Podróże po Europie

Kopenhaga: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Danii.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2023

Stolica Danii należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Europie, gdzie każdy odnajdzie coś dla siebie. Do głównych atrakcji Kopenhagi należą: światowej klasy muzea, imponujące zamki i pałace, liczne przykłady zabytkowej oraz nowoczesnej architektury, a także przyjemna atmosfera oraz nadmorski klimat.

Niestety, dla wielu turystów barierą są wysokie ceny noclegów i niewielka oferta tanich połączeń lotniczych. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić Kopenhagę, z pewnością nie będziemy się nudzić.

W naszym przewodniku chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami z podróży oraz zaprezentować najlepsze atrakcje Kopenhagi wzbogacone o praktyczne wskazówki. Na końcu artykułu zamieściliśmy również zestaw informacji praktycznych, które powinny pomóc w zaplanowaniu zwiedzania Kopenhagi.

Jak zwiedzać Kopenhagę?

Historyczne centrum Kopenhagi zajmuje stosunkowo niewielki obszar, co sprawia, że większość głównych atrakcji jest w zasięgu krótkiego spaceru. Naszym zdaniem, najlepszym sposobem na zwiedzanie Kopenhagi jest poruszanie się pieszo lub na rowerze. Miasto to praktycznie bez szwanku przetrwało II wojnę światową, dzięki czemu zachowało się w nim wiele zabytków, na które możemy natrafić praktycznie na każdym kroku.

Jeśli chcemy dotrzeć do nieco dalszych atrakcji czy dzielnic, wystarczy skorzystać z nowoczesnego metra lub innych środków komunikacji publicznej. Spośród miejsc, które polecamy i które leżą poza obszarem krótkiego spaceru, warto wymienić m.in.: zoo oraz akwarium Den Blå Planet.

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Christiansborg, czyli pałac królewski
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Christiansborg, czyli pałac królewski

Zwiedzanie Kopenhagi w pigułce

Stolica Danii obfituje w różnorodne atrakcje, które można podzielić na kilka głównych kategorii:

Zamki i pałace związane z duńską monarchią:

  • Christiansborg - dawny pałac królewski, obecnie siedziba parlamentu.
  • Rosenborg - zamek-muzeum przechowujący duńskie regalia władzy.
  • Amalienborg, rokokowy kompleks pałacowy, gdzie obecnie mieszka rodzina królewska. Przed nim odbywa się uroczysta zmiana warty.
  • Kastellet - gwiaździsta cytadela z zabytkowym młynem.

Muzea i galerie sztuki, w tym:

  • Kolekcja Davida ze wspaniałymi dziełami sztuki ze świata islamu,
  • Duńskie Muzeum Narodowe gdzie można zobaczyć eksponaty z czasów wikingów oraz z całej historii kraju.
  • Ny Carlsberg Glyptotek z okazałą kolekcją obiektów historycznych oraz obrazów impresjonistów. Jest to nasze ulubione muzeum w Kopenhadze.

Parki i tereny zielone - w tym Królewskie Ogrody (duń. Kongens Have), zabytkowy Ogród Botaniczny (duń. Botanisk Have) czy kopenhaski ogród zoologiczny.

Punkty widokowe - w tym darmowa wieża w pałacu Christiansborg, taras widokowy na szczycie zabytkowego Obserwatorium Okrągłej Wieży czy spiralna wieża kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Kanały oraz obiekty związane z portową historią Kopenhagi - w tym dawna przystań Nyhavn z kolorowymi fasadami oraz dawne magazyny przekształcone w hotele i muzea.

Ny Carlsberg Glyptotek - polecane przez nas muzeum w Kopenhadze
Ny Carlsberg Glyptotek - polecane przez nas muzeum w Kopenhadze

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Największe atrakcje oraz zabytki

W tej części przewodnika przedstawiamy najciekawsze atrakcji Kopenhagi (według naszej subiektywnej oceny) oraz ciekawe miejsca w stolicy Danii poza utartym szlakiem.

Christiansborg - apartamenty królewskie oraz wieża widokowa

Historia Kopenhagi rozpoczęła się na Wyspie Zamkowej, gdzie w 1167 roku biskup Absalon postanowił wznieść ufortyfikowaną siedzibę. Z biegiem lat rezydencja biskupa została zastąpiona zamkiem, w którym od XV do końca XVIII wieku urzędowali władcy Królestwa Danii.

Widoczny dziś pałac Christiansborg jest jednak znacznie młodszy i powstał zaledwie około sto lat temu. Dwie poprzedzające go budowle doszczętnie spłonęły - najpierw w 1794, a następnie w 1884 roku. Obecnie w jego wnętrzach urzęduje duński parlament oraz mieści się sąd najwyższy, a niektóre z pomieszczeń są wykorzystywane podczas oficjalnych ceremonii oraz spotkań z udziałem królowej Małgorzaty II.

Część z pomieszczeń, które wykorzystywane są przez rodzinę królewską, zachowała swój pierwotny wygląd i jest dostępna dla zwiedzających. Podczas zwiedzania można podziwiać m.in. salę tronową, imponujące pomieszczenie ozdobione gobelinami z 2000 roku, które przedstawiają historię Danii, oraz salę bankietową.

Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet
Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet
Nie przegap! O ile zwiedzanie apartamentów królewskich wymaga zakupu biletu, wejście na wieżę pałacową Tårnet - najwyższy punkt widokowy w Kopenhadze - jest darmowe. Aby się do niej dostać, powinniśmy skorzystać z głównej bramy (od strony wewnętrznego dziedzińca). Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wieża pozostawała zamknięta z powodu remontu - warto jednak zaglądać na oficjalną stronę parlamentu, aby nie przegapić jej otwarcia.

Pozostałe atrakcje pałacu Christiansborg:

  • Odnowione i wiernie odtworzone królewskie kuchnie.
  • Stanowisko archeologiczne znajdujące się pod pałacem, gdzie możemy podziwiać ruiny dawnego zamku oraz rezydencji biskupa.
  • Królewskie stajnie datowane na pierwszą połowę XVIII wieku. Pomimo dwóch tragicznych pożarów pałacu, stajnie przetrwały. Na miejscu, oprócz zwierząt, można zobaczyć również królewskie powozy.
  • Królewska kaplica – wejście jest bezpłatne.

Więcej o zwiedzaniu kompleksu pałacowego przeczytacie w naszym artykule Christiansborg w Kopenhadze: zwiedzanie, historia, ciekawostki

Christiansborg w Kopenhadze
Christiansborg w Kopenhadze

Atrakcje Kopenhagi na Wyspie Zamkowej

Na Wyspie Zamkowej (Slotsholmen), do której obecnie prowadzi osiem mostów i gdzie mieszczą się najważniejsze duńskie ministerstwa, odnajdziemy też wiele innych zabytków oraz atrakcji. Do najciekawszych należą:

  • Børsen - zabytkowy gmach giełdy z pierwszej połowy XVII wieku, który szczęśliwie przetrwał pożary. Jest to znakomity przykład duńsko-holenderskiego renesansu. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest iglica w kształcie czterech splecionych smoczych ogonów.
  • Czarny Diament - nowoczesny gmach Biblioteki Narodowej. Polecamy Wam zajrzeć do środka i odpocząć w tamtejszym kawiarni, delektując się widokiem na obszar portowy.
  • Krigsmuseet - duńskie muzeum wojskowości z ekspozycją zabytkowej broni.
  • Niezwykle urokliwe i zazwyczaj niezatłoczone ogrody biblioteki ze stawem pośrodku.
  • Lapidarium królewskie (duń. Kongernes Lapidarium i Christian 4s bryghus) mieszczące się w historycznym browarze wybudowanym cztery stulecia temu przez króla Chrystiana IV. Muzeum gromadzi około 300 rzeźb i posągów pochodzących z różnych królewskich posiadłości, w tym oryginał rzeźby konnej z Królewskiego Nowego Targu.
  • Muzeum Bertela Thorvaldsena (duń. Thorvaldsens Museum) - poświęcone dziełom słynnego rzeźbiarza, twórcy m.in. pomnika księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Nawet jeśli nie planujecie wchodzić do środka, ale pasjonuje Was architektura klasycystyczna, warto podejść i zobaczyć bryłę budowli. Jej architekt, Thorvald Bindesbøll z pasją studiował zabytki Pompejów.
Christiansborg w Kopenhadze
Christiansborg w Kopenhadze

Nyhavn - kolorowe fasady i turystyczna oaza w dawnej dzielnicy rozpusty

Nyhavn (pol. Nowa Przystań) to bodaj najbardziej malowniczy zakątek Kopenhagi, i prawdopodobnie najczęściej fotografowany przez odwiedzających. Obszar ten wyróżnia się barwnymi fasadami, statkami i łodziami zacumowanymi przy nabrzeżu oraz tłumami turystów. Liczne, choć drogie, bary i restauracje przyciągają zarówno miejscowych, jak i zamożniejszych turystów, zwłaszcza w słoneczne dni.

Aż trudno uwierzyć, że dawniej Nyhavn miało zupełnie inny charakter. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy postanowiono wybudować nową przystań wraz z długim kanałem, umożliwiając w ten sposób przeładunek większej ilości towarów ściąganych lub wysyłanych do portów z całego świata. Niewielu odwiedzających zdaje sobie zapewne sprawę, że część dochodów XVIII-wiecznej Kopenhagi pochodziła z handlu niewolnikami, co przyczyniło się do powstania imponujących magazynów i rezydencji w tej okolicy.

Nyhavn - Kopenhaga (Nowa Przystań)
Nyhavn - Kopenhaga (Nowa Przystań)

W przeszłości Nyhavn był siedliskiem domów publicznych – to tutaj znajdowała się kopenhaska dzielnica czerwonych latarni. Liczne mroczne zakątki i podejrzane knajpy sprawiały, że zwykli mieszkańcy bali się tu zapuszczać. Czasy te dawno odeszły już jednak w zapomnienie, a obecnie trudno o bardziej przyjazny turystom obszar w mieście.

Warto zobaczyć: Wędrując wzdłuż nabrzeża, warto zwrócić uwagę na dwa charakterystyczne miejsca. Pod adresem Nyhavn 9 znajdziemy prawdopodobnie najstarszy z domów wzniesionych przy kanale, datowany na 1681 rok. W przeciwieństwie do większości sąsiednich budynków, nie został on podwyższony i zachował oryginalny układ architektoniczny. Z kolei w piwnicach budynku przy Nyhavn 17 działa Tattoo Ole - najstarszy na świecie ciągle działający salon tatuażu, z którego usług korzystał nawet duński król Fryderyk IX.

Zamek Rosenborg - renesansowa perła Kopenhagi przechowująca największe skarby duńskiej Korony

Na obrzeżach dawnego starego miasta odnajdziemy malowniczy zamek Rosenborg, który został zbudowany przez Chrystiana IV na początku XVII wieku jako letnia rezydencja. Wzniesiono go na terenie ogrodów, które znajdowały się poza obrębem pierwotnych murów obronnych Kopenhagi. Przez około sto lat służył duńskim królom, po czym przemieniono go w skarbiec. W jego wnętrzach przechowywane są cenne skarby rodziny królewskiej, takie jak regalia królewskie, łupy wojenne czy drogocenne prezenty. Początkowo do zamku zapraszano wyłącznie najbardziej znamienitych gości, takich jak inne koronowane głowy, ale w 1838 roku Rosenborg został udostępniony dla szerokiej publiczności.

Czy wiesz, że... zamek Rosenborg jest jednym z najznamienitszych przykładów stylu zwanego duńsko-holenderskim renesansem, a z czasem stał się nawet jego synonimem (gdzieniegdzie w literaturze możemy spotkać się z określeniem "styl Rosenborg").
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Wnętrze zamku Rosenborg
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Wnętrze zamku Rosenborg

Dziś Rosenborg, w którym mieści się obecnie muzeum duńskich królów z dynastii Oldenburgów, należy do największych atrakcji Kopenhagi i zdecydowanie warto zainwestować w bilet, aby go zwiedzić. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko królewskie insygnia, jak berła czy korony, ale również majestatyczny tron wykonany z kłów narwala, trzy srebrne lwy (naturalnej wielkości!), obrazy, porcelana, przedmioty wykonane z kości słoniowej oraz meble. Dodatkową zachęta do wizyty jest oryginalny wystrój części pomieszczeń oraz unikalne artefakty, takie jak długopis, którym król Fryderyk VII 5 czerwca 1849 roku złożył podpis pod pierwszą duńską konstytucją.

Wskazówka praktyczna Na spokojne zwiedzenie zamku powinniśmy zaplanować pomiędzy 60 a 90 minut. Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym tekście: Zamek Rosenborg w Kopenhadze i największe skarby duńskiej monarchii
Najciekawsze atrakcje w Kopenhadze - bryła zamku Rosenborg
Najciekawsze atrakcje w Kopenhadze - bryła zamku Rosenborg

Ogrody Królewskie - atrakcja Kopenhagi przy zamku Rosenborg

Po zwiedzaniu zamku warto zarezerwować chwilę na spacer po otaczających go Ogrodach Królewskich (dun. Kongens Have). Wstęp do nich jest bezpłatny. Choć pierwotnie pełniły one funkcję ogrodu warzywno-owocowego z elementami rekreacyjnymi, dzisiaj trudno znaleźć ślady ich dawnego przeznaczenia.

Pawilon Herkulesa w Królewskich Ogrodach w Kopenhadze
Pawilon Herkulesa w Królewskich Ogrodach w Kopenhadze

Amalienborg - zimowa rezydencja rodziny królewskiej i uroczysta zmiana warty

Amalienborg to nazwa zespołu czterech rokokowych rezydencji, które otaczają ośmioboczny plac. Od 1794 roku są one w posiadaniu duńskiej rodziny królewskiej. W samym centrum placu góruje pomnik konny króla Fryderyka V, który spogląda w stronę imponującego Kościoła Marmurowego.

Początki kompleksu Amalienborg sięgają połowy XVIII stulecia. Jego twórcą był architekt Nicolai Eigtven, który zaprojektował cztery identyczne rezydencje przeznaczone dla czterech zamożnych arystokratów. Pod koniec tego samego stulecia, wkrótce po pożarze pałacu Christiansborg, Amalienborg stał się siedzibą duńskiej rodziny królewskiej.

Amalienborg - zabytki Kopenhagi
Amalienborg - zabytki Kopenhagi

W jednej z tych rezydencji, w Pałacu Chrystiana VIII, mieści się obecnie muzeum poświęcone historii duńskiej monarchii, skoncentrowane na okresie po wygaśnięciu głównej linii oldenburskiej, co miało miejsce w drugiej połowie XIX wieku. W trakcie zwiedzania, jeśli trafimy na odpowiedni okres, będziemy mogli zajrzeć do pomieszczeń wciąż wykorzystywanych przez rodzinę królewską.

Nieco więcej o zwiedzaniu tego zabytku napisaliśmy w oddzielnym artykule: Amalienborg w Kopenhadze: zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej
Amalienborg i Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Amalienborg i Kościół Marmurowy w Kopenhadze

Zmiana warty na placu kompleksu Amalienborg

Kompleks pałacowy Amalienborg jest całą dobę strzeżony przez przedstawicieli duńskiej Gwardii Królewskiej, którzy zmieniają się co dwie godziny. Uroczysta ceremonia zmiany warty ma miejsce raz dziennie, dokładnie o 12:00. Warto zaplanować nasze zwiedzanie tak, abyśmy mogli obserwować to wydarzenie na żywo. O 11:30 gwardziści wyruszają spod zamku Rosenborg, aby mniej więcej o 12:00 stawić się na terenie Amalienborga.

Jeśli zwiedzamy Kopenhagę w okresie zimowym, od września do kwietnia, istnieje duża szansa, że na miejscu przebywa królowa lub jeden z jej synów. W takim przypadku ceremonii towarzyszy królewska orkiestra (gdy w pałacu rezyduje królowa) lub odbywa się ona przy akompaniamencie fletów oraz bębnów.

Czy wiesz, że... duńscy gwardziści, podobnie jak ich brytyjscy odpowiednicy, noszą charakterystyczne wysokie niedźwiedzie czapki zwane bermycami. Ich barwna nazwa nawiązuje do faktu, że pierwotnie pokrywano je niedźwiedzia skórą.

Kościół Marmurowy i jego monumentalna kopuła

Pomnik Fryderyka V skierowany jest w stronę okazałego Kościoła Fryderyka (Frederiks Kirke), który powszechnie znany jest jako Marmurowy Kościół (duń. Marmorkirken). Chociaż świątynia nie została zbudowana z marmuru, pierwotne plany zakładały wykorzystanie tego materiału. Pomysł na wzniesienie okazałego kościoła, który miałby rywalizować rozmiarem z Bazyliką św. Piotra na Watykanie, pojawił się w pierwszej połowie XVIII stulecia. Misję przygotowania projektu świątyni otrzymał Nicolai Eigtved, a kamień węgielny uroczyście wmurowano w 1749 roku. Ostatecznie jednak architekt zmarł kilka lat później, a po dwudziestu latach inwestycję porzucono. Dopiero po upływie ponad stu lat podjęto decyzję o dokończeniu budowy.

Zwiedzanie Kościoła Marmurowego

Najbardziej charakterystyczną cechą kościoła jest jego monumentalna kopuła, największa w całej Skandynawii - jej średnica wynosi aż 31 metrów! Co ciekawe, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że można ją zwiedzać, ciesząc się widokiem na miasto. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wnętrze świątyni zachwyca bogatymi zdobieniami i przepychem. Na zewnątrz kościół otacza 14 posągów przedstawiających teologów i inne postacie ważne dla duńskiego kościoła.

Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze

Stare Miasto - zwiedzanie najstarszej części Kopenhagi

Kopenhaska starówka, mimo iż zajmuje stosunkowo niewielki obszar, ujmuje niską, zabytkową zabudową. Choć historia najstarszej części Kopenhagi sięga średniowiecza, to tutejsza zabudowa pochodzi w większości z dwóch ostatnich stuleci. Starsze budowle spłonęły podczas tragicznych w skutkach pożarach w 1728 i 1795 roku lub zostały zrównanie z ziemią podczas brytyjskich bombardowań w 1807 roku. Rdzeń kopenhaskiej "starówki" stanowi długa arteria Strøget - jedna z najdłuższych europejskich ulic handlowych, która jako jedna z pierwszych w Europie została wyłączona z ruchu samochodowego (a miało to miejsce już w 1962 roku!).

Stary Rynek - ciekawe miejsca w Kopenhadze na obszarze starego miasta
Stary Rynek - ciekawe miejsca w Kopenhadze na obszarze starego miasta

Podczas odkrywania tutejszej starówki warto zwrócić uwagę na:

  • Gammeltorv, czyli Stary Rynek, to najstarszy plac w Kopenhadze, gdzie niegdyś odbywały się targi. W centrum dumnie stoi Fontanna Dobroczynności, dar dla mieszkańców od króla Chrystiana IV, będąca najstarszym wodotryskiem w mieście. Obecna neoklasycystyczna zabudowa otaczająca plac pochodzi jednak z XIX wieku, gdyż wcześniejsze budowle spłonęły podczas wielkiego pożaru w 1795 roku.
  • Dwie najstarsze, sąsiadujące ze sobą ulice - Magstræde oraz Snaregade, wzdłuż których odnajdziemy przykłady najstarszych domów oraz oryginalne "kocie łby".
  • Dom Matthiasa Hansena (duń. Mathias Hansens Gård) na placu Amagertorv - ta wzniesiona w 1616 roku mieszczańska rezydencja należy do najwspanialszych zabytków kopenhaskiego starego miasta i jest jednym z nielicznych przykładów duńsko-holenderskiego renesansu (określanego czasami stylem Rosenborg) zachowanego w budownictwie prywatnym. Bogato zdobiona ceglana fasada pozwala nam wyobrazić sobie, jak zabudowa stolicy Danii mogła wyglądać przed tragicznymi pożarami, które nawiedziły ją w XVIII wieku. Dziś w budynku mieści się oficjalny sklep królewskiej manufaktury porcelany Royal Copenhagen.
  • Gråbrødretorv - malowniczy brukowany plac otoczony kolorowymi fasadami. Jego nazwa, Plac Szarych Braci, nawiązuje do koloru stroju Franciszkanów, którzy w średniowieczu posiadali tu swój klasztor.
  • Kościół św. Piotra (duń. Sankt Petri Kirke) - najstarsze miejsce modlitwy w historycznym centrum Kopenhagi. Gmach budowli jest gotycki, ale sama świątynia z czasem zyskała cechy barokowe oraz rokokowe. We wnętrzu kościoła znajduje się okazała krypta z 1681 roku, będąca miejscem spoczynku wpływowych oraz możnych mieszkańców (wśród nich jest architekt Nicolai Eigtved, twórca pałacu Amalienborg).
  • Królewski Nowy Targ (duń. Kongens Nytorv), pośrodku którego stoi pomnik konny króla Chrystiana V, przedstawiający władcę w pozie rzymskiego cesarza podczas pochodu triumfalnego. Oryginalna rzeźba stanęła w tym miejscu w 1688 roku i była pierwszym pomnikiem konnym w całej Skandynawii, lecz obecne dzieło jest repliką wykonaną w połowię XX wieku. Podczas zwiedzania placu nie przegapcie niewielkiego neobarokowego kiosku, w którym mieściła się pierwsza budka telefoniczna w Kopenhadze.
  • Królewski Teatr (duń. Det Kongelige Teater) - w południowej stronie wspomnianego w poprzednim punkcie placu stoi gmach królewskiego teatru, który w swojej obecnej formie powstał jako teatr miejski. Budynek jest interesującym przykładem historyzmu w architekturze.
  • Nikolaj Kunsthal - dawny kościół św. Mikołaja, przekształcony w muzeum sztuki współczesnej.

Okrągła Wieża - punkt widokowy na szczycie zabytkowego Obserwatorium

Usytuowana na terenie starego miasta Okrągła Wieża (duń. Rundetaarn) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kopenhagi. Ta konstrukcja o wysokości 34,8 m została wzniesiona z inicjatywy króla Chrystiana IV w latach 1637-42. Od początku pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego, będąc jednym z najstarszych nieprzerwanie działających na świecie.

Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze
Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze
Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze

Dzisiaj Okrągła Wieża znana jest tarasu widokowego usytuowanego na jej szczycie. Dla wielu jednak prawdziwą atrakcją nie jest panorama miasta, lecz wędrówka po unikalnej, mającej około 200 m długości rampie, która aż siedem razy owija się wokół rdzenia konstrukcji. Została ona zaprojektowana w ten sposób, aby umożliwić transport książek do przylegającej do wieży biblioteki. Legenda głosi, że podczas swojej wizyty w Kopenhadze na szczyt wieży konno wjechał rosyjski car Piotr Wielki, a w karocy podążała za nim małżonka.

Zwiedzanie Okrągłej Wieży - wskazówki praktyczne

Okrągła Wieża w Kopenhadze jest czynna przez praktycznie cały rok i dla wielu stanowi jedną z obowiązkowych atrakcji Kopenhagi. Pamiętajmy jednak, że zanim będziemy podziwiać widoki z jej szczytu, musimy przygotować się na spacer po stromej rampie o długości około 200 m. Mimo że początkowo może wydawać się to wyzwaniem, sama trasa jest dobrze przystosowana do zwiedzania – co potwierdzają biegające po niej małe dzieci.

Po przejściu rampy do pokonania pozostanie nam jeszcze około 60 stopni - zarówno drewnianych, jak i kamiennych schodów, które wyprowadzą nas na otwarty taras widokowy.

Poza panoramą miasta z tarasu, Okrągła Wieża oferuje także inne atrakcje. Warto odwiedzić dawną halę biblioteczną, w której obecnie organizowane są wystawy sztuki. Ciekawostką jest też pomieszczenie dzwonnicy z zabytkową drewnianą konstrukcją oraz szklana posadzka, zlokalizowana w centralnej części budowli.

Więcej o historii tego popularnego zabytku Kopenhagi oraz o jego zwiedzaniu przeczytacie w naszym artykule Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze
Widok z Okrągłej Wieży (Rundetaarn) w Kopenhadze
Widok z Okrągłej Wieży (Rundetaarn) w Kopenhadze

Katedra Marii Panny i rzeźby Bertela Thorvaldsena

Neoklasycystyczny gmach kopenhaskiej katedry, który możemy podziwiać dzisiaj, został wzniesiony w latach 1817-1829. Wcześniejsza, barokowa budowla, została doszczętnie zniszczona w 1807 roku w trakcie brytyjskiego bombardowania miasta.

Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na rzeźby autorstwa wspomnianego już Bertela Thorvaldsena. Z jego ręki wyszedł posąg Chrystusa ozdabiający ołtarz główny oraz rzeźby dwunastu apostołów. Dla tych, którzy znają Katedrę Wawelską, postać Chrystusa może wydawać się znajoma. Niemal identyczne dzieło tego samego artysty możemy znaleźć w Kaplicy Potockich.

Muzea w Kopenhadze

Stolica Danii słynie ze swojej bogatej oferty kulturalnej. Na turystów odwiedzających Kopenhagę czeka kilkadziesiąt muzeów, spośród których wiele zalicza się do światowej czołówki. Poniżej przedstawiamy pięć wyjątkowych placówek, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet)

Dla miłośników historii Narodowe Muzeum Danii to miejsce obowiązkowe. Ekspozycja prowadzi odwiedzających przez fascynującą podróż w czasie - od epoki lodowcowej, przez epokę brązu, starożytność, czasy wikingów, średniowiecze, aż po czasy nowożytne. Muzeum może się również poszczycić imponującą kolekcją monet oraz antyków ze starożytnych cywilizacji: Grecji, Rzymu i Egiptu. Mimo że liczyliśmy na bardziej rozbudowaną ekspozycję na temat ery wikingów, pozostałe wystawy zrekompensowały nam to w pełni.

Na spokojne zapoznanie się z kolekcją warto zaplanować od 2 do 3 godzin.

Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet) - Kopenhaga
Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet) - Kopenhaga

Ny Carlsberg Glyptotek (w skrócie Glyptoteket)

To założone dzięki hojności Carla Jacobsena, syna założyciela browaru Carlsberg, muzeum sztuki jest miejscem, które trzeba odwiedzić będąc w Kopenhadze. Mieści się ono w historycznym gmachu o dwóch skrzydłach, reprezentujących różne style architektoniczne. Serce kompleksu stanowi uroczy, kryty ogród zimowy w formie palmiarni.

Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga

Rdzeń kolekcji muzeum stanowią starożytne i nowożytne rzeźby, co odzwierciedla również nazwa placówki, mająca korzenie w antycznej grece. W dziale nowożytnej rzeźby znajdują się prace takich mistrzów jak Auguste Rodin (jedna z najbogatszych kolekcji prac tego artysty!), Edgar Degas i Antonio Canova.

Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga

Jednak to nie koniec atrakcji. Muzeum szczyci się jednym z największych zbiorów etruskich poza Włochami. Podczas zwiedzania kompleksu nie przegapmy zejścia do piwnic, gdzie czekają na nas mumie oraz inne eksponaty przywiezione z Egiptu.

Dla wielu odwiedzających największym magnesem nie są jednak antyki, a bogata kolekcja dzieł impresjonistów i postimpresjonistów (m.in. Moneta, Van Gogha, Maneta, Gauguina czy Cézanne’a), a także innych przedstawicieli modernizmu w sztuce. My byliśmy zachwyceni możliwością podziwiania tak obszernej kolekcji dzieł Moneta, jednego z naszych ulubionych artystów.

Miłośnicy sztuki powinni zarezerwować na wizytę przynajmniej dwie godziny.

Kolekcja Davida

Muzeum to przechowuje prywatną kolekcję biznesmena Christiana Ludviga Davida (1878-1960), który postanowił udostępnić swoje bogate zbiory szerokiej publiczności. Placówka znajduje się w dawnym rezydencji Davida i co warto podkreślić - wstęp jest bezpłatny. Uważamy, że jest to jedno z najbardziej interesujących, choć nieco mniej znanych, miejsc w Kopenhadze.

Kolekcja Davida podzielona jest na trzy główne sekcje:

  • Zbiór XVIII-wiecznej sztuki europejskiej (obrazy, rzeźby, porcelana), prezentowany w pomieszczeniach z zachowanym oryginalnym wystrojem z XIX wieku.
  • Niewielka kolekcja wczesnej duńskiej sztuki współczesnej (obrazy, rzeźby i ceramika).
  • Imponująca kolekcja poświęcona sztuce islamskiej.

Szczególnie ostatnia część jest godna uwagi. Składa się na nią około dwudziestu wystaw, uporządkowanych zarówno chronologicznie, jak i geograficznie. Zakres tej kolekcji jest szeroki, obejmuje ona okres od VIII do XIX wieku i rejon od hiszpańskiego Al-Andalus po Indie.

SMK (Państwowe Muzeum Sztuki) w Kopenhadze

Galeria Narodowa w Kopenhadze to największe duńskie muzeum sztuki. Jej kolekcja, obejmująca dzieła z ponad siedmiu wieków, często pochodziła z prywatnych zbiorów duńskich monarchów.

Wśród prezentowanych twórców znajdują się m.in:

  • cenieni europejscy Starzy Mistrzowie, tacy jak Albrecht Dürer, Rubens, Lucas Cranach czy Rembrandt),
  • przedstawiciele sztuki francuskiej z pierwszych dekad XX stulecia, w tym Matisse oraz Picasso, który we tworzył we francuskim Antibes,
  • najważniejsi reprezentanci sztuki duńskiej.

Szczególnie wyróżnia się tutaj bogata kolekcja z duńskiego złotego wieku, z pierwszej połowy XIX stulecia, kiedy sztuka duńska osiągnęła szczyt swojego rozwoju.

Muzeum Carlsberga w historycznym browarze - atrakcja Kopenhagi dla fanów piwa

Utworzone w dawnych zakładach browarniczych firmy Carlsberg muzeum z pewnością należy do najciekawszych atrakcji Kopenhagi. Goście mogą tutaj zanurzyć się w atmosferę historycznych pomieszczeń, gdzie niegdyś warzono piwo, zobaczyć jeden z największych zbiorów butelek piwnych na świecie, podziwiać urokliwą Bramę Słonia czy dawne środki transportu używane do przewożenia trunku. A na koniec zwiedzania - degustacja tradycyjnego kopenhaskiego lagera.

Dotychczas odwiedziliśmy już wiele muzeów zlokalizowanych w starych browarach i możemy z czystym sercem potwierdzić, to Muzeum Carlsberga wyróżnia się mnogością atrakcji. Niemniej jednak prawdziwi miłośnicy sztuki piwowarstwa powinni mieć na uwadze, że wystawa jest przede wszystkim skierowana do szerokiej publiczności, więc większość prezentowanych informacji może być dla nich dobrze znana.

Na spokojną wizytę warto zarezerwować sobie pomiędzy 90 a 120 minut.

Uwaga! Obecnie na terenie Muzeum Carlsberga trwają prace remontowe i atrakcja jest wyłączona z użytku. Jej ponowne otwarcie planowane jest na 1 grudnia 2023 roku.
Największe atrakcje Kopenhagi - Muzeum Carlsberga
Największe atrakcje Kopenhagi - Muzeum Carlsberga

Ogrody Tivoli - zabytkowy park rozrywki w centrum Kopenhagi

W zachodniej części kopenhaskiego starego miasta czekają na nas Ogrody Tivoli (Tivoli Gardens) - drugi najstarszy nieustannie funkcjonujący park rozrywki na świecie. Jego historia rozpoczęła się w 1843 roku, a jedynym starszym miejscem tego typu jest park Bakken, który, co ciekawe, znajduje się w okolicy Kopenhagi i działa już od 1583 roku!.

Mimo upływu lat, Ogrody Tivoli zachowały swój tradycyjny urok. Wśród atrakcji na gości czeka między innymi drewniana kolejka górska pochodząca z 1914 roku, imponująca karuzela łańcuchowa wznosząca się na wysokość około 80 metrów, a także różnorodne rozrywki dla odwiedzających w każdym wieku. Na terenie kompleksu działają również liczne restauracje oraz budki gastronomiczne.

Ogrody Tivoli - wskazówki praktyczne

Przed wybraniem się do Ogrodów Tivoli warto pamiętać, że jest to historyczny park i nie znajdziemy tu najnowocześniejszych kolejek znanych z nowych parków rozrywki. Niemniej jednak, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, miejsce to gwarantuje miło spędzony czas! My świetnie się tam bawiliśmy, a niektóre atrakcje dostarczyły nam sporej dawki adrenaliny ;-)

Warto także zapoznać się z informacjami dotyczącymi biletów. Za samo wejście do parku pobierana jest opłata, która nie obejmuje korzystania z atrakcji. Możemy opłacić je pojedynczo lub zdecydować się na karnet, dający swobodny dostęp do wszystkich rozrywek.

Nasz przewodnik po kopenhaskim parku rozrywki: Tivoli Gardens (Ogrody Tivoli) - park rozrywki w Kopenhadze.
Zabytkowy diabelski młyn w Tivoli Gardens
Zabytkowy diabelski młyn w Tivoli Gardens

Kościół Najświętszego Zbawiciela i unikatowa spiralna wieża

Położona po przeciwnej stronie kanału dzielnica Christianshavn została założona w XVII wieku przez króla Chrystiana IV. Jej najważniejszą atrakcją jest Kościół Najświętszego Zbawiciela (duń. Vor Frelsers Kirke (Københavns Kommune)) z charakterystyczną spiralną wieżą, dostępną dla zwiedzających. Wspinaczka na jej szczyt to niezwykłe przeżycie, a z góry roztacza się przyjemny widok na okolicę.

Kościół Najświętszego Zbawiciela - wskazówki praktyczne

Wieża kościoła wznosi się na wysokość około 90 metrów, a taras widokowy znajduje się dosłownie kilka metrów poniżej. Aby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać około 400 schodów, z których ostatnie 150 prowadzi po zewnętrznej stronie wieży! Pamiętajmy, że na górze może być wietrznie - warto ubrać się cieplej. W miesiącach zimowych dostęp do wieży jest ograniczony. W przypadku silnych wiatrów lub niekorzystnych warunków pogodowych, atrakcja może być czasowo zamknięta.

Aktualne informacje o dniach i godzinach otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie kościoła. W sezonie letnim warto rozważyć zakup biletów online. ponieważ przy dużej ilości odwiedzających sprzedaż na miejscu może zostać zawieszona.

Spiralna wieża Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Widok ze spiralnej wieży Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze
Widok ze spiralnej wieży Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze

Ratusz i jego wieża

Na końcu ulicy Strøget rozciąga się okazały plac ratuszowy (Rådhuspladsen), przy którym stoi wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku kopenhaski ratusz. Ta budowla, często pojawiająca się w duńskich serialach i filmach kryminalnych, łączy w sobie elementy włoskiego renesansu (wzorowano ją na ratuszu z toskańskiego miasta Siena) oraz tradycyjnej duńskiej architektury. Chociaż dzisiaj określilibyśmy jej styl jako eklektyczny, to w rzeczywistości jest to reprezentacja duńskiego romantyzmu narodowego.

Ratusz-w-Kopenhadze
Ratusz-w-Kopenhadze

Zwiedzanie ratusza w Kopenhadze

Ratusz, dzięki swojej wieży, należy do najwyższych budynków w historycznej części Kopenhagi. Co warte odnotowania, regularnie organizowane są wycieczki z przewodnikiem, podczas których będziemy mogli wejść na taras widokowy utworzony na jej szczycie. Polecamy Wam taką wycieczkę, ponieważ w jej trakcie możemy dowiedzieć się nieco więcej o historii miasta.

Warto też dodać, że ratusz jest budynkiem publicznym i możemy swobodnie zajrzeć do jego wnętrza.

Widok z wieży ratuszowej w Kopenhadze
Widok z wieży ratuszowej w Kopenhadze

Przy okazji podziwiania placu ratuszowego warto zwrócić uwagę na dwie charakterystyczne rzeźby. Pierwsza z nich, autorstwa Thorvalda Bindesbølla, to fontanna przedstawiająca starcie byka ze smokiem. Druga natomiast portretuje jednego z najsłynniejszych mieszkańców - Hansa Christiana Andersena, który siedzi i rozmyślnie spogląda w bok.

Ratusz-w-Kopenhadze
Ratusz-w-Kopenhadze

W okolicy

Nieopodal placu ratuszowego znajduje się starszy, klasycystyczny ratusz zbudowany w pierwszych dwóch dekadach XIX stulecia według projektu Christiana Frederika Hansena. Pierwotnie pełnił on dwie funkcje: ratusza oraz sądu, jednak po wzniesieniu nowego gmachu został w całości przekształcony w sąd (duń. Københavns Domhus).

Rejs kanałami lub podróż tramwajem wodnym po kopenhaskim porcie

Wśród atrakcji Kopenhagi, które zasługują na uwagę, znajdują się również rejsy statkami i tramwajami wodnymi kursujące po porcie oraz tutejszych kanałach. W zależności od wybranej wycieczki w trakcie rejsu będziemy mogli podziwiać różne charakterystyczne budowle położone przy brzegu, takie jak chociażby nowoczesna biblioteka Black Diamond, opera, a nawet popularna Mała Syrenka. Do wyboru mamy kilku różnych przewoźników.

podczas rejsu w Kopenhadze
podczas rejsu w Kopenhadze

Przykładowo, firma Stromma oferuje turystyczne rejsy kanałami, które startują z Nyhavn. My korzystaliśmy właśnie z ich usług. Alternatywą są żółte tramwaje wodne, zwane oficjalnie Harbour Bus, linie 991 oraz 992. Wchodzą one w skład sieci transportu miejskiego i honorują standardowe bilety komunikacji publicznej. Dokładne informacje na temat rozkładu i tras tych tramwajów można znaleźć na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika.

Widok na twierdzę Kastellet podczas rejsu w Kopenhadze
Widok na twierdzę Kastellet podczas rejsu w Kopenhadze

Mała Syrenka oraz fontanna bogini Gefion

Mała Syrenka to umieszczona na stojącym w wodzie kamieniu rzeźba z brązu, która portretuje bohaterkę słynnej baśni Hansa Christiana Andersena. Andersen przez pewien czas mieszkał w historycznym centrum miasta, a inspirowana jego twórczością postać syrenki stała się jednym z głównych symboli Kopenhagi, przyciągając każdego dnia liczne tłumy.

Trudno nam jednoznacznie stwierdzić, czy Mała Syrenka jest atrakcją, dla której warto fatygować się ten, mimo wszystko dość niewielki, kawałek od centrum. Na pewno czym prędzej się pojawimy, tym mniejsze tłumy zastaniemy - a wcześnie rano możemy mieć ją nawet tylko dla siebie. Najlepiej połączyć zobaczenie Małej Syrenki z odwiedzeniem twierdzy Kastellet, położonej niedaleko.

Więcej: Mała Syrenka - symbol Kopenhagi.

Najpopularniejsza atrakcja w Kopenhadze? Mała Syrenka
Najpopularniejsza atrakcja w Kopenhadze? Mała Syrenka

W pobliżu Małej Syrenki znajduje się fontanna z początku XX wieku przedstawiającą nordycką boginię Gefion (duń. Gefionspringvandet) - patronkę rolnictwa i opiekunkę dziewic. W scenie tej bogini ora ziemię, a pomagają jej w tym jej synowie, którzy zostali przemienieni w woły.

fontanna bogini Gefion - Kopenhaga
fontanna bogini Gefion - Kopenhaga
fontanna bogini Gefion w Kopenhadze

Oceanarium Den Bla (Błękitna Planeta)

Na obrzeżach Kopenhagi powstało nowoczesne oceanarium, które jest domem dla kilkuset gatunków morskich stworzeń. Wśród najbardziej spektakularnych mieszkańców kopenhaskiego oceanarium wyróżniają się rekiny młoty. Główną atrakcją oceanarium Den Blå jest tunel, w którym możemy obserwować pływające stworzenia w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska.

Aby dotrzeć na miejsce, można skorzystać z metra linii M2 i wysiąść na przystanku Kastrup, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od oceanarium.

Tunel w kopenhaskim oceanarium
Tunel w kopenhaskim oceanarium

Zoo w Kopenhadze

Kolejną atrakcją Kopenhagi skrojoną pod miłośników zwierząt jest kopenhaski ogród zoologiczny, należący do najważniejszych placówek tego typu w Europie. Ostatnimi czasy największymi gwiazdami zoo są pandy wielkie, ale oprócz nich swój dom odnalazło tu 4000 zwierząt, wśród których można spotkać rzadko występujące w ogrodach zoologicznych diabły tasmańskie.

Kopenhaski ogród zoologiczny jest uznawany za jeden z najbardziej nowoczesnych na świecie, co zawdzięcza między innymi wybiegom zaprojektowanym przez renomowanych architektów. Jeśli lubicie tego typu atrakcje, na pewno nie będziecie zawiedzeni wizytą w tym miejscu.

Więcej o tutejszym zoo napisaliśmy w artykule Zoo w Kopenhadze
Łapa niedźwiedzia polarnego odbita na szybie tunelu - do największych atrakcji ogrodu nalezy możliwość zobaczenia pływających niedźwiedzi w wodzie
Łapa niedźwiedzia polarnego odbita na szybie tunelu - do największych atrakcji ogrodu nalezy możliwość zobaczenia pływających niedźwiedzi w wodzie

Christiania - wizyta w "wolnym mieście"

Jeśli słyszeliśmy wcześniej o ideach Christianii, moglibyśmy wyobrażać sobie miejsce niczym z bajki. Przecież kto by nie chciał mieszkać w oazie, gdzie prawie wszystko jest dozwolone? Niemniej jednak poza sezonem, w środku tygodnia, Christiania traci cały swój urok. Zamaskowani dilerzy stanowią tam stały element krajobrazu, a atmosferę dominuje szarzyzna. Chociaż raczej nic złego nie powinno nas tam spotkać, warto przestrzegać pewnej zasady: nie róbmy zdjęć i nie trzymajmy telefonu w sposób, który mógłby wzbudzić podejrzenia.

Z drugiej strony, wieczorami i w weekendy dzielnica ożywa, prezentując się znacznie atrakcyjniej – szczególnie podczas imprez i innych kulturalnych wydarzeń organizowanych na jej terenie. Najlepiej więc wybrać się tam wtedy, gdy jest najwięcej ludzi.

Dzisiejszą Christianię opisaliśmy w artykule: Christiania - idylla czy nieudany eksperyment społeczny?

Kopenhaga - Christiania - street-art
Kopenhaga - Christiania - street-art

Atrakcje w Kopenhadze poza utartym szlakiem

Kastellet - historyczna cytadela i ostatni młyn w Kopenhadze

Mała Syrenka przycupnęła w sąsiedztwie zabytkowej twierdzy Kastellet. Jest to gwiaździsta cytadela z pięcioma bastionami, wybudowana w 1664 roku za panowania króla Fryderyka III. Zastąpiła ona wcześniejszą, skromniejszą twierdzę z czasów jego ojca, znanego władcy Chrystiana IV. Cytadela doskonale przetrwała próbę czasu: zachowane są mury, dwie oryginalne bramy oraz liczne budynki, w tym kościół i więzienie. Choć budynki wewnątrz cytadeli są wciąż wykorzystywane przez administrację wojskową, sam kompleks jest ogólnodostępny i możemy po nim pospacerować bezpłatnie.

Brama do historycznej cytadeli Kastellet w Kopenhadze
Brama do historycznej cytadeli Kastellet w Kopenhadze

Do najciekawszych zabytków cytadeli należy świetnie zachowany wiatrak w typie holenderskim z połowy XIX wieku. W przeszłości na fortyfikacjach otaczających Kopenhagę stało wiele takich budowli, które w razie oblężenia zapewniały miastu dostęp do mąki i innych produktów.

Nie przegap w okolicy - Nyboder

Po zwiedzeniu Kastellet warto odwiedzić charakterystyczne, żółte ceglane budynki, które niegdyś służyły jako koszary dla duńskiej floty królewskiej. Kompleks nosi nazwę Nyboder, co można przetłumaczyć jako "nowe domki". Chociaż pierwsze kwatery marynarzy powstały tu już w XVII wieku, większość dzisiejszych budynków pochodzi z następnego stulecia. Wyjątkiem jest najstarszy i zarazem najbardziej urokliwy rząd domów pod adresem Sankt Pauls Gade 28.

Ogród botaniczny i zabytkowa palmiarnia

Przy zamku Rosenborg usytuowane są Królewskie Ogrody, a tuż obok nich znajduje się rozległy Ogród Botaniczny (duń. Botanisk Have) z zabytkowymi XIX-wiecznymi szklarniami. Jest to zielona enklawa w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum Kopenhagi. Wejście do ogrodu jest bezpłatne, natomiast za wstęp do palmiarni pobierana jest opłata. Więcej informacji o godzinach otwarcia i cenach biletów do palmiarni znajdziecie na oficjalnej stronie.

Wskazówka praktyczna - bilet łączony Parkmuseerne

Zarówno Ogród Botaniczny, jak i zamek Rosenborg są częścią obszaru muzealno-parkowego Parkmuseerne. W tej dzielnicy znajdują się również Muzeum Historii Naturalnej (duń. Statens Naturhistoriske Museum) oraz duńska Galeria Narodowa SMK. Jeżeli planujecie odwiedzić wszystkie placówki kulturalne tego obszaru (w tym zamek Rosenborg i palmiarnię), warto rozważyć zakup biletu łączonego Parkmuseerne. Dzięki niemu, w przypadku odwiedzenia wszystkich atrakcji, zaoszczędzicie nawet 50% w porównaniu z zakupem pojedynczych biletów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kopenhaga i nowoczesna architektura

Stolica Danii słynie nie tylko z zabytków, ale również, a dla niektórych nawet przede wszystkim, ze wspaniałych nowoczesnych realizacji architektonicznych. Jeśli pasjonuje nas tematyka architektury i wzornictwa, to trudno będzie nam przejść obojętnie obok Duńskiego Centrum Architektury (duń. Dansk Arkitektur Center), które w całości poświęcone jest tej tematyce.

Zwiedzając Kopenhagę możemy natrafić na wiele wspaniałych przykładów kunsztu współczesnych architektów, wśród których warto wymienić:

  • Black Diamond (Czarny Diament) - nowoczesny budynek duńskiej biblioteki narodowej, usytuowany na wyspie zamkowej.
  • Cirkelbroen (Okrągły Most) - nietypowy most składający się z pięciu połączonych ze sobą okrągłych platform, które swoim wyglądem przypominają maszty.
  • Operaen (Opera) - gmach opery w kopenhaskim porcie to jedna z najdroższych i najbardziej nowoczesnych konstrukcji tego typu na świecie,
  • Superkilen - położony na terenie cieszącej się złą sławą dzielnicy Nørrebro kompleks rekreacyjny, który powstał w celu zjednoczenia mieszkańców wywodzących się z różnych kultur. To wielokrotnie nagradzane założenie oferuje m.in. skwery, park, kawiarnię, zjeżdżalnie czy place zabaw,
  • most Bryggebroen oraz "Bliźniaki" - nieopodal historycznego centrum miasta znajdziemy most obrotowy Bryggebroen o długości prawie 200 m, który przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych oraz rowerzystów. U jednego z jego krańców wyrasta kompleks Gemini, stworzony poprzez adaptację dwóch 42 m betonowych silosów na zboże.
Cirkelbroen - Okragły Most w Kopenhadze
Cirkelbroen - Okragły Most w Kopenhadze

Grundtvigs Kirke - najbardziej unikatowy kościół w Kopenhadze

Osoby zainteresowane historią architektury oraz dysponujące wolnym czasem nie powinny przegapić położonego dalej od centrum kościoła Grundtvigs. Jego budowa trwała około dwudziestu lat (1920-40). Prace nad tym niezwykłym obiektem rozpoczął Peder Vilhelm Jensen-Klint. Po jego śmierci w 1930 roku, odpowiedzialność za dokończenie budowy przejął jego syn, Kaare Klint.

Ta neogotycka budowla, będąca jednym z najważniejszych dzieł duńskiego romantyzmu narodowego, została wzniesiona z ponad sześciu milionów tradycyjnych żółtych cegieł. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest unikatowa, ekspresjonistyczna fasada - przypominająca formą kościelne organy oraz typowe dla Danii schodkowe szczyty świątyń. Surowe wnętrze kościoła jest reprezentatywne dla protestanckich świątyń oraz typowego dla Danii minimalizmu.

Świątynia jest hołdem dla Nikolaia Frederika Severina Grundtviga - duńskiego pastora i filozofa, który miał fundamentalne znaczenie dla kształtowania tożsamości narodowej Duńczyków. Jego posąg, co nie powinno zaskakiwać, stanął również przy Kościele Marmurowym.

Do kościoła Grundtvigs dojedziemy komunikacją publiczną - pociągiem podmiejskim S-Train linii B (kolor zielony).

Kolorowe fasady - znak rozpoznawczy Kopenhagi

Do najbardziej charakterystycznych elementów kopenhaskiego krajobrazu należą kolorowe fasady domów (m.in. żółte, czerwone niebieskie, granatowe czy brązowe). Wystarczająco dużo z nich zobaczymy w centrum czy w porcie Nyhavn, ale jeśli mamy więcej czasu i znaleźliśmy się akurat w granicach dzielnicy Østerbro, warto podejść do uliczki Olufsvej, gdzie odnajdziemy dwa rzędy urokliwych kolorowych domków.

Smørrebrød - tradycyjna kopenhaska kanapka

Jeśli ceny kopenhaskich restauracji przyprawiają nas o zawrót głowy, a chcielibyśmy skosztować tradycyjnego lokalnego przysmaku, warto postawić na kanapki Smørrebrød. Nazwa ta, w wolnym tłumaczeniu, oznacza po prostu posmarowany chleb.

Kanapki te, składające się z ciemnego żytniego chleba, masła i różnych dodatków, pojawiły się po raz pierwszy w menu restauracji w Ogrodach Tivoli. Dziś Smørrebrød serwowane są zarówno w ekskluzywnych restauracjach, z wykwintnymi dodatkami, jak i w kawiarniach czy straganach rozsianych po mieście. Nam szczególnie do gustu przypadła wersja ze śledziem, ale oferta dodatków jest naprawdę różnorodna i zależy od konkretnego miejsca.

Kopenhaga - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kopenhagi?

Na szybkie zwiedzenie najważniejszych atrakcji Kopenhagi wystarczy nam weekend, choć entuzjaści muzeów powinni dodać co najmniej jeden dodatkowy dzień. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić miejsca poza granicami miasta, takie jak katedra w Roskilde czy zamki Frederisborg i Kronborg, potrzebne będzie nam więcej czasu.

CopenhagenCard - karta turystyczna

Rozważając odwiedziny wielu miejsc oraz regularne korzystanie z komunikacji miejskiej, warto rozważyć zakup karty turystycznej Copenhagen Card. W jej ofercie znajduje się blisko 90 różnych atrakcji i aktywności, które możemy odwiedzić bez dodatkowych opłat. Zawsze jednak warto upewnić się co do aktualnej listy dostępnych miejsc, gdyż może ona ulegać zmianom, a informacje w sieci mogą być nieaktualne.

Karta dostępna jest w pięciu wariantach czasowych: 24-, 48-, 72-, 96- oraz 120-godzinnym. Im dłuższy czas trwania karty, tym niższy średni koszt dziennego korzystania z niej. Mimo że ceny, jak na warunki polskie, mogą wydawać się wysokie, przy dobrze zaplanowanej wizycie zakup może być opłacalny.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Kopenhadze jest nowoczesna, czysta oraz punktualna. I niestety dość droga. Jeżeli planujemy korzystać z niej kilkukrotnie w ciągu dnia, warto zastanowić się nad zakupem biletu okresowego, na przykład 24- lub 48-godzinnego.

Ciekawostką jest fakt, że pociągi metra są bezzałogowe i sterowane automatyczne. Dla najmłodszych podróżników przejażdżka na przednim miejscu, z widokiem przez przednią szybę, może być niezwykłym doświadczeniem, dającym poczucie bycia motorniczym.

Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze przedstawiliśmy w artykule Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze.

Na co uważać odwiedzając Kopenhagę?

Kopenhaga, jak i cała Dania, należą do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Oczywiście, wieczorem i poza szlakiem warto zachować ostrożność. Pilnujmy także swoich rzeczy w środkach komunikacji miejskiej.

  • Poniedziałki: Warto pamiętać, że w poniedziałki najważniejsze muzea i placówki kulturalne są zamknięte.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Kopenhagę?

Przynajmniej kilka z popularnych atrakcji Kopenhagi możemy odwiedzić za darmo. Są to m.in.:

  • muzeum sztuki Kolekcja Davida,
  • punkt widokowy na wieży w pałacu Christiansborg (jego aktualne godziny sprawdzicie tutaj),
  • cytadela Kastellet,
  • ogród botaniczny (z wyjątkiem palmiarni oraz motylarni).

Niektóre z kopenhaskich muzeów oferują darmowe zwiedzanie w konkretne dni tygodnia.

  • Ny Carlsberg Glyptotek - bezpłatne wejście w ostatnią środę miesiąca;
  • Muzeum Bertela Thorvaldsena - bezpłatne wejście w środy;
  • Muzeum Kopenhagi (Københavns Museum) - bezpłatne wejście w środy;
  • Kunsthal Charlottenborg - bezpłatnie w środy po godzinie 17:00;

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama