Praga: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Czech.
Praga to prawdopodobnie najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości i wielu dostępnym opcjom dojazdowym. Z całą pewnością turystów przyciągają też liczne atrakcje oraz swobodna atmosfera.
W naszym przewodniku, korzystając z doświadczeń zdobytych podczas licznych wizyt w stolicy Czech na przestrzeni lat, przygotowaliśmy zestawienie zarówno największych atrakcji Pragi, jak i mniej znanych, ale równie ciekawych miejsc. Na końcu artykułu znajdziecie także garść praktycznych informacji i wskazówek.
- Jak zwiedzać Pragę?
- Co warto zobaczyć w Pradze? Największe atrakcje oraz zabytki
- Rynek oraz Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym
- Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
- Most Karola - najbardziej znany zabytek Pragi
- Bramy przy Moście Karola
- Hradczany - atrakcje Pragi na terenie zabytkowej dzielnicy zamkowej
- Zamek w Pradze
- Katedra św. Wita - zwiedzanie największej świątyni w Pradze
- Punkt widokowy na południowej wieży katedry
- Loreta ze słynnym domkiem loretańskim
- Mała Strana - barokowe ogrody Wallensteina, kościół św. Mikołaja oraz inne atrakcje
- Pomnik Ofiar Komunizmu i kawiarnia z "Procesu" Kafki
- Jozefow - zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej w Pradze
- Brama Prochowa w Pradze
- Czeskie piwiarnie
- Plac Wacława i Nowe Miasto
- Tańczący Dom i Teatr Narodowy - zwiedzanie Pragi wzdłuż Wełtawy
- Wzgórze Petrin z widokiem na miasto
- Klasztor na Strahowie z jedną z najpiękniejszych bibliotek świata
- Wzgórze Vitkov z pomnikiem Jan Žižka
- Wieża Telewizyjna oraz cmentarze żydowskie
- Zoo w Pradze
- Atrakcje Pragi poza utartym szlakiem
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze
- Co warto zwiedzić w okolicy Pragi?
- Praga - wskazówki i informacje praktyczne
- Na co uważać w Pradze?
- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi?
- Jak oszczędzić pieniądze w Pradze?
- Karty turystyczne w Pradze
- Co zjeść w Pradze?
Jak zwiedzać Pragę?
Gwałtowny rozwój Pragi miał miejsce w średniowieczu, stąd układ miasta jest dość charakterystyczne dla tamtego okresu. Trzeba jednak przyznać, że znajdziemy tu zabytki reprezentujące chyba większość istniejących stylów architektonicznych (łącznie z takimi architektonicznymi rzadkościami jak np. kubizm - Dom pod Czarną Madonną). Stylem, który rozsławił miasto na świecie jest z kolei secesja.
Zwiedzanie Pragi z reguły zaczyna się od Starego Miasta. Jest to też dobry punkt wypadowy do wielu ciekawych atrakcji miasta - na północy znajduje się żydowska dzielnica Jozefow, na zachodzie słynny most Karola i barokowa Mała Strana, na południu Nowe Miasto z placem Wacława. Swoją wizytę w Pradze równie dobrze można też rozpocząć od Hradczan, wzgórza, na którym dumnie stoją zamek oraz katedra.
Jeśli spędzamy w stolicy Czech tylko kilka dni, to po Pradze możemy poruszać się pieszo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre obszary, takie jak Hradczany, Wyszehrad i Vitkov położone są dość wysoko – może więc być konieczne skorzystanie z transportu miejskiego. Do wyboru mamy metro, tramwaje, autobusy, a także transport wodny. Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu: Komunikacja miejska w Pradze.
Jeśli planujecie regularnie korzystać z transportu publicznego oraz odwiedzać atrakcje, możecie rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Prague Visitor Pass. Działa ona przez 48-, 72- lub 120 godzin od momentu pierwszego użycia. Dodatkową zaletą jest możliwość ominięcia kolejki w niektórych z atrakcji.
Kilka z otaczających miasto wzgórz to dobre punkty widokowe (zwłaszcza Vitkov albo Strahow), z których można podziwiać panoramę Złotej Pragi.
Co warto zobaczyć w Pradze? Największe atrakcje oraz zabytki
Rynek oraz Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym
Zwiedzanie Pragi polecamy Wam rozpocząć od zabytkowego Starego Miasta, którego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Tu biło niegdyś serce Pragi, tu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek. Turyści mogą obejrzeć tu monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym (Pražský orloj) - najstarszym wciąż działającym i trzecim najstarszym na świecie!
Sam ratusz wzniesiony został w stylu gotyckim, ale na przestrzeni dziejów był kilkakrotnie przebudowywany. Uwagę zwraca nieproporcjonalność poszczególnych elementów (wieża ratusza zdecydowanie góruje nad pozostałymi budynkami). Jest to efekt wyburzenia sporej części budowli podczas II wojny światowej. W 1945 roku w Pradze wybuchło antynazistowskie powstanie. Mimo pomocy udzielonej Czechom przez Armię Czerwoną i własowców Niemcy odbili wyzwolone dzielnice i rozpoczęli dewastację miasta niszcząc między innymi całe północne skrzydło ratusza. Dzieło zniszczenia zostało przerwane dzięki kapitulacji Berlina.
Informacje praktyczne
Warto wiedzieć, iż wieża Ratusza Staromiejskiego stanowi punkt widokowy - jeden z naszych ulubionych. Na taras możemy wejść schodami lub za dodatkową opłatą wjechać windą - w przypadku dużych kolejek lepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja.
Koszt wejściówki na wieżę ratusza wynosi 300,00 Kč (52,11 zł). Bilety kupujemy w kasach ratusza, zlokalizowanych na parterze. Co ważne, posiadacze karty turystycznej Prague Visitor Pass mogą ominąć kolejkę.
Do zwiedzenia udostępnione są również zabytkowe pomieszczenia ratusza. Do wyboru mamy jedną z dwóch wycieczek z przewodnikiem - odwiedzenie romańsko-gotyckich piwnic oraz zabytkowych pomieszczeń z kaplicą. Każda z nich jest dodatkowo płatna.
Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
Charakterystyczny Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, czyli popularny "Kościół Tyński", jest doskonale widoczny z Rynku, a jego dwie wieże to jeden z częściej fotografowanych obiektów w tej części miasta. Nazwa tej gotyckiej świątyni pochodzi od komory celnej ("tynu") jaka mieściła się w okolicy. Pochowano tu słynnego astronoma Tycho Brahe. Jego nagrobek należy do najwspanialszych zabytków świątyni.
Informacje praktyczne
Do świątyni wejdziecie od strony Staroměstské náměstí 14. Wstęp jest bezpłatny, ale sugerowana jest donacja. Oprócz grobowca Tycho Brahe, warto zwrócić uwagę na organy z 1673 roku, najstarsze w Pradze, oraz obrazy ołtarzowe autorstwa Karela Škréty, wybitnego malarza okresu baroku.
Most Karola - najbardziej znany zabytek Pragi
Zachodnia część Starego Miasta kończy się na Wełtawie, gdzie turyści mogą podziwiać najsłynniejszy zabytek Pragi - gotycki most Karola z barokowymi figurami świętych. Za mostem rozpoczyna się dzielnica Malá Strana (opisaliśmy ją nieco później), którą mijamy kierując się w stronę wzgórza zamkowego.
Ciekawa historia związana jest z grupą rzeźbiarską św. Jan de Matha. Ten święty zaangażował się w wykup chrześcijańskich niewolników, dlatego artyści wyrzeźbili pod jego posągiem więzienie i Turka. Ponoć w dawnych czasach praskie matki uwielbiały straszyć niegrzeczne dzieci tym wąsatym muzułmaninem!
Na wysokości wyspa Kampa zobaczymy kolumnę z posągiem rycerza. Czesi nazywają go Brunszwikiem (Bruncvík) i identyfikują z legendarnym władcą, który ustanowił współczesny herb kraju (lew). Inna opowieść głosi, że ten wojownik posiadał magiczny miecz. Po jego śmierci broń ukryto gdzieś pod mostem. Historycy twierdzą jednak, że ów rycerz to Roland - symbol średniowiecznego prawodawstwa.
Bramy przy Moście Karola
Po obu stronach most zamykają średniowieczne wieże bramne. Od strony Starego Miasta stoi Staromiejska Wieża Mostowa. Jest ona udostępniona do zwiedzania i mimo że nie ma w niej wiele do zobaczenia, zapewnia przyjemne widoki na okolicę. Na przeciwnym krańcu czeka na nas Małostrańska Wieża Mostowa, będąca de facto bramą składającą się z dwóch wież - niższej romańskiej (która z czasem zyskała cechy renesansowe) oraz wyższej późnogotyckiej, posiadającej taras widokowy i możliwej do zwiedzenia.
Informacje praktyczne
Bilet wstępu do każdej z wież może wydać się drogi - koszt pojedynczej wejściówki to 190,00 Kč (33,00 zł), ale dostępny jest bilet łączony do obu zabytków w cenie 280,00 Kč (48,64 zł). Jeśli planujemy z kolei odwiedzić więcej praskich wież/bram oraz zwiedzić ratusz, możemy zakupić bilet łączony do dziewięciu atrakcji w cenie 990,00 Kč (171,96 zł). Alternatywnie możemy przyjść do godziny po otwarciu, kiedy bilet jest tańszy o połowę.
Podobnie jak w wielu innych zabytkach, w wieżach przy Moście Karola obowiązuje zniżka przez pierwszą godzinę od otwarcia.
Hradczany - atrakcje Pragi na terenie zabytkowej dzielnicy zamkowej
Najważniejszym praskim wzgórzem są Hradczany, gdzie dumnie stoją katedra, zamek oraz liczne pałace, a osoby zainteresowane sztuką będą mogły obejrzeć wiele dzieł z różnych okresów: czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowski.
Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze szczytu południowej wieży katedry rozciąga się przepiękny widok na miasto.
Zamek w Pradze
Zamek w Pradze, znany lepiej jako Zamek na Hradczanach, w niczym nie przypomina dumnych gotyckich warowni, jakie możemy podziwiać w wielu europejskich miastach. Wielokrotne przebudowy sprawiły, że zatracił swój pierwotny charakter. Mimo to, wraz z katedrą świętego Wita, stanowi jeden z najlepiej rozpoznawalnych kompleksów architektonicznych w Europie. No i oczywiście należy do najczęściej odwiedzanych praskich atrakcji.
Po niemal całym terenie kompleksu zamkowego możemy pospacerować bezpłatnie. Aby odwiedzić wnętrza zabytków oraz słynną Złotą Uliczkę, musimy zakupić bilet łączony. Obejmuje on:
- Katedrę św. Wita.
- Stary Pałac Królewski, w którym od czasów średniowiecza odbywały się bale i turnieje - pałac całościowo może nie zachwycić wszystkich turystów, ale warto odwiedzić go w celu zobaczenia późnogotyckiej Sali Władysławowskiej ze wspaniałym sklepieniem.
- Romańską Bazylikę św. Jerzego (jej obecny wygląd datowany jest na XII wiek) - to jedno z naszych ulubionych miejsc w Pradze.
- Złotą Uliczkę z urokliwymi domkami, do ktorych można zajrzeć, oraz wieżą Daliborka.
Po godzinach otwarcia kompleksu zamkowego możemy bezpłatnie pospacerować po Złotej Uliczce, jednak wnętrza domków są wtedy zamknięte.
Informacje praktyczne
Na spokojne zwiedzenie wszystkich płatnych atrakcji oraz gruntów zamkowych powinniście zarezerwować sobie przynajmniej dwie, a najlepiej trzy godziny.
Aby lepiej poznać historię kompleksu możemy wypożyczyć przewodnik audio, ale niestety w momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika wciąż nie posiadał on wersji w języku polskim.
Bilet łączony obowiązuje we wszystkich czterech atrakcjach - nie ma niestety dostępnych biletów do pojedynczych zabytków.
Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 450,00 Kč (78,16 zł).
Katedra św. Wita - zwiedzanie największej świątyni w Pradze
Na wzgórzu zamkowym przycupnęła gotycka katedra, uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie. Była też jedną z najdłużej wznoszonych katedr w historii (jej budowę ukończono dopiero w 1929 roku).
Spacer po katedrze bocznymi nawami daje nam możliwość obejrzenia 22 kaplic, które powstawały w różnych epokach. Ozdobą świątyni jest majestatyczna kaplica św. Wacława z XIV wieku.
Informacje praktyczne
Tak jak wspominaliśmy chwilę wcześniej, aby ją zwiedzić, trzeba zakupić bilet łączony do zamku.
Bez biletu można wejść tylko do przedsionka. Widać stamtąd witraże Alfonsa Muchy i Maxa Švabinskyego oraz główną nawę (nie zobaczymy niestety większości kaplic). Osoby zainteresowane architekturą i sztuką sakralną nie powinny jednak żałować zakupu biletu wstępu, gdyż jej wnętrze skrywa wspaniałe kaplice oraz zdobienia rzeźbiarskie.
Punkt widokowy na południowej wieży katedry
Na szczycie południowej wieży katedry mieści się popularny punkt widokowy, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę. Chcąc się na nią wdrapać musimy zakupić oddzielny bilet.
Informacje praktyczne
Bilet wstępu kosztuje 150,00 Kč (26,05 zł).
Aby dostać się na górę, będziecie musieli pokonać 280 schodów. Nie będziemy oszukiwać, wejście jest męczące, ale widoki na pewno zrekompensują Wam wysiłek. W przypadku silnego wiatru pamiętajcie, że u góry będzie mocno wiało!
Loreta ze słynnym domkiem loretańskim
Ten monumentalny klasztor na wzgórzu zamkowym skrywa na swoim dziedzińcu wspaniały zabytek: domek loretański, którego autorem był pochodzący z Włoch architekt. Historia tej budowli związana jest z okresem krucjat. Kiedy królestwo jerozolimskie kurczyło się z roku na rok coraz bardziej, włoska rodzina de Angeli postanowiła sfinansować przewiezienie do miasta Loreto niewielkiego kościoła. Według legendy świątynia ta była niegdyś domem Maryi i Świętej Rodziny.
Popularność owego miejsca pielgrzymkowego była tak duża, że w wielu miejscach Europy zaczęły powstawać jego kopie. Na fali barokowej kontrreformacyjnej religijności sfinansowania takiego projektu na Hradczanach podjęła się czeska arystokratka Katarzyna Lobkovic.
Informacje praktyczne
Obecnie klasztor jest biletowaną atrakcją turystyczną. Bilet wstępu kosztuje 210,00 Kč (36,48 zł).
Oprócz wspaniałej architektury, na odwiedzających czeka skarbiec, jeden z najważniejszych w całym kraju. Nas olśniła w nim słynna monstrancja, wysadzana aż 6222 diamentami!
Mała Strana - barokowe ogrody Wallensteina, kościół św. Mikołaja oraz inne atrakcje
Ta niepozorna dzielnica, wciśnięta pomiędzy Wełtawę a Hradczany, często traktowana jest przez turystów jako droga na zamek lub na Most Karola. Tymczasem znajduje się tutaj kilka interesujących zabytków.
Należy do nich pałac Wallensteina, zajmowany dziś przez czeski senat, którego barokowe ogrody (Valdštejnská zahrada) są ogólnodostępne dla zwiedzających. Prawdę mówiąc jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Pradze i nie wyobrażamy sobie wizyty w stolicy Czech bez spędzenia tam choćby zaledwie kilku miłych chwil. Ozdobą kompleksu jest sztuczna krasowa jaskinia.
Nie powinniście przegapić również kościoła świętego Mikołaja - barokowej perły Małej Strany i miejsca organizacji wielu koncertów (dawniej grywał tu sam Mozart!). Po zakupie biletu wstępu będziecie mogli wspiąc się na galerię świątyni, skąd przyjrzymy się z bliska wspaniałym zdobieniom. Istnieje również oddzielnie biletowana możliwość wdrapania się po 215 schodach na dzwonnicę, gdzie czekać na nas będzie przyjemny widok na dzielnicę.
Inne atrakcje Małej Strany:
- Kościół Panny Marii Zwycięskiej z cudowną figurą dzieciątka Jezus (tzw. Jezulatko). Od XVII wieku kultywowana jest tradycja przebierania figurki w różne stroje, a zaglądając do praskich sklepików z pamiątkami nie raz natrafimy na figurkę Praskiego Dzieciątko Jezus w najróżniejszych kombinacjach.
- Ściana Johna Lennona (Lennonova zeď), którą już w epoce komunizmu zaczęto pokrywać różnymi malowidłami - najczęściej z przesłaniem politycznym,
- Olewający Politycy (Čůrající postavy) - jedna z najpopularniejszych rzeźb wykonanych w Pradze przez Davida Černego. Grupa przedstawia polityków w symboliczny sposób "olewających" resztę społeczeństwa. Spacer śladami prac tego artysty może być przyjemnym sposobem na alternatywne zwiedzanie Pragi.
Pomnik Ofiar Komunizmu i kawiarnia z "Procesu" Kafki
W położonej na południe od Małej Strany historycznej dzielnicy Smichov nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Turystów zwiedzających Pragę przyciąga do niej niezwykle poruszający Pomnik Ofiar Komunizmu (Pomník obětem komunismu). Grupa ta składa się z siedmiu zanikających posągów z brązu - ich powolne znikanie symbolizuje to, co działo się z więźniami politycznymi w dawnym systemie.
Jozefow - zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej w Pradze
Na północ od Starego Miasta rozciąga się Jozefow, dawna dzielnica żydowska w Pradze, na terenie której zachowały się liczne synagogi oraz ślady po dawnych mieszkańcach. Dziś kojarzy się ona głównie z zabytkowymi kamienicami i szerokimi ulicami, przy których zlokalizowano markowe sklepy. Wśród tutejszych arterii wyróżnia się ulica Paryska (Parizska Street), wypełniona sklepami najdroższych marek, wzdłuż której ciągną się rzędy secesyjnych fasad (z nutą historycyzmu).
Należy jednak pamiętać, że wygląd dzielnicy to efekt gruntownej przebudowy tej części miasta z przełomu XIX i XX wieku. Wcześniej była to jedna z dzielnic biedoty, pełna wąskich uliczek, ruder i niebezpiecznych zakamarków. Dramatyczne dzieje wyburzeń i zmian urbanistycznych na Josefovie opisał Milos Urban w swojej powieści "Lord Mord".
Atrakcje dzielnicy Jozefow związane z losami praskich Żydów:
- Synagoga Staronowa - najstarsza czynna synagoga w Europie, której wnętrze charakteryzuje się sklepieniem żebrowo-krzyżowym z dodatkowym piątym żebrem - dodano je najpewniej po to, żeby uniknąć symbolu krzyża.
- Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov, ul. Široká) - uznawany za jedną z najstarszych judaistycznych nekropolii w Europie.
- Synagoga Hiszpańska (Španělská Synagoga, Vězeňská 1) gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii czeskich Żydów w XIX i XX wieku.
- Muzeum Żydowskie w Pradze (Židovské muzeum v Praze).
- Synagoga Maisela (Maiselova synagoga) z końca XVI wieku.
- Synagoga Pinkasa (Pinkasova Synagoga) przekształcona w miejsce pamięci czeskich Żydów zgładzonych w trakcie Holokaustu.
- Synagoga Klausowa (Klausová Synagoga) - największa z praskich synagog.
Informacje praktyczne
Dawne bożnice pełnią dziś najczęściej funkcje muzeów lub pomników historii. Chcąc je zwiedzić, możemy zakupić jeden z dwóch rodzajów biletów łączonych: Prague Jewish Town lub Jewish Museum in Prague. Tylko Synagoga Staronowa posiada pojedyncze wejściówki. Aktualne ceny biletów sprawdzicie na oficjalnej stronie.
Wstęp do najważniejszych zabytków jest bezpłatny dla posiadaczy karty Prague Visitor Pass.
Brama Prochowa w Pradze
Późnogotycka, wysoka na 65-metrów Brama Prochowa (Prašná brána) należy do najbardziej charakterystycznych średniowiecznych zabytków Pragi. Pierwotnie znajdowała się na trasie prowadzącej w stronę Kutnej Hory (ważnej rezydencji królewskiej) i stanowiła początek drogi koronacyjnej czeskich władców. Jej obecna nazwa pochodzi już z czasów nowożytnych, kiedy wykorzystywano ją jako magazyn na proch. Na około 44 metrze budowli mieści się jeden z wielu punktów widokowych Pragi.
Informacje praktyczne
Bilet wstępu do Bramy Prochowej kosztuje 190,00 Kč (33,00 zł). Przez pierwszą godzinę obowiązuje o połowę tańszy bilet w ramach akcji EARLY BIRDS SPECIAL.
Czeskie piwiarnie
Wizyta w Pradze nie może się obyć bez wychylenia kufla piwa. Nic dziwnego, w końcu piwowarstwo ma się tu świetnie od czasów średniowiecza. Niejakim zaskoczeniem może być jednak fakt, że większość pubów podaje tu jedynie piwa browarów koncernowych (zwykle lagery bądź pilsy). Najpopularniejsza piwa jakich możemy spróbować w Pradze to: Kozel (jasny i ciemny), Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Březňák czy Krušovice.
Do naszych ulubionych miejsc należą puby Hostinec u Rotundy oraz Zlý časy. Piwoszom polecamy również wybrać się do Klasztoru na Břevnovie, gdzie warzonych jest osiem gatunków piw. Tutejsza restauracja czynna jest niestety dość krótko.
Plac Wacława i Nowe Miasto
Wbrew nazwie wcale nie jest takie nowe. Powstało w średniowieczu jako efekt szybkiego rozrostu Pragi. Po tamtych czasach nie zostało zbyt wiele pamiątek, choć w jego południowej części znajdziemy sześć niezwykłych średniowiecznych kościołów (nie wszystkie zachowały swój pierwotny charakter).
Głównym punktem dzielnicy jest oczywiście Plac Wacława ze słynną rzeźbą świętego księcia. Tuż obok, w Pałacu Lucerna, znajduje się jej parodia wykonana przez współczesnego artystę Davida Černego, przedstawiająca władcę siedzącego na... odwróconym koniu!
Na samym placu również wiele się działo: w 1918 proklamowano tutaj wolne państwo, 51 lat później tutaj stłumiono “praską wioskę”, rok po tych wydarzeniach samospalenia dokonali tu Jan Palach i Jan Zajic. U wylotu placu znajduje się budynek Muzeum Narodowego (obecnie nieczynne - powstaje nowa siedziba).
W okolicy placu znajdziemy dwie atrakcje turystyczne warte uwagi:
- Muzeum Alfonsa Muchy - niewielka placówka prezentująca prace popularnego artysty. Jest to nie lada gratka dla fanów secesji i jego twórczości, ale nie powinniśmy nastawiać się na długie zwiedzanie.
- Synagoga Jubileuszowa (Jeruzalémská synagoga) ze wspaniałymi kolorowymi zewnętrznymi i wewnętrznymi zdobieniami. Całość stanowi połączenie secesji ze stylem neomauretańskim, którym społeczność żydowska nawiązywała do najlepszych czasów swoich hiszpańskich przodków.
Tańczący Dom i Teatr Narodowy - zwiedzanie Pragi wzdłuż Wełtawy
Z ciekawszych budynków leżących bliżej Wełtawy warto wymienić monumentalny neorenesansowy Teatr Narodowy (Národní divadlo, Národní 2). To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy wystawiono operę "Libuszę" Bedricha Smetany nawiązującą do legendy o powstaniu Pragi.
Znacznie bardziej znany jest jednak niezwykły Tańczący Dom (Tančící dům), nazywany też Ginger i Fred (na część tancerzy Freda Astaira i Gingers Rogers). Z kronikarskiej obowiązku należy wspomnieć, że jego twórca Frank Gehry zaprojektował swoje dzieło w stylu znanym pod nazwą dekonstruktywizm.
Wzgórze Petrin z widokiem na miasto
Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze? Na pewno położone nieopodal historycznego centrum wzgórze Petrin. Możemy wjechać na nie kolejką linową lub podejść tam pieszo. Znajduje się tu kopia Wieży Eiffla (Wieża Petrińska, pięć razy mniejsza od pierwowzoru), z której rozciąga się piękny widok na miasto.
Wzgórze to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich zakochanych. Na jego zboczu umieszczono pomnik Karela Hynka Máchy. Ten najsłynniejszy z czeskich poetów romantycznych zmarł w dniu swojego ślubu, a tradycja głosi, że każda zakochana para musi u stóp praskiego pomnika złożyć kwiaty.
Informacje praktyczne
Stacja kolejki linowej znajduje się przy ulicy Újezd (i tak też się nazywa). Opłata za przejazd wynosi 60,00 Kč (10,42 zł). Za darmo z kolejki linowej mogą skorzystać posiadacze okresowych biletów miejskich: 24- i 72-godzinnego.
Klasztor na Strahowie z jedną z najpiękniejszych bibliotek świata
Do nieoczywistych, a jednocześnie największych atrakcji Pragi należy położony na zachód od wzgórza zamkowego Klasztor na Strahowie (Strahovský klášter). Dla nas stanowi on jedną z największych perełek stolicy Czech i każdemu polecamy się tam wybrać.
W datowanym na okres średniowiecza gmachu zachowały się wspaniałe barokowe wnętrza, w tym jedna z najpiękniejszych na świecie zabytkowych bibliotek, którą możemy zwiedzić po zakupie biletu. W klasztorze działa również galeria sztuki.
Informacje praktyczne
Wstęp do biblioteki kosztuje 150,00 Kč (26,05 zł). Kupując bilet za 230,00 Kč (39,95 zł) będziemy też mogli zwiedzić galerię sztuki. Uwaga! Do początku 2024 roku galeria sztuki pozostaje zamknięta z powodu remontu.
Pamiętajcie jednak, że wstęp do wnętrza zabytkowych sal bibliotecznych jest niemożliwy. W przypadku normalnego zwiedzania możemy podziwiać je jedynie zza drzwi. Aby wejść do środka, trzeba umówić się na prywatną, znacznie droższą wycieczkę.
W środku otrzymamy materiały w języku polskim.
Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.
Wzgórze Vitkov z pomnikiem Jan Žižka
Žižkov, dawna dzielnica robotników, dziś przyciąga raczej artystów, hipsterów i miłośników "prawdziwej Pragi". To tutaj Jan Žižka zatrzymał jedną z antyhusyckich krucjat. Od jego nazwiska utworzono nazwę dzielnicy, a w miejscu gdzie doszło do bitwy powstał olbrzymi pomnik hetmana (jeden z największych pomników konnych na świecie).
Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Pragę (warto przyjść pod koniec dnia i podziwiać zachód słońca). Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i monumentalny pawilon wystawowy.
Informacje praktyczne
Wzgórze Vitkov oferuje przyjemną panoramę okolicy. My jednak udaliśmy się na nie w celu zobaczenia słynnego pomnika, a nie podziwiania widoków. Wybierając się tam pamiętajcie, że trzeba kawałek podejść pod górę!
Wieża Telewizyjna oraz cmentarze żydowskie
Z innych ciekawych miejsc na terenie dzielnicy Žižkov warto zobaczyć wieżę telewizyjną udekorowaną rzeźbami Davida Černego, przedstawiającymi wspinające się dzieci. Na wieży znajduje się popularny punkt widokowy.
Obok przetrwały relikty cmentarza żydowskiego - to właśnie budowa nadajnika doprowadziła do dewastacji zabytkowych macew. Socjalistyczne władze na terenie nekropolii założyły park Mahlerovy sady.
W znacznie lepszym stanie zachował się Nowy Cmentarz Żydowski (Nový židovský hřbitov, Izraelská 712/1) gdzie wieczny odpoczynek znalazł Franz Kafka oraz liczni przedstawiciele czeskiej mniejszości żydowskiej. Wiele zachowanych nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki sepulkralnej.
Zoo w Pradze
Praskie ZOO (Zoologická zahrada hl. m. Praha, U Trojského zámku 3/120) powstało na terenie dawnego kamieniołomu i zachwyca swoim rozmiarem oraz pomysłowym wykorzystaniem terenu. Dla przykładu dawna ściana, z której pozyskiwano skalny materiał, to dziś wybieg dla kozic. Równie imponująca jest część wybiegów dla zwierząt zamieszkujących sawannę (podziwiać je można ze specjalnej platformy widokowej).
Dodatkowo, nad ogrodem kursuje kolejka linowa, stanowiąca dość unikatową atrakcję w tego typu miejscach.
Atrakcje Pragi poza utartym szlakiem
W naszym przewodniku opisaliśmy wiele z najważniejszych atrakcji Pragi. To jednak nie wszystko, co warto zobaczyć. Wśród innych ciekawych miejsc warto wymienić chociażby wzgórze Wyszehrad, Pałac Trojski czy sobór św. św. Cyryla i Metodego, gdzie ukrywali się czescy komandosi z ruchu oporu (o historii tej opowiada film Anthropoid z 2016 roku, w którym wystąpili Marcin Dorociński oraz Cillian Murphy).
O miejscach tych przeczytacie w naszym artykule: Nieoczywiste miejsca w Pradze - 13 atrakcji poza utartym szlakiem.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w stolicy Czech liczy sobie wiele lat, chociaż nigdy nie miały one takiej popularności jak w Niemczech. Prawdopodobnie też zupełnie inny był ich charakter - w kramach na Starym Rynku handlowano głównie produktami, które potem trafiały na świąteczne stoły. Dopiero współcześnie zaczęto organizować duże imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Czesi z dumą podkreślają, że ich Vánoční trh trafił na listę najlepszych targów świątecznych na świecie stworzoną przez telewizję CNN.
Miejscem gdzie rozkładają się kramy, ustawia się choinkę i rozwiesza najwięcej ozdób jest oczywiście Rynek Staromiejski. Sprzedawcy pojawiają się też na innych placach miasta jak chociażby na placu Wacława, placu Republiki czy pod zamkiem. Poza typowymi dla niemieckich regionów potrawami i wyrobami spróbujemy tu również lubianych przez prażan trdelników. Dokładny program imprezy znajdziemy na jej oficjalnej stronie:LINK.
Co warto zwiedzić w okolicy Pragi?
Praga to dobra baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Miłośnicy zakupów powinni wybrać się metrem do jednego z największych centrów handlowych w Czechach (Centrum Černý Most). Można odwiedzić położony na południowych rubieżach pałac Zbrasław lub udać się jeszcze dalej nad meandry Wełtawy. Kuszą też tajemnicze zamki, takie jak Karlstejn lub Krivoklat, pałace (np. Konopiszte) oraz niezwykła Kutna Hora.
Praga - wskazówki i informacje praktyczne
Na co uważać w Pradze?
Podczas podróży komunikacją miejską pamiętajmy, że bilety ulgowe przysługują jedynie dzieciom. Legitymacja studencka nie ochroni nas przed zapłaceniem kary.
Wważajmy też na wszystkie "darmowe" poczęstunki serwowane w restauracjach. Z reguły zostaną nam one dopisane do rachunku. Wiele pubów oszukuje też na absyncie, zamiast "zielonej wróżki" serwując słodką, anyżową nalewkę.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi?
Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Pragi wystarczą 2-3 dni zwiedzania. Trzeba jednak pamiętać, że dysponując jedynie weekendem raczej nie będziemy mieli czasu na obejrzenie wielu muzeów, ani na wypad poza centrum miasta. Jeśli chcemy poznać Pragę dokładniej, na taką podróż trzeba przeznaczyć 4-5 dni.
Jak oszczędzić pieniądze w Pradze?
Wprawdzie Praga jest nieco droższa niż reszta Czech, ale można tu sporo zobaczyć nie wydając zbyt wiele. Praską katedrę można zwiedzić zupełnie za darmo biorąc udział w odprawianej rano mszy i zostając po niej w przepięknym gotyckim wnętrzu. Z darmowych atrakcji na wspomnienie zasługują magiczne ogrody Wallensteina (Valdštejnská zahrada). Nic nie zapłacimy również za wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim (miejsce szczególnie warte obejrzenia, nie tylko ze względu na grób Kafki!) i w Muzeum Lotnictwa Kbely.
Wiele muzeów ma też specjalne dni (lub godziny) kiedy turyści mogą je zwiedzić bez płacenia.
Karty turystyczne w Pradze
W Pradze dostępne są trzy rodzaje kart turystycznych. Przy odpowiednim wykorzystaniu pozwalają ona zaoszczędzić na biletach wstępu.
Ostatnio pojawiła się oficjalna karta miejska Prague Visitor Pass, oferująca darmowe korzystanie z transportu publicznego oraz bezpłatny wstęp do wielu atrakcji
Koszt karty:
- wersja 48-godzinna: 2400,00 Kč (416,88 zł).
- wersja 72-godzinna: 3000,00 Kč (521,10 zł).
- wersja 120-godzinna: 3600,00 Kč (625,32 zł).
Dostępne są również o połowę tańsze karty dla dzieci w wieku 6-14 lat oraz o tańsze o około 1/3 bilety dla uczniów i studentów do 26. roku życia.
Oprócz niej, dostępne są również dwie karty, które nie posiadają w swojej ofercie transportu publicznego.
- Prague CoolPass w wersji cyfrowej oraz jej fizyczna odmiana Prague Card - obie występują w wariantach czasowych (2-, 3-, 4-dniowych i dłuższych) i pozwalają na darmowe wejścia do wybranych atrakcji.
- Prague City Pass - karta ta występuje w jednym wariance (teoretycznie 30-dniowym), ale ma określone limity czasowe wejścia do niektórych atrakcji, licząc od czasu pierwszego wykorzystania.
Co zjeść w Pradze?
Kuchnia czeska cieszy się wśród Polaków wyjątkową popularnością. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu do stolicy Czech bez spróbowania knedlików (ziemniaczanych i pszennych) czy smażonego sera. Dla nas punktem obowiązkowym są zawsze zupa cebulowa, utopenec oraz marynowany ser hermelin.