Paryż - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Paryż, słynne miasto miłości, pięknej architektury, sztuki i dobrego jedzenia. Z drugiej strony miasto kontrastów, czasem przytłaczające, jednak nie pozwalające się nudzić.

Stolicę Francji corocznie odwiedzają miliony turystów, których nie zrażają wysokie ceny oraz ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych - chociaż na pewno problemy ostatnich lat odbiły się na liczbie odwiedzających.

Nie każdy w Paryżu się zakocha, wiele osób popada nawet w chorobę nazwaną Syndromem Paryża. Na czym ona polega? Niektórzy nie mogą pogodzić się z tym, że miasto jest inne, niż w ich oczekiwaniach.

Wybierasz się do Paryża?

Paryż

Gdzie spać w Paryżu? Najlepsze dzielnice, przykładowe hotele oraz informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Paryża. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Francji.

Jak zwiedzać Paryż?

Główna historyczna część Paryża nie zajmuje dużego obszaru, i swoim kształtem przypomina lekko spłaszczone koło. Średnica historycznego kręgu to zaledwie 11 kilometrów. Oczywiście, nie ma sensu poruszać się jedynie pieszo, warto jednak podzielić plan zwiedzania na obszary, pomiędzy obszarami poruszać się komunikacją, a w ramach samych obszarów już piechotą. Niemal na każdym kroku i w każdej uliczce możemy spotkać piękny budynek lub fasadę, która nas zachwyci bardziej niż typowo turystyczne miejsca.

Głównym środkiem komunikacji publicznej jest metro - posiadające 16 linii oraz 303 stacje. Niestety dla odwiedzających, paryskie metro było budowane w czasach, gdy nie dbano tak o ergonomię oraz osoby z ograniczoną mobilnością - tunele są długie, niewygodne, wiele z nich posiada schody - przejście od stacji do stacji może być nie lada wyzwaniem. Może się zdarzyć, że wyjdziemy na powierzchnię, lub będziemy musieli mocno wdrapać się w górę. Może to być problematyczne szczególnie wtedy, gdy mamy problem z poruszaniem się lub mamy ze sobą dużo bagaży - warto o tym pamiętać.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Paryża?

Minimalna liczba dni, która pozwoli na poznanie najważniejszych części miasta oraz odwiedzenia niektórych atrakcji od środka to 4-5 dni. Szczególnie w sezonie, gdy kolejki do każdej atrakcji ciągną się na wiele metrów.

Jeśli nie planujemy wchodzić do wnętrz muzeów czy innych atrakcji, Paryż można w fajny sposób zobaczyć od zewnątrz nawet w trakcie wyjazdu weekendowego, będziemy jednak czuli niedosyt po takiej wyprawie.

Chcąc odwiedzić dalsze atrakcje, jak Wersal, leniwie pospacerować po ogrodach, czy pojechać do jednego z parków rozrywki - powinniśmy zaplanować minimum tydzień.

Zwiedzanie Paryża

Paryż posiada tak wiele atrakcji, że nikt nie zdoła zobaczyć ich wszystkich w trakcie krótkiego wyjazdu. Z tego powodu powinnismy pogrupować atrakcje po obszarach i realistycznie przygotować plan.

Warto sprawdzić godziny otwarcia atrakcji i również nimi się kierować w trakcie przygotowywania planu. Na przykład wejście na wieże Montparnasse możliwe jest aż do godziny 23:00, a sama wieża znajduje się daleko od innych atrakcji - pojechanie tam w środku dnia może rozbić nam dzień.

Wyspa Île de la Cité

Wyspa Île de la Cité jest jedną z dwóch naturalnych wysepek na Sekwanie w obrębie historycznego Paryża, i to tutaj miasto miało swój początek. Dzisiaj znajdziemy tu budynki administracji publicznej oraz kawałek parku, chociaż oczywiście wyspa odwiedzana jest przede wszystkim z powodu słynnej katedry Notre Dame. Pamiętajmy, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Paryża i przed wejściem ustawiają się długie kolejki, warto przyjść przed otwarciem i wejść jako jedni z pierwszych. Wejście jest darmowe, płatne jest wejście na wieżę - co jednak zdecydowanie polecamy.

!Katedra Notre Dame w Paryżu widziana podczas rejsu po Sekwanie
Katedra Notre Dame w Paryżu widziana podczas rejsu po Sekwanie

Drugą z naturalnych wysp jest znajdującą się na zachód od niej wyspa Saint-Louis, pomiędzy obiema można przejść mostem. Dzisiaj mieści się tu bardzo elegancka dzielnica, spacerując pomiędzy pięknymi budynkami zobaczymy knajpki, galerie sztuki (z wystawionymi wieloma eksponatami) oraz inne ciekawe sklepy i sklepiki. Dla Polaków ciekawym pomysłem może być odwiedzenia malutkiego muzeum Adama Mickiewicza, które mieści się tuż przy zejściu z mostu Pont de la Tournelle. Tuż obok muzeum mieści się biblioteka polska, czyli najstarsza polska instytucja kulturalna mieszczącą się poza granicami naszego kraju.

Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny oraz Luwr

Pomimo tego, że Łuk Triumfalny dzielą od Luwru blisko cztery kilometry, jest to jedna z najciekawszych tras spacerowych w samym Paryżu. Idąc w linii prostej od Łuku Triumfalnego miniemy słynne Pola Elizejskie, Plac Concorde (Place de la Concorde), ogród Jardin des Tuileries, aż dojdziemy do samej piramidy Luwru. Na każdym z odcinków będziemy mogli zatrzymać się i odchodząc kawałek zobaczyć niesamowite pałace czy kościoły.

!Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie, czyli Avenue des Champs-Élysées, to najbardziej reprezentatywna ulica Paryża. Znajdziemy tu sklepy najdroższych marek, restauracje, oraz spacerujących modnych mieszkańców miasta. Nie musimy jednak mieć na koncie milionów, aby dobrze się bawić spacerując pomiędzy kolorowymi wystawami. Warto odnaleźć sklep Renault, w środku zobaczymy m.in. historyczny automobil oraz bolid Formuły 1.

Inną atrakcją, mogącą zainteresować przede wszystkich młodszych, jest oficjalny sklep Disney’a. W środku kupimy wszystko co związane z animacjami i filmami tego studia, oraz bilety do Disneylandu. Często niektóre produkty są przecenione i można je zakupić w bardzo dobrych cenach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź relacje z wieczornego spaceru Polami Elizejskimi

Od ronda Franklina D. Roosevelta do Placu Concorde

Dalsza część trasy prowadzi wśród przyjemnej zieleni. Przy samym rondzie Franklina D. Roosevelta warto odejść kawałek w prawo i zobaczyć niesamowity budynek Grand Palais. Dochodząc do Placu Concorde warto skręcić w lewo do kościoła Magdaleny. Świątynia jest jedną z najbardziej imponujących w Paryżu, została zbudowana w stylu greckiej świątyni, czyli została otoczona majestatycznymi kolumnami. Jeśli z kolei skierujemy się w przeciwną stronę Placu Concorde i przejdziemy na drugą stronę Sekwany - dojdziemy do Pałacu Burbonów (Palais Bourbon), gdzie dziś obraduje francuski parlament.

Ogród Jardin des Tuileries i Luwr

Ogród Jardin des Tuileries jest jednym z ciekawszych parków miejskich, zdecydowanie warto przespacerować się po nim, szczególnie w ciepły dzień. Jeśli mamy więcej czasu, możemy wyjść z niego przy ulicy Rue de Castiglione i pospacerować do klimatycznego placu Vendome (Place Vendôme). Na środku placu Napoleon rozkazał postawić kolumnę z pomnikiem na cześć Bitwy pod Austerlitz wzorowaną na rzymskiej kolumnie Trajana. Sam plac powstał w 1702 roku jako pomnik chwały Ludwika XIV. Fasady budynków okalających plac są jednym z najlepszych przykładów paryskiej architektury.

Już przy samym Luwrze warto jeszcze raz skręcić w lewo i podejść do ogrodów Le Palais Royal ukrytych pomiędzy okolicznymi budynkami. O dziwo, ogrody nie są bardzo oblegane przez turystów, i można tam nadal odczuć kameralny klimat.

Pole Marsowe i wieża Eiffla

Jednym z symboli Paryża jest wysoka na 307 metrów Wieża Eiffla. Pomimo swojej sławy, wielu Paryżan uznaje ją raczej za szpecącą ich miasto. Wieża została zaprojektowana przez Gustave’a Eiffla na wystawę światową w 1889 roku. Na wieże możemy wjechać lub wejść, powinniśmy się jednak spodziewać długich kolejek do windy.

!Widok na Wieżę Eiffla z Wieży Montparnasse w Paryżu
Widok na Wieżę Eiffla z Wieży Montparnasse w Paryżu

Na przeciwko metalowej konstrukcji, po drugiej stronie Sekwany, stoi Park Trocadero, miejsce z którego najlepiej widać metalową konstrukcje. Wygodnie jest wysiąść na stacji metra Trocadero i zejść spacerkiem pod samą wieżę przy okazji ciesząc się widokiem.

Po drugiej stronie wieży znajduje się Pole Marsowe, tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców - zauważymy tu Paryżan w każdym wieku siedzących na kocu, popijających wino i jedzących bagietki oraz sery. Kiedyś ten obszar był wykorzystywany przez szkołę wojskową i odbywały się tu ćwiczenia.

Tuż obok Pól Marsowych stoi jeden z ciekawszych zabytków miasta, słynny Pałac Inwalidów (Les Invalides), który już z daleka wyróżnia się złotą kopułą. W środku obecnie znajduje się muzeum armii francuskiej oraz niesamowita kaplica z sarkofagiem Napoleona, znajdującym się jakby pod podłogą. Oprócz Napoleona pochowano tu innych dowódców oraz członków jego rodziny, w tym marszałka Ferdinanda Focha.

Spacerując po Pałacu Inwalidów rozglądajmy się za pamiątkowymi tablicami, zobaczymy tam także polskie akcenty.

Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska (Latin Quarter) jest jednym z najpiękniejszych obszarów Paryża. Klimatyczne uliczki, uniwersytet Sorbona, piękna fontanna św. Michała czy Panteon. Oprócz tego uliczki tętniące życiem niemal całą dobę. W podziemiach Panteonu pochowano Marie Curie-Skłodowską, jako pierwszą kobietę w historii. W cieniu Panteonu stoi kościół Saint-Étienne-du-Mont, na schodach którego wyczekiwał na przeniesienie się w czasie bohater filmu O północy w Paryżu.

!Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu

Sama nazwa tego obszaru wzięła się od języka łacińskiego, który był tu spotykany częściej niż francuski, z powodu bliskości uniwersytetu. W średniowieczu to łacina była językiem religii i nauki. Dzisiaj również spotkamy tu setki studentów, chociaż dominuje już język francuski, lub angielski.

Nie każdy wie, że w niedalekiej okolicy znajdziemy również ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, Arènes de Lutèce. Znajdują się w małym parku w niepozornym miejscu. Nie spotkamy tu wielu turystów, raczej mieszkańców grających w grę polegającą na zbijaniu dużych metalowych kul.

Jeśli zgłodnieliśmy i nie chcemy wydać dużych kwot, możemy wybrać się na wąską i kolorową uliczkę Rue de la Huchette, gdzie zjemy dania kuchni greckiej czy pyszne naleśniki. Co w tej uliczce jest takiego wyjątkowego? Wręcz czuć tu klimat miasta i jego historię. Mało powiedzieć, że nawet Ernest Hemingway zatrzymywał się tu w jednym z hoteli.

Więcej o Dzielnicy Łacińskiej w artykule Zwiedzanie Dzielnicy Łacińskiej.

Montmartre

Montmartre, przez wielu uważana za najbardziej paryską ze wszystkich dzielnic stolicy Francji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że obszar Montmartre do Paryża został włączony dopiero w 1860 roku! Już samo ukształtowanie terenu wyróżnia Montmartre. W przeciwieństwie do reszty miasta, Montmartre znajduje się na wzgórzu - na szczycie którego wybudowano słynną Bazylikę Sacre Coeur. Na górę możemy albo wejść piechotą po wysokich schodach, lub skorzystać ze specjalnej kolejki.

Dawno temu, gdy Montmartre było zaledwie małym miasteczkiem, znakiem rozpoznawczym były tu młyny. Do dziś zachowały się jedynie dwa Moulin Blute-Fin oraz Moulin Radet, które bardzo często pojawiają się jako motyw w sztuce artystów przebywających w Paryżu. Namalowali je m.in. Renoir oraz Vincent Van Gogh. W popkulturze najbardziej znany jest jednak inny z młynów, zbudowany na fasadzie jako dekoracja czerwony młyn na budynku Moulin Rouge.

!Mouline Rouge - Paryż
Mouline Rouge - Paryż

Będąc na miejscu nie możemy opuścić uwielbianego przez ulicznych artystów placu Place du Tertre. Niemal o każdej porze spotkamy tu malarzy sprzedających swoje obrazy. Innym klimatycznym placem jest Place des Abbesses, znajduje się tu stacja metra z historycznym wejściem nadającą temu miejscu niesamowity klimat.

Warto jednak pamiętać, że Montmartre jest uważana za jedną z mniej bezpiecznych dzielnic i trzeba uważać na kieszonkowców oraz innych naciągaczy. Zasada jest taka, że czym wyżej w górę, tym jest przyjemniej - a kojarzony w Polsce Plac Pigalle wcale nie zachwyca, i ciężko jest zjeść tam kasztany ;)

Więcej o dzielnicy Montmartre znajdziecie w artykule Dzielnica Montmartre.

Sekwana

Sekwana, jeden z największych symboli stolicy Francji, i trzecia najdłuższa rzeka w tym kraju. Spacerując wzdłuż niej spotkamy piękne mosty, parki i niesamowite budynki, a nawet replikę Statuy Wolności. Najbardziej żywą część rzeki znajdziemy tuż przy wyspie Île de la Cité oraz przy moście Aleksandra III, to tam Paryżanie spędzają czas, pijąc wino i rozmawiając. Niestety, “zapach” w niektórych miejscach z powodu braku toalet może dać się we znaki i lekko zepsuć romantyczny klimat.

W przynajmniej kilku miejscach przy Sekwanie natkniemy się na słynne stoiska-sklepiki, w których sprzedawane są obrazy, książki czy różnego rodzaju starocie.

Jednym z najciekawszych doświadczeń związanych z Paryżem może być godzinny rejs. Statki wycieczkowe odpływają spod mostu Pont de l’Alma, rejsy obsługuje firma Bateux Mouches. Ceny zaczynają się od 13,50€. Bilety możemy zakupić online lub przed rejsem, pamiętajmy jednak, że w przypadku sezonu turystycznego powinniśmy przyjść pod kasy chwilę wcześniej. [aktualizacja 2017]

Innym sposobem na rejs może być skorzystanie z tramwaju wodnego, popularnego Batobusa. Działa on trochę w inny sposób - kupuje się bilet na jeden lub dwa dni, i możemy wsiąść na dowolnej z 9 stacji w trakcie ważności biletu. Bilet jednodniowy kosztuje 17€, a dwudniowy 19€. [aktualizacja 2017]

Więcej o Sekwanie w relacji ze spaceru wzdłuż Sekwany.

Miasto kultury i sztuki

Paryż od zawsze słynął jako miasto przyjazne artystom, powstawały tu niemal w każdej epoce wielkie dzieła sztuki. Tworzyli tu pisarze, malarze, muzycy. Z tego powodu stolica Francji jest wyjątkowym miejsce dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w sztuce z różnych epok.

Oczywiście, najważniejszym z muzeów jest słynny Luwr, w którym można spędzić cały dzień. Warto przed wejściem przygotować się i wybrać prace, które nas najbardziej interesują, dzięki czemu zyskamy trochę czasu. Znajdziemy tu dzieła stworzone przed 1848 rokiem.

!Muzeum Luwru w Paryżu
Muzeum Luwru w Paryżu

Drugim z najważniejszych muzeów jest Musée d’Orsay, w którym zobaczymy prace z lat 1848-1914 (realizm, impresjonizm), w tym takich artystów jak Delacroix, Monet czy Van Gogh. Samo muzeum mieści się w budynku, w którym kiedyś znajdował się dworzec, a fasada budynku wyróżnia się umieszczonymi na niej zegarami.

Sztukę nowoczesną po 1914 roku zobaczymy z kolei na wystawach w Centrum Pompidou. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani wejściem do środka, powinniśmy się tu udać i zobaczyć ten oryginalny budynek od zewnątrz. Rury, mocne kolory, ruchome schody wystawione na zewnątrz - tego miejsca nie można przegapić. Tuż obok centrum znajdziemy oryginalną fontannę, Fontaine Stravinsky, z różnymi metalowymi rzeźbami. Dookoła mieści się też wiele knajpek, ceny są jednak wysokie i obsługa nastawiona zdecydowanie na turystów.

Będąc w Paryżu grzechem było by nie zobaczyć słynnej Opery Garniera, chociażby tylko z zewnątrz. Operę możemy zwiedzić bez przewodnika [aktualizacja 2017], jest to niezapomniane przeżycie. W środku zobaczymy sale, imponujące sufity oraz piękne Wielkie Schody. Tuż przy Operze Garniera mieści się słynna Galeria Lafayette, centrum handlowe z drogimi markami, w środku wyglądające niczym wspaniały pałac królewski.

W ciekawym budynku o metalowej fasadzie mieści się Instytut Arabski (Institut du monde arabe). W środku zobaczymy wiele eksponatów przedstawiających dzieje arabskie w Europie i Francji na przełomie wieków.

Katakumby oraz nekropolie

Paryż skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Najbardziej mroczną z nich są katakumby, czyli 50 kilometrów podziemnych tuneli, do których przez lata znoszono ciała ofiar chorób i klęsk. Katakumby nazywane są najdłuższym grobem świata, spacerując tunelami zobaczymy ułożone czaszki oraz kości jedna po drugiej. Mały fragment katakumb został udostępniony zwiedzającym, więcej opisaliśmy w artykule Katakumby Paryża.

Zwiedzanie katakumb w Paryżu

W Paryżu przez wieki przebywało wielu naszych rodaków. Do dziś na cmentarzach miejskich możemy spotkać grobowce słynnych Polaków. Jedną z najczęściej odwiedzanych nekropolii jest Cmentarz Montmartre, gdzie spoczywa między innymi Juliusz Słowacki.

Drugą z ważnych nekropolii miejskich jest cmentarz Père Lachaise - tu pochowano między innymi Fryderyka Chopina czy Józefa Wysockiego.

Paryż widziany z góry

Zabudowa Paryża jest bardzo równa, praktycznie nie spotkamy tu budynków zdecydowanie wyższych od innych - wyjątkiem jest tu wspomniana wcześniej niebieska Wieża Montparnasse. Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z góry, możemy wybrać się na szczyt bazyliki Sacre Coeur, lub wdrapać się na wieżę Eiffla.

Inne miejsca obserwacyjne opisaliśmy w artykule Punkty widokowe Paryża.

Parki Paryża

Nie pozna Paryża nikt, kto choć raz nie zgubi się w jednym z jego parków. W centrum miasta znajdziemy przynajmniej kilka ogrodów i miejsc zielonych, większych lub mniejszych, niektóre jednak zdecydowanie wyróżniają się.

Jednym z najpiękniejszych parków jest znajdujący się kawałek od Panteonu Ogród Luksemburski - znajdziemy tu wszystko, oczko wodne w którym mieszkańcy puszczają statki, rzeźby, a także pałacyk i kawiarnię.

Wielu Paryżan wybiera się na krótki odpoczynek do Parku Monceau. Miejsce to słynie z wielu oryginalnych budowli - stoi tu chociażby rotunda, mała piramida czy klasyczna kolumnada. Polaków może zainteresować fakt, że zobaczymy tu rzeźbę polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Innym z ciekawych miejsc, chociaż mniej znanym turystycznie i znajdującym się kawałek od centrum, jest Parc de la Villette. Zobaczymy tu chociażby słynną srebrną kulę czy łódź podwodną udostępnioną do zwiedzania.

!Srebrna kula w parku Park de la Villette w Paryżu
Srebrna kula w parku Park de la Villette w Paryżu

La Defense

Centrum Paryża to nie tylko historyczna zabudowa - w stolicy Francji znajdziemy również nowoczesną dzielnicę biznesową La Defense, spacerując po której zobaczymy nowoczesne rozwiązania architektoniczne przeplatane nowoczesnymi rzeźbami. Najważniejszym punktem dla turystów jest Wielki Łuk Braterstwa, czyli Grande Arche.

A skąd wzięła się oryginalna nazwa tego obszaru? Od pomnika La Defense de Paris (pomnik Obrońców Paryża), postawionego tu w 1883 roku w hołdzie żołnierzom broniącym miasta podczas wojny prusko-francuskiej w 1870 roku.

Więcej informacji umieściliśmy w artykule La Defense - dzielnica biznesowa Paryża.

Parki rozrywki

Niemal każdy słyszał o słynnym parku rozrywki - Disneylandzie. Jest to marzenie każdego dziecka i wielu dorosłych z okresu ich dzieciństwa. Dzisiaj Disneyland to dwa parki - starszy, typowo bajkowy, oraz nowszy kładący większy nacisk na filmy i nowoczesne animacje studia Pixar.

Jeśli chcemy odwiedzić oba parki, szczególnie w sezonie, powinniśmy zaplanować dwa dni - w najważniejszych atrakcjach są bardzo długie kolejki. Do Disneylandu dojedziemy kolejką RER, ostatnia stacja jednej z linii znajduje się tuż obok wejścia do parku.

Nie każdy jednak wie, że pod Paryżem znajduje się jeszcze jeden park rozrywki - Park Asteriksa. Atrakcje nie odbiegają wiele od tych znajdujących się w Disneylandzie - a na miejscu jest zdecydowanie luźniej. Niestety dla turystów - jest to park typowo nastawiony na Francuzów, nie spodziewajmy się wielu informacji w języku innym niż francuski, ani osób posługujących się językiem angielskim. Pomimo tych niedogodności, warto się tu wybrać - szczególnie atrakcje wodne oraz kolejki górskie wprawiają w zachwyt.

Więcej o Parku Asteriksa znajdziecie w artykule Park Asteriksa w Paryżu

Trzecim miejscem mogącym uchodzić za park rozrywki jest park wodny Aquaboulevard de Paris. Długie zjeżdżalnie, fale, część tras wychodzących na dwór - jest to idealne miejsce dla spragnionych wodnej rozrywki. W wakacje są tu tłumy, z kolei w miesiącach jesiennych czy wiosennych w ciągu dnia ilość osób nie przyprawia o ból głowy.

Więcej o parku Aquaboulevard w Paryżu

Wersal

Któż nie słyszał o słynnym Wersalu i jego ogrodach? Sam pałac w środku wręcz zachwyca przepychem, złotymi zdobieniami, i dziełami sztuki. Oprócz głównego pałacu kawałek dalej stoi mniejszy budynek, Pałacyk Marii Antoniny - Petit Trianon, również udostępniony do zwiedzania. Na zwiedzanie powinniśmy zaplanować do dwóch godzin.

Oprócz pałaców wiele pięknych dzieł sztuki spotkamy w przypałacowych ogrodach. Wstęp na teren ogrodów jest darmowy, i bez przesady można założyć, że w ogrodach możemy spędzić nawet kilka godzin spacerując pomiędzy alejkami, oglądając rzeźby i odpoczywając na ławeczkach.

Do Wersalu dojedziemy kolejką RER linią C.

Galerie zdjęć oraz informacje praktyczne opublikowaliśmy w artykule: Wersal.

Wieczorne spacery

Paryż jest jednym z nielicznych miast, który w wielu miejscach naprawdę żyje wieczorami. Pola Elizejskie, uliczki Dzielnicy Łacińskiej, czy okolice Trocadero i wieży Eiffla - wszędzie w ciepły dzień spotkamy spacerujących turystów i mieszkańców. W weekendy mieszkańcy piją wino na Polach Marsowych siedząc na trawie oraz wzdłuż nabrzeża Sekwany.

Wszystkie głównie atrakcje są oświetlone, dzięki czemu wieczorem zyskują całkowicie inny klimat.

Mosty Paryża

Spacerując wzdłuż Sekwany co jakiś czas spotkamy przeprawę, wiele z mostów można uznać za atrakcje turystyczne same w sobie.

Na pewno będąc w pobliżu możemy przespacerować się mostem Aleksandra III (Pont Alexandre III), który prowadzi z Pól Elizejskich do Pałacu Inwalidów. Wyróżniają go piękne rzeźby oraz całkowicie metalowa konstrukcja. Wygląd mostu symbolizuje przymierze francusko-rosyjskie, znajdziemy na nim godła Francji i Imperium Rosyjskiego.

Najstarszym mostem Paryża jest, na co nie wskazuje jednak nazwa, Nowy Most (Pont Neuf). Most powstał na początku XVII wieku i miał umożliwić łatwiejsze przejście pomiędzy Luwrem, a dzisiejszą Dzielnicą Łacińską.

Trzecim mostem z ciekawą konstrukcją jest most Bir-Hakeim (Pont de Bir-Hakeim), z którego dobrze widać niedaleką wieżę Eiffla. Warto uważać tu wieczorem, mało osób przeprawia się tędy piechotą.

!Most Bir-Hakeim w Paryżu
Most Bir-Hakeim w Paryżu

Najbardziej znanym w kulturze paryskim mostem jest z kolei Pont des Arts, czyli Most Zakochanych. Od dawna zakochani wieszali tu kłódki jako dowód swojej miłości. Niestety, ich waga była tak duża, że spowodowała częściowe zawalenie mostu. Władze zdjęły barierki i zamieściły nowe, na których nie ma już możliwości wieszania kłódek. Spacerując tym mostem spotkamy ulicznych malarzy czy grajków.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Paryża?

Paryż jest drogi, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto zastanowić się możliwymi oszczędnościami w trakcie odwiedzin stolicy Francji, szczególnie w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej.

Darmowe wejścia dla osób poniżej 26 lat [aktualizacja 2017]

Trzeba uczciwie przyznać, że najlepiej odwiedzić stolicę Francji przed swoimi 26 urodzinami. Do tego wieku wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mają darmowe wejście do publicznych muzeów.

Darmowa pierwsza niedziela miesiąca [aktualizacja 2017]

W wielu miejscach wprowadzono darmowe wejście w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, z czego korzystają sami Paryżanie. Niestety, powinniśmy spodziewać się w ten dzień tłumów, szczególnie w sezonie.

Karta do zwiedzania miasta Paris Pass [aktualizacja wrzesień 2019]

Jeśli planujemy odwiedzić większość głównych atrakcji powinniśmy zastanowić się nad zakupem karty turystycznej Paris Pass pozwalającej na darmowe wejście do najważniejszych atrakcji Paryża.

Karta na pierwszy rzut oka wydaje się droga - po dokładnym sprawdzeniu cen pojedynczych atrakcji to wrażenie jednak może szybko minąć.

Kartę Paris Pass można zakupić na oficjalniej stronie PARIS PASS.

Parki, kościoły oraz piękne ulice

Piękne pałace, fasady, parki, kościoły - to wszystko Paryż udostępnia odwiedzającym za darmo. Warto się czasem “zgubić”, odejść od utartej ścieżki, za każdym razem odkryjemy coś nowego.

Wiele osób zwiedza Paryż tylko z zewnątrz, i są bardzo zadowoleni, goniąc za atrakcjami pamiętajmy, że właśnie architektura czyni Paryż wyjątkowym.

Zakup biletów grupowych komunikacji publicznej lub kart okresowych [aktualizacja wrzesień 2019]

Jeśli wiemy, że będziemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, możemy zakupić bilet na 10 przejazdów - który finalnie jest o kilka euro tańszy niż zakup pojedynczych biletów.

Z drugiej strony, jeśli chcemy korzystać z komunikacji bardzo często, możemy zastanowić się nad zakupem karty czasowej Paris Visite Pass, która oprócz komunikacji oferuje również zniżki do wybranych atrakcji.

Na co uważać podczas odwiedzin Paryża?

Poniedziałek oraz wtorek

Wiele publicznych muzeów oraz instytucji jest zamkniętych dla zwiedzających w poniedziałek. Nie jest to jednak reguła, część muzeów zamykana jest we wtorek - na przykład słynny Luwr oraz Centrum Pompidou.

Przed zaplanowaniem podróży powinniśmy sprawdzić dni otwarcia interesujących nas atrakcji.

Język angielski

Znajomość angielskiego wśród Francuzów, szczególnie tych starszych, nie stoi na bardzo wysokim poziomie. Podobnie wśród obsługi w sklepach czy marketach. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z dogadaniem się w hotelach i restauracjach niedaleko miejsc turystycznych.

Wielu Paryżan zna język angielski, nie zawsze są jednak chętni do pomocy. Warto spróbować odezwać się po francusku i dopiero poprosić o pomoc w języku angielskim.

Bezpieczeństwo

Historyczne centrum Paryża jest bezpiecznym miejscem, porównując do innych dużych metropolii europejskich. Uważać powinniśmy na siebie w okolicy dworców, w pustych przedziałach kolejki podmiejskiej RER, a także w niektórych dzielnicach poza historycznym centrum. Za bardzo niebezpieczną uchodzi dzielnica St. Denis.

Uważajmy też na siebie wieczorem spacerując wzdłuż nabrzeża Sekwany, jeśli oddalimy się od okolic Dzielnicy Łacińskiej.

Niestety, w Paryżu cały czas możliwe są zamachu terrorystyczne - na ulicach spotkamy uzbrojone wojsko.


Reklama