Podróże po Europie

Lotnisko Nicea (NCE) - dojazd do centrum miasta i innych miast Lazurowego Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022

Lotnisko w Nicei jest bramą do Lazurowego Wybrzeża (fr. Côte d'Azur) i większość osób wybierających się na Riwierę Francuską właśnie na nim rozpoczyna swoje wakacje.

Z nicejskiego portu lotniczego korzysta rokrocznie kilkanaście milionów pasażerów. We Francji większym ruchem pochwalić mogą się jedynie lotniska Charles de Gaulle oraz Orly w Paryżu.

Lotnisko w Nicei oddalone jest zaledwie o 7 kilometrów od centrum miasta (odmierzając od ogrodów Alberta I) i leży na końcu słynnej Promenady Anglików (Promenade des Anglais). Pas startowy znajduje się praktycznie przy samej wodzie i jeśli podczas lądowania będziemy siedzieć przy oknie, to czekać na nas będzie przyjemny widok.

Port lotniczy Nicea - informacje praktyczne

  • Nazwa: Port lotniczy Nicea-Lazurowe Wybrzeże
  • Nazwa w języku francuskim: Aéroport Nice Côte d'Azur
  • Nazwa w języku angielskim: Nice Côte d'Azur International Airport
  • Kod IATA - NCE
  • Ilość terminali: 2

Lotnisko posiada dwa terminale, które oddalone są od siebie o trochę ponad kilometr. Bliżej centrum miasta znajduje się Terminal 1.

Pomiędzy terminalami możemy poruszać się za darmo tramwajem (więcej informacji tutaj)

Jak dojechać z lotniska w Nicei do centrum miasta?

Od jakiegoś czasu trasę z lotniska do centrum Nicei możemy pokonać wygodnym tramwajem. Alternatywą są autobusy, ale nie różnią się one cenowo od tramwajów, więc są przydatne właściwie tylko w sytuacji, kiedy podpasuje nam któryś z przystanków.

W tramwajach i autobusach kursujących z lotniska obowiązują zwykłe bilety miejskie. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 1,50€ i pozwala na swobodne przesiadki w ciągu 74 minut od pierwszego skasowania. Dostępne są również bilety 24-godzinne w cenie 5€, bilety 7-dniowe za 15€ oraz karnety na 10 przejazdów za 10€ (do wykorzystania przez więcej niż jedną osobę).

Bilety zakupimy w punkcie sprzedaży na terenie Terminala 2, na przystanku tramwajowym, u kierowcy autobusu poza godzinami pracy punktu lub w aplikacji na telefonie (więcej informacji tutaj).

Tramwaj (linia 2) - dojazd do centrum

Najwygodniejszym sposobem na dotarcie z lotniska do centrum Nicei jest tramwaj linii 2, który zatrzymuje się przy obu terminalach. W tygodniu tramwaje kursują co mniej więcej 8 minut. Czas przejazdu z lotniska do przystanku Jean Médecin to niecałe 30 minut.

Tramwaje zatrzymują się w kilku punktach w centrum i jadą w kierunku portu (ostatnim przystankiem jest Port Lympia). Szczegółową trasę linii T2 znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy, że w tramwajach nie ma możliwości zakupu biletu i musimy nabyć go wcześniej.

Uwaga! Linia T2 ma dwa rozgałęzienia w kierunku zachodnim. My jadąc w stronę lotniska musimy wsiąść do tramwaju jadącego w kierunku Aéroport, a nie CADAM!

Tramwaj (linia 3) - dojazd do stadionu Allianz Riviera Stadium

Jeśli przylatujemy do Nicei na mecz możemy skorzystać z tramwaju linii 3 jadącego w kierunku dzielnicy Saint-Isidore, gdzie znajduje się stadion Allianz Riviera Stadium. W tygodniu tramwaje linii T3 kursują z lotniska co około 15 minut.

Autobus miejski

Autobusy miejskie zatrzymują się na przystanku Aéroport / Promenade, który znajduje się przy drodze kawałek od Terminala 1. Chcąc dostać się na przystanek powinnismy ruszyć od głównego wejścia prosto i skręcić na głównej ulicy w prawo. Przystanek znajduje się dosłownie kawałek dalej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że autobusy kursujące spod lotniska to zwykłe autobusy miejskie służące do transportu mieszkańców. Nie ma w nich zbyt dużo miejsca ani specjalnych stojaków na bagaże, a w godzinach szczytu zatrzymują się przy lotnisku już zapełnione pasażerami. Jeśli mamy duży bagaż i jedziemy w kilka osób, to taka podróż może okazać się mało komfortowa.

Z perspektywy turysty najbardziej interesujące są autobusy linii numer 12, które jadą wzdłuż Promenady Anglików i zatrzymują się m.in. przy Placu Masséna (Place Masséna), ogrodach Alberta I (Albert 1er) oraz przy starym mieście (Cathédrale - Vieille Ville).

Rozkład autobusu 12 i innych kursujących spod lotniska sprawdzimy na oficjalnej stronie miejskie przewoźnika. W polu wyszukiwarki musimy wpisać Aéroport / Promenade.

Jak dojechać z lotniska w Nicei do innych miast Lazurowego Wybrzeża?

W przypadku chęci dojazdu do innych miast Lazurowego Wybrzeża mamy do wyboru autobusy regionalne oraz pociągi, które nie kursują jednak bezpośrednio z lotniska, więc w obu wariantach musimy najpierw dostać się na dworzec lub odpowiedni przystanek autobusowy.

Zaletą autobusów jest niska cena, gdyż bilet na pojedynczy przejazd kosztuje zaledwie 1,50€. Musimy tylko wcześniej sprawdzić jaki typ biletu obowiązuje na trasie do miasta, do którego się wybieramy. Największą wadą jest fakt, że autobusy nie są w żaden sposób dostosowane do transportu większych bagaży.

Najłatwiej dojedziemy do Cannes oraz Antibes autobusem linii 200, który zatrzymuje się przy Parku Phoenix. Przystanek znajduje się niedaleko lotniska i możemy podjechać do niego tramwajem lub podejść pieszo. Czas podróży będzie jednak dość długi - do Antibes autobus jedzie około godziny, a do Cannes nawet 90 minut.

Chcąc dostać się do Monako lub Mentony możemy skorzystać z autobusu linii 100. Jego przystanek znajduje się przy Port Lympia, gdzie z lotniska dojedziemy tramwajem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama