Ceny w Berlinie (2017)

Berlin, stolica Niemiec i niemieckich start-upów, a zarazem jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów z Polski. Miasto w którym znajdziemy niesamowitą mieszankę kultur i zachowań. Na szczęście dla turystów, Berlin nie jest miastem przesadnie drogim - szczególnie w porównaniu z innymi dużymi miastami w Niemczech. Przy dobrym zaplanowaniu można go zwiedzić w naprawdę rozsądnej kwocie.

Na pewno spory udział w tym ma fakt, że Berlin jest miastem z dużą ilością studentów z całego świata. Przyczyniło się to do powstania wielu restauracji oferujących dobre jedzenie w niskich cenach, a najważniejsze jednostki kulturalne chcą być dostępne dla każdego.

Artykuł skupia się na Berlinie, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Niemczech, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Niemczech

Ceny artykułów spożywczych

Ceny artykułów spożywczych w marketach są podobne w całych Niemczech. Aby zapłacić mniej, warto rozejrzeć się za popularnymi dyskontami: Aldim, Lidlem czy Penny Market'em.

Produkt Cena Sieć
Nektarynki (na wagę) - 1 kg 2,99€ Kaufland
Czekolada Ritter Sport (100g) 1,09€ Lidl
Serek Philadelphia, różne rodzaje 1,51€ Lidl
Fanta / Sprite - 1,25L 0,89€ Penny
Żelki HARIBO - Złote misie, opakowanie - 360 g 1,19€ Penny

Więcej przykładów umieściliśmy w artykule Ceny w Niemczech.

Ceny w restauracjach

W Berlinie znajdziemy niezliczoną ilość restauracji. W tych lepszych cena dania głównego rozpoczyna się od 15 - 20€. Oczywiście, w najlepszych restauracjach cena może być nawet dwu lub trzykrotnie wyższa.

Na szczęście Berlin jest tyglem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kawałek od centrum znajdziemy mniejsze restaurację z kuchnią orientalną czy niemiecką, w których zjemy za 8 - 12€.

W rozsądnych cenach jedzenie podawane jest również w pijalniach piwa, dzięki czemu możemy wypić piwo i zjeść np. sznycla lub kiełbasę za około 7 - 10€.

Ceny ulicznego jedzenia

Jeśli chcemy zjeść jeszcze taniej, to Berlin ma dla nas całą gamę najróżniejszych budek czy food trucków z ulicznym jedzeniem. Zaczynając od popularnej kiełbasy (wurst), na falafelach, kebabach i pudełkach z makaronem kończąc.

W zależności od typu dania, zapłacimy 2 - 5€ i powinniśmy być syci na wiele godzin.

Ceny alkoholu

Za niemieckie piwo w pubie lub restauracji zapłacimy 2,50 - 4,00€ w zależności od lokalizacji. Droższe może być piwo importowane lub popularne w Polsce rzemieślnicze (kraftowe).

Najdrożej będzie w pubach oraz w dobrych restauracjach w samym centrum, warto jednak odejść trochę dalej i ceny powinny być zdecydowanie niższe.

Ceny atrakcji

Ilość atrakcji w Berlinie może przytłaczać. Znajdziemy tu niesamowite muzea, galerie sztuki oraz historyczne budowle. Niestety, jakość też ma swoją cenę i Berlin dla zwiedzających nie jest tani.

Muzeum Pergamońskie 12,00€
Wszystkie muzea na Wyspie Muzeów 18,00€
Wejście na kopułę parlamentu (Reichstag) darmowe
Katedra berlińska wraz z kopułą 7,00€
Zoo 14,50€
Zoo oraz akwarium 20,00€
Wjazd na wieżę telewizyjną 13,00€
Muzeum historii naturalnej (Museum für Naturkunde) 8,00€
LEGOLAND - Discovery Centre Berlin 18,50€ (online od 11,00€)
Muzeum Żydowskie 8,00€

Karty do zwiedzania

Jeśli mamy a planach zwiedzić wiele popularnych atrakcji warto pomyśleć o jednej z dostępnych kart do zwiedzania miasta: Berlin Pass, Museum Pass Berlin lub Berlin WelcomeCard.

Decydując się na odwiedziny wielu płatnych miejsc warto rozważyć kartę Berlin Pass, która w przypadku wersji dwudniowej kosztuje 99€, a w przypadku trzydniowej 119€. Jeśli chcemy mieć wliczony również transport, zapłacimy kolejno 115€ i 145€.

Dostępna jest również wersja karty dla dzieci (w wieku od 6 do 14 lat) - Child Berlin Pass, bez transportu kosztuje ona: na 2 dni - 52€, na 3 dni - 62€, natomiast wersja z transportem kosztuje odpowiednio: 62€ i 79€.

Kartę Berlin Pass można zakupić na oficjalniej stronie BERLIN PASS.

Jeśli zależy nam głównie na muzeach, warto pomyśleć o karcie Museum Pass, która kosztuje 24€ i pozwala na wejście do większości muzeów w mieście w ciągu kolejnych 3 dni.

Inną opcją, będącą połączeniem biletów na komunikację publiczną ze zniżkami na atrakcje w mieście jest Berlin WelcomeCard dostępną w różnych wersjach czasowych oraz z możliwością przejazdu do Poczdamu (+ Potsdam). Ceny zaczynają się od 19,90€, do 42,00€. Dopłata +Potsdam to koszt 2,00 - 4,00€. Dostępne są również wersje 72-godzinne ze zwiedzaniem Wyspy Muzeów w cenie 44,00 - 46,00€.

Ceny komunikacji miejskiej

Pojedyncze bilety komunikacji miejskiej w Berlinie są drogie. Jeśli chcemy aktywnie zwiedzać miasto różne rejony miasta warto pomyśleć o zakupie biletów dziennych. Jeśli natomiast mamy nocleg w dobrej lokalizacji, możemy po mieście poruszać się pieszo.

Bilet na pojedynczy przejazd w strefie AB 2,80€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie BC 3,10€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie ABC 3,40€
Bilet na krótki przejazd, kolejka - do 3 przystanków, wliczając przesiadki, autobus/tramwaj - do 6 przystanków bez przesiadki 1,70€
Bilet dzienny (strefa AB) 7,00€
Bilet dzienny grupowy, do 5 osób (strefa AB) 19,90€
Bilet tygodniowy 30,00€

Koszt zakwaterowania

Koszt zakwaterowania w Berlinie należy do umiarkowanych, chociaż wszystko zależy od sezonu oraz lokalizacji. Tańszy hostel z prywatną łazienką w dobrej lokalizacji lub hotel poza centrum będzie kosztował nas przynajmniej 40-50€.

Budżetowy hotel w centrum to koszt zaczynający się od około 50-70€.

Przykładowe noclegi:

MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof

Budżetowy hotel sieci MEININGER. Nie jest najtańszy, jednak znajduje się w idealnym miejscu - pomiędzy dworcem głównym i budynkiem parlamentu (Reichstagu), lokalizacja rekompensuje cenę, która i tak w porównaniu z hotelami w okolicy nie jest wygórowana. W hotelu znajduje się przechowywalnia bagażu.

Sprawdź stronę MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof

B&B Hotel Berlin-Tiergarten

Nowoczesny hotel położony w dzielnicy Tiergarten (niedaleko ogrodu zoologicznego). Kilkaset metrów od hotelu znajdujemy się stacja kolejowa S-Bahn którą dojedziemy do Alexanderplatz.

Sprawdź stronę B&B Hotel Berlin-Tiergarten

Wyszukaj inne noclegi w Berlinie

Z powodu swojego studenckiego charakteru, w Berlinie znajdziemy wiele hosteli, w których możemy znaleźć współdzielone pokoje za 10-20€.


Reklama