Podróże po Europie

Gdzie na weekend w Europie? Ponad 40 pomysłów na krótki wyjazd

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2023

Rozwój tanich linii lotniczych w Polsce powoduje, że każdego roku obserwujemy zmiany w siatce połączeń oraz pojawianie się nowych tras. To sprawia, że możemy z łatwością zwiedzić znaczną część Europy. Po odwiedzeniu najpopularniejszych miast i regionów nasuwa się jednak pytanie: co dalej?

Chcąc ułatwić rozwiązanie tego dylematu, przygotowaliśmy zestawienie ponad 40 pomysłów na krótkie, weekendowe wyjazdy. Każde z rekomendowanych przez nas miast, bądź ich kombinacji, można z powodzeniem odwiedzić w ciągu 2-3 dni, gwarantując sobie przyjemnie spędzony czas.

Jakie kryteria przyjęliśmy przy tworzeniu tej listy? Przede wszystkim, stosunkowo łatwy dojazd z Polski (choć nie zawsze bezpośredni), a także wielkość miasta umożliwiająca zobaczenie najważniejszych zabytków i atrakcji w krótkim czasie. Ostateczny wybór miejscowości był podyktowany naszymi subiektywnymi odczuciami - każde z tych miejsc odwiedziliśmy osobiście, niektóre z nich nawet więcej niż jeden raz.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się na pomysłach na weekend w Europie. Propozycje dotyczące spędzania weekendu w Polsce znajdziecie w innym naszym zestawieniu: Gdzie na weekend w Polsce?.

Amiens

Amiens to średniej wielkości miasto położone na północy Francji, będące stolicą regionu Pikardia, które potrafi zauroczyć swoją przyjemną atmosferą, smaczną kuchnią oraz autentycznym francuskim klimatem.

Miasto słynie z monumentalnej, gotyckiej katedry (więcej o niej przeczytacie w artykule Katedra w Amiens), domu Juliusza Verne’a przekształconego w muzeum (znajdziemy w nim notatki autora czy futurystyczne poddasze wzorowane na łodzi podwodnej) oraz Muzeum Pikardii ze słynnym obrazem Lady Godiva. Należy jednak pamiętać, że znaczna część miasta została zniszczona podczas działań wojennych. Na szczęście, pewna ilość historycznych budowli przetrwała, w tym imponujący ratusz oraz gmach sądu.

Jeśli będziecie chcieli się zrelaksować i usiąść w knajpce nad wodą, polecamy urokliwą dzielnicę Saint-Leu. Innym miejscem na ucieczkę od zgiełku jest słynący z kanałów park Les Hortillonnages, gdzie w ciepłe miesiące można wypożyczyć łódkę.

Region Pikardii słynie z pysznego cydru i naleśników podawanych w rozmaitych wariantach. Każdy smakosz tych potraw znajdzie tu coś dla siebie. Na słodko, z serem, z warzywami, z jajkiem czy szynką - w tej części Francji naleśniki serwowane są w przeróżnych odmianach.

Widok na front Katedry w Amiens
Widok na front Katedry w Amiens

Jak dostać się do Amiens?

Amiens jest stosunkowo łatwo osiągalne z Polski, wystarczy polecieć do podparyskiego lotniska Beauvais, a stamtąd autobusy do Amiens odjeżdżają kilka razy dziennie.

Belfast

Belfast to jedno z najbardziej niedocenianych turystycznie miast Wielkiej Brytanii, które stanowi idealny cel na weekendowy wypad. Przez lata miasto było siedzibą jednej z najważniejszych stoczni w kraju, gdzie powstał słynny Titanic. Dziś możemy odwiedzić nowoczesne muzeum poświęcone temu transatlantykowi oraz suchy dok, który jest ostatnim zachowanym budynkiem używanym przy budowie tej znanej jednostki.

Oprócz pamiątek po Titanicu, Belfast oferuje typowo brytyjską architekturę, okazały ratusz, liczne puby (które miejscami przypominają muzea), a także mnóstwo murali o tematyce politycznej. Dziś nie każdy odwiedzający o tym pamięta, ale jeszcze kilkanaście lat temu na ulicach Belfastu trwała regularna wojna partyzancka. Dziś zostały po niej murale, cmentarze oraz symboliczny podział miasta - oprócz dzielnic neutralnych spacerując po Belfaście trafimy na dzielnice jawnie brytyjskie, oraz te republikańskie. Podczas spaceru po mieście, z łatwością rozpoznamy, w której dzielnicy się znajdujemy, obserwując flagi, murale oraz, w przypadku dzielnic republikańskich, nazwy ulic wypisane w dwóch językach: angielskim i irlandzkim.

Wciąż nieprzekonani? Może zachęci Was jedna z najciekawszych atrakcji miasta: zamknięte więzienie Crumlin Road z 1845 roku, które można zwiedzić z przewodnikiem podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki.

Widok na Zamek w Belfaście
Widok na Zamek w Belfaście

Jak dostać się do Belfastu?

W momencie ostatniej aktualizacji naszego tekstu Ryanair oferował loty do Belfastu z lotnisk w Gdańsku oraz Krakowie.

Bergamo

Bergamo stanowi idealną propozycję dla czytelników, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę ze zwiedzaniem Włoch. Przede wszystkim, dolecimy tam tanio z wielu polskich miast. Co ważniejsze, stare miasto w Bergamo należy do najpiękniejszych w całej Italii, a całe miasto słynie z wyśmienitej kuchni. Samo Bergamo nie przytłacza też swoją skalą, gdyż jest stosunkowo niewielkie, co umożliwia dotarcie pieszo do większości atrakcji.

Wekend w Europie - Bergamo
Wekend w Europie - Bergamo

Jak dostać się do Bergamo?

Z Polski na lotnisko Mediolan-Bergamo latają obaj główni przewoźnicy niskokosztowi, oferujący w wielu przypadkach bardzo atrakcyjne ceny biletów. Lotnisko to jest położone w bliskiej odległości od miasta.

Berlin

Największe miasto naszego zachodniego sąsiada kusi nocnym życiem i świetnie zorganizowanymi salami muzealnymi. Jeśli planujemy urlop z większym wyprzedzeniem możemy się tam udać szybkim pociągiem z Warszawy lub Poznania. W tej tętniącej życiem metropolii z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Zobaczyć możemy:

 • Wyspę Muzeów - czyli zespół najstarszych berlińskich placówek muzealnych prezentujących dzieła sztuki pochodzące nawet z czasów starożytnych. Cały ten obszar wpisano na listę UNESCO.
 • Resztki "muru berlińskiego" łącznie z najbardziej znanym przejściem granicznym "checkpoint Charlie".
 • Berliner Dom czyli ewangelicką katedrę pochodząca z XIX wieku.
 • Dumną Bramę Brandenburską i położony nieopodal budynek Reichstagu.
 • Berlińskie ZOO słynne zwłaszcza ze świetnie zorganizowanych akwariów i terrariów.
 • Kościół Pamięci (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), który po zniszczeniach z czasów II wojny światowej stał się pomnikiem upadku niemieckiego nacjonalizmu.
 • Pałace i rezydencje Poczdamu, a zwłaszcza słynne Sanssouci zbudowane przez króla-filozofa Fryderyka Wielkiego.

Więcej w artykule: Belin - zwiedzanie, atrakcje, zabytki.

Berliner Dom - Katedra w Berlinie
Berliner Dom - Katedra w Berlinie

Jak dostać się do Berlina?

Oprócz dojazdu własnym samochodem w łatwy sposób do Berlina dojedziemy też pociągiem. Poza podróżowaniem drogą lądową możemy skorzystać również z samolotu.

Bratysława i zamek Devin

Bliskość zabytkowego Wiednia sprawia, że część turystów uważa Bratysławę za niewartą uwagi. Nic bardziej mylnego - stolica Słowacji to idealne miasto na weekendowy city-break.

Atrakcje Bratysławy:

 • Zabytkowe centrum Bratysławy to prawdziwy miks stylów architektonicznych. Zobaczymy tu gotycką katedrę św. Marcina, klasycystyczny pałac prymasowski czy barokowy letni pałac arcybiskupów lub Bramę Michalską.
 • Po drugiej stronie ulicy Staromestskiej wznosi się wzgórze z charakterystycznym zamkiem. Odbudowany w XX wieku, dziś mieści wystawy Słowackiego Muzeum Narodowego.
 • Warty krótkiego spaceru z centrum jest tzw. Błękitny Kościół czyli Kościół św. Elżbiety (Kostol svätej Alžbety). Świątynia wzniesiona została w stylu secesyjnym i do dziś zachwyca niebieską fasadą. Tuż obok zobaczyć można budynek gimnazjum z podobnymi zdobieniami.
 • Wielu zwiedzających przeznacza kilka godzin na podróż do ruin zamku Devin. Średniowieczne zamczysko położone jest na wzgórz tuż obok malowniczego zakola Dunaju. Dostaniemy się tu autobusem miejskim lub statkiem wycieczkowym.

Więcej w artykule: Bratysława - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Zamek w Bratysławie
Zamek w Bratysławie

Brno i Morawy Południowe

Jedno z największych czeskich miast nie jest zbyt często odwiedzane przez turystów z naszego kraju. Do niedawna wymówką mogła być mała liczba bezpośrednich połączeń, jednak po zmianie tego stanu rzeczy nic nie powinno stanąć na przeszkodzie przed krótkim wypadem na pogranicze czesko-austriackie. A co możemy tam zobaczyć?

 • Brno i jego zabytki czyli: średniowieczną katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, historyczne stare miasto oraz modernistyczną Willę Tugendhat wpisaną na listę UNESCO.
 • Zapadlisko Macocha wraz z systemem jaskiń Morawskiego Krasu (sprawdź więcej w artykule: Przepaść Macocha i jaskinie Punkveni).
 • Żelazną Kurtynę - pozostałość po pasie granicznym oddzielającym Czechosłowacją od Austrii w miejscowości Čížov.
 • Znojmo - zabytkowe miasto, w którym co roku we wrześniu odbywa się barwny festiwal związany z winobraniem.
 • Zamki we Vranovie nad Dyją oraz w najmniejszym austriackim mieście Hardegg.
 • Park Narodowy "Podyje" (Národní park Podyjí) obejmujący malownicze meandry rzeki Dyji.
 • Wpisane na listę UNESCO pałace Lednice-Valtice.

Jak dojechać do Brna?

Jeśli nie planujemy podróży samochodem, do Brna dostaniemy się autobusem LeoExpress z Katowic oraz Gliwic.

Przeczytaj jeszcze artykuł: Morawy Południowe (Jižní Moravy) - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie

Brugia

Chcielibyście cofnąć się w czasie i pospacerować po maleńkim średniowiecznym miasteczku, z klimatycznymi kanałami wpisanymi w jego krajobraz? Nic prostszego, wystarczy wybrać się do belgijskiej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej.

Brugia kusi nie tylko malowniczymi uliczkami i niską zabudową. W jej krajobrazie zachwycają również kościoły, muzea oraz historyczne budynki, jak szpital czy beginaż. Miłośnicy piwa z pewnością docenią lokalne puby, oferujące ogromny wybór belgijskich trunków. Warto również spróbować piwa Zot, warzonego w samym historycznym centrum Brugii.

Michał Anioł w Brugii

Kościół Najświętszej Marii Panny skrywa niebywały skarb: rzeźbę Madonny z dzieciątkiem dłuta Michała Anioła - jest to jedyna rzeźba artysty, która wyjechała z Włoch jeszcze za jego życia!

W tutejszym muzeum Groeningemusuem wystawiany jest natomiast słynny obraz Sąd Ostateczny Hieronima Boscha.

Należy jednak pamiętać, że Brugia, z racji niewielkiego rozmiaru historycznego centrum, w sezonie turystycznym jest bardzo zatłoczona. Nasza rada: wybierzcie się tam poza szczytem sezonu.

Widok na kanały w Brugii
Widok na kanały w Brugii

Jak dostać się do Brugii?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu lub pociągu.

Bruksela

Miasto piwa, czekolady i komiksów. Dzięki tanim lotom z Warszawy do Charleroi weekend w stolicy Belgii nie powinien stanowić organizacyjnego problemu. Warto zobaczyć:

 • Słynny Grand-Place de Bruxelles (na liście UNESCO) czyli główny rynek miasta, swój wygląd otrzymał w XVII wieku po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Poza licznymi barokowymi kamienicami przetrwał tu imponujący gotycki ratusz.
 • Gotycką katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli (Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele) stanowiącej ciekawy przykład gotyku brabanckiego.
 • Ulicę Rzeźników czyli Rue de Bouchers, gdzie mieści się wiele restauracji serwujących m.in mule w słonej zalewie.
 • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych czyli cztery placówki prezentujące zbiory sztuki dawnej, współczesnej oraz Muzeum Antoine'a Wiertza i Muzeum Constantina Meuniera.
 • Dzielnicę Europejską z postmodernistycznym wieżowcami i siedzibami Rady Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego.
 • Pozostałe obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO czyli kamienice secesyjnego architekta Victora Horty oraz tzw. Pałac Stocleta.
 • Atomium czyli powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza zbudowany na Wystawę Światową. W pobliżu mieści się park miniatur Mini-Europe.
 • Nie sposób nie spróbować jednego z licznych belgijskich piw jak chociażby słynnego Delirium Tremens (najlepiej w lokalu Delirium Cafe) czy pochodzącego z okolic miasta stylu lambic. Sięgnijmy też po belgijską czekoladę: popularnego Leonidasa czy nieco droższą (ale posiadającą Royal Warrant of Appointment) Mary Chocolatier.

Więcej w artykule: Bruksela - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Komiksowe murale w Brukseli
Komiksowe murale w Brukseli

Budapeszt

Stolica Węgier po latach zaniedbań pięknieje z każdym rokiem. Dzięki tanim połączeniom lotniczym i autokarowym z Polską (można również dojechać tu pociągiem z Warszawy) weekend w Budapeszcie jest po prostu w zasięgu ręki. Miasto oferuje zwiedzającym najróżniejsze formy spędzania wolnego czasu.

Co czeka na nas w Budapeszcie?

 • Wzgórze Zamkowe z kościołem Macieja (Mátyás templom), Basztą Rybacką i ogrodem (Várkert bazár). Nie mogło rzecz jasna zabraknąć zamku, w którego salach mieszczą się dziś dwa muzea: Węgierska Galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu.
 • Jedną z ulubionych form wypoczynku Węgrów jest pławienie się w basenach termalnych. Kilka takich obiektów znajdziemy również w Budapeszcie. Należą do nich m.in. Széchenyi gyógyfürdő (najstarsza część zabudowań pochodzi jeszcze z XIX wieku) i Łaźnie Gellért (secesyjna budowla) i dawne tureckie Łaźnie Ruda. Uwaga! przed wizytą na basenie warto upewnić się czy tego dnia nie ma zakazu wstępu dla mężczyzn lub kobiet (nie wszystkie z nich są koedukacyjne).
 • Peszt czyli lewobrzeżna dzielnica miasta zaskakuje monumentalną architekturą Parlamentu czy bazyliki św. Stefana. Zobaczymy tu również zabytkową linię metra M1, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Najsłynniejszą jaskinią Budy jest ta znajdująca się pod Wzgórzem Zamkowym, ale mało kto wie że wystarczy przejechać kilkanaście przystanków dalej aby wejść do wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jaskiń Pál-völgyi i Szemlő-hegyi.
 • Poza centrum zobaczyć można Górę Gellerta, na której wzniesiono słynny Pomnik Wolności.

Więcej w osobnym artykule: Budapeszt - zwiedzanie, atrakcje, zabytki.

Parlament w Budapeszcie
Parlament w Budapeszcie

Charleroi

Być może to dawne górnicze miasto nie kojarzy się nam ze zwiedzaniem i turystyką, ale Belgowie robią wiele żeby taki stan rzeczy zmienić. Co ciekawe Charleroi jest świetną bazą wypadową do krótkich podróży po środkowej Belgii. Co warto zwiedzić?

 • Wpisaną na listę UNESCO kopalnię Bois du Cazier znaną z katastrofy do jakiej doszło tu w 1956 roku. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum.
 • Jedną z belgijskich Beffroi, również obecną na liście UNESCO.
 • Historyczne miasteczko Namur z zabytkową twierdzą, zachowanym układem urbanistycznym i muzeum malarza Feliciena Ropsa.
 • Pole bitwy pod Waterloo z punktem widokowym i panoramą.
 • La Louviere i system olbrzymich wind hydraulicznych wpisany na listę UNESCO.
 • Miasteczko Nivelles - gdzie warto wejść do romańskiego kościoła i spróbować słynnej tarty boćwinowej.
 • Opactwo norbertanów we Floreffe.

Więcej informacji w artykule: Charleroi - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Charleroi - budynek kopalni
Charleroi - budynek kopalni

Jak dostać się do Charleroi?

Obieramy podróż samolotem na lotnisko Bruksela Charleroi (CRL), spod którego odjeżdżają autobusy do miasteczka Charleroi.

Czeski Raj

Położony blisko granicy region Czech gdzie pośród skał wyrastają bajkowe zamki i pałace to miejsce dobre nawet na kilka weekendów. Najlepiej wybrać nocleg w okolicach północnej lub zachodniej granicy rezerwatu (najwięcej tam ciekawych zabytków). Region jest łatwo dostępny dla polskiego turysty, wystarczy bowiem dostać się do Liberca lub Hradec Kralowe aby znaleźć bezpośredni transport. Ci, którym się tu spodoba mogą wracać i wracać - miejsc wartych zobaczenia jest wiele.

 • Jicin - znane z kreskówki o rozbójniku Rumcajsie, stare miasteczko z historyczną zabudową.
 • Prachowskie Skały (Prachovske Skaly) - zespół interesujących formacji skalnych.
 • Troski czyli znany wszystkim fanom twórczości Andrzeja Sapkowskiego zamek, po którym pozostały dwie wieże - Baba i Panna.
 • Zamek Kost - doskonale zachowane średniowieczne zamczysko, którego zwiedzanie można połączyć z oglądaniem rekonstrukcji walk i pojedynków.
 • Rezerwat Czeski Raj (Český ráj) pełen szlaków pieszych i rowerowych na dziesiątki godzin spacerów oraz zabytkowych budowli (np. zamki Hruba Skala i Valdštejn).
 • Miasto Turnov z ładnie zachowaną starówką, Muzeum Czeskiego Raju i pałacem Hrubý Rohozec.
 • Mnichovo Hradiště i przepiękny barokowy pałac z kaplicą gdzie pochowano Albrechta Wallensteina.
Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj
Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj

Drezno

Położone blisko granicy, pełne zabytków, miasto stanowi wręcz idealny punkt na weekendowe wypady. Drezno przez lata związane z Polską (było rezydencją władców z dynastii Sasów i miejscem do którego udawali się polscy emigranci) zachowało wiele unikatowych zabytków. Jeśli mamy do pełne dwa dni, warto zobaczyć:

 • Barokową starówkę z zamkiem rezydencyjnym, katolicką katedrą i luterańskim kościołem Marii Panny.
 • Bogate zbiory muzealne w galerii Albertinum, Zwinger czy Grünes Gewölbe.
 • Hipsterską dzielnicę Neustadt z ciekawymi instalacjami artystycznymi.
 • Położony na obrzeżach miasta pałac Pillnitz, który August III podarował hrabinie Cosel.

Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w artykule: Drzeno - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

W przypadku dysponowania większą ilością czasu, można też wybrać się na wycieczki w okolice i zwiedzić:

 • Średniowieczną Miśnię z ciekawym Muzeum Manufaktury Porcelany (Meissen Porzellan-Museum).
 • Budziszyn - zachowane mury obronne i udostępniane do zwiedzania więzienie Stasi.
 • Zbudowany na wyspie Pałac Moritzburg.
Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu
Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu

Jak dostać się do Drezna?

Z Polski dojechać można samochodem lub pociągiem (bezpośredni połączenie dostępne jest z Wrocławia).

Edynburg i Glasgow

Oba miasta umieściliśmy w jednym zestawie, ponieważ są wyjątkowo łatwe do odwiedzenia w duecie, chociaż w przypadku krótkiego wyjazdu lepiej może być poświęcić każdemu cały weekend. W obu przypadkach lotniska znajdują się blisko centrum, a odległość pomiędzy nimi to zaledwie jedna godzina drogi autobusem.

Glasgow i Edynburg są jak ogień i woda. Pierwsze z nich to typowo brytyjskie, postindustrialne miasto, jeden z najlepiej zachowanych świadków epoki rewolucji przemysłowej. Natomiast Edynburg przywodzi na myśl czasy średniowieczne z majestatyczną ulicą Royal Mile, oraz zamkami i pałacami, które wprowadzają nas w burzliwą historię Szkocji.

Co oczywiste, podczas tak krótkiego pobytu zaledwie zaznajomimy się z atmosferą tych miejsc, jednak z dobrze zaplanowanym harmonogramem powinniśmy efektywnie wykorzystać nasz czas i zobaczyć wybrane atrakcje każdego miasta.

Więcej informacji znajdziecie w osobnych artykułach:

Widok na Edynburg
Widok na Edynburg

Jak dostać się do Glasgow lub Edynburga?

Od jakiegoś czasu z polskich lotnisk latają tanie linie do obu lotnisk, możemy polecieć do Glasgow, a wrócić z Edynburga, lub odwrotnie. (Więcej informacji o lotniskach w osobnych artykułach: lotnisko Glasgow GLA).

Widok na Katedrę w Glasgow
Widok na Katedrę w Glasgow

Gandawa

Gandawa to kolejne miasto w Belgii, które z łatwością zdobywa serca turystów, a wielu z nich decyduje się tu powrócić. Mimo że dzieli ją od Brugii jedynie 20 minut podróży pociągiem od Brugii, zalecamy, jeśli macie taką możliwość, odwiedzenie każdego z tych miast osobno, aby móc nacieszyć się ich atmosferą bez pośpiechu. Gandawa może i nie jest tak malownicza jak Brugia, lecz jej główna historyczna część z trzema imponującymi wieżami, górującymi jedna nad drugą, robi ogromne wrażenie.

Podczas pobytu warto zobaczyć zamek Gravensteen, wspiąć się na wieżę Belfroi oraz wybrać się na krótki rejs po kanałach, które są znacząco różne od tych w Brugii.

Więcej w osobnym artykule: Gandawa - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Gandawa - widok z mostu św. Michała
Gandawa - widok z mostu św. Michała

Jak dostać się do Gandawy?

Wystarczy dolecieć na lotnisko Charleroi (bardzo tanie loty z całej Polski), a następnie skorzystać z autobusu lub pociągu.

Haga, Rotterdam (i Delft)

Haga i Rotterdam to dwa miasta o diametralnie różnych charakterach, lecz każde z nich jest na swój sposób atrakcyjne i warte odwiedzenia.

Haga, miasto królewskie, jest nie tylko siedzibą parlamentu, ale także rezydencją rodziny królewskiej. Łączy w sobie nowoczesność z historyczną zabudową, oferując przy tym olbrzymią liczbę wspaniałych muzeów. To właśnie tutaj można podziwiać słynną “Dziewczynę z perłą” oraz dzieła Mauritsa Cornelisa Eschera. Po intensywnym zwiedzaniu wystarczy wsiąść w tramwaj, aby w kilkanaście minut dotrzeć na plażę w Scheveningen, która słynie z olbrzymiego molo.

Plac Binnenhof w Hadze
Plac Binnenhof w Hadze

Rotterdam to miasto portowe, dumnie gospodarujące największym portem w Europie. Jego pierwotna zabudowa została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, a do dzisiaj zachowało się jedynie kilka budynków sprzed tego okresu. Odbudowany od podstaw, Rotterdam jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metropolii Europy, imponując nowoczesnością i innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Miasto to również oferuje nowoczesne muzea, nadmorski klimat oraz mnóstwo stylowych restauracji i kawiarni.

Oba miasta, Haga i Rotterdam, są od siebie oddalone o zaledwie 30 minut drogi. Wiele osób zamieszkujących Hagę dojeżdża codziennie do pracy do Rotterdamu i na odwrót. Regularne połączenia kolejowe zapewniają łatwość przemieszczania się pomiędzy tymi dwoma miejscowościami, co sprawia, że podróżowanie między nimi nie powinno sprawić nam większych problemów.

Więcej informacji znajdziecie w osobnych artykułach:

Czytelnicy, którzy mogą przedłużyć swój wyjazd o dodatkowy dzień, powinni rozważyć wyprawę do pobliskiego Delft, jednego z najpiękniejszych miasteczek w Holandii. Na pobieżne zaznajomienie się z jego urokami wystarczy zaledwie kilka godzin, więc warto tam na chwilę wyskoczyć.

Widok na kanały w Delft
Widok na kanały w Delft

Jak dostać się do Hagi lub Rotterdamu?

Najtaniej polecieć tanimi liniami do Eindhoven, a stamtąd pociągiem dojedziemy do Rotterdamu w godzinę.

Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie
Widok na most Erasmusburg w Rotterdamie

Jezioro Garda

Największe i najczystsze z włoskich jezior jest chętnie odwiedzane przez turystów. Jeśli dysponujemy tylko dwoma wolnymi dniami najlepiej udać się na jego południowy brzeg. Jeżeli jednak możemy nasz weekend nieco wydłużyć dobrze zapuścić się nieco bardziej na północ.

Jezioro leży w pobliżu popularnych tanich lotnisk - Werony i Mediolanu-Bergamo gdzie często lądują samoloty startujące z Polski. Co zobaczymy?

 • Jeśli podróżujemy samolotem i nie posiadamy samochodu najlepiej zacząć od miast na południowym brzegu (posiadają dobre połączenia autobusowe i kolejowe). Warto odwiedzić Desenzano del Garda (zabytkowy zamek i ciekawa starówka), Sirmione (ruiny rzymskiej willi) czy Peschiera del Garda (miasto wpisane na listę UNESCO dzięki świetnie zachowanej twierdzy z czasów weneckiej dominacji).
 • Vittoriale degli italiani - monumentalna rezydencja włoskiego pisarza i nacjonalisty, który marzył o odbudowie potęgi Imperium Rzymskiego. W swojej rezydencji zgromadził wiele dzieł sztuki, a w ogrodzie wybudował mauzoluem i umieścił okręt wojenny. Dojedziemy tu bezpośrednio z Brescii.
 • Limone Sul Garda - urocza miejscowość znana z hodowli cytryn "wciśnięta" między brzeg jeziora i strome skały.
 • Riva del Garda - północny skrawek Gardy, miasteczko z barokową świątynią i pozostałościami dawnego zamku. Dobry punkt wypadowy na wycieczki do Trydentu i Arco del Garda.
 • Malcesine - miasteczko ze świetnie zachowanym, średniowiecznym zamkiem i kolejką linową, którą dostaniemy się na Monte Baldo (popularny ośrodek sportów zimowych).
 • Bardolino - słynie z licznych winnic otaczających miasto. Pomiędzy nimi wiedzie kilkunastokilometrowy szlak turystyczny umożliwiający poznanie najsłynniejszych tutejszych upraw winorośli.
 • Lazise - w naszym prywatnym rankingu jedna z najpiękniejszych miejscowości w regionie. Malutka starówka otoczona murami miejskimi jest świetnym przykładem uroczych włoskich miasteczek. Zachował się tu również zamek rodu della Scalla.

Więcej o jeziorze przeczytasz w naszym przewodniku: Jezioro Garda - dojazd, atrakcje i informacje praktyczne.

Jezioro Garda o zachodzie słońca
Jezioro Garda o zachodzie słońca

Kalabria

Czy istnieją dzikie i niepoznane przez masy zwiedzających regiony Włoch? Oczywiście, a Kalabria to jeden z najlepszych przykładów. Dzięki otwarciu bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski mamy możliwość wyskoczyć tam na kilka dni. Co warto zobaczyć na czubku włoskiego buta?

 • Reggio di Calabria i świetne Muzeum Wielkiej Grecji (Museo Nazionale della Magna Grecia) dokumentujące spuściznę osadniczą Greków w Italii.
 • Tropea - miasto położone na klifach, piękna piaszczysta plaża i średniowieczna zabudowa.
 • Lamezia Terme z ruinami zamku Normanów i zabytkową chociaż nieco zaniedbaną starówką Nicastro.
 • Le Castella - piękny zamek położony przy samej plaży.
 • Scilla - miasteczko o mitologicznym rodowodzie z zabytkowym zamkiem i widokiem na wulkan Stromboli.
 • Arcomagno czyli przepiękne formacje skalne położone przy samej plaży.
Tropea - Kalabria, Włochy
Tropea - Kalabria, Włochy

Jak dostać się do Kalabrii?

Osoby planujące wybrać się do włoskiego regionu Kalabria powinny szukać połączeń lotniczych na lotnisko Lamezia Terme (SUF).

Nasze artykuły o Kalabrii: Kalabria - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Osobno opisaliśmy również: Scillę.

Katania

Katania, będąca drugim co do wielkości miastem na Sycylii, nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak jeśli jesteście miłośnikami architektury barokowej, pysznych deserów oraz antycznych ruin, Katania okaże się idealnym miejscem na weekendowy wypad. Nie liczcie jednak na plażowanie ani interesujące muzea - tego akurat Katania nie oferuje!

Wizytę w Katanii można połączyć z wyprawą na Etnę, największy aktywny wulkan w Europie.

Katedra w Katanii - jeden z barokowych skarbów miasta
Katedra w Katanii - jeden z barokowych skarbów miasta

Jak dostać się do Katanii?

Do Katanii można dolecieć tanimi liniami lotniczymi, które oferują połączenia m.in. z Katowic, Krakowa oraz Warszawy.

Kolonia i Bonn

Odkąd uruchomiono tanie połączenia z Polski, Kolonia zyskała na popularności wśród naszych rodaków. Nie wszyscy decydują się jednak odwiedzić przy okazji nieodległe Bonn, które jest jednym z ważniejszych miast w historii naszych zachodnich sąsiadów, od 1949-1990 było stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Najsłynniejszym mieszkańcem Bonn był Ludwig van Beethoven, którego dom można zwiedzić. Miasto charakteryzuje się interesującą architekturą i urokliwą starówką, co czyni je idealnym miejscem na kilkugodzinny wypad.

Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii
Widok z tarasu przy budynku muzeum czekolady w Kolonii

Z kolei Kolonia to nowoczesna metropolia z elementami historycznymi, takimi jak imponująca katedra, odbudowana starówka czy relikty z czasów rzymskich. Wielka część miasta została zniszczona podczas nalotów w czasie wojny, dlatego dzisiejszy wygląd Kolonii jest efektem odbudowy po działaniach wojennych.

Romańskie kościoły w Kolonii

Kolonia słynie nie tylko z monumentalnej katedry, ale również z dwunastu kościołów romańskich, które od dawna przyciągają do miasta fanów tej epoki w architekturze. Budowle te ucierpiały podczas wojny, ale po jej zakończeniu zostały pieczołowicie odbudowane.

Bonn i Kolonia są od siebie oddalone o zaledwie 30 minut jazdy pociągiem. Gdzie lepiej się zatrzymać? Gdzie zdecydować się na nocleg? Bonn oferuje spokojniejszą atmosferę, jednak ceny noclegów są tam wyższe niż w Kolonii. Wybór miejsca zależy od indywidualnych preferencji. W obu miastach łatwo dostaniemy się bezpośrednio na lotnisko. My ostatecznie nocowaliśmy w obu z nich.

Każdemu z tych miast poświęciliśmy osobne przewodniki:

Jak dostać się do Kolonii?

Z kilku polskich miast znajdziemy bardzo tanie loty do znajdującego się na obrzeżach Kolonii lotniska - lotnisko Kolonia-Bonn CGN.

Dawna brama wjazdowa w Bonn
Dawna brama wjazdowa w Bonn

Kopenhaga

Stolica Danii jest jedną z naszych ulubionych europejskich metropolii. Najbardziej urzekła nas miejscowa architektura, spokojna atmosfera oraz wspaniałe pałace i muzea, które skrywają dzieła największych mistrzów pędzla.

Co prawda, Kopenhaga nie jest należąca do najtańszych miast Europy, ale miłośnicy historii i architektury z pewnością nie będą żałować wydanych środków. Weekend to doskonały czas na zwiedzanie bez przesadnego nadwyrężenia naszego budżetu.

Widok na historyczną cytadelę podczas rejsu
Widok na historyczną cytadelę podczas rejsu

Jak dostać się do Kopenhagi?

Do Kopenhagi możemy dolecieć tanimi liniami z kilku polskich miast, w tym m.in. z Gdańska, Katowic i Warszawy. Alternatywą są droższe linie regularne lub lot do pobliskiego Malmö w Szwecji, od którego stolicę Danii dzieli jedynie most nad cieśniną Sund.

Liverpool i Manchester

Choć dla wielu osób odwiedziny w Anglii kojarzą się przede wszystkim ze zwiedzaniem Londynu, stolica tego kraju nie jest jedynym interesującym miejscem wartym zobaczenia. Inne atrakcyjne turystycznie miejsca to na przykład nadmorski Liverpool oraz położony bardziej w głębi lądu Manchester.

Oba miasta są położone blisko siebie, a pociągiem możemy przemieścić się pomiędzy nimi w zaledwie 30-40 minut. Każde z tych miejsc oferuje coś innego. Manchester, jako jeden z głównych beneficjentów rewolucji przemysłowej, nosi w swoich muzeach i architekturze ślady tamtych czasów, choć dzisiejsze oblicze miasta to efekt nowoczesnej rewitalizacji. Fani piłki nożnej z pewnością będą chcieli zwiedzić stadiony Manchesteru City oraz Manchesteru United, natomiast miłośnicy historii mogą odwiedzić dwie z najstarszych bibliotek na świecie.

Shambles Square - Manchester
Shambles Square - Manchester

Liverpool, z kolei, jakby zatrzymał się w czasie, w erze handlu transatlantyckiego, kiedy był jednym z najważniejszych portów świata. Imponujące nabrzeże oraz zabudowania pełne przepychu zachwycają turystów.

Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu
Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu

Dodatkowym atutem odwiedzania Anglii jest dostęp do darmowych muzeów. Zarówno w Liverpoolu, jak i w Manchesterze, znajdują się instytucje światowej klasy. Może zatem warto rozważyć spędzenie aktywnego weekendu i wizytę w obu tych miastach?

Oba te miasta opisaliśmy szczegółowo:

Jak dostać się do Manchester lub Liverpool?

Tanie linie z Polski latają do obu tych miast, możemy spróbować polecieć do Liverpoolu, a wrócić z Manchesteru, lub odwrotnie.

Lubeka

Kiedyś Lubeka stanowiła jedno z najważniejszych miast w Europie, pełniąc rolę wiodącego członka Ligi Hanzeatyckiej. Do dzisiaj miasto to zachwyca swoją historyczną zabudową, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Lubece można podziwiać historyczne magazyny oraz jedną z najbardziej fascynujących średniowiecznych bram miejskich w Europie.

W mieście tym nie natkniecie się raczej na tłumy turystów, za to będziecie mieć okazję skosztować pysznych wyrobów z marcepanu, odwiedzić ratusz oraz średniowieczny szpital, co stanowi unikalną atrakcję na skalę europejską.

Jeśli planujecie przyjazd w cieplejszym miesiącu, warto poświęcić jeden dzień na wizytę w położonym niedaleko kurorcie Travemünde.

Więcej w osobnym artykule: Lubeka - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece
Widok z wieży widokowej kościoła św. Piotra w Lubece

Jak dostać się do Lubeki?

Możemy polecieć korzystając z tanich linii do Hamburga, i stamtąd pojechać pociągiem do Lubeki. Do niedawna niektóre loty lądowały na lotnisku bliżej Lubeki, miejmy nadzieje, że znów tak będzie.

Lwów

Mimo trwającego konfliktu postanowiliśmy pozostawić Lwów w naszym zestawieniu. Gdy nadejdą spokojniejsze czasy, zachęcamy Was do odwiedzenia tego pięknego miasta, aby wesprzec jego mieszkańców.

Przez wielu uważany, za najbardziej "polskie" z ukraińskich miast budzi wiele emocji wśród turystów. Nic dziwnego bo ze swoją starówką i specyficznym klimatem oraz niskimi cenami stanowi przykład miasta wręcz idealnego na niewielki "city break". Podczas wizyty za ukraińską granicą zobaczyć możemy:

 • Archikatedrę Łacińską (Базиліка Архикатедральна), a przede wszystkim piękne manierystyczne wnętrze Kaplicy Boimów.
 • Reprezentujące większość istniejących stylów architektonicznych kamienice Starego Miasta (łącznie z renesansową Kamienicą Królewską).
 • Katedrę Ormiańską (Вірменський собор), która przez wieki służyłą tej społeczności i zachowała wielobarwne malodiwła Jana Henryka Rosena.
 • Sobór Świętego Jura (собор Святого Юра у Львові) wpisany wraz ze Starym Miastem na listę UNESCO.
 • Nekropolie z grobami wielu Polaków czyli Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Janowski.
 • Przepiękną panoramę miasta rozciągającą się z tak zwanego Wysokiego Zamku.

Więcej w osobnym artykule: Lwów - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Pomnik Nikifora we Lwowie
Pomnik Nikifora we Lwowie

Jak dostać się do Lwowa?

Do Lwowa wiele osób wybiera się samochodem, co nie dla każdego będzie wygodne (długa podróż i przejście graniczne), podobna sytuacja ma się z autobusami. Wszystko w dużej mierze zależy z jakiej części Polski ruszamy w swoją podróż.

Na szczęście rozrasta się oferta połączeń lotniczych z Polski do Lwowa. Z Warszawy możemy tam dolecieć korzystając z oferty naszego narodowego przewoźnika LOT-u (a także z lotniska w Bydgoszczy, i Poznaniu). Z Wrocławia, Katowic (od końca marca) czy Gdańska (od kwietnia) trasę obsługuje też tania linia Wizz Air.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Ten, położony w północnych Niemczech kraj związkowy to świetny pomysł na weekendowy wyjazd dla mieszkańców północno-zachodniej części Polski. Jeśli nie dysponujemy własnym transportem możemy skorzystać z biletu Mecklenburg-Vorpommern-Ticket. Umożliwia on podróżowanie po całym regionie grupie osób (od 1 do 5). Dodatkowo wszystkie dzieci i wnuki do 14 roku życia podróżują bezpłatnie w przypadku kupna biletu dla jednej lub dwóch osób. Ceny biletów kształtują się od 23€ (wersja dla jednej osoby) do 39€ (wersja dla 5 osób).

Region powinien zainteresować zarówno miłośników Bałtyku jak i tych których ciekawią zabytki architektury oraz historia najnowsza.

Wyspa Rugia
Wyspa Rugia

Co warto zobaczyć?

 • Dawną siedzibę plemion słowiańskich czyli wyspę Rugię z półwyspem Arkona oraz przepięknym lasem bukowym wpisanym na listę UNESCO. Białe klify nadbrzeżnych skał olśniły niegdyś malarza Caspara Davida Friedricha, a dziś zachwycają turystów którzy wędrują po ścieżkach Parku Narodowego Jasmund.
 • Zabytkowe starówki miast Stralsund i Wismar. Dawne portowe miasta, które świetnie rozwijały się w czasach Hanzy zachowały wiele interesujących budowli jak chociażby Kościół Mariacki w Rostocku, ratusz w Stralsundzie lub zabytkowe kamienice w Wismarze. Zarówno Stralsund jak i Wismar zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Bajkowy zamek władców Meklemburgii w Schwerinie położony nad malowniczym jeziorem Schweriner Innensee. Można zwiedzić zamkowe komnaty (w tym imponującą salę tronową) lub wybrać się w rejs łodzią.
 • Peenemunde gdzie niegdyś mieścił się niemiecki ośrodek badań nad Wunderwaffe (tu testowano między innymi rakiety V1 i V2). Dziś można tu zwiedzić muzeum zlokalizowane w dawnej elektrowni oraz wejść na pokład radzieckiego okrętu podwodnego klasy 651.
 • Rekonstrukcję grodu Groß Raden, który według niektórych koncepcji był słynną Radogoszczą opisaną przez Thietmara.
 • Odpocząć możemy na plażach Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft, na cichutkiej wyspie Poel lub odciętej od świata Insel Hiddensee.

Ołomuniec i Kromieryż

Ołomuniec to bogate w zabytki czeskie miasto leżące blisko granicy z Polską. Wpisane na listę UNESCO zachowało ciekawą starówkę z wieloma zabytkowymi budowlami. Jest również ważnym centrum kultury Moraw i miastem organizującym znane festiwale. Zjeżdżają się tu miłośnicy filmu (Academia Film Olomouc) i hodowcy roślin (Flora Forum). Gastronomiczną ciekawostką są słynne twarożki ołomunieckie czyli lokalne sery dojrzewające.

Katedra św. Wacława w Ołomuńcu
Katedra św. Wacława w Ołomuńcu

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od obszaru dawnego zamku i gotyckiej katedry św. Wacława. Wprawdzie z dawnych fortyfikacji nie przetrwało zbyt wiele będziemy jednak mogli zwiedzić interesujące muzeum archidiecezjalne (świetnie zachowana barokowa kareta, zbiory sztuki oraz pozostałości dawnego pałacu biskupów).

Najważniejszym zabytkiem Ołomuńca jest wpisana na listę UNESCO Kolumna Trójcy Przenajświętszej - przykład mistrzostwa barokowej rzeźby religijnej. Nieco dalej znajduje się ratusz z socrealistycznym zegarem. Innym ciekawym przykładem nowszej architektury miasta jest secesyjna willa Primavesi.

Patronem regionu jest św. Jan Sarkander, którego grób znajduje się obecnie w archikatedrze. Miejscem kultu świętego jest również niewielka kaplica pod jego wezwaniem, gdzie przetrwało koło, na którym torturowano męczennika. Innym znanym ołomunieckim sanktuarium jest położona na przedmieściach bazylika na Świętej Górce.

Z Ołomuńca warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Kromieryża. Dawna siedziba morawskich biskupów słynie z przepięknego barokowego ogrodu i dawnego pałacu kościelnych hierarchów. Całe założenie zostało wpisane na listę UNESCO.

Czytaj więcej: Ołomuniec - zwiedzanie, atrakcje, zabytki.

Jak dojechać do Ołomuńca?

Nic prostszego! Historyczna stolica Moraw posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą i Katowicami. Możemy skorzystać również z oferty takich przewoźników jak Leo Express czy Flixbus.

Oslo

Również stolica Norwegii dzięki tanim połączeniom lotniczym wydaje się świetnym miejscem na krótki i interesujący pobyt. Chociaż ceny na miejscu są wysokie, przy krótkim pobycie może to nie być aż tak odczuwalne.

Miasto mimo wielu burz dziejowych posiada nieco starej architektury, ale przyciąga również interesującymi muzeami. Będąc w Oslo warto zobaczyć:

 • Twierdzę Akershus - mieszcząca placówki muzealne związane z historią Norwegii.
 • Charakterystyczny dwuwieżowy Ratusz gdzie odbywają się ceremonie wręczenia Nagrody Nobla.
 • Galerię Narodową eksponującą słynny "Krzyk" Edwarda Muncha.
 • Wzgórze Holmenkollen gdzie na skoczni narciarskiej pięciokrotnie triumfował Adam Małysz.
 • Park Frogner gdzie zgromadzono prawie 200 niepokojących rzeźb Gustawa Vigelanda.

Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w artykule: Oslo - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Widok na Zamek w Oslo
Widok na Zamek w Oslo

Jak dostać się do Oslo?

Z wielu polskich lotnisko dostępne są połączenia z lotniskiem Oslo Sandefjord-Torp TRF, które jest oddalone o około 120 km od stolicy Norwegii. "Nieco bliżej", bo znajdujące się w odległości zaledwie 50 km od centrum miasta jest lotnisko Oslo-Gardermoen OSL, na które dolecimy linią LOT z Warszawy. Pamiętajmy, że dojazdy z lotnisk w Norwegii to dodatkowy koszt oraz przede wszystkim długi czas, co powinniśmy uwzględnić planując krótki wyjazd.

Praga i Kutna Hora

Stolica Czech cieszy się wśród polskich turystów niesłabnącą popularnością. Tanie połączenie autobusowe sprawiły, że co roku przyjeżdża tu wielu zwiedzających z naszego kraju. Niektórzy wracają do Pragi co jakiś czas, bo przecież liczba zabytków tego miasta jest naprawdę duża. Warto jednak nie skupiać się na samej tylko Pradze, a wybrać się w podróż po okolicy. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą:

 • Hradczany z zamkiem królewskim, średniowieczną katedrą św. Wita i słynną Złotą Uliczką.
 • Plac Staromiejski gdzie większość turystów przystaje przed umieszczonym na ratuszu ruchomym zegarem Orloj, by o pełnej godzinie obserwować pochód zabytkowych figur.
 • Żydowska Dzielnica Josefov, która według legendy była domem dla rabina Maharala twórcy mitycznego Golema.
 • Gotycki Most Karola malowniczo łączący oba brzegi Wełtawy, ozdobiony w późniejszych epokach figurami przedstawiającymi świętych.
 • Wyszehrad - dawna siedziba władców Czech z resztkami twierdzy i cmentarzem na którym pochowano zasłużonych prażan.
 • Miasto Kutna Hora, które znalazło się na liście UNESCO dzięki dwóm średniowiecznym świątyniom (Katedrze św. Barbary i Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sedlcu), ale znana jest głównie dzięki ossuarium ozdobionym przez ludzkie czaszki i kości.

Więcej w osobnym artykule: Praga - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Jak dostać się do Pragi?

Możliwości jest całkiem sporo: dojazd własnym samochodem, autobusem, podróż łączona pociąg oraz autobus, a także samolot.

Saloniki

Saloniki stanowią idealny cel na krótki wypad. Lotnisko usytuowane jest niemal w centrum miasta, co sprawia, że bez trudu dostaniemy się do historycznej części Salonik oraz nabrzeża. Te obszary doskonale nadają się do spacerów, a przytulne tawerny serwujące pyszne owoce morza na każdym kroku zaskakują atrakcyjnymi cenami.

Co więcej, Saloniki stanowią jaskrawe przeciwieństwo Aten. Miasto to jest zadbane i choć pełne życia, nie odnajdziemy tu chaosu charakterystycznego dla stolicy. Jeśli zdecydujemy się na wizytę poza głównym sezonem turystycznym, prawdopodobnie unikniemy tłumów zwiedzających – co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę historyczne znaczenie Salonik oraz możliwość podziwiania unikalnej zabudowy bizantyjskiej przy jednoczesnym korzystaniu z uroków pięknej pogody.

Dla miłośników historii, odwiedziny w Muzeum Archeologicznym oraz Muzeum Bizantyjskim stanowią prawdziwą gratkę. Obydwa miejsca warto umieścić w swoim planie podróży po Salonikach.

Więcej w osobnym artykule: Saloniki - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Biała Wieża - Saloniki
Biała Wieża - Saloniki

Jak dostać się do Salonik?

Do Salonik bezpośrednio latają tani przewoźnicy, choć tylko z niektórych miast (np. Krakowa i Warszawy). Saloniki są szczególnie opłacalne w październiku - loty są już bardzo tanie, a na miejscu możemy trafić nawet na temperaturę bliską 30 stopni. (Więcej informacji o samym lotnisku w osobnym artykule - lotnisko Saloniki Macedonia SKG.)

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály)

Dla mieszkających na południu Polski lub wybierających się tam na dłuższy urlop, wyjazd do Skalnego Miasta jest świetną propozycją na spędzenie weekendu pośród bajkowych formacji skalnych. Na miejsce noclegów najlepiej wybrać Teplice nad Metují lub Adršpach. Na miejscu warto zobaczyć:

 • Skały Adrszpaskie z największym skupiskiem niezwykłych formacji oraz jeziorkiem po którym w sezonie turyści pływają na specjalnych łodziach.
 • Skały Teplickie - mniej popularne ale równie ciekawie z punktem widokowym na miejscu dawnego zamku Strzemię.
 • Dawną pustelnię i barokowy kościółek nieistniejącego już zakonu iwanitów w Teplice nad Metují.
 • Najmniej znane i rzadko odwiedzane przez turystów skalne miasto czyli Broumovské stěny.
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

Jak dostać się do Skalnego Miasta?

Do Skalnego Miasta najłatwiej dostać się samochodem. Dojazd komunikacją publiczną wiąże się z przesiadką z autobusu do pociągu. Bardziej szczegółowe informacje podaliśmy we wpisie o Skalnym Mieście.

Więcej znajdziecie w artykule: Skalne Miasto w Czechach - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Słowacki Raj i okolice

Mieszkańcy południowej Polski mogą wybrać się na weekend do tzw. Słowackiego Raju. Tym terminem określa się jeden z parków narodowych oraz część Łańcucha Słowackich Rudaw. Jest to świetne miejsce dla miłośników mniej lub bardziej wymagających spacerów po górach. Uwaga! Przed wyruszeniem na wycieczkę powinniśmy koniecznie wykupić ubezpieczenie i przemyśleć wybór odpowiedniej trasy.

Drewniane kładki w wąwozie Sucha Bela (Słowacki Raj)
Drewniane kładki w wąwozie Sucha Bela (Słowacki Raj)

Najpopularniejszym szlakiem jaki będziemy mogli przejść jest droga wiodąca przez wąwóz Sucha Bela. Jej atrakcją jest przejście kilkunastometrową drabiną tuż obok wodospadu. Należy pamiętać, że jest to szlak jednostronny i nie ma możliwości zawrócenia.

Wielu turystów wybiera również drogę przez przełom Hornadu - gdzie szlak prowadzi po metalowych platformach nad rwącą w dole rzeką. Wszystkie szlaki zbiegają się na tzw. Kláštorisko czyli polanie, na której w średniowieczu wznosił się klasztor.

Mniej popularną wśród polskich turystów częścią rezerwatu jest jego południowa granica. Można zatrzymać się w miejscowości Dedinky nad sztucznym zbiornikiem wodnym, skąd będziemy mogli dostać się do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.

Słowacki Raj to nie tylko przyroda. W najbliższej okolicy parku narodowego znajduje się największy zamek średniowieczny na terenie Słowacji. Wraz z gotycką katedrą tworzy wpisany na listę UNESCO krajobraz kulturowy miasta Spišské Podhradie. Warto odwiedzić również zabytkową Lewoczę gdzie zobaczymy dobrze zachowane mury miejskie.

Jak dojechać do Słowackiego Raju?

Osoby zmotoryzowane mogą wybierać spośród wielu wiosek położonych na obrzeżach rezerwatu. Jeśli jednak nie posiadamy własnego samochodu powinniśmy kierować się do miejscowości Hrabušice. Posiada ona bezpośrednie połączenie autobusowe z miastem Poprad.

Więcej: Słowacki Raj (Slovenský raj) - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Stavanger

Dla wielu Polaków Norwegia wydaje się krajem zbyt drogim na wakacyjny wyjazd. Jeśli jednak wybierzemy się tam na krótki wypad to nie wydamy zbyt wiele. A niezwykle widowiskowa Preikestolen to jedno z najpiękniejszych miejsc tego kraju. Trzeba jednak pamiętać o dobrej organizacji gdyż droga z lotniska do punktu widokowego jest dość długa. Będziemy musieli podjechać do przystani, tam wsiąść na prom, przesiąść się w skomunikowany ze statkiem autobus i dopiero wtedy rozpocząć wspinaczkę na Preikestolen. Wprawdzie brzmi to dość skomplikowanie, ale to mylne wrażenie - z tą trasą (o ile dopisze pogoda) poradzą sobie nawet początkujący turyści. Jeśli chcemy maksymalnie skrócić nasz pobyt w Norwegii, to wystarczy nam jeden nocleg. Możemy zostać w samym Stavanger i zwiedzić jedno z tutejszych muzeów (np. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej) lub po prostu pospacerować wśród zabytkowej zabudowy miasta.

Preikestolen - słynna półka skalna w Norwegii (okolice miasta Stavanger)
Preikestolen - słynna półka skalna w Norwegii (okolice miasta Stavanger)

Jak dostać się do Stavanger?

Do Stavanger z polskich lotnisk lata linia Wizz Air z Gdańska, Katowic oraz ze Szczecina.

Więcej znajdziecie w artykule: Stavanger - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Sztokholm

Choć Sztokholm jest często pomijany przez polskich turystów z powodu wysokich cen, warto go uwzględnić w swoich podróżach. W naszej opinii to jedno z najbardziej fascynujących miast Europy. Jego wyjątkowe położenie na kilku wyspach oraz kombinacja bliskości natury z historyczną zabudową sprawiają, że miasto to posiada niepowtarzalny charakter.

Wizyta w Sztokholmie to również świetna lekcja historii. Można tu zobaczyć statek Vasa, który został wydobyty z dna morza. W skarbcu pod zamkiem eksponowana jest zbroja paradna króla Zygmunta Augusta, a w Muzeum Armii znajdziemy wiele innych pamiątek związanych z Polską. Są to między innymi: namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego, proporce bojowe i chorągwie, a także klucze do Torunia - wszystkie te przedmioty zostały zdobyte przez Szwedów podczas wojen polsko-szwedzkich.

Wszytskiego o odwiedzinach w szwedzkiej stolicy dowiecie się z naszego przewodnika: Sztokholm - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Spacer po Sztokholmie
Spacer po Sztokholmie

Jak dostać się do Sztokholmu?

Najtańszym sposobem jest lot na oddalone ponad godzinę drogi lotnisko Skavsta. Pamiętajmy jednak, że koszt dojazdu do miasta bywa droższy niż sam bilet lotniczy!

Tatry Słowackie

Świetnym pomysłem na połączenie górskich wędrówek, leniwego wypoczynku w saunach oraz przygody z historią jest wypad w Tatry Słowackie. Szlaki są tu dłuższe a ich stopień trudności jest bardziej zróżnicowany niż po "polskiej" stronie. Planując kilkudniowy pobyt możemy wybierać pomiędzy:

 • Jednym z trzech miasteczek położonych u podnóża gór gdzie najczęściej pojawiają się turyści chcący pochodzić po Wysokich Tatrach. Do najpopularniejszych należą Štrbské Pleso oraz Stary Smokovec i Tatranska Lomnica.
 • Popradem, gdzie wypoczniemy w nowoczesnym AquaCity lub przespacerujemy się po średniowiecznym rynku dzielnicy Spišská Sobota.
 • Zabytkowym Kieżmarkiem, w którym przetrwał renesansowy zamek Thökölych oraz gotycka bazylika św. Krzyża. Prawdziwą perełką jest tzw. ewangelicki kościół artykularny z bogato zdobionym wnętrzem, który trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tuż obok znajduje się nowy kościół ewangelicki, gdzie spoczęły szczątki Imre Thököly, przywódcy powstania kuruców.
 • Liptowskim Mikułaszem, gdzie przetrwała pamięć o straconym tu zbójcy Juraju Janosiku (w muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą Janosikowi). W pobliskiej Dolinie Demianowskiej, w sezonie letnim możemy zwiedzić dwie jaskinie: Demianowską Jaskinię Wolności i Demianowską Jaskinię Lodową. Wylot doliny to osada Jasna koło góry Chopok - popularny ośrodek sportów zimowych. Na północ od miasta znajduje się Tatralandia - jeden z najpopularniejszych aquaparków tej części Europy.
Tatry Słowackie
Tatry Słowackie

Turyn

Turyn to kolejne z niedocenianych miast. Najczęściej kojarzony jest z Całunem Turyńskim, Fiatem oraz słynnym Juventusem. Warto jednak pamiętać, że Turyn to miasto o wielkim znaczeniu historycznym dla Włoch. Był on bowiem pierwszą stolicą Królestwa Włoch, a od 1559 stolicą Piemontu.

Pałac Królewski w Turynie to jeden z najwspanialszych pałaców nie tylko we Włoszech, ale być może także w Europie. W mieście zachowały się także inne rezydencje, które wraz z Pałacem Królewskim zostały wpisanę na listę UNESCO, a także skarby architektury zaprojektowanego przez Guarino Guariniego, w tym kopuła w kościele św. Wawrzyńca.

Przy dobrej pogodzie, z centrum miasta dobrze widać okoliczne Alpy. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, zawsze można odwiedzić jedno z wielu znakomitych muzeów. Warto zwrócić uwagę na Muzeum Egipskie, które jest uważane za jedno z najlepszych w Europie, oraz słynny budynek Mole Antonelliana.

Więcej w osobnym artykule: Turyn - zwiedzanie, atrakcje, zabytki.

Spacer po Turynie
Spacer po Turynie

Jak dostać się do Turynu?

Z niektórych miast dolecimy bezpośrednio tanimi liniami. Alternatywnie, możemy dolecieć na lotnisko w Bergamo, a następnie wsiąść w autobusu linii Flixbus lub pociąg - podróż zajmie nam około 3 godzin.

Walencja

Walencja, malowniczo położona nad Morzem Śródziemnym, zalicza się do grona najbardziej fascynujących miast, jakie mieliśmy okazję odwiedzić. Choć jej wspaniała modernistyczna architektura nieco ustępuje tej z Barcelony, wciąż potrafi zainspirować i oczarować. Ponadto, Walencja słynie z monumentalnej katedry, będącej domem dla domniemanego "Świętego Graala", a także nowoczesnego kompleksu o nazwie Miasto Nauki i Sztuki. Urokliwa starówka, rozległe plaże i wyśmienita kuchnia dopełniają obrazu miejsca, do którego, po krótkich odwiedzinach, z pewnością będziecie chcieli wrócić!

Oceanarium na terenie Miasta Nauki i Sztuki
Oceanarium na terenie Miasta Nauki i Sztuki

Jak dostać się do Walencji?

Istnieje możliwość bezpośredniego przelotu do Walencji tanimi liniami z kilku polskich miast. Alternatywnie, można również dolecieć na lotnisko w Alicante i tam się przesiąść.

Wiedeń

Spragnionym kontaktu ze sztuką i architekturą polecić można wyprawę do Wiednia. Korzystając z częstych połączeń kolejowych, lotniczych lub autobusowych bez większych problemów dostaniemy się do dawnej stolicy imperium Habsburgów.

Najciekawsze atrakcje na weekend:

 • Liczne galerie sztuki, z których warto zobaczyć: Kunsthistorisches Museum (malarstwo dawne, część zbiorów archeologicznych, numizmaty), mumok (Museum of Modern Art), Belweder (głównie sztuka XIX i początku XX wieku) oraz budynek Secesji (słynny "Fryzem Beethovena" wykonanym przez Gustawa Klimta).
 • Wiedeń to prawdziwa mekka dla miłośników architektury sakralnej (zwłaszcza okresu baroku). Nie sposób wyliczyć wszystkich wartych uwagi świątyń, w terenie samego Starego Miasta znajdziemy przynajmniej kilka architektonicznych perełek. Warto wstąpić do: Kościóła św. Piotra (Peterskirche), Kościoła Jezuitów (Jesuitenkirche), Kościoła Dominikanów (Dominikanerkirche), Kościoła Kapucynów (Kapuzinerkirche) czy wreszcie gotyckiej Katedrze Świętego Stefana (Domkirche St. Stephan). Poza ścisłym centrum znajduje interesujący kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche).
 • Warto zwiedzić również dawne siedziby władców Austrii na terenie których zlokalizowano kilka ciekawych muzeów. Blisko centrum znajdują się Hofburg i Neu Burg. Dłuższa wyprawa czeka nas do pałacu Schönbrunn.
 • Na przedmieściach Wiednia znajduje się wzgórze Kahlenberg skąd w 1683 roku dowodził Jan III Sobieski.

Więcej w osobnym artykule: Wiedeń - atrakcje, zwiedzanie, zabytki.

Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama