygdøy.
  • Wzgórze Holmenkollen gdzie na skoczni narciarskiej pięciokrotnie triumfował Adam Małysz.
  • Park Frogner gdzie zgromadzono prawie 200 niepokojących rzeźb Gustawa Vigelanda.
Widok na Zamek w Oslo
Widok na Zamek w Oslo

Jak dostać się do Oslo?

Z wielu polskich lotnisko dostępne są połączenia z lotniskiem Oslo Sandefjord-Torp TRF, które jest oddalone o około 120 km od stolicy Norwegii. "Nieco bliżej", bo znajdujące się w odległości zaledwie 50 km od centrum miasta jest lotnisko Oslo-Gardermoen OSL, na które dolecimy linią LOT z Warszawy. Pamiętajmy, że dojazdy z lotnisk w Norwegii to dodatkowy koszt oraz przede wszystkim długi czas, co powinniśmy uwzględnić planując krótki wyjazd.

Więcej znajdziecie w artykule: Oslo - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Praga i Kutna Hora

Stolica Czech cieszy się wśród polskich turystów niesłabnącą popularnością. Tanie połączenie autobusowe sprawiły, że co roku przyjeżdża tu wielu zwiedzających z naszego kraju. Niektórzy wracają do Pragi co jakiś czas bo przecież liczba zabytków tego miasta jest naprawdę duża. Warto jednak nie skupiać się na samej tylko Pradze, a wybrać się w podróż po okolicy. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą:

  • Hradczany z zamkiem królewskim, średniowieczną katedrą św. Wita i słynną Złotą Uliczką.
  • Plac Staromiejski gdzie większość turystów przystaje przed umieszczonym na ratuszu ruchomym zegarem Orloj, by o pełnej godzinie obserwować pochód zabytkowych figur.
  • Żydowska Dzielnica Josefov, która według legendy była domem dla rabina Maharala twórcy mitycznego Golema.
  • Gotycki Most Karola malowniczo łączący oba brzegi Wełtawy, ozdobiony w późniejszych epokach figurami przedstawiającymi świętych.
  • Wyszehrad - dawna siedziba władców Czech z resztkami twierdzy i cmentarzem na którym pochowano zasłużonych prażan.
  • Miasto Kutna Hora, które znalazło się na liście UNESCO dzięki dwóm średniowiecznym świątyniom (Katedrze św. Barbary i Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sedlcu), ale znana jest głównie dzięki ossuarium ozdobionym przez ludzkie czaszki i kości.
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Jak dostać się do Pragi?

Możliwości jest całkiem sporo: dojazd własnym samochodem, autobusem, podróż łączona pociąg oraz autobus, a także samolot.

Więcej w osobnym artykule: Praga - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Saloniki

Saloniki wydają się idealnym wyborem na krótki wypad - lotnisko jest praktycznie w centrum miasta, historyczna część oraz nabrzeże znajdują się na obszarze swobodnego spaceru, a niemal na każdym kroku spotkamy tawernę z pysznymi owocami morza i cenami często na polską kieszeń.

Do tego, Saloniki są całkowitym zaprzeczeniem Aten, jest tu czysto, choć gwarnie, a knajpy są pełne miejscowych - zupełnie nie widać greckiego kryzysu. Jeśli pojedziemy poza sezonem, nie spotkamy także tłumów turystów - co może dziwić biorąc pod uwagę historyczne znaczenie miasta i możliwość zobaczenia unikalnej bizantyjskiej zabudowy przy ciągle dobrej pogodzie. Na miejscu warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i Muzeum Bizantyjskiego, każde z nich to nie lada gratka dla fanów historii.

Biała Wieża - Saloniki
Biała Wieża - Saloniki

Jak dostać się do Salonik?

Z lotniska Warszawa-Modlin latają tanie loty bezpośrednio do Salonik, co jest szczególnie opłacalne np. w październiku - loty są już bardzo tanie, a na miejscu możemy trafić nawet na temperaturę bliską 30 stopni. (Więcej informacji o samym lotnisku w osobnym artykule - lotnisko Saloniki Macedonia SKG.)

Więcej w osobnym artykule: Saloniki - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály)

Dla mieszkających na południu Polski lub wybierających się tam na dłuższy urlop, wyjazd do Skalnego Miasta jest świetną propozycją na spędzenie weekendu pośród bajkowych formacji skalnych. Na miejsce noclegów najlepiej wybrać Teplice nad Metují lub Adršpach. Na miejscu warto zobaczyć:

  • Skały Adrszpaskie z największym skupiskiem niezwykłych formacji oraz jeziorkiem po którym w sezonie turyści pływają na specjalnych łodziach.
  • Skały Teplickie - mniej popularne ale równie ciekawie z punktem widokowym na miejscu dawnego zamku Strzemię.
  • Dawną pustelnię i barokowy kościółek nieistniejącego już zakonu iwanitów w Teplice nad Metují.
  • Najmniej znane i rzadko odwiedzane przez turystów skalne miasto czyli Broumovské stěny.
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

Jak dostać się do Skalnego Miasta?

Do Skalnego Miasta najłatwiej dostać się samochodem. Dojazd komunikacją publiczną wiąże się z przesiadką z autobusu do pociągu. Bardziej szczegółowe informacje podaliśmy we wpisie o Skalnym Mieście.

Więcej znajdziecie w artykule: Skalne Miasto w Czechach - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Słowacki Raj i okolice

Mieszkańcy południowej Polski mogą wybrać się na weekend do tzw. Słowackiego Raju. Tym terminem określa się jeden z parków narodowych oraz część Łańcucha Słowackich Rudaw. Jest to świetne miejsce dla miłośników mniej lub bardziej wymagających spacerów po górach. Uwaga! Przed wyruszeniem na wycieczkę powinniśmy koniecznie wykupić ubezpieczenie i przemyśleć wybór odpowiedniej trasy.

Drewniane kładki w wąwozie Sucha Bela (Słowacki Raj)
Drewniane kładki w wąwozie Sucha Bela (Słowacki Raj)

Najpopularniejszym szlakiem jaki będziemy mogli przejść jest droga wiodąca przez wąwóz Sucha Bela. Jej atrakcją jest przejście kilkunastometrową drabiną tuż obok wodospadu. Należy pamiętać, że jest to szlak jednostronny i nie ma możliwości zawrócenia.

Wielu turystów wybiera również drogę przez przełom Hornadu - gdzie szlak prowadzi po metalowych platformach nad rwącą w dole rzeką. Wszystkie szlaki zbiegają się na tzw. Kláštorisko czyli polanie, na której w średniowieczu wznosił się klasztor.

Mniej popularną wśród polskich turystów częścią rezerwatu jest jego południowa granica. Można zatrzymać się w miejscowości Dedinky nad sztucznym zbiornikiem wodnym, skąd będziemy mogli dostać się do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.

Słowacki Raj to nie tylko przyroda. W najbliższej okolicy parku narodowego znajduje się największy zamek średniowieczny na terenie Słowacji. Wraz z gotycką katedrą tworzy wpisany na listę UNESCO krajobraz kulturowy miasta Spišské Podhradie. Warto odwiedzić również zabytkową Lewoczę gdzie zobaczymy dobrze zachowane mury miejskie.

Jak dojechać do Słowackiego Raju?

Osoby zmotoryzowane mogą wybierać spośród wielu wiosek położonych na obrzeżach rezerwatu. Jeśli jednak nie posiadamy własnego samochodu powinniśmy kierować się do miejscowości Hrabušice. Posiada ona bezpośrednie połączenie autobusowe z miastem Poprad.

Więcej: Słowacki Raj (Slovenský raj) - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Stavanger

Dla wielu Polaków Norwegia wydaje się krajem zbyt drogim na wakacyjny wyjazd. Jeśli jednak wybierzemy się tam na krótki wypad to nie wydamy zbyt wiele. A niezwykle widowiskowa Preikestolen to jedno z najpiękniejszych miejsc tego kraju. Trzeba jednak pamiętać o dobrej organizacji gdyż droga z lotniska do punktu widokowego jest dość długa. Będziemy musieli podjechać do przystani, tam wsiąść na prom, przesiąść się w skomunikowany ze statkiem autobus i dopiero wtedy rozpocząć wspinaczkę na Preikestolen. Wprawdzie brzmi to dość skomplikowanie, ale to mylne wrażenie - z tą trasą (o ile dopisze pogoda) poradzą sobie nawet początkujący turyści. Jeśli chcemy maksymalnie skrócić nasz pobyt w Norwegii, to wystarczy nam jeden nocleg. Możemy zostać w samym Stavanger i zwiedzić jedno z tutejszych muzeów (np. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej) lub po prostu pospacerować wśród zabytkowej zabudowy miasta.

Preikestolen - słynna półka skalna w Norwegii (okolice miasta Stavanger)
Preikestolen - słynna półka skalna w Norwegii (okolice miasta Stavanger)

Jak dostać się do Stavanger?

Do Stavanger z polskich lotnisk lata linia Wizz Air z Gdańska, Katowic oraz ze Szczecina.

Więcej znajdziecie w artykule: Stavanger - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Sztokholm

Miasto często “odpuszczane” przez polskich turystów z powodu wysokich cen. A szkoda, Sztokholm jest jednym z najciekawszych miast Europy, już samo jego położenie (znajduje się na kilku wyspach) oraz bliskość natury, przeplatane historyczną zabudową, świadczy o unikalności miasta.

Wizyta w Sztokholmie to także okazja do lekcji historii - znajdziemy tu wydobyty z dna morza statek Vasa, w skarbcu pod zamkiem zobaczymy m.in. zbroje paradną króla Zygmunta Augusta, a w Muzeum Armii wiele innych pamiątek związanych z Polską, takich jak namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego, proporce bojowe i chorągwie, a także klucze do Torunia - wszystkie zdobyte przez Szwedów w trakcie wojen polsko-szwedzkich.

Spacer po Sztokholmie
Spacer po Sztokholmie

Jak dostać się do Sztokholmu?

Najtańszym sposobem jest lot na oddalone ponad godzinę drogi lotnisko Skavsta. Pamiętajmy jednak, że koszt dojazdu do miasta będzie prawie na pewno droższy niż sam bilet lotniczy.

Więcej w osobnym artykule: Sztokholm - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Tatry Słowackie

Świetnym pomysłem na połączenie górskich wędrówek, leniwego wypoczynku w saunach oraz przygody z historią jest wypad w Tatry Słowackie. Szlaki są tu dłuższe a ich stopień trudności jest bardziej zróżnicowany niż po "polskiej" stronie. Planując kilkudniowy pobyt możemy wybierać pomiędzy:

Tatry Słowackie
Tatry Słowackie
  • Jednym z trzech miasteczek położonych u podnóża gór gdzie najczęściej pojawiają się turyści chcący pochodzić po Wysokich Tatrach. Do najpopularniejszych należą Štrbské Pleso oraz Stary Smokovec i Tatranska Lomnica.
  • Popradem, gdzie wypoczniemy w nowoczesnym AquaCity lub przespacerujemy się po średniowiecznym rynku dzielnicy Spišská Sobota.
  • Zabytkowym Kieżmarkiem, w którym przetrwał renesansowy zamek Thökölych oraz gotycka bazylika św. Krzyża. Prawdziwą perełką jest tzw. ewangelicki kościół artykularny z bogato zdobionym wnętrzem, który trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tuż obok znajduje się nowy kościół ewangelicki, gdzie spoczęły szczątki Imre Thököly, przywódcy powstania kuruców.
  • Liptowskim Mikułaszem, gdzie przetrwała pamięć o straconym tu zbójcy Juraju Janosiku (w muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą Janosikowi). W pobliskiej Dolinie Demianowskiej, w sezonie letnim możemy zwiedzić dwie jaskinie: Demianowską Jaskinię Wolności i Demianowską Jaskinię Lodową. Wylot doliny to osada Jasna koło góry Chopok - popularny ośrodek sportów zimowych. Na północ od miasta znajduje się Tatralandia - jeden z najpopularniejszych aquaparków tej części Europy.

Turyn

Kolejnym z niedocenianych miast, tym razem we Włoszech jest Turyn. Dzisiaj kojarzony jest z Całunem Turyńskim, Fiatem oraz słynnym Juventusem - warto jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim ważne miasto w historii Włoch - Turyn był pierwszą stolicą Królestwa Włoch, a od 1559 także stolicą Piemontu.

W Turynie znajduje się jeden z najciekawszych pałaców w całych Włoszech (a może i w Europie?), Pałac Królewski, wpisany zresztą na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przy dobrej pogodzie z centrum miasta bardzo dobrze widać okoliczne Alpy, gdyby takiej jednak nie było, możemy odwiedzić jedno z kilku wspaniałych muzeów - np. uważane za najlepsze w Europie Muzeum Egipskie.

Spacer po Turynie
Spacer po Turynie

Jak dostać się do Turynu?

Możemy dolecieć do lotniska Bergamo, a następnie wsiąść w autobusu linii Flixbus - podróż zajmie nam około 3 godzin.

Więcej w osobnym artykule: Turyn - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Wiedeń

Spragnionym kontaktu ze sztuką i architekturą polecić można wyprawę do Wiednia. Korzystając z częstych połączeń kolejowych, lotniczych lub autobusowych bez większych problemów dostaniemy się do dawnej stolicy imperium Habsburgów.

Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu
  • Liczne galerie sztuki, z których warto zobaczyć: Kunsthistorisches Museum (malarstwo dawne, część zbiorów archeologicznych, numizmaty), mumok (Museum of Modern Art), Belweder (głównie sztuka XIX i początku XX wieku) oraz budynek Secesji (słynny "Fryzem Beethovena" wykonanym przez Gustawa Klimta).
  • Wiedeń to prawdziwa mekka dla miłośników architektury sakralnej (zwłaszcza okresu baroku). Nie sposób wyliczyć wszystkich wartych uwagi świątyń, w terenie samego Starego Miasta znajdziemy przynajmniej kilka architektonicznych perełek. Warto wstąpić do: Kościóła św. Piotra (Peterskirche), Kościoła Jezuitów (Jesuitenkirche), Kościoła Dominikanów (Dominikanerkirche), Kościoła Kapucynów (Kapuzinerkirche) czy wreszcie gotyckiej Katedrze Świętego Stefana (Domkirche St. Stephan). Poza ścisłym centrum znajduje interesujący kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche).
  • Warto zwiedzić również dawne siedziby władców Austrii na terenie których zlokalizowano kilka ciekawych muzeów. Blisko centrum znajdują się Hofburg i Neu Burg. Dłuższa wyprawa czeka nas do pałacu Schönbrunn.
  • Na przedmieściach Wiednia znajduje się wzgórze Kahlenberg skąd w 1683 roku dowodził Jan III Sobieski.

Więcej w osobnym artykule: Wiedeń - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Reklama