Podróże po Europie

Lazurowe Wybrzeże: atrakcje, miasta, ciekawe miejsca. Przewodnik po regionie.

Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), lub inaczej Riwiera Francuska, to umowna nazwa południowo-wschodniego wybrzeża Francji, które zasłynęło jako jeden z pierwszych regionów turystycznych współczesnej Europy. Najpierw przybywali tu arystokraci, wśród których dominowali majętni Brytyjczycy oraz Rosjanie (śladem po tych ostatnich są bogato zdobione cerkwie), a dziś Lazurowe Wybrzeże rokrocznie przyciąga kilkanaście milionów turystów z całego świata.

Ogród egzotyczny w Eze (Jardin exotique d’Èze
Ogród egzotyczny w Eze (Jardin exotique d’Èze

Riwiera Francuska słynie z umiarkowanego klimatu oraz gwarancji ponad 300 słonecznych dni w roku. Tutejsze lata nie są wcale tak upalne, a zimy, dzięki naturalnej ochronie Alp, potrafią być zaskakująco łagodne. We wschodniej części wybrzeża wytworzył się nawet specyficzny mikroklimat umożliwiający całoroczną uprawę cytrusów.

Co jednak warte podkreślenia - atrakcje Lazurowego Wybrzeża nie zamykają się wyłącznie w plażach i miasteczkach kurortowych. Odnajdziemy tu również liczne zabytki, muzea oraz urokliwe średniowieczne miasteczka położone dalej od linii brzegowej.

Zwiedzanie Villi Ephrussi de Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu - widoki z okien
Zwiedzanie Villi Ephrussi de Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu - widoki z okien

Granice Lazurowego Wybrzeża

Lazurowe Wybrzeże nie ma urzędowo ustalonych granic, choć powszechnie przyjęło się, że na wschodzie rozpoczyna się od leżącego bezpośrednio przy granicy francusko-włoskiej miasta Menton (pol. Mentona).

Nieco mniejszy konsensus panuje przy określaniu zachodniego krańca - w literaturze możemy spotkać się zarówno z twierdzeniem, że Riwiera Francuska kończy się już na Saint-Tropez, jak i z tezą, że dochodzi aż do Tulony czy nawet do sąsiadującego z Marsylią Cassis.

Niemal całe Lazurowe Wybrzeże znajduje się w granicach Francji - wyjątkiem jest miniaturowe księstwo Monako, które jest samodzielnym państwem i przynależy do niego mniej niż cztery kilometry linii brzegowej.

Menton - spacer po mieście
Menton - spacer po mieście

Atrakcje Lazurowego Wybrzeża - krótka charakterystyka

Francuska Riwiera w powszechnej świadomości kojarzona jest pełnymi przepychu plażami, największymi jachtami świata, kasynami, willami bogaczy oraz słynnym festiwalem filmowym w Cannes. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że oferta atrakcji Lazurowego Wybrzeża jest znacznie bardziej różnorodna i urozmaicona.

Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei
Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei

Na odwiedzających czekają tu m.in.:

  • różniące się od siebie charakterem oraz zabudową nadmorskie miasta oraz miasteczka - Nicea oraz miejscowości położone dalej na wschód posiadają typowo włoski charakter, gdyż w granicach Francji znalazły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, -położone na wysokich wzniesieniach urokliwe średniowieczne wioski z tradycyjną zabudową (ich lokalizacja nie jest przypadkowa; przez wiele wieków wybrzeże najeżdżali arabscy piraci, więc wioski budowano na trudnodostrępny terenie),
  • mury obronne, forty i twierdze - w tym fortyfikacje Antibes, do 1860 roku portu granicznego Francji, które przebudował słynny inżynier wojskowy Sébastien Vauban,
  • rozsiane po całym wybrzeżu muzea sztuki nowoczesnej - w Nicei odnajdziemy m.in. muzeum Henri Matisse’a, w Antibes pierwsze muzeum poświęcone Pablo Picassowi, a w Mentonie dwie placówki skupiające się na pracy mniej znanego w Polsce artysty Jeana Cocteau,
  • barokowe pałace oraz wspaniałe wille z ogrodami z okresu Belle Epoque,
  • trasy spacerowe z malowniczymi widokami (jedna z najpopularniejszych, Le Sentier du Littoral, prowadzi wzdłuż przylądka Cap d`Antibes),
  • zabytki z czasów rzymskich, w tym: górujący nad Monako monument Tropaeum Alpium, pozostałości term oraz amfiteatru w Nicei czy resztki akweduktu Bouillide w lesie kawałek od Antibes.
  • położone niedaleko linii brzegowej wyspy - w tym Wyspa św. Honorata koło Cannes, na której znajduje się działający od średniowiecza klasztor, czy sąsiadująca z nią Wyspa św. Małgorzaty, gdzie przetrzymywano słynnego więźnia znanego jako człowiek w żelaznej masce.

A to tylko część z atrakcji Francuskiej Riwiery. W dalszej części artykułu opisaliśmy wybrane miasta, wille oraz zabytki.

Brama Vence (Porte de Vence) w Saint-Paul-de-Vence
Brama Vence (Porte de Vence) w Saint-Paul-de-Vence

Jak zwiedzać Lazurowe Wybrzeże?

Aby przygotować efektywny plan zwiedzanie Francuskiej Riwiery warto zapoznać się ze specyfiką regionu oraz należy liczyć się z tym, że atrakcje są mocno porozrzucane po całym wybrzeżu, więc będzie nas czekać niemało przemieszczania się.

Właściwie tylko jedno miasto, Nicea, posiada na tyle dużo atrakcji, że ich zwiedzenie może nam zająć powyżej dwóch dni. Nieco więcej do zobaczenia jest też w Monako, gdzie spokojnie spędzimy cały dzień, a nawet dwa. W przypadku Mentony, Cannes i Antibes wszystko zależy od tego, czy planujemy skorzystać z okolicznych atrakcji (w przypadku Mentony z położonych na wzgórzach ogrodach, a Cannes z sąsiednich Wyspy Leryńskich). Jeśli tak, to warto zaplanować na nie calutki dzień, a jeśli nie, to wystarczy nam kilka godzin. Wizyta w pozostałych opisanych przez nas miejscach powinna zająć od kilku godzin do maksymalnie połowy dnia.

Planując aktywne korzystanie z droższych atrakcji Lazurowego Wybrzeża (rejsów czy zwiedzania willi) warto zapoznać się z kartą French Riviera Pass. Nie zawsze produkty tego typu są opłacalne, ale w przypadku tej konkretnej karty, i wyborze odpowiednich atrakcji, można naprawdę dużo zaoszczędzić. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Widok ze wzgórza zamkowego na Promenadę Anglików i Aleję Stanów Zjednoczonych w Nicei
Widok ze wzgórza zamkowego na Promenadę Anglików i Aleję Stanów Zjednoczonych w Nicei

Lazurowe Wybrzeże: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Nicea: atrakcje stolicy Lazurowego Wybrzeża

Nazywana stolicą Francuskiej Riwiery Nicea jest miastem nietypowym, wręcz unikalnym, które łączy w sobie cechy kurortu wakacyjnego z byciem nowoczesną metropolią (należy do największych miast we Francji). Żeby tego było mało, jej najstarsza część przypomina bardziej miasto włoskie niż francuskie, co właściwie nie powinno zaskakiwać, gdyż w granicach Francji znalazła się dopiero w 1860 roku (wcześniej była częścią Sabaudii).

Nicea posiada na tyle dużo atrakcji, że spokojnie możemy spędzić w niej kilka dni. Do zobaczenia są m.in.:

  • urokliwe Stare Miasto w Nicei z barokową zabudową (w tym wspaniałym Pałacem Lascaris) oraz wąskimi uliczkami,
  • wzgórze Cimiez z antycznymi zabytkami, secesyjnymi hoteli oraz muzeum Henri’ego Matisse’a,
  • ciągnąca się przez siedem kilometrów nadmorska Promenada Anglików, wzdłuż której stoją jedne z najbardziej luksusowych hoteli Lazurowego Wybrzeża,
  • muzea sztuki (w tym muzeum Marca Chagalla),
  • wzgórze zamkowe z punktami widokowymi oraz resztkami zniszczonej przez Francuzów twierdzy.

Więcej o zwiedzaniu Nicei przeczytacie w naszym przewodniku Nicea (Francja) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Hotel Negresco - Promenada Anglików, Nicea
Hotel Negresco - Promenada Anglików, Nicea

Monako: Skała Monakijska, Monte Carlo i inne atrakcje

Drugie najmniejsze państwo świata kojarzy się dziś przede wszystkim z wyścigami Formuły 1, kasynem Monte Carlo oraz niewyobrażalnym bogactwem, ale to nie wszystko, czym może pochwalić się księstwo zarządzane od średniowiecza przez ród Grimaldich.

Najstarsza część miasta (Monako-Ville) rozciąga się na legendarnej Skale Monakijskiej, która była zamieszkana już od czasów starożytnych. Do największych monakijskiej "starówki" należą Pałac Księcia Monako (udostępniony do zwiedzania) oraz wspaniałe Muzeum Oceanograficzne (Musée Océanographique) mieszczące się w jednym z najwspanialszych gmachów muzealnych w Europie.

Pozostały obszar państwa-miasta charakteryzuje się bardziej nowoczesną zabudową. Jego ozdobą jest wspaniałe kasyno Monte-Carlo, we wnętrzu którego znalazło się również miejsce na teatr. W pierwszej połowie dnia możemy zwiedzić je samodzielnie (z przewodnikiem audio), a w drugiej oddać się hazardowi ;)

Oprócz kasyna na szczególną uwagę zasługuje położony wysoko na wzgórzu Ogród Egzotyczny, na terenie którego znajduje się wejście do głębokiej jaskini (zwiedzamy ją z przewodnikiem), oraz kolekcja samochodów księcia Monako z około setką zabytkowych pojazdów.

Więcej: Monako: atrakcje, zabytki, ciekawostki. Zwiedzanie miniaturowego państwa zbytku i luksusu

Widok z Ogrodu Egzotycznego w Monako (Jardin exotique de Monaco)
Widok z Ogrodu Egzotycznego w Monako (Jardin exotique de Monaco)

Trofeum Augusta z widokiem na panoramę Monako

Wysoko nad Monako, na terenie niewielkiego miasteczka La Turbie, stoi Trofeum Augusta, czyli okazały monument będący jednym z najważniejszym śladów panowania Cesarstwa Rzymskiego nad tym terytorium. Wzniesiono go pomiędzy 7 a 6 rokiem p.n.e. dla uczczenia zwycięstw Oktawiana Augusta nad plemionami alpejskimi.

Mimo że dzisiejszy wygląd pomnika różni się od wersji oryginalnej - a przynajmniej tak powinniśmy zakładać, gdyż odbudowano go wyłącznie na podstawie skromnych zapisków - to powinien zaciekawić turystów zainteresowanych czasami starożytnymi. Na terenie stanowiska archeologicznego przygotowano niewielkie muzeum, a zwieńczeniem wizyty będzie wdrapanie się na szczyt monumentu, gdzie czekać na nas będzie taras widokowy z panoramą Monako oraz dalszej okolicy (w tym przylądka Cap-Ferrat).

Więcej: Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie

Monument Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie
Monument Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie

Po zwiedzeniu antycznego zabytku możemy pospacerować po samym La Turbie. Nie warto jednak rezerwować na to zbyt dużo czasu, gdyż historyczna cześć miasteczka to dosłownie kilka uliczek na krzyż..

W okolicy Jeśli przyjechaliśmy na miejsce samochodem, lub mamy więcej czasu na dłuższy spacer, to warto udać się na Głowę Psa (fr. Tête de Chien), jak oryginalnie nazwano wychodzącą w stronę Monako skałę. Znajdziemy tam popularny punkt widokowy z widokiem na księstwo Grimaldich oraz odległą Niceę.

Mentona: francuska stolica cytrusów

Mentona to położona najdalej na wschód miejscowość Lazurowego Wybrzeża, która znajduje się przy samej granicy francusko-włoskiej. Unikalne położenie w cieniu wysokich Alp Nadmorskich sprawia, że jest to najcieplejsze z miejsc całej Riwiery Francuskiej, co odczuwalne jest zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Dodatkowo wytworzył się tu specyficzny mikroklimat pozwalający na całoroczną uprawę cytrusów. Chlubą Mentony są cytryny, z których produkuje się m.in. likier limoncello oraz słodkie przetwory. Rokrocznie w lutym odbywa się poświęcony tym owocom festiwal Fête du citron, który trwa ponad dwa tygodnie i przyciąga powyżej 200 tysięcy osób!

Sama Mentona, która aż do XIX wieku była częścią księstwa Monako, może pochwalić się kilkoma wartymi uwagi atrakcjami. Wśród nich są:

  • pnące się w górę Stare Miasto z barokową zabudową, które wygląda niczym wprost wyjęte z sąsiedniej Ligurii,
  • jednym z najbardziej malowniczo położonych cmentarzy miejskich w Europie, który, na kanwie decyzji Napoleona o zakazie pochówków w kościołach, utworzono na miejscu ruin średniowiecznego zamku,
  • muzea sztuki (dwa z nich poświęcone są artyście Jeanowi Cocteau),
  • wspaniałymi ogrodami położonymi na wzgórzach otaczających miasto.

Więcej: Menton (Mentona) na Lazurowym Wybrzeżu

W okolicy Wysoko nad Mentoną, około 800 m n.p.m., leży średniowieczna osada Sainte-Agnès, posiadająca status najwyżej położonej nadmorskiej miejscowości w Europie.

Spacer nad wodą - Menton
Spacer nad wodą - Menton

Villefranche-sur-Mer: życie w cieniu Nicei

Villefranche-sur-Mer to urocze miasteczko położone zaledwie kilka kilometrów na wschód od Nicei, które swoją zabudową i charakterem na myśl przywodzi tradycyjne włoskie nadmorskie miejscowości. Jej unikalnym skarbem jest kryta ulica Rue Obscure, która zapewniała dawnym mieszkańcom schronienie przed ostrzałem nieprzyjaciela kierowanym od strony morza.

Oprócz niej na odwiedzających czekają: przyjemne nabrzeże, zabytkowe stare miasto oraz górująca nad okolicą XVI-wieczna cytadela św. Elma (Saint-Elme), we wnętrzu której znajduje się obecnie miejski ratusz, muzea oraz przyjemny ogród.

Więcej: Villefranche-sur-Mer (Francja) - jeden z największych skarbów Lazurowego Wybrzeża

Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer
Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer

Villa Ephrussi de Rothschild

Tuż przy Villefranche-sur-Mer daleko w morze wbija się przylądek Cap Ferrat, który określany jest czasami półwyspem miliarderów, gdyż większość jego obszaru wypełniona jest willami należącymi do najbogatszych reprezentantów społeczeństwa. Wśród wspaniałych rezydencji na szczególną uwagę zasługuje otoczona dziewięcioma ogrodami secesyjna willa wzniesiona przez baronową Béatrice Ephrussi de Rothschild, która obecnie udostępniona jest zwiedzającym i posiada status jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lazurowego Wybrzeża.

Wnętrza tej przywodzącej na myśl renesansowe pałace rezydencji wypełnione są wspaniałymi dziełami sztuki, w tym obrazami Starych Mistrzów, zabytkowymi meblami oraz jedną z najważniejszych francuskich kolekcji porcelany wytworzonej w Królewskiej Manufakturze w Sèvres (oraz we wcześniejszej fabryce w Vincennes).

Po zwiedzeniu dwóch pięter willi możemy wybrać na spacer po wspaniałych ogrodach tematycznych. Największy z nich, ogród francuski, ma kształt statku, gdyż baronowa zapragnęła czuć się w nim tak, jak podczas swojego niezapomnianego rejsu liniowcem Île-de-France. Na co dzień o błogich chwilach na morzu przypominali jej również zatrudnieni w posiadłości ogrodnicy, których zobowiązała do... noszenia marynarskiego stroju!

Więcej: Villa Ephrussi de Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu

Villa Ephrussi de Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu
Villa Ephrussi de Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu

Villa Kerylos: willa w stylu greckim w sercu Lazurowego Wybrzeża

Villa Kerylos należy do najbardziej osobliwych spośród wszystkich arystokratycznych rezydencji wzniesionych w okresie Belle Époque na Lazurowym Wybrzeżu. Jej fundatorem był zakochany w epoce hellenistycznej archeolog Theodore Reinach, który zapragnął mieszkać podobnie jak ubóstwiani przez niego starożytni. Zbudował więc nad brzegiem morza dwukondygnacyjną willę wzorowaną na luksusowych domach odkrytych w trakcie prac wykopaliskowych na greckiej wyspie Delos.

Reinach nie poprzestał jednak na wzniesieniu klasycystycznego gmachu. Do swojego wakacyjnego domu zamówił również meble, porcelanę oraz zastawę wzorowaną na modelach odnalezionych Pompejach oraz Herkulanum, a wszystkie pomieszczenia ozdobił mozaikami, freskami lub posągami nawiązującymi do greckiej mitologii oraz tradycji.

Obecnie zabytek ten stanowi popularną atrakcję turystyczną Lazurowego Wybrzeża i możemy zwiedzić go samodzielnie z przewodnikiem audio.

Więcej: Villa Kerylos: neoklasyczna grecka willa w sercu Lazurowego Wybrzeża

Villa Kerylos - grecka willa na Lazurowym Wybrzeżu
Villa Kerylos - grecka willa na Lazurowym Wybrzeżu

Èze: średniowieczne miasteczko górujące nad Lazurowym Wybrzeżem

Położone na wysokości około 430 m n.p.m. Èze należy do najbardziej urokliwych miejsc na całym Lazurym Wybrzeżu. Dzięki dogodnemu położeniu, i mimo niewielkich rozmiarów, przyciąga do siebie licznych turystów.

Przed przyjazdem do Èze warto zdawać sobie sprawę, że miejsce to nie oferuje zbyt wielu atrakcji. Na szczycie miasteczka, w miejscu dawnej warowni, utworzono ogród egzotyczny, który zapewnia zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy. Oprócz niego na odwiedzających czeka "zaledwie" kilka wąskich uliczek oraz urokliwa kamienna zabudowa. Jeśli jednak lubimy tego typu miejsca, to przyjazdu do Èze na pewno nie będziemy żałować.

Średniowiecze miasteczko z częścią nadmorską łączy oferująca wspaniałe widoki Ścieżka Nietzsche’ego. Trasa ta została nazwana na cześć słynnego filozofa, który według miejscowej legendy spacerując nią odnajdywał inspiracje przy pisaniu swojego dzieła "Tako rzecze Zaratustra".

Więcej: Èze: średniowieczne miasteczko górujące nad Lazurowym Wybrzeżem

Średniowieczne miasteczko Eze-Village - Lazurowe Wybrzeże, Francja
Średniowieczne miasteczko Eze-Village - Lazurowe Wybrzeże, Francja

Saint-Paul-de-Vence: kolejne ze średniowiecznych miasteczek Lazurowego Wybrzeża

Saint-Paul-de-Vence należy do najstarszych i jednocześnie najbardziej urokliwych miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu. Położona na wysokim wzniesieniu osada charakteryzuje się idealnie zachowanym zabytkowym układem z wąskimi uliczkami oraz chroniącym ją pierścieniem murów obronnych.

W ostatnim stuleciu Saint-Paul-de-Vence jak magnez przyciągało wielu znamienitych artystów, a wśród nich takie osobistości jak Marc Chagall, Jean Miró czy Pablo Picasso. Pierwszy z nich nawet osiadł tu na stałe i został pochowany na sąsiadującym z murami niewielkim cmentarzu.

Część osób, zwłaszcza tych posiadających mniej czasu, zadaje sobie pytanie, które z miejsc lepiej odwiedzić - Saint-Paul-de-Vence czy wspomniane wcześniej Èze. My nie potrafimy niestety udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Saint-Paul-de-Vence jest zdecydowanie większe, posiada więcej zabytków, a do tego działają tu liczne sklepiki oraz kawiarnie, więc efektywnie spędzimy w nim więcej czasu. Z drugiej jednak strony miasteczko to położone jest kawałek wgłąb lądu, nieco dalej od wybrzeża, przez co oferuje gorsze widoki niż Èze, które jest z kolei na tyle niewielkie, że przejdziemy je całe wzdłuż i wszerz w dosłownie kilka chwil.

Spacer po Saint-Paul-de-Vence
Spacer po Saint-Paul-de-Vence

Więcej: Saint-Paul-de-Vence: zwiedzanie otoczonej murami perły Lazurowego Wybrzeża

W okolicy Na wzgórzu nieopodal Saint-Paul-de-Vence powstało muzeum sztuki współczesnej Fondation Maeght, mogące pochwalić się okazałą kolekcją XX-wiecznych dzieł plastycznych. Wizytówką placówki jest wypełniony rzeźbami ogród.

Witold Gombrowicz i Lazurowe Wybrzeże

Polski powieściopisarz na ostatnim etapie życia osiadł w położonym kawałek na północ od Saint-Paul-de-Vence mieście Vence, gdzie zmarł i został pochowany na cmentarzu komunalnym Cimetière de Vence-Ville. W dawnym domu Gombrowiczów mieści się obecnie muzeum poświęcone pisarzowi. Znajdziecie je pod nazwą: Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence/Espace Muséal Witold Gombrowicz à Vence.

Antibes i Cap d’Antibes

To położone pomiędzy Niceą a Cannes miasto portowe słynie z:

  • pierwszego na świecie muzeum Pabla Picassa - mieści się ono w średniowiecznym zamku, który przez pół roku służył hiszpańskiemu artyście jako pracownia,
  • zachowanych fortyfikacji obronnych przebudowanych przez najsłynniejszego francuskiego inżyniera militarnego Sébastiena Vaubana (aż do 1860 roku Antibes było portem granicznym Francji, więc musiało być odpowiednio chronione),
  • bogatej historii sięgającej starożytności, o której przypominają eksponaty wystawiane tutejszym muzeum,
  • targu prowansalskiego należącego do najbardziej autentycznych targowisk Lazurowego Wybrzeża,
  • największej mariny na Francuskiej Riwierze (i jedynej mogącej pomieścić największe z jachtów).

Antibes leży u stóp Cap d’Antibes, wąskiego przylądka wypełnionego willami arystokratów i bogaczy. Mając więcej czasu możemy przespacerować wzdłuż przylądka lub odwiedzić któryś z udostępnionych publicznie ogrodów.

Więcej: Antibes (Lazurowe Wybrzeże): atrakcje, zwiedzanie, ciekawe miejsca

Antibes - widok z plaży
Antibes - widok z plaży

Grasse: zwiedzanie światowej stolicy perfum

To położone na łagodnym zboczu i oddalone kawałek od wybrzeża miasteczko określane jest światową stolicą perfum, gdyż stanowi jeden z największych ośrodków produkcji naturalnych aromatów w nich wykorzystywanych. W mieście działają fabryki perfum, w tym wytwórnia nazwana na cześć urodzonego w mieście malarza Jean-Honoré Fragonarda, której wyroby spotkamy w całej Francji.

Na turystów odwiedzających Grasse czekają m.in.: muzeum perfumiarstwa (Musée International de la Parfumerie (MIP), możliwość zwiedzenia fabryki Fragonarda, okoliczne gaje oliwne oraz urokliwe, nieco senne stare miasto.

Miasteczko Gourdon oraz wodospady rzeki Loup

Jeśli zwiedzamy Lazurowe Wybrzeże samochodem, to przy okazji odwiedzin w Grasse możemy zawitać również do oddalonego o około dwadzieścia minut samochodem niewielkiego, średniowiecznego miasteczka Gourdon. Ta urokliwa osada powstała na surowej skale osiągającej wysokość 758 m n.p.m., dzięki czemu gwarantuje odwiedzającym wspaniałe widoki na bliższą i dalszą okolicę.

Najbadziej znanym zabytkiem Gourdon jest średniowieczny zamek, który wzniesiono na pozostałościach dawnej twierdzy Saracenów. W 2021 roku obiekt nie był niestety udostępniany zwiedzającym.

W okolicy Ruszając dalej, w kierunku miasteczka Courmes, możemy podjechać do wodospadów Cascades du Saut du Loup.

Cannes: odwiedziny francuskiej stolicy festiwali

Ze wszystkich miast Lazurowego Wybrzeża Cannes należy do najbardziej rozpoznawalnych. Wizyta we francuskiej stolicy festiwali może być jednak lekkim zawodem, gdyż w mieście tym nie znajdziemy aż tylu ciekawych atrakcji. Właściwie to, wliczając w to wizytę w miejscowym muzeum, wszystko co najważniejsze zobaczymy w maksymalnie kilka godzin. Nieco inaczej sytuacja wygląda w trakcie trwania słynnego Festiwalu Filmowego, kiedy możemy zbliżyć się do świata gwiazd wielkiego ekranu.

Nie oznacza to jednak, że w żadnych okolicznościach nie warto zawitać do Cannes - po prostu przy krótkim odwiedzinach Francuskiej Riwiery są ciekawsze miejsca odwiedzenia, ale jeśli zostajemy na dłużej, to czemu nie! Tym bardziej, że tuż obok znajdują się dwie możliwe do odwiedzenia wyspy z archipelagu Wysp Leryńskich, a samo Cannes posiada jedne z najbardziej piaszczystych plaż na wybrzeżu.

Więcej: Cannes: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie francuskiej stolicy festiwali

Le Suquet - Stare Miasto w Cannes
Le Suquet - Stare Miasto w Cannes

Wyspy Leryńskie

Niewielki archipelag Wysp Leryńskich oddalony jest o zaledwie 1,5 km od canneńskiego wybrzeża. Składają się na niego cztery wyspy - dwie większe są możliwe do odwiedzenia, a każda z nich wyróżnia się całkowicie odmiennym charakterem. Na obie z nich dopłyniemy z portu w Cannes.

Wyspa św. Honorata

Więcej zabytków oferuje Wyspa św. Honorata, która już od wczesnego średniowiecza zajmowana jest przez zakonników. Jej największym skarbem są ruiny masywnego, ufortyfikowanego klasztoru. Oprócz niego na odwiedzających czeka również nowszy kompleks zakonny oraz zespół innych zabytków.

Przebywający na wyspie zakonnicy wyspecjalizowali się w produkcji wina, dostępnego do nabycia na miejscu.

Więcej: Wyspa Świętego Honorata (Île Saint-Honorat)

Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - widok na wyspę z klasztoru La Tour Monastere
Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - widok na wyspę z klasztoru La Tour Monastere

Wyspa św. Małgorzaty

Druga, nieco większa z wysp ma bardziej naturalny charakter, a większość jej obszaru zajmują tereny lesiste. Wyjątkiem jest masywny fort, który w historii zapisał się jako miejsce przetrzymywania tajemniczego więźnia króla Ludwika XIV, którego znamy dziś jako człowieka w żelaznej masce.

Wyspa św. Małgorzaty pozwala na ucieczkę od zgiełku wypełnionego turystami Cannes, ale jest na tyle mała, że w przypadku osób, którym nie zależy na zobaczeniu fortu, lepszym wyjściem może okazać się wyprawa do oddalonego zaledwie kawałek od centrum Cannes lasu Parcours de santé de la Croix des Gardes, gdzie przygotowano trasy spacerowa oraz gdzie odnajdziemy przyjemne widoki na okolicę. (a warto zdawać sobie sprawę, że spacerując po Wyspie św. Małgorzaty przez większość czasu będziemy poruszać się wewnątrz płaskiego lasu i nie zobaczymy nic oprócz otaczających nas drzew).

Więcej: Wyspa Świętej Małgorzaty (Île Sainte-Marguerite)

Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty (okolice Cannes)
Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty (okolice Cannes)

Plaże Lazurowego Wybrzeża

Jeśli planujemy wybrać się na Francuską Riwierę w celu plażowania, to warto zdawać sobie sprawę z dwóch istotnych kwestii. Po pierwsze, tutejsze plaże bardzo często pokryte są żwirkiem, a czasem nawet niemałymi kamykami. Chyba najbardziej jaskrawym przykładem jest ciągnąca się wzdłuż Promenady Anglików główna plaża w Nicei, której powierzchnia składa się z naprawdę dużych kamieni - gdy ktoś nie sprawdził tego wcześniej i liczył na piaszczyste wybrzeże, to może się srogo zawieźć.

Spacer nad wodą w Menton
Spacer nad wodą w Menton

Właśnie dlatego przed przyjazdem warto sprawdzić, gdzie odnajdziemy najwięcej piaszczystych plaż. Nam najbardziej do gustu przypadły plaże w Cannes, Antibes oraz położone w części wschodniej plażę Mentony. Nie zaszkodzi też zakupić butów do pływania, gdyż również nawierzchnia w wodzie bywa kamienista i łatwo o kontuzję.

Drugą kwestią, która może zaskoczyć turystów niedoświadczonych z francuskim czy włoskim wybrzeżem Morza Śródziemnego jest fakt, że nierzadko całe połacie plaż położonych w centrach popularnych miasteczek turystycznych pozostają w rękach prywatnych, przez co są płatne lub dostępne wyłącznie dla gości okolicznych hoteli lub restauracji! Przykładem jest chociażby Cannes, gdzie w centrum dominują plaże prywatne.

Szczęśliwie niemal wszędzie odnajdziemy też plaże publiczne i ogólnodostępne, gdzie co najwyżej możemy opcjonalnie wynająć płatny leżak czy parasol. Część z publicznych plaż posiada również przydatne udogodnienia jak prysznice (a nawet toalety), ale jeśli nam bardzo na nich zależy, to powinniśmy wcześniej to sprawdzić.

I LOVE NICE - Nicea
I LOVE NICE - Nicea

Komunikacja publiczna, czyli jak poruszać się po Lazurowym Wybrzeżu

Planując poruszanie się komunikacją publiczną mamy do wyboru dwa środki transportu: autobusy oraz pociągi. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu planu zwiedzania.

Autobusy

stan na styczeń 2022

Najtańszą opcją na podróżowanie po Riwierze Francuskiej są autobusy obsługiwane przez przewoźnika Lignes d’Azur. Oferuje on zarówno połączenia lokalne granicach Nicei oraz jej obszaru metropolitalnego, jak i przejazdy międzymiastowe.

W przypadku podróżowania po Nicei oraz najbliższej okolicy mamy do wyboru kilka rodzajów biletów. Podstawowy bilet jednorazowy, pozwalający na przesiadki w czasie 74 minut od pierwszego skasowania, kosztuje zaledwie 1,50€. Dostępne są również: bilet dobowy w cenie 5€, bilet 7-dniowy za 15€ oraz pakiet 10 przejazdów kosztujący 10€. Co warte zapamiętania - pakiet 10 przejazdów może być współdzielony przez więcej niż jednego pasażera. Bilety kasujemy po każdym wejściu do pojazdu (w przypadku pakietu tyle razy, ilu jest pasażerów).

W przypadku przejazdów międzymiastowych mamy do wyboru wyłącznie bilet jednorazowy o nazwie Ticket Azur w cenie 1,50€, który ważny jest przez 2 godziny i 30 minut. Musimy jednak pamiętać, żeby nie kupić zwykłego biletu Lignes d’Azur w tej samej cenie, który umożliwia podróżowanie wyłącznie w granicach Nicei oraz jej obszaru metropolitalnego. Aktualne rodzaje i ceny biletów jednorazowych oraz czasowych sprawdzicie tu i tu.

Nieco zamieszania wprowadza dodatkowo fakt, że na biletach Lignes d'Azur możemy podróżować również liniami międzymiastowymi, ale tylko do konkretnego przystanku. Pełną rozpiskę linii międzymiastowych znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie umieszczono również informację, do której stacji obowiązują bilety Lignes d’Azur. Jeśli jedziemy dalej, to musimy zakupić bilet jednorazowy Ticket Azur.

Olbrzymią zaletą autobusów jest fakt, że dojeżdżają do miasteczek położonych wyżej lub poza utartym szlakiem. Czasami można też wpaść w pułapkę, jak w przypadku Èze, gdzie teoretycznie dojedziemy zarówno autobusem, jak i pociągiem. Jednak w drugim przypadku stacja kolejowa znajduje się praktycznie na poziomie morza, więc czekać nas jeszcze będzie wysokie podejście pod górę - jeśli o tym nie wiedzieliśmy, to możemy być niemiło zaskoczeni.

Największymi wadami autobusu są dłuższe czasy przejazdu (nawet dwu-trzy krotnie w porównaniu do kolei), które zależą od warunków na drodze i korków, oraz zatłoczenie niektórych linii w szczycie sezonu. Dlatego warto pojawić się na przystanku odpowiednio wcześniej (i jeśli się da startować z pierwszego przystanku na trasie). Dobrym pomysłem może być też wyruszenie wcześnie rano, gdy większość turystów jeszcze smacznie śpi.

Pociągi

Kolej jest zdecydowanie wygodniejsza i znacznie szybsza, lecz jednocześnie nawet dwa-trzy razy droższa. Jeśli jednak zależy nam na wygodzie i czasie, to w przypadku popularnych tras warto wziąć pod uwagę przejazd pociągiem.

Aktualne ceny oraz rozkłady najwygodniej jest sprawdzić na oficjalnej stronie francuskiej kolei.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama