Podróże po Europie

Kopenhaga: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Danii.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2023

Stolica Danii należy do najciekawszych turystycznie metropolii w Europie i niemal każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie. Do największych atrakcji Kopenhagi zaliczają się m.in.: światowej klasy muzea, zamki i pałace, liczne przykłady zabytkowej oraz nowoczesnej architektury, a także przyjemna atmosfera oraz nadmorski klimat.

Właściwie to jedynymi istotnymi wadami, przez które wielu turystów omija Kopenhagę, są wysokie ceny oraz skromna oferta tanich lotów. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić to miasto, to na pewno nie będziemy się nudzić.

Jak zwiedzać Kopenhagę?

Historyczna część miasta zajmuje stosunkowo niewielki obszar, dzięki czemu do większości najciekawszych atrakcji Kopenhagi dojdziemy pieszo. Poruszanie się na własnych nogach lub z wykorzystaniem roweru to dwa najlepsze sposoby na zwiedzania Kopenhagi, gdyż miasto przeszło przez II wojnę światową suchą stopą i przetrwało w nim wiele zabytków, na które możemy natrafić w praktycznie każdej uliczce.

Chcąc dojechać do atrakcji lub dzielnic położonych dalej wystarczy skorzystać z nowoczesnego metra lub innego środka komunikacji publicznej. Z opisywanych przez nas miejsc poza obszarem krótkiego spaceru znajdują się m.in.: zoo oraz akwarium Den Blå Planet.

Christiansborg - Kopenhaga
Christiansborg - Kopenhaga

Zwiedzanie Kopenhagi w pigułce

Stolica Danii wypełniona jest różnego rodzaju atrakcjami, które możemy pogrupować na przynajmniej kilka kategorii. Są to m.in.:

  • zamki i pałace związane z duńską monarchią: kompleks pałacowy Christiansborg (dawny pałac królewski, obecnie siedziba parlamentu), zamek-muzeum Rosenborg z duńskimi regaliami władzy, gwiaździsta cytadela Kastellet oraz rokokowy kompleks pałacowy Amalienborg, który obecnie zamieszkany jest przez członków rodziny królewskiej i przed którym odbywa się uroczysta zmiana warty.
  • muzea i galerie sztuki - w tym m.in.: Kolekcja Davida ze wspaniałymi dziełami sztuki ze świata islamu, Duńskie Muzeum Narodowe (w którym zobaczymy m.in. eksponaty z czasów wikingów) oraz Ny Carlsberg Glyptotek z okazałą kolekcją obiektów historycznych i obrazów impresjonistów.
  • parki i tereny zielone - w tym Królewskie Ogrody (duń. Kongens Have) wokół zamku Rosenborg, zabytkowy Ogród Botaniczny (duń. Botanisk Have) czy kopenhaski ogród zoologiczny,
  • punkty widokowe - w tym darmowa wieża w pałacu Christiansborg, taras widokowy na szczycie zabytkowego Obserwatorium Okrągłej Wieży czy spiralna wieża kościoła Najświętszego Zbawiciela.
  • kanały oraz obiekty związane z portową historią Kopenhagi - w tym dawna przystań Nyhavn z kolorowymi fasadami oraz dawne magazyny przekształcone w hotele i muzea.
Ny Carlsberg Glyptotek - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek - Kopenhaga

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Największe atrakcje oraz zabytki

W tej części naszego przewodnika opisaliśmy najciekawsze atrakcji Kopenhagi (oczywiście z naszej subiektywnej perspektywy) oraz atrakcje w Kopenhadze poza utartym szlakiem. Na końcu artykułu przygotowaliśmy dodatkowo garść informacji praktycznych, które powinny ułatwić zaplanowanie zwiedzania duńskiej stolicy.

Kompleks pałacowy Christiansborg

Historia Kopenhagi rozpoczęła się na Wyspie Zamkowej, gdzie w 1167 roku biskup Absalon wzniósł swoją ufortyfikowaną siedzibę. Z czasem rezydencja biskupia zastąpiona została zamkiem, w którym od XV do końca XVIII stulecia urzędowali władcy Królestwa Danii.

Widoczny dziś pałac Christiansborg jest jednak znacznie młodszy i powstał zaledwie około sto lat temu, gdyż dwie poprzedzające go budowle doszczętnie spłonęły (w 1794 i 1884 roku). Obecnie w jego wnętrzach urzęduje duński parlament oraz mieści się sąd najwyższy, a niektóre z pomieszczeń wykorzystywane są w czasie oficjalnych ceremonii oraz spotkań z udziałem królowej Małgorzaty II.

Część pomieszczeń wykorzystywana przez monarchię przetrwała jednak w pierwotnym kształcie i jest udostępniana do zwiedzania. W trakcie wycieczki zobaczymy m.in. salę tronową, wielką salę ze wspaniałymi gobelinami wykonanymi w 2000 roku (przedstawiającymi historię Danii) oraz salę bankietową.

Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet
Kopenhaga - Pałac Christiansborg i wieża widokowa Tarnet

O ile zwiedzanie apartamentów królewskich wymaga zakupu biletu, to wejście na wieżę pałacową (najwyższą wieżę widokową w Kopenhadze!) jest darmowe. Aby się do niej dostać, musimy skorzystać z głównej bramy (od strony wewnętrznego dziedzińca).

Inne atrakcje pałacu Christiansborg:

  • odrestaurowane i odtworzone królewskie kuchnie,
  • stanowisko archeologiczne pod pałacem, gdzie zobaczymy ruiny dawnego zamku oraz rezydencji biskupa,
  • królewskie stajnie, które pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku i przetrwały oba tragiczne pożary - na miejscu oprócz zwierząt zobaczymy również powozy królewskie,
  • królewska kaplica (wejście darmowe).

Więcej o zwiedzaniu kompleksu pałacowego przeczytacie w naszym artykule Christiansborg w Kopenhadze: zwiedzanie, historia, ciekawostki

Christiansborg w Kopenhadze
Christiansborg w Kopenhadze

Inne atrakcje Kopenhagi na Wyspie Zamkowej

Na terenie Wyspy Zamkowej (Slotsholmen), na którą prowadzi dziś w sumie osiem mostów i gdzie mieszczą się najważniejsze duńskie ministerstwa, odnajdziemy też wiele innych zabytków oraz atrakcji. Do najciekawszych należą:

  • Børsen - zabytkowy gmach giełdy z pierwszej połowy XVII wieku, który szczęśliwie przetrwał pożary. Budynek ten jest jednym z najważniejszych przykładów duńsko-holenderskiego renesansu. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest iglica o kształcie czterech złączonych ze sobą smoczych ogonów,
  • nowoczesny gmach biblioteki narodowej zwany Czarnym Diamentem,
  • Krigsmuseet - duńskie muzeum wojskowości z zabytkową bronią,
  • niezwykle urokliwe i niespecjalnie zatłoczone ogrody biblioteki ze stawem pośrodku,
  • lapidarium królewskie (duń. Kongernes Lapidarium i Christian 4s bryghus) w zabytkowym browarze wzniesionym cztery stulecia temu przez króla Chrystiana IV. W muzeum tym przechowywanych jest około 300 rzeźb i posągów zabranych z różnych królewskich włości - wśród nich jest oryginał rzeźby konnej z Królewskiego Nowego Targu.
  • Muzeum Bertela Thorvaldsena (duń. Thorvaldsens Museum) - galeria sztuki poświęcona słynnemu rzeźbiarzowi, twórcy pomnika księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Nawet jeśli nie planujemy wchodzić do środka, ale interesuje nas okres neoklasyczny w architekturze, to warto podejść i zobaczyć bryłę budowli. Jej architekt, Thorvald Bindesbøll z zamiłowaniem studiował zabytki Pompejów.
Christiansborg w Kopenhadze
Christiansborg w Kopenhadze

Nyhavn - kolorowe fasady i turystyczna oaza w dawnej dzielnicy rozpusty

Nyhavn (pol. Nowa Przystań) to niezwykle urokliwy, i prawdopodobnie najczęściej fotografowany zakątek Kopenhagi. Miejsce to charakteryzują kolorowe fasady, statki i łodzie zacumowane przy brzegach nabrzeża, tłumy odwiedzających oraz drogie bary i restauracje, w których miejscowi oraz lepiej sytuowani turyści umilają sobie czas w słoneczne dni.

Aż trudno uwierzyć, że dawniej miejsce to miało inny, bardziej mroczny charakter. Historia Nyhavn rozpoczęła się w drugiej połowie XVII wieku, kiedy zdecydowano o budowie nowej przystani wraz z długim kanałem umożliwiającej przeładunek większej ilości towarów ściąganych lub wysyłanych do portów z całego świata. Nie każdy dziś zdaje sobie zresztą sprawę, że część dochodów XVIII-wiecznej Kopenhagi pochodziła z handlu niewolnikami i środki te umożliwiły wzniesienie niektórych okazałych magazynów oraz rezydencji.

Nyhavn - Kopenhaga (Nowa Przystań)
Nyhavn - Kopenhaga (Nowa Przystań)

Przez stulecia dzielnicę Nyhavn wypełniały domy publiczne (to właśnie tu mieściła się kopenhaska dzielnica czerwonych latarnii), mało przyjazne speluny oraz mroczne zakamarki, w które zwykli mieszkańcy bali się zapuszczać. Czasy te dawno odeszły jednak w zapomnienie i obecnie trudno o bardziej przyjazny turystom obszar w mieście.

Spacerując wzdłuż nabrzeża warto zwrócić uwagę na dwa budynki. Pod adresem Nyhavn 9 znajdziemy prawdopodobnie najstarszy z domów wzniesionych przy kanale, który pochodzi z 1681 roku. W przeciwieństwie do większości sąsiednich budynków nie został on podwyższony i zachował oryginalny układ architektoniczny. Z kolei w piwnicy budynku pod adresem Nyhavn 17 działa Tattoo Ole, będący najstarszym działającym nieprzerwalnie salonem tatuażu na świecie, z którego usług korzystał nawet duński król Fryderyk IX.

Zamek Rosenborg - renesansowa perła Kopenhagi przechowująca największe skarby duńskiej Korony

Na obrzeżach dawnego starego miasta stoi urokliwy zamek Rosenborg, który został wzniesiony przez Chrystiana IV na początku XVII wieku jako letnia rezydencja. Stanął on na terenie ogrodów, które znajdowały się poza obrębem oryginalnych murów obronnych miasta. Przez około sto lat był on wykorzystywany przez duńskich królów, po czym przekształcono go w skarbiec, w którym przechowywano najważniejsze skarby rodziny królewskiej (w tym królewskie regalia władzy, łupy wojenne oraz prezenty). Początkowo do wnętrza zamku zapraszano wyłącznie najbardziej znamienitych gości i inne koronowane głowy, a od 1838 roku Rosenborg jest otwarty dla szerokiej publiczności.

Rosenborg w Kopenhadze
Rosenborg w Kopenhadze

Dziś zamek Rosenborg należy do największych atrakcji Kopenhagi i zdecydowanie warto kupić bilet żeby go zwiedzić. Oprócz królewskich atrybutów (jak berła, korony czy miecz) na odwiedzających czekają również: wspaniały tron z kłów narwala, trzy srebrne lwy (naturalnej wielkości!), obrazy, porcelana, wyroby z kości słoniowej, meble, oryginalny wystrój części pomieszczeń oraz unikalne artefakty takie jak długopis, którym król Fryderyk VII 5 czerwca 1849 roku złożył podpis pod pierwszą duńską konstytucją.

Kopenhaga - Rosenborg
Kopenhaga - Rosenborg

Po zwiedzeniu zamku warto spędzić trochę czasu w otaczających go Ogrody Królewskie (duń. Kongens Have), do których wstęp jest darmowy. Co ciekawe - pierwotnie były one ogrodem warzywno-owocowym z elementami parku rekreacyjnego, ale dziś po pierwotnym zastosowaniu nie ma już śladu.

Pawilon Herkulesa w Królewskich Ogrodach w Kopenhadze
Pawilon Herkulesa w Królewskich Ogrodach w Kopenhadze

Więcej: Zamek Rosenborg w Kopenhadze i największe skarby duńskiej monarchii

Amalienborg - zimowa rezydencja rodziny królewskiej i uroczysta zmiana warty

Pałac Amalienborg to zespół czterech rokokowych rezydencji otaczających ośmioboczny plac, które od 1794 roku należą do duńskiej rodziny królewskiej. Pośrodku placu stoi pomnik konny króla Fryderyka V, który spogląda w stronę imponującego Kościoła Marmurowego.

Historia kompleksu Amalienborg sięga połowy XVIII stulecia. Jego twórcą był architekt Nicolai Eigtven, który zaprojektował cztery identyczne rezydencje dla czterech bogatych arystokratów. Pod koniec wieku, niedługo po pożarze pałacu Christiansborg, Amalienborg znalazł się w rękach duńskiej monarchii.

Amalienborg - Kopenhaga
Amalienborg - Kopenhaga

W jednej z rezydencji, w Pałacu Chrystiana VIII, mieści się dziś muzeum poświęcone duńskiej monarchii skupiające się na okresie po wygaśnięciu głównej linii oldenburskiej (co miało miejsce w drugiej połowie XIX wieku). Jeśli trafimy na dobry okres, to zwiedzając go będziemy mieć szansę zajrzeć do pomieszczeń wciąż wykorzystywanych przez monarchię.

Planując naszą trasę zwiedzania Kopenhagi warto tak zaplanować nasz dzień, żeby odwiedzić Amalienborg na chwilę przed południem, gdyż o 12:00 odbywa się uroczysta zmiana warty.

Więcej: Amalienborg w Kopenhadze: zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej

Amalienborg i Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Amalienborg i Kościół Marmurowy w Kopenhadze

Marmurowy Kościół i jego monumentalna kopuła

Pomnik Fryderyka V skierowany jest w stronę okazałego Kościoła Fryderyka (Frederiks Kirke), który znany jest lepiej jako Marmurowy Kościół (duń. Marmorkirken). Świątynia ta co prawda nie została wzniesiona z tego budulca, ale takie były jej oryginalne plany. Pomysł na budowę okazałej świątyni mogącej rywalizować wymiarami z Bazyliką św. Piotra na Watykanie pojawił się w pierwszej połowie XVIII stulecia. Zadanie przygotowania projektu świątyni otrzymał Nicolai Eigtved, a kamień węgielny położono w 1749 roku. Ostatecznie jednak architekt zmarł kilka lat później, a po dwudziestu latach projekt porzucono. Dopiero ponad sto lat później powrócono do realizacji projektu i dokończono budowę świątyni. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest monumentalna kopuła, która, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, jest udostępnianą zwiedzającym. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze
Kościół Marmurowy w Kopenhadze

Stare Miasto - zwiedzanie najstarszej części Kopenhagi

Historyczne kopenhaskie stare miasto zajmuje stosunkowo niewielki obszar i charakteryzuje się niską, zabytkową zabudową. Mimo że historia najstarszej części Kopenhagi sięga średniowiecza, to tutejsza zabudowa pochodzi w przeważającej większości z ostatnich dwóch stuleci, gdyż starsze budowle spłonęły podczas tragicznych w skutkach pożarach w 1728 i 1795 roku lub zostały zrównanie z ziemią podczas brytyjskich bombardowań w 1807 roku. Rdzeń kopenhaskiej "starówki" stanowi długa arteria Strøget, która należy do najdłuższych ulic handlowych Europy i była jedną z pierwszych głównych ulic świata, którą w pełni wyłączono z ruchu samochodowego (a miało to miejsce już w 1962 roku!).

Podczas odkrywania tutejszej starówki warto zwrócić uwagę na:

Stary Rynek w Kopenhadze
Stary Rynek w Kopenhadze
  • Gammeltorv - Stary Rynek - najstarszy plac w Kopenhadze, przy którym dawniej organizowano targ. W jego centrum stoi Fontanna Dobroczynności podarowana mieszkańcom przez króla Chrystiana IV, będąca najstarszym wodotryskiem w mieście. Obecna neoklasycystyczna zabudowa otaczająca plac pochodzi jednak z XIX wieku, gdyż wcześniejsze budowle spłonęły podczas wielkiego pożaru w 1795 roku.
  • dwie najstarsze i sąsiadujące ze sobą ulice - Magstræde oraz Snaregade, wzdłuż których odnajdziemy przykłady najstarszych domów oraz oryginalne "kocie łby".
  • Dom Matthiasa Hansena (duń. Mathias Hansens Gård) na placu Amagertorv - ta wzniesiona w 1616 roku mieszczańska rezydencja należy do najwspanialszych zabytków kopenhaskiego starego miasta i jest jednym z nielicznych przykładów duńsko-holenderskiego renesansu (określanego czasami stylem Rosenborg) zachowanych w budownictwie prywatnym. Bogato zdobiona ceglana fasada pozwala nam wyobrazić sobie, jak zabudowa stolicy Danii mogła wyglądać przed tragicznymi pożarami, które nawiedziły ją w XVIII wieku. Dziś w budynku mieści się oficjalny sklep królewskiej manufaktury porcelany Royal Copenhagen.
  • Gråbrødretorv - urokliwy brukowany plac otoczony kolorowymi fasadami. Jego nazwa, Plac Szarych Braci, nawiązuje do koloru stroju Franciszkanów, którzy w średniowieczu posiadali tu swój klasztor,
  • kościół św. Piotra (duń. Sankt Petri Kirke) - najstarsze miejsce modlitwy w historycznym centrum Kopenhagi. Gmach budowli jest gotycki, ale sama świątynia z czasem zyskała cechy barokowe oraz rokokowe. We wnętrzu kościoła znajduje się okazała krypta z 1681 roku, będąca miejscem spoczynku wpływowych oraz możnych mieszkańców (wśród nich jest architekt Nicolai Eigtved, twórca pałacu Amalienborg),
  • Królewski Nowy Targ (duń. Kongens Nytorv), pośrodku którego stoi pomnik konny króla Chrystiana V przedstawiający władcę w pozie rzymskiego cesarza podczas pochodu triumfalnego. Oryginalna rzeźba stanęła w tym miejscu w 1688 roku i była pierwszym pomnikiem konnym w całej Skandynawii, ale obecne dzieło jest repliką wykonaną w połowię XX wieku. Podczas zwiedzania placu nie przegapcie niewielkiego neobarokowego kiosku, w którym mieściła się pierwsza budka telefoniczna w mieście.
  • Królewski Teatr (duń. Det Kongelige Teater) - w południowej stronie wspomnianego w poprzednim punkcie placu stoi gmach królewskiego teatru, który w swojej obecnej formie powstał jako teatr miejski. Budynek jest interesującym przykładem historyzmu w architekturze.
  • Nikolaj Kunsthal - dawny kościół św. Mikołaja zamieniony w muzeum sztuki współczesnej.

Okrągła Wieża - punkt widokowy na szczycie zabytkowego Obserwatorium

Położona wewnątrz starego miasta Okrągła Wieża (duń. Rundetaarn) należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Kopenhadze. Ta mierząca 34,8 m wysokości konstrukcja wzniesiona została z inicjatywy króla Chrystiana IV w latach 1637-42 i od samego początku pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego i metereologicznego (jednego z najstarszych nieustannie działających na świecie!).

Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze
Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze
Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze

Obecnie Okrągła Wieża znana jest z umieszczonego na jej szczycie tarasu widokowego. Dla niektórych jednak to nie widok ze szczytu wieży jest największą atrakcją, a możliwość wejścia na górę po szerokiej i długiej na około 200 m rampie, która ponad 7 razy oplata rdzeń budowli. Droga ta została zaprojektowana w taki sposób, żeby można było z jej pomocą wwozić książki do biblioteki przylegającej do wieży. Podobno podczas swojej wizyty w Kopenhadze konno na sam szczyt wjechał rosyjski car Piotr Wielki, a w karocy podążała za nim małżonka.

Widok z Okrągłej Wieży (Rundetaarn) w Kopenhadze
Widok z Okrągłej Wieży (Rundetaarn) w Kopenhadze

Więcej o historii tego popularnego zabytku Kopenhagi oraz o jego zwiedzaniu przeczytacie w naszym artykule Okrągła Wieża (Rundetaarn) w Kopenhadze

Katedra Marii Panny i rzeźby Bertela Thorvaldsena

Dzisiejszy neoklasycystyczny gmach kopenhaskiej katedry został wniesiony w latach 1817-1829. Wcześniejsza, barokowa budowla, została doszczętnie zniszczona w 1807 roku w trakcie brytyjskiego bombardowania miasta.

Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na rzeźby autorstwa wspomnianego już Bertela Thorvaldsena. Z jego ręki wyszedł posąg Chrystusa ozdabiający ołtarz główny oraz rzeźby dwunastu apostołów. Turyści znający dobrze Katedrę Wawelską powinny skojarzyć postać Chrystusa, gdyż niemal identyczna rzeźba tego autora ozdabia lewą stronę Kaplicy Potockich.

Muzea w Kopenhadze

Stolica Danii słynie ze swojej bogatej oferty kulturalnej. Na odwiedzających miasto turystów czeka kilkadziesiąt muzeów, w tym kilka najwyższej klasy. Poniżej opisaliśmy pięć wybranych placówek, które w naszej opinii są szczególnie warte uwagi.

Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet)

Czytelnicy zafascynowani historią nie powinni przegapić duńskiego muzeum narodowego, gdzie w sposób interesujący przedstawiono historię tego kraju - zaczynając od czasów epoki lodowcowej, przez epokę brązu, starożytność, okres wikingów i średniowiecze, a na czasach nowożytnych kończąc. Placówka posiada również bogatą kolekcję monet oraz antyków ze starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Na spokojne zapoznanie się z kolekcją warto zaplanować od 2 do 3 godzin.

Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet) - Kopenhaga
Narodowe Muzeum Danii (Nationalmuseet) - Kopenhaga

Ny Carlsberg Glyptotek (w skrócie Glyptoteket)

Ufundowane przez Carla Jacobsena (syna założyciela browaru Carlsberg) muzeum sztuki należy do atrakcji z kategorii nie przegap. Placówka ta mieści się w zabytkowym gmachu składającym się z dwóch różniących się stylem skrzydeł, a w środku kompleksu znajduje się urokliwy ogród zimowy w formie krytej palmiarni.

Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga

Rdzeń kolekcji muzeum stanowią starożytne i nowożytne rzeźby, na co wskazuje też wywodząca się z antycznej greki nazwa placówki. W części nowożytnej odnajdziemy dzieła takich mistrzów jak Auguste Rodin (jedna z najbogatszych kolekcji tego artysty!), Edgar Degas i Antonio Canova.

Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga
Ny Carlsberg Glyptotek (Glyptoteket) - Kopenhaga

Co więcej, muzeum może pochwalić się jednym z największych zbiorów etruskich poza Włochami. Podczas zwiedzania kompleksu nie przegapmy zejścia do piwnic, gdzie przechowywane są mumie oraz inne eksponaty przywiezione z Egiptu.

Dla części odwiedzających największym magnesem nie są jednak antyki, a bogata kolekcja dzieł impresjonistów i postimpresjonistów (m.in. Moneta, Van Gogha, Maneta, Gauguina czy Cézanne’a) oraz innych przedstawicieli modernizmu w sztuce.

SMK (Państwowe Muzeum Sztuki) w Kopenhadze

Galeria Narodowa w Kopenhadze jest największym duńskim muzeum sztuki. W jej zbiorach znajdują się prace rozciągające się na ponad siedem stuleci, z których wiele znajdowało się dawniej w prywatnych zbiorach duńskich monarchów.

Wśród wystawianych artystów są cenieni europejscy Starzy Mistrzowie (m.in. Albrecht Dürer, Rubens, Lucas Cranach czy Rembrandt), przedstawiciele sztuki francuskiej z pierwszych dekad XX stulecia (w tym Matisse czy tworzący we francuskim Antibes Picasso) oraz najważniejsi reprezentanci sztuki duńskiej. W muzeum prezentowana jest okazała kolekcja z czasów duńskiego złotego wieku, czyli pierwszej połowy XIX stulecia, kiedy sztuka duńska osiągnęła szczyt swojego rozwoju.

Kolekcja Davida

W muzeum tym znajduje się prywatna kolekcja żyjącego w latach 1878-1960 biznesmena Christiana Ludviga Davida, który zdecydował się udostępnić swoje bogate zbiory szerokiej publiczności. Muzeum mieści się w dawnym domu magnata i co warte odnotowanie - wstęp do niego jest bezpłatny. Naszym zdaniem jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Kopenhadze z tych mniej znanych szerszej publiczności.

Na Kolekcję Davida składają się trzy główne wystawy tematyczne:

  • kolekcji XVIII-wiecznej sztuki europejskiej (obrazy, rzeźby, porcelana), która wystawiana jest w pomieszczeniach z zachowanym oryginalnym wystrojem z XIX wieku,
  • niewielka kolekcja wczesnej duńskiej sztuki współczesnej (obrazy, rzeźby i ceramika),
  • bogata kolekcja poświęcona sztuce islamskiej.

Szczególnie warta uwagi jest ostatnia z nich, na którą składa się około dwudziestu wystaw podzielonych chronologicznie i geograficznie. Tematyka jest naprawdę szeroka i rozciąga się od VIII do XIX wieku, oraz od hiszpańskiego Al-Andalus do Indii.

Ogrody Tivoli - zabytkowy park rozrywki w centrum Kopenhagi

W zachodniej części kopenhaskiego starego miasta odnajdziemy Ogrody Tivoli (Tivoli Gardens), czyli drugi najstarszy nieustannie działający park rozrywki na świecie. Jego historia rozpoczęła się w 1843 roku, a jedynym starszym miejscem tego typu jest park Bakken, który co ciekawe... znajduje się w okolicy Kopenhagi (i działa od 1583 roku!).

Ogrody Tivoli mimo przemijającego czasu zachowały swój tradycyjny urok. Na odwiedzających czekają w parku najróżniejsze atrakcje, w tym drewniana kolejka górska z 1914 roku oraz karuzela łańcuchowa kręcąca się na wysokości około 80 metrów, a także różnorodne rozrywki dla najmłodszych odwiedzających. Na terenie kompleksu działają również liczne restauracje oraz budki gastronomiczne.

Chcąc wybrać się do Tivoli Gardens warto zapoznać się wcześniej z biletami wstępu do parku oraz sposobem płatności za atrakcje. Generalnie za wstęp do parku pobierana jest opłata, która nie upoważnia nas jeszcze do korzystania z atrakcji. Chcąc skorzystać z konkretnych atrakcji możemy płacić za nie pojedynczo lub zakupić karnet umożliwiający swobodne korzystanie z dowolnej ich liczby.

Nasz przewodnik po kopenhaskim parku rozrywki: Tivoli Gardens (Ogrody Tivoli) - park rozrywki w Kopenhadze.
Zabytkowy diabelski młyn w Tivoli Gardens
Zabytkowy diabelski młyn w Tivoli Gardens

Kościół Najświętszego Zbawiciela i unikatowa spiralna wieża

Po przeciwnej stronie kanału rozciąga się dzielnica Christianshavn, która została założona przez króla Chrystiana IV w XVII wieku. Jej ozdobą jest Kościół Najświętszego Zbawiciela (duń. Vor Frelsers Kirke (Københavns Kommune)), a dokładniej wieńcząca go spiralna wieża, która została udostępniona zwiedzającym. Wejście na jej szczyt jest unikalnym doświadczeniem, a wisienką na torcie będzie przyjemny widok na okolicę.

Spiralna wieża Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze i spiralna wieża
Widok ze spiralnej wieży Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze
Widok ze spiralnej wieży Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze

Ratusz i jego wieża

Na końcu ulicy Strøget rozciąga się okazały plac ratuszowy (Rådhuspladsen), przy którym stoi wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku kopenhaski ratusz. Budowla ta, którą możemy kojarzyć z duńskich seriali i filmów kryminalnych, jest interesującym połączeniem włoskiego renesansu (wzorowano ją na ratuszu z toskańskiego miasta Siena) oraz tradycyjnej duńskiej architektury. Dziś styl ten nazwalibyśmy raczej eklektycznym, ale gmach ten był debiutem romantyzmu narodowego w wydaniu duńskim.

Ratusz-w-Kopenhadze
Ratusz-w-Kopenhadze

Sam ratusz dzięki swojej wieży należy do najwyższych budynków historycznej części Kopenhagi. Co warte odnotowania, regularnie organizowane są wycieczki z przewodnikiem, podczas których będziemy mogli wejść na taras widokowy utworzony na jej szczycie.

Widok z wieży ratuszowej w Kopenhadze
Widok z wieży ratuszowej w Kopenhadze

Sam ratusz jest budynkiem publicznym i możemy swobodnie zajrzeć do jego wnętrza.

Podziwiając gmach ratusza nie przegapmy dwóch rzeźb ozdabiających plac. Pierwszą z nich jest fontanna smoka projektu Thorvalda Bindesbølla, która przedstawia potyczkę byka ze smokiem. Druga portretuje jednego z najsłynniejszych mieszkańców - Hansa Christiana Andersena - siedzącego i spoglądającego w bok.

Ratusz-w-Kopenhadze
Ratusz-w-Kopenhadze

W okolicy Całkiem niedaleko placu ratuszowego odnajdziemy wcześniejszy klasycystyczny ratusz wzniesiony w pierwszych dwóch dekadach XIX stulecia według projektu Christiana Frederika Hansena. Pierwotnie pełnił on dwie funkcje - ratusza oraz sądu, a po wzniesieniu nowego gmachu został w całości przekształcony w sąd (duń. Københavns Domhus).

Rejs kanałami lub podróż tramwajem wodnym po kopenhaskim porcie

Do wartych uwagi atrakcji Kopenhagi należą rejsy statkami lub tramwajami wodnymi, które pływają po części portowej oraz wzdłuż tutejszych kanałów. W zależności od wybranego wariantu w trakcie takiej przeprawy będziemy mogli podziwiać różne charakterystyczne budowle położone przy brzegu (takie jak chociażby nowoczesna biblioteka Black Diamond, opera, a nawet popularna Mała Syrenka). Do wyboru mamy kilku różnych przewoźników.

podczas rejsu w Kopenhadze
podczas rejsu w Kopenhadze

Dla przykładu firma Stromma organizuje turystyczne rejsy kanałami, które startują z Nyhavn. Możemy też skorzystać z żółtych tramwajów wodnych (ich oficjalna nazwa to Harbour Bus, linie 991 oraz 992) należących do sieci transportu miejskiego, w których obowiązują standardowe bilety komunikacji publicznej (ich rozkłady oraz dokładną trasę sprawdzimy na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika.

podczas rejsu w Kopenhadze
podczas rejsu w Kopenhadze

Muzeum Carlsberga w dawnym browarze - atrakcja Kopenhagi dla fanów piwa

Muzeum utworzone w dawnym browarze firmy Carlsberg należy bezsprzecznie do największych atrakcji Kopenhagi. Na turystów czekają: zabytkowe pomieszczenia wykorzystywane dawniej do produkcji złocistego trunku, jedna z największych kolekcji butelek po piwie na świecie, urokliwa brama słonia czy pojazdy służące do przewożenia piwa. Po przejściu całej trasy zwiedzania czekać na nas będzie degustacja pochodzącego z Kopenhagi lagera.

Uwaga! Obecnie na terenie Muzeum Carlsberga przeprowadzany jest remont i atrakcja jest wyłączona z użytku. Jej ponowne otwarcie planowane jest na wakacje 2023 roku.
Muzeum Carlsberga w Kopenhadze
Muzeum Carlsberga w Kopenhadze

Mała Syrenka oraz fontanna bogini Gefion

Mała Syrenka, czyli ustawiona na stojącym w wodzie kamieniu rzeźba z brązu przedstawiająca bohaterkę baśni Hansa Christiana Andersena (który przez pewien czas mieszkał w historycznym centrum miasta), należy do największych symboli Kopenhagi, przez co każdego dnia gromadzą się przy niej tłumy.

Trudno nam jednoznacznie stwierdzić, czy Mała Syrenka jest atrakcją, dla której warto fatygować się ten (mimo wszystko dość niewielki) kawałek od centrum. Na pewno czym szybciej się pojawimy, tym mniejsze tłumy zastaniemy - a wcześnie rano możemy mieć ją nawet tylko dla siebie.

fontanna bogini Gefion - Kopenhaga
fontanna bogini Gefion - Kopenhaga
fontanna bogini Gefion w Kopenhadze

Niedaleko Małej Syrenki odnajdziemy fontannę z początku XX wieku przedstawiającą nordycką boginię Gefion (duń. Gefionspringvandet), patronkę rolnictwa i opiekunkę dziewic, która orze ziemię swoimi synami przemienionymi w woły.

Więcej: Mała Syrenka - symbol Kopenhagi.

Oceanarium Den Bla (Błękitna Planeta)

Na obrzeżach Kopenhagi powstało nowoczesne oceanarium, w którym przebywa kilkaset gatunków stworzeń morskich. Do najbardziej przyciągających wzrok mieszkańców kopenhaskiego oceanarium należą rekiny młoty, a największą atrakcją placówki jest tunel, wewnątrz którego będziemy mogli obserwować pływających mieszkańców w środowisku zbliżonym do naturalnego. Na miejsce dojedziemy metrem linii M2 (przystanek Kastrup znajduje się kilkaset metrów dalej).

Tunel w kopenhaskim oceanarium
Tunel w kopenhaskim oceanarium

Zoo w Kopenhadze

Inną atrakcją Kopenhagi skrojoną pod miłośników zwierząt jest kopenhaski ogród zoologiczny, należący do najważniejszych placówek tego typu w Europie. Ostatnimi czasy gwiazdami zoo są pandy wielkie, ale oprócz nich swój dom odnalazło tu 4000 zwierząt, w tym niemal nie spotykane w ogrodach zoologicznych diabły tasmańskie.

Zoo w Kopenhadze nie bez przyczyny uchodzi za jeden z najnowoczesiejszych ogrodów zoologicznych świata, gdyż niektóre z jego wybiegów zostały zaprojektowane przez cenionych architektów.

Więcej o tutejszym zoo napisaliśmy w artykule Zoo w Kopenhadze
Łapa niedźwiedzia polarnego odbita na szybie tunelu - do największych atrakcji ogrodu nalezy możliwość zobaczenia pływających niedźwiedzi w wodzie
Łapa niedźwiedzia polarnego odbita na szybie tunelu - do największych atrakcji ogrodu nalezy możliwość zobaczenia pływających niedźwiedzi w wodzie

Christiania - wizyta w "wolnym mieście"

Jeśli słyszeliśmy wcześniej o ideach Christianii, to możemy oczekiwać niesamowitego miejsca. W końcu kto nie chciałby zamieszkać w oazie, w której niemal wszystko jest dozwolone. Niestety, poza sezonem i w środku dni powszednich jest to mało kolorowe miejsce, w którym stoją zamaskowani dilerzy i panuje ogólna szarzyzna. Raczej nic złego nie powinno nas tam spotkać, ale trzymajmy się zawsze żelaznej zasady: nie róbmy zdjęć ani nie trzymajmy w sposób podejrzany telefonu.

Z drugiej jednak strony wieczorami oraz w weekendy dzielnica ożywa i sprawia znacznie przyjemniejsze wrażenie - zwłaszcza w trakcie imprez oraz innych organizowanych na terenie dzielnicy wydarzeń kulturalnych.

Dzisiejszą Christianię opisaliśmy w artykule: Christiania - idylla czy nieudany eksperyment społeczny?

Kopenhaga - Christiania - street-art
Kopenhaga - Christiania - street-art

Atrakcje w Kopenhadze poza utartym szlakiem

Ogród botaniczny i zabytkowa palmiarnia

Z opisywanymi wraz z zamkiem Rosenborg Królewskimi Ogrodami sąsiaduje rozległy Ogród Botaniczny (duń. Botanisk Have) z zabytkowymi XIX-wiecznymi szklarniami, który jest zieloną oazą w sąsiedztwie historycznego centrum Kopenhagi. Wstęp na teren ogrodu jest darmowy, a biletowany jest wyłącznie wstęp do palmiarni. Więcej informacji o godzinach otwarcia ogrodu oraz cenach biletów do palmiarni znajdziecie tutaj.

Wskazówka praktyczna

Ogród botaniczny oraz zamek Rosenborg leżą na obszarze dzielnicy muzealno-parkowej Parkmuseerne, gdzie znajdziemy również Muzeum Historii Naturalnej (duń. Statens Naturhistoriske Museum) oraz duńską Galerię Narodową SMK. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić wszystkie z placówek kulturalnych tego obszaru (w tym zamek Rosenborg i palmiarnię), to warto rozważyć zakup biletu łączonego Parkmuseerne, który w przypadku odwiedzenia wszystkich atrakcji gwarantuje nam oszczędność 50% względem zakupu pojedynczych biletów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kastellet - historyczna cytadela i ostatni młyn w Kopenhadze

Mała Syrenka stoi tuż obok zabytkowej twierdzy Kastellet. Jest to gwiaździsta cytadela z pięcioma bastionami wzniesiona za panowania króla Fryderyka III w 1664 roku, która zastąpiła skromniejszą twierdzę z czasów jego ojca - popularnego władcy Chrystiana IV. Kompleks przetrwał do naszych czasów w dobrym stanie - zachowały się mury, dwie oryginalne bramy oraz wiele budynków (w tym kościół i więzienie). Współcześnie budynki cytadeli wciąż wykorzystywane są przez wojskową administrację, ale sam kompleks jest ogólnodostępny (wejście jest darmowe) i możemy po nim pospacerować.

Brama do historycznej cytadeli Kastellet w Kopenhadze
Brama do historycznej cytadeli Kastellet w Kopenhadze

Do najciekawszych zabytków cytadeli należy świetnie zachowany wiatrak w typie holenderskim z połowy XIX wieku. W przeszłości na fortyfikacjach otaczających miasto istniało kilkanaście budowli tego typu, które umożliwiały zaopatrzenie miasta w mąkę oraz inne produkty w sytuacji oblężenia.

Nie przegap w okolicy - Nyboder

Po zwiedzeniu cytadeli możemy podejść do charakterystycznych niskich budynków z żółtej cegły, w których mieściły się koszary duńskiej floty królewskiej. Nazwa kompleksu, Nyboder, oznacza w wolnym tłumaczeniu nowe domki. Pierwsze kwatery marynarzy powstały w tym miejscu już w XVII wieku, ale niemal wszystkie widoczne dziś budowle pochodzą już z kolejnego stulecia. Wyjątkiem jest najstarszy, i jednocześnie najbardziej urokliwy rząd domów, który znajduje się pod adresem Sankt Pauls Gade 28.

Kopenhaga i nowoczesna architektura

Stolica Danii słynie nie tylko z zabytków, ale również, a dla niektórych nawet przede wszystkim, ze wspaniałych nowoczesnych realizacji architektonicznych. Jeśli pasjonuje nas tematyka architektury i wzornictwa, to trudno będzie nam przejść obojętnie obok Duńskiego Centrum Architektury (duń. Dansk Arkitektur Center), które w całości poświęcone jest tej tematyce.

Zwiedzając Kopenhagę możemy natrafić na wiele wspaniałych przykładów kunsztu współczesnych architektów. Wśród nich warto wymienić m.in.:

Cirkelbroen - Okragły Most w Kopenhadze
Cirkelbroen - Okragły Most w Kopenhadze
  • Black Diamond (Czarny Diament) - nowoczesny budynek duńskiej biblioteki narodowej mieszczący się na wyspie zamkowej,
  • Cirkelbroen (Okrągły Most) - most składający się z pięciu połączonych ze sobą okrągłych platform nawiązujących wyglądem do masztów,
  • Operaen (Opera) położony w kopenhaskim porcie gmach opery należy do najdroższych i najbardziej nowoczesnych budynków tego typu na świecie,
  • Superkilen - ten położony na terenie cieszącej się złą sławą dzielnicy Nørrebro kompleks rekreacyjny powstał w celu zjednoczenia mieszkańców wywodzących się z wielu kultur. Nagrodzone wieloma nagrodami założenie składa się m.in. z samodzielnych skwerków, parku, kawiarni, zjeżdżalni czy placów zabaw.
  • most Bryggebroen oraz "Bliźniaki" - kawałek od historycznego centrum odnajdziemy długi na niemal 200 m most obrotowy Bryggebroen, który przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych oraz rowerzystów. Na jednym z jego końców stoi kompleks Gemini, który powstał z przekształcenia dwóch wysokich na 42 m betonowych silosów na zboże.

Grundtvigs Kirke - najbardziej unikatowy kościół w Kopenhadze

Osoby posiadające więcej czasu oraz zainteresowane historią architektury nie powinny przegapić położonego dalej od centrum kościoła Grundtvigs, który powstawał przez około dwadzieścia lat (1920-40). Budowę rozpoczął Peder Vilhelm Jensen-Klint, po śmierci którego w 1930 roku odpowiedzialność za ukończenie prac wziął na siebie jego syn Kaare Klint.

Neogotycka budowla stanowiąca jedno z najważniejszych dzieł okresu duńskiego romantyzmu narodowego powstała z ponad sześciu milionów tradycyjnych żółtych cegieł oraz charakteryzuje się unikatową, ekspresjonistyczną fasadą (nawiązującą formą do kościelnych organów oraz typowych dla Danii schodkowych szczytów kościelnych) i surowym wnętrzem, jakże reprezentatywnym dla świątyń protestanckich oraz duńskiego minimalizmu.

Świątynia jest hołdem dla Nikolaia Frederika Severina Grundtviga, duńskiego pastora oraz filozofa, który miał olbrzymi wpływ na postrzeganie przez Duńczyków ich państwowości.

Do kościoła Grundtvigs dojedziemy komunikacją publiczną - pociągiem podmiejskim S-Train linii B (kolor zielony).

Kolorowe fasady - znak rozpoznawczy Kopenhagi

Do najbardziej charakterystycznych elementów kopenhaskiego krajobrazu należą kolorowe fasady domów (m.in. żółte, czerwone niebieskie, granatowe czy brązowe). Wystarczająco dużo z nich zobaczymy w centrum czy w porcie Nyhavn, ale jeśli mamy więcej czasu i znaleźliśmy się akurat w granicach dzielnicy Østerbro, to warto podejść do uliczki Olufsvej, gdzie odnajdziemy dwa rzędy urokliwych kolorowych domków.

Smørrebrød - tradycyjna kopenhaska kanapka

Jeśli ceny kopenhaskich restauracji przyprawiają nas o zawrót głowy, a chcielibyśmy spróbować którejś z tradycyjnych lokalnych potraw, to trudno o lepszy wybór niż kanapki Smørrebrød (nazwa ta w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu posmarowany chleb).

Po raz pierwszy te proste, jednostronne, i składające się z czarnego żytniego chleba, masła oraz dodatków kanapki znalazły się w menu jednej z restauracji mieszczących się na terenie Ogrodów Tivoli. Dziś serwowane są zarówno w drogich restauracjach, z bardzo wykwintnymi topami, jak i jako potrawy na szybko w kawiarniach czy budkach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Nam do gustu przypadła zwłaszcza wersja ze śledziem, ale wybór dodatków jest naprawdę szeroki i zależy od konkretnego miejsca.

Kopenhaga - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kopenhagi?

Na szybkie zwiedzenie najważniejszych atrakcji Kopenhagi wystarczy nam weekend, choć osoby zainteresowane tutejszymi muzeami powinny zaplanować przynajmniej dodatkowy jeden dzień. Nieco więcej czasu będziemy potrzebować w przypadku chęci odwiedzenia miejsc leżących poza Kopenhagą, takich jak katedra Roskilde czy zamki Frederisborg oraz Kronborg.

CopenhagenCard - karta turystyczna

Jeśli planujemy odwiedzić większą liczbę atrakcji oraz korzystać regularnie z komunikacji miejskiej, to warto pomyśleć o zakupie karty turystycznej Copenhagen Card. W ofercie tego produktu znajduje się blisko 90 różnych atrakcji i aktywności, z których możemy skorzystać z darmo. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze sprawdzić aktualną listę uwzględnionych atrakcji, ponieważ potrafią się one zmieniać!

Karta występuje w pięciu wariantach: 24-, 48-, 72-, 96- oraz 120-godzinnym. Czym droższa wersja, tym cena za dzień jest niższa, choć jak na warunki polskie każda z opcji należy do drogich. Z drugiej jednak strony - przy dobrym rozplanowaniu dnia zakup powinien nam się opłacić.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Kopenhadze jest nowoczesna, czysta oraz punktualna. I niestety dość droga. Jeśli chcemy korzystać z komunikacji kilka razy dziennie, to warto zakupić bilet okresowy, np. 24- lub 48-godzinny.

Ciekawostką jest fakt, że pociągi metra są bezzałogowe i automatyczne, więc przejazd takim pojazdem może być nie lada gratką dla najmłodszych turystów, ponieważ mogą usiąść przed przednią szybą i poczuć się niczym motorniczy.

Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze przedstawiliśmy w artykule Ceny komunikacji miejskiej w Kopenhadze.

Na co uważać odwiedzając Kopenhagę?

Kopenhaga, jak i cała Dania, należą do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Oczywiście, wieczorem i poza szlakiem warto zachować ostrożność. Pilnujmy także swoich rzeczy w środkach komunikacji miejskiej.

Poniedziałki

Warto pamiętać, że w poniedziałki najważniejsze muzea i placówki kulturalne są zamknięte.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Kopenhagę?

Darmowe atrakcje

Przynajmniej kilka z popularnych atrakcji Kopenhagi możemy odwiedzić za darmo. Są to m.in.:

  • muzeum sztuki Kolekcja Davida,
  • punkt widokowy na wieży w pałacu Christiansborg (jego aktualne godziny sprawdzicie tutaj),
  • cytadela Kastellet,
  • ogród botaniczny (z wyjątkiem palmiarni oraz motylarni).

Dni bezpłatnego zwiedzania

Niektóre z kopenhaskich muzeów oferują darmowe zwiedzanie w konkretne dni tygodnia.

  • Ny Carlsberg Glyptotek - bezpłatne zwiedzanie we wtorki;
  • Muzeum Bertela Thorvaldsena - bezpłatne wejście w środy;
  • Muzeum Kopenhagi (Københavns Museum) - bezpłatne wejście w środy;
  • Kunsthal Charlottenborg - bezpłatnie w środy po godzinie 17:00;

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama