Berlin - zwiedzanie, atrakcje turystyczne i zabytki

Wprawdzie Berlin leży stosunkowo blisko granicy z Polską, ale nie jest to miasto tak często odwiedzane przez turystów jak chociażby Praga. Być może powodem są wyższe ceny, a może przekonania, że stolica Niemiec to miasto typowo imprezowe. Jest to jednak wrażenie błędne, bo chociaż Berlin nocnym życiem słynie, to z całą pewnością i za dnia będzie tam co robić.

!Brama Brandenburska - Brandenburger Tor w Berlinie
Brama Brandenburska - Brandenburger Tor w Berlinie

Wybierasz się do Berlina?

Berlin

Gdzie spać w Berlinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Berlin. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Niemiec.

Krótka historia Berlina

Trudno jednoznacznie wskazać na początki osadnictwa w tym rejonie. Przez obszar dzisiejszego miasta przewijały się liczne plemiona i kultury. Bywali tutaj Germanie, Swebowie, ale też Słowianie. Prawdopodobnie to właśnie ci ostatni pozostawili po sobie nazwę miasta, która pochodzi od połabskiego słowa oznaczającego bagno. Ciekawostką jest fakt, że w XII wieku na terenie współczesnej stolicy Niemiec istniał słowiański gród Kopanica, a jego władca imieniem Jaksa był lennikiem… Bolesława Krzywoustego. Niestety wkrótce ziemie te padły ofiarą założonej przez Albrechta Niedźwiedzia Marchii Brandenburskiej. Rozpoczął się okres silnej kolonizacji niemieckiej. Z XIII wieku pochodzą pierwsze wzmianki w źródłach o znajdujących się na tym obszarze miastach: Cölln i Berlin. Stały się one własnością rodu Hohenzollernów i ważną osadą Marchii Brandenburskiej, a potem stolicą całego obszaru. Mimo licznych najazdów i plag (pożary oraz wojna trzydziestoletnia) Berlin rozrastał się m.in. dzięki imigracji (przybywali tu Czesi, Polacy ale też Francuzi). Władcy Brandenburgii dzięki korzystnym koligacjom i zabiegom dyplomatycznym zdołali doprowadzić do unii personalnej z Prusami. W 1701 roku Fryderyk I ogłosił się królem Prus, a z Berlina uczynił swą stolicę. Miasto czekała epoka gwałtownego rozwoju.

Kolejni monarchowie wznosili nowe gmachy, ściągali artystów i rzemieślników oraz budowali godne siebie pałace. W XIX wieku Berlin był drugim co do wielkości miastem krajów niemieckich, trapionym jednak wieloma problemami społecznymi.

W 1848 wybuchła tu rewolucja marcowa. W więzieniu Moabit przetrzymywano Polaków oskarżonych o działalność powstańczą i wywrotową. Po zjednoczeniu Niemiec miasto stało się siedzibą cesarza, ale mimo rodzących się tendencji nacjonalistycznych nadal zamieszkiwała je pokaźna mniejszość polska. Berlin znacznie rozszerzył się po roku 1920, a po przejęciu władzy przez nazistów został uznany za główne miasto III Rzeszy. Miał też stać się stolicą świata czemu na szczęście przeszkodził upadek Hitlera i wkroczenie Armii Czerwonej. Zniszczoną metropolię podzielono na cztery sektory okupacyjne, a następnie na część wschodnią i zachodnią "rozcięto" słynnym murem berlińskim. Jego upadek w 1989 roku został uznany za najistotniejszy z kroków do zjednoczenia Niemiec. Współczesny Berlin mimo wielu problemów jest jedną z ważniejszych metropolii europejskich oraz ważnym ośrodkiem turystycznym Niemiec.

!Reichstag, szklana kopuła Bundestagu w Berlinie
Reichstag, szklana kopuła Bundestagu w Berlinie

Jak zwiedzać Berlin?

Berlin jest miastem rozproszonym, które w obecnym kształcie powstało w latach 20. poprzedniego wieku, gdy dołączono do niego kilka okolicznych miasteczek i kilkadziesiąt gmin. Jeśli planujemy poruszać się jedynie po terenie historycznego centrum, czyli od parku Tiergarten lub Bramy Brandenburskiej do Alexanderplatz (pol. Plac Aleksandra), to spokojnie wszędzie dojdziemy pieszo. W przeciwnym wypadku będziemy musieli korzystać z komunikacji miejskiej lub rowerów miejskich.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Berlinie należy do bardzo rozwiniętych. Do wyboru mamy wiele środków transportu: metro, kolej naziemną, pociągi regionalne, tramwaje, a nawet tramwaje wodne. Dla czytelników zainteresowanych zasadami korzystania z berlińskiego transportu publicznego przygotowaliśmy specjalny przewodnik, który znajdziecie tutaj: Komunikacja miejska w Berlinie: metro, bilety, autobusy

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Berlina?

W przypadku stolicy Niemiec odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Jeśli nie interesują nas muzea to wizyta w Berlinie może potrwać 2-3 dni. Jeśli jednak chcemy dokładnie obejrzeć najważniejsze galerie i inne tego rodzaju placówki to i 7 dni może okazać się niewystarczające. Również w przypadku turystów-imprezowiczów nie da się określić ile czasu wystarczy na poznanie nocnego życia miasta (niektórzy spędzają tu całe tygodnie).

Zwiedzanie Berlina. Co warto zobaczyć?

Miasto podzielone murem

Po zakończeniu II wojny światowej Niemcy podzielono na cztery strefy okupacyjne (amerykańską, brytyjską, francuską i rosyjską), a w 1949 roku na dwa niezależne państwa. We wschodniej części kraju powstało nadzorowane przez Związek Radziecki państwo nazywane Niemiecką Republiką Demokratyczną (polski skrót NRD, niemiecki DDR - Deutsche Demokratische Republik), a na zachodzie uformowano Republikę Federalną Niemiec (RFN, niemiecki skrót BRD).

W najbardziej nietypowej sytuacji znalazł się Berlin, czyli dawna stolica kraju. Miasto geograficznie leżało na terenie Niemiec Wschodnich, ale jego zachodnia część (nazywana Berlinem Zachodnim) okupowana była przez prodemokratycznych Aliantów (Francję, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię). Wschodni obszar miasta określano Berlinem Wschodnim.

Sytuacja ta była w dłuższej perspektywie nie do pogodzenia, ponieważ mała enklawa zachodu była stałym miejscem ucieczki dla niezadowolonych z enerdowskich rządów. Chcące zaradzić tej sytuacji władze NRD pod osłoną nocy 13 sierpnia 1961 roku odgrodziły Berlin Zachodni i rozpoczęły budowę długiej na dziesiątki kilometrów fortyfikacji nazywanej Murem Berlińskim (niem. Berliner Mauer) , która na zawsze odmieniła miasto. Mimo że po zjednoczeniu kraju mur rozebrano, to wciąż zachowało się po nim wiele śladów, a dawny przebieg fortyfikacji jest widoczny w układzie stolicy Niemiec.

Wśród najważniejszych pamiątek po Murze Berlińskim warto zwrócić uwagę na:

 • Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego przy Bernauer Straße, gdzie zobaczymy fragment fortyfikacji w historycznym kształcie,
 • East Side Gallery - fragment muru zamieniony na galerię sztuki,
 • Pałac Łez (niem. Tränenpalast) - hala odpraw i punkt kontroli, przez które musiał przejść każdy wybierający się z NRD do Berlina Zachodniego.

Więcej informacji o opisanych wyżej i innych śladach Muru Berlińskiego znajdziecie w naszym artykule Mur Berliński: krótka historia, mapa, szlak turystyczny i ciekawostki.

Mitte - co warto zwiedzić w centrum Berlina?

!Plac Żandarmetii - Gendarmenmarkt w Berlinie
Plac Żandarmetii - Gendarmenmarkt w Berlinie

Mitte to centralna dzielnica Berlina, w obrębie której znajduje się większość najważniejszych atrakcji. Samo słowo mitte w języku niemieckim oznacza po prostu środek. Popularne centrum rozciągające się od Alexander Platz do Postdamer Platz, z środkiem stanowionym przez monumentalny plac Gendarmenmarkt, mieści wiele znanych atrakcji turystycznych miasta. Bez większego problemu przejdziemy pieszo z jednego końca centrum na drugi.

Do najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy słynna Brama Brandenburska - zbudowana na cześć Fryderyka II z kwadrygą bogini zwycięstwa u szczytu. Na północ od Bramy - parlament Rzeszy słynny Reichstag, na południu przejmujący pomnik Pomordowanych Żydów (składa się z 2711 betonowych kloców - tyle ile stron w Talmudzie).

W Centrum przetrwała też najsłynniejsza "pamiątka" po Murze Berlińskim czyli słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie.

!Berlin - Checkpoint Charlie
Berlin - Checkpoint Charlie

Możemy tutaj zwiedzić też kilka z najważniejszych świątyń miasta: katolicką katedrę św. Jadwigi przy Hinter der Katholischen Kirche 3 (mocno zniszczona podczas wojny i przebudowana w stylu modernistycznym), Kościół Mariacki przy Karl-Liebknecht-Str. 8 (jeden z nielicznych średniowiecznych zabytków miasta) czy wreszcie katedrę ewangelickę przy Am Lustgarten (więcej w osobnym artykule: Katedra w Berlinie - historia i informacje praktyczne. Ciekawostką jest Französischer Dom (Gendarmenmarkt 5) czyli świątynia służąca francuskiej mniejszości hugenockiej, obecnie pełniąca funkcję muzeum tej społeczności.


To w tej dzielnicy mieszczą się też najważniejsze obiekty kulturalne takie jak Opera (Staatsoper Unter den Linden, Unter den Linden 7), dawna Biblioteka Królewska (Alte Bibliothek, Bebelplatz 1) czy Fundacja Guggenheima (Deutsche Guggenheim Museum, Unter den Linden 13/15).

Sprawdź również: Unter den Linden czyli Aleja Lip - najpiękniejsza ulica w Berlinie.

We wschodniej części dzielnicy znajduje się słynny Alexander Platz z Berliner Fernsehturm czyli wieżą telewizyjną zwieńczoną kręcącą się kulą z punktem widokowym we wnętrzu.

Na północnym krańcu dzielnicy zobaczymy Nową Synagogę (Neue Synagoge, Oranienburger Str. 28/30).

!Berliner Dom - Katedra w Berlinie
Berliner Dom - Katedra w Berlinie

Wyspa Muzeów (Museumsinsel) - obiekty z listy UNESCO

Kulturalnym sercem Mitte jest rzecz jasna słynna Wyspa Muzeów. Jej zaczątkiem była umieszczona tu przez Fryderyka Wilhelma III kolekcja dzieł sztuki. Wkrótce zbiór zaczął się rozrastać i rozdzielono go do kilku muzeów połączonych ostatecznie w jeden olbrzymi kompleks wystawienniczy. Całość w 1999 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

!Brama z Miletu - Muzeum Pergamońskie w Berlinie (Wyspa Muzeów)
Brama z Miletu - Muzeum Pergamońskie w Berlinie (Wyspa Muzeów)

W ramach kompleksu wyróżnia się:

 • Stare Muzeum (Altes Museum) ze zbiorami sztuki starożytnej,
 • Nowe Muzeum (Neues Museum) również prezentujące dzieła antyczne,
 • Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie) ze sztuką niemiecką XIX i pocz. XX wieku,
 • Muzeum Bodego (Bode Museum) z numizmatami, sztuką bizantyjską i malarstwem nowożytnym,
 • Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum) z monumentalnymi niemieckimi znaleziskami archeologicznymi.

W 2020 roku ma do nich dołączyć Humboldt Forum, w którym znajdą się zbiory etnograficzne.

Zwiedzając obiekty na wyspie sprawdźmy uprzednio, które z obiektów są obecnie remontowane!

Dzielnica Friedrichshain

Miłośnicy wszelakiej "alternatywy" mogą udać się na spacer do dzielnicy Friedrichshain, która stara się pełnić rolę komuny artystycznej, galerii pod otwartym niebem i zagłębia ciekawych knajpek czy pubów.

Warto odwiedzić też dwa cmentarze żydowskie - największy w Europie Jüdischer Friedhof Weißensee (Herbert-Baumstrasse 31) oraz najstarszy w Berlinie Jüdischer Friedhof Prenzlauer Berg (Schönhauser Allee 25).

Tiergarten

Duża dzielnica znajdująca się w centralnej części miasta - to tu mieszczą się najbardziej znane zabytki tej części Berlina. Z całą pewnością większość zwiedzających wybiera się do słynnego berlińskiego ZOO (Zoologischer Garten Berlin, Hardenbergplatz 8) - jednego z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Nawet jeśli nie lubimy tego typu rozrywek warto obejrzeć chociażby tutejsze akwarium.

!Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) - Belin
Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) - Belin

Pobliska stacja Berlin Zoologischer Garten w latach 70. i 80. była miejscem pobytu narkomanów i prostytutek (opisanym w głośnej książce "My dzieci z dworca ZOO").

W pobliżu mieści się również słynne Kulturforum, które w swych założeniach miało być konkurencją dla Wyspy Muzeów.

Działające tam placówki to:

 • Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie) prezentująca sztukę XX wieku, Gemäldegalerie z europejską sztuką nowożytną,
 • Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum),
 • Filharmonia Berlińska (Berliner Philharmonie),
 • Gabinet Rycin (Kupferstichkabinett)
 • i inne.

Podczas spacerów po tej dzielnicy warto również zwrócić uwagę na wysoką na niemal 67 metrów kolumnę, zwieńczoną figurą bogini Nike. Siegessäule czyli Kolumna Zwycięstwa, która jest nie tylko pomnikiem ale również pełni funkcję punktu widokowego.

Więcej: Punkty widokowe Berlina

!Widoki z Kolumny Zwycięstwa w Berlinie
Widoki z Kolumny Zwycięstwa w Berlinie

Na wschodnim krańcu dzielnicy mieści się nietypowe muzeum - Topografia Terroru - Topographie des Terrors (Niederkirchnerstraße 8) czyli wystawa założona na miejscu dawnej siedziby Gestapo.

Pałace Berlina oraz Poczdamu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Berlin pałacami stoi. No, może nie tyle sam Berlin, co sąsiadujące z nim miasto Poczdam, które może pochwalić się kilkoma kompleksami pałacowymi wzniesionymi przez rządzący Brandenburgią i Prusami ród Hohenzollernów.

W samym Berlinie, kawałek na zachód od centrum, znajduje się barokowo-rokokowy kompleks pałacowy Charlottenburg. Do zwiedzenia udostępniono pięć obiektów, w tym dwa skrzydła pałacu. Środkowe, nazywane Starym Pałacem, wzniesiono w stylu barokowym za panowania Fryderyka I. To właśnie w tej części kompleksu znajduje się słynny Gabinet z Porcelaną, który ozdabia 2700 porcelanowych naczyń oraz innych obiektów.

Wschodnie, rokokowe skrzydło, nazywane jest Nowym Skrzydłem i wybudował je **Fryderyk Wielki zaraz po wstąpieniu na tron. Styl zdobiący pomieszczenia nazywany jest czasami rokokiem fryderycjańskim.

Do pałacu przylegają rozległe ogrody, do których można wejść za darmo, z czego w ciepłe dni korzystają setki Berlińczyków oraz odwiedzających miasto turystów.

Więcej: Pałac Charlottenburg w Berlinie - jak zaplanować zwiedzanie?

Chcąc odwiedzić więcej pałaców musimy wybrać się do sąsiedniego Poczdamu. Dojazd nie jest problematyczny - wystarczy wsiąść w pociąg podmiejski (pamiętajmy tylko o kupnie odpowiedniego biletu na strefy ABC).

Najbardziej znanym poczdamskim kompleksem pałacowym jest Park Sanssouci, na terenie którego wzniesiono kilka pałaców (w tym słynny rokokowy Pałac Sanssouci), pawilonów oraz monumentów. Wstęp do parku jest darmowy, a biletowane są dopiero konkretne atrakcje. W Parku Sanssouci możemy spokojnie spędzić cały dzień, warto więc zapoznać się z biletem dziennym sanssouci+, który dostępny jest też w wersji dla całej rodziny.

Więcej informacji o zwiedzaniu parku znajdziecie w naszym artykule Park Sanssouci w Poczdamie - jak zaplanować zwiedzanie?

Innymi z popularnych poczdamskich pałaców są: Pałac Cecilienhof, w którym odbyła się konferencja poczdamska, oraz Pałac Marmurowy. Oba znajdują się w ogólnodostępnym Nowym Ogrodzie (niem. Neuer Garten).

Większość berlińskich i poczdamskich pałaców opisaliśmy w naszym przewodniku tematycznym Pałace Berlina oraz Poczdamu - jak zaplanować zwiedzanie?

Kreuzberg

To chyba najbardziej alternatywna i kontrowersyjna dzielnica stolicy Niemiec. Zamieszkała przez emigrantów, punków czy podstarzałych hippisów jest dla zachodniego Berlina tym czym Friedrichshain dla wschodniego. Warto jednak zwrócić uwagę na mieszczące się tutaj dwa ciekawe muzea - Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum, Lindenstraße 9-14) i Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum, Trebbiner 9).

Charlottenburg

Leżąca na zachód od Tiergarten część Berlina słynie z dwóch ważnych zabytków. Pierwszy z nich to Kościół Pamięci (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) - zbudowany w XIX wieku, zniszczony podczas bombardowań II wojny światowej. Obecnie ruina dawnej świątyni połączona z nowoczesnym kościołem to swoisty pomnik tragicznego końca niemieckiego nacjonalizmu w XX wieku.

Na północno-zachodnim krańcu Charlottenburg możemy zwiedzić obiekt, który dał nazwę dzielnicy czyli pałac Charlottenburg nazwany na cześć Zofii Charlotty Hanowerskiej. Obecnie pełni on funkcję muzeum, pozostając przy tym jednym z najpiękniejszych pałaców tej części Niemiec. Napisaliśmy o nim kilka słów we wcześniejszej części artykułu.

W Charlottenburgu znajduje się również berliński Stadion Olimpijski (Berliner Olympiastadion, Olympischer Platz 3).

!Berliner Fernsehturm - wieża telewizyjna w Berlinie
Berliner Fernsehturm - wieża telewizyjna w Berlinie

Co zjeść w Berlinie?

Jakie słowo najlepiej charakteryzuje berlińską gastronomię? Różnorodność. Zjemy tu niemal wszystko - od szybkich dań (to właśnie w Berlinie wynaleziono döner kebapa oraz currywurst, czyli frytki polane specjalnym sosem i posypane przyprawą curry), przez kuchnię wegańską i przysmaki z Bliskiego Wschodu i Azji, po tradycyjną kuchnię berlińską, na którą wpływ miała bogata historia miasta.

W stolicy Niemiec każdy powinien znaleźć miejsce odpowiednie dla swojego budżetu. Oprócz ponad 20 restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin w mieście działają także setki bardziej przyjaznych cenowo lokali.

O dziwo, w Berlinie wcale niełatwo będzie nam zasmakować w lokalnej kuchni. Chcąc spróbować jednego z tradycyjnych dań będziemy musieli trochę się natrudzić ze znalezieniem odpowiedniej restauracji.

Pośród typowo berlińskich dań warto wspomnieć o klopsach królewieckich (niem. Königsberger Klopse) w białym sosie z kaparami, gotowanej golonce (eisbein, co możemy przetłumaczyć jako „lodowa noga”) czy kotletach mielonych w stylu berlińskim (buletten), które serwowane są gdzieniegdzie jako przekąska do piwa.

Więcej informacji o tradycyjnej berlińskiej kuchni (i nie tylko, wraz z przykładami restauracji) znajdziecie w naszym artykule Co zjeść w Berlinie? Tradycyjne potrawy, street food i desery

Berliner Weisse - berlińskie piwo pszeniczne

Niewiele miast może pochwalić się wynalezieniem własnego stylu piwnego, a to właśnie w stolicy Niemiec powstał Berliner Weisse. Jest to piwo pszeniczne w stylu sour, jasne, stosunkowo mocno kwaśne, o niskiej objętości alkoholu (około 3%).

Według lokalnej legendy w piwie tym szczególnie zasmakowali okupujący Berlin żołnierze wojsk napoleońskich, którzy nazwali ten trunek... szampanem północy.

Berliner Weisse występuje w trzech wersjach: "gołej", która dla wielu może być zbyt kwaskowata, oraz z dodatkiem syropu z malin (niem. Himbeersirup, podany trunek ma kolor czerwony) lub syropu ziołowego z przytulii wonnej (niem. Waldmeistersirup, podany trunek ma kolor zielony).

Aż trudno uwierzyć, że w XX wieku styl ten niemal wymarł. Jeszcze do niedawna piwa Berliner Weisse produkował praktycznie tylko koncern Berliner Kindl, lecz w ostatnim czasie warzeniem tego gatunku zajęły się też inne, mniejsze, lokalne browary (np. browar Lemke).

Wciąż jednak możemy mieć problem z dostaniem piwa Berliner Weisse w typowym pubie, choć zauważyliśmy, że piwo to czasami dostępne jest w… kawiarniach!

A gdzie napić się piwa Berliner Weisse? Tego dowiecie się z naszego artykułu Berliner Weisse i inne piwa oraz likiery produkowane w Berlinie

Bezpieczeństwo

Wprawdzie z powodu niedawnych zamachów słowa Berlin i bezpieczeństwo nie wydają się iść w parze, ale trzeba mieć świadomość, że stolica Niemiec nie odbiega pod tym względem od większości metropolii Europy Zachodniej. Jak każde duże miasto posiada swoje "czarne punkty", których lepiej unikać po zmroku. Statystyki policyjne najwięcej przestępstw notują w centralnym Mitte - są to jednak głównie kradzieże kieszonkowe. Turystów ostrzega się również przed samotnymi wyprawami na nocny Kreuzberg (a zwłaszcza jego wschodnią część) oraz leżące dalej od centrum Neukoelln, Moabit i Wedding. Niezbyt przyjemnie możemy poczuć się również podczas spacerów po Friedrichshain (co ciekawe ta dzielnica uznawana jest za enklawę polskich bezdomnych).

!Niedźwiedzie w Berlinie
Niedźwiedzie w Berlinie

Karty zniżkowe w Berlinie

[aktualizacja styczeń 2020]

Dwie najbardziej znane karty berlińskie to Berlin Welcome Card oraz Museum Pass Berlin.

Pierwsza z nich zapewnia darmowy transport publiczny w obrębie stref AB lub ABC (w zależności od wybranej opcji) oraz zniżki przy wstępie do wielu placówek kulturalnych. Więcej o kartce znajdziecie TUTAJ.

 • Berlin Welcome Card 48 godzin:
  • dwie strefy AB - 23,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 28,00€
 • Berlin Welcome Card 72 godziny:
  • dwie strefy AB - 33,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 38,00€
 • Berlin Welcome Card 72 godziny + Wyspa Muzeów:
  • dwie strefy AB - 51,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 55,00€
 • Berlin Welcome Card 4 dni:
  • dwie strefy AB - 40,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 45,00€
 • Berlin Welcome Card 5 dni:
  • dwie strefy AB - 46,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 49,00€
 • Berlin Welcome Card 6 dni:
  • dwie strefy AB - 49,00€
  • trzy strefy (ABC) z Poczdamem - 52,00€

Druga to łączony zniżkowy bilet do muzeów w stolicy Niemiec (ich lista znajduje się pod tym linkiem).

 • Museum Pass Berlin (3 dni) - pełny koszt - 29,00€
 • Museum Pass Berlin (3 dni) - ulgowa - 14,50€

Kolejną opcją jest karta BERLIN PASS, która daje wybór spośród ponad 50 atrakcji.

 • BERLIN PASS (3 dni) - 124€
 • ulgowa karta BERLIN PASS (3 dni) - 92€ (dla dzieci w wieku 6-14 lat)

Jak oszczędzać pieniądze w Berlinie?

Nie czarujmy się - Berlin nie należy do tanich stolic Europy. Mimo to nawet tutaj, podczas zwiedzania możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Niestety większość dużych niemieckich muzeów nie posiada darmowych dni wstępu, z drugiej jednak strony osoby poniżej 18 roku życia mogą je często zwiedzać za darmo. [aktualizacja 2017]

Interesujące może być zwiedzanie Reichstagu, bezpłatne wejściówki najlepiej zarezerwować przez Internet LINK - należy się jednak liczyć z tym, że kolejki mogą być długie).

W poniedziałki za darmo obejrzymy wystawy w Deutsche Guggenheim. Miłośnicy historii najnowszej powinni odwiedzić Muzeum Niemiecko-Rosyjskie (Deutsch-Russische Museum, Zwieseler 4), zbudowane w budynku, w którym Wehrmacht ogłosił kapitulację. W pierwszą środę miesiąca nie zapłacimy za zwiedzanie Kościoła Mariackiego. [aktualizacja 2017]

Sprawdź też artykuł: Ceny w Berlinie.


Reklama