Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe w Berlinie - darmowe i płatne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2024

Berlin rozciąga się na znacznej odległości i jeśli chcielibyśmy choćby częściowo objąć go wzrokiem, to najpierw powinniśmy znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Szczęśliwie stolica Niemiec posiada w swojej ofercie wiele darmowych i płatnych punktów widokowych, z których możemy obejrzeć panoramę miasta z różnej perspektywy. W naszym artykule przedstawiamy najciekawsze z nich.

Wybierasz się do stolicy Niemiec? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik po atrakcjach Berlina

Taras na dachu Humboldt Forum - najnowszy punkt widokowy w Berlinie

Humboldt Forum, czyli odbudowany Pałac Berliński, jest jedną z najnowszych atrakcji na turystycznej mapie Berlina. Wewnątrz gmachu powstały placówki kulturalne, a na jego dachu, na wysokości około 30 metrów, utworzono panoramiczny taras widokowy, z którego będziemy mogli spojrzeć chociażby na zabudowę sąsiedniej Wyspy Muzeów, a nawet zobaczymy położoną znacznie dalej Bramę Brandenburską.

Wstęp na taras widokowy od jakiegoś czasu jest płatny i kosztuje 5,00 (21,55 zł). Dostępny jest również bilet ulgowy w cenie 2,50 (10,77 zł), m.in. dla studentów powyżej 19 roku życia. Wstęp jest bezpłatny dla dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia.

Na górę zawiezie nas winda, dzięki czemu atrakcja dostępna jest również dla osób z ograniczoną mobilnością. Musimy tylko pamiętać o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji na oficjalnej stronie, podczas której

Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu atrakcja była nieczynna we wtorki.

Widok z kopuły Katedry (Berliner Dom)

Tuż obok odbudowanego pałacu stoi wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku ewangelicka Katedra Berlińska (Berliner Dom), będąca największą świątynią w całym mieście. Katedra dostępna jest do zwiedzania (po zakupie biletu), a jednym z najpopularniejszych punktów na trasie wycieczki jest możliwość wdrapania się na kopułę, gdzie na wysokości około 50 metrów czekać na nas będzie przyjemny widok na okolicę, w tym na rozciągający się przed świątynią plac Lustgarten (pol. ogród przyjemności), wspomniany już Humboldt Forum czy położony nieco dalej słynny Czerwony Ratusz.

Podczas spaceru po kopule będziemy mieć również unikalną szansę na bliższe spojrzenie na detale architektoniczne budowle (m.in. rzeźby, pokrycie dachu czy wieżyczki).

Pamiętajmy, że aby dostać się na dach będziemy musieli pokonać około 270 schodów. Wejście na kopułę wliczone jest w cenę biletu do katedry - cena 10,00 (43,10 zł). Więcej informacji o cenach biletów znajdziecie na oficjalnej stronie atrakcji.

Berlin- Widok z kopuły Katedry - Berliner Dom
Berlin- Widok z kopuły Katedry - Berliner Dom
Widok na plac Lustgarten przed Katedrą w Berlinie
Widok na plac Lustgarten przed Katedrą w Berlinie
Widok na Czerwony Ratusz z kopuły Katedry - Berliner Dom
Widok na Czerwony Ratusz z kopuły Katedry - Berliner Dom

Widok z dachu i kopuły Reichstagu - darmowy punkt widokowy w Berlinie

Reichstag w Berlinie to siedziba niemieckiego Bundestagu, świadek bolesnej historii naszych zachodnich sąsiadów i popularny punkt widokowy w Berlinie. Pierwotnie gmach powstał pod koniec XIX wieku, lecz w 1933 roku w wyniku pożaru został niemal całkowicie zniszczony. W latach 1961-1973 podjęto się jego odbudowy w historycznej formie, a kilka lat po zjednoczeniu Niemiec (lata 1995-99) przeprowadzono jego gruntowną przebudowę, podczas której powstała słynna szklana kopuła.

Obecnie kopuła oraz dach budowli udostępniane są zwiedzającym podczas krótkich i darmowych wycieczek. Mimo że gmach Reichstagu nie należy do najwyższych i nie zobaczymy z jego szczytu wielu odległych miejsc, to spokojnie dosięgniemy wzrokiem zielone ogrody Tiergarten, Bramę Brandenburską oraz Katedrę Berlińską (Berliner Dom).

Celem wycieczki na dach Reichstagu nie sa jednak wyłącznie widoki, ale również sama możliwość zobaczenia tej nowoczesnej, oszklonej konstrukcji od środka.

Zwiedzanie kopuły oraz spacer po dachu organizowane są w grupach wpuszczanych co kwadrans. Wejście jest darmowe, ale musimy dokonać wcześniejszej rezerwacji na konkretny dzień i godzinę. Najlepiej zrobić to online na oficjalnej stronie parlamentu.

Alternatywą jest pobranie biletu w centrum informacyjnym mieszczącym się tuż obok parlamentu (przy ulicy Scheidemannstraße), lecz w takim przypadku musimy liczyć się z trzema rzeczami: rezerwacji dokonujemy z przynajmniej dwugodzinnym wyprzedzeniem, w sezonie letnim kolejka biletowa potrafi być bardzo długa, no i przy dużym zainteresowaniu może po prostu zabraknąć miejsc. W centrum informacyjnym dokonamy rezerwacji wyłącznie na trzy najbliższe dni, wliczając w to dzień bieżący.

Widok z Reichstagu na Berlin
Widok z Reichstagu na Berlin
Widok z Reichstagu na miasto - Berlin
Widok z Reichstagu na miasto - Berlin
Wnętrze szklanej kopuły Reichstagu
Wnętrze szklanej kopuły Reichstagu

Widok z wieży telewizyjnej (Berliner Fernsehturm)

Wieża Telewizyjna (niem. Berliner Fernsehturm) należy do największych symboli Berlina i jednocześnie do najczęściej odwiedzanych atrakcji w całych Niemczech. Budowla ta stoi przy placu Aleksandra (czyli słynnym Alexanderplatz).

Na górę wieży wjeżdżamy windą, gdzie na wysokości 203 m czeka na nas taras widokowy. Nieco wyżej, na wysokości 207 m, znajduje się restauracja ze stolikami umieszczonymi na ruchomej platformie, która w mniej niż godzinę wykonuje pełen obrót (dzięki czemu w trakcie posiłku będziemy mogli oglądać Berlin z różnej perspektywy).

Wieża Telewizyjna ma jednak kilka oczywistych minusów - należą do nich: bardzo wysokie ceny, tłumy turystów oraz widok zza szyby. Naszym zdaniem na Berliner Fernsehturm warto wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy skorzystać z restauracji (gdzie zjemy danie główne i naprawdę smaczny deser). W innym wypadku lepszym wyborem może być któryś z innych punktów widokowych.

Jeśli zdecydujemy się na wjazd na Wieżę Telewizyjną warto zapoznać się z zasadami zakupu biletów, które najlepiej nabyć online, dzięki czemu w sezonie ominiemy kolejki. Przy zakupie online ceny zaczynają się od aż 22,50 (96,97 zł).

Niestety, mimo windy atrakcja ta nie jest przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością (początkowy fragment trzeba pokonać schodami).

Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym przewodniku Wieża Telewizyjna w Berlinie.
Kula Wieży Telewizyjnej
Kula Wieży Telewizyjnej

Taras widokowy w hotelu Park Inn

Wciąż niewielu turystów odwiedzających Berlin zdaje sobie sprawę, że przy Alexanderplatz znajduje się jeszcze jeden, i to znacznie tańszy punkt widokowy, który mieści się w budynku hotelu Park Inn na wysokości około 120 m. Do jego zalet należy dopisać fakt, że od widoku nie rozdziela nas szyba.

Naszym zdaniem jest to świetna alternatywa do drogiej Wieży Telewizyjnej, choć warto zdawać sobie sprawę, że nie odnajdziemy tam widoku na cztery strony świata - taras skierowany jest w stronę wspomnianej Wieży Telewizyjnej.

Widok z tarasu widokowego w hotelu Park Inn w Berlinie
Widok z tarasu widokowego w hotelu Park Inn w Berlinie

Bilet na taras widokowy w hotelu Park Inn kosztuje 6,00 (25,86 zł) i zapłacimy za niego przed skorzystaniem z atrakcji - możemy tego dokonać w recepcji lub już na górze, w obu przypadkach płatność możliwa jest tylko gotówką (więcej informacji o godzinach otwarcia i zasadach znajdziecie tutaj). Żeby dostać się na górę musimy skorzystać z windy, a następnie pokonać pięć ostatnich pięter schodami.

PANORAMAPUNKT na wieży Kollhoff

Kolejnym wartym polecenia punktem widokowym jest PANORAMAPUNKT, znajdujący się na ostatnich piętrach wieży Kollhoff - wysokiego na 101 m drapacza chmur położonego przy Placu Poczdamskim (niem. Potsdamer Platz). Okolica ta należy do najnowocześniejszych w Berlinie i pozwala na własne oczy przekonać się, jak wielką przemianę po zjednoczeniu kraju przeszła stolica Niemiec.

Na PANORAMAPUNKT wjedziemy jedną z najszybszych wind w Europie, która w około 20 sekund dowiezie nas na miejsce. Na szczycie oprócz tarasu widokowego dostępna jest również kawiarnia z panoramicznym widokiem. Ze szczytu wypatrzymy wiele z opisanych przez nas wcześniej obiektów, w tym m.in. Katedrę Berlińską, Wieżę Telewizyjną czy Kolumnę Zwycięstwa.

Opłata za wjazd na PANORAMAPUNKT wynosi 9,00 (38,79 zł). Więcej informacji o biletach i godzinach otwarcia znajdziemy na oficjalnej stronie atrakcji.

Jeśli goni nas czas, w sezonie możemy zaryzykować i zakupić droższy o 2 Euro bilet VIP, który umożliwia ominięcie kolejki do windy. Nie zawsze czas oczekiwania jest długi, jednak atrakcja ta należy do popularnych.

Widok z Kolumny Zwycięstwa (Siegessäule)

Kolumna Zwycięstwa czyli Siegessäule to wysoki pomnik znajdujący się na placu Großer Stern, pośrodku ogromnego parku Großer Tiergarten, w miejscu przecięcia się trzech dużych ulic. Monument upamiętnia zwycięstwa Prus nad Danią podczas wojny duńskiej, a także zwycięstwa w wojnie z Austrią oraz w wojnie z Francją.

Kolumna w całości mierzy 66,89 m. Na jej szczycie umieszczono odlaną z brązu statuę przedstawiającą boginię zwycięstwa Nike o wysokości 8,30 m i wadze 35 ton!

Kolumna wykorzystywana jest również jako punkt widokowy, z którego widać przede wszystkim okoliczny park Tiergarten, a nieco w oddali Bramę Brandenburską.

Platforma widokowa znajduje się na wysokości prawie 51 metrów (50,66 m), a żeby się na nią dostać należy pokonać 285 schodów.

Wejście na taras widokowy kolumny Siegessäule kosztuje 4,00 (17,24 zł) (płatność gotówką na miejscu). Dni i godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od sezonu i warunków pogodowych. Chcąc dostać się na górę musimy pokonać 285 schodów.

Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa - Berlin
Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa - Berlin
Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa w Berlinie
Widok z platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa w Berlinie

Punkt widokowy na kopule Katedry Francuskiej (Französischer Dom)

Kolejnym centralnie położonym punktem widokowym w Berlinie jest panoramiczny taras widokowy na kopule Katedry Francuskiej na słynnym placu Gendarmenmarkt, który oferuje przyjemny widok (bez szyby czy innych ograniczeń) na zabudowę placu oraz położone dalej zabytki (w tym Katedrę Berlińską czy Reichstag).

Wewnątrz Französischer Dom (co ciekawe - świątynia ta właściwie nie jest katedrą, a jej nazwa wywodzi się od francuskiego słowa dome oznaczającego kopułę) można zwiedzić również dodatkowo płatne muzeum poświęcone hugenotom (francuskim protestantom, którzy znaleźli schronienie w Brandenburgii).

Bilet na taras widokowy kosztuje 6,50€. Bilety możemy zakupić online lub na miejscu. Wejściówki kupujemy na konkretne okno czasowe, gdyż liczba osób mogąca w jednym momencie przebywać na kopule jest ograniczona. Aby dostać się na górę będziemy musieli pokonać 284 stopnie.

Wieża Juliusza na terenie Cytadeli Spandau

Współczesny Berlin jest olbrzymią metropolią zajmującą rozległy obszar. Nie zawsze tak jednak było, bowiem aż do roku 1920 wiele dzisiejszych dzielnic leżących na obrzeżach posiadało status samodzielnych miast. Jednym z przykładów jest Spandau, które otrzymało prawa miejskie nawet wcześniej niż sam Berlin.

Ozdobą Spandau jest zabytkowa Cytadela (niem. Zitadelle Spandau), uważana za jedną z najlepiej zachowanych renesansowych twierdz bastionowych w Europie.

Na terenie cytadeli stoi wzniesiona w około 1230 roku Wieża Juliusza (niem. Juliusturm), posiadająca status najstarszego zabytku na terenie współczesnego Berlina. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę Starego Spandau z kościołem św. Mikołaja. Spandau znajduje się jednak na tyle daleko od centrum Berlina, że nie zobaczymy stamtąd innych charakterystycznych obiektów stolicy Niemiec.

Bilet do Cytadeli Spandau kosztuje 4,50 (19,39 zł). W ramach wejściówki możemy nie tylko wejść na wieżę (do pokonania są 153 stopnie), ale również zwiedzić utworzone na miejscu muzea oraz wystawy.

Więcej o zwiedzaniu tego kompleksu przeczytacie w naszym przewodniku Cytadela Spandau (Zitadelle Spandau) w Berlinie
Widok z wieży Juliusza (Juliusturm) - zwiedzanie cytadeli Spandau w Berlinie
Widok z wieży Juliusza (Juliusturm) - zwiedzanie cytadeli Spandau w Berlinie

Widok z pawilonu przy Miejscu Pamięci Muru Berlińskiego przy Bernauer Straße

Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego (niem. Gedenkstätte Berliner Mauer) pod adresem Bernauer Straße Straße 111 jest najważniejszym monumentem upamiętniającym Mur Berliński. Jednym z elementów kompleksu jest pawilon informacyjny, na terenie którego utworzono taras widokowy.

Jest to jedyne miejsce w Berlinie, gdzie zobaczymy fragment Muru Berlińskiego w jego oryginalnym kształcie (w formie szerokiego pasa tzw. ziemi niczyjej otoczonego murem wewnętrznym i zewnętrznym) wraz z wieżyczką strażniczą. Warto jednak wspomnieć, że oprócz widoku na odcinek dawnych zasieków i umocnień niewiele więcej stamtąd wypatrzymy (ale to właśnie możliwość zobaczenia "prawdziwego" muru jest unikatowym doświadczeniem)

Wejście do pawilonu jest darmowe. Na taras widokowy możemy wejść po schodach lub wjechać windą. W budynku mieści się również muzeum poświęcone dziejom Muru Berlińskiego.

Mur Berliński oraz jego najważniejsze zachowane ślady opisaliśmy w naszym przewodniku Mur Berliński: krótka historia, mapa, szlak turystyczny i ciekawostki. Nie zapomnijcie do niego zajrzeć!
 Widok na centralny punkt Miejsca Pamięci Muru Berlińskiego
Widok na centralny punkt Miejsca Pamięci Muru Berlińskiego

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama