Podróże po Europie

Praga: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Czech.

Ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2023

Praga to prawdopodobnie najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości i wielu dostępnym opcjom dojazdowym. Z całą pewnością turystów przyciągają też liczne atrakcje oraz swobodna atmosfera.

W naszym przewodniku, korzystając z doświadczeń zdobytych podczas licznych wizyt w stolicy Czech na przestrzeni lat, przygotowaliśmy zestawienie zarówno największych atrakcji Pragi, jak i mniej znanych, ale równie ciekawych miejsc. Na końcu artykułu znajdziecie także garść praktycznych informacji i wskazówek.

Jak zwiedzać Pragę?

Gwałtowny rozwój Pragi miał miejsce w średniowieczu, stąd układ miasta jest dość charakterystyczne dla tamtego okresu. Trzeba jednak przyznać, że znajdziemy tu zabytki reprezentujące chyba większość istniejących stylów architektonicznych (łącznie z takimi architektonicznymi rzadkościami jak np. kubizm - Dom pod Czarną Madonną). Stylem, który rozsławił miasto na świecie jest z kolei secesja.

Zwiedzanie Pragi z reguły zaczyna się od Starego Miasta. Jest to też dobry punkt wypadowy do wielu ciekawych atrakcji miasta - na północy znajduje się żydowska dzielnica Jozefow, na zachodzie słynny most Karola i barokowa Mała Strana, na południu Nowe Miasto z placem Wacława.

Jeśli spędzamy w stolicy Czech tylko kilka dni, to po Pradze możemy poruszać się pieszo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre obszary, takie jak Hradczany (wzgórze zamkowe), Wyszehrad i Vitkov położone są dość wysoko – może więc być konieczne skorzystanie z transportu miejskiego. Do wyboru mamy metro, tramwaje, autobusy, a także transport wodny. Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu: Komunikacja miejska w Pradze.

Kilka z otaczających miasto wzgórz to dobre punkty widokowe (zwłaszcza Vitkov albo Strahow), z których można podziwiać panoramę Złotej Pragi.

Karta turystyczna Prague Cool Pass

Niektórzy czytelnicy rozważają zakup karty turystycznej Prague CoolPass. Aby pomóc Wam w podjęciu wyboru, przygotowaliśmy jej recenzję: Prague CoolPass - recenzja praskiej karty turystycznej.

Więcej o najlepszych punktach widokowych czeskiej stolicy przeczytacie w naszym przewodniku: Punkty widokowe w Pradze.
Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego
Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego

Co warto zobaczyć w Pradze? Największe atrakcje oraz zabytki

Rynek oraz Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym

Zwiedzanie Pragi możemy rozpocząć od zabytkowego Starego Miasta, którego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Tu biło niegdyś serce Pragi, tu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek. Turyści mogą obejrzeć tu monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym (Pražský orloj) - najstarszym wciąż działającym i trzecim najstarszym na świecie!

Od 9:00 do 23:00, o pełnych godzinach, nad tarczą zegara poruszają się rzeźby przedstawiające procesję dwunastu apostołów, z których każdy trzyma powiązany z nim atrybut (np. św. Piotr klucz). Na bokach zegara umieszczono figury reprezentujące: Śmierć (szkielet wybijający czas), Chciwość (postać z workiem złota) oraz Próżność (mężczyzna podziwiający swoje odbicie w lustrze). Ostatnia rzeźba przedstawia... Turka i symbolizuje pożądanie.

Sam ratusz wzniesiony został w stylu gotyckim, ale na przestrzeni dziejów był kilkakrotnie przebudowywany. Uwagę zwraca nieproporcjonalność poszczególnych elementów (wieża ratusza zdecydowanie góruje nad pozostałymi budynkami). Jest to efekt wyburzenia sporej części budowli podczas II wojny światowej. W 1945 roku w Pradze wybuchło antynazistowskie powstanie. Mimo pomocy udzielonej Czechom przez Armię Czerwoną i własowców Niemcy odbili wyzwolone dzielnice i rozpoczęli dewastację miasta niszcząc między innymi całe północne skrzydło ratusza. Dzieło zniszczenia zostało przerwane dzięki kapitulacji Berlina.

Informacje praktyczne

Warto wiedzieć, iż wieża Ratusza Staromiejskiego stanowi punkt widokowy - jeden z naszych ulubionych. Możemy na nią wejść (lub wjechać windą za dodatkową opłatą) w ramach trasy zwiedzania ratusza.

Oprócz wieży w trakcie wizyty zobaczymy również romańsko-gotyckie piwnice, zabytkowe pomieszczenia oraz kaplicę. Koszt wejściówki do ratusza wynosi 300,00 (52,11 zł).

Wskazówka! Jeśli pojawicie się w ratuszu podczas pierwszej godziny po otwarciu, załapiecie się na połowę tańszy bilet EARLY BIRDS SPECIAL.

Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze
Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Charakterystyczny Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, czyli popularny "Kościół Tyński", jest doskonale widoczny z Rynku, a jego dwie wieże to jeden z częściej fotografowanych obiektów w tej części miasta. Nazwa tej gotyckiej świątyni pochodzi od komory celnej ("tynu") jaka mieściła się w okolicy. Pochowano tu słynnego astronoma Tycho Brahe. Jego nagrobek należy do najwspanialszych zabytków świątyni.

Informacje praktyczne

Do świątyni wejdziecie od strony Staroměstské náměstí 14. Wstęp jest bezpłatny, ale sugerowana jest donacja. Oprócz grobowca Tycho Brahe, warto zwrócić uwagę na organy z 1673 roku, najstarsze w Pradze, oraz obrazy ołtarzowe autorstwa Karela Škréty, wybitnego malarza okresu baroku.

Więcej zabytków i kościołów praskiej starówki opisaliśmy w artykule poświęconym w całości tej części miasta: Stare Miasto w Pradze.

Most Karola - najbardziej znany zabytek Pragi

Zachodnia część Starego Miasta kończy się na Wełtawie, gdzie turyści mogą podziwiać najsłynniejszy chyba zabytek Pragi - gotycki most Karola z barokowymi figurami świętych. Za mostem rozpoczyna się dzielnica Malá Strana (opisaliśmy ją nieco później), którą mijamy kierując się w stronę wzgórza zamkowego.

Wskazówka Most Karola w ciągu dnia jest niemal ciągle zapchany przez tłumy turystów. Wystarczy jednak pojawić się na nim rano lub bliżej wieczora, żeby móc spokojnie po nim przespacerować i zrobić dobre zdjęcie.
Wieczorny widok z Mostu Karola
Wieczorny widok z Mostu Karola

Bramy przy Moście Karola

Po obu stronach most zamykają średniowieczne wieże bramne. Od strony Starego Miasta stoi Staromiejska Wieża Mostowa. Jest ona udostępniona do zwiedzania i mimo że nie ma w niej wiele do zobaczenia, zapewnia przyjemne widoki na okolicę. Na przeciwnym krańcu czeka na nas Małostrańska Wieża Mostowa, będąca de facto bramą składającą się z dwóch wież - niższej romańskiej (która z czasem zyskała cechy renesansowe) oraz wyższej późnogotyckiej, posiadającej taras widokowy i możliwej do zwiedzenia.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu do każdej z wież może wydać się drogi - koszt pojedynczej wejściówki to 190,00 (33,00 zł), ale dostępny jest bilet łączony do obu zabytków w cenie 280,00 (48,64 zł). Jeśli planujemy z kolei odwiedzić więcej praskich wież/bram oraz zwiedzić ratusz, możemy zakupić bilet łączony do dziewięciu atrakcji w cenie 990,00 (171,96 zł). Alternatywnie możemy przyjść do godziny po otwarciu, kiedy bilet jest tańszy o połowę.

Podobnie jak w wielu innych zabytkach, w wieżach przy Moście Karola obowiązuje zniżka przez pierwszą godzinę od otwarcia.

Hradczany - atrakcje Pragi na terenie zabytkowej dzielnicy zamkowej

Najważniejszym praskim wzgórzem są Hradczany, gdzie dumnie stoją katedra, zamek oraz liczne pałace. Czekają tutaj też na nas darmowe i płatne punkty widokowe, a osoby zainteresowane sztuką będą mogły obejrzeć wiele dzieł z różnych okresów: czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowski). Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze szczytu południowej wieży katedry rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Więcej o zabytkach wzgórza zamkowego przeczytacie w naszym przewodniku Hradczany (wzgórze zamkowe) w Pradze

Zamek w Pradze

Zamek w Pradze, znany lepiej jako Zamek na Hradczanach, w niczym nie przypomina dumnych, gotyckich warowni, jakie możemy podziwiać w wielu europejskich miastach. Wielokrotne przebudowy sprawiły, że zatracił swój pierwotny charakter. Mimo to, wraz z katedrą świętego Wita, stanowi jeden z najlepiej rozpoznawalnych kompleksów architektonicznych w Europie. No i oczywiście należy do najczęściej odwiedzanych praskich atrakcji.

Po niemal całym terenie kompleksu zamkowego możemy pospacerować bezpłatnie. Aby odwiedzić wnętrza zabytków oraz słynną Złotą Uliczkę, musimy zakupić bilet łączony. Obejmuje on:

 • Stary Pałac Królewski, w którym od czasów średniowiecza odbywały się bale i turnieje - pałac całościowo może nie zachwycić wszystkich turystów, ale warto odwiedzić go w celu zobaczenia późnogotyckiej Sali Władysławowskiej ze wspaniałym sklepieniem,
 • romańską Bazylikę św. Jerzego (jej obecny wygląd datowany jest na XII wiek),
 • Złotą Uliczkę z urokliwymi domkami oraz wieżą Daliborka,
 • Katedrę św. Wita.

Informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie wszystkich płatnych atrakcji oraz gruntów zamkowych powinniście zarezerwować sobie przynajmniej dwie, a najlepiej trzy godziny.

Aby lepiej poznać historię kompleksu możemy wypożyczyć przewodnik audio, ale niestety w momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika wciąż nie posiadał on wersji w języku polskim.

Bilet łączony obowiązuje we wszystkich czterech atrakcjach - nie ma niestety dostępnych biletów do pojedynczych zabytków.

Więcej informacji o historii i zabytkach praskiego zamku: Zamek w Pradze
Wnętrze Bazyliki Świętego Jerzego - Zamek w Pradze
Wnętrze Bazyliki Świętego Jerzego - Zamek w Pradze
Złota Uliczka - Zamek w Pradze
Złota Uliczka - Zamek w Pradze

Katedra św. Wita - zwiedzanie największej świątyni w Pradze

Na wzgórzu zamkowym przycupnęła gotycka katedra, uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie. Była też jedną z najdłużej wznoszonych katedr w historii (jej budowę ukończono dopiero w 1929 roku).

Spacer po katedrze bocznymi nawami daje nam możliwość obejrzenia 22 kaplic, które powstawały w różnych epokach. Ozdobą świątyni jest majestatyczna kaplica św. Wacława z XIV wieku.

Informacje praktyczne

Tak jak wspominaliśmy chwilę wcześniej, aby ją zwiedzić, trzeba zakupić bilet łączony do zamku.

Bez biletu można wejść tylko do przedsionka. Widać stamtąd witraże Alfonsa Muchy i Maxa Švabinskyego oraz główną nawę (nie zobaczymy niestety większości kaplic). Osoby zainteresowane architekturą i sztuką sakralną nie powinny jednak żałować zakupu biletu wstępu, gdyż jej wnętrze skrywa wspaniałe kaplice oraz zdobienia rzeźbiarskie.

Więcej o słynnej gotyckiej budowli przeczytacie w artykule Katedra św. Wita w Pradze

Punkt widokowy na południowej wieży katedry

Na szczycie południowej wieży katedry mieści się popularny punkt widokowy, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę. Chcąc się na nią wdrapać musimy zakupić oddzielny bilet.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 150,00 (26,05 zł).

Aby dostać się na górę, będziecie musieli pokonać 280 schodów. Nie będziemy oszukiwać, wejście jest męczące, ale widoki na pewno zrekompensują Wam wysiłek. W przypadku silnego wiatru pamiętajcie, że u góry będzie mocno wiało!

Widok na Pragę z wieży Katedry
Widok na Pragę z wieży Katedry

Loreta ze słynnym domkiem loretańskim

Ten monumentalny klasztor na wzgórzu zamkowym skrywa na swoim dziedzińcu wspaniały zabytek: domek loretański, którego autorem był pochodzący z Włoch architekt. Historia tej budowli związana jest z okresem krucjat. Kiedy królestwo jerozolimskie kurczyło się z roku na rok coraz bardziej, włoska rodzina de Angeli postanowiła sfinansować przewiezienie do miasta Loreto niewielkiego kościoła. Według legendy świątynia ta była niegdyś domem Maryi i Świętej Rodziny.

Popularność owego miejsca pielgrzymkowego była tak duża, że w wielu miejscach Europy zaczęły powstawać jego kopie. Na fali barokowej kontrreformacyjnej religijności sfinansowania takiego projektu na Hradczanach podjęła się czeska arystokratka Katarzyna Lobkovic.

Informacje praktyczne

Obecnie klasztor jest biletowaną atrakcją turystyczną. Bilet wstępu kosztuje 210,00 (36,48 zł).

Oprócz wspaniałej architektury, na odwiedzających czeka skarbiec, jeden z najważniejszych w całym kraju. Nas olśniła w nim słynna monstrancja, wysadzana aż 6222 diamentami!

Loreta - domek loretański na dziedzińcu
Loreta - domek loretański na dziedzińcu

Mała Strana - barokowe ogrody Wallensteina, kościół św. Mikołaja oraz inne atrakcje

Ta niepozorna dzielnica, wciśnięta pomiędzy Wełtawę a Hradczany, często traktowana jest przez turystów jako droga na zamek lub na Most Karola. Tymczasem znajduje się tutaj kilka interesujących zabytków.

Należy do nich pałac Wallensteina, zajmowany dziś przez czeski senat, którego barokowe ogrody (Valdštejnská zahrada) są ogólnodostępne dla zwiedzających. Prawdę mówiąc jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Pradze i nie wyobrażamy sobie wizyty w stolicy Czech bez spędzenia tam choćby zaledwie kilku miłych chwil. Ozdobą kompleksu jest sztuczna krasowa jaskinia.

Ogrów Wallensteina czynny jest codziennie od kwietnia do października. Wejście jest darmowe.

Nie powinniście przegapić również kościoła świętego Mikołaja - barokowej perły Małej Strany i miejsca organizacji wielu koncertów (dawniej grywał tu sam Mozart!). Po zakupie biletu wstępu będziecie mogli wspiąc się na galerię świątyni, skąd przyjrzymy się z bliska wspaniałym zdobieniom. Istnieje również oddzielnie biletowana możliwość wdrapania się po 215 schodach na dzwonnicę, gdzie czekać na nas będzie przyjemny widok na dzielnicę.

Mała Strana widziana z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja
Mała Strana widziana z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja

Inne atrakcje Małej Strany:

 • Kościół Panny Marii Zwycięskiej z cudowną figurą dzieciątka Jezus (tzw. Jezulatko). Od XVII wieku kultywowana jest tradycja przebierania figurki w różne stroje, a zaglądając do praskich sklepików z pamiątkami nie raz natrafimy na figurkę Praskiego Dzieciątko Jezus w najróżniejszych kombinacjach.
 • Ściana Johna Lennona (Lennonova zeď), którą już w epoce komunizmu zaczęto pokrywać różnymi malowidłami - najczęściej z przesłaniem politycznym,
 • Olewający Politycy (Čůrající postavy) - jedna z najpopularniejszych rzeźb wykonanych w Pradze przez Davida Černego. Grupa przedstawia polityków w symboliczny sposób "olewających" resztę społeczeństwa. Spacer śladami prac tego artysty może być przyjemnym sposobem na alternatywne zwiedzanie Pragi.

Pomnik Ofiar Komunizmu i kawiarnia z "Procesu" Kafki

W położonej na południe od Małej Strany historycznej dzielnicy Smichov nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Turystów zwiedzających Pragę przyciąga do niej niezwykle poruszający Pomnik Ofiar Komunizmu (Pomník obětem komunismu). Grupa ta składa się z siedmiu zanikających posągów z brązu - ich powolne znikanie symbolizuje to, co działo się z więźniami politycznymi w dawnym systemie.

Wskazówka Miłośnicy Franza Kafki powinni wstąpić do położonej tu Cafe Savoy (Vítězná 124/5) gdzie autor "Procesu" często spotykał się z przyjaciółmi. Kafka prowadził dość burzliwe życie towarzyskie, a w nastrojowym wnętrzu tej kawiarni wychylił niejeden kieliszek wódki.

Jozefow - zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej w Pradze

Na północ od Starego Miasta rozciąga się Jozefow, dawna dzielnica żydowska w Pradze, na terenie której zachowały się liczne synagogi oraz ślady po dawnych mieszkańcach. Dziś kojarzy się ona głównie z zabytkowymi kamienicami i szerokimi ulicami, przy których zlokalizowano markowe sklepy. Wśród tutejszych arterii wyróżnia się ulica Paryska (Parizska Street), wypełniona sklepami najdroższych marek, wzdłuż której ciągną się rzędy secesyjnych fasad (z nutą historycyzmu).

Należy jednak pamiętać, że wygląd dzielnicy to efekt gruntownej przebudowy tej części miasta z przełomu XIX i XX wieku. Wcześniej była to jedna z dzielnic biedoty, pełna wąskich uliczek, ruder i niebezpiecznych zakamarków. Dramatyczne dzieje wyburzeń i zmian urbanistycznych na Josefovie opisał Milos Urban w swojej powieści "Lord Mord".

Znana jest również legenda o golemie i rabinie Jehudzie Löwe ben Becalelu, który miał stworzyć tę istotę aby bronić praskich żydów przed pogromami. Historia stała się szerzej znana dzięki filmowi Paula Wegenera pt. "Golem" z 1920 roku. Do opowieści nawiązuje też (chociaż dość luźno) książka Gustava Meyrinka o tym samym tytule. Autor, znany mistyk, filozof i kabalista nie mieszkał jednak na Josefovie a na Nowym Mieście. Według powtarzanej turystom opowieści szczątki magicznej istoty (lub kabalistyczny zapis dający życie) ukryto na strychu Synagogi Staronowej (Staronová synagoga, Maiselova 18). Ta interesująca gotycka budowla jest dziś udostępniona do zwiedzania.

Atrakcje praskiej dzielnicy Jozefow związane z losami praskich Żydów:

 • Synagoga Staronowa - najstarsza czynna synagoga w Europie, której wnętrze charakteryzuje się sklepieniem żebrowo-krzyżowym z dodatkowym piątym żebrem - dodano je najpewniej po to, żeby uniknąć symbolu krzyża,
 • Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov, ul. Široká) - uznawany za jedną z najstarszych judaistycznych nekropolii w Europie,
 • Synagoga Hiszpańska (Španělská Synagoga, Vězeňská 1) gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii czeskich Żydów w XIX i XX wieku.
 • Muzeum Żydowskie w Pradze (Židovské muzeum v Praze),
 • Synagoga Maisela (Maiselova synagoga) z końca XVI wieku,
 • Synagoga Pinkasa (Pinkasova Synagoga) przekształcona w miejsce pamięci czeskich Żydów zgładzonych w trakcie Holokaustu,
 • Synagoga Klausowa (Klausová Synagoga) - największa z praskich synagog.

Informacje praktyczne

Dawne bożnice pełnią dziś najczęściej funkcje muzeów lub pomników historii. Chcąc je zwiedzić, możemy zakupić jeden z dwóch rodzajów biletów łączonych: Prague Jewish Town lub Jewish Museum in Prague. Tylko Synagoga Staronowa posiada pojedyncze wejściówki. Aktualne ceny biletów sprawdzicie na oficjalnej stronie

Brama Prochowa w Pradze

Późnogotycka, wysoka na 65-metrów Brama Prochowa (Prašná brána) należy do najbardziej charakterystycznych średniowiecznych zabytków Pragi. Pierwotnie znajdowała się na trasie prowadzącej w stronę Kutnej Hory (ważnej rezydencji królewskiej) i stanowiła początek drogi koronacyjnej czeskich władców. Jej obecna nazwa pochodzi już z czasów nowożytnych, kiedy wykorzystywano ją jako magazyn na proch. Na około 44 metrze budowli mieści się jeden z wielu punktów widokowych Pragi.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu do Bramy Prochowej kosztuje 190,00 (33,00 zł). Przez pierwszą godzinę obowiązuje o połowę tańszy bilet w ramach akcji EARLY BIRDS SPECIAL.

Czeskie piwiarnie

Wizyta w Pradze nie może się obyć bez wychylenia kufla piwa. Nic dziwnego, w końcu piwowarstwo ma się tu świetnie od czasów średniowiecza. Niejakim zaskoczeniem może być jednak fakt, że większość pubów podaje tu jedynie piwa browarów koncernowych (zwykle lagery bądź pilsy). Najpopularniejsza piwa jakich możemy spróbować w Pradze to: Kozel (jasny i ciemny), Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Březňák czy Krušovice.

Do naszych ulubionych miejsc należą puby Hostinec u Rotundy oraz Zlý časy. Piwoszom polecamy również wybrać się do Klasztoru na Břevnovie, gdzie warzonych jest osiem gatunków piw. Tutejsza restauracja czynna jest niestety dość krótko.

Niektóre z wartych uwagi praskich pijalni piwa opisaliśmy w naszym przewodniku gdzie wybrać się na piwo w Pradze?.
Klasztor na Břevnovie
Klasztor na Břevnovie

Plac Wacława i Nowe Miasto

Wbrew nazwie wcale nie jest takie nowe. Powstało w średniowieczu jako efekt szybkiego rozrostu Pragi. Po tamtych czasach nie zostało zbyt wiele pamiątek, choć w jego południowej części znajdziemy sześć niezwykłych średniowiecznych kościołów (nie wszystkie zachowały swój pierwotny charakter).

Głównym punktem dzielnicy jest oczywiście Plac Wacława ze słynną rzeźbą świętego księcia. Tuż obok, w Pałacu Lucerna, znajduje się jej parodia wykonana przez współczesnego artystę Davida Černego, przedstawiająca władcę siedzącego na... odwróconym koniu!

W niektórych uliczkach przy Placu Wacława działają kluby nocne, więc wieczorem okolica ta jest dość gwarna i spacerując tamtędy możemy być co jakiś czas zaczepiani przez naganiaczy.

Na samym placu również wiele się działo: w 1918 proklamowano tutaj wolne państwo, 51 lat później tutaj stłumiono “praską wioskę”, rok po tych wydarzeniach samospalenia dokonali tu Jan Palach i Jan Zajic. U wylotu placu znajduje się budynek Muzeum Narodowego (obecnie nieczynne - powstaje nowa siedziba).

W okolicy placu znajdziemy dwie atrakcje turystyczne warte uwagi:

 • Muzeum Alfonsa Muchy - niewielka placówka prezentująca prace popularnego artysty. Jest to nie lada gratka dla fanów secesji i jego twórczości, ale nie powinniśmy nastawiać się na długie zwiedzanie.
 • Synagoga Jubileuszowa (Jeruzalémská synagoga) ze wspaniałymi kolorowymi zewnętrznymi i wewnętrznymi zdobieniami. Całość stanowi połączenie secesji ze stylem neomauretańskim, którym społeczność żydowska nawiązywała do najlepszych czasów swoich hiszpańskich przodków.

Tańczący Dom i Teatr Narodowy - zwiedzanie Pragi wzdłuż Wełtawy

Z ciekawszych budynków leżących bliżej Wełtawy warto wymienić monumentalny neorenesansowy Teatr Narodowy (Národní divadlo, Národní 2). To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy wystawiono operę "Libuszę" Bedricha Smetany nawiązującą do legendy o powstaniu Pragi.

Znacznie bardziej znany jest jednak niezwykły Tańczący Dom (Tančící dům), nazywany też Ginger i Fred (na część tancerzy Freda Astaira i Gingers Rogers). Z kronikarskiej obowiązku należy wspomnieć, że jego twórca Frank Gehry zaprojektował swoje dzieło w stylu znanym pod nazwą dekonstruktywizm.

Wzgórze Petrin z widokiem na miasto

Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze? Na pewno położone nieopodal wzgórze Petrin. Możemy wjechać na nie kolejką linową lub podejść tam pieszo. Znajduje się tu kopia Wieży Eiffla (Wieża Petrińska, pięć razy mniejsza od pierwowzoru), z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Wzgórze to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich zakochanych. Na jego zboczu umieszczono pomnik Karela Hynka Máchy. Ten najsłynniejszy z czeskich poetów romantycznych zmarł w dniu swojego ślubu, a tradycja głosi, że każda zakochana para musi u stóp praskiego pomnika złożyć kwiaty.

Widok na Pragę ze wzgórza Petrin
Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

Informacje praktyczne

Stacja kolejki linowej znajduje się przy ulicy Újezd (i tak też się nazywa). Opłata za przejazd wynosi 60,00 (10,42 zł). Za darmo z kolejki linowej mogą skorzystać posiadacze okresowych biletów miejskich: 24- i 72-godzinnego.

Ten i inne punkty widokowe opisaliśmy bardziej szczegółowo w naszym przewodniku Punkty widokowe Pragi.

Klasztor na Strahowie z jedną z najpiękniejszych bibliotek świata

Do nieoczywistych, a jednocześnie największych atrakcji Pragi należy położony na zachód od wzgórza zamkowego Klasztor na Strahowie (Strahovský klášter). Dla nas stanowi on jedną z największych perełek stolicy Czech i każdemu polecamy się tam wybrać.

W datowanym na okres średniowiecza gmachu zachowały się wspaniałe barokowe wnętrza, w tym jedna z najpiękniejszych na świecie zabytkowych bibliotek, którą możemy zwiedzić po zakupie biletu. W klasztorze działa również galeria sztuki.

Informacje praktyczne

Wstęp do biblioteki kosztuje 150,00 (26,05 zł). Kupując bilet za 230,00 (39,95 zł) będziemy też mogli zwiedzić galerię sztuki. Uwaga! Do początku 2024 roku galeria sztuki pozostaje zamknięta z powodu remontu.

Pamiętajcie jednak, że wstęp do wnętrza zabytkowych sal bibliotecznych jest niemożliwy. W przypadku normalnego zwiedzania możemy podziwiać je jedynie zza drzwi. Aby wejść do środka, trzeba umówić się na prywatną, znacznie droższą wycieczkę.

W środku otrzymamy materiały w języku polskim.

Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Wzgórze Vitkov z pomnikiem Jan Žižka

Žižkov, dawna dzielnica robotników, dziś przyciąga raczej artystów, hipsterów i miłośników "prawdziwej Pragi". To tutaj Jan Žižka zatrzymał jedną z antyhusyckich krucjat. Od jego nazwiska utworzono nazwę dzielnicy, a w miejscu gdzie doszło do bitwy powstał olbrzymi pomnik hetmana (podobno jeden z największych pomników konnych na świecie).

Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Pragę (warto przyjść pod koniec dnia i podziwiać zachód słońca). Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i monumentalny pawilon wystawowy.

Informacje praktyczne

Wzgórze Vitkov oferuje przyjemną panoramę okolicy. My jednak udaliśmy się na nie w celu zobaczenia słynnego pomnika, a nie podziwiania widoków. Wybierając się tam pamiętajcie, że trzeba kawałek podejść pod górę!

Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov
Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov

Wieża Telewizyjna oraz cmentarze żydowskie

Z innych ciekawych miejsc na terenie dzielnicy Žižkov warto zobaczyć wieżę telewizyjną udekorowaną rzeźbami Davida Černego, przedstawiającymi wspinające się dzieci. Na wieży znajduje się popularny punkt widokowy.

Obok przetrwały relikty cmentarza żydowskiego - to właśnie budowa nadajnika doprowadziła do dewastacji zabytkowych macew. Socjalistyczne władze na terenie nekropolii założyły park Mahlerovy sady.

W znacznie lepszym stanie zachował się Nowy Cmentarz Żydowski (Nový židovský hřbitov, Izraelská 712/1) gdzie wieczny odpoczynek znalazł Franz Kafka oraz liczni przedstawiciele czeskiej mniejszości żydowskiej. Wiele zachowanych nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki sepulkralnej.

Macewy na cmentarzu żydowskim
Macewy na cmentarzu żydowskim

Zoo w Pradze

Praskie ZOO (Zoologická zahrada hl. m. Praha, U Trojského zámku 3/120) powstało na terenie dawnego kamieniołomu i zachwyca swoim rozmiarem oraz pomysłowym wykorzystaniem terenu. Dla przykładu dawna ściana, z której pozyskiwano skalny materiał, to dziś wybieg dla kozic. Równie imponująca jest część wybiegów dla zwierząt zamieszkujących sawannę (podziwiać je można ze specjalnej platformy widokowej).

Dodatkowo, nad ogrodem kursuje kolejka linowa, stanowiąca dość unikatową atrakcję w tego typu miejscach.

Więcej: Zoo w Pradze
Kolejka nad ZOO w Pradze
Kolejka nad ZOO w Pradze

Atrakcje Pragi poza utartym szlakiem

Pałac Lobkowiczów

Ten pałac, położony na terenie kompleksu zamkowego, pełni dziś funkcję muzeum sztuki. W jego kolekcji znajdują się dzieła takich mistrzów jak Canaletto, Pieter Bruegel Młodszy (obraz "Sianokosy") czy Rubens. W trakcie wycieczki dowiemy się też więcej o losach rodu Lobkowiczów. Po zwiedzaniu możemy usiąść na tarasie w kawiarni i delektować się widokiem na okolicę.

Widok na zabytki Pragi z Pałacu Lobkowiczów
Widok na zabytki Pragi z Pałacu Lobkowiczów

Klementinum

W dawnym kolegium jezuickim w którym zwiedzimy wspaniałą bibliotekę oraz wdrapiemy się na taras wieży astronomicznej. Pamiętajcie, że wejście jest płatne i wymagana jest rezerwowacja konkretnej godziny wycieczki.

Miejski Dom Reprezentacyjny

Obecni Dum to jeden z najpiękniejszych budynków we wschodniej części Starego Miasta. Według nas powinni zobaczyć go wszyscy miłośnicy secesji, gdyż nad jego udekorowaniem pracowali najbardziej utalentowani lokalni artyści, w tym popularny Alfons Mucha. W środku możemy zajrzeć do jednej z kawiarni.

Speculum Alchemiae

Dawna apteka i pracownia alchemików z podziemiami, będąca jedną z najciekawszych atrakcji Pragi poza utartym szlakiem. Całość możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem

Sobór św. św. Cyryla i Metodego - symbol czeskiego ruchu oporu

Nietypowe atrakcje odnajdziemy również na terenie Nowego Miasta. Do budynków z najciekawszą historią należy Sobór św. św. Cyryla i Metodego (Chrám svatých Cyrila a Metoděje). W jego podziemiach skrywali się czescy komandosi z ruchu oporu, którzy dokonali udanego zamachu na hitlerowskiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Niestety, z powodu zdrady zostali oni wykryci i ponieśli śmierć wewnątrz cerkwi (ówczesny kościół) św. Cyryla i Metodego. O historii tej opowiada film Anthropoid z 2016 roku, w którym wystąpili Marcin Dorociński oraz Cillian Murphy.

Obecnie w krypcie świątyni znajduje się muzeum poświęcone ruchowi oporu, gdzie pracownicy opowiedzą nam więcej o tragicznych losach swoich rodaków. Polecamy wizytę w tym miejscu każdemu miłośnikowi historii najnowszej!

Dom Fausta

Wielu przewodników zatrzymuje się z turystami też pod tzw. Domem Fausta (Faustův dům, Na Slovanech 128). Wbrew nazwie, nigdy nie mieszkał tu słynny alchemik i bohater wielu utworów literackich. Z zachowanych źródeł wynika jednak, że kilku właścicieli tego pałacyku parało się naukami tajemnymi i prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa budynku. Okoliczni mieszkańcy wymyślali wiele legend które łączy motyw dziury w dachu pałacu (najczęściej przez otwór diabeł porywał dusze jakiegoś nieszczęśnika). Jest to ewidentne nawiązanie do historii Fausta. Budynku nie można zwiedzać (należy do Uniwersytetu Medycznego).

W zamian za to możemy zobaczyć pobliski Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Přírodovědecké Fakulty UK, Na Slupi 433/16). W jednej z okolicznych willi zlokalizowano muzeum słynnego kompozytora Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 462/20).

Wyszehrad i mniej znane zabytki Pragi

Na południe od Nowego Miasta wznosi się wzgórze Wyszehrad. Jest ono dla Pragi tym czym Wawel dla Krakowa. Tutaj według legendy żyła księżniczka Libusza, której proroczy sen dał początek miastu. W każdej legendzie jest ziarno prawdy, także i w tej – to właśnie na Wyszehradzie znajdowała się jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Wzgórze zostało splądrowane przez husytów, którzy zdewastowali tutejszy kościół wyrzucając do Wełtawy złoty ołtarz (według innej wersji relikwiarz św. Longina). Legenda mówi, że dno rzeki rozwarło się przed opadającymi świętościami i w tym miejscu Wełtawa nie ma dna. Ten kto wydobędzie utopione przedmioty ma zostać królem Czech.

Jedno z malowideł na cmentarzu na Wyszehradzie
Jedno z malowideł na cmentarzu na Wyszehradzie

Kształt Wyszehradu uległ zmianie podczas rządów Habsburgów, którzy ufortyfikowali wzgórze. Mimo, że ta część Pragi znajduje się w pewnej odległości od metra i komunikacji miejskiej warto wdrapać się na górę, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta. Z całą pewnością zobaczyć trzeba też neogotycką bazylikę św. Piotra i Pawła. Na pobliskim cmentarzu pochowano wielu zasłużonych prażan w tym Alfonsa Muchę. Poza tym samo wzgórze jest świetnym miejscem do urokliwych spacerów. Tereny dawnej twierdzy pokrywa park miejski.

Tuż obok wzgórza prowadzi monumentalny Most Nuselski nazywany również mostem samobójców, czym nawiązano do losu nawet kilkuset osób, które odebrały sobie na nim życie.

Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Więcej o dziejach i zabytkach praskiego Wyszehradu napisaliśmy w artykule Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad).

Troja - Pałac Trojski i ogród botaniczny

Często pomijana przez turystów praska dzielnica Troja to kolejne warte odwiedzin miejsce na mapie miasta. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy Pałac Trojski (Trojský zámek, U Trojského zámku 4/1). Wzniósł go bajecznie bogaty arystokrata Václav Vojtěch ze Šternberka, ale budowa poważnie nadszarpnęła jego skarbiec. Kiedy Šternberk umierał, prosił w testamencie o spłatę zaciągniętych pożyczek. Pałac wyróżnia się charakterystyczną czerwoną fasadą oraz ogrodem, do którego turyści mogą przejść specjalnymi schodami. Towarzyszą im barokowe posągi przedstawiające sceny z Tytanomachii.

Uwaga! jeśli chcemy zwiedzić pałac sprawdźmy uprzednio w jakich miesiącach jest on udostępniony turystom!

Pałac Trojski w Pradze
Pałac Trojski w Pradze

Tuż obok znajduje się opisane już przez nas praski ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny. Obie te miejsca warte są krótkiej wycieczki.

Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Praha) to jedna z największych tego typu placówek w Europie. Na jego terenie działa duża winnica, której wyroby możemy zakupić w pobliskiej restauracji. Obszar ogrodu jest dość duży, a do pokonania są dość spore różnice wysokości, ale widok na miasto wynagradzany długi spacer. Warto udać się również do Palmiarni Fata Morgana (Skleník Fata Morgana) gdzie pokazywane są rośliny z krajów tropikalnych.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach

W latach 1922-33 na terenie dzielnicy Vinohrady wzniesiono Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach (Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Vinohradská 1438/70). Niezwykła budowla uznawana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć modernistycznego słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Dzieła tego architekta możemy podziwiać również w Lublanie, gdzie zaprojektował m.in. Most Trzech Mostów (Tromostovje). Inne jego dzieła w stolicy Słowenii poznacie z naszych przewodnikiem po atrakcjach Lublany.

Zupełnie inny styl reprezentuje kościół św. Cyryla i Metodego na Karlinie (Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské námesti). Jest to budowla neoromańska nawiązująca do najstarszych kościołów z terenów Czech i Moraw. Wnętrze świątyni zostało odnowione po powodzi z 2002 roku.

Rezerwat Gwiazda i bitwa pod Białą Górą

Jeden z najciekawszych obiektów tej części Pragi to Rezerwat Gwiazda (Obora Hvězda). Jego nazwa pochodzi od niewielkiego pałacyku, który wzniesiono tutaj dla arcyksięcia Ferdynanda II Habsburga. Zachowany do dziś budynek ma właśnie kształt sześcioramiennej gwiazdy. W okolicy doszło do jednej z najważniejszej bitwy w dziejach Czech - starcia pod Białą Górą. Wojska katolickie pokonały zbuntowanych Czechów i umożliwiły Wallensteinowi zajęcie miasta. To właśnie pałacyk Gwiazda był główny punktem oporu powstańców (poległo ich tutaj kilka tysięcy).

Dziś mieści się w nim niewielkie muzeum z ekspozycją poświęconą bitwie. Samo starcie zostało upamiętnione monumentem umieszczonym około półtora kilometra na południowy-zachód od pałacu (lokalizacja: 50.078867, 14.318998). Rezerwat jest bardzo chętnie odwiedzany przez prażan - wielu ludzi wybiera się tu na spacer z psami lub uprawia jogging.

Fortyfikacje Pragi

Mało kto wie, że do naszych czasów przetrwał fragment murów miejskich Pragi. Można go zobaczyć na wzgórzu Petrin, na wysokości pomnika Karla Hynka Machy. Prażanie nazywają go Murem Głodowym (Hladová zeď). Obwarowania wznoszono w czasie klęski głodu, co pozwoliło zatrudnionym przetrwać ten trudny okres - stąd współczesna nazwa obiektu. Zachowała się też część murów Nowego Miasta (niewielki fragment w okolicach Nuselské údolí).

Fortyfikacje z czasów nowożytnych (najczęściej w postaci bastionów i monumentalnych bram) zobaczymy na Wyszehradzie. Z potężnych murów rozciąga się piękny widok na Nowe Miasto.

Inne bastiony przetrwały w okolicach Ogrodów Królewskich. Są to tak zwany Mariánské hradby oraz Brama Pisecka (Písecká brána). Jej nazwa nie pochodzi od piasku, jakby się mogło wydawać, a od miasta Pisek. Fortyfikacje zostały nieznacznie uszkodzone w czasie budowy części obwodnicy Pragi czyli kompleksu tunelowego Blanka.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w stolicy Czech liczy sobie wiele lat, chociaż nigdy nie miały one takiej popularności jak w Niemczech. Prawdopodobnie też zupełnie inny był ich charakter - w kramach na Starym Rynku handlowano głównie produktami, które potem trafiały na świąteczne stoły. Dopiero współcześnie zaczęto organizować duże imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Czesi z dumą podkreślają, że ich Vánoční trh trafił na listę najlepszych targów świątecznych na świecie stworzoną przez telewizję CNN.

Miejscem gdzie rozkładają się kramy, ustawia się choinkę i rozwiesza najwięcej ozdób jest oczywiście Rynek Staromiejski. Sprzedawcy pojawiają się też na innych placach miasta jak chociażby na placu Wacława, placu Republiki czy pod zamkiem. Poza typowymi dla niemieckich regionów potrawami i wyrobami spróbujemy tu również lubianych przez prażan trdelników. Dokładny program imprezy znajdziemy na jej oficjalnej stronie:LINK.

Co warto zwiedzić w okolicy Pragi?

Praga to dobra baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Miłośnicy zakupów powinni wybrać się metrem do jednego z największych centrów handlowych w Czechach (Centrum Černý Most). Można odwiedzić położony na południowych rubieżach pałac Zbrasław lub udać się jeszcze dalej nad meandry Wełtawy. Kuszą też tajemnicze zamki, takie jak Karlstejn lub Krivoklat, pałace (np. Konopiszte) oraz niezwykła Kutna Hora.

Więcej propozycji na jednodniowe wycieczki z Pragi.
Zamek Karlsstejn w Czechach - pomysł na jednodniową wycieczkę z Pragi
Zamek Karlsstejn w Czechach - pomysł na jednodniową wycieczkę z Pragi

Praga - wskazówki i informacje praktyczne

Na co uważać w Pradze?

Podczas podróży komunikacją miejską pamiętajmy, że bilety ulgowe przysługują jedynie dzieciom. Legitymacja studencka nie ochroni nas przed zapłaceniem kary.

Wważajmy też na wszystkie "darmowe" poczęstunki serwowane w restauracjach. Z reguły zostaną nam one dopisane do rachunku. Wiele pubów oszukuje też na absyncie, zamiast “zielonej wróżki” serwując słodką, anyżową nalewkę.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Pragi wystarczą 2-3 dni zwiedzania. Trzeba jednak pamiętać, że dysponując jedynie weekendem raczej nie będziemy mieli czasu na obejrzenie wielu muzeów, ani na wypad poza centrum miasta. Jeśli chcemy poznać Pragę dokładniej, na taką podróż trzeba przeznaczyć 4-5 dni.

Jak oszczędzić pieniądze w Pradze?

Wprawdzie Praga jest nieco droższa niż reszta Czech, ale można tu sporo zobaczyć nie wydając zbyt wiele. Praską katedrę można zwiedzić zupełnie za darmo biorąc udział w odprawianej rano mszy i zostając po niej w przepięknym gotyckim wnętrzu. Z darmowych atrakcji na wspomnienie zasługują magiczne ogrody Wallensteina (Valdštejnská zahrada). Nic nie zapłacimy również za wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim (miejsce szczególnie warte obejrzenia, nie tylko ze względu na grób Kafki!) i w Muzeum Lotnictwa Kbely.

Wiele muzeów ma też specjalne dni (lub godziny) kiedy turyści mogą je zwiedzić bez płacenia.

Jeśli chcesz przygotować swój budżet sprawdź nasze zestawienie: Ceny w Pradze.

Karty turystyczne w Pradze

W Pradze dostępne są dwa rodzaje kart turystycznych. Przy odpowiednim wykorzystaniu pozwalają ona zaoszczędzić na biletach wstępu.

Są to:

 • Prague CoolPass w wersji cyfrowej oraz jej fizyczna odmiana Prague Card - obie występują w wariantach czasowych (2-, 3-, 4-dniowych i dłuższych) i pozwalają na darmowe wejścia do wybranych atrakcji.
 • Prague City Pass - karta ta występuje w jednym wariance (teoretycznie 30-dniowym), ale ma określone limity czasowe wejścia do niektórych atrakcji, licząc od czasu pierwszego wykorzystania.

Co zjeść w Pradze?

Kuchnia czeska cieszy się wśród Polaków wyjątkową popularnością. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu do stolicy Czech bez spróbowania knedlików (ziemniaczanych i pszennych) czy smażonego sera. Dla nas punktem obowiązkowym są zawsze zupa cebulowa, utopenec oraz marynowany ser hermelin.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama