Gdzie na weekend? Pomysł na krótki wyjazd w 2017 roku

Wraz z rozwojem tanich linii lotniczych w Polsce każdego roku zwiększa się siatka połączeń i możliwych destynacji, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zwiedzić lwią część Europy. Czasem jednak, po zobaczeniu najważniejszych miast i regionów, możemy zacząć zastanawiać się - co dalej?

Aby wyjść naprzeciw przygotowaliśmy krótkie zestawienie pomysłów na krótki wyjazd weekendowy lub około weekendowy (np. piątek-niedziela lub piątek-poniedziałek) - każde z tych miast lub kombinacji można spokojnie odwiedzić w 2-3 dni i spędzić fajnie czas.

Jakie zastosowaliśmy kryteria? Stosunkowo łatwy dojazd z Polski (chociaż nie zawsze bezpośredni!), wielkość miasta pozwalającą na zobaczenie najważniejszych miejsc (przynajmniej od zewnątrz) oraz nasze subiektywne odczucia.

Amiens

To małe (jak na standardy francuskie!) miasteczko na północy Francji, stolica regionu Pikardia, potrafi zauroczyć swoją przyjemną i mało turystyczną atmosferą, smaczną kuchnią oraz typowo francuskim klimatem.

Amiens słynie z olbrzymiej gotyckiej katedry (można wejść na jej wieżę), domu Juliusza Verne’a (znajdziemy w nim notatki autora czy futurystyczne poddasze wzorowane na łodzi podwodnej) czy Muzeum Pikardii ze słynnym obrazem Lady Godiva. Niestety, duży obszar miasta uległ zniszczeniu w trakcie działań wojennych, część historycznych budynków na szczęście ocalała, w tym majestatyczny ratusz oraz budynek sądu.

Jeśli będziemy chcieli się zrelaksować i usiąść w knajpce nad wodą możemy wybrać się do uroczej dzielnicy Saint-Leu, lub do znanego z kanałów parku Les Hortillonnages (w ciepły miesiąc można nawet wypożyczyć łódkę).

Cała Pikardia słynie z pysznego cydru oraz naleśników w najróżniejszej postaci, każdy ich smakosz znajdzie tu coś dla siebie - na słodko, z serem, z warzywami, z jajkiem lub szynką - naleśniki podawane są tu dosłownie w każdej postaci. (Sprawdź również artykuł - Co zjeść w Pikardii i Amiens)

A jakieś minusy? Z powodu małej liczby turystów (to akurat plus!) znajomość języka angielskiego nie jest zbyt często spotykana, przez co możemy mieć problemy w restauracjach, ale i w hotelach oraz atrakcjach!

!Widok na bok Katedry w Amiens
Widok na bok Katedry w Amiens

Jak dostać się do Amiens?

Amiens jest bardzo łatwo osiągalne z Polski, wystarczy polecieć do podparyskiego lotniska Beauvais, a stamtąd autobusy do Amiens odjeżdżają kilka razy dziennie.

Nasze artykuły o Amiens znajdziecie na stronie Amiens

Belfast

Jedno z najbardziej niedocenianych turystycznie miast Wielkiej Brytanii, i zarazem jedno z ciekawszych na krótki weekendowy wypad. Przez lata działała tu jedna z najważniejszych stoczni Wielkiej Brytanii, to tu powstał słynny Titanic - dzisiaj możemy odwiedzić poświęcone mu nowoczesne muzeum oraz suchy dok, ostatni zachowany budynek wykorzystywany przy budowie słynnego transatlantyka. Odwiedzając dok możemy zejść po schodach na najniższy poziom i poczuć prawdziwą wielkość statku.

Oprócz pamiątek po Titanicu w Belfaście znajdziemy typowo brytyjską architekturę, wspaniały ratusz, wiele pubów (wyglądających czasem jak muzea) oraz całą masę politycznych murali. Dziś nie każdy już pamięta, ale jeszcze kilkanaście lat temu na ulicach Belfastu trwała regularna wojna partyzancka. Dziś zostały po niej murale, cmentarze oraz symboliczny podział miasta - oprócz dzielnic neutralnych spacerując po Belfaście trafimy na dzielnice jawnie brytyjskie, oraz te republikańskie. Bardzo łatwo rozpoznamy miejsce w którym się znajdujemy po flagach, muralach, a w przypadku dzielnic republikańskich także nazwach ulic zapisanych w dwóch językach, angielskim i irlandzkim.

Nie jesteście przekonani? To może zachęci Was jedna z najciekawszych atrakcji miasta - zamknięte więzienie Crumlin Road z 1845 roku - które możemy zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem.

!Widok na Zamek w Belfaście
Widok na Zamek w Belfaście

Jak dostać się do Belfastu?

Tanie linie latają do Belfastu z kilku polskich miast, w tym z Gdańska, Katowic, Krakowa i Warszawy.

Nasze artykuły o Belfaście znajdziecie na stronie Belfast

Brugia

Czy chcielibyście cofnąć się w czasie i pospacerować po małym średniowiecznym mieście, najlepiej przeplatanym klimatycznymi kanałami? Nic trudnego, wystarczy wybrać się do belgijskiej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej.

W Brugii oprócz niesamowitych uliczek zachwycają kościoły, muzea oraz historyczne budynki, jak szpital czy beginaż. Piwosze mogą usiąść w jednym z pubów z olbrzymim wyborem belgijskich piw lub napić się warzonego w historycznym centrum piwa Zot.

Niestety, miasto jest małe i w sezonie są tu całe masy turystów, najlepiej wybrać się w zimniejszy miesiąc, a na pewno warto zostać tu na noc - wieczorem, nawet w środku lata, ulice pustoszeją i po 22-23 spacerujemy niemal pustymi uliczkami.

!Widok na kanały w Brugii
Widok na kanały w Brugii

Jak dostać się do Brugii?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu (ceny od 5€) lub pociągu.

Nasze artykuły o Brugii znajdziecie na stronie Brugia

Edynburg i Glasgow

Oba miasta umieściliśmy w jednym zestawie, ponieważ są wyjątkowo łatwe do odwiedzenia w duecie, chociaż bardziej w trakcie wyjazdu 3 niż 2 dniowego. W obu przypadkach lotniska znajdują się blisko centrum, a odległość pomiędzy nimi to zaledwie jedna godzina drogi autobusem.

!Widok na Katedrę w Glasgow
Widok na Katedrę w Glasgow

Glasgow i Edynburg są trochę jak ogień i woda - Glasgow to miasto typowo brytyjskie, postindustrialne, jedno z najlepiej zachowanych miast w którym widać wpływ rewolucji przemysłowej. Edynburg z kolei bardziej przypomina czasy średniowieczne - majestatyczna ulica Royal Mile, zamki i pałac, wszystko to przybliża nam burzliwą historię Szkocji.

!Widok na Edynburg
Widok na Edynburg

Oczywiście, w trakcie tak krótkich odwiedzin jedynie “liźniemy” te miejsca, przy dobrym planie powinniśmy jednak spędzić czas efektywnie i zobaczyć najważniejsze miejsce.

Jak dostać się do Glasgow lub Edynburga?

Od jakiegoś czasu z polskich lotnisk latają tanie linie do obu lotnisk, możemy polecieć do Glasgow, a wrócić z Edynburga, lub odwrotnie. (Więcej informacji o lotniskach w osobnych artykułach: lotnisko Glasgow GLA i lotnisko Edynburg EDI)

Nasze artykuły o Edynburgu i Glasgow znajdziecie na stronach Edynburg i Glasgow

Gandawa

Kolejne belgijskie miasto, które potrafi zauroczyć, a wielu decyduje się tu szybko wrócić. Pomimo, że Gandawa oddalona jest o 20 minut drogi pociągiem od Brugii, warto każde z tych miejsc odwiedzić oddzielnie, aby nie czuć atmosfery pośpiechu na plecach. Gandawa nie jest tak malownicza jak Brugia, główna historyczna część jest jednak bardziej imponująca ze swoimi 3 wieżami stojącymi jedna za drugą.

Będąc na miejscu warto odwiedzić zamek Gravensteen, wdrapać się na wieżę Belfroi i popłynąć na krótki rejs kanałami, jakże innymi niż te w Brugii.

!Gandawa - widok z mostu św. Michała
Gandawa - widok z mostu św. Michała

Jak dostać się do Gandawy?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu (ceny od 5€) lub pociągu.

Nasze artykuły o Gandawie znajdziecie na stronie Gandawa

Haga i Rotterdam

Haga i Rotterdam, całkowicie różne miasta, każde jednak na swój sposób ciekawe i warte odwiedzenia.

Królewska Haga, siedziba parlamentu oraz rodziny królewskiej, połączenie nowoczesności z historyczną zabudową, z olbrzymią liczbą wspaniałych muzeów - to tu zobaczymy słynną “Dziewczynę z perłą”. A jeśli to wszystko nam nie wystarczy, to w kilkanaście minut tramwajem dojedziemy na plażę w Scheveningen słynącą z olbrzymiego molo.

!Plac Binnenhof w Hadze
Plac Binnenhof w Hadze

Rotterdam, jeden z najważniejszych portów świata (i największy w Europie), miasto niemal całkowicie zniszczone podczas wojny - do dziś zostało zaledwie kilka budynków sprzed bombardowań - jednak w imponujący sposób odbudowane. Nie każdy wie, że Rotterdam dziś to jedna z najnowocześniejszych metropolii Europy - zachwyca swoją nowoczesnością i rozwiązaniami architektonicznymi. Znajdziemy tu także nowoczesne muzea, nadmorski klimat i dziesiątki nowoczesnych restauracji i knajp.

!Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie
Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie

Oba miasta oddalone są od siebie o około 30 minut drogi, wielu mieszkańców Hagi pracuje na co dzień w Rotterdamie, i odwrotnie. Kolejka i pociągi kursują co chwilę, nie powinno być żadnego problemu w swobodnym przemieszczaniu się pomiędzy miastami.

Jak dostać się do Hagi lub Rotterdamu?

Najlepiej polecieć tanimi liniami do Eindhoven, a stamtąd pociągiem dojedziemy do Rotterdamu w godzinę.

Nasze artykuły o Hadze i Rotterdamie znajdziecie na stronach Haga i Rotterdam

Kolonia i Bonn

Kolonia od czasu wprowadzenia bardzo tanich lotów stała się popularna wśród Polaków, nie każdy jednak decyduje się odwiedzić także nieodległe Bonn. Bonn jest jednym z ważniejszych miast w historii Niemiec, od 1949-1990 było stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Najsłynniejszym mieszkańcem był Ludwig van Beethoven (możemy odwiedzić jego dom). Samo miasto wyróżnia się ciekawą architekturą i sympatyczną starą częścią miasta - idealne miejsce na kilkugodzinny wypad.

!Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii
Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii

Sama Kolonia jest nowoczesną metropolią, z zachowanymi elementami historycznymi - takimi jak olbrzymia katedra czy odbudowane stare miasto. Dzisiejszy kształt Kolonii jest efektem działań wojennych, podczas nalotów większość miasta została zrównana z ziemią.

!Dawna brama wjazdowa w Bonn
Dawna brama wjazdowa w Bonn

Bonn i Kolonia oddalone są od siebie o około 30 minut jazdy pociągiem. Gdzie lepiej się zatrzymać? W Bonn jest spokojniejsza atmosfera, niestety ceny noclegów wyższe, w Kolonii odwrotnie. Wybór zależy od preferencji, w obu przypadkach dostaniemy się bezpośrednio na lotnisko.

Jak dostać się do Kolonii?

Z kilku polskich miast znajdziemy bardzo tanie loty do znajdującego się na obrzeżach Kolonii lotniska - lotnisko Kolonia-Bonn CGN.

Nasze artykuły o Kolonii i Bonn znajdziecie na stronach Kolonia i Bonn

Liverpool i Manchester

Dla wielu synonimem odwiedzin Anglii jest wizyta w Londynie. Stolica Anglii nie jest jednak jedynym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia w tym kraju. Innymi ciekawymi destynacjami są chociażby nadmorski Liverpool oraz znajdujący się bardziej wgłąb lądu Manchester.

Oba miasta oddalone są od siebie o dosłowny kawałek, pociągiem przemieścimy się pomiędzy nimi w zaledwie 30-40 minut. Każde z tych miast jest inne. Manchester to jeden z największych beneficjentów rewolucji przemysłowej, w muzeach i architekturze znajdziemy wiele śladów po tamtych czasach, chociaż dzisiaj miasto zostało w nowoczesny sposób zrewitalizowane. Fani piłki nożnej mogą zwiedzić dwa stadiony, klubów City oraz United, z kolei zainteresowani historią mogą zajrzeć do dwóch z najstarszych bibliotek świata.

!Shambles Square - Manchester
Shambles Square - Manchester

Liverpool z drugiej strony, jakby zatrzymał się w czasie, w erze handlu transatlantyckiego, gdy był jednym z najważniejszych portów świata. Imponujące nabrzeże, ciekawa zabudowa pełna przepychu - wszystko to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

!Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu
Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu

Plusem odwiedzin Anglii są darmowe muzea, które zarówno w Liverpoolu, jak i Manchesterze, są światowej klasy - może więc warto zastanowić się nad taką kombinacją miast?

Jak dostać się do Manchester lub Liverpool?

Tanie linie z Polski latają do obu tych miast, możemy spróbować polecieć do Liverpoolu, a wrócić z Manchesteru, lub odwrotnie.

Nasze artykuły o Manchesterze i Liverpoolu znajdziecie na stronach Manchester i Liverpool

Lubeka

Lubeka była kiedyś jednym z najważniejszych miast w Europie, i wiodącym członkiem Ligi Hanzeatyckiej. Do dzisiaj w Lubece została historyczna zabudowa (wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO), historyczne magazyny oraz jedna z najciekawszych średniowiecznych bram miejskich na w całej Europie.

Nie spotkamy tu dzikich tłumów turystów, zjemy za to pyszne wyroby z marcepanu, odwiedzimy ratusz i średniowieczny szpital (unikalna atrakcja w skali Europy).

Jeśli zdecydujemy się przyjechać w ciepłym miesiącu, możemy wybrać się do położonego niedaleko kurortu Travemünde.

!Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece
Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece

Jak dostać się do Lubeki?

Możemy polecieć korzystając z tanich linii do Hamburga, i stamtąd pojechać pociągiem do Lubeki. Do niedawna niektóre loty lądowały na lotnisku bliżej Lubeki, miejmy nadzieje, że znów tak będzie.

Nasze artykuły o Lubece znajdziecie na stronie Lubeka

Saloniki

Saloniki wydają się idealnym wyborem na krótki wypad - lotnisko jest praktycznie w centrum miasta, historyczna część oraz nabrzeże znajdują się na obszarze swobodnego spaceru, a niemal na każdym kroku spotkamy tawernę z pysznymi owocami morza i cenami często na polską kieszeń.

Do tego, Saloniki są całkowitym zaprzeczeniem Aten, jest tu czysto, choć gwarnie, a knajpy są pełne miejscowych - zupełnie nie widać greckiego kryzysu. Jeśli pojedziemy poza sezonem, nie spotkamy także tłumów turystów - co może dziwić biorąc pod uwagę historyczne znaczenie miasta i możliwość zobaczenia unikalnej bizantyjskiej zabudowy przy ciągle dobrej pogodzie. Na miejscu warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i Muzeum Bizantyjskiego, każde z nich to nie lada gratka dla fanów historii.

!Biała Wieża - Saloniki
Biała Wieża - Saloniki

Jak dostać się do Salonik?

Z lotniska Warszawa-Modlin latają tanie loty bezpośrednio do Salonik, co jest szczególnie opłacalne np. w październiku - loty są już bardzo tanie, a na miejscu możemy trafić nawet na temperaturę bliską 30 stopni. (Więcej informacji o samym lotnisku w osobnym artykule - lotnisko Saloniki Macedonia SKG.)

Nasze artykuły o Salonikach znajdziecie na stronie Saloniki

Sztokholm

Miasto często “odpuszczane” przez polskich turystów z powodu wysokich cen. A szkoda, Sztokholm jest jednym z najciekawszych miast Europy, już samo jego położenie (znajduje się na kilku wyspach) oraz bliskość natury, przeplatane historyczną zabudową, świadczy o unikalności miasta.

Wizyta w Sztokholmie to także okazja do lekcji historii - znajdziemy tu wydobyty z dna morza statek Vasa, w skarbcu pod zamkiem zobaczymy m.in. zbroje paradną króla Zygmunta Augusta, a w Muzeum Armii wiele innych pamiątek związanych z Polską, takich jak namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego, proporce bojowe i chorągwie, a także klucze do Torunia - wszystkie zdobyte przez Szwedów w trakcie wojen polsko-szwedzkich.

!Spacer po Sztokholmie
Spacer po Sztokholmie

Jak dostać się do Sztokholmu?

Najtańszym sposobem jest lot na oddalone ponad godzinę drogi lotnisko Skavsta. Pamiętajmy jednak, że koszt dojazdu do miasta będzie prawie na pewno droższy niż sam bilet lotniczy.

Nasze artykuły o Sztokholmie znajdziecie na stronie Sztokholm

Turyn

Kolejnym z niedocenianych miast, tym razem we Włoszech jest Turyn. Dzisiaj kojarzony jest z Całunem Turyńskim, Fiatem oraz słynnym Juventusem - warto jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim ważne miasto w historii Włoch - Turyn był pierwszą stolicą Królestwa Włoch, a od 1559 także stolicą Piemontu.

W Turynie znajduje się jeden z najciekawszych pałaców w całych Włoszech (a może i w Europie?), Pałac Królewski, wpisany zresztą na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przy dobrej pogodzie z centrum miasta bardzo dobrze widać okoliczne Alpy, gdyby takiej jednak nie było, możemy odwiedzić jedno z kilku wspaniałych muzeów - np. uważane za najlepsze w Europie Muzeum Egipskie.

!Spacer po Turynie
Spacer po Turynie

Jak dostać się do Turynu?

Możemy dolecieć do lotniska Bergamo, a następnie wsiąść w autobusu linii Flixbus - podróż zajmie nam około 3 godzin.

Nasze artykuły o Turynie znajdziecie na stronie Turyn


Reklama