Ceny w Berlinie

Berlin to stolica Niemiec i niemieckich start-upów, a zarazem jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów z Polski miejsc. Jest to miasto, w którym znajdziemy niesamowitą mieszankę kultur, atrakcji oraz kuchni z całego świata.

Berlin nie należy do najdroższych niemieckich metropolii (zwłaszcza w porównaniu z Monachium), ale z perspektywy turystów z Polski może wydać się drogi. Na szczęście przy dobrym zaplanowaniu wizyty możemy zwiedzić stolicę Niemiec w rozsądnej kwocie.

Artykuł skupia się na Berlinie, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Niemczech, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Niemczech

Ceny artykułów spożywczych

[stan na 2017 rok]

Ceny artykułów spożywczych w marketach są podobne w całych Niemczech. Aby zapłacić mniej, warto rozejrzeć się za popularnymi dyskontami: Aldim oraz Lidlem.

Produkt Cena Sieć
Nektarynki (na wagę) - 1 kg 2,99€ Kaufland
Czekolada Ritter Sport (100g) 1,09€ Lidl
Serek Philadelphia, różne rodzaje 1,51€ Lidl
Fanta / Sprite - 1,25L 0,89€ Penny
Żelki HARIBO - Złote misie, opakowanie - 360 g 1,19€ Penny

Więcej przykładów umieściliśmy w artykule Ceny w Niemczech.

Ceny w restauracjach

[stan na 2017 rok]

W Berlinie znajdziemy niezliczoną ilość restauracji. W tych lepszych cena dania głównego rozpoczyna się od 15 - 20€.

Na szczęście Berlin jest tyglem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kawałek od centrum znajdziemy mniejsze restaurację z kuchnią orientalną czy niemiecką, w których zjemy duże porcje za 8 - 12€.

Jedzenie w rozsądnych cenach podawane jest w pijalniach piwa, dzięki czemu możemy napić się tego popularnego trunku i zjeść np. sznycla lub kiełbasę za około 5-10€.

Ceny ulicznego jedzenia

Jeśli chcemy zjeść jeszcze taniej, to Berlin ma dla nas całą gamę najróżniejszych budek czy food trucków z ulicznym jedzeniem. Zaczynając od popularnej kiełbasy (wurst), na falafelach, kebabach i pudełkach z makaronem kończąc.

W zależności od typu dania, zapłacimy 2 - 5€ i powinniśmy być syci na wiele godzin.

  • Döner kebap - od około 4,50€
  • Currywurst - od około 2,20€
  • Bratwurst - od około 2,50-3,00€
  • Frytki - od około 1,80€

Ceny alkoholu

Za niemieckie piwo w pubie lub restauracji zapłacimy 2,50 - 4€ w zależności od lokalizacji. Droższe może być piwo butelkowane lub rzemieślnicze (kraftowe).

Najdrożej będzie w pubach oraz w dobrych restauracjach w samym centrum, warto jednak ruszyć trochę dalej i ceny powinny być zdecydowanie bardziej przyjazne.

Ceny atrakcji

[stan na styczeń 2020]

Ilość atrakcji w Berlinie może przytłaczać. Znajdziemy tu najwyższej klasy muzea, galerie sztuki oraz historyczne budowle. Niestety, jakość też ma swoją cenę i Berlin dla pragnących zwiedzić wszystkie z najważniejsze z placówek nie będzie tani.

Muzeum Pergamońskie + Panorama (Pergamonmuseum + Das Panorama) 19,00€
Wyspa Muzeów 18,00€
Wejście na kopułę parlamentu (Reichstag) darmowe
Katedra berlińska wraz z kopułą 7,00€
Zoo 15,50€
Zoo oraz akwarium 21,00€
Wieża telewizyjna od około 17,50€
Muzeum historii naturalnej (Museum für Naturkunde) 8,00€
LEGOLAND - Discovery Centre Berlin 19,50€ (online około 13,70€)
Muzeum Żydowskie 8,00€

Karty do zwiedzania

[stan na 22 stycznia 2020]

Jeśli mamy a planach zwiedzić wiele popularnych atrakcji warto pomyśleć o jednej z dostępnych kart do zwiedzania miasta: Berlin Pass, Museum Pass Berlin lub Berlin WelcomeCard.

Planując skorzystanie z najdroższych atrakcji możemy rozważyć zakup karty Berlin Pass, która kosztuje 124€ i ważna jest 3 dni. Cena jest niemała, ale przy dobrym rozplanowaniu zwiedzania może pozwolić na pewne oszczędności.

Dostępna jest również wersja karty dla dzieci (w wieku od 6 do 14 lat) - Child Berlin Pass, bez transportu kosztuje ona 92€. Ważna również 3 dni.

Kartę Berlin Pass można zakupić na oficjalniej stronie BERLIN PASS.

Jeśli zależy nam głównie na muzeach, to lepszym rozwiązaniem może być karta Museum Pass, która kosztuje 29€ i pozwala na odwiedzenie około 30 państwowych muzeów oraz wystaw w ciągu kolejnych 3 dni. Więcej informacji: pod tym linkiem.

Inną opcją jest karta Berlin WelcomeCard. Jest ona połączeniem biletu czasowego na komunikację publiczną z kartą zniżkową na atrakcje w mieście. Karta WelcomeCard dostępna jest w różnych wariantach czasowych oraz z możliwością dokupienia opcji rozszerzonej z możliwością dojazdu do Poczdamu (+ Potsdam).

Ceny Berlin WelcomeCard zaczynają się od 23€ (wersja 48-godzina), a najdłuższym wariantem jest karta 6-dniowa za 49,00€. Rozszerzenie karty o opcję +Potsdam wiąże się z dopłatą w wysokości od 3 do 5€ (w zależności od wybranej wersji czasowej).

Dostępna jest również wersje 72-godzinna z opcją zwiedzaniem Wyspy Muzeów w cenie 51€ (Berlin WelcomeCard AB + Museum Island) - 55,00€ (Berlin WelcomeCard + Potsdam ABC + Museum Island). Więcej na oficjalnej stronie: LINK.

Ceny komunikacji miejskiej

[styczeń 2020]

Pojedyncze bilety komunikacji miejskiej w Berlinie należą do drogich. Jeśli chcemy aktywnie zwiedzać różne rejony miasta warto pomyśleć o zakupie biletów czasowych.

Bilet na pojedynczy przejazd w strefie AB 2,90€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie BC 3,30€
Bilet na pojedynczy przejazd w strefie ABC 3,60€
Bilet na krótki przejazd, kolejka - do 3 przystanków, wliczając przesiadki, autobus/tramwaj - do 6 przystanków bez przesiadki 1,90€
Bilet dzienny (strefa AB) 8,60€
Bilet dzienny grupowy, do 5 osób (strefa AB) 23,50€
Bilet tygodniowy 34,00€

Więcej: Komunikacja miejska w Berlinie: metro, bilety, autobusy.

Koszt zakwaterowania

Koszt zakwaterowania w Berlinie należy do umiarkowanych, chociaż wszystko zależy od sezonu oraz lokalizacji. Tańszy hostel z prywatną łazienką w dobrej lokalizacji lub hotel poza centrum będzie kosztował nas przynajmniej 40-50€.

Budżetowy hotel w centrum to koszt zaczynający się od około 50-70€.

Przykładowe noclegi:

MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof

Budżetowy hotel sieci MEININGER. Nie jest najtańszy, jednak znajduje się w idealnym miejscu - pomiędzy dworcem głównym i budynkiem parlamentu (Reichstagu), lokalizacja rekompensuje cenę, która i tak w porównaniu z hotelami w okolicy nie jest wygórowana. W hotelu znajduje się przechowywalnia bagażu.

Sprawdź stronę MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof

B&B Hotel Berlin-Tiergarten

Nowoczesny hotel położony w dzielnicy Tiergarten (niedaleko ogrodu zoologicznego). Kilkaset metrów od hotelu znajdujemy się stacja kolejowa S-Bahn którą dojedziemy do Alexanderplatz.

Sprawdź stronę B&B Hotel Berlin-Tiergarten

Wyszukaj inne noclegi w Berlinie

Z powodu swojego studenckiego charakteru, w Berlinie znajdziemy wiele hosteli, w których możemy znaleźć współdzielone pokoje za 10-20€.

Jeśli szukasz więcej pomysłów na nocleg w Berlinie sprawdź też nasz tekst: Gdzie spać w Berlinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.


Reklama