Praga - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Praga to chyba najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości i tanim biletom autobusowym. Z całą pewnością turystów przyciągają też stosunkowo niewysokie ceny i liczne zabytki oraz muzea.

Gwałtowny rozwój Pragi miał miejsce w średniowieczu stąd miasto jest dość charakterystyczne dla osadnictwa z tamtego okresu. Trzeba jednak przyznać, że znajdziemy tu budynki reprezentujące chyba większość istniejących stylów architektonicznych (łącznie z takimi architektonicznymi rzadkościami jak np. kubizm - Dom pod Czarną Madonną). Stylem, który rozsławił miasto na świecie jest też secesja.

Wybierasz się do Pragi? Sprawdź nasz artykuł Gdzie spać w Pradze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Praga - historia i ciekawostki

Archeolodzy przypuszczają, że ten obszar stale był zamieszkany już od I w. p.n.e (chociaż człowiek przebywał tu już znacznie wcześniej). Legendy wiążą początek miasta z księżniczka Libuszą, która wybrała sobie za męża Przemysła Oracza (chcąc w ten sposób upokorzyć możnych). Prorokowała też miastu świetlaną przyszłość mówiąc, że sława grodu sięgnie kiedyś gwiazd. Tę i inne legendy zapisał kronikarz Kosmas, który nazwał Pragę "panią całych Czech" ("Praga tocius Bohemiae domina"). Taka sentencja w zmienionej formie pojawiła się w herbie z 1927 roku - użyto wtedy określenia "matka miast" ("mater urbium").

Do 1784 roku na terenie Pragi rozwijały się równolegle różne ośrodki miejskie. Mała Strana, Hradczany, Stare Miasto czy Nowe Miasto do czasu edyktu Józefa II posiadały własne ratusze, rajców i burmistrzów. Rozwój miasta kilkakrotnie przerywały najazdy obcych wojsk. Za najkorzystniejszy okres uważany jest czas panowania Karola IV (upowszechniło się wtedy określenie "Złota Praga" - być może w odniesieniu do żółtej barwy kamienia z jakiego wznoszono domy) i Rudolfa II (cesarz sprowadzał artystów, filozofów, alchemików i kabalistów).

W 1620 roku wkroczyły tu wojska Albrechta Wallensteina, po zwycięskiej bitwie na stokach Białej Góry. W 1648 roku lewobrzeżną Pragę złupili Szwedzi, zaś w 1757 w okolicach miasta armię austriacką rozbili Prusacy. Szybki rozwój gospodarczy i urbanistyczny to wiek XIX. Trzeba jednak pamiętać, że w tych czasach dokonano wyburzeń wielu zabytków (np. podczas tzw. asanacji praskiej). Spore zniszczenia przyniosła II wojna światowa - w wyniku nalotów amerykańskich (południowa część miasta) i walk podczas powstania praskiego uszkodzeniu lub zburzeniu uległo wiele budowli. Wymordowano lub zmuszono do ucieczki większość praskich Żydów. W 1968 roku Armia Czerwona brutalnie zakończyła okres reform i liberalizacji socjalistycznej polityki nazywany "praską wiosną".

W 1992 roku zabytkowe centrum wpisano na listę UNESCO, a dwadzieścia lat później wpis rozszerzono o park w Pruhonicach. Trwają starania o dopisanie kilku innych zabytków z przedmieść Pragi.

Jak zwiedzać Pragę?

Jeśli spędzamy w stolicy Czech tylko kilka dni, to po Pradze możemy poruszać się pieszo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre atrakcje położone są dość wysoko (Hradczany, Wyszehrad, Vitkov) – może więc być konieczne skorzystanie z transportu miejskiego. Kilka z otaczających miasto wzgórz to dobre punkty widokowe (zwłaszcza Vitkov albo Strahow), z których można podziwiać panoramę Złotej Pragi.

!Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego
Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego

Więcej punktów widokowych w artykule: Punkty widokowe w Pradze.

Czeskie muzea nie należą do najtańszych, jednak ich zbiory to klasa sama w sobie. Tylko niektóre praskie placówki są darmowe. Warto tu wymienić chociażby położone na Žižkowie Muzeum Wojska - Armádní muzeum Žižkov (nieczynne w poniedziałki). Zapłacić (i to całkiem sporo) będziemy musieli za wstęp do muzeów sztuki (w Pradze są one podzielone okresami historycznymi np. Muzeum Sztuki Średniowiecznej mieści się na Starym Mieście, ale zbiory z okresu baroku zobaczymy już w pałacu Schwarzenbergów). [aktualizacja 2017]

Zwiedzanie Pragi z reguły zaczyna się od Starego Miasta. Jego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Jest to też dobry punkt wypadowy do wielu ciekawych atrakcji miasta - na północy znajduje się żydowska dzielnica Jozefow, na zachodzie słynny most Karola i barokowa Mała Strana, na południu Nowe Miasto z placem Wacława.

Turyści chętnie odwiedzają też Hradczany z przepiękną gotycką katedrą i licznymi muzeami oraz położony na południu Wyszehrad. Ci którzy mają więcej czasu zapuszczają się też na Zizkow albo do Holesowic.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje "matki miast" wystarczą 2-3 dni zwiedzania. Trzeba jednak pamiętać, że dysponując jedynie weekendem raczej nie będziemy mieli czasu na obejrzenie żadnego z muzeów, ani na wypad poza centrum miasta. Jeśli chcemy poznać Pragę dokładniej trzeba na taką podróż przeznaczyć nawet do całego tygodnia.

Zwiedzanie Pragi

Dzielnica Zamkowa

Najważniejszym praskim wzgórzem są oczywiście Hradczany. To tutaj przycupnęła budowana przez kilkaset lat gotycka katedra, tutaj też mieści się dawny zamek. Wielu turystów wspina się po stromych zamkowych schodach aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę. Można tutaj także obejrzeć wiele znanych dzieł sztuki (czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowskim). Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze wzgórza Letna rozciąga się przepiękny widok na miasto. Podobnych wrażeń może dostarczyć wycieczka na pobliski Strahov - punkt widokowy to kopia wieży Eiffla. Z obiektów sakralnych poza katedrą obejrzeć można przepiękną Loretę i klasztor na Strahovie, którego barokowa biblioteka olśniewa turystów po niedawnym remoncie.

Więcej:

Stare Miasto

Niezwykła zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę UNESCO. Tu biło niegdyś serce Pragi, tu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. To właśnie w praskim ratuszu koronowano “narodowego króla” Jerzego z Podiebradów, na rynku ścięto przywódców buntu z 1618 roku, a w jednej ze staromiejskich kaplic swoje kazania głosił Jan Hus (tzw. kaplica betlejemska).

Centralnym punktem dzielnicy jest oczywiście rynek. Turyści mogą obejrzeć tu monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym. O określonych godzinach nad tarczą zegara poruszają się figury przedstawiające np. Śmierć i Chciwość. Warto wiedzieć, iż wieża Ratusza Staromiejskiego to kolejny punkt widokowy w tym mieście.

Sam ratusz wzniesiony został w stylu gotyckim, ale na przestrzeni dziejów był kilkakrotnie przebudowywany. Uwagę turystów zwraca nieproporcjonalność poszczególnych elementów (wieża zdecydowanie góruje nad pozostałymi budynkami). Jest to efekt wyburzenia sporej części budowli podczas II wojny światowej. W 1945 roku w Pradze wybuchło antynazistowskie powstanie. Mimo pomocy udzielonej Czechom przez Armię Czerwoną i własowców Niemcy odbili wyzwolone dzielnice i rozpoczęli dewastację miasta niszcząc między innymi całe północne skrzydło ratusza. Dzieło zniszczenia zostało przerwane dzięki kapitulacji Berlina.

!Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze
Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze

Jest tu także kilka wartych uwagi chrześcijańskich kościołów: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół świętego Jakuba, Kościół świętego Idziego czy zespół klasztorny świętej Agnieszki Czeskiej (Muzeum Sztuki Średniowiecznej).

Znajdziemy tu także kilka wartych uwagi zabytkowych kościołów. Charakterystyczny Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem czyli popularny "Kościół Tyński" jest doskonale widoczny z Rynku, a jego dwie wieże to jeden z częściej fotografowanych obiektów w tej części miasta. Nazwa tej gotyckiej świątyni pochodzi od komory celnej ("tynu") jaka mieściła się w okolicy. Pochowano tu słynnego astronoma Tycho Brahe. Nieco dalej znajduje się Bazylika św. Jakuba Większego (Kostel svatého Jakuba Většího, Malá Štupartská 635/6). Być może z zewnątrz nie prezentuje się okazale, ale zdecydowanie warto chociaż zajrzeć do środka gdyż świątynia olśniewa pięknym barokowym wnętrzem. W kościele św. Idziego pracują polscy dominikanie, można tu wziąć udział w mszy w rodzimym języku (Dominikánský kostel sv. Jiljí, Husova 228/17). Z kolei położony w rynku Kościół św. Mikołaja (Chrám svatého Mikuláše) należy dziś husytów (często organizuje się tam koncerty muzyki poważnej). W dawnym klasztorze Agnieszki Czeskiej (Anežský klášter, U Milosrdných) zlokalizowano oddział Galerii Narodowej ze zbiorami sztuki średniowiecznej. Jednym z najpiękniejszych budynków we wschodniej części Starego Miasta jest tzw. Obecni Dum (nám. Republiky 5), który powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy secesji. Na południowo-zachodnim krańcu dzielnicy wznosi się monumentalny, neorenesansowy budynek Teatru Narodowego (Národní divadlo, Národní 2). To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy wystawiono operę "Libuszę" Bedricha Smetany nawiązującą do legendy o powstaniu Pragi.

Tutaj mieszczą się też dwie sławne praskie uczelnie Carolinum (uniwersytet Karola IV) i Clementinum (dawne kolegium jezuickie obecnie biblioteka narodowa). Zachodnia część Starego Miasta kończy się na Wełtawie, gdzie turyści mogą podziwiać, najsłynniejszy chyba zabytek Pragi - gotycki most Karola z barokowymi figurami świętych.

Więcej w osobnym artykule: Stare Miasto w Pradze.

Jozefow

Na północ od Starego Miasta znajduje się dawna dzielnica żydowska Josefov. Dziś kojarzy się ona głównie z zabytkowymi kamienicami i szerokimi ulicami, przy których zlokalizowano markowe sklepy. Należy jednak pamiętać, że jest to efekt gruntownej przebudowy tej części miasta z przełomu XIX i XX wieku. Wcześniej była to jedna z dzielnic biedoty, pełna wąskich uliczek, ruder i niebezpiecznych zakamarków. Dramatyczne dzieje wyburzeń i zmian urbanistycznych na Josefovie opisał Milos Urban w swojej powieści "Lord Mord".

Turyści bardzo często odwiedzają Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov, ul. Široká) - uznawany za jedną z najstarszych judaistycznych nekropolii w Europie. Znana jest również legenda o golemie i rabinie Jehudzie Löwe ben Becalelu, który miał stworzyć tę istotę aby bronić praskich żydów przed pogromami. Historia stała się szerzej znana dzięki filmowi Paula Wegenera pt. "Golem" z 1920 roku. Do opowieści nawiązuje też (chociaż dość luźno) książka Gustava Meyrinka o tym samym tytule. Autor, znany mistyk, filozof i kabalista nie mieszkał jednak na Josefovie a na Nowym Mieście. Według powtarzanej turystom opowieści szczątki magicznej istoty (lub kabalistyczny zapis dający życie) ukryto na strychu Synagogi Staronowej (Staronová synagoga, Maiselova 18). Ta interesująca gotycka budowla jest dziś udostępniona do zwiedzania. Inną epokę reprezentuje Synagoga Hiszpańska (Španělská Synagoga, Vězeňská 1) gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii czeskich Żydów w XIX i XX wieku.

Mała Strana

Ta niepozorna dzielnica, wciśnięta pomiędzy Wełtawę a Hradczany, często traktowana jest przez turystów jako droga na zamek lub na Most Karola. Tymczasem znajduje się tutaj kilka interesujących zabytków. Przede wszystkim pałac Wallensteina, którego ogrody udostępnione są dla zwiedzających. Zobaczyć należy barokowy kościół świętego Mikołaja (miejsce wielu koncertów) i kościół Panny Marii Zwycięskiej z cudowną figurą dzieciątka Jezus (tzw. Jezulatko). Z Małej Strany można też wjechać na wzgórze Petrin. !Wieczorny widok z Mostu Karola
Wieczorny widok z Mostu Karola

Znajduje się tu mniej kopia Wieża Eiffla, z której rozciąga się piękny widok na miasto. Wzgórze to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich zakochanych, na jego zboczu umieszczono pomnik Karela Hynka Máchy. Ten najsłynniejszy z czeskich poetów romantycznych zmarł w dniu swojego ślubu, a tradycja głosi, że każda zakochana para musi u stóp praskiego pomnika złożyć kwiaty.

Miłośnicy Franza Kafki powinni wstąpić do położonej tu Cafe Savoy (Vítězná 124/5) gdzie autor "Procesu" często spotykał się z przyjaciółmi. Kafka prowadził dość burzliwe życie towarzyskie, a w nastrojowym wnętrzu tej kawiarni wychylił niejeden kieliszek wódki.

W położonej na południe od Małej Strany dzielnicy Smichov nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Turystów zainteresować może willa małżeństwa Duškových (Bertramka) gdzie przez jakiś czas mieszkał Wolfgang Amadeusz Mozart. Dawniej działało tu muzeum poświęcone kompozytorowi, ale na skutek sporu dotyczącego praw własności willi nie można dziś zwiedzać (stan na styczeń 2019). Budynek znajduje się przy ulicy Mozartovej 129.

Nowe Miasto

Wbrew nazwie wcale nie jest takie nowe. Powstało w średniowieczu jako efekt szybkiego rozrostu Pragi. Po tamtych czasach nie zostało zbyt wiele pamiątek choć w jego południowej części znajdziemy sześć niezwykłych średniowiecznych kościołów (nie wszystkie zachowały swój pierwotny charakter).

Krwawa historia związana jest z Kościołem Matki Bożej Śnieżnej (Kostel Panny Marie Sněžné). Podczas rządów Rudolfa II do Czech wkroczyły wojska biskupa Pasawy. Najeźdźców odparto, ale dokonali oni wielu zniszczeń na lewym brzegu Wełtawy. W ramach odwetu prascy protestanci zamordowali w świątyni 14 franciszkanów. W 2012 roku Męczennicy Prascy zostali beatyfikowani.

Warto wspomnieć o tzw. Klasztorze Emaus (Emauzy) założonym przez Karola IV. Już z daleka widoczny jest nietypowy dach klasztornego kościoła (Kostel Panny Marie na Slovanech, Vyšehradská 49/320). Betonowe, podobne do żagla, zwieńczenie powstało po zniszczeniach z czasów II wojny światowej (doszło do tego podczas tragicznego w skutkach nalotu na Pragę z 1945 roku kiedy to amerykańscy piloci pomylili Pragę z Dreznem.

Głównym punktem tej dzielnicy jest oczywiście Plac Wacława ze słynną rzeźbą świętego księcia. Tuż obok w Pałacu Lucerna znajduje się jej parodia wykonana przez współczesnego artystę Davida Černego. Na samym placu również wiele się działo: w 1918 proklamowano tutaj wolne państwo, 51 lat później tutaj stłumiono “praską wioskę”, rok po tych wydarzeniach samospalenia dokonali tu Jan Palach i Jan Zajic. U wylotu placu znajduje się budynek Muzeum Narodowego (obecnie nieczynne - powstaje nowa siedziba). Wielu turystów odwiedza mieszczące się w pobliżu placu Muzeum Alfonsa Muchy. Z ciekawszych budynków leżących bliżej Wełtawy wymienić należy monumentalny Teatr Narodowy i niezwykły Tańczący Dom nazywany też Ginger i Fred (na część tancerzy Freda Astaira i Gingers Rogers). W pobliżu zginęli komandosi z ruchu oporu, którzy dokonali udanego zamachu na hitlerowskiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Niestety z powodu zdrady zostali oni wykryci i ponieśli śmierć w cerkwi (ówczesny kościół) św. Cyryla i Metodego.

Wielu turystów zatrzymuje się też pod tzw. Domem Fausta (Faustův dům, Na Slovanech 128). Wbrew nazwie, nigdy nie mieszkał tu słynny alchemik i bohater wielu utworów literackich. Z zachowanych źródeł wynika jednak, że kilku właścicieli tego pałacyku parało się naukami tajemnymi i prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa budynku. Okoliczni mieszkańcy wymyślali wiele legend które łączy motyw dziury w dachu pałacu (najczęściej przez otwór diabeł porywał dusze jakiegoś nieszczęśnika). Jest to ewidentne nawiązanie do historii Fausta. Budynku nie można zwiedzać (należy do Uniwersytetu Medycznego). W zamian za to możemy zobaczyć pobliski Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Přírodovědecké Fakulty UK, Na Slupi 433/16). W jednej z okolicznych willi zlokalizowano muzeum słynnego kompozytora Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 462/20).

Žižkov, Karlin i Vinohrady


Dawna dzielnica robotników dziś przyciąga raczej artystów, hipsterów i miłośników "prawdziwej Pragi". To tutaj Jan Žižka zatrzymał jedną z antyhusyckich krucjat. Od jego nazwiska utworzono nazwę dzielnicy, a w miejscu gdzie doszło do bitwy powstał olbrzymi pomnik hetmana (podobno jeden z największych pomników konnych na świecie). Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Pragę (warto przyjść pod koniec dnia i podziwiać zachód słońca). Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i monumentalny pawilon wystawowy. Przy drodze wiodącej do monumentu można zwiedzić Muzeum Wojska.

Z innych ciekawych obiektów warto zobaczyć wieżę telewizyjną udekorowaną rzeźbami Davida Černego. Obok przetrwały relikty cmentarza żydowskiego - to właśnie budowa nadajnika doprowadziła do dewastacji zabytkowych macew. Socjalistyczne władze na terenie nekropolii założyły park Mahlerovy sady. W znacznie lepszym stanie zachował się Nowy Cmentarz Żydowski (Nový židovský hřbitov, Izraelská 712/1) gdzie wieczny odpoczynek znalazł Franz Kafka oraz liczni przedstawiciele czeskiej mniejszości żydowskiej. Wiele zachowanych nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki sepulkralnej. W latach 1922-33 na terenie dzielnicy Vinohrady wzniesiono Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach (Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Vinohradská 1438/70). Niezwykła budowla uznawana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć modernistycznego słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Zupełnie inny styl reprezentuje kościół św. Cyryla i Metodego na Karlinie (Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské námesti). Jest to budowla neoromańska nawiązująca do najstarszych kościołów z terenów Czech i Moraw. Wnętrze świątyni zostało odnowione po powodzi z 2002 roku.

Wyszehrad

Na południe od Nowego Miasta wznosi się wzgórze Wyszehrad. Jest ono dla Pragi tym czym Wawel dla Krakowa. Tutaj według legendy żyła księżniczka Libusza, której proroczy sen dał początek miastu. W każdej legendzie jest ziarno prawdy, także i w tej – to właśnie na Wyszehradzie znajdowała się jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Wzgórze zostało splądrowane przez husytów, którzy zdewastowali tutejszy kościół wyrzucając do Wełtawy złoty ołtarz (według innej wersji relikwiarz św. Longina). Legenda mówi, że dno rzeki rozwarło się przed opadającymi świętościami i w tym miejscu Wełtawa nie ma dna. Ten kto wydobędzie utopione przedmioty ma zostać królem Czech. Kształt Wyszehradu uległ zmianie podczas rządów Habsburgów, którzy ufortyfikowali wzgórze. Mimo, że ta część Pragi znajduje się w pewnej odległości od metra i komunikacji miejskiej warto wdrapać się na górę, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta. Z całą pewnością zobaczyć trzeba też neogotycką bazylikę św. Piotra i Pawła. Na pobliskim cmentarzu pochowano wielu zasłużonych prażan w tym Alfonsa Muchę. Poza tym samo wzgórze jest świetnym miejscem do urokliwych spacerów. Tereny dawnej twierdzy pokrywa park miejski.

!Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad

Więcej w osobnym artykule: Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad).

Troja

Często pomijana przez turystów praska dzielnica Troja to kolejne warte odwiedzin miejsce na mapie miasta. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy Pałac Trojski (Trojský zámek, U Trojského zámku 4/1). Wzniósł go bajecznie bogaty arystokrata Václav Vojtěch ze Šternberka, ale budowa poważnie nadszarpnęła jego skarbiec. Kiedy Šternberk umierał, prosił w testamencie o spłatę zaciągniętych pożyczek. Pałac wyróżnia się charakterystyczną czerwoną fasadą oraz ogrodem, do którego turyści mogą przejść specjalnymi schodami. Towarzyszą im barokowe posągi przedstawiające sceny z Tytanomachii. Uwaga! jeśli chcemy zwiedzić pałac sprawdźmy uprzednio w jakich miesiącach jest on udostępniony turystom!

Tuż obok znajduje się praski ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny. Obie te miejsca warte są krótkiej wycieczki.

Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Praha) to jedna z największych tego typu placówek w Europie. Na jego terenie działa duża winnica, której wyroby możemy zakupić w pobliskiej restauracji. Obszar ogrodu jest dość duży, a do pokonania są dość spore różnice wysokości, ale widok na miasto wynagradzany długi spacer. Warto udać się również do Palmiarni Fata Morgana (Skleník Fata Morgana) gdzie pokazywane są rośliny z krajów tropikalnych.

Praskie ZOO (Zoologická zahrada hl. m. Praha, U Trojského zámku 3/120) powstało na terenie dawnego kamieniołomu i zachwyca swoim rozmiarem oraz pomysłowym wykorzystaniem terenu. Dla przykładu dawna ściana, z której pozyskiwano skalny materiał to dziś wybieg dla kozic. Równie imponująca jest część wybiegów dla zwierząt zamieszkujących sawannę (podziwiać je można ze specjalnej platformy widokowej).

Pomiędzy Pałacem Trojskim a Josefovem w zakolu Wełtawy rozciąga się dzielnica Holešovice. Niegdyś mieściło się tu wiele fabryk i zakładów pracy, dziś kojarzona jest częściej z inicjatywami artystycznymi i lokalnymi pubami. W tzw. Pałacu Wystaw (Veletržní Palác, Dukelských Hrdinů 47) umiejscowiono zbiory sztuki nowoczesnej. Zainteresowani dawną rzeźbą mogą udać się do Praskiego Lapidarium (Lapidárium Národního muzea, Výstaviště 422).

Północną część Holseovic stanowiły niegdyś królewskie tereny łowieckie - dziś mieści się tu przyjemny park Stromovka. Na południu, na stromym brzegu nad Wełtawą widać słynny praski metronom. Urządzenie stoi tam gdzie niegdyś wybudowano największy na świecie pomnik Stalina (wysadzony w powietrze w 1962 roku). W pobliżu działa Narodowe Muzeum Techniki (Národní technické muzeum, Kostelní 1320/42).

!Pałac Trojski w Pradze
Pałac Trojski w Pradze

Zbrasław (Zbraslav)

Peryferyjna dzielnica Pragi nie jest zbyt popularna wśród turystów. Dzieje się tak za sprawą nieco kłopotliwego dojazdu, ale też niedostatecznej informacji na temat znajdujących się tu zabytków. Tymczasem założony w Zbraslaviu średniowieczny klasztor był jednym z najprężniej działających ośrodków cysterskich w kraju. O jego randze świadczy fakt, że pochowano tu władców z dynastii Przemyślidów oraz członków królewskich rodzin. W 1991 roku zidentyfikowano czaszkę Wacława II i Elżbiety Przemyślidki i dokonano ich ponownego pochówku w kościele św. Jakuba Większego. Władca ten darzył tutejszy klasztor niezwykłą estymą - umierając kazał przysiąc swojemu synowi, że ten nie zapomni o cystersach spod Pragi i dopilnuje pochówku ojca w cysterskim habicie.

Zdaniem niektórych historyków król rozważał abdykację i wstąpienie do zakonu. Po reformach józefińskich budynek przechodził różne koleje losu aż wreszcie przebudowany został na pałac. Do 2009 roku mieściła się tu wystawa Galerii Narodowej, ale pałac odzyskała rodzina Bartoňové z Dobenína. Właściciele wynajmują powierzchnie Bibliotece Galerii Narodowej oraz osobom prywatnym (odbywają się tu śluby lub konferencje). Zwiedzać można za to Kościół św. Jakuba (U Národní galerie 472).

Zachodnia część miasta

Jeden z najciekawszych obiektów tej części Pragi to Rezerwat Gwiazda (Obora Hvězda). Jego nazwa pochodzi od niewielkiego pałacyku, który wzniesiono tutaj dla arcyksięcia Ferdynanda II Habsburga. Zachowany do dziś budynek ma właśnie kształt sześcioramiennej gwiazdy. W okolicy doszło do jednej z najważniejszej bitwy w dziejach Czech - starcia pod Białą Górą. Wojska katolickie pokonały zbuntowanych Czechów i umożliwiły Wallensteinowi zajęcie miasta. To właśnie pałacyk Gwiazda był główny punktem oporu powstańców (poległo ich tutaj kilka tysięcy). Dziś mieści się w nim niewielkie muzeum z ekspozycją poświęconą bitwie. Samo starcie zostało upamiętnione monumentem umieszczonym około półtora kilometra na południowy-zachód od pałacu (lokalizacja: 50.078867, 14.318998). Rezerwat jest bardzo chętnie odwiedzany przez prażan - wielu ludzi wybiera się tu na spacer z psami lub uprawia jogging.

Na terenie dzielnicy Větrník zachował się zabytkowy klasztor benedyktynów zwany klasztorem na Břevnoviě (Břevnovský klášter, Markétská 1/28). W tym miejscu w IX wieku założono pierwszy męskie opactwo na terenie Czech. Jego założycielem był m.in. święty Wojciech! Zgodnie z tradycją (nie potwierdzoną w źródłach) powstał tu również pierwszy czeski browar (prowadzony przez zakonników). W zachowanym do dziś barokowym kościele przetrwały interesujące freski. Tradycje piwne kontynuuje działający w pobliżu niewielki browar restauracyjny.

W dzielnicy Střešovice możemy obejrzeć kilka modernistycznych willi z okresu międzywojennego. Za najsłynniejszą uchodzi tzw. willa Müllerów (Müllerova vila, Nad Hradním vodojemem 642/14), którą stworzył architekt Adolf Loos. Budynek, pozbawiony ornamentów, miał w swoim założeniu hołdować użyteczności. Jednak nie wszystkie zastosowane rozwiązania przypadły do gustu mieszkańcom, a krążące po Pradze plotki głosiły, że właściciel domu udusił się tlenkiem węgla. Wprawdzie budowla może nieco rozczarować turystów (wygląda jak większość wznoszonych współcześnie domów), trzeba jednak pamiętać, że willa powstawała w czasach, w którym budowano zupełnie inaczej. Zwiedzić możemy inny budynek z tego okresu tj. pobliską willę Rothmayera (Rothmayerova vila, U Páté baterie 896/50). W okolicy mieszkał i działał Paul Thummel jeden z najbardziej znanych i najskuteczniejszych podwójnych agentów Abwhery (jego dom mieści się przy ulicy U Třetí baterie 854/8). Miłośnicy modernizmu powinni udać się też na tzw. Osiedle Baba (Osada Baba, okolice ulicy Na Babě) czyli zespół domów jednorodzinnych z lat 30. Projekt osiedla stworzył słynny czeski architekt Pavel Janák.

Fortyfikacje Pragi

Specyfika miasta (długotrwały podział na oddzielne samorządne ośrodki) sprawiła, że do naszych czasów nie przetrwało zbyt wiele dawnych umocnień. Trzeba też pamiętać, że Praga była kilkakrotnie najeżdżana i zdobywana (m. in. przez Szwedów i Prusaków), a wiele fortyfikacji rozebrano w XIX wieku. Do najbardziej znanych średniowiecznych budowli obronnych należy Brama Prochowa, która stanowiła niegdyś część nieistniejącego pałacu królewskiego. Most Karola rozpięty jest pomiędzy trzema gotyckimi wieżami: Małostrańską i Staromiejską. Na Staromiejskiej umieszczono rzeźby przedstawiające świętych oraz króla Karola IV i jego syna Wacława. Po drugiej stronie widzimy podwójną wieżę Małostrańską - jej niższa część pamięta jeszcze czasy niezachowanego do dziś "mostu Judyty", tę wyższą zbudowano najprawdopodobniej dla celów dekoracyjnych (aby harmonizowała z wieżą Staromiejską).

Mało kto jednak wie, że do naszych czasów przetrwał fragment murów miejskich Pragi. Można go zobaczyć na wzgórzu Petrin (na wysokości pomnika Karla Hynka Machy), a prażanie nazywają go Murem Głodowym (Hladová zeď). Obwarowania wznoszono w czasie klęski głodu co pozwoliło zatrudnionym przetrwać ten trudny okres - stąd współczesna nazwa obiektu. Zachowała się też część murów Nowego Miasta (niewielki fragment w okolicach Nuselské údolí).

Fortyfikacje z czasów nowożytnych (najczęściej w postaci bastionów i monumentalnych bram) zobaczymy na Wyszehradzie. Z potężnych murów rozciąga się piękny widok na Nowe Miasto. (Sprawdź więcej: Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad).)

Inne bastiony przetrwały w okolicach Ogrodów Królewskich. Są to tak zwany Mariánské hradby oraz Brama Pisecka (Písecká brána). Jej nazwa nie pochodzi od piasku, jakby się mogło wydawać, a od miasta Pisek. Fortyfikacje zostały nieznacznie uszkodzone w czasie budowy części obwodnicy Pragi czyli kompleksu tunelowego Blanka.

Bezpieczeństwo

Praga mimo sporej liczby turystów jest stosunkowo bezpiecznym miastem. Należy jednak omijać, zwłaszcza po zmroku, okolice placu Wacława, który staje się wtedy rajem dla czeskich złodziei. Niebezpiecznie może być też w okolicach dworca kolejowego i dworca Florenc. Dobrze jest też unikać ciemnych zaułków Žižkova czy Karlina.

Piwo

Wizyta w Pradze nie może się obyć bez wychylenia kufla piwa. Nic dziwnego, w końcu piwowarstwo ma się tu świetnie od czasów średniowiecza. Niejakim zaskoczeniem może być jednak fakt, że większość pubów podaje tu jedynie piwa browarów koncernowych (zwykle lagery bądź pilsy). Najpopularniejsza piwa jakich możemy spróbować w Pradze to: Kozel (jasny i ciemny), Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Březňák czy Krušovice.

Sprawdź gdzie wybrać się na piwo w Pradze?.

Jedzenie

Kuchnia czeska cieszy się wśród Polaków wyjątkową popularnością. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu do stolicy Czech bez spróbowania knedlików (ziemniaczanych i pszennych) czy smażonego sera. Popularnością cieszy się też zupa cebulowa, utopenec czy marynowany ser hermelin.

Chcesz dowiedzieć się więcej o czeskiej kuchni? Sprawdź też artykuł: Co zjeść w Czechach?.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w stolicy Czech liczy sobie wiele lat, chociaż nigdy nie miały one takiej popularności jak w Niemczech. Prawdopodobnie też zupełnie inny był ich charakter - w kramach na Starym Rynku handlowano głównie produktami, które potem trafiały na świąteczne stoły. Dopiero współcześnie zaczęto organizować duże imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Czesi z dumą podkreślają, że ich Vánoční trh trafił na listę najlepszych targów świątecznych na świecie stworzoną przez telewizję CNN.

Miejscem gdzie rozkładają się kramy, ustawia się choinkę i rozwiesza najwięcej ozdób jest oczywiście Rynek Staromiejski. Sprzedawcy pojawiają się też na innych placach miasta jak chociażby na placu Wacława, placu Republiki czy pod zamkiem. Poza typowymi dla niemieckich regionów potrawami i wyrobami spróbujemy tu również lubianych przez prażan trdelników. Dokładny program imprezy znajdziemy na jej oficjalnej stronie:
LINK.

Na co uważać w Pradze?

Wprawdzie mieszkańcy Pragi dość dobrze rozumieją język polski, jednak niektórzy z nich (zwłaszcza starsi) mogą odebrać zwracanie się do nich w tym języku jako arogancję i okazywanie wyższości. Lepiej więc opanować kilka czeskich słówek bądź zaczynać rozmowę od neutralnego angielskiego.

Podczas podróży komunikacją miejską pamiętajmy, że bilety ulgowe przysługują jedynie dzieciom. Legitymacja studencka nie ochroni nas przed zapłaceniem kary.

Wważajmy też na wszystkie "darmowe" poczęstunki serwowane w restauracjach. Z reguły zostaną nam one dopisane do rachunku. Wiele pubów oszukuje też na absyncie, zamiast “zielonej wróżki” serwując słodką, anyżową nalewkę.

Okolice Pragi

Praga to dobra baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Miłośnicy zakupów powinni wybrać się metrem do jednego z największych centrów handlowych w Czechach (Centrum Černý Most). Można odwiedzić położony na południowych rubieżach pałac Zbrasław lub udać się jeszcze dalej nad meandry Wełtawy. Kuszą też tajemnicze zamki (np. Karlstejn lub Krivoklat) czy pałace (np. Konopiszte) lub niezwykła Kutna Hora.

Zobacz przykładowe propozycje takich wycieczek w artykule: jednodniowe wycieczki z Pragi.

Jak oszczędzić pieniądze w Pradze? [aktualizacja 2017]

Wprawdzie Praga jest nieco droższa niż reszta Czech, ale można tu sporo zobaczyć nie wydając zbyt wiele. Praską katedrę można zwiedzić zupełnie za darmo biorąc udział w odprawianej rano mszy i zostając po niej w przepięknym gotyckim wnętrzu. Z darmowych atrakcji na wspomnienie zasługują magiczne ogrody Wallensteina (Valdštejnská zahrada) i Muzeum Wojska obok góry Vitkow. Zimą można wejść za darmo do ogrodu botanicznego (z jego wzgórz roztacza się piękny widok na miasto). Nic nie zapłacimy również za wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim (miejsce szczególnie warte obejrzenia, nie tylko ze względu na grób Kafki!) i w Muzeum Lotnictwa Kbely.

Wiele muzeów ma też specjalne dni (lub godziny) kiedy turyści mogą je zwiedzić bez płacenia.

Jeśli chcesz sprawdzić więcej cen (atrakcje, jedzenie, komunikacja, itp.) w stolicy Czech oraz w kraju zobacz artykuł: Ceny w Pradze i w Czechach.

Karty do zwiedzanie Pragi [aktualizacja 2017]

Specjalnie dla turystów zostały stworzone karty umożliwiające zwiedzanie wybranych atrakcji nieco taniej (oczywiście, jeśli odpowiednio je wykorzystamy). :)

Dostępne są karty: Prague City Pass i Prague Card, które są dostępne w różnych wariantach czasowych.


Reklama