Podróże po Europie

Ceny w Berlinie [aktualizacja 2022]

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2022

Berlin należy do najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów europejskich miast. Mimo że stolica Niemiec nie należy do najdroższych niemieckich metropolii (zwłaszcza w porównaniu z Monachium), to z perspektywy odwiedzających z Polski może wydać się droga. Na szczęście przy dobrym zaplanowaniu wizyty możemy zwiedzić Berlin w bardziej rozsądnym budżecie.

Ceny komunikacji miejskiej w Berlinie

Pojedyncze bilety komunikacji miejskiej w Berlinie należą do dość drogich i jeśli planujemy częstsze korzystanie z transportu publicznego bardziej opłacalne powinny być dla nas bilety czasowe. Ceny biletów zależą od stref, ale w przypadku przebywania wyłącznie w ścisłym centrum interesuje nas tylko strefa AB.

W berlińskim transporcie publicznym dzieci do 5. roku życia podróżują za darmo, a dzieci w wieku 6 - 14 lat mogą korzystać z biletów ulgowych.

Rodzaj biletu Cena
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie AB 3,00€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie AB - ulgowy 1,90€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie BC 3,50€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie BC - ulgowy 2,40€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie ABC 3,80€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie ABC - ulgowy 2,70€
Bilet na krótki przejazd, kolejka - do 3 przystanków, wliczając przesiadki, autobus/tramwaj - do 6 przystanków bez przesiadki 2,00€
Bilet na krótki przejazd, kolejka - do 3 przystanków, wliczając przesiadki, autobus/tramwaj - do 6 przystanków bez przesiadki - ulgowy 1,50€
Bilet 24-godzinny (strefa AB) 8,80€
Bilet 24-godzinny (strefa AB) - ulgowy 5,60€
Bilet 24-godzinny (strefa BC) 9,20€
Bilet 24-godzinny (strefa BC) - ulgowy 5,60€
Bilet 24-godzinny (strefa ABC) 10€
Bilet 24-godzinny (strefa ABC) - ulgowy 6,10€
Bilet 24-godzinny grupowy, do 5 osób (strefa AB) 25,50€
Bilet 7-dniowy (strefa AB) 36,00€

Więcej informacji o poruszaniu się po Berlinie transportem publicznym znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Berlinie: metro, bilety, autobusy.

Ceny atrakcji w Berlinie

Ilość atrakcji w Berlinie może przyprawić o ból głowy. Znajdziemy tu najwyższej klasy muzea, galerie sztuki oraz wielowiekowe zabytki. Co oczywiste - jakość ta ma swoją cenę i Berlin dla pragnących zwiedzić wszystkie z najważniejszych placówek nie będzie niestety tani.

O wszystkich najważniejszych atrakcjach Berlina przeczytacie w naszym przewodniku Berlin - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Więcej o muzeach znajdziecie z kolei w artykule Muzea w Berlinie - kulturalny przewodnik po stolicy Niemiec.

Polecamy również nasz rozbudowany przewodnik tematyczny Mur Berliński opisujący historię oraz pozostałości słynnego systemu fortyfikacji.

Ceny w Berlinie - muzea i atrakcje

Nazwa Cena
Muzeum Pergamońskie 12,00€
Wyspa Muzeów - karnet 19,00€
Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum) 8,00€
Reichstag - Wejście na kopułę parlamentu darmowe
Katedra Berlińska wraz z kopułą 9,00€
Cytadela Spandau 4,50€
Zoo w Berlinie 17,50€
Zoo w Berlinie plus akwarium 23,50€
Wieża Telewizyjna w Berlinie 21,50 - 28,50€
Muzeum historii naturalnej (Museum für Naturkunde) 8,00€
LEGOLAND - Discovery Centre Berlin 19€
Muzeum Żydowskie 8,00€

Ceny w Berlinie - bilety ulgowe i darmowe dla dzieci i młodzieży

W berlińskich muzeach i atrakcjach dostępne są darmowe lub ulgowe bilety dla dzieci i młodzieży. W każdej placówce obowiązują jednak trochę inne zasady, więc warto dokładnie zweryfikować je przed przejazdem.

Na przykład w muzeach na słynnej Wyspie Muzeów do darmowego wstępu upoważnieni są wszyscy poniżej 18. roku życia, ale już w Niemieckim Muzeum Techniki zasady są trochę inne - do 15:00 za darmo wejdą wyłącznie dzieci do 6 lat, a po 15:00 już wszyscy poniżej 18. roku życia.

Ceny w Berlinie - karty turystyczne

W przypadku planów odwiedzenia większej ilości atrakcji i korzystania z komunikacji publicznej możemy rozważyć zakup którejś z kart turystycznych. Popularnym wyborem jest oficjalna Berlin WelcomeCard, będąca połączeniem biletu czasowego na komunikację publiczną z kartą zniżkową na berlińskie atrakcje.

Karta WelcomeCard dostępna jest w różnych wariantach czasowych oraz z możliwością dokupienia opcji rozszerzonej z możliwością dojazdu do Poczdamu (+ Potsdam ABC).

Ceny Berlin WelcomeCard na strefy AB:

  • wersja 48-godzinna - 24€,
  • wersja 72-godzinna - 34€,
  • wersja 4-dniowa - 41€,
  • wersja 5-dniowa - 47€,
  • wersja 6-dniowa - 50€.

Rozszerzenie karty o opcję +Potsdam wiąże się z dopłatą w wysokości od 3 do 5€ (w zależności od wybranej wersji czasowej). Dostępna jest również wersje 72-godzinna z opcją zwiedzaniem Wyspy Muzeów w cenie 52€ (Berlin WelcomeCard AB + Museum Island) lub 55,00€ (Berlin WelcomeCard + Potsdam ABC + Museum Island). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Inną popularną kartą turystyczną jest 3-dniowa Museum Pass Berlin, która pozwala na darmowe odwiedzenie ponad 30 muzeów. Jej cena zaczyna się od 29,00€ (wersja ulgowa od 14,50€).

Ceny artykułów spożywczych w Berlinie

Ceny w berlińskich supermarketach są z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż w Polsce. Są jednak od tej reguły wyjątki, gdyż niektóre niemieckie produkty (np. żelki Haribo czy czekolada Ritter Sport) potrafią w niemieckich dyskontach kosztować mniej niż u nas.

Jeśli chcielibyśmy oszczędzić na zakupach żywnościowych powinniśmy wypatrywać najtańszych dyskontów takich jak Aldi i Lidl. Drożej jest w sklepach marki Edeka czy Rewe, ale oferują one większy i bardziej urozmaicony wybór produktów.

Ceny w Berlinie - restauracje

W Berlinie funkcjonuje niezliczona ilość restauracji z kuchnią z całego świata. W tych lepszych cena dania głównego rozpoczyna się od 15 - 20€, ale na szczęście Berlin jest wielokulturowym tyglem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kawałek od centrum nietrudno znaleźć skromniejsze lokale gastronomiczne z kuchnią orientalną czy niemiecką, w których zjemy duże porcje za 8 - 12€.

Jedzenie w rozsądnych cenach podawane jest w pijalniach piwa, dzięki czemu możemy napić się tego popularnego trunku i zjeść np. sznycla lub kiełbasę za około 5-10€. Innym pomysłem są spróbowanie bardziej urozmaiconych dań są hale targowe (np. Markthalle Neun).

Ceny w Berlinie - street food

Jeśli chcemy zjeść jeszcze taniej, to Berlin ma dla nas całą gamę najróżniejszych budek czy food trucków z ulicznym jedzeniem (street-food). W końcu to właśnie w stolicy Niemiec wymyślono currywurst (kiełbasa posypaną przyprawą curry) czy döner kebap. Oprócz nich w wielu miejscach dostaniemy frytki, inne rodzaje kiełbasy (wurst), falafele czy pudełka z makaronem na wynos.

W zależności od typu dania, zapłacimy 2,50 - 6€ i powinniśmy na jakiś czas zaspokoić głód.

  • Döner kebap - od około 4,50€
  • Currywurst - od około 2,20€
  • Bratwurst - od około 2,50-3,50€
  • Frytki - od około 1,80€

Ceny w Berlinie - piwo i alkohol

Za niemieckie piwo w typowym pubie lub normalnej restauracji zapłacimy pomiędzy 2,50 a 4€. Droższe może być piwo butelkowane lub rzemieślnicze (kraftowe) oraz warzone zgodnie ze sztuką piwo Berliner Weisse , będące tradycyjnym berlińskim stylem.

Nieco drożej może być w pubach oraz w dobrych restauracjach w najbardziej turystycznej okolicy, ale wystarczy ruszyć trochę dalej i ceny powinny być zdecydowanie bardziej przyjazne.

Koszt zakwaterowania w Berlinie

Koszt zakwaterowania w Berlinie ostatnimi czasy należy do dość wysokich. O ile dawniej spokojniej mogliśmy znaleźć dobrze oceniane noclegi blisko centrum nawet za około 60-70€ za dobę, tak w tym momencie cena większości popularnych obiektów w sezonie przekroczyła barierę 80€.

Dobrym przykładem jest hotel MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof położony koło dworca, który dawniej uchodził za budżetowy, ale obecnie jego ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Jeśli szukasz pomysłów na nocleg w Berlinie sprawdź też nasz przewodnik: Gdzie spać w Berlinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama