Podróże po Europie

Lotnisko Kopenhaga (CPH) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022

Lotnisko Kopenhaga jest najważniejszym portem lotniczym w Danii i należy do trzech najbardziej obleganych lotnisk w całej Skandynawii.

Lotnisko oddalone jest o zaledwie 8 kilometrów od centrum Kopenhagi, gdzie w zaledwie kilkanaście minut dostaniemy się nowoczesnym transportem publicznym.

Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup

Najważniejsze dane lotniska w Kopenhadze:

  • pełna nazwa po angielsku: Copenhagen Airport, Kastrup
  • pełna nazwa po duński: Københavns Lufthavn, Kastrup
  • Kod IATA - CPH
  • Adres: Lufthavnsboulevarden 6, 2770 Kastrup, Dania
  • Ilość terminali: 3.

Lotnisko Kopenhaga leży na wyspie Amager, tuż obok miasteczka Kastrup, od którego bierze swoją swoją nazwę.

Jeszcze do niedawna do stolicy Danii można było dolecieć wyłącznie tradycyjnymi liniami, ale od jakiegoś czasu loty do Kopenhagi oferują Ryanair (z Gdańska i Krakowa) oraz Wizzair (z warszawskiego Okęcia).

Więcej informacji o lotnisku można sprawdzić na oficjalnej stronie portu.

Jak dojechać z lotniska w Kopenhadze do centrum miasta?

Kopenhaskie lotnisko posiada dogodne połączenie z centrum miasta. Do wyboru mamy metro oraz pociąg, a stacje obu tych środków transportu znajdują się przy terminalu 3.

Wskazówka praktyczna Terminal 2 oddalony jest od terminala 3 o mniej niż dziesięć minut nieśpiesznego spaceru.

Metro - najszybszy i najwygodniejszy sposób na dojazd z lotniska do centrum Kopenhagi

Trasę lotnisko - centrum miasta obsługuje linia żółta kopenhaskiego metra. Pociągi metra kursują w ciągu dnia co 4 do 6 minut, a czas oczekiwania w nocy wynosi pomiędzy 15 a 20 minut. Czas przejazdu do stacji Nørreport wynosi 15 minut, a do stacji Kongens Nytorv zaledwie 13 minut. Stacja Kongens Nytorv jest świetnym punktem przesiadkowym, ponieważ pozwala na przesiadkę do linii M3, która okrążą centrum Kopenhagi.

Wybierając metro powinniśmy zakupić bilet na trzy strefy w cenie 36,00 kr (23,27 zł), który ważny jest przez 90 minut we wszystkich lokalnych środkach transportu. Bilet zakupimy bezpośrednio na stacji lub w punkcie sprzedaży firmy DSB. W przypadku chęci skorzystania z automatów biletowych pamiętajmy, że możemy zapłacić w nich wyłącznie kartą lub monetami.

W przypadku planów częstszego korzystania z komunikacji publicznej rozsądnym wyjściem może być zakup biletu czasowego City Pass Small, który umożliwia nielimitowane poruszanie się po centrum Kopenhagi (wraz z dojazdem na lotnisko). W zależności od wersji czasowej kosztuje on od 80,00 kr (51,72 zł) (wariant 24-godzinny) do 300,00 kr (193,95 zł) (wariant 120-godzinny). Alternatywą jest karta turystyczna Copenhagen Card, która umożliwia darmowe korzystanie z komunikacji publicznej.

Ciekawostka Wszystkie pojazdy metra w Kopenhadze są automatyczne i poruszają się bez kierowcy. Warto więc, zwłaszcza jeśli podróżujemy z młodszymi pasażerami, wsiąść na początku pierwszego składu, gdzie w czasie jazdy będziemy widzieć tunel.

Pociąg

Alternatywnym środkiem transportu umożliwiającym przejazd z lotniska do centrum jest pociąg. Stacja znajduje się przy terminalu 3.

Pociągiem dojedziemy do głównego dworca kolejowego w Kopenhadze (ang. Copenhagen Central Station; duń. Københavns Hovedbanegård, w skrócie København H). Czas przejazdu to około 13-15 minut. Skorzystanie z pociągu ma przede wszystkim sens, gdy naszym celem jest główny dworzec kolejowy, a nie chcemy przesiadać się w metrze.

Na przejazd pomiędzy lotniskiem a dworcem głównym obowiązuje bilet na trzy strefy (jak w przypadku metra) w cenie 36,00 kr (23,27 zł). W pociągach honorowane są również wspomniane w poprzednim punkcie karty - City Pass oraz Copenhagen Card.

Bilety na pociąg możemy zakupić w punkcie sprzedaży firmy DSB lub w którymś z automatów. Biletów nie zakupimy wewnątrz pociągu i wchodząc od pojazdu bez ważnego biletu ryzykujemy otrzymanie mandatu.

Taksówka

Najdroższą opcją na dostanie się z lotniska do centrum Kopenhagi jest taksówka. Za przejazd do centrum, w zależności od warunków na drodze oraz naszego celu podróży, zapłacimy nawet 350,00 kr (226,27 zł). Czas podróży powinien wynieść pomiędzy 20 a 30 minut. Postój taksówek znajduje się przy terminalu 3.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama