Podróże po Europie

Gdzie spać w Paryżu? Najlepsze dzielnice oraz polecane hotele

Paryż praktycznie od zawsze znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. W naszym przewodniku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie gdzie spać w Paryżu - w tym celu opisaliśmy najciekawsze z naszej perspektywy paryskie dzielnice, budżetowe sieci hotele, a na końcu przygotowaliśmy garść wskazówek praktycznych.

Paryż - gdzie spać i co warto wiedzieć o noclegach w stolicy Francji?

O ile do Paryża dostaniemy się stosunkowo tanio (np. dzięki kombinacji taniego lotu do podparyskiego lotniska Paryż Beauvais i autobusu/pociągu), to znalezienie noclegu nie będzie już tak proste. A może inaczej - będzie proste, o ile posiadamy duży, a najlepiej nieograniczony budżet. W innym przypadku szukanie noclegu prawdopodobnie będzie polegać na znalezieniu kompromisu pomiędzy ceną a warunkami/odległością.

Ceny w najlepszych dzielnicach są wysokie - w sezonie letnim (i nie tylko) najtańszy dobrze oceniany nocleg dla dwóch osób może kosztować powyżej 100€. Na szczęście istnieją również tańsze alternatywy dalej od centrum, a w poruszaniu się po mieście pomaga jedna z najbardziej rozwiniętych siatek metra na świecie. Jeśli znajdziemy nocleg blisko stacji metra, to bez względu na położenie w granicach centrum miasta wszędzie dostaniemy się stosunkowo szybko.

Niestety, ciągły popyt trochę rozleniwia paryskich hotelarzy. Warunki w hotelach ocenianych w popularnych serwisach rezerwacyjnych na 6-6.5 lub niżej (w skali do 10) potrafią być naprawdę słabe. Zaczynając od zimna w pokoju poza miesiącami letnimi, a na problemach z czystością kończąc. Jeśli chcemy zostać dłużej i planujemy korzystać z komunikacji to czasami lepiej znaleźć nocleg dalej, ale z lepszymi warunkami.

Tanie noclegi w Paryżu, czyli gdzie spać w Paryżu przy mniejszym budżecie

Niestety, jeśli zależy nam na bliskości najważniejszych atrakcji oraz jakości musimy mieć na wyjazd do Paryża przygotowany odpowiedni budżet. Na szczęście istnieją też opcje bardziej budżetowe, które pozwolą nam zaoszczędzić i jednocześnie być w rozsądnej odległości od centrum.

Chyba najbardziej znaną budżetową siecią w Paryżu jest sieć Hotel F1. Przykładem jest tu znajdujący się dość blisko centrum HotelF1 Paris Saint Ouen Marché Aux Puces, który położony jest w 19. dzielnicy, na północ od Bazyliki Sacré-Cœur. Cena za pokój dla dwóch osób za dobę trafiała się dawniej nawet poniżej 200 zł, ale pokoje nie posiadają prywatnej łazienki. No i ostatnimi czasy ceny poszybowały w górę. Komfort pokojów nie jest również najwyższy - czasem w komentarzach można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest plastikowy. Mimo to mało osób narzeka na czystość.

Lepsze warunki (ale też wyższe ceny) znajdziemy w położonym w 14. dzielnicy (południowa strona Sekwany) hotelu hotelF1 Paris Porte de Châtillon. W tym przypadku dostępne są też pokoje z prywatną łazienką, ale są zdecydowanie droższe od tych oferujących jedynie dostęp do łazienki współdzielonej.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Paryżu?

Centrum Paryża podzielone jest na 20 dzielnic lub inaczej okręgów (fr. arrondissement). Układ dzielnic przypomina kształtem spiralę, która rozpoczyna się od zachodniego krańca wyspy Ile de la Cité i "zawija" się dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Do każdej z dzielnic przypisana jest liczba od 1 do 20. Dzielnice posiadają także nazwy tekstowe, które powiązane są z ważnymi budynkami znajdującymi się w ich granicach (np. Hôtel-de-Ville, Panthéon czy Opéra). Warto jednak pamiętać, że sami Paryżanie korzystają z liczbowego nazewnictwa dzielnic.

Ścisłe centrum tworzą okręgi od 1 do 11, podczas gdy pozostałe znajdują się w zewnętrznym kręgu. Przy zapisie numerów dzielnic często wykorzystywane są cyfry rzymskie.

Dla Paryżan równie istotnym podziałem centrum miasta jest ten na prawy i lewy (północny i południowy) brzeg Sekwany. Część północna uchodzi za bardziej imprezową i różnorodną, a część południowa na spokojniejszą, choć znajduje się tam chociażby słynna Sorbona.

Każdy z okręgów różni się od siebie. Dzielnice centralne oferują najwięcej atrakcji dla turystów. Wysunięta część północna jest bardzo różnorodna i imprezowa, a obszar dalej na południe to dziś głównie dzielnice mieszkalne.

Wszystkie noclegi w obrębie historycznego centrum możemy zobaczyć pod tym adresem.

Co nie powinno nas dziwić - za najlepsze dzielnice na znalezienie noclegu uchodzą te z najmniejszymi wartościami liczbowymi, które znajdują się w samym centrum. Dzielnice te są na tyle niewielkie, że spokojnie możemy przemieszczać się pomiędzy nimi pieszo. Przy poszukiwaniu noclegu ważny jest również aspekt komfortu. Zatrzymując się na terenie Dzielnicy Łacińskiej (5. dzielnica) możemy bez stresu spacerować nawet późnym wieczorem. W przypadku niektórych okręgów oddalonych dalej na północny-wschód możemy gdzieniegdzie czuć się mniej komfortowo podczas powrotów po zmroku.

Niestety, ceny w najbardziej centralnych dzielnicach są bardzo wysokie i mogą wykraczać poza budżet większości turystów z Polski. Mimo to warto obserwować serwisy rezerwacyjne w oczekiwaniu na promocyjną ofertę.

Dzielnice 1 i 2 - kulturalne, biznesowe i administracyjne centrum Francji

Noclegi najwyższej klasy znajdziemy w dwóch najbardziej centralnych okręgach (1 i 2), ale powinniśmy przy tym spodziewać się również astronomicznych cen. Oprócz atrakcji historycznych i kulturalnych znajduje się tam również finansowe i administracyjne centrum kraju.

Na stosunkowo niewielkim obszarze obu dzielnic znajdują się m.in. Luwr, dawny pałac królewski z ogrodami (fr. Palais-Royal), siedziba Banku Francji, budynek giełdy czy hotel Ritz.

Trudno nam jednak znaleźć większy w sens w wydawaniu majątku i zatrzymaniu się akurat w tej okolicy. W ciągu dnia bez przerwy przebiegają tędy tłumy turystów oraz Paryżan, a wieczorem okolica nie oferuje zbyt wielu atrakcji w porównaniu z dzielnicami opisanymi poniżej.

Paryż - gdzie spać jeśli szukamy lokalnej atmosfery - dzielnica Łacińska oraz Saint-Germain-des-Prés

Jeśli budżet nie jest dla nas problemem to warto rozejrzeć się za noclegiem na obszarze 5. dzielnicy (Dzielnica Łacińska) lub 6. dzielnicy (Saint-Germain-des-Prés). Musimy tylko liczyć z tym, że bardzo dobrą ceną za dobę w tej okolicy będzie około 70-80€, a ceny powyżej 100€ są normą.

Dzielnice 5 i 6 znajdują się po południowej stronie Sekwany i są idealnym miejscem dla turystów poszukujących spokoju, nieśpiesznych spacerów oraz klimatycznych kawiarni. Nie jest to też jeden z najbardziej turystycznych obszarów, choć znajduje się tu wiele znanych atrakcji takich jak: Panteon, Ogród Luksemburski czy Kościół Św. Sulpicjusza (fr. Église Saint-Sulpice).

Szczególnie przyjemne są tu wieczory, gdy często nawet do godziny pierwszej w nocy możemy usiąść w jednej z kawiarni i delektować się atmosferą oraz widokiem. Jest to nasza ulubiona część Paryża i nawet jeśli nie mamy noclegu w tej okolicy, to spędzamy tu najwięcej czasu spacerując i rozkoszując się paryską atmosferą.

Przykładem popularnego hotelu w tej okolicy jest Hotel des Carmes, który znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Sekwaną a Panteonem.

Sprawdź noclegi na obszarze 5. dzielnicy (Dzielnicy Łacińskiej) Sprawdź noclegi na obszarze 6. dzielnicy

Marais (fr. Le Marais) - noclegi w Paryżu w jednej z najbardziej żywych jego części

Całkowitym przeciwieństwem opisanych poprzednio południowych okręgów jest znajdujący się po drugiej stronie Sekwany obszar nazywany Marais (fr. Le Marais), który znajduje się w granicach 3. i 4. dzielnicy.

Okolica ta jest chyba najbardziej żywą częścią Paryża; z różnorodnymi knajpami i restauracjami oraz z bogatym życiem nocnym. To właśnie tu znajduje się słynne i kolorowe Centrum Pompidou (fr. Centre Pompidou). O ile nie zawsze będzie to idealny wybór dla osób preferujących ciszę lub rodzin z małymi dziećmi, tak pozostali znajdą tu autentyczny i różnorodny Paryż, w skład którego wchodzi chociażby Dzielnica Żydowska.

Przykładem wygodnego noclegu w tej okolicy jest apartament Petit Marais, który oddalony jest o krótki spacer od Sekwany i najważniejszych atrakcji. Dużym plusem jest dostęp do kuchni, dzięki czemu możemy bez obaw zaopatrywać się we francuskie przysmaki.

Dzielnica 4 to również historyczna zabudowa. W końcu to właśnie tu znajduje się słynna katedra Notre Dame czy odbudowany pod koniec XIX wieku neoklasyczny ratusz (fr. Hôtel de ville).

Więcej: Znajdź noclegi w Marais

Jeśli zależy nam na tańszym noclegu możemy swoje poszukiwania skierować na wschód w stronę Placu Bastylii. Tutaj warto jednak nie kierować się tylko ceną, a dokładniej sprawdzić okolicę oraz komentarze innych gości.

W okolicy wieży Eiffla

Jeśli zależy nam na bliskości słynnej wieży Eiffla powinniśmy szukać noclegu w zachodniej części popularnej 7. dzielnicy lub na północno-wschodnim obszarze 15. dzielnicy.

Od razu warto wspomnieć, że noclegi w tej okolicy nie odbiegają cenowo od Dzielnicy Łacińskiej lub są nawet wyższe (powyżej 120€ za pokój dla dwóch osób za dobę). Jednym z hoteli w którym mamy szansę otrzymać pokój z widokiem na słynną konstrukcję jest Ibis Paris Tour Eiffel Cambronne 15ème, który znajduje się już w 15. dzielnicy. Hotel znajduje się przy stacji metra Cambronne (linia 6).

Znajdź nocleg w okolicy wieży Eiffla

Gdzie spać w Paryżu nieco taniej - Montmartre

O Montmartre słyszał zapewne każdy. W końcu to tam znajdziemy kultowy Moulin Rouge, modne kawiarnie i restauracje czy Bazylikę Sacré-Cœur. Turyści znający polską klasykę filmową na pewno kojarzą hasło, że "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle." Plusem Montmartre są ceny, które są niższe niż we wcześniej opisanych centralnych dzielnicach.

Określenie nocleg na obszarze Montmartre często odnosi się do 18. dzielnicy i położonej na wschód od niej 19. dzielnicy. Pokoje z prywatną łazienką w tej okolicy można czasem znaleźć już za około 200-250 zł za dobę, ale nie liczmy tu na wielkie wygody. W cenie powyżej 300 zł powinniśmy już z kolei znaleźć dobrze oceniany nocleg, czasami nawet z wliczonym śniadaniem.

Mimo swojego niewątpliwego uroku Montmartre jest dzielnicą kontrastów. Niektóre obszary przypominają o wiejskim pochodzeniu tego miejsca (dawniej znajdowało się tu wiele wiatraków i dzielnica nie należała formalnie do Paryża), ale nie wszędzie będziemy czuć się pewnie i komfortowo. I choć informacje sprzed dekady lub więcej się trochę zdezaktualizowały, tak wciąż nie każdy turysta będzie czuł się pewnie wracając w mniej tłoczne okolice wieczorem lub wcześnie rano. Przed sfinalizowaniem rezerwacji warto sprawdzić komentarze oraz obejrzeć okolicę na Google Maps. Za niezbyt bezpieczny uważa się obszar La Goutte d’Or, który znajduje się pomiędzy ulicami Barbès, de la Chapelle, la Gare du Nord oraz Ordener.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu i to oferującego śniadanie jest Caulaincourt Montmartre by Hiphophostels , który znajduje się tuż obok stacji metra Lamarck - Caulaincourt (linia 12).

Spacerując po Montmartre (zwłaszcza z rzeczami) uważajmy na wszechobecnych kieszonkowców. Warto również pamiętać o tym, że dzielnica swoją nazwę wzięła od znajdującego się na jej terenie wzgórza Montmartre, które pnie się stromo w górę. W przypadku niektórych noclegów (znajdujących się w połowie drogi na szczyt) może na nas czekać każdorazowe podejście pod górę.

Znajdź nocleg na terenie Montmartre

Dalej od turystów i imprezowej części miasta - 14. dzielnica (Montparnasse)

Jeśli chcielibyśmy jednocześnie oddalić się od turystów i gwarnego obszaru Paryża swoje poszukiwania możemy skierować na wysuniętą daleko na południe dzielnicę numer 14.

W przypadku 14. dzielnicy często można spotkać się z alternatywną nazwą Montparnasse. Niektórzy turyści od razu skojarzą ją z wysokim wieżowcem nazywanym Wieżą Montparnasse. To właśnie tu na początku XX wieku przenieśli się paryscy artyści, ale dziś po artystycznej przemianie nie ma już niemal śladu. Dziś Montparnasse kojarzona jest jako spokojna dzielnica mieszkalna, gdzie na pewno odnajdą się turyści pragnący spokoju po aktywnym zwiedzaniu. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu popularnych barów i restauracji - z tym akurat nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu!

Przykładem dobrze ocenianego noclegu ze śniadaniem w tej okolicy jest Paranjib Guesthouse . Ten dom gościnny znajduje się kilka kroków od stacji metra Plaisance oraz Pernety (linia 13).

Znajdź nocleg na obszarze Montparnasse

Na jakie obszary uważać w Paryżu?

Podobnie jak w innych dużych europejskich metropoliach, tak i w Paryżu mało przyjemne po zmroku i wcześnie rano są największe dworce - w tym Gare du Nord i Gare de l’Est. W ich najbliżej okolicy częściej niż w innych miejscach zdarzają się napady rabunkowe. Zatrzymanie się niedaleko dworca jest uzasadnione, gdy wracamy rano pociągiem.

Za mało bezpieczne w obiegowej opinii uważane są 20. dzielnica i częściowo 19. dzielnica. Nie można jednak stwierdzić, że powinniśmy całkowicie je omijać. Turyści z całego świata znajdują tam niedrogie (jak na Paryż) noclegi i są bardzo zadowoleni z wizyty. Nieprzyjemne są konkretne ulice czy obszary. Szukając noclegu w tej okolicy sprawdzajmy dokładnie opinie innych gości oraz widoki w Google Maps.

Poza centrum

Nocleg poza centrum może być teoretycznie opcją tańszą, ale posiada swoje minusy. Największym z nich jest wymóg korzystania z kolejki podmiejskiej RER, która jeździ rzadziej niż metro i "słynie" z częstych strajków.

Łatwiej też trafić na niezbyt przyjemną (czy niebezpieczną) okolicę. Wracając na obrzeża wieczorem będziemy czasami praktycznie sami na oddalonych od centrum dworcach i stacjach.

Nocleg poza centrum wydaje się być z kolei idealny dla podróżujących własnym autem. W takiej sytuacji wystarczy upewnić się, że hotel posiada miejsca parkingowe.

Wskazówki dla szukających odpowiedzi na pytanie gdzie spać w Paryżu

Paryż nie ucierpiał w trakcie wojny tak jak wiele europejskich miast, więc wiele noclegów znajduje się w historycznych budynkach - nie zawsze z windą, a czasem z bardzo małymi łazienkami.

Warto kierować się zasadą, żeby szukać noclegu blisko stacji metra. W przypadku dalszych dzielnic powinniśmy zawsze sprawdzić komentarze innych gości pod kątem okolicy oraz bezpieczeństwa i sprawdzić zdjęcia okolicy na stronie Google Maps. Naszym zdaniem lepiej z przymrużeniem oka patrzeć na komentarze Azjatów oraz Amerykanów. Obie nacje mają duże budżety i często poruszają się taksówkami, wypożyczonymi autami lub busami wycieczkowymi, a do tego z naszych obserwacji Azjaci wracają do hotelów dość wcześnie. W takich przypadkach ich dobre oceny hotelu mogą być dla nas nieprzydatne, ponieważ świetny hotel może być zlokalizowany w bardzo słabej okolicy.

Podczas jednego z naszych pierwszych wyjazdów do Paryża wiele lat temu sami tego dobrze nie zweryfikowaliśmy i finalnie trafiliśmy do dobrego hotelu, ale codzienna poranna i wieczorna trasa od/do stacji metra była mało komfortowa.

Nie znaczy to jednak, że Paryż jest miastem niebezpiecznym. Po prostu są ulice czy okolice, w których turysta może czuć się niekomfortowo.

Kilka zasad, którymi kierujemy się przy poszukiwaniu noclegu w Paryżu:

  • Warto rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej i nie czekać na ostatnią chwilę. Czasami już miesiąc wcześniej trudno trafić na opłacalne oferty.

  • Nie patrzmy tylko na oceny, ale w przypadku noclegów w dalszych obszarach Paryża (nawet w dalszych okręgach centrum) zapoznajmy się też z komentarzami oraz okolicą.

  • O ile nie planujemy zostać w ścisłym centrum, to nie warto patrzeć na odległość od konkretnych atrakcji, ponieważ do większości z nich dostaniemy się w prosty sposób metrem.

  • Jeśli zostajemy w Paryżu przez krótki czas warto sprawdzić w jaki sposób dostaniemy się do miasta. Na przykład autobus z lotniska Paryż Beauvais, na którym lądują tanie linie, zatrzymuje się przy znajdującej się dalej od centrum stacji Paris Porte Maillot.

Pełną bazę noclegową w Paryżu można sprawdzić na tej stronie.

Reklama