Podróże po Europie

O nas - autorzy, założenia, plany

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia 2023

Cześć!

Tu Aśka i Sławek - twórcy bloga Podróże po Europie. Na stronie tej napisaliśmy kilka słów więcej o nas oraz o miejscu, które odwiedziłeś.

Chcesz dowiedzieć się jak możesz nam pomóc? Sprawdź zakładkę Wsparcie.

Kim jesteśmy

Jesteśmy małżeństwem z ponad dziesięcioletnim stażem, które pracując na co dzień przed ekranem komputera największą przyjemność odnalazło w podróżach. Całkiem niedawno do naszego "zespołu" dołączył syn Ambroży, który co prawda nie rozróżnia jeszcze projektów Berniniego od tych Borrominiego, ale pasji do poznawania świata można mu tylko pozazdrościć.

Mieliśmy w życiu niemało szczęścia, bo pracę zdalną odkryliśmy w czasach, kiedy mało kto o niej słyszał - dzięki temu mogliśmy pracować w sposób elastyczny i z dowolnego miejsca, co pozwoliło nam na częste podróże. Sprawę ułatwił nam tez minimalizm - tylko raz w życiu zabraliśmy ze sobą na wyjazd coś więcej niż bagaż podręczny ;-)

My na wyspie Carpi
Sławek - Litwa
Wyspa Capri (Włochy) - maj 2016; Troki (Litwa) - grudzień 2015

Kilka słów o historii bloga

Wspólne zwiedzanie Europy rozpoczęliśmy kilkanaście lat temu, a w 2015 roku założyliśmy naszego bloga. Od tego czasu napisaliśmy ponad 1000 artykułów opisujących najróżniejsze atrakcje, miasta oraz zabytki w Europie.

Podczas podróży staramy się poznawać odwiedzane miejsca wielowymiarowo. Nie omijamy muzeów i wykopalisk archeologicznych. Wdrapujemy się na punkty widokowe, zwiedzamy stadiony, próbujemy miejscową kuchnię, szukamy polskich śladów, ale staramy się też zrozumieć kulturę i początki odwiedzanych miejsc. To wszystko nie przeszkadza nam w podziwianiu sztuki ulicznej czy nowoczesnej architektury.

Odbiciem stylu naszych podróży są tworzone przez nas artykuły - w naszych tekstach praktycznie zawsze znajdziecie znacznie więcej niż tylko kilka najważniejszych atrakcji.

Dla wielu miast stworzyliśmy bardzo rozbudowane przewodniki wraz z wieloma artykułami pobocznymi - najlepszymi przykładami są Rzym, Ateny, Paryż, Berlin czy Mediolan. Warto jednak podkreślić, że nie powstawały one po jednym wyjeździe. Są to nasze ulubione miasta, do których na przestrzeni lat wracaliśmy wielokrotnie, a nasz czas spędzony na zwiedzaniu Rzymu czy Londynu można mierzyć w miesiącach a nie tygodniach.

Przez pewien czas stronę współtworzył z nami Igor, z zawodu i zamiłowania bibliotekarz oraz fan historii, który napisał wiele tekstów o zabytkach oraz kościołach.

Więcej o zasadach, którymi się kierujemy przy tworzeniu bloga, napisalismy na stronie Zasady działania. Do wszystkiego podchodzimy na poważnie i robimy wszystko co w naszej mocy, aby dane znajdujące się w serwisie były aktualne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź podstronę: Poprawność danych.
My na Islandii
Aśka w Sorrento
Islandia - czerwiec 2019; Sorrento - kwiecień 2019

Kontakt, współpraca - odezwij się do nas!

Chciałbyś nawiązać współpracę? Sprawdź zakładkę Współpraca.

A może po prostu masz do nas pytanie? W takim wypadku zajrzyj na stronę Kontakt.

Nasze założenie - tworzenie przewodników, na które sami chcielibyśmy trafić

Naszym celem nadrzędnym jest tworzenie artykułów unikatowych i pogłębionych, które sami chcielibyśmy przeczytać przed wyjazdem. W dzisiejszych czasach nie widzimy sensu tworzenia list w stylu 10 największych atrakcji, ponieważ po pierwsze jest już tego pełno, ale co najważniejsze już za moment takie kompilacje skutecznie będzie tworzyć sztuczna inteligencja (a właściwie już to robi).

Przygotowując się do odwiedzin nowych miejsc korzystamy z wielu źródeł, i najczęściej są to encyklopedie, książki historyczne, popularnonaukowe, poświęcone sztuce, a czasem powieści osadzone w odwiedzanych miejscach. Często natrafialiśmy też na informacje o atrakcjach poza utartym szlakiem podczas samych wyjazdów - wtedy odwiedzamy je od razu lub zapisujemy na listę do zobaczenia podczas kolejnego pobytu - w ten sposób odkryliśmy masę nieoczywistych miejsc w Londynie czy Rzymie. Dzięki takiemu podejściu odnajdziecie u nas wiele unikatowych informacji spoza tradycyjnych przewodników (unikatowych do czasu, aż ktoś ich od nas nie skopiuje ;-)).

Patrząc z perspektywy czasu nasze początkowe teksty nie napawają nas dumą, ale na przestrzeni lat udało się dopracować format przewodników, z którego jesteśmy zadowoleni - a do tego prawie wszystkie najstarsze artykuły udało nam się napisać na nowo.

W jaki sposób można pisać o tylu różnych miejscach?

Na pierwszy rzut oka może wydać się dziwne, że opisujemy aż tyle różnych krajów - w końcu trudno specjalizować się w tak wielu miejscach. Jeśli spojrzymy jednak na nasz kontynent na chłodno, to wszystkie państwa mimo różnic kulturowych mają wiele podobieństw. Praktycznie wszędzie spotkamy ślady rzymskie, te same motywy w kościołach, te same style architektoniczne (oczywiście z różnicami regionalnymi jak gotyk francuski i angielski), w większości muzeów dzieła tych samych Starych Mistrzów. Choć niektórym trudno to przyznać, to więcej Europejczyków łączy niż dzieli!

Plany na bliższą i dalszą przyszłość

Chcielibyśmy, żeby nasz blog stał się pierwszym i wystarczającym źródłem informacji dla każdego, kto planuje zwiedzać europejskie miasta. Chcemy dalej zwiększać czytelność naszych artykułów i dodawać nowinki techniczne ułatwiające nawigację oraz poruszanie się po stronie.

Lata temu (listopad 2014) na stadionie Realu Madryt
Lata temu (listopad 2014) na stadionie Realu Madryt

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama