Kopenhaga - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Jak zwiedzać Kopenhagę?

Kopenhaga jest jednym z najciekawszym kierunków turystycznych w Europie. Niestety, przez wielu omijana z powodu wysokich cen, braku tanich lotów oraz problemów z dojazdem samochodowym. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić to miasto, nie powinniśmy być zawiedzeni - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kopenhaga jako miasto rozwinęła się przede wszystkim dzięki swojemu portowemu charakterowi, co szczególnie widać w dobrze zachowanych starych magazynach portowych. Były one budowane z bardzo dobrych materiałów, dzięki czemu stoją do dziś i służą jako siedziby muzeów, apartamenty czy hotele.

Historyczna część miasta zajmuje stosunkowo niewielki obszar. Po dojechaniu do centrum miasta, np. metrem, resztę dnia możemy spacerować i korzystać jedynie z siły własnych nóg. Warto jednak wcześniej przygotować sobie dokładny plan zwiedzania. Spacerując po historycznych uliczkach i kanałach możemy wręcz cofnąć się w czasie. Duńczycy w codziennym życiu nie śpieszą się specjalnie, miasto żyje więc swoim własnym spokojnym rytmem.

Jeśli chcemy dobrze poznać topografię miasta, możemy wybrać się na któryś z punktów widokowych, szczególnie godnym polecenia jest kręta wieża w Kościele Najświętszego Zbawiciela, która ma unikalny kształt w skali Europy. Inne ciekawe punkty opisaliśmy w artykule Punkty widokowe Kopenhagi.

!Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Nie masz jeszcze noclegu w Kopenhadze? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Odwiedzając Kopenhagę nie możemy nie wybrać się do 17 wiecznego obszaru Nyhavn, który słynie ze sztucznego kanału, który prowadzi wprost z morza do starego miasta.Znajdziemy tu wiele pięknych budynków, zawsze cumuje tu również dużo statków. Niestety, jeśli chcemy usiąść w którejś z tutejszych kawiarni, powinnismy szykować się na duży wydatek.

Jeśli lubimy rozrywkę, możemy wybrać się do Parku Tivoli Gardens, w którym znajdziemy różne atrakcję dla dzieci i dorosłych, oraz wiele restauracji i knajpek. W tym miejscu możemy wspomnieć, że to drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Nie warto jednak wchodzić do środka, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z atrakcji.

Kopenhaga jest również idealną destynacją dla miłośników zwierząt. Zoo w Kopenhadze należy do jednych z najnowocześniejszych i najciekawszych w Europie - znajdziemy tu m.in. wybieg dla niedźwiedzia z tunelem oraz diabły tasmańskie. Na przedmieściach Kopenhagi, niedaleko lotniska, mieści się nowoczesne akwarium Den Blaa, w którym oprócz tunelu zobaczymy rekiny młoty. Jest to największe akwarium w Europie Północnej.

Więcej: Den Blå Planet - oceanarium w Kopenhadze

Zamki oraz królewska Kopenhaga

Jeśli lubimy zamki i historyczne katedry, Kopenhaga i okolicę oferują kilka niesamowitych atrakcji, które powinny zadowolić każdego fana. Oto najważniejze z nich:

Pałac Christiansborg - pałac królewski znajdujący się w samym sercu Kopenhagi, w środku zobaczymy piękne królewskie sale, chociaż szczególnie wyróżnia się sala z biblioteczką.

!Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet
Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet

Katedra Roskilde - miejsce pochówku królów i władców Danii.

Zamek Rosenborg - piękny mały zamek znajdujący się niemal w centrum miasta, w jego podziemiach zobaczymy królewskie insygnia.

Zamek Frederiksborg - położony na wysepce, znajduje się kawałek od Kopenhagi. Zamek Frederiksborg uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. W środku dziś znajduje się muzeum, dzięki czemu każda z sal różni się od siebie i w każdej znajdziemy mnogość pięknych dzieł z różnych epok.

Zamek Kronborg - zamek Hamleta z dzieła Williama Shakespeara, który służył jako siedziba władców oraz warownia. Znajduje się kawałek drogi od Kopenhagi, zdecydowanie warto jednak go odwiedzić. W podziemiach czeka na nas pomnik śpiącego Ogiera Duńskiego, który uśpiony czeka na moment, gdy ojczyzna znów będzie go potrzebować.

Pałac Amalienborg - piękny pałac w stylu rokoko praktycznie w centrum Kopenhagi. Niestety, można go odwiedzać jedynie od lipca do grudnia. Warto jednak podejść na plac znajdujący się naprzeciwko pałacu, gdzie o 12:00 możemy obejrzeć uroczystą zmianę warty.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kopenhagi?

Jeśli chcemy odwiedzić również atrakcje poza miastem, jak zamki czy katedrę Roskilde, powinnismy na zwiedzanie poświęcić minimum 3-4 dni. Jeśli faktycznie chcemy poznać trochę miasto i spędzić więcej czasu w najważniejszych atrakcjach, optymalnym czasem będzie 5 lub 6 dni.

Jeśli nie planujemy wchodzić do atrakcji, ani ruszać się poza Kopenhagę, historyczną i portową część miasta możemy zwiedzić nawet w 2 dni.

CopenhagenCard

Jeśli planujemy odwiedzić więcej najważniejszych atrakcji, warto pomyśleć o zakupie karty do zwiedzania Copenhagen Card. Karta oprócz darmowego dostępu do 73 atrakcji umożliwia również korzystanie z komunikacji miejskiej.

Karta występuje w czterech wariantach: 24h, 48h, 72h oraz 120h. Niestety, Copenhagen Card nie jest tania, jednak w przypadku odwiedzania dalszych atrakcji i zamków, powinna się nam zwrócić i pozwolić zaoszczędzić.

Więcej o karcie, w tym o cenach oraz darmowych atrakcjach, można przeczytać w naszych artykule Recenzja karty Copenhagen Card.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Kopenhadze jest nowoczesna, czysta oraz punktualna. No i oczywiście droga. Jeśli chcemy korzystać z komunikacji kilka razy dziennie warto kupić bilet okresowy, np. 48 godzinny.

Ciekawostką jest fakt, że pociągi metra są bezzałogowe i automatyczne, szczególnie dla dzieci może to być duża frajda, ponieważ mogą usiąść przed przednią szybą i poczuć się niczym motorniczy.

Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze przedstawiliśmy w artykule Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze.

Bezpieczeństwo

Kopenhaga, jak i cała Dania, należą do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Oczywiście, wieczorem i poza szlakiem warto zachować ostrożność, pilnujmy także swoich rzeczy w środkach komunikacji miejskiej.

Zakwaterowanie

Hotele oraz ogólnie zakwaterowanie w Kopenhadze należy do ekstremalnie drogich, co opisaliśmy w artykule Ceny w Kopenhadze. Warto szukać noclegów poza centrum (ale na linii metra), dużo tańsze mogą być noclegi zarezerwowane w serwisie airbnb.

Znajomość języka angielskiego

W Kopenhadze niemal każdy zna angielski, wyjątkiem mogą być niektóre osoby starsze lub niektóre osoby pracujące w supermarketach. W atrakcjach, restauracjach, komunikacji miejskiej czy hotelach nie powinnismy mieć żadnego problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Kopenhagę?

W tym artykule skupiamy się na Kopenhadze, opublikowaliśmy również artykuł Dania - informacje praktyczne, w którym większość informacji ma zastosowanie także w przypadku Kopenhagi.

Darmowe atrakcje

Uważane za jedno z najciekawszych muzeów Kopenhagi Kolekcja Dawida (gdzie zobaczymy niesamowite eksponaty z Bliskiego Wschodu) jest darmowe (nieczynne w poniedziałki). Oprócz tego za damo są parki, możemy spacerować po placach pałacowym czy nad nabrzeżem. Jeśli jesteśmy zaledwie dzień lub dwa, bezpłatne atrakcje powinny zapewnić nam dość wrażeń.

UWAGA: Muzeum Narodowe Danii było atrakcją darmową, niestety wprowadzono zmiany wstęp jest biletowany - koszt biletu wynosi 75 DKK (ok 44 zł), osoby poniżej 18. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Dni bezpłatnego zwiedzania

Wśród bardzo licznych płatnych atrakcji można wyróżnić dodatkowo jeszcze te, które w wybranym dniu można odwiedzać za darmo. Wyjątek mogą stanowić specjalne wystawy lub inne wydarzenia. Jeśli chcemy zaoszczędzić, przed wizytą najlepiej sprawdzić czy nic się nie zmieniło.

  • Ny Carlsberg Glyptotek - we wtorki bezpłatnie (normalna cena 95 - 110 DKK / nieczynne w poniedziałek);
  • Thorvaldsens Museum - w środy bezpłatnie (normalna cena 60 DKK / w poniedziałki nieczynne);
  • Kunsthal Charlottenborg - bezpłatnie w środy po godzinie 17:00 (normalna cena 60 DKK / nieczynne w poniedziałki);

Omijajmy restaurację oraz puby

Jedzenie na mieście w Kopenhadze jest drogie. Za piwo w knajpie zapłacimy kilkadziesiąt złotych, nie mówiąc o głównych daniach.

Na szczęście, w Danii legalne jest picie piwa pod chmurką, znajdziemy tu również popularne w Polsce dyskonty, warto więc zorganizować sobie samemu piknik. Możemy także zjeść kanapę ze śledziem (Smørrebrød) lub hot-doga.

Czasowe bilety komunikacji miejskiej

Jeśli chcemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, warto sprawdzić bilety czasowe, np. 24 lub 48 godzinne. Ceny komunikacji miejskiej przedstawiliśmy w sekcji Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze.

Woda z kranu

Chociaż może to budzić zdziwienie, wielu mieszkańców Kopenhagi codziennie pije wodę prosto z kranu. Dla Duńczyków jest to coś naturalnego, kranowa woda w Danii uważana za jedną z najczystszych na świecie.

Pamiętajmy również, że wiele restauracji sprzedaje wodę z kranu jako zwykłą wodę pitną.

Na co uważać w Kopenhadze?

Christiania

Jeśli słyszeliśmy o Christianii, możemy oczekiwać niesamowitego miejsca. Niestety, poza sezonem i w dni powszednie w dzień jest to mało kolorowe miejsce, w którym stoją zamaskowani dilerzy i jest szaro. Nic złego nie powinno nas tam spotkać, trzymajmy się jednak żelaznej zasady: nie róbmy zdjęć ani nie trzymajmy w sposób podejrzany telefonu.

Dzisiejszą Christianię opisaliśmy w artykule: Christiania - idylla czy nieudany eksperyment społeczny?

!Kopenhaga - Christiania - street-art
Kopenhaga - Christiania - street-art

Pogoda

W Danii jest zdecydowanie zimniej niż w Polsce. W Kopenhadze w każdym momencie może zacząć padać lub wiać porywisty wiatr. Nie zapomnijmy o zabraniu odpowiedniego stroju i kurtek przeciwwiatrowych oraz przeciwdeszczowych.

Rejs kanałami

Jeśli zdecydujemy się na godzinny rejs, warto wcześniej sprawdzić oferty cenowe, niektórzy przewoźnicy mogą być drożsi nawet dwukrotnie. Warto przyjść wcześniej, aby zająć miejsce na zewnątrz. Szyby w środku są z reguły brudne i mało z nich widać, a niestety miejsc na zewnątrz jest mało.

Nie warto korzystać z rejsu w przypadku słabej pogody, widoczność będzie mała i nic nie zobaczymy.

Mała Syrenka

Jeśli mamy mało czasu, powinniśmy odpuścić odwiedziny Małej Syrenki. Sama rzeźba ma trochę ponad metr wysokości i oddalona jest kawałek od centrum, a niemal zawsze znajdują się przy niej tłumy turystów. Jeśli nam bardzo zależy, warto przyjść z samego rana i ominąć tłumy.

Więcej w osobnym artykule: Mała Syrenka - symbol Kopenhagi.

Malmo

Jeśli jesteśmy w Kopenhadze krótko, nie warto tracić czasu na odwiedzenie szwedzkiego Malmo. Przejazd tam jest drogi, a oprócz ratusza i małego zameczku zamienionego na muzeum wiele tam nie znajdziemy. Zdecydowanie lepiej spędzić więcej czasu w Kopenhadze.


Reklama