Podróże po Europie

Gdzie i jak szukać tanich lotów? Wyszukiwarki, przydatne aplikacje i informacje praktyczne.

W komentarzach i artykułach często możemy spotkać informację o lataniu za grosze. Oczywiście, na pewno znajdą się osoby, które kupiły bilet za 1 zł czy 5 zł, warto jednak pogodzić się z faktem, że czasy latania prawie za darmo skończyły się już jakiś czas temu.

Nie oznacza to jednak, że nie da się latać stosunkowo tanio. Aby tego dokonać powinniśmy jednak zdywersyfikować źródła pozyskiwania danych, zrozumieć sposób działania wyszukiwarek linii lotniczych oraz stosować się do kilku zasad. W poniższym artykule przygotowaliśmy garść informacji opisujących nasze doświadczenia z ostatnich 4 lat podczas których odbyliśmy około 100 lotów - zarówno tanimi liniami, jak i zwykłymi liniami rejsowymi.

Artykuł dotyczy podróżowania po krajach Unii Europejskiej i krajach powiązanych, większość treści będzie uniwersalnych, jednak prosimy o wzięcie tego pod uwagę.

Tanie linie lotnicze

Od momentu powstania tanich linii możliwość podróżowania otworzyła się dla niemal każdego. Nie ma sensu się jednak oszukiwać, tanie linię są tanie, ponieważ znalazły sposób jak zbijać cenę na najważniejszych usługach oraz jak zarabiać na dodatkach.

Jak to robią?

 • brak darmowego bagażu nadawanego;
 • dopłaty za większy bagaż podręczny, można wnieść 1 do 2 sztuk o określonych rozmiarach;
 • lądowanie na lotniskach pod miastem lub dalej od miasta;
 • w przypadku lotnisk głównych częste lądowanie o nietypowych godzinach (np. lądowanie po północy lub wylot o wczesnych godzinach porannych);
 • sprzedaż usług na pokładzie o zawyżonych cenach;
 • brak korzystania z rękawów - co może okazać się mało przyjemne w przypadku zimy lub lądowania w kraju o innej temperaturze;
 • mało miejsca w środku, w przypadku samolotów linii Wizz Air nawet niska osoba ma problem ze zmieszczeniem nóg;
 • samoloty od razu po przylocie są czyszczone i odbywa się kolejny rejs, stąd opóźnienia lub długie czekanie po odprawie - jeśli samolot się spóźni, oczekujący na kolejny lot muszą czekać na przygotowanie maszyny do kolejnego lotu;
 • tanie linie otrzymują dofinansowania od małych miast, aby latać z ich lotnisk;

Oczywiście, powyższe punkty nie przeszkadzają w krótkich wyjazdach, warto jednak zdawać sobie sprawę z modelu biznesowego i rozumieć skąd biorą się niskie ceny. Może się zdarzyć, że w przypadku dłuższych wakacji lepiej zakupić bilet normalnej linii, który może kosztować w ogólnym rozrachunku taniej. W jaki sposób? Jeśli lądujemy o 21, poza miastem, i mamy bagaż rejestrowany - musimy opłacić hotel za dzień w którym nie zwiedzamy, zapłacimy więcej za dojazd i dopłacimy za bagaż rejestrowany. Linia regularna może lądować o 10:00, bliżej centrum i bagaż nadawany mamy w cenie. Pamiętajmy, aby przed szybkim zakupem biletu zastanowić się nad kosztem całościowym.

A czy tanie loty są zawsze tańsze od regularnych? Cóż, to zależy - szczególnie w przypadku, gdy musimy zabrać ze sobą bagaż nadawany. Nie zakładajmy nigdy, że coś na pewno będzie tańsze, lepiej poświęcić przysłowiowe 5 minut na sprawdzenie.

Najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Europie:

Tania linia lotnicza Strona internetowa Krótki opis
Ryainair Ryanair Zdecydowanie najpopularniejsza tania linia z Irlandii, która co roku otwiera coraz więcej tras.
Wizz Air Wizz Air Węgierski przewoźnik, w swojej ofercie posiada specjalną kartę zniżkową - Wizz Discount Club, która (w wersji standardowej - może być wykorzystywana przed dwie osoby) zazwyczaj już po pierwszym locie się zwraca.
EasyJet EasyJet Popularna linia, niestety w Polsce lata jedynie z Krakowa, warto jednak o niej pamiętać w przypadku wyjazdów łączonych.
Norwegian Norwegian Norwegian uważany jest za taniego przewoźnika, chociaż dla nas może bardziej przypominać regularną linię lotniczą. Warto jednak czasem śledzić ich promocje i trasy, szczególnie w przypadku miejsc docelowych nie obsługiwanych przez pozostałe tanie linie.
EuroWings EuroWings Dawny GermanWings, niestety loty bezpośrednio z Polski są z reguły drogie, warto jednak o nich pamiętać, gdy chcemy latać pomiędzy niektórymi miastami w Europie.
Vueling Vueling Hiszpańska tania linia lotnicza, może się przydać, jeśli chcemy poruszać się po południu Europy lub po samej Hiszpanii. Nie są to bardzo tanie linie, chociaż można znaleźć rozsądne ceny, np Barcelona-Bilbao za około 20€.

Na co uważać rejestrując tanie loty?

 • Koszt dojazdu z lotniska - dobrym przykładem lotniska Sztokholm-Skavsta i Paryż-Beauvais, gdzie bilet do miasta kosztuje często więcej niż lot.
 • Odległość lotniska od miasta i możliwą komunikację, przy wieczornych i nocnych lotach może się okazać, że nie mamy dobrego dojazdu do hotelu innego niż taksówka lub, że w mieście będziemy np. o 3 rano. Nie na każdym lotnisku będziemy mogli przesiedzieć lub spokojnie "przenocować".
 • Nie wszystkie miejsce zakwaterowania pozwalają na późne zameldowanie, warto to sprawdzić przed przyjechaniem na miejsce późnym wieczorem.
 • Okres zimowy. Przykład: Często bilety do Sztokholmu są bardzo tanie, warto jednak pamiętać, że wiele atrakcji (szczególnie te poza miastem, jak pałace czy rejsy) jest zamkniętych / niedziałających lub otwartych krócej.

Nasze zasady taniego latania

Wybierzmy środek tygodnia

Jeśli możemy, próbujmy szukać lotów na środek tygodnia. Co oczywiste, więcej osób planuje wyjazdy w trakcie weekendów lub wraca na weekendy do domu. Pamiętajmy jednak, że w poniedziałku w wielu miastach muzea i atrakcje są zamknięte, chociaż z drugiej strony poniedziałek to też dzień powrotów osób pracujących - wtedy też ceny rannych lotów często są wyższe niż we wtorek. Najlepszym okresem wydaje się wtorek - czwartek / piątek. Oczywiście, nie w każdym przypadku taka relacja okaże się prawidłowa na każdy możliwy termin.

Zacznijmy odpowiednio wcześniej

Nie powinniśmy odkładać zakupu biletów na ostatnią chwilę, warto poszukać lotów do kilku tygodniu wstecz, a nawet kilku miesięcy. My staramy się kupować 2-4 miesiące przed wylotem. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu poszukiwań możemy dać sobie troszkę czasu i cierpliwie poczekać na pojawienie się lepszych cen lub promocji - nie zawsze jednak warto czekać na oszczędność kilku złotych, jeśli cena już jest atrakcyjna.

Bądźmy elastyczni w przypadku dat

Nie upierajmy się na jednej dacie, często przesunięcie wyjazdu o 2 dni może zmniejszyć koszt o połowę. Warto sprawdzać również loty np. tydzień / dwa wcześniej lub później. Generalna zasada, czym bardziej możemy być elastyczni, tym większe mogą być nasze oszczędności.

Na ile możliwe, omijajmy wysoki sezon

Jeśli nie zależy nam na bardzo dobrej pogodzie i mamy możliwość podróżowania poza miesiącami wakacyjnymi (co może okazać się trudne w przypadku dopasowania wyjazdu z przerwą wakacyjną dla dzieci), lepiej poszukać biletów trochę poza wysokim sezonem - do Grecji bilety tanie są już w październiku, a pogoda tam może dochodzić do 30 stopni, i jest mniej turystów niż w wakacje. W Anglii czy Szkocji możemy trafić na złą pogodę w maju lub czerwcu (w sezonie), czemu nie spróbować przed sezonem - w marcu lub kwietniu.

Omijajmy okresy przedświąteczne

Okresy przedświąteczne (do 2 tygodni przed) dla krajów i miast, w których pracuje wielu Polaków, są żniwami dla linii lotniczych, wtedy nasi rodacy wracają do domu i ceny są wtedy bardzo wysokie. Działa to również w drugą stronę, loty w tym okresie z Polski do krajów, których mieszkańcy wracają na święta są również droższe. Przykład? Wielu Hiszpanów studiuje i pracuje w Polsce i wraca do domu na święta.

Omijajmy święta i imprezy

Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi długimi weekendami, świętami, meczami reprezentacji Polski lub klubów w europejskich pucharach, koncertach popularnych artystów - te wszystkie okazje powodują zdecydowany wzrost cen.

Warto czasem łączyć linie lotnicze

Nie upierajmy się na powrocie tą samą linią i sprawdzajmy inne możliwości. Czasem bardziej opłaca się wrócić inną linią, nawet na inne lotnisko. Dobrym przykładem są Wizz Air i Ryanair, możemy polecieć linią Ryanair z Modlina i wrócić z linią Wizz Air na lotnisko Okęcie. Nie jest to jednak żadna reguła, proponujemy więc sprawdzać bilet w dwie strony, a następnie oddzielnie bilety pojedyncze w różnych liniach.

Odwiedzajmy kilka miast razem

Łączenie miast i tworzenie wyjazdów łączonych - w tym przypadku pomaga przydatna opcja “MultiCity” w wyszukiwarkach. Przykład? Warszawa - Sztokholm - Kopenhaga - Kolonia/Sztokholm - Warszawa - lub, Warszawa - Katania - Palermo (trasę Katania - Palermo pokonujemy pociągiem) - Bolonia - Warszawa, lub Katowice - Neapol - Rzym - Warszawa. Jeśli lubimy podróżować i odwiedzać więcej miejsc razem, takie kombinacje są bardziej opłacalne niż odwiedzanie tych miast pojedynczo.

Szukajmy innych lotnisk

Czasem warto wybrać inne lotnisko, aby zmniejszyć koszt wyjazdu. Planujecie wyjazd do Florencji? Czemu nie polecieć tanio do Bolonii i nie pojechać dalej autobusem? Chcielibyśmy odwiedzić Porto? Może polećmy do Lizbony i tam polećmy trasą krajową do Porto. O Sztokholmie i Kopenhadze już wspominaliśmy.

Promocje

Warto śledzić promocję tanich linii, np. Wizz Air często robi promocję na zakup biletów w podczas wybranego dnia lub na określonych kierunkach, np. do/z Anglii. Najlepiej śledzić strony na Facebooku i zapisać się na newslettery.

Elastyczność względem kierunku

A może zamiast Włoch wybierzmy Hiszpanię, a zamiast Holandii Belgię? Często okazje i promocję dotyczą nie tych kierunków, którymi jesteśmy zainteresowani, może warto jednak czasem zmienić plany?

Podamy również dwie teorię, co do których nie ma oczywiście żadnych twardych dowodów, warto jednak je wspomnieć.

 • W przeciwieństwie do wyszukiwarki hoteli, które zmniejszają ceny przy ponownych odwiedzinach i wyszukiwaniu tej samej trasy podczas tej samej daty - według różnych teorii linie lotnicze robią odwrotnie i zwiększają cenę lotu zakładając, że jesteśmy coraz bardziej zdesperowani, ponieważ do wylotu coraz bliżej. Jeśli nas ta argumentacja przekonuje, warto korzystać z opcji incognito w wyszukiwarce podczas wyszukiwania lotów.
 • Podobno niektóre systemy w przypadku wyszukiwania cen dla więcej niż jednej osoby dopasowują dwie ceny wyższe, jeśli pozostał tylko jeden bilet w niższej cenie. Z naszego doświadczenia - nie zauważyliśmy tego w przypadku popularnych tanich linii, może natomiast być tak w przypadku niektórych linii regularnych.

Wyszukiwarki tanich lotów

Kluczowe pytanie - gdzie szukać tanich lotów oprócz bezpośrednich stron konkretnych linii lotniczych? Na szczęście nie jest to skomplikowane, przez ostatnie lata powstało wiele wyszukiwarek lotów - agregujących dane z różnych linii na różne trasy. Wiele z nich umożliwia wyszukiwanie lotów łączonych, lotów z przesiadkami, a nawet ustawienie preferowanych godzin odlotu lub przylotu.

Każda z wyszukiwarek ma kilka wyróżniających funkcji, pomiędzy nimi trwa jednak ciągła rywalizacja i każda z nich jest coraz częściej aktualizowana.

Niestety, nie wszystko jest tak piękne na jakie wygląda. Aby to zrozumieć, musimy poznać filozofię działania takich wyszukiwarek. Jakim cudem są w stanie na żywo przeszukiwać tak olbrzymią liczbę miejsc i podawać aktualne wyniki? Nie są w stanie, i tego nie robią. Podana cena w większości przypadków jest ceną z historycznego sprawdzenia bazy linii lotniczej lub systemu pośredniczącego w sprzedaży. Cena zostaje odświeżona co jakiś czas, w zależności od zainteresowania trasą. Oczywiście, moc sprzętu idzie do przodu, ceny są coraz bardziej aktualne, nadal jednak wyszukiwarki w dużej mierze pokazują trend bardziej niż najtańsze możliwe loty na dany dzień.

Co to w praktyce dla nas oznacza?

 • raczej nie spotkamy w takiej wyszukiwarce niesamowitej oferty, która pojawiła się na kilka godzin lub jest błędem systemu linii lotniczej
 • z tego powodu również powiadomienia o zmianach cen nie są idealne
 • zdarza się, że ceny różnią się po przejściu na stronę przewoźnika o kilka złotych lub więcej, chociaż czasami jest to różnica w dół!
 • wyszukiwarki wolniej reagują na zmiany cen spowodowane zewnętrznymi czynnikami, np. wylosowaniem przez polski klub piłkarski drużyny w mieście dostępnym lotniczo z Polski

Pomimo tych niedogodności, wyszukiwarki są najlepszym dostępnym narzędziem do wyszukiwania tanich lotów, porównywania różnych kierunków oraz wyszukiwania lotów przesiadkowych. Możemy też je traktować jako narzędzie do sprawdzenia trendu, dzięki temu wiemy jakie terminy możemy następnie próbować sprawdzać ręcznie u samych przewoźników. Dodatkowo, po kliknięciu na konkretny lot z reguły możemy przejść na stronę przewoźnika lub sprawdzić konkretną cenę na żywo.

Poniżej przygotowaliśmy listę narzędzi, z których korzystamy w trakcie wyszukiwania lotów, razem z krótkim opisem najważniejszych funkcji.

Wyszukiwarka tanich lotów Ryanair

https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty

Wyszukiwarka tanich lotów linii Ryanair - screen ze strony
Wyszukiwarka tanich lotów linii Ryanair - screen ze strony

Zaczniemy nietypowo, od wyszukiwarki.. znajdującej się na stronie jednego z przewoźników. O dziwo, wiele osób nie zna tej strony. Ryanair umożliwił przeszukiwanie swojej bazy pod względem tanich lotów. Możemy wybrać lotnisko początkowe, i jako miejsce docelowe Gdziekolwiek, a wyszukiwarka zwróci nam możliwe loty posortowanie po najniższej cenie.

Możemy również ustalić inną wartość docelową, w tym miasto, lotnisko czy region. Warto wspomnieć, że po wyborze lotniska początkowego wybór miejsc docelowych zostaje ograniczony tylko do istniejących połączeń.

Możliwe jest także ustawienie zakresu cenowego (kwota x lub niższa), określenie daty wylotu (dokładna data, zakres dat, miesiąc, kiedykolwiek) oraz daty powrotu.

Nie lubimy list? Wyniki możemy wyświetlić na mapie.

Minusy rozwiązania? Na pewno brak przesiadek oraz lotów kombinowanych.

Azair

http://www.azair.eu/

Azair - screen z wyszukiwarki
Azair - screen z wyszukiwarki

Wyszukiwarka Azair działa inaczej niż typowe wyszukiwarki połączeń - pozwala na bardziej elastyczne wyszukiwanie połączeń, także z dłuższymi przesiadkami i posiada w bazie tanie linie, nie znajdziemy tu drogich regularnych przewoźników. Na wstępnie podajemy skąd chcemy lecieć, dokąd (z opcją Anywhere), następnie określamy ile dni chcemy zostać (zakres od-do), oraz w jakich terminach jesteśmy dostępni.

Wyszukiwarka dostarczy nam wyników pasujących do naszych założeń. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób elastycznych, które nie są przywiązane do konkretnego terminu, są gotowe na pewne ustępstwa (przesiadki, czy nawet spędzenie nocy na lotnisku) i chcą oszczędzić.

Niektóre propozycje są ciekawe, jak np. lot do Kopenhagi przez Brukselę (Charleroi).

Uwaga! Jeśli jednak chcemy wyszukać loty na konkretne daty, wyszukiwarka Azair również udostępnia taką opcję.

Najważniejsze funkcje wyszukiwarki Azair:

 • możliwość określenia czasu przesiadki (od-do)
 • możliwość określenia ilości przesiadek (1,2,3,4, brak)
 • możliwość wykorzystania opcji “I DON'T MIND WAITING AT THE AIRPORT OVERNIGHT (NEXT FLIGHT CAN BE NEXT DAY)”, czyli potwierdzenia, że możemy spędzić noc na lotnisku.
 • możliwość wyświetlenia ceny dla posiadaczy karty Wizz Discount Club
 • opcja “ALLOW GROUND TRANSFER BETWEEN AIRPORTS”, czyli możliwość przesiadki do innego lotniska z wykorzystaniem transportu lądowego

Azuon

http://azuon.com/

Screen z programu Azuon
Screen z programu Azuon

W przeciwieństwie do pozostałych stron w zestawieniu, Azuon jest aplikacją okienkową - którą możemy zainstalować w systemie Windows (można również zainstalować na systemach Linux i Mac z wykorzystaniem narzędzia Wine), lub na telefonie z Androidem. Sposobem działania możemy porównać Azuona do azair.eu - posiada jednak kilka dodatkowych funkcji, które dla niektórych mogą zrobić różnicę. Niestety, aplikacja jest płatna, koszt to około 9€ za 3 miesięczną subskrypcję lub 19€ za 12 miesięcy. Cena zależy od kursu dolara.

Aplikacja ma trochę toporny interfejs, trzeba jednak uczciwie przyznać, że jeśli ktoś lata często (kilka do kilkunastu razy w roku), koszt pewnie się zwróci. Jeśli jednak latamy lub chcemy zacząć latać sporadycznie, podobne wyniki powinniśmy osiągnąć korzystając z darmowych alternatyw.

W przypadku aplikacji Azuon przy każdym wyszukaniu znajdziemy informacje, kiedy dana cena została pobrana - dzięki czemu wiemy jak prawdopodobne jest to, że cena nadal jest dostępna.

 • możemy określić, że interesują nas również inne lotniska, i możemy określić do ilu kilometrów dalej mogą się znajdować (np. lotniska w obrębie 200 km)
 • możemy określić ile czasu chcemy spędzić w określonym miejscu (od-do, można podać nawet zakres godzinowy)
 • możemy określić dni tygodnia, podczas których chcemy lecieć lub wracać, np. wylot tylko we wtorki lub środy
 • możemy ustawić maksymalną i minimalną cenę dla rezerwacji
 • możliwość wyświetlenia kwoty razem z kosztem bagażu podręcznego
 • w przypadku Wizz Air podawana jest cena z wykorzystaniem karty Wizz Discount Club

Momondo

http://www.momondo.pl

Screen z serwisu Momondo
Screen z serwisu Momondo

Momondo to wyszukiwarka przetwarzająca loty zarówno tanich, jak i regularnych linii lotniczych. Aby opisać jej ciekawe funkcje, najwygodniej będzie je wypisać w formie listy:

 • posiada opcję “Zabierz mnie gdziekolwiek”
 • wyszukuje loty z przesiadkami (można ustawić: bezpośrednio, maksymalnie 1 przesiadkę, więcej niż 1 przesiadka)
 • możliwość ustawienia maksymalnego czasu lotu (maksymalnie 52 godziny)
 • możliwość określenia godzin odlotu oraz przylotu (ich zakresu)
 • można ustawić miasto i opcje wszystkie lotniska, przydatne w przypadku Londynu czy Paryża, które mają kilka lotnisk
 • możemy skorzystać z opcji “Uwzględnij pobliskie lotniska”, która wyszukuje również lotniska z okolicy
 • można ustawić kraj np. Włochy, w takim wypadku dochodzi kolejny krok z listą miast (posortowanych po najniższej cenie), i dopiero po wyborze mamy możliwość wyświetlenia listy
 • powroty nie muszą być tą samą linią, Momondo przeszukuje najlepsze kombinacje
 • nad wynikami wyświetlany jest wykres cen za kilka dni wcześniejszych i późniejszych
 • Momondo wyświetla podsumowanie - najtańsza oferta, najszybsza, najlepsza według algorytmu serwisu
 • możliwość ustawienia alertów o zmianie ceny (po zarejestrowaniu, jednak jak wspominaliśmy wyżej opcja ta nie będzie działać idealnie)
 • opcja “Multi City” pozwala na wyszukanie lotów pomiędzy większą ilością miast, np. Gdańsk - Kopenhaga - Sztokholm - Warszawa
 • możliwość zapisania konkretnego lotu do ulubionych (po zarejestrowaniu)

Skyscanner

https://www.skyscanner.pl

Screen z wyszukiwarki Skyscanner
Screen z wyszukiwarki Skyscanner

Jedna z najstarszych wyszukiwarek, bardzo popularna, która posiada większość funkcji podobnych do Momondo. Z ciekawych funkcji warto podkreślić, że zamiast konkretnej daty od razu można wybrać miesiąc i zobaczyć wykres miesięczny - dzięki czemu dobrze widzimy zmiany cen i możemy wybrać odpowiednie terminy.

Inne ciekawe funkcji wyszukiwarki to:

 • posiada opcję “Wszędzie”
 • można ustawić miasto i wszystkie lotniska, przydatne w przypadku Londynu czy Paryża, które mają kilka lotnisk
 • wyszukuje loty z przesiadkami (można ustawić: bezpośrednio, maksymalnie 1 przesiadkę, więcej niż 1 przesiadka)
 • możliwość ustawienia miesiąca lub opcji “Najtańszy miesiąc”, która wyświetli ceny w miesiącu w którym są najtańsze ceny do danej lokalizacji
 • możliwość wyświetlenia wyników w postaci mapy
 • możemy skorzystać z opcji “Uwzględnij pobliskie lotniska”, która wyszukuje również lotniska z okolicy
 • opcja “Multi-city” pozwala na wyszukanie lotów pomiędzy większą ilością miast, np. Gdańsk - Kopenhaga - Sztokholm - Warszawa
 • opcja alertów cenowych dla podanych tras
 • można ustawić kraj np. Włochy, w takim wypadku dochodzi kolejny krok z listą miast (posortowanych po najniższej cenie), i dopiero po wyborze mamy możliwość wyświetlenia listy
 • możliwość określenia godzin odlotu oraz przylotu (ich zakresu)
 • możliwość określenia czasu podróży

Kayak

https://www.kayak.pl/flights

Kayak - screen z serwisu
Kayak - screen z serwisu

Kolejna popularna wyszukiwarka, która posiada kilka ciekawych funkcji wyróżniających ją na tle konkurencji.

 • Umożliwia przeglądanie wyników w postaci mapy dla wyszukiwania dla opcji gdziekolwiek, szczególnie wygodne po ustaleniu konkretnego miesiąca
 • możemy ustawić czas lotu (od - do) oraz zakres cen
 • możliwość określenia lotniska domowego
 • możliwość określenia miesiąca lub okresu (np. zima, jesień lub konkretny miesiąc)
 • umożliwia określenie godzin odlotu lub przylotu
 • możliwość użycia opcji “Elastyczne daty” - 1 dzień przed, 1 dzień po, 1 dzień przed i po, 2 dni przed i po, 3 dni przed i po
 • możliwość ustawienia opcji “lotniska pobliskie”
 • można ustawić opcję “Opłata za bagaż” (1 lub 2 sztuki), cena wtedy zawiera również koszt bagażu i można po tej wartości sortować
 • możliwość ustawienia alertu cenowego na wyszukiwane dane, Kayak będzie nas powiadamiał o zmianach cen (dla zarejestrowanych)
 • możliwość zapisywania pojedynczych wyników do późniejszego wyszukiwania opcja “Multi City” pozwala na wyszukanie lotów pomiędzy większą ilością miast, np. Gdańsk - Kopenhaga - Sztokholm - Warszawa

Google Flights

https://www.google.pl/flights/

Google Flights - screen z wyszukiwarki
Google Flights - screen z wyszukiwarki

Google stara się zagospodarować wszystkie możliwe gałęzie, nie inaczej jest z lotami - to bardzo dochodowy interes. Pomimo, że nie znajdziemy tu najlepszych cen, ilość połączeń jest wysoka. Dodatkowo, Google wprowadził funkcje takie jak inne wyszukiwarki, w tym: Multi-city, kierunek Everywhere, godziny odlotów-przylotów czy konkretny miesiąc.

Skiplagged

https://skiplagged.com

Jeden z nowszych projektów, autorzy chwalą się bardzo dobrymi wynikami, niestety ilość funkcji i filtrów wyszukiwania jest mniej zaawansowana niż w przypadku większych rywali - brak chociażby opcji Multi City oraz elastycznych dat.

Najważniejsze funkcje serwisu to:

 • u góry autorzy zamieścili wykres dni pokazujący ceny - poprzedni oraz następny miesiąc
 • możliwość ustawienia godzin lądowania i wylotu
 • ustalenie liczby przesiadek 0,1,2+
 • możemy posortować po cenie, czasie, ilości przesiadek

Pytania i sugestie

Zachęcamy czytelników do dzielenia się swoimi radami oraz sposobami na wyszukiwanie tanich biletów, dzięki Waszej pomocy możemy rozbudować poradnik i sami "upolować" więcej okazji.

Reklama