Praga - zwiedzanie i informacje praktyczne

Praga to chyba najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica. Wszystko dzięki niewielkiej odległości i tanim biletom autobusowym. Z całą pewnością turystów przyciągają też stosunkowo niewysokie ceny i liczne zabytki oraz muzea.

Gwałtowny rozwój Pragi miał miejsce w średniowieczu stąd miasto jest dość charakterystyczne dla osadnictwa z tamtego okresu. Trzeba jednak przyznać, że znajdziemy tu budynki reprezentujące chyba większość istniejących stylów architektonicznych (łącznie z takimi architektonicznymi rzadkościami jak np. kubizm - Dom pod Czarną Madonną). Stylem, który rozsławił miasto na świecie jest też secesja.

Wybierasz się do Pragi? Sprawdź nasz artykuł Gdzie spać w Pradze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Jak zwiedzać Pragę?

Jeśli spędzamy w stolicy Czech tylko kilka dni, to po Pradze możemy poruszać się pieszo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre atrakcje położone są dość wysoko (Hradczany, Wyszehrad, Vitkov) – może więc być konieczne skorzystanie z transportu miejskiego. Kilka z otaczających miasto wzgórz to dobre punkty widokowe (zwłaszcza Vitkov albo Strahow), z których można podziwiać panoramę Złotej Pragi.

!Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego
Widok na Pragę z Ratusza Staromiejskiego

Więcej punktów widokowych w artykule: Punkty widokowe w Pradze.

Czeskie muzea nie należą do najtańszych, jednak ich zbiory to klasa sama w sobie. Tylko niektóre praskie placówki są darmowe. Warto tu wymienić chociażby położone na Žižkowie Muzeum Wojska - Armádní muzeum Žižkov (nieczynne w poniedziałki). Zapłacić (i to całkiem sporo) będziemy musieli za wstęp do muzeów sztuki (w Pradze są one podzielone okresami historycznymi np. Muzeum Sztuki Średniowiecznej mieści się na Starym Mieście, ale zbiory z okresu baroku zobaczymy już w pałacu Schwarzenbergów). [aktualizacja 2017]

Zwiedzanie Pragi z reguły zaczyna się od Starego Miasta. Jego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Jest to też dobry punkt wypadowy do wielu ciekawych atrakcji miasta - na północy znajduje się żydowska dzielnica Jozefow, na zachodzie słynny most Karola i barokowa Mała Strana, na południu Nowe Miasto z placem Wacława.

Turyści chętnie odwiedzają też Hradczany z przepiękną gotycką katedrą i licznymi muzeami oraz położony na południu Wyszehrad. Ci którzy mają więcej czasu zapuszczają się też na Zizkow albo do Holesowic.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pragi?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje “babki miast” wystarczą 2-3 dni zwiedzania. Trzeba jednak pamiętać, że dysponując jedynie weekendem raczej nie będziemy mieli czasu na obejrzenie żadnego z muzeów, ani na wypad poza centrum miasta. Jeśli chcemy poznać Pragę dokładniej trzeba na taką podróż przeznaczyć nawet do całego tygodnia.

Zwiedzanie Pragi

Dzielnica Zamkowa

Najważniejszym praskim wzgórzem są oczywiście Hradczany. To tutaj przycupnęła budowana przez kilkaset lat gotycka katedra, tutaj też mieści się dawny zamek. Wielu turystów wspina się po stromych zamkowych schodach aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę. Można tutaj także obejrzeć wiele znanych dzieł sztuki (czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowskim). Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze wzgórza Letna rozciąga się przepiękny widok na miasto. Podobnych wrażeń może dostarczyć wycieczka na pobliski Strahov - punkt widokowy to kopia wieży Eiffla. Z obiektów sakralnych poza katedrą obejrzeć można przepiękną Loretę i klasztor na Strahovie, którego barokowa biblioteka olśniewa turystów po niedawnym remoncie.

Więcej w osobnym artykule: Hradczany (wzgórze zamkowe) w Pradze.

Stare Miasto

Niezwykła zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę UNESCO. Tu biło niegdyś serce Pragi, tu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. To właśnie w praskim ratuszu koronowano “narodowego króla” Jerzego z Podiebradów, na rynku ścięto przywódców buntu z 1618 roku, a w jednej ze staromiejskich kaplic swoje kazania głosił Jan Hus (tzw. kaplica betlejemska).

Centralnym punktem dzielnicy jest oczywiście rynek. Turyści mogą obejrzeć tu monumentalny pomnik Jana Husa i gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym. O określonych godzinach nad tarczą zegara poruszają się figury przedstawiające np. Śmierć i Chciwość. Warto wiedzieć, iż wieża Ratusza Staromiejskiego to kolejny punkt widokowy w tym mieście.

!Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze
Zegar astronomiczny - Ratusz Staromiejski w Pradze

Na północ od Starego Miasta rozciąga się Josefov - dawna dzielnica żydowskiej biedoty. Po wyburzeniach na przełomie XIX i XX wieku mieści się tu wiele ekskluzywnych sklepów. Przetrwało jednak trochę pamiątek po dawnych mieszkańcach tej części Pragi (kilka synagog w tym Synagoga Staronowa gdzie miał żyć legendarny Golem, ratusz żydowski i kirkut).

Jest tu także kilka wartych uwagi chrześcijańskich kościołów: Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół świętego Jakuba, Kościół świętego Idziego czy zespół klasztorny świętej Agnieszki Czeskiej (Muzeum Sztuki Średniowiecznej). Tutaj mieszczą się też dwie sławne praskie uczelnie Carolinum (uniwersytet Karola IV) i Clementinum (dawne kolegium jezuickie obecnie biblioteka narodowa). Zachodnia część Starego Miasta kończy się na Wełtawie, gdzie turyści mogą podziwiać, najsłynniejszy chyba zabytek Pragi - gotycki most Karola z barokowymi figurami świętych.

Mała Strana

Ta niepozorna dzielnica, wciśnięta pomiędzy Wełtawę a Hradczany, często traktowana jest przez turystów jako droga na zamek lub na Most Karola. Tymczasem znajduje się tutaj kilka interesujących zabytków. Przede wszystkim pałac Wallensteina, którego ogrody udostępnione są dla zwiedzających. Zobaczyć należy barokowy kościół świętego Mikołaja (miejsce wielu koncertów) i kościół Panny Marii Zwycięskiej z cudowną figurą dzieciątka Jezus (tzw. Jezulatko). Z Małej Strany można też wjechać na wzgórze Petrin. !Wieczorny widok z Mostu Karola
Wieczorny widok z Mostu Karola

Nowe Miasto

Wbrew nazwie wcale nie jest takie nowe. Powstało w średniowieczu jako efekt szybkiego rozrostu Pragi. Po tamtych czasach nie zostało zbyt wiele pamiątek choć w jego południowej części znajdziemy sześć niezwykłych średniowiecznych kościołów (nie wszystkie zachowały swój pierwotny charakter). Głównym punktem tej dzielnicy jest oczywiście Plac Wacława ze słynną rzeźbą świętego księcia. Tuż obok w Pałacu Lucerna znajduje się jej parodia wykonana przez współczesnego artystę Davida Černego. Na samym placu również wiele się działo: w 1918 proklamowano tutaj wolne państwo, 51 lat później tutaj stłumiono “praską wioskę”, rok po tych wydarzeniach samospalenia dokonali tu Jan Palach i Jan Zajic. U wylotu placu znajduje się budynek Muzeum Narodowego (obecnie nieczynne - powstaje nowa siedziba). Wielu turystów odwiedza mieszczące się w pobliżu placu Muzeum Alfonsa Muchy. Z ciekawszych budynków leżących bliżej Wełtawy wymienić należy monumentalny Teatr Narodowy i niezwykły Tańczący Dom nazywany też Ginger i Fred (na część tancerzy Freda Astaira i Gingers Rogers). W pobliżu zginęli komandosi z ruchu oporu, którzy dokonali udanego zamachu na hitlerowskiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Niestety z powodu zdrady zostali oni wykryci i ponieśli śmierć w cerkwi (ówczesny kościół) św. Cyryla i Metodego.

Žižkov


Dawna dzielnica robotników dziś przyciąga raczej artystów, hipsterów i miłośników “prawdziwej Pragi”. To tutaj Jan Žižka zatrzymał jedną z antyhusyckich krucjat. Od jego nazwiska utworzono nazwę dzielnicy, a w miejscu gdzie doszło do bitwy powstał olbrzymi pomnik hetmana (podobno jeden z największych pomników konnych na świecie). Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Pragę (warto przyjść pod koniec dnia i podziwiać zachód słońca). Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i monumentalny pawilon wystawowy. Przy drodze wiodącej do monumentu można zwiedzić Muzeum Wojska. Z innych ciekawych obiektów Žižkova wymienić trzeba: wieżę telewizyjną udekorowaną rzeźbami Davida Černego, modernistyczny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy Nowy Cmentarz Żydowski gdzie wieczny odpoczynek znalazł Franz Kafka. Žižkov uchodzi za idealne miejsce do tzw. “pubbingu” trzeba się jednak śpieszyć bo zdaniem miejscowych miejsce czeskich knajpek powoli zajmują modne bistra.

Wyszehrad

Na południe od Nowego Miasta wznosi się wzgórze Wyszehrad. Jest ono dla Pragi tym czym Wawel dla Krakowa. Tutaj według legendy żyła księżniczka Libusza, której proroczy sen dał początek miastu. W każdej legendzie jest ziarno prawdy, także i w tej – to właśnie na Wyszehradzie znajdowała się jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Wzgórze zostało splądrowane przez husytów, którzy zdewastowali tutejszy kościół wyrzucając do Wełtawy złoty ołtarz (według innej wersji relikwiarz św. Longina). Legenda mówi, że dno rzeki rozwarło się przed opadającymi świętościami i w tym miejscu Wełtawa nie ma dna. Ten kto wydobędzie utopione przedmioty ma zostać królem Czech. Kształt Wyszehradu uległ zmianie podczas rządów Habsburgów, którzy ufortyfikowali wzgórze. Mimo, że ta część Pragi znajduje się w pewnej odległości od metra i komunikacji miejskiej warto wdrapać się na górę, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta. Z całą pewnością zobaczyć trzeba też neogotycką bazylikę św. Piotra i Pawła. Na pobliskim cmentarzu pochowano wielu zasłużonych prażan w tym Alfonsa Muchę. Poza tym samo wzgórze jest świetnym miejscem do urokliwych spacerów. Tereny dawnej twierdzy pokrywa park miejski.

!Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad

Więcej w osobnym artykule: Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad).

Troja

Często pomijana przez turystów praska dzielnica Troja to kolejne warte uwagi miejsce na mapie tego miasta. Troja to zielona część miasta, w której na szczególną uwagę zasługuje barokowy Pałac Trojski - Trojský zámek, tuż obok niego znajduje się praski ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny.

!Pałac Trojski w Pradze
Pałac Trojski w Pradze

Bezpieczeństwo


Praga mimo sporej liczby turystów jest stosunkowo bezpiecznym miastem. Należy jednak omijać, zwłaszcza po zmroku, okolice placu Wacława, który staje się wtedy rajem dla czeskich złodziei. Niebezpiecznie może być też w okolicach dworca kolejowego i dworca Florenc. Dobrze jest też unikać ciemnych zaułków Žižkova czy Karlina.

Piwo


Wizyta w Pradze nie może się obyć bez wychylenia kufla piwa. Nic dziwnego, w końcu piwowarstwo ma się tu świetnie od czasów średniowiecza. Niejakim zaskoczeniem może być jednak fakt, że większość pubów podaje tu jedynie piwa browarów koncernowych (zwykle lagery bądź pilsy). Najpopularniejsza piwa jakich możemy spróbować w Pradze to: Kozel (jasny i ciemny), Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Březňák czy Krušovice.

Sprawdź gdzie wybrać się na piwo w Pradze?

Jedzenie

Kuchnia czeska cieszy się wśród Polaków wyjątkową popularnością. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu do stolicy Czech bez spróbowania knedlików (ziemniaczanych i pszennych) czy smażonego sera. Popularnością cieszy się też zupa cebulowa, utopenec czy marynowany ser hermelin

.

Chcesz dowiedzieć się więcej o czeskiej kuchni? Sprawdź też artykuł: Co zjeść w Czechach?.

Na co uważać w Pradze?

Wprawdzie mieszkańcy Pragi dość dobrze rozumieją język polski, jednak niektórzy z nich (zwłaszcza starsi) mogą odebrać zwracanie się do nich w tym języku jako arogancję i okazywanie wyższości. Lepiej więc opanować kilka czeskich słówek bądź zaczynać rozmowę od neutralnego angielskiego.


Podczas podróży komunikacją miejską pamiętajmy, że bilety ulgowe przysługują jedynie dzieciom. Legitymacja studencka nie ochroni nas przed zapłaceniem kary.
 Uważajmy też na wszystkie "darmowe" poczęstunki serwowane w restauracjach. Z reguły zostaną nam one dopisane do rachunku. Wiele pubów oszukuje też na absyncie, zamiast “zielonej wróżki” serwując słodką, anyżową nalewkę.

Okolice Pragi

Praga to dobra baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Miłośnicy zakupów powinni wybrać się metrem do jednego z największych centrów handlowych w Czechach (Centrum Černý Most). Można odwiedzić położony na południowych rubieżach pałac Zbrasław lub udać się jeszcze dalej nad meandry Wełtawy. Kuszą też tajemnicze zamki (np. Karlstejn lub Krivoklat) czy pałace (np. Konopiszte) lub niezwykła Kutna Hora.

Zobacz przykładowe propozycje takich wycieczek w artykule: jednodniowe wycieczki z Pragi.

Jak oszczędzić pieniądze w Pradze? [aktualizacja 2017]

Wprawdzie Praga jest nieco droższa niż reszta Czech, ale można tu sporo zobaczyć nie wydając zbyt wiele. Praską katedrę można zwiedzić zupełnie za darmo biorąc udział w odprawianej rano mszy i zostając po niej w przepięknym gotyckim wnętrzu. Z darmowych atrakcji na wspomnienie zasługują magiczne ogrody Wallensteina (Valdštejnská zahrada) i Muzeum Wojska obok góry Vitkow. Zimą można wejść za darmo do ogrodu botanicznego (z jego wzgórz roztacza się piękny widok na miasto). Nic nie zapłacimy również za wizytę na Nowym Cmentarzu Żydowskim (miejsce szczególnie warte obejrzenia, nie tylko ze względu na grób Kafki!) i w Muzeum Lotnictwa Kbely.


Wiele muzeów ma też specjalne dni (lub godziny) kiedy turyści mogą je zwiedzić bez płacenia.

Jeśli chcesz sprawdzić więcej cen (atrakcje, jedzenie, komunikacja, itp.) w stolicy Czech oraz w kraju zobacz artykuł: Ceny w Pradze i w Czechach.

Karty do zwiedzanie Pragi [aktualizacja 2017]

Specjalnie dla turystów zostały stworzone karty umożliwiające zwiedzanie wybranych atrakcji nieco taniej (oczywiście, jeśli odpowiednio je wykorzystamy). :) Dostępne są karty: Prague City Pass i Prague Card, które są dostępne w różnych wariantach czasowych.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Pragi

Zobacz nasze inne artykuły z Czech