Punkty widokowe Berlina

Berlin to miasto wielokulturowe, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zaciekawić tutaj mogą zabytkowe atrakcje, począwszy od Katedry, a także kolekcje kompleksu muzealnego - Wyspy Muzeów. Niemiecka stolica jest także miejscem, gdzie zauważymy nowoczesne akcenty w architekturze, np. odbudowana część budynku Parlamentu, którą jest znana i podziwiana szklana kopuła. Kolejnym miejscem jest nowoczesne i bardzo duże centrum handlowe KaDeWe, w którym można kupić niemal wszystko.

Nie zapominajmy, że Berlin to również kolejne miasto, które można oglądać z góry. We wpisie przedstawiamy punkty widokowe tego miasta.

Najlepsze punkty widokowe w Berlinie:

  • Kolumna Zwycięstwa - Siegessäule
  • Kopuła Katedry - Berliner Dom
  • Wieża telewizyjna - Berliner Fernsehturm
  • Dach i kopuła Reichstagu
  • Pomnik Muru Berlińskiego

Widok z Kolumny Zwycięstwa - Siegessäule

Kolumna Zwycięstwa czyli Siegessäule to niemiecka kolumna znajdująca się w punkcie krzyżującym się trzech dużych ulic, na placu Großer Stern, pośrodku ogromnego parku Großer Tiergarten. Monument upamiętnia zwycięstwa Prus nad Danią podczas wojny duńskiej, a także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją.

Kolumna mierzy 66,89 m, wraz z figurą, która umieszczona jest na szczycie kolumny. Wzniesiona figura została wykonana z brązu, przedstawia Nike, której wysokość to 8,30 m, a jej waga to aż 35 ton.

Kolumna służy także jako punkt widokowy w mieście, z którego widać przede wszystkim zieloną część niemieckiej stolicy, a nieco w oddali ukazuje się także diabelski młyn i bezpośrednio za nim Brama Brandenburska. Platforma widokowa znajduje się na wysokości prawie 51 metrów (50,66 m), aby się na nią dostać należy pokonać 285 schodów.

Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa - Berlin

Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa w Berlinie

Widok z kopuły Katedry - Berliner Dom

Katedra w Berlinie - Berliner Dom to ewangelicka katedra, która została zbudowana pomiędzy 1894 a 1905 rokiem. Jest ona największą świątynią w Berlinie. Udostępniona jest dla zwiedzających, dodatkowo w Katedrze możemy się udać na jej dach, skąd warto podziwiać widoki na miasto i Lustgarten - plac znajdujący się przed katedrą ("Ogród przyjemności)". Taras widokowy na Katedrze pozwala dostrzec także niektóre detale kopuły, na której się znajduj, np. rzeźby zdobiące górną część Świątyni czy wieżyczkę.

Berlin- Widok z kopuły Katedry - Berliner Dom

Berlin - Widok z kopuły Katedry - Berliner Dom

Widok na plac przed Katedrą w Berlinie z kopuły Katedry - Berliner Dom

Widok na Berlin z kopuły Katedry - Berliner Dom

Widok z wieży tv

Berliner Fernsehturm to wieża telewizyjna w Berlinie, zlokalizowana jest obok Alexanderplatz - dzielnica Mitte.

Dzisiaj jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji w mieście, ponieważ spełnia podwójną funkcję, pierwszą z nich jest taras widokowy, który jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wieża funkcjonuje także jako restauracja, która znajduje się u góry, co jest drugim atrakcyjnym aspektem tego miejsca. Przychodzą tu nie tylko turyści, także mieszkańcy stolicy Niemiec.

Co jest takiego w tym miejscu, i dlaczego jest tak chętnie odwiedzane? Obrotowa konstrukcja kuli, na której umieszczone zostały stoliki znajdujące się w restauracji. Obszar przeznaczony dla gości lokalu znajduje się na obrotowej części pierścienia, którego pełen obrót wykonywany jest w czasie 30 minut. Możemy tam zjeść obiad, kolację, skosztować wyśmienitych deserów i napić się lokalnego piwa. A wszystko to z widokiem na miasto.

Na jakiej wysokości znajduje się punkt widokowy, a na jakiej restauracja? Miejsce przeznaczone do obserwacji miasta znajduje się na wysokości ponad 200 metrów (203,8 metra), natomiast restauracja (207,5 metra).

Obecnie wysokość wieży to aż 368 metrów, wcześniej wynosiła ona niewiele mniej, bo 365 metrów, różnica wynika z zainstalowanej nowej anteny. Ceny uzależnione są od godziny wjazdu. Najlepiej wcześniej dokonać rezerwacji na odpowiadającą nam porę dnia.

Berlin - podświetlona wieża telewizyjna wieczorem

Widok na Berlin z wieży telewizyjnej

Widok z dachu i kopuły Reichstagu

Reichstag jest siedzibą niemieckiego Bundestagu. Budynek został wybudowany w stylu barokowym. W 1933 roku w wyniku pożaru został niemal całkowicie zniszczony. W latach 60. został odbudowany w nowej formie i ponownie przebudowany w 1991–1999. Dzisiaj wyróżnia go dodatkowo szklana kopuła, którą można podziwiać także od środka.

Aby dostać się do Reichstagu i wejść pod szklaną kopułę należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce. Rezerwacji można dokonywać przez internet lub w specjalnie do tego celu zamieszczonej budce znajdującej się przed siedzibą Bundestagu.

Szklana kopuła zapewnia zapewnia ciekawe spotkanie z nowoczesną architekturą, lecz nie tylko. Kopuła ale także inne części "dachu" obiektu spełniają dodatkową funkcję - punktu widokowego. Zobaczyć stąd można przede wszystkim zielone ogrody Tiergarten, Bramę Brandenburską oraz Katedrę.

Reichstag nie jest wysoki, dlatego nie zobaczymy stąd wielu rzeczy, jednak polecamy go nie tylko ze względu na wyjątkową i unikalną konstrukcję kopuły.

Widok z Reichstagu na Berlin
Widok z Reichstagu na miasto - Berlin

Szklana kopuła Reichstagu od środka Berlina i szklana kopuła Reichstagu od środka

Widok z Pomnika Muru Berlińskiego (Gedenkstätte Berliner Mauer)

Innym ciekawym punktem widokowym w stolicy Niemiec jest wieża w okolicach Pomnika Muru Berlińskiego (adres: Bernauer Straße 111). To właśnie tutaj znajduje się najlepiej zachowana część dawnych zasieków i umocnień. W pobliżu działa niewielkie muzeum oraz kaplica. Tymczasem przy ulicy Bernauer wzniesiono kilkupiętrowy budynek z tarasem widokowym. Można się nań dostać po schodach lub windą. Spojrzenie z góry pozwala zorientować się jak wyglądał Mur Berliński - doskonale widać pas ziemi niczyjej, dwie linie murów i zachowaną wieżyczkę strażniczą.

Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny. [aktualizacja maj 2018]

Na niższych piętrach znajduje się interesująca wystawa poświęcona historii Muru Berlińskiego oraz ludziom, którzy walczyli o zjednoczenie Niemiec.

Dojechać można tu tramwajem (przystanek Gedenkstätte Berliner Mauer) lub metrem (najbliższa stacja Bernauer Straße).


Reklama