Podróże po Europie

Gdzie spać w Pradze? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Stolica Czech to jedno z najpopularniejszych miast do jakich wybierają się Polacy. Mimo że Praga nie należy do najdroższych europejskich destynacji, to pewnym problemem może okazać się znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego.

Z naszego przewodnika dowiecie się zarówno gdzie spać w Pradze, jak i na co uważać w trakcie poszukiwania noclegu w stolicy Czech.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Pradze?

Stare Miasto - noclegi na praskiej starówce

Niewątpliwym atutem tej dzielnicy jest bliskość wielu zabytków i dogodny dojazd. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że hotel w centrum kosztuje odpowiedniego więcej niż w okolicznych dzielnicach. Także kradzieże kieszonkowe są tu częstsze niż tam gdzie zwiedzających jest mniej.

Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí) - zawsze gwarny, zatłoczony, pełen turystów, ale też świetnie położony, a nocą przepięknie oświetlony stanowi jeden z najlepszych (i najdroższych) punktów turystycznych Starego Miasta. Wprawdzie wiele tutejszych hoteli to zdecydowanie najwyższa półka, ale pamiętajmy że istnieje sporo firm wynajmujących apartamenty w okolicy samego placu. Ceny mogą okazać się niewiele wyższe niż na przedmieściach, a dodatkowo zaoszczędzimy na dojazdach.

Przykładem świetnie ocenianego, choć drogiego obiektu jest Residence 7 Angels.

Josefov

Ta dawna dzielnica żydowska może okazać się świetnym punktem wypadowym do zwiedzania Pragi. Po wyburzeniach z czasów przełomu wieków z siedziby biedoty stała się jedną z najbardziej eleganckich części miasta. Znajduje się tu wiele zabytków, a do stacji Staroměstská jest tylko kilka kroków. Dobre opinie oraz rozsądne ceny posiada chociażby hostel Franz Kafka, ale oferuje on pokoje współdzielone lub prywatne ze wspólną łazienką.

Mała Strana (Malá Strana) - zakwaterowanie pomiędzy Starym Miastem a Hradczanami

Jeśli brać pod uwagę lokalizację to naszym zdaniem najlepiej szukać noclegu właśnie tutaj. Wprawdzie tłumy turystów mogą nieco odstraszać, ale pamiętajmy że dzielnica ta leży dokładnie pomiędzy Starym Miastem, a Hradczanami. Będziemy mieć więc blisko nad Wełtawę i do Praskiego Zamku, a wiele zabytków znajdziemy w samej dzielnicy. Najbliższa stacja metra to Malostranská. Wielu turystów poleca położony w okolicach Mostu Karola i mieszczący się w barokowej kamienicy Hostel Charles Birdge Economic. Jego cena, biorąc pod uwagę lokalizację, może być znośna.

Dejvice - gdzie spać w Pradze trochę dalej od Starego Miasta

Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić a jednocześnie nocować w miarę blisko interesujących miejsc (Zamek na Hradczanach, Katedra św. Wita czy Loreta) dobrym rozwiązaniem będą Dejvice. Ale uwaga, dzielnica jest dość duża i przed rezerwacją pokoju sprawdźmy dokładnie mapę. Hotele przy stacji metra Dejvicka i Vítězné námesti powinny być całkiem sensownym wyborem. Przykładowy, wysoko oceniany hostel Dakura mieszczący się w tamtych okolicach. Oferuje on pokoje z prywatną oraz tańsze ze współdzieloną łazienką.

Gdzie spać w Pradze jeśli planujemy korzystać z życia nocnego - Žižkov i Karlín!

Te dzielnice nie cieszą się dobrą sławą, ale są bardzo popularne wśród turystów chcących poznać “prawdziwą Pragę”. Liczne knajpki, bary i puby wypełnione dymem (nie tylko papierosowym!) sprawiają, że na Žižkovie pojawia się wielu młodych ludzi. Tym bardziej, że znacznie łatwiej znaleźć tu dobry nocleg w sensownej cenie. Przykłady znanych i popularnych hosteli w tamtych okolicach:

  • Pension 15 - obiekt z kategorii budżetowych, ale nie powinniśmy oczekiwać po nim cudów,
  • Clown And Bard Hostel - znacznie lepiej oceniany obiekt,
  • Tabor - kolejne miejsce do spania w Pradze z gatunku tych budżetowych.

Vinohrady - noclegi w Pradze dla szukających ciszy

Położone blisko Žižkova Vinohrady są znacznie spokojniejsze i bezpieczniejsze. Do centrum również nie jest daleko. Jedynym problemem może być fakt, że dzielnica nie jest uważana za turystyczną stąd mniejsza liczba hoteli i brak tak szerokiej oferty jak chociażby na Starym Mieście. Najbliższa stacja metra to Jiřího z Poděbrad.

Nowe Miasto i Wyszehrad (Nové Město i Vyšehrad)

Te dwie południowe dzielnica to ciekawa alternatywna dla droższej części Pragi. Jest tu ciszej i spokojniej, co więcej znajdziemy w okolicy wiele knajpek oferujących piwa craftowe, a i na brak zabytków nie będziemy mogli narzekać (Bazylika św. Piotr i Pawła, wzgórze Wyszehrad, most samobójców czy gotyckie kościoły Nowego Miasta).

Sprawdź nasz przewodnik gdzie wybrać się na piwo w Pradze

Pamiętajmy jednak o komunikacji z centrum. Zwłaszcza w przypadku Wyszehradu jest to dość istotny problem, może się bowiem okazać, że dojazd do interesujących nas zabytków zajmie bardzo dużo czasu.

Wełtawa - alternatywne noclegi w Pradze

Praga to jedno z miast gdzie możemy nocować na… statku! Stojące nad Wełtawą łodzie czasem pełnią funkcję hoteli. Ich standard i ceny są dość zróżnicowane więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Jeśli myślimy o jakimś romantycznym wypadzie do stolicy Czech to taki nocleg powinien być strzałem w dziesiątkę!

Przykładowy i dobrze oceniany statek-hotel.

Gdzie spać w Pradze - wskazówki praktyczne

Praga jest miastem bezpiecznym i podczas pobytu u naszych południowych sąsiadów nie ma się raczej czego obawiać. Jednak jak każde duże skupisko ludzi posiada swoje mniej przyjazne dzielnice, których należy unikać. Przydatnym narzędziem przy wyborze miejsca noclegowego może być strona MapaKriminality.cz. Po wybraniu odpowiedniego rejonu i zakresu czasu możemy się przekonać ile i jakie przestępstwa zostały tam popełnione.

Za stosunkowo bezpieczne uważane jest Stare Miasto. Wprawdzie nie dochodzi tu do poważnych przestępstw ale stracić portfel czy torebkę wcale nietrudno. Ma to związek z dużą liczbą turystów, która niczym lep na muchy, przyciąga kieszonkowców. Łupem złodziei bardzo często padają też radia z pozostawionych samochodów.

Wśród wielu polskich turystów panuje przekonanie, że najlepiej szukać noclegu daleko od centrum w okolicach końcowych stacji linii metra. Wbrew pozorom takie myślenie może mieć sens, ale tylko jeśli wybieramy się do Pragi na nieco dłużej (np. tydzień). W przypadku weekendowych wypadów w stylu "city break" długa podróż z hotelu do centrum może okazać się niepotrzebną stratą cennego czasu.

Praga nie jest również głośnym miastem. Jeśli okna naszego pokoju nie będą wychodziły na żadną z ruchliwych ulic (warto to sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji) lub jeśli nie trafimy do hotelu położonego nad nocnym klubem, to nie powinniśmy mieć problemu ze snem. W tym przypadku bardzo istotne jest czytanie komentarzy przed próbą rezerwacji danego miejsca noclegowego.

Jeśli w naszą podróż wybieramy się własnym środkiem transportu warto poszukać hotelu z własnym lub strzeżonym parkingiem. Kradzieże wyposażenia samochodowego są prawdziwą plagą i jednym z najczęstszych przestępstw popełnianych w Pradze. Tyczy się to także dzielnic powszechnie uznawanych za bezpieczne.

Na jakie dzielnice uważać w Pradze?

Złą sławą cieszą się okolice Placu Wacława (Václavské náměstí). Przed wieczornymi spacerami w tym rejonie przestrzegały już przewodniki z czasów Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Ulice Krakovská, Ve Smečkách, Štěpánská i inne pełne są podejrzanych lokali i wystających przed nimi naganiaczy.

Dużo złego możecie nasłuchać o Žižkovie lub Karlinie. Te dzielnice są dla stolicy Czech tym czym Bałuty dla Łodzi lub Praga dla Warszawy. Wprawdzie dane policyjne wskazują, że opinia ta jest nieco przesadzona, ale spacerując tu po zmroku lepiej być ostrożnym. Tyczy się to zwłaszcza okolic Mauzoleum Jana Žižki. Wiele tam ciemnych i nieoświetlonych uliczek stanowiących istny raj dla złodziei. Podobne, niezbyt przyjemne wrażenie może przynieść nocny spacer w okolicach stadionu na Strahovie.

Dla wielu może to być zaskoczenie, ale w policyjnych raportach niezbyt dobrze wypada także popularny wśród odwiedzających Pragę Smichov.

Noclegi w Pradze - na co zwrócić uwagę?

Zasady szukania noclegu w Pradze:

  • Zawsze sprawdzamy dokładną lokalizację hotelu! Dzielnice miasta oznaczane są numerami, ale ze względu na rozmiary poszczególnych części stolicy Czech, może okazać się że nocleg w Pradze 6 będzie znacznie dalej od centrum niż ten w Pradze 10.
  • Bardzo ważna jest odległość od stacji metra. Nie da się ukryć, że to bardzo szybka i wygodna forma transportu. Dlatego też dojazd do katedry św. Wita z odległego Veleslavína zajmie mniej czasu niż z bliżej położonych okolic Ogrodu Zoologicznego.
  • Warto też uważnie czytać komentarze w serwisach umożliwiających rezerwowanie hoteli. Zwłaszcza dłuższe niż kilkuzdaniowe opinie zawierają często informacje, które właściciele obiektu pragnęliby ukryć.

Reklama