Florencja: zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Florencja, miasto sztuki (to tu narodził się włoski Renesans) i pięknej zabudowy, dla wielu miejsce swoim urokiem przebijające nawet Rzym. Stolica Toskanii jest niemal zawsze zatłoczona, ma jednak "to coś", co pozwala zapomnieć o tysiącach innych odwiedzających i cieszyć się wąskimi uliczkami, pałacami oraz nieustannym harmidrem.

Florencja oferuje tak wiele atrakcji i niesamowitych widoków, że przed przyjazdem powinniśmy bardzo dobrze ułożyć plan dnia, uwzględniając kolejki i godziny otwarcia atrakcji - dzięki czemu wykorzystamy naszą wizytę w pełni.

Wybierasz się do Florencji? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać we Florencji? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Jak zwiedzać Florencję?

Przyjeżdżając do Florencji pociągiem wysiadamy na stacji Santa Maria Novella, położonej kilkanaście minut drogi od historycznego centrum, tuż przy Bazylice Santa Maria Novella.

Poruszanie się po Florencji pieszo nie jest skomplikowane i nie wymaga wielkiego wysiłku. Odległości nie są zbyt duże, warto jednak korzystać z mapy, aby nie zgubić się w wąskich uliczkach. Nieco trudności może sprawić poruszanie się po obszarze Oltrarno po południowej stronie rzeki, gdzie teren jest nierówny i chcąc odwiedzić największe atrakcje musimy liczyć się z kilkoma podejściami pod górę.

Większość turystów w trakcie swojego pobytu ani razu nie korzysta z komunikacji publicznej.

!Widok na Florencję z Placu Michała Anioła
Widok na Florencję z Placu Michała Anioła

Komunikacja miejska

Głównym środkiem komunikacji miejskiej we Florencji są autobusy. Obsługuje je firma ATAF. Listę tras możemy sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem. Od razu po wejściu w prawym górnym rogu możemy zmienić język na angielski.

Pojedyncze bilety kosztują 1,50€ i są ważne przez 90 minut. Dostępne są również karnety po 10 biletów 90-minutowych w cenie 14€. Bilety zakupimy w kioskach, barach (z oznaczeniem T, od tabaccheria) i punktach sprzedaży oznaczonych logiem ATAF.

Możliwy jest zakup biletu u kierowcy, lecz musimy mieć ze sobą odliczoną kwotę, ponieważ kierowca nie wydaje reszty. Bilety zakupione w pojeździe kosztują aż 2,50€.

Do autobusu wchodzimy pierwszym lub ostatnim wejściem i kasujemy bilet, lub przykładamy kartę czasową. Wychodzimy środkowymi drzwiami.

Na stronie przewoźnika znajdziemy planner podróży, który dostępny jest pod tym adresem. Mechanizm działa trochę topornie, ale pozwala znaleźć trasę. Możemy skorzystać też z map Google.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Florencji?

Wiele osób decyduje się przyjechać do Florencji na jeden dzień w trakcie swoich włoskich wakacji. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że w tak krótkim czasie trudno nam będzie poznać stolicę Toskanii - i to nawet przy zachowaniu bardzo szybkiego tempa.

Chcąc bez pośpiechu zwiedzić największe atrakcje tego niesamowitego miasta, najlepiej zaplanować pobyt na około 3 do 5 dni, choć i tak może nam zabraknąć czasu na zasmakowanie wszystkich uroków Florencji.

Jeśli jednak mamy mniej czasu, to rozsądnie przygotujmy plan zwiedzania i sprawdźmy godziny otwarta atrakcji oraz warunki odwiedzin. Czasem lepiej odwiedzić mniej muzeów czy kościołów, i wygospodarować dłuższą chwilę na odpoczynek w jednym z pięknych parków czy na zwyczajne powłóczenie się krętymi uliczkami po obu stronach rzeki.

Baptyserium we Florencji

Kiedy najlepiej odwiedzić Florencję?

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Florencji wydają się być kwiecień oraz druga połowa września i początek października. Nie jest aż tak gorąco i duszno, a turystów jest mniej niż w miesiącach letnich. Warto pamiętać, że słowo mniej nie oznacza, że w historycznym centrum będzie pustawo - w wielu miejscach i tak będą tłumy.

Warto też omijać weekendy oraz święta i dni około świąteczne, kiedy we Florencji pojawia się także wielu Włochów z innych miast.

Karta FirenzeCard

Nie w każdym mieście zakup karty miejskiej jest opłacalny, jednak we Florencji, pomimo wysokiej ceny, może to być bardzo dobre rozwiązanie. Kupując Firenze Card nie musimy martwić się o bilety, ale co ważniejsze, w muzeach Galleria degli Uffizi oraz Galleria dell’Accademia omijamy najdłuższe kolejki i wchodzimy specjalnym wejściem. W sezonie możemy zaoszczędzić nawet 2 do 3 godzin w przypadku obu placówek!

Niestety, w pierwszej połowie 2019 roku zmieniono zasady odwiedzin wspomnianych dwóch atrakcji. Nie wejdziemy już do nich bezpośrednio "z ulicy", lecz musimy wcześniej zarezerwować (za darmo) dzień oraz godzinę odwiedzin. Rezerwacji możemy dokonać telefonicznie lub na miejscu - napisaliśmy o tym więcej w naszym artykule FirenzeCard - recenzja florenckiej karty turystycznej. Zmiana ta zmniejszyła w sposób znaczący wygodę karty.

Karta występuje jedynie w wersji 72-godzinnej, która kosztuje aż 85€. Może więc być przydatna jedynie dla tych turystów, którzy zostaną na miejscu co najmniej 3 dni. Istnieje możliwość przedłużenia jej ważności o 48 godzin za 28€. Dopłacając 7€ otrzymamy możliwość nielimitowanego korzystania z komunikacji miejskiej (z wyłączeniem dojazdu z lub na lotnisko).

Pamiętajmy, że w przypadku atrakcji związanych z katedrą (kompleks Il Grande Museo del Duomo) musimy odebrać bilety i zarezerwować godzinę wejścia na kopułę w kasach biletowych przy samej katedrze.

Więcej: FirenzeCard - recenzja florenckiej karty turystycznej

!Spacer po Florencji - widok na kopułę Katedry
Spacer po Florencji - widok na kopułę Katedry

Kolejki oraz zakupy biletów online

Jeśli zależy nam na czasie, przyjeżdżamy w okresie niezimowym i nie planujemy kupować karty FirenzeCard, to warto rozważyć rezerwację lub zakup wejściówek do konkretnych atrakcji przed samym przyjazdem. Szczególnie w przypadku krótkiego pobytu jest to dobry pomysł, który pozwala zaoszczędzić dużo czasu. W sezonie kolejki do najważniejszych atrakcji potrafią być naprawdę długie - niektórzy turyści czekają nawet 2 godziny na wejście do Galleria dell’Accademia czy Galerii Uffizi. Dłuższe kolejki formują się czasem przy Palazzo Vecchio, ale nie jest to regułą. W przypadku pozostałych atrakcji nie spotkaliśmy się z długimi kolejkami nawet w sezonie, ale wszystko zależy od dnia.

Minusem zakupu biletu online jest wyższa cena niż w kasie, gdyż do każdego biletu doliczana jest opłata rezerwacyjna. Z tego powodu nie warto kupować biletów do mniej obleganych atrakcji.

Bilety możemy zakupić w kilku miejscach, ale warte wspomnienia są dwie strony oficjalne.

Na stronie b-ticket zarezerwujemy bilety do Galleria dell’Accademia i Galleria degli Uffizi (na konkretny dzień i godzinę), oraz do m.in.: Kaplicy Medyceuszy, Ogrodów Boboli czy muzeów w Pałacu Pittich.

Pamiętajmy, że podczas zakupu online nie otrzymamy biletu, a rezerwację, którą dopiero w kasie wymienimy na bilet. Podczas jednej sesji możemy zakupić więcej niż jeden bilet. Do każdego biletu doliczana jest opłata rezerwacyjna. W przypadku Galleria dell’Accademia oraz Galerii Uffizi doliczana jest opłata rezerwacyjna w kwocie 4€, a w pozostałych muzeach cena jest niższa.

Drugą stroną wartą wspomnienia jest oficjalna strona miejska, którą znajdziemy pod tym adresem. Zakupimy na niej wejściówki m.in. do: Palazzo Vecchio, kościoła Santa Maria Novella, Muzeum Stefano Bardiniego czy kaplicy Brancacci. W przypadku tej ostatniej musimy przy zakupie wybrać konkretną godzinę odwiedzin. Pozostałe atrakcje możemy odwiedzić do 6 miesięcy od daty zakupu. Opłata rezerwacyjna na tej stronie wynosi 0,80€ za każdy bilet.

Alternatywą do zakupu online jest dokonanie rezerwacji telefonicznej pod numerem +39 055294883. Cena nie różni się od zakupu online, ale nie musimy płacić od razu - możemy to zrobić na miejscu. Linia działa od poniedziałku do piątku od 8:30 do 18:30 i w soboty od 8:30 do 12:30. Przed zatelefonowaniem warto powtórzyć sobie literowanie po angielsku. Podczas rezerwacji otrzymamy kod rezerwacji, z którym udajemy się do muzeum, gdzie wymienimy go na wejściówkę.

Sugerujemy dokładne sprawdzenie warunków przed zakupem, ponieważ te mogą się w każdej chwili zmienić

Zwiedzanie Florencji - co warto zobaczyć?

Florencja oferuje tak dużo różnorodnych atrakcji i zabytków, przez wieki wzniesiono tu tak wiele pięknych budynków, że najlepiej podejść do odwiedzin jak do przygody - nie bójmy się zboczyć z trasy, zaglądajmy do ciekawych sklepów, otwartych dziedzińców czy pałaców. Nie nastawiajmy się też na zobaczenie wszystkiego, gdyż będzie to fizycznie niemożliwe do zrealizowania podczas krótkiego wyjazdu.

Santa Maria Novella

Niemal od razu po wyjściu z głównego dworca kolejowego trafiamy na jeden z najważniejszych zabytków stolicy Toskanii - kompleks klasztorny Dominikanów. W jego skład wchodzą: Bazylika Santa Maria Novella, muzeum w pomieszczeniach klasztornych, dziedziniec, krużganek oraz fragment cmentarza przyklasztornego. Uwaga! Wejście do kompleksu znajduje się przy Piazza della Stazione 4, a nie przy imponującym placu Piazza Santa Maria Novella skierowanym w stronę frontu bazyliki.

W bazylice i w pozostałych pomieszczeniach zobaczymy wiele dzieł sztuki sakralnej (freski, malowidła) ufundowanych przez możnych mieszkańców miasta, autorstwa m.in. Giotto czy Domenico Ghirlandaio. Klasztor wyróżnia się spokojem porównując go do ruchliwej ulicy znajdującej się zaraz za jego murami.

Dosłownie kawałek spacerem od bazyliki znajdziemy ukryty na uboczu skarb Florencji, jedną z najstarszych działających aptek świata - Officina Profumo - Farmaceutica di Santa Maria Novella (adres: Via della Scala, 16). Apteka działa od pierwszej połowy XIII wieku i możemy odwiedzić ją za darmo. W środku zachwyca autentyczna zabudowa, w tym: meble, słoiki, wagi i inne pojemniki. Warto też wypatrywać oryginalnych fresków.

!Zabytkowa apteka we Florencji - Farmaceutica di Santa Maria Novella
Zabytkowa apteka we Florencji - Farmaceutica di Santa Maria Novella

W aptece wciąż zakupimy autentyczne wyroby, chociaż bardziej zadowolone mogą być panie - miejsce to słynie z szerokiej gamy produktów kosmetycznych. Niestety, ceny są wysokie!

Katedra Santa Maria del Fiore

Najbardziej znaną atrakcją Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore (Duomo). Florencka świątynia jest czwartym największym kościołem na świecie, a jej fasada oraz kopuła są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Toskanii, a nawet Włoch.

Pisząc o zwiedzaniu katedry mamy na myśli nie tylko katedrę, a cały kompleks, w skład którego wchodzi więcej okolicznych budynków, w tym słynne baptysterium i dzwonnica.

Wejście do katedry jest darmowe, płatne są z kolei wszystkie pozostałe budynki oraz miejsca. Dostępny jest jeden bilet za 18€ obejmujący wszystkie atrakcje. Bilet ważny jest 72 godziny od momentu pierwszego użycia. Możemy wejść jeden raz do każdej z atrakcji. Jeśli zakupiliśmy kartę Firenze Card musimy odebrać bilet w kasie i zarezerwować godzinę wejścia na kopułę. Nie ma możliwości zakupu oddzielnych biletów na pojedyncze atrakcje.

Co wchodzi w skład kompleksu:

 • katedra - w środku dość surowa. Zachwyca fresk na suficie kopuły, który najlepiej widać podczas wejścia na jej szczyt - fragment drogi prowadzi po wewnętrznym gzymsie.
 • baptysterium - niezależny budynek wzniesiony naprzeciwko głównego wejścia. Baptysterium w tym miejscu istniało już prawdopodobnie w IV wieku i dzisiejsza budowla jest jej rozwinięciem. W środku zachwycają mozaiki pokrywające sufit kopuły.
 • kopuła - dla wielu największa atrakcja kompleksu. Na kopułę można wejść i przy okazji z bliska zobaczyć piękne freski pokrywające jej sufit. Do przejścia jest ponad 450 schodów, część trasy jest bardzo niewygodna. Przechodzimy przez wąskie przejścia i kawałek drogi to przeciskanie się przez małe i niskie tunele.
 • dzwonnica/wieża (Giotto's Campanile) - niezależna dzwonnica ze świetnym widokiem na kopułę, skąd mamy ją “na wyciągnięcie ręki”. Do wejścia również ponad 400 schodów, jednak wejście jest wygodniejsze
 • muzeum - znajdziemy tu m.in. oryginalne rzeźby z katedry oraz baptysterium.
 • krypta pod katedrą - w krypcie zobaczymy wykopaliska archeologiczne wczesnochrześcijańskiej bazyliki Santa Reparata. Wejście do krypty znajduje w środku katedry.

Przy zwiedzaniu kopuły wymagana jest rezerwacja godziny. Jeśli nie pojawimy się o określonej godzinie, tracimy rezerwację i możliwość wejścia. Sugerowana jest również rezerwacja godziny do muzeum oraz na dzwonnicę, nie jest to jednak obowiązkowe. Pamiętajmy, że kupując bilet w szczycie sezonu i chwilę przed przyjazdem może okazać się, że rezerwacja wejścia na kopułę nie będzie już możliwa z powodu dużej ilości odwiedzających.

!Sklepienie Baptysterium we Florencji
Sklepienie Baptysterium we Florencji

Możemy zakupić bilet online na oficjalnej stronie.

Więcej punktów widokowych opisaliśmy w zestawieniu: Punkty widokowe Florencji.

Będąc na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) nie przegapmy późnogotyckiej Loggii Bigallo (Loggia del Bigallo). Budynek ten należał do organizacji charytatywnej i jego zadaszona część miała smutne przeznaczenie. Służyła jako miejsce do porzucania chorych i niechcianych dzieci, którymi bractwo mogło później się zaopiekować. Dziś struktura zachwyca pięknymi reliefami i zdobieniami.

W budynku działa też niewielkie Muzeum Bigallo (Museo del Bigallo), które można zwiedzić podczas darmowej wycieczki z przewodnikiem (lub w jego towarzystwie). Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do soboty o 10:00, 12:00 i 15:00 i w niedzielę o 10:00 oraz 12:00. (aktualizacja styczeń 2020). W środku zobaczymy najstarszy zachowany fresk przedstawiający Florencję oraz kilka prac z motywami religijnymi i historycznymi. Jeśli chcemy odwiedzić muzeum powinniśmy przyjść wcześniej i zarezerwować miejsce.

Jeśli chcielibyśmy odpocząć od zgiełku i spojrzeć na kopułę bazyliki z innego kąta możemy udać się do znajdującej się na wschód od katedry biblioteki Oblate (Biblioteca delle Oblate, adres: Via dell' Oriuolo, 24). Sama biblioteka jest dość nowoczesna i raczej nie jest atrakcją turystyczną samą w sobie, ale na jej drugim piętrze działa kawiarnia z widokiem właśnie na kopułę. Ceny nie są najniższe, ale biorąc pod uwagę okolicę nie jest też źle. Nie jest to miejsce oblegane przez turystów, chociaż w momencie pojawienia się biblioteki w większej ilości przewodników może się to zmienić.

!Salone dei Cinquecento - Izba Pięciuset w Pałacu Vecchio we Florencji (Palazzo Vecchio)
Salone dei Cinquecento - Izba Pięciuset w Pałacu Vecchio we Florencji (Palazzo Vecchio)

Historyczne centrum

Na południe od katedry aż do rzeki Arno rozciąga się historyczne centrum Florencji i to tu znajduje się drugi największy z symboli miasta - Pałac Vecchio (Palazzo Vecchio). Budowla powstała w XIV wieku i początkowo służyła jako ratusz. Charakterystyczny budynek słynie ze specyficznej wieży, na którą można wejść - jest to świetny punkt widokowy. Przed wejściem do pałacu stoi kopia rzeźby Dawida. Sam pałac w środku jest imponujący, szczególnie wielka sala. Oprócz niej zobaczymy m.in. wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich oraz wiele pomieszczeń wypełnionych dziełami sztuki. Spokojnie możemy na miejscu spędzić nawet 2 do 3 godzin.

Pałac Vecchio znajduje się przy olbrzymim placu Piazza della Signoria słynącym z fontanny Neptuna oraz z otwartej galerii rzeźb Loggia dei Lanzi.

Tuż obok Pałacu Vecchio znajduje się Pałac Uffizi będący jedną z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech. Pamiętajmy, że bez karty Firenze Card lub zakupionego wcześniej biletu przed wejściem czeka na nas długa kolejka. Przy drodze przez pałacem postawiono rzeźby słynnych artystów.

!Florencja - Kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele)
Florencja - Kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele)

Każdy kto oglądał film Inferno (lub czytał książkę) na pewno skojarzy w jaki sposób bohaterowie filmu dostali się z Ogrodów Boboli do Pałacu Vecchio. W trakcie zwiedzania Florencji warto czasem spojrzeć w górę - słynny korytarz Vasari naprawdę istnieje. Idąc od Pałacu Vecchio aż do Pałacu Pittich, przechodząc obok Pałacu Uffizi i potem Mostem Vecchio po drodze cały czas będziemy mogli zaobserwować fragmenty połączeń pomiędzy budynkami - to właśnie tędy prowadzi tajemniczy korytarz.

Niektóre zabytki tej części miasta:

 • Kościół Orsanmichele (Chiesa e Museo di Orsanmichele) - jeden z bardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta; intryguje kształtem oraz otaczającym go rzeźbami. Początkowo budynek służył jako giełda zbożowa, ale pod koniec XIV wieku zamieniono go na kościół gildii handlowej. W środku zobaczymy kilka ciekawych elementów. Na piętrze znajduje się darmowa wystawa rzeźb otaczających w przeszłości kościół, z drugiego piętra możemy też spojrzeć na pobliskie dachy. Niestety, muzeum otwarte jest tylko w poniedziałek od 10:00 do 16:50 i w sobotę od 10:00 do 12:30. Wejście do kościoła możliwe jest przez cały tydzień. (aktualizacja styczeń 2020) Wejście znajduje się od strony ulicy Via dell'Arte della Lana.

!Symboliczny grób Beatrice - Kościół Santa Margherita dei Cerchi (Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi) we Florencji
Symboliczny grób Beatrice - Kościół Santa Margherita dei Cerchi (Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi) we Florencji
 • Kościół Santa Margherita dei Cerchi (Chiesa di Santa Margherita dei Cerchi) - niepozorna kaplica z XI wieku, przy której według legend Dante spotkał swoją muzę Beatrice Portinari i która po śmierci została ona pochowana właśnie w tej kaplicy. Według innych opowieści Dante w tym kościele poślubił swoją żonę. Obie teorie nie są potwierdzone, nie przeszkadza to jednak turystom w odwiedzaniu symbolicznego grobu Beatrice. W środku możemy zobaczyć XIX-wieczny obraz przedstawiający teoretyczne spotkanie artysty ze swoją muzą.

 • Oratorium Buonomini di San Martino - dosłownie kawałek na południe od kościoła Dantego znajduje się jeden z wielu ukrytych skarbów Florencji - oratorium wypełnione freskami namalowanymi w charakterystycznych lunetach. Oratorium otwarte jest codziennie od 10:00 do 12:00 i we wszystkie dni oprócz piątku i niedzieli od 15:00 do 17:00. (aktualizacja styczeń 2020)

!Oratorium Buonomini di San Martino we Florencji
Oratorium Buonomini di San Martino we Florencji

San Lorenzo

Na północ od katedry (i niemal do samego dworca kolejowego) rozciąga się obszar nazywany San Lorenzo, który słynie z zabytków związanych z rodem Medyceuszy oraz z głównego targu Mercato Centrale.

Najważniejszym punktem dzielnicy jest masywna Bazylika San Lorenzo. Dzisiejszy budynek kościoła powstał w drugiej połowie XV wieku, chociaż pierwsza świątynia znajdowała się w tym miejscu już pod koniec IV wieku i była prawdopodobnie pierwszą katedrą Florencji (możliwe, że pierwszą katedrą była dawna bazylika Santa Reparata której ruiny znajdują się w podziemiach pod katedrą Santa Maria del Fiore).

Do budynku bazyliki przylega Biblioteka Laurenziana (Biblioteca Medicea Laurenziana) zaprojektowana przez Michała Anioła. Biblioteka zachwyca świetnie zachowaną czytelnią oraz wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Bibliotekę możemy odwiedzić kupując bilet łączony z bazyliką.

Jeśli interesuje nas historia rodu Medyceuszy możemy zajrzeć do kaplicy Medyceuszy (Cappelle Medicee), w której pochowano wielu słynnych członków tego rodu. Nową zakrystię (Sagrestia Nuova) bazyliki zaprojektował sam Michał Anioł. Wejście jest płatne i niezależne od samej bazyliki, a przed wejściem czeka nas kontrola podobna do tej na lotnisku. W środku zobaczymy m.in. prace renesansowego artysty Donatello, relikwiarze, freski i majestatyczne grobowce członków słynnego rodu. Wejście do kaplicy znajduje się na tyłach bazyliki.

Kawałek od bazyliki znajduje się Palazzo Medici-Riccardi, czyli główny pałac rodu Medyceuszy do czasu powstania Palazzo Vecchio. Znajdziemy tu muzeum Medyceuszy ze słynną biblioteką Biblioteca Riccardiana oraz Kaplicę Trzech Króli (Cappella dei Magi). W środku zachwycają freski i oryginalne zdobienia. Nawet jeśli nie planujemy wejść do muzeum, warto podejść na dziedziniec i do małego ogrodu, które są darmowe.

Pałace Florencji

Florencja pałacami stoi. Niemal na każdym kroku zobaczymy piękną fasadę i miejsce, w którym przez wieki mieszkali możni miasta i regionu. Dziś w wielu pałacach znajdują się muzea i galerie, ale większość z nich jest w prywatnych rękach. Warto jednak zaglądać na dziedzińce, przyglądać się fasadom i generalnie być ciekawym, nikt nam tego nie zabroni, a w niektórych przypadkach odnajdziemy ukryte skarby stolicy Toskanii.

Pałace warte uwagi:

 • Palazzo Strozzi - jeden z najciekawszych pałaców we Florencji, uważany za arcydzieło architektury renesansowej. Na co dzień w pałacu odbywają się tymczasowe wystawy.

 • Palazzo Bargello (lub Palazzo del Popolo, Pałac Ludu) - kiedyś znajdowały się tu baraki oraz więzienie, dziś mieści się tu Muzeum Narodowe z największą włoską kolekcją rzeźby Gotyku i Renesansu. Pałac znajduje się niedaleko Pałacu Vecchio i z zewnątrz wyróżnia się wieżą, jednak niesamowity jest dopiero wewnętrzny dziedziniec.

 • Palazzo Davanzati - pałac powstały z połączenia kilku budynków i wież. Mieszkała tu bogata rodzina kupców. Dzisiaj znajdziemy tu jedno z najciekawszych muzeów we Florencji, pokazujące jak wyglądały wnętrza mieszkalne w okresie średniowiecza. Szczególnie ciekawe są sypialnie umiejscowione jakby na boku, w miejscu w którym dawniej znajdowała się wieża. Kolorowe freski i oryginalny wygląd historycznych pomieszczeń mieszkalnych pozwoli nam na chwilę przenieść się w czasie.

!Zwiedzanie pałącu Davazanti we Florencji
Zwiedzanie pałącu Davazanti we Florencji
 • Palazzo Martelli (lub Casa Martelli) - kolejny z mniej znanych zabytków Florencji, który znajduje się całkiem niedaleko katedry. Jest to dawny pałac mieszkalny rodziny Martelli, w którym do dziś zachowała się część dekoracji (freski, meble, obrazy, schody) z XVII i XVIII wieku. Niestety, największe dzieła zostały wyprzedzane, wciąż jednak możemy w środku zobaczyć jak udekorowany był dom mieszkalny florenckiej arystokracji kilka wieków temu. Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem jest darmowe. Pałac czynny jest w czwartki, soboty i niedziele - dokładną rozpiskę godzin znajdziecie tutaj.

San Marco

Kawałek na północ od historycznego centrum znajduje się obszar św. Marka (San Marco), jedna z bardziej oryginalnych części Florencji. Obszar ten kojarzony jest przede wszystkim z Placem św. Marka (Piazza San Marco) oraz z galerią sztuki Galleria dell’Accademia, do której tłumnie przybywają turyści w celu zobaczenia słynnej rzeźby Dawida autorstwa Michała Anioła. Posąg przez blisko 400 lat (aż do drugiej połowy XIX wieku) stał przy wejściu do Palazzo Vecchio. W zbiorach placówki znajduje się jeszcze wiele innych dzieł sztuki, chociaż obszerna kolekcja sztuki religijnej nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli nie zakupiliśmy biletu wcześniej musimy liczyć się z kolejkami.

Na obszarze San Marco warto odwiedzić również inne ciekawe miejsca:

 • Muzeum San Marco - muzeum w budynku starego klasztoru Dominikanów z XV wieku. W środku znajdziemy prace renesansowego artysty Fra' Angelico (Beato Angelico), pokoje w których mieszkali zakonnicy, lapidarium oraz piękne krużganki. W tygodniu muzeum otwarte jest tylko od 8:15 do 13:50 (ostatnie wejście 13:20). W weekendy muzeum otwarte jest od 8:15 do 16:50 (ostatnie wejście 16:20). Uwaga! Muzeum zamknięte jest w pierwszą, trzecią i piątą niedzielę miesiąca oraz w drugi i czwarty poniedziałek. (aktualizacja styczeń 2020)

 • Muzeum degli Innocenti - muzeum w dawnym Szpitalu Niewiniątek (Ospedale degli Innocenti), w którym opiekowano się porzuconymi dziećmi oraz sierotami. W środku dowiemy się więcej o historii tej placówki oraz zobaczymy olbrzymią kolekcję dzieł sztuki (głównie religijnych). Budynek muzealny kryje jeden sekret - kawiarnię z widokiem na kopułę katedry oraz na synagogę. Aby wejść do środka nie potrzebujemy kupować biletu do muzeum, wchodzimy do środka i windą wjeżdżamy na ostatnie piętro.

 • Bazylika Zwiastowania NMP (La SS. Annunziata di Firenze) - niepozorny, założony w 1250 roku kościół - jedna z perełek Florencji. W środku zobaczymy m.in. fresk Zwiastowanie, według legendy ukończony przez anioła, rzeźbę Wita Stwosza i inne piękne dzieła sztuki oraz zdobienia. Do kościoła wchodzimy przez charakterystyczny dziedziniec. Przed bazyliką rozciąga się podłużny plac o tej samej nazwie, który w ciągu dnia oblegają studenci z okolicznych uniwersytetów. Bliżej zachodniej granicy placu stoi fontanna morskich potworów (Fontane dei mostri marini) autorstwa Pietro Tacca z pierwszej połowy XVII wieku.

!Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji
Bazylika Zwiastowania NMP we Florencji
 • Ogród botaniczny (Giardino dei Semplici) - kameralny ogród botaniczny znajduje się tuż za Muzeum San Marco - jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek od tłumów.
 • Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico) - placówka szczyci się dużą kolekcją artefaktów etruskich, chociaż zobaczymy tu też znaleziska greckie, egipskie i rzymskie.

Santa Croce

Najważniejszym zabytkiem obszaru Santa Croce jest franciszkański kościół o tej samej nazwie - Bazylika Santa Croce (Bazylika św. Krzyża). Świątynia przez 500 lat była miejscem pochówku i uwiecznienia słynnych mieszkańców. Pochowano tu m.in. Michała Anioła, Machiavelliego czy Galileusza. W środku znajduje się również symboliczny grobowiec Dantego. Prawdziwy grób poety znajdziemy w Rawennie - sam artysta został wygnany z Florencji.

W świątyni spoczywa też kilku naszych rodaków - w tym m.in. malarz Michał Bogoria-Skotnicki i książę Michał Kleofas Ogiński (Cappella Castellani).

W środku poczujemy się trochę jak w galerii sztuki, zachwycają wszechobecne rzeźby, freski i zdobienia. Niemal każda z kaplic jest swoistym dziełem sztuki. Szczególnie w oczy rzucają się ozdobione ściany otaczające ołtarz główny. Będąc na miejscu spoglądajmy też na podłogę, powinniśmy wypatrzyć również charakterystyczne grobowce. Wychodząc z kościoła przechodzimy przez klasztor. Na terenie kościoła znajduje się również małe muzeum oraz piękna kaplica Pazzich (Cappella Pazzi) z niepowtarzalnym sklepieniem w kolorze niebieskim. Wejście jest płatne. Obsługa bardzo skrupulatnie podchodzi do ubioru - nie wejdziemy tu w spodenkach dużo powyżej kolan oraz w koszulkach na ramiączkach.

Przed kościołem stoi olbrzymi plac o tej samej nazwie (Piazza Santa Croce). To właśnie przy placu i w jego najbliższej okolicy kwitnie życie nocne - knajpki i restauracje są tu przepełnione miejscowymi odpoczywającymi po całym dniu.

W grudniu na placu odbywa się targ bożonarodzeniowy.

Wieczorne spacery

Dopiero około godziny 19:00-20:00 we Florencji zmniejsza się ilość odwiedzających i ulice stają się mniej zatłoczone. Warto wtedy pospacerować wąskimi uliczkami, przejść się wzdłuż rzeki czy wybrać się na jeden z punktów widokowych po południowej stronie rzeki Arno.

Florencja uważana jest za miasto bezpieczne. Możemy czuć się w nim swobodnie po zmroku, chociaż warto zachować ostrożność w miejscach bez większej ilości spacerowiczów czy mieszkańców. Na pewno wieczorem dużo osób spotkamy w okolicy Placu Santa Croce oraz na obszarze Santo Spirito po południowej stronie rzeki.

Zielona Florencja

Florencja słynie z pięknych ogrodów. Najbardziej znane z nich to znajdujące się za pałacem Pittich Ogrody Boboli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jeszcze piękniejsze ogrody znajdują się kawałek dalej - są to Ogrody Bardini. Do obu wspomnianych ogrodów możemy zakupić wspólny bilet. Oprócz zieleni ogrody słyną ze wspaniałych rzeźb i fontann.

Więcej: Ogrody Boboli - fotorelacje i podstawowe informacje.

Niedaleko Ogrodów Boboli znajduje się otoczony murami Ogród Torrigiani. Jest to największy prywatny ogród w Europie - w jego środku stoi neogotycka wieża. Ogród można zwiedzać jedynie ze wcześniejszą rezerwacją, możemy napisać pod adres info@giardinotorrigiani.it z pytaniem o możliwe godziny i daty - warto to zrobić odpowiednio wcześniej. Wejście jest płatne.

Mniej znanym ogrodem jest tzw. ogród Stibberta, który znajduje się za Muzeum Stibberta (Museo Stibbert). Na miejscu zobaczymy m.in. egipską świątynie, fontanny czy sztuczne skały. Niestety, ogród znajduje się kawałek drogi od centrum na wzgórzu Montughi. Przy okazji możemy odwiedzić Muzeum Stibberta słynące z oryginalnej kolekcji m.in. zbroi (16 tysięcy eksponatów z Europy, Japonii oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu), tapet czy porcelany.

Nie wszystkie ogrody są otwarte dla zwiedzających - dla przykładu ogród Giardino Della Gherardesca jest prywatny i nie można wejść na jego teren. Należy do hotelu Four Seasons i jest dostępny jedynie dla hotelowych gości.

Rzeka Arno

Spacer nad rzeką Arno na niektórych fragmentach może nie być najprzyjemniejszym doświadczeniem, głównie z powodu dużego ruchu samochodowego oraz tłumów przechodniów niedaleko mostu Vecchio (Ponte Vecchio, czyli Stary Most).

Ponte Vecchio to najstarszy most Florencji i jedyny zachowany po II Wojnie Światowej. Przeprawa wyróżnia się tym, że jest niemal całkowicie zabudowana budynkami, w których dziś mieszczą się sklepy z biżuterią oraz złotem. Most znany jest też jako Most Złotników. Niemal o każdej porze dnia most jest zapchany ludźmi, ale nie powinno nas to zniechęcić przed spacerem - najlepiej rano lub bliżej wieczora. Pamiętajmy tylko, żeby pilnować kieszeni przechodząc na drugą stronę rzeki, jest to idealne środowisko dla kieszonkowców.

!Fragment Mostu Złotników we Florencji
Fragment Mostu Złotników we Florencji

Najlepszy widok na Ponte Vecchio znajdziemy na innym z mostów - na moście Santa Trinita. Będąc na miejscu możemy odwiedzić kolejny z mniej znanych skarbów miasta, czyli Kościół Świętej Trójcy (Basilica di Santa Trinità). Znajduje się on dosłownie kawałek od mostu po stronie północnej i w środku ukrywa kilka skarbów, w tym Kaplicę Sasseti (Cappella Sasseti) ozdobioną freskami Domenico Ghirlandaio.

Spacerując wzdłuż rzeki możemy poszukać bardziej kameralnych odcinków. Wiele osób schodzi na dół i tam odpoczywa, nie powinien nas zdziwić widok ludzi z jedzeniem i winem czy piwem.

Z ciekawszych punktów znajdujących się przy rzece warto wyróżnić wieżę Torre di San Niccolò. Wieża była częścią dawnej fortyfikacji miejskiej i jedną z bram prowadzących do miasta. W sezonie letnim (od czerwca do września) można wejść na szczyt wieży (od 16:00 do 18:30) skąd rozpościera się przyjemny widok na miasto. Dosłownie kilka metrów od wieży znajdziemy miejską plażę, gdzie w ciepły dzień wylegują się miejscowi i turyści.

Po północnej stronie rzeki, bardziej na zachód, znajdziemy duży park Parco delle Cascine. Jest to miejsce w którym odpoczywają miejscowi oraz studenci, nie spotkamy tam tłumów turystów. Park znajduje się jednak kawałek drogi od najważniejszej historycznej części i jest domem dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt. W wakacje w parku odbywają się występy artystyczne, znajdziemy tam też otwarty basen.

Oltrarno - dzielnica po drugiej stronie rzeki

Obszar Oltrarno zajmuje teren po drugiej stronie rzeki Arno, a jego nazwa oznacza dosłownie "Poza Arno". W przeciwieństwie do historycznego centrum całość położona jest na nierównym terenie składającym się z wielu wzgórz, na których znajdziemy punkty widokowe oraz ogrody.

Najbardziej znanym miejscem po tej stronie rzeki jest oczywiście renensansowy Pałac Pittich (Palazzo Pitti) oraz znajdujące się za nim Ogrody Boboli. Pałac można zwiedzać, oprócz apartamentów znajdziemy w nim również muzea. Na zwiedzenie całego kompleksu powinniśmy zaplanować przynajmniej 2-3 godziny, lista pałacowych pomieszczeń i muzeów jest imponująca.

Na terenie pałacu znajdują się m.in.:

 • Museo degli Argenti (na parterze, Muzeum Srebra) - muzeum nazywane jest również skarbcem Medyceuszy, chociaż nie wszystkie eksponaty należały do tego ważnego rodu.
 • Galleria Palatina (na pierwszym piętrze) z apartamentami królewskimi (wypełnionymi pięknymi meblami i bogato zdobionymi pomieszczeniami) oraz dziełami sztuki XVI i XVII-wiecznych artystów (m.in. Rafael, Rubens czy Tycjan)
 • Galleria d'Arte Moderna (na drugim piętrze) - galeria sztuki współczesnej wystawiająca prace od końca XVIII wieku aż do XX wieku.
 • Galleria del Costume (w południowym skrzydle Palazzina della Meridiana) - galeria kostiumów ze strojami z różnych epok z historii Florencji, m.in. z XVI wieku.

Za pałacem znajdują się słynne Ogrody Boboli. Pamiętajmy, że prowadzą one w górę i możemy trochę się zmęczyć, dlatego dobrze wybrać się tam gdy słońce nie jest już w najcieplejszym punkcie.

Do Pałacu Pittich dojdziemy ruszając spod Starego Mostu ulicą Via de' Guicciardini.

Na północny zachód od Pałacu Pitti znajduje się Bazylika Santo Spirito (Basilica di Santo Spirito), która znajduje się przy placu o tej samej nazwie. Bazylika jest możliwa do zwiedzania za opłatą. Na placu i w najbliższej okolicy znajdziemy wiele knajpek oraz dość luźną (nawet młodzieżową) atmosferę.

Kierując się na wschód od Ponte Vecchio dojdziemy do mniej zabudowanego obszaru Oltrarno. Będąc w okolicy nie powinniśmy ominąć Placu Michała Anioła (Piazzale Michelangelo) będącego jednym z najlepszych punktów widokowych stolicy Toskanii. Niestety, w środku dnia na miejscu powinniśmy spodziewać się tłumów. Poniżej placu znajduje się klimatyczny Ogród Różany (Giardino delle Rose), z którego rozpościera się niesamowity widok na dachy znajdujących się niżej budynków. Warto wspomnieć, że w ogrodzie jest zdecydowanie mniej osób niż na znajdującym się wyżej Placu Michała Anioła i jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek.

!Bazylikę San Miniato al Monte (Abbazia di San Miniato al Monte) we Florencji
Bazylikę San Miniato al Monte (Abbazia di San Miniato al Monte) we Florencji

Kawałek nad Placem Michała Anioła, na jednym z najwyżej położonych punktów miasta, znajdziemy jeden z najbardziej oryginalnych kościołów Florencji - Bazylikę San Miniato al Monte (Abbazia di San Miniato al Monte). Na placu przed kościołem znajdziemy jeden z lepszych widoków na miasto, ale największe wrażenie sprawia romańska fasada świątyni oraz wnętrze z dwupoziomowym ołtarzem (dolna krypta, górny ołtarz) i mozaiką z 1260 roku. Przy kościele znajdują się klasztor oraz cmentarz. Bardzo możliwe, że spotkamy na miejscu spacerujących zakonników.

Targi miejskie - świeże produkty i włoska kuchnia

Florencja zawsze słynęła z rynków i targowisk, zarówno otwartych, jak i zamkniętych - a każdy z nich specjalizuje się w czymś innym. Znajdziemy tu zarówno targowiska spożywcze, jak i rynek z wyrobami skórzanymi, a nawet rynek kwiatowy czy targ ze starociami.

Mercato Centrale (Główny rynek)

Główny rynek miejski. Funkcjonuje w zadaszonym budynku na obszarze San Lorenzo i całkiem niedaleko katedry. W środku kupimy przede wszystkim świeże lokalne produkty spożywcze oraz kilka knajpek. W knajpkach nie usiądziemy przy stoliku z obrusem, zjemy za to dobre i świeże włoskie danie w rozsądnej cenie. Co ciekawe, to nieliczne miejsca w historycznym centrum, gdzie przy stolikach jest więcej miejscowych niż turystów.

Na samym targu są jednak dość wysokie ceny, miejsce to zdecydowanie nastawione jest na turystów.

Tuż obok rynku znajduje się otwarty targ z wyrobami skórzanymi i ubraniami. Niektórzy wolą go omijać, wygląda trochę jak bazar na starym Stadionie Dziesięciolecia. Część sprzedawców i produktów nie zachęca do specjalnej uwagi.

Dookoła targu znajdziemy szeroki wybór restauracji.

Sant’Ambrosio Market

Drugi z zamkniętych rynków miejskich. Znajduje się na północ od Bazyliki Santa Croce. Miejsce jest mniejsze i mniej oblegane przez turystów niż Mercato Centrale, ceny również wydają się niższe. W środku w jednej z knajpek napijemy się kawy i zjemy włoski posiłek w rozsądnej cenie. Warto tu zajrzeć gdy mamy ochotę spróbować toskańskie sery lub wędliny i chcielibyśmy poczuć bardziej lokalną atmosferę.

Kawałek dalej przy placu Largo Pietro Annigoni znajdziemy z kolei "pchli targ" z różnego rodzaju antykami i starociami.

Loggia del Mercato Nuovo (Mercato Porcellino)

Rynek kojarzony przede wszystkim ze słynną rzeźbą dzika - Il Porcellino. Skąd taka popularność tego miejsca? Według legendy każdy kto potrze ryjek zwierzęcia powróci kiedyś do Florencji. Przy dziku w ciągu dnia są tłumy, jednak wieczorem zazwyczaj siedzi samotny i tylko czeka na odwiedzających.

Na samym targu królują produkty skórzane, głównie torebki.

!Il Porcellino - dzik z Florencji
Il Porcellino - dzik z Florencji

Więcej: Il Porcellino - słynny dzik z Florencji.

Targ kwiatowy

Przy Piazza della Repubblica w każdy czwartek rano od września do czerwca znajdziemy kolorowy rynek z kwiatami. Jest to jedno z ulubionych miejsc fotografów odwiedzających Florencje.

!Florencja - brama do miasta Porta alla Croce
Florencja - brama do miasta Porta alla Croce

Fortyfikacje i bramy miejskie

Średniowieczna Florencja, podobnie jak większość ważnych miast z tamtego okresu, otoczona była w całości murami obronnymi. Fortyfikacje przez wieki były rozbudowywane i dostosowywane do rozwoju miasta. Wjazd do środka możliwy był jedynie poprzez bramy miejskie zamykane każdej nocy.

Niestety, do dziś nie zostało wiele po tej imponującej fortyfikacji. Część murów widoczna jest na obszarze San Frediano (Oltrarno), gdzie zachowała się także XII-wieczna brama miejska Porta San Frediano, oraz na tyłach Ogrodu Boboli. Przy Ogrodzie Boboli znajduje się także inna imponująca brama, Porta Romana.

Po drugiej stronie rzeki znajdziemy jedynie samotne bramy miejskie, w tym malutką Porta alla Croce oraz znajdującą się przy Placu Wolności (Piazza Della Libertà) bramę San Gallo (Porta San Gallo). W przypadku Piazza Della Libertà to nie brama miejska jest największą atrakcją, a XVIII-wieczny łuk triumfalny wzniesiony na cześć wizyty władcy regionu Lorraine (dzisiejsza Francja).

!Łuk triumfalny we Florencji przy placu Wolności (Piazza Della Liberta)
Łuk triumfalny we Florencji przy placu Wolności (Piazza Della Liberta)

Wille Medyceuszy

Potężny ród Medyceuszy przez wiele wieków decydował o losach Florencji. W okresie ich potęgi powstało wiele budynków i kompleksów, które do dziś zdobią historyczne centrum miasta. Władcy budowali też wille poza miastem, często wybierając jako miejsce malowniczą scenerię Toskanii.

W 2013 roku organizacja UNESCO zdecydowała o wpisaniu 12 willi na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Nie wszystkie z willi są łatwe do odwiedzenia. Część znajduje się w prywatnych rękach, np. w Villa di Artimino, czyli w willi "tysiąca kominów", znajduje się dziś hotel i zwiedzanie możliwe jest tylko w trakcie specjalnej wycieczki (więcej informacji). Inne znajdują się już dalej od Florencji.

Odwiedzić możemy willę Villa della Petraia, która znajduje się niedaleko florenckiego lotniska. Dojedziemy do niej komunikacją publiczną spod dworca Santa Maria Novella. Wille można zwiedzić za darmo z przewodnikiem, wycieczki odbywają się raz na godzinę. W środku zobaczymy pomieszczenia w których mieszkali członkowie słynnego rodu, a w nich: autentyczne meble, zastawę i inne zdobienia. Dokładne godziny wycieczek sprawdzicie tutaj.

Niektóre z innych willi wzniesionych przez członków słynnego rodu to:

 • Villa di Castello - w willi dziś mieści się Accademia della Crusca i niestety budynek nie jest możliwy do zwiedzenia. Dla odwiedzających udostępnione są jedynie ogrody.
 • Villa di Cerreto Guidi - w tej willi mieści się dziś muzeum w którym zobaczymy meble, dywany i inne elementy dekoracyjne, ale także broń i inny sprzęt używany w trakcie polowań. Willa architektonicznie nie zachwyca, kompleks miał służyć władcom jako miejsce odpoczynku przed polowaniem i znajdowały się tu też koszary. Wejście do muzeum jest darmowe. (aktualizacja 2017). Niestety, dojazd do willi komunikacją publiczną będzie wymagać od nas przesiadek.
 • Villa in Poggio a Caiano - jeden z pierwszych renesansowych pałaców Florencji. Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum z naturalistycznymi pracami z kolekcji Medyceuszy, a parter to dawne pomieszczenia mieszkalne. Oba piętra zwiedza się oddzielnie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Odwiedzić możemy także ogród. Może być wymagana wcześniejsza rezerwacja do muzeum, najlepiej napisać pod adres villapoggioacaiano@beniculturali.it i zapytać o warunki wstępu w interesujący nas dzień
 • Villa Medici in Fiesole - willa z ogrodami. Kompleks wzniesiono na wzgórzu w malowniczo położonym mieście Fiesole, które znajduje się niecałe 10 kilometrów od Florencji. Piętrowe ogrody można odwiedzić po wcześniejszej rezerwacji.

Pamiętajmy żeby sprawdzić godziny otwarcia, ceny oraz zasady odwiedzin przed przyjazdem; mogą się one w każdej chwili zmienić.

Parkingi i wjazd do historycznego centrum miasta

Wybierając się do Florencji samochodem powinniśmy dobrze sprawdzić zasady wjazdu do historycznego centrum miasta. W praktycznie całym centrum obowiązuje znana też z niektórych innych włoskich miast strefa ZTL (Zona a Traffico Limitato), która uniemożliwia wjazd na obszar miasta samochodom bez specjalnego pozwolenia.

Generalnie do strefy ZTL nie można wjechać w tygodniu w ciągu dnia i przez pierwszą połowę soboty. W sezonie letnim czas obowiązywania strefy ZTL jest wydłużony. Więcej informacji (w języku włoskim, musimy użyć translatora) znajdziemy na oficjalnej stronie pod tym adresem. Na dole strony znajdziemy link do mapki z rozrysowaną granicą stref.

Niektóre droższe hotele w centrum posiadają własne parkingi i oferują pomoc w uzyskaniu tymczasowego pozwolenia. W innym wypadku musimy korzystać z drogiego parkingu w okolicy granic strefy ZTL lub znaleźć nocleg poza ograniczoną strefą wjazdu.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Florencji?

Odwiedzając Florencje, szczególnie na krótki okres, możemy nie nastawiać się jedynie na płatne atrakcje. Spacerując po ulicach Florencji raz po raz trafimy na piękną fasadę, ryneczek, uliczkę czy sklep. W mieście znajdziemy też kilka darmowych atrakcji, które zebraliśmy w oddzielnym artykule: Darmowe atrakcje Florencji.

Obiady na rynkach

Restauracje we Florencji są drogie - z tym ciężko polemizować. Jeśli jednak chcemy spróbować włoskiego dania i mamy mniejszy budżet, możemy się udać do którejś z knajpek znajdującej się w jednym z dwóch rynków, Mercato Centrale lub Sant’Ambrosio Market. Ceny nie są tam niskie, jednak zdecydowanie niższe niż w restauracjach.

Innym pomysłem może być zjedzenie pizzy al taglio, czyli na wynos w kawałku o wybranym rozmiarze.

Pitna woda

Podobnie jak w Rzymie, we Florencji również spotkamy fontanny z wodą pitną, np. tuż za Fontanną Neptuna. Jeśli nie przeszkadza nam picie takiej wody, listę fontann z wodą pitną znajdziemy na oficjalnej stronie dostawcy wody miejskiej pod tym adresem.

Bezpieczeństwo

Florencja jest jednym z najbardziej turystycznych miast we Włoszech. Każdego dnia przybywają tu tysiące turystów. Nie powinno dziwić, że wielu drobnych przestępców próbuje tu swoich sił - obawiać powinniśmy się przede wszystkim kieszonkowców oraz innych drobnych złodziejaszków.

Warto również uważać na wąskie uliczki dalej od centrum po zmroku, i nie rozmawiać z osobami próbującymi zdobyć nasz podpis w jakieś ważnej sprawie - na 99% po otrzymaniu podpisu nastąpi próba wyłudzenia pieniędzy.

!Street art we Florencji
Street art we Florencji

Na co uważać podczas odwiedzin Florencji?

Godziny otwarcia kościołów

Niektóre z mniejszych kościołów, w tym malutki Santa Margherita dei Cerchi (nazywany kościołem Dantego), otwierane są jedynie na kilka godzin w środku dnia. Przed przyjazdem spróbujmy znaleźć godziny otwarcia i na ich podstawie zaplanujmy pobyt, lub z samego rana podejdźmy do interesujących nas placówek - godziny otwarta powinny być wywieszone na drzwiach lub obok wejścia.

Niektóre z darmowych atrakcji otwierane są tylko w konkretnych dniach i godzinach.

Odpowiedni strój w kościele

W najważniejszych kościołach Florencji bardzo pilnowany jest odpowiedni strój. Kobiety oraz mężczyźni w ubraniu powyżej kolan oraz bez ramiączek mogą nie zostać wpuszczeni do środka, lub wyproszeni - nawet jeśli posiadają bilet. Jeśli jest bardzo gorąco, zabierzmy ze sobą chustę, którą będziemy mogli się owinąć wchodząc do środka.

Kolejki do atrakcji - wstawajmy wcześniej, korzystajmy z FirenzeCard lub kupmy bilety z wyprzedzeniem

Oczywistym jest, że na wakacjach nikt nie chce wstawać rano - ale kolejki do najważniejszych atrakcji Florencji są bardzo długie. Warto do głównej wybranej atrakcji pójść rano chwilę przed otwarciem i ustawić się w kolejce. Szczególnie warto zastosować się do tej rady w przypadku katedry, baptysterium oraz wieży - w trakcie dnia kolejki stają się coraz dłuższe.

Pomocna jest również karta Firenze Card, dzięki której w niektórych miejscach unikniemy najdłuższych kolejek i wejdziemy specjalnym wejściem. Dla wielu turystów wartym rozważenia pomysłem jest zakup biletów online.

!Florencja - sklep La Bottega Del Cianti
Florencja - sklep La Bottega Del Cianti

Reklama