Lotnisko Nicea (NCE) - dojazd do centrum miasta i innych miast Lazurowego Wybrzeża

Lotnisko w Nicei jest bramą do Lazurowego Wybrzeża (fr. Côte d'Azur) i większość osób wybierających się na Riwierę Francuską właśnie na nim rozpoczyna swoje wakacje.

Z nicejskiego portu lotniczego korzysta rokrocznie kilkanaście milionów pasażerów. We Francji większym ruchem pochwalić mogą się jedynie lotniska Charles de Gaulle oraz Orly w Paryżu.

Lotnisko w Nicei oddalone jest zaledwie o 7 kilometrów od centrum miasta (odmierzając od ogrodów Alberta I) i leży na końcu słynnej Promenady Anglików (Promenade des Anglais). Pas startowy znajduje się praktycznie przy samej wodzie i jeśli podczas lądowania będziemy siedzieć przy oknie, to czekać na nas będzie przyjemny widok.

Port lotniczy Nicea - informacje praktyczne

  • Nazwa: Port lotniczy Nicea-Lazurowe Wybrzeże
  • Nazwa w języku francuskim: Aéroport Nice Côte d'Azur
  • Nazwa w języku angielskim: Nice Côte d'Azur International Airport
  • Kod IATA - NCE
  • Ilość terminali: 2

Lotnisko posiada dwa terminale, które oddalone są od siebie o trochę ponad kilometr. Bliżej centrum miasta znajduje się Terminal 1.

Pomiędzy terminalami możemy poruszać się za darmo tramwajem (więcej informacji tutaj)

Wybierasz się do Nicei?

Nicea

Zwiedzanie Nicei

Zobacz jak zwiedzać Niceę, poznaj jej najważniejsze atrakcje oraz przeczytaj informacje praktyczne

Nicea

Gdzie spać w Nicei?

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Nicei. Dowiedz się gdzie najlepiej szukać noclegu w tym mieście.

Jak dojechać z lotniska w Nicei do centrum miasta?

Od jakiegoś czasu trasę z lotniska do centrum Nicei możemy pokonać wygodnym tramwajem. Alternatywą są autobusy, ale nie różnią się one cenowo od tramwajów, więc są przydatne właściwie tylko w sytuacji, kiedy podpasuje nam któryś z przystanków.

W tramwajach i autobusach kursujących z lotniska obowiązują zwykłe bilety miejskie. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 1,50€ i pozwala na swobodne przesiadki w ciągu 74 minut od pierwszego skasowania. Dostępne są również bilety 24-godzinne w cenie 5€, bilety 7-dniowe za 15€ oraz karnety na 10 przejazdów za 10€ (do wykorzystania przez więcej niż jedną osobę).

Bilety zakupimy w punkcie sprzedaży na terenie Terminala 2, na przystanku tramwajowym, u kierowcy autobusu poza godzinami pracy punktu lub w aplikacji na telefonie (więcej informacji tutaj).

Tramwaj (linia 2) - dojazd do centrum

Najwygodniejszym sposobem na dotarcie z lotniska do centrum Nicei jest tramwaj linii 2, który zatrzymuje się przy obu terminalach. W tygodniu tramwaje kursują co mniej więcej 8 minut. Czas przejazdu z lotniska do przystanku Jean Médecin to niecałe 30 minut.

Tramwaje zatrzymują się w kilku punktach w centrum i jadą w kierunku portu (ostatnim przystankiem jest Port Lympia). Szczegółową trasę linii T2 znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy, że w tramwajach nie ma możliwości zakupu biletu i musimy nabyć go wcześniej.

Uwaga! Linia T2 ma dwa rozgałęzienia w kierunku zachodnim. My jadąc w stronę lotniska musimy wsiąść do tramwaju jadącego w kierunku Aéroport, a nie CADAM!

Tramwaj (linia 3) - dojazd do stadionu Allianz Riviera Stadium

Jeśli przylatujemy do Nicei na mecz możemy skorzystać z tramwaju linii 3 jadącego w kierunku dzielnicy Saint-Isidore, gdzie znajduje się stadion Allianz Riviera Stadium. W tygodniu tramwaje linii T3 kursują z lotniska co około 15 minut.

Autobus miejski

Autobusy miejskie zatrzymują się na przystanku Aéroport / Promenade, który znajduje się przy drodze kawałek od Terminala 1. Chcąc dostać się na przystanek powinnismy ruszyć od głównego wejścia prosto i skręcić na głównej ulicy w prawo. Przystanek znajduje się dosłownie kawałek dalej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że autobusy kursujące spod lotniska to zwykłe autobusy miejskie służące do transportu mieszkańców. Nie ma w nich zbyt dużo miejsca ani specjalnych stojaków na bagaże, a w godzinach szczytu zatrzymują się przy lotnisku już zapełnione pasażerami. Jeśli mamy duży bagaż i jedziemy w kilka osób, to taka podróż może okazać się mało komfortowa.

Z perspektywy turysty najbardziej interesujące są autobusy linii numer 12, które jadą wzdłuż Promenady Anglików i zatrzymują się m.in. przy Placu Masséna (Place Masséna), ogrodach Alberta I (Albert 1er) oraz przy starym mieście (Cathédrale - Vieille Ville).

Rozkład autobusu 12 i innych kursujących spod lotniska sprawdzimy na oficjalnej stronie miejskie przewoźnika. W polu wyszukiwarki musimy wpisać Aéroport / Promenade.

Jak dojechać z lotniska w Nicei do innych miast Lazurowego Wybrzeża?

W przypadku chęci dojazdu do innych miast Lazurowego Wybrzeża mamy do wyboru autobusy regionalne oraz pociągi, które nie kursują jednak bezpośrednio z lotniska, więc w obu wariantach musimy najpierw dostać się na dworzec lub odpowiedni przystanek autobusowy.

Zaletą autobusów jest niska cena, gdyż bilet na pojedynczy przejazd kosztuje zaledwie 1,50€. Musimy tylko wcześniej sprawdzić jaki typ biletu obowiązuje na trasie do miasta, do którego się wybieramy. Największą wadą jest fakt, że autobusy nie są w żaden sposób dostosowane do transportu większych bagaży.

Najłatwiej dojedziemy do Cannes oraz Antibes autobusem linii 200, który zatrzymuje się przy Parku Phoenix. Przystanek znajduje się niedaleko lotniska i możemy podjechać do niego tramwajem lub podejść pieszo. Czas podróży będzie jednak dość długi - do Antibes autobus jedzie około godziny, a do Cannes nawet 90 minut.

Chcąc dostać się do Monako lub Mentony możemy skorzystać z autobusu linii 100. Jego przystanek znajduje się przy Port Lympia, gdzie z lotniska dojedziemy tramwajem.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama