Amsterdam - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Amsterdam, stolica Holandii oraz jedno z najbardziej otwartych miast świata. Amsterdam słynie ze swoich kanałów oraz swobodnego podejścia do życia. Znajdziemy tu również wiele muzeów i innych placówek kulturalnych. Miasto wręcz kipi historią. Spacerując po centrum miasta co chwilę natrafimy na fasadę historycznego budynku lub inny ślad po średniowiecznej historii miasta.

W przeszłości Amsterdam był jednym z najważniejszych portów świata. To tu siedzibę miała pierwsza korporacja świata - Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. Z portu w Amsterdamie wypełnione towarami statki ruszały w świat i to tu rozładowywano towary przywiezione z holenderskich kolonii oraz innych miejsc z całego świata. Do dziś port w Amsterdamie jest jednym ważniejszych w Europie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to nie w Amsterdamie - a w niedalekiej Hadze znajdują się siedziby rządowe i królewskie oraz placówki innych państw.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Jak zwiedzać Amsterdam?

Historyczne centrum Amsterdamu w całości dostępne jest pieszo. I taka forma zwiedzania stolicy Holandii wydaje się najprzyjemniejsza. Jeśli planujemy zwiedzać jedynie na własnych nogach, wcześniej warto dobrze zapoznać się z topografią miasta i przynajmniej z kilkoma mostami, dzięki czemu nie będziemy tracić czasu szukając przejścia na druga stronę kanału.

Po centrum możemy bez problemu poruszać się komunikacją miejską lub rowerem. Do atrakcji poza centrum dojedziemy jednym z kilku dostępnych środków transportu publicznego.

!Amsterdam podczas spaceru - widok na kanały
Amsterdam podczas spaceru - widok na kanały

Komunikacja miejska

Za komunikację miejską w Amsterdamie odpowiada firma GVB. Po historycznym centrum możemy poruszać się tramwajami oraz autobusami, a dalej pojedziemy m.in. metrem. Do autobusów wsiadamy przodem, do tramwajów specjalnie wydzielonym wejściem.

W Amsterdamie możemy zakupić bilety pojedyncze lub czasowe, albo korzystać z karty przedpłaconej OV-chipkaart.

Więcej praktycznych informacji o korzystaniu z komunikacji znajdziecie na podstronie:

Komunikacja miejska w Amsterdamie - informacje praktyczne

Kiedy najlepiej odwiedzić Amsterdam?

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Amsterdamu wydają się być kwiecień oraz maj. Jest już wtedy ciepło, możemy odwiedzić słynny ogród z tulipanami Keukenhof i nie jest jeszcze aż tak tłoczno. Wyjątkiem jest tu Dzień Króla (Koningsdag), czyli ogólnonarodowe świętowanie urodzin holenderskiego władcy.

W 2018 roku Dzień Króla będzie miał miejsce 27 kwietnia. Wszyscy w tym dniu ubrani są na pomarańczowo i w całym kraju ulice wypełnione są mieszkańcami oraz imprezami. Amsterdam wygląda w ten dzień magicznie, chociaż trudno zmieścić w zatłoczonych uliczkach choćby szpilkę.

W czerwcu liczba turystów zaczyna się zwiększać, ich kulminacja następuje w lipcu i w sierpniu. Historyczne centrum miasta jest stosunkowo małe i tłumy mogą być trudne do zniesienia. No i ceny wszystkiego są w tym okresie najwyższe. Dodatkowo pogoda w wakacje może być mało przyjemna - z reguły są to gorące dni przeplatane obfitymi opadami.

Wrzesień i październik to mniejsza liczba turystów oraz powolne pogorszenie pogody. Jeśli zależy nam przede wszystkim na muzeach i placówkach kulturalnych możemy rozważyć przyjazd w zimę. Hotele będą tańsze, atrakcje mniej wypełnione, a miasto będzie miało swój melancholijny klimat.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Amsterdamu?

Amsterdam jest jednym z tych miast, do którego można wpaść na dosłownie chwilę lub spędzić tu dwa tygodnie. Wszystko zależy od atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć lub odwiedzić. Jeśli nie planujemy wchodzić nigdzie do środka - to w 2 dni możemy przespacerować całe historyczne centrum miasta i dobrze się bawić. Jeśli jednak planujemy odwiedzić najważniejsze muzea i atrakcje - powinniśmy zaplanować na odwiedziny przynajmniej 4-5 dni.

Zwiedzanie Amsterdamu

Z perspektywy turysty Amsterdam jest miastem przyjemnym i prostym do zwiedzania. Najwięcej atrakcji znajduje się w obrębie historycznego centrum miasta lub w jego najbliższej okolicy.

Jeśli przyjeżdżamy do Amsterdamu korzystając z komunikacji publicznej z dużym prawdopodobieństwiem wylądujemy na dworcu głównym Amsterdam Centraal. Ten neogotycki gmach jest jednym z ciekawszych przykładów stacji kolejowych w Europie i przy okazji znajduje się niemal w samym sercu miasta.

Spod dworca odjeżdżają tramwaje i metro. Na górnym poziomie dworca znajdują się platformy autobusowe.

Po dojechaniu do Amsterdamu możemy podejść do punktu informacji turystycznej I amsterdam Visitor Centre, który znajduje się po północnej (tylnej) stronie dworca (adres: De Ruijterkade 28, musimy kierować się w kierunku przeciwnym od centrum miasta). Z kolei punkt informacyjny firmy GVB (odpowiedzialnej za amsterdamską komunikację miejską) mieści się kilka kroków na południe, w uroczym budynku stojącym nad wodą.

Historyczne centrum miasta

Historia Amsterdamu sięga XII wieku. Początkowo miasto było małą osadą rybacką. Za moment powstania miasta uważa się wybudowanie mostu na rzece Amstel. Dzięki strategicznemu położeniu przez kolejne wieki osada rozwinęła się do poziomu jednego z najważniejszych miast naszego kontynentu.

Historyczne centrum Amsterdamu przedzielone jest dwoma ulicami - prowadzącą od dworca aż do Placu Dam ulicą Damrak oraz prowadzącą od placu Dam do końca historycznego starego miasta ulicą Rokin. W czasach średniowiecznych w miejscu obu ulic znajdowały się kanały rozdzielone placem Dam. Słowo “Dam” oznacza dosłownie tamę. I to właśnie stąd wzięła się nazwa miasta, czyli Amsteldam, tama na rzece Amstel. Plac Dam od początku był kluczowym miejscem w rozwoju miasta. Początkowo to tu znajdował się budynek wagi i to tutaj rozładowywano towary.

Część po wschodniej stronie obu ulic nazywana jest Starą Stroną (Oude Zijde), a część zachodnia Nową Stroną (Nieuwe Zijde). Ciekawostką jest to, że nazwy stara i nowa nie nawiązują do tego, która część jest starsza, tylko do znajdujących się na ich terenie kościołów. Nowy Kościół (De Nieuwe Kerk) został zbudowany jako drugi, gdy Stary Kościół (Oude Kerk) nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Nowy Kościół znajduje się na Starej Stronie, a Stary Kościół na Nowej Stronie.

Po "starej" stronie znajduje się m.in. dzielnica De Wallen (znajdziemy tu dzielnicę czerwonych latarnii), a po stronie "nowej" ulica handlowa Nieuwendijk czy Pałac Królewski (Koninklijk Paleis).

Dawniej historyczna część miasta otoczona był murami obronnymi. Niestety, nie zostało już wiele z tej historycznej fortyfikacji. Najważniejszymi pozostałościami są dawna brama miejska (zamieniona na budynek wagi - De Waag) oraz wieża obronna Schreierstoren. Co ciekawe, nazwa dzielnicy czerwonych latarni De Wallen oznacza właśnie mury nawiązując do fortyfikacji otaczającej dzielnicę.

Plac Dam i Pałac Królewski

Plac Dam jest najważniejszym z placów Amsterdamu. Odbywają się tu ważne wydarzenia i jest to punkt spotkań mieszkańców. W przeszłości na placu znajdował się budynek wagi, w którym ważono towary sprowadzone do miasta. Dziś nie ma już po nim śladu.

Najważniejszym punktem placu Dam jest Pałac Królewski (Koninklijk Paleis). Budynek powstał w XVII wieku podczas holenderskiej Złotej Ery. Początkowo mieścił się tu ratusz miejski. Dopiero na początku XIX wieku w pałacu zamieszkał Ludwik Napoleon Bonaparte - król Holandii z nadania brata, Napoleona Bonaparte. Ludwik spędził tu zaledwie kilka lat. W tym czasie pojawiło się tu wiele mebli i innych dekoracji francuskich. Uważa się, że nigdzie poza Francją nie znajdziemy tylu francuskich eksponatów z tego okresu co w amsterdamskim pałacu. Po okresie panowania Napoleona pałac został siedzibą holenderskich władców.

Pałac jest możliwy do zwiedzenia w trakcie samodzielnej wycieczki. Zwiedzanie rozpoczynamy od wielkiej hali. Jej ozdobą jest 6-metrowa rzeźba Atlasa trzymającego kulę ziemską na ramionach. Rzeźba ta nawiązywała do holenderskiej ekspansji. Oprócz Atlasa w hali zobaczymy jeszcze kilka elementów nawiązujących do zdobyczy morskich, w tym dwie mapy na podłodze.

!Amsterdam, Pałac Królewski - rzeźba Atlasa trzymającego kule ziemską
Amsterdam, Pałac Królewski - rzeźba Atlasa trzymającego kule ziemską

W czasach średniowiecznych hala była otwarta dla mieszkańców i każdy mógł tu przyjść. W trakcie zwiedzania zobaczymy ponad 20 pomieszczeń. Podczas zwiedzania najlepiej skorzystać z przewodnika audio w języku angielskim.

Przy placu Dam znajduje się również Nieuwe Kerk, czyli Nowy Kościół. Świątynia zbudowana została w XV wieku w stylu gotyckim. Możemy wejść do środka, gdzie często odbywają się wystawy czasowe. W środku zobaczymy kilka pięknych elementów, w tym olbrzymi monument admirała Michiela de Ruyter, który zasłynął podczas walk morskich z Anglikami. Admirał został pochowany w kościele. Warto również zobaczyć piękną bramę prowadzącą do chóru oraz ambonę. Wejście do kościoła jest płatne.

Na tyłach Pałacu Królewskiego stoi słynne centrum handlowe Magna Plaza. Kompleks mieści się w neogotyckim budynku należącym w przeszłości do poczty głównej. Warto zajrzeć na chwilę i zobaczyć bogate zdobienia, w tym olbrzymi żyrandol.

Po wschodniej stronie placu od 1956 roku stoi pomnik na część poległych II Wojnie Światowej oraz przyszłych konfliktach zbrojnych. Monument ma wygląd kamienia skierowanego ku górze.

De Wallen - dzielnica czerwonych latarni

De Wallen to jeden z najstarszych obszarów Amsterdamu. Znajduje się na terenie na wschód od ulicy Damark.

Najbardziej znanym zabytkiem na obszarze De Wallen jest kościół Oude Kerk (Stary Kościół). Budynek świątyni ma ponad 800 lat i jest uważany za najstarszy budynek w mieście. Wejście do kościoła jest płatne (płatność tylko kartą). W środku zobaczymy m.in. drewniany sufit, piękne organy (niestety, w 2017 roku były w remoncie) oraz wjedziemy do niektórych pomieszczeń.

Ciekawą atrakcją kościoła jest możliwość wejścia na wieżę, z której rozpościera się widok na miasto. Wejście na górę odbywa się podczas wycieczek z przewodnikiem (płatność tylko kartą). Do kościoła wchodzimy wejściem po stronie południowej, a na wieżę wejściem po stronie zachodniej. [aktualizacja 2017]

Co warto zobaczyć na terenie dzielnicy De Wallen?

 • Kościół Ons’ Lieve Heer op Solder - kościół katolicki zbudowany na ostatnim piętrze prywatnego domu. Katolicy oficjalnie nie mogli posiadać kościołów na terenie Holandii. Niektórzy nie chcąc wyrzec się wyznania tworzyli prywatne kaplice. Tak powstał Kościół Naszego Pana na Poddaszu. Podczas zwiedzania przejdziemy także przez pomieszczenia mieszkalne. Więcej: Ons’ Lieve Heer op Solder (Amstelkring) - czyli ukryty kościół w Amsterdamie.

!Ukryty kościół w Amsterdamie - Ons’ Lieve Heer op Solder
Ukryty kościół w Amsterdamie - Ons’ Lieve Heer op Solder
 • Het Kleinste Huis, adres: Oude Hoogstraat 22 - najmniejszy dom w Amsterdamie. Filigranowy budynek z 1738 roku. Dziś znajduje się w nim sklep. Warto podejść i zobaczyć fasadę.

 • Het Wapen van Riga (adres: Oudezijds Armsteeg 35) - Ręce Rygi. Jeden z ciekawszych architektonicznie budynków w starej części miasta.

 • Apteka Jacob Hooy & Co, adres: Kloveniersburgwal 12 - historyczna apteka. W środku zobaczymy historyczne wnętrze oraz naczynia, w tym słoiki czy pojemniki. Warto zajrzeć do środka.

 • Ulica Zeedijk - jedna z najstarszych ulic w mieście. Znajdziemy tu kilka pubów z oryginalnym wystrojem z XVI czy XVII wieku. Warto przespacerować się po części północnej.

 • Historyczny budynek giełdy Beurs van Berlage - ten imponujący kompleks znajdujący się przy ulicy Damrak powstał pod koniec XIX wieku. Autorem projektu był architekt Hendrik Petrus Berlage. Budynek możliwy jest do zwiedzenia (wraz z wejściem na wieżę) w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

!Amsterdam, wnętrze apteki Jacob Hooy & Co
Amsterdam, wnętrze apteki Jacob Hooy & Co

Oude Kerk otoczony jest placem Oudekerksplein. Niestety, już na tyłach kościoła rozpoczyna się słynna amsterdamska dzielnica czerwonych latarni (Rosse Buurt). Oprócz kobiet oferujących swoje wdzięki zza szyb znajdziemy tu puby, coffee shopy czy Muzeum Prostytucji (Red Light Secrets).

Z wyjątkiem widoku skromnie ubranych kobiet zza szyb jest to typowy obszar turystyczny. Spotkamy tu ludzi w każdym wieku, młodszych i starszych, z których większość przybyła tu z ciekawości a nie w poszukiwaniu cielesnych uciech. Pamiętajmy, żeby na miejscu nie robić zdjęć.

Nieuwmarkt oraz Chinatown

Plac Nieuwmarkt jest punktem granicznym z dzielnicą De Wallen. Jego ozdobą jest majestatyczny budynek wagi (Waag), w którym dziś mieści się restauracja. Budynek przed przebudową był częścią fortyfikacji miejskiej, była to brama św. Antoniego.

Możemy stąd udać się kawałek pieszo pod adres Kloveniersburgwal 29, gdzie zobaczymy jeden z piękniejszych budynków w Amsterdamie - Trippenhuis.

Część obszaru, na którym znajduje się Nieuwmarkt wchodzi w skład tzw. chińskiej dzielnicy. Wystarczy przejść się kawałek ulicą Zeedijk aby zobaczyć azjatycki wystrój oraz restauracje. Ciekawym punktem jest buddyjska świątynia Fo Guang Shan Holland zbudowana w stylu architektury chińskiej.

Słowo "chińska" w nazwie jest mylące z tego powodu, że jest to obszar, w którym odnajdziemy wpływy kultur całej Azji, nie tylko jednego państwa.

Ciekawą konstrukcją nawiązującą do kultury Azji jest znajdujący się na jeziorze IJ pałac-restauracja zbudowana w stylu pagody (adres: Oosterdokskade 8). Jeśli będziemy w pobliżu warto się przyjrzeć tej oryginalnej strukturze.

Spui

Ciekawym obszarem historycznego centrum jest długi plac Spui oraz jego najbliższa okolica. Do momentu wykopania kanału Singel w miejscu placu Spui znajdowała się woda. Dopiero po zbudowaniu kanału teren został zakopany i powstał popularny dziś plac.

!Beginaż w Amsterdamie
Beginaż w Amsterdamie

Plac Spui wyłączony jest z ruchu innego niż pieszy i jest świetnym miejscem na krótki odpoczynek. Z placu wejdziemy na jeden z ukrytych skarbów Amsterdamu - beginaż. Beginaże były kompleksami składającymi się z budynków mieszkalnych oraz kościoła i często szpitala. Zamieszkiwały je beginki. Można skrótowo powiedzieć, że były to świeckie klasztory. Beginaże spotkamy na terenie całej Belgii, Francji i Holandii.

Nie wiadomo od kiedy beginaż w Amsterdamie był zamieszkały. Prawdopodobnie przynajmniej od połowy XIV wieku. Warto zajrzeć na spokojny dziedziniec, jakże inny od reszty miasta. Będąc na miejscu możemy zajrzeć do kościoła katolickiego znajdującego się w rzędzie budynków. Świątynia otwarta jest codziennie (w poniedziałek od 13:00, w pozostałe dni od 9:00). Na środku dziedzińca znajduje się również kościół protestancki.

Na terenie beginaża warto zwrócić uwagę na dom z czarną drewnianą fasadą - Houten Huis. Jest to najstarszy istniejący dom mieszkalny w Amsterdamie. Wybudowano go około 1420 roku.

Pamiętajmy, że beginaż jest wciąż zamieszkały. Zachowujmy się cicho i szanujmy prywatność mieszkanek.

W każdy piątek od 10:00 do 18:00 na placu Spui odbywa się targ książek. Każdego tygodnia wystawia się tu ponad 20 sprzedawców. Oprócz starych książek (także w języku angielskim) zakupimy tu chociażby historyczne mapy czy plakaty. [aktualizacja 2017]

Na tyłych beginaża znajduje się jedno z ciekawszych muzeów w mieście, Amsterdam Museum (adres: Kalverstraat 92). Placówka znajduje się w starym budynku sierocińca. W środku poznamy historię miasta oraz zobaczymy wiele eksponatów z przełomu wieków.

Inne atrakcje w centrum oraz najbliższej okolicy

W historycznym centrum i najbliższej okolicy znajdziemy jeszcze wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. W tej sekcji umieściliśmy kilka przykładów wartych rozważenia przy planowaniu odwiedzin stolicy Holandii.

 • Kino Tuschinski (adres: Reguliersbreestraat 26-28) - jeden z najpiękniejszych budynków kinowych na świecie. Budynek powstał w 1921 roku w stylu Art Nouveau. Jego twórcą był polski Żyd Abraham Tuschinski (Tuszyński). Niestety, Tuszyński w czasie wojny został deportowany do niemieckiego obozu Auschwitz, w którym zmarł. Dziś wciąż odbywają się tu pokazy kinowe. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć piękny kolorowy hol. Istnieje możliwość pospacerowania po terenie kina. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć sale kinowe możemy wybrać się na film lub na wycieczkę po obiekcie. Odbywają się one codziennie od 9:30 do 11:00. Koszt to 10€. W cenie dostaniemy filiżankę kawy lub herbaty. [aktualizacja 2017]

!Kino Tuschinski w Amsterdamie
Kino Tuschinski w Amsterdamie
 • Rembrandtplein - plac Rembrandta. Na środku placu zobaczymy oryginalny pomnik artysty nawiązujący do słynnego dzieła Nocna Straż. Monument składa się z kilku rzeźb, które przedstawiają obraz w formacie 3D.

 • Targ kwiatowy Bloemenmarkt (adres: wzdłuż kanału Singel) - największy targ kwiatowy w całej Holandii. Został założony w 1862 roku. Niestety, część stoisk została zamieniona na swoistą atrakcję turystyczną.

 • Dom Rembrandta (adres: Jodenbreestraat 4) - dom w którym mieszkał słynny Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Artysta przebywał tu w latach 1639 -1658. Dziś w budynku znajduje się muzeum. Więcej: Dom Rembrandta w Amsterdamie - informacje praktyczne.

 • Waterlooplein - swoisty pchli targ, kupimy tu wszystko - od pamiątek i staroci aż po ubrania i buty. Najprzyjemniejszy fragment znajduje się wzdłuż kanału.

 • Kawiarnia Café de Sluyswacht - kawiarnia de Sluyswacht mieści się w jednym z najciekawszych budynków w Amsterdamie. Filigranowy i samodzielny drewniany domek z 1695 roku wyróżnia się wśród zbitej zabudowy miasta. Jeśli dobrze mu się przyjrzymy zauważymy, że budowla lekko się przechyla. Spowodowane jest to brakiem oparcia w sąsiednich budynkach. W środku możemy wypić kawę lub piwo i zobaczyć autentyczne wnętrze.

Dzielnica Żydowska

Na południowy wschód od historycznego centrum miasta znajdowała się w przeszłości Dzielnica Żydowska. Holandia w przeciwieństwie do wielu innych regionów Europy miała stosunkowo liberalne podejście do religii. Do Amsterdamu w XVI i XVII wieku przybyło wielu Żydów z Hiszpanii czy Portugalii. W pewnym momencie stanowili oni ponad 10% populacji miasta. Do wybuchu II Wojny Światowej Dzielnica Żydowska była jedną z bardziej żywych w całym Amsterdamie.

Niestety, wybuch wojny przekreślił całą wielowiekową historię. Niemcy okupowali miasto w sposób bardziej liberalny niż miasta polskie, z wyjątkiem dzielnic zamieszkałych przez Żydów. Z miasta wywieziono ponad 100 tysięcy mieszkańców pochodzenia żydowskiego, a dzielnica została przebudowana. Po wojnie nigdy już nie odzyskała swojego blasku.

Aby odwiedzić pozostałość po dzielnicy powinniśmy udać się na plac Mr. Visserplein, który otrzymał nazwę na część polityka Lodewijka Ernsta Vissera. Visser zasłynął otwartymi protestami przeciw gnębieniu ludności żydowskiej na początku wojny. Jeśli przyjeżdżamy metrem możemy wysiąść na przystanku Waterlooplein.

Największym zabytkiem dzielnicy jest Synagoga Portugalska będąca jedną z największych synagog na świecie. Budowa świątyni rozpoczęła się w połowie XVII wieku i zakończyła w 1675 roku. Synagoga jest możliwa do zwiedzania.

Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Historii Żydów (Joods Historisch Museum). Muzeum zostało stworzone na terenie 4 budynków należących do historycznej Wysokiej Synagogi. W muzeum zobaczymy wiele eksponatów oraz poznamy historię Żydów zamieszkujących Holandię.

Naprzeciwko wejścia do muzeum, na placu Jonas Daniel Meijerplein, stoi pomnik De Dokwerker na część protestów z lutego 1941 roku. W lutym 1941 roku nasiliło się napięcie oraz prowokacje wymierzone w ludność żydowską. Ich efektem była decyzja władz okupanckich o ogrodzeniu dzielnicy drutem kolczastym i zakaz poruszania się po niej osób nieżydowskiego pochodzenia. Kolejnym krokiem były pogromy oraz łapanki na terenie nowego getta.

Działania te zmobilizowały pozostałych mieszkańców do wyjścia na ulicę i obrony współobywateli. Protesty odbyły się 25 lutego i trwały 2 dni. W protestach wzięło udział nawet 300 tysięcy osób, zostali oni jednak brutalnie spacyfikowani przez niemieckiego okupanta. Był to jeden z pierwszych protestów w obronie ludności żydowskiej w Europie (w tak dużej skali).

Museumplein, czyli Obszar muzeów

Jednym z ciekawszych obszarów w Amsterdamie jest teren nazywany przez miejscowych Museumplein, czyli obszarem/placem muzeów.

Pierwszą i najważniejszym placówką kulturalną jest Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe. Już sam budynek zaprojektowany przez architekta Pierre Cuypersa zachwyca. Budowa kompleksu zakończyła się w 1885 roku.

Liczba eksponatów w Rijksmuseum jest imponująca. Na wystawach znajdziemy ich ponad 8000. Na wizytę powinniśmy zaplanować przynajmniej 3-4 godziny. Najlepiej przyjść rano od razu na otwarcie, kiedy kolejki są najmniejsze i udać się od razu do głównej sali z malarstwem. Zobaczymy tam słynny obraz Nocna Straż autorstwa Rembrandta.

!Nocna Straż, Rembrandt, Rijksmuseum w Amsterdamie
Nocna Straż, Rembrandt, Rijksmuseum w Amsterdamie

Oprócz obrazów w muzeum znajdziemy inne dzieła sztuki, w tym porcelanę, wystrój wnętrz czy inne eksponaty związane z Holandią i jej Złotą Erą. Będąc na miejscu nie przegapmy pięknej biblioteki. Możemy wejść na jej górny taras widokowy i podziwiać oryginalną konstrukcje.

Inne muzea:

 • Muzeum van Gogha - muzeum, a raczej galeria sztuki, poświęcona słynnemu holenderskiemu malarzowi. W sezonie możemy musieć poczekać nawet godzinę w kolejce, chociaż po godzinie 14:00 powinno być trochę luźniej niż rano.
 • Stedelijk - muzeum sztuki współczesnej. Uważane za jedno z najważniejszych tego typu na świecie, powinniśmy jednak lubić ten typ sztuki.
 • Muzeum Diamentów (adres: Paulus Potterstraat 8) - muzeum znajduje się kawałek od pozostałych placówek. Jest dość małe i niezbyt wciągające, jeśli jednak mamy je w karcie możemy na chwilę zajrzeć.

Muzea otaczają plac z oczkiem wodnym oraz mały zielony park. Na trasie od Rijksmuseum do Muzeum van Gogha stoją budki z jedzeniem, możemy tu napić się kawy lub zjeść coś na szybko.

Dzielnica Jordaan

Pomimo, że historyczne centrum Amsterdamu ma swój urok - to warto ruszyć trochę na zachód do dzielnicy Jordaan. Ta niegdysiejsza dzielnica ludzi pracy i emigrantów w ostatnich latach stała się modnym zagłębiem knajp i przyjemnej, nieco wolniejszej, atmosfery.

Piękne fasady, zadbane uliczki i kanały oraz wszechobecne knajpki - nie ma lepszego miejsca do spaceru i nacieszenia się urokami miasta. Szczególnie w przypadku dobrej pogody warto znaleźć godzinę lub dwie i bez planu pospacerować tutejszymi ulicami.

Największą atrakcją turystyczną dzielnicy jest muzeum Anny Frank (adres: Prinsengracht 263-267). Anna Frank była żydowską dziewczynką ukrywającą się wraz z ojcem Otto oraz sześcioma innymi osobami za ścianami jednego z mieszkań w trakcie II Wojny Światowej. Cała grupa ukrywała się blisko 2 lata, niestety została odkryta. Po złapaniu zostali przewiezieni do obozów, gdzie wszyscy oprócz ojca Anny zostali zgładzeni. O Annie Frank zrobiło się głośno z powodu dzienników pisanych przez dziewczynkę podczas przebywania w ukryciu.

Dom w którym cała grupa się ukrywała został zamieniony na muzeum. Muzeum otwarte jest codziennie. Godziny otwarcia podzielone są na dwa okresy: [aktualizacja 2017]

 • od 9:30 do 15:30 - dla osób, które zakupiły bilet online. Bilety dostępne są około 2 miesiące przed planowanym wejściem. Można je zakupić na oficjalnej stronie pod tym adresem.
 • od 15:30 do zamknięcia - dla osób kupujących bilety w kasie lub posiadających karty uprawniające do wejścia. Warto przyjść chwilę przed 15:30, kolejki przed muzeum potrafią ciągnąć się na kilkaset metrów. Niektórzy stoją 2-3 godziny. Istnieje możliwość, że przyjdziemy nawet 2 godziny przed zamknięciem i nie uda nam się wejść.

Podczas zwiedzania najpierw obejrzymy film opisujący historię, a następnie możemy wejść do pomieszczeń.

Obok muzeum Anny Frank znajdziemy kościół Westerkerk. Świątynia w środku nie jest imponująca, warto jednak zajrzeć do środka. Wejście jest darmowe. W kościele pochowany został Rembrandt van Rijn, nie wiadomo jednak dokładnie, w którym miejscu. Na jednej ze ścian znajdziemy tablicę pamiątkową. [aktualizacja 2017]

!Amsterdam, Westerkerk - tablica pamiątkowa Rembrandta
Amsterdam, Westerkerk - tablica pamiątkowa Rembrandta

Ciekawszą atrakcją od wnętrza kościoła może być wejście na wieżę kościelną. Wchodzimy z przewodnikiem, bilety możemy kupić na stoisku zaraz po wejściu do kościoła. Płatność możliwa jest tylko kartą. [aktualizacja 2017]

Na tyłach kościoła możemy zobaczyć pomnik poświęcony osobom homoseksualnym zgładzonym i represjonowanym w trakcie wojny.

Idąc wgłąb dzielnicy możemy trafić na plac Noordermarkt. W poniedziałki (9:00-17:00) oraz soboty (9:00-17:00) odbywają się tu targi. W poniedziałek targ staroci, a w sobotę targ produktów organicznych.

Jeśli chcielibyśmy usiąść i napić się piwa lub herbaty możemy rozważyć wizytę w jednym z dwóch miejsc

 • Cafe Papeneiland (adres: Prinsengracht 2) - legendarna knajpka wśród miejscowych. W środku napijemy się piwa, wina lub herbaty, a także zjemy pyszny jabłecznik własnej roboty. W środku na jednej ze ścian zobaczymy kilka oryginalnych dekoracji.
 • Café Brandon (adres: Keizersgracht 157) - z zewnątrz zwykły mały bar. W środku z kolei zachwyca pomieszczenie w stylu retro. Możemy zobaczyć wystrój taki, w jakim przesiadywali mieszkańcy wiek lub dwa wieki wcześniej.

!Cafe Brandon - Amsterdam
Cafe Brandon - Amsterdam

Rozrywka, alkohol i inne używki

Wiele osób przyjeżdża do Amsterdamu w poszukiwaniu rozrywki. Liczba pubów i barów jest ogromna. Nie oznacza to jednak, że nie możemy połączyć przyjemnego z pożytecznym - i poszukać miejsc związanych z historią miasta.

Kilka historycznych knajpek znajdziemy na początku ulicy Zeedijk (zaczynając od Prins Hendrikkade). Przykładem są np. In 't Aepjen oraz In de Olofspoort, gdzie spotkamy raczej mieszkańców w średnim wieku niż turystów. W środku zachwycą nas autentyczne dekoracje oraz wybór lokalnych trunków - w tym miejscowej odmiany ginu o nazwie Jenever.

Jeśli będziemy odwiedzać Plac Dam możemy wybrać się do specjalizującego się w produktach amsterdamskiej marki Bols historycznego baru De Drie Fleschjes. Warto zajrzeć i zobaczyć oryginalną dekorację, w tym stojące na jednej ze ścian beczki.

Jedną z najciekawszych atrakcji Amsterdamu jest Heineken Experience, czyli nowoczesne muzeum w budynku historycznego browaru Heineken. W środku poznamy historię marki oraz samego budynku, dowiemy się w jaki sposób warzone jest piwo i przejdziemy przez nowoczesne sale z multimedialną rozrywką. Na końcu zwiedzania możemy wejść na taras widokowy i napić się piwa patrząc na dachu amsterdamskich budynków.

Więcej: Heineken Experience - zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Heineken Experience w Amsterdamie
Heineken Experience w Amsterdamie

Innym historycznym miejscem jest wiatrak De Gooyer, czyli najwyższy drewniany wiatrak w Holandii. Konstrukcja stoi na jednym z bastionów, który wchodził w skład XVII-wiecznej fortyfikacji otaczającej Amsterdam.

Obok wiatraka swoją siedzibę ma browar Brouwerij 't IJ, w którym napijemy się piwa wśród miejscowych. Z reguły są tam tłumy, jednak głównie lokalsów. Ceny w porównaniu z centrum są bardziej przyjazne, a wybór piw i przekąsek duży. Browar oferuje krótkie wycieczki, jednak liczba miejsc jest bardzo ograniczona.

Niektórzy jadą do Amsterdamu z myślą o spróbowaniu innej używki - marihuany. W Amsterdamie niemal na każdym kroku spotkamy tzw. coffee shopy, czyli miejsca, w których można spożywać lub zakupić ten miękki narkotyk. W coffee shopach zabroniona jest sprzedaż alkoholu. Z reguły możemy zakupić sam susz lub tzw. jointy wcześniej połączone z tytoniem, także na wynos.

Muzeum morskie oraz Muzeum Nauki NEMO

Trochę dalej od centrum, na końcu ulicy Prins Hendrikkade, znajdują się dwie ciekawe placówki - Muzeum Morskie (Het Scheepvaartmuseum) oraz Muzeum Nauki NEMO.

Muzeum Morskie jest jednym z najciekawszych muzeów tego typu w całej Europie. Znajduje się w historycznych magazynach. W środku zobaczymy eksponaty związane z eksploracją mórz i oceanów, jak również historyczne mapy czy atlasy. Do muzeum przynależy zacumowana obok replika statku z 1749 roku . Spędzimy tu 2-3 godziny.

!Jeden z eksponatów w Muzeum Morskim w Amsterdamie
Jeden z eksponatów w Muzeum Morskim w Amsterdamie

Muzeum Nauki NEMO jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w mieście. Już sam budynek wyróżnia się z oddali. Jego kształt przypomina łódź. Na dachu muzeum znajduje się punkt widokowy.

Przed Muzeum NEMO wzdłuż nabrzeża zacumowanych jest 20 historycznych statków w ramach Museumhaven. Zobaczymy tam przede wszystkim jednostki wykorzystywane do pracy w poprzednim wieku.

Kanały i rejsy po kanałach

Nie można opisywać Amsterdamu nie wspominając o jego niesamowitych kanałach. Ich budowę rozpoczęto w XVII wieku i miały ułatwić życie bogatym mieszkańcom. Kanały otaczają historyczną część miasta pierścieniami. Ich kształt może początkowo podczas spacerów powodować lekki zawrót głowy i brak orientacji. Po lepszym poznaniu powinniśmy jednak zacząć czuć się w Amsterdamie niczym ryba w wodzie.

Jednym z przyjemniejszych miejsc do spacerowania wzdłuż kanałów jest dzielnica Jordaan. Czeka tu na nas spokój i przyjemna atmosfera.

Kanały Amsterdamu w całości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Więcej: Kanały w Amsterdamie - relacja ze spaceru oraz historia

Ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta jest trwający około godziny rejs kanałami. Rejsy obsługuje kilka firm. Wszystkie mają podobne ceny, różnią się np. dostępnością języka polskiego w przewodniku audio.

Jeśli chcemy wybrać się w taki rejs możemy udać się na przystań naprzeciwko dworca głównego (wzdłuż ulicy Prins Hendrikkade) lub na przystań przy ulicy Damrak (przy kanale o tej samej nazwie).

Zielony Amsterdam

Historyczne centrum Amsterdamu jest gęsto zabudowane. Nie powinno nas dziwić, że szukając zieleni musimy się trochę oddalić od najstarszej części miasta.

Jeśli szukamy miejsca na odpoczynek od miejskiej zabudowy możemy wybrać się do parku Vondelpark, który znajduje się kawałek za dzielnicą muzealną. Pamiętajmy jednak, że w ciepły dzień prawdopodobnie na miejscu będą tłumy.

Vondelpark jest świetnym przykładem zagospodarowania parku dla mieszkańców. Znajdziemy tu trasy spacerowe, oczka wodne, ławki i kawiarnie oraz otwarty teatr. Na terenie parki znajduje się instalacja stworzona przez słynnego Pablo Picasso o nazwie Figure Découpée (L’Oiseau), co oznacza po prostu ryba.

Innym popularnym parkiem jest do park Rembrandta (Rembrandtpark). Nie jest tak popularny jak Vondelpark. Na miejscu czekają na nas ścieżki oraz oczka wodne, i wiele miejsc na odpoczynek.

Chlubą Amsterdamu jest na pewno królewski ogród zoologiczny ARTIS. Znajduje się niemal w samym centrum miasta i zajmuje stosunkowo duży obszar. Jeśli lubimy tego typu miejsca nie powinniśmy żałować wizyty.

Więcej: ZOO w Amsterdamie - informacje praktyczne

W budynku obok wejścia do ogrodu powstało niedawno muzeum Micropia, które skupia się na funkcjonowaniu mikroorganizmów. Placówka jest nowoczesna. Na miejscu przebywają pracownicy naukowi gotowi do pomocy. Niestety, same muzeum zajmuje zaledwie jedno piętro.

Więcej: Micropia w Amsterdamie - czyli świat mikroorganizmów pod lupą

Całkiem niedaleko ogrodu zoologicznego znajdziemy również założony w 1682 roku ogród botaniczny Hortus. Placówka chwali się posiadaniem ponad 4000 gatunków roślin.

Amsterdam Noord

Amsterdam Noord, czyli po prostu Północny Amsterdam, to dzielnica znajdująca się po drugiej stronie jeziora IJ. Znajduje się tam przede wszystkim nowoczesna zabudowa mieszkalna oraz biurowce i restauracje.

Z turystycznego punktu widzenia kluczową atrakcją obszaru jest znajdujący się na dachu wysokiego drapacza chmur punkt widokowy A'DAM Lookout. Na górze znajduje się również dodatkowa atrakcja, huśtawka która podczas unoszenia wychodzi poza kraniec budynek.

Wjazd na górę oraz huśtawka są płatne oddzielnie. W sezonie kolejki do huśtawki mogą być długie nawet na godzinę lub dłużej. Samo huśtanie trwa kilkadziesiąt sekund. U góry znajdziemy także restauracje (bardziej bar) z widokiem na miasto.

Drugą popularną atrakcją jest znajdujące się tuż obok muzeum filmu EYE Film Museum. W środku zobaczymy przede wszystkim plakaty i materiały reklamowe filmów wyświetlanych w Holandii na przestrzeni lat.

Do dzielnicy Amsterdam Noord możemy dostać się specjalnym statkiem miejskim za darmo. Statek odpływa z przystani za dworcem głównym (po jego zachodniej stronie). Statek odpływa co kilka minut, z reguły w ciągu dnia są w nim tłumy. [aktualizacja 2017]

Ajax

Każdemu sympatykowi piłki nożnej Amsterdam kojarzy się przede wszystkim ze słynnym Ajaksem. Na co dzień Ajax swoje mecze domowe rozgrywa na nowoczesnym obiekcie Amsterdam ArenA. Stadion jest możliwy do odwiedzenia w trakcie wycieczek z przewodnikiem odbywających się w języku angielskim. W trakcie wycieczki odwiedzimy szatnię, wejdziemy na trybuny i zobaczymy jak słynna arena wygląda od środka.

Więcej: Zwiedzanie stadionu Ajaxu Amsterdam - Amsterdam ArenA

Rowery [aktualizacja 2017]

Nie ma chyba innego takiego miasta na świecie, gdzie spotkamy tak duży procent mieszkańców podróżujących do pracy, szkoły czy na zakupy na rowerach lub coraz modniejszych ostatnio skuterach.

Na dwóch kółkach dojedziemy praktycznie wszędzie. Miasto szczyci się posiadaniem blisko 400 kilometrów tras rowerowych. Z reguły oddzielają one chodnik od ulicy. Pamiętajmy, żeby zawsze rozglądać się przechodząc przez ścieżkę. Nie zawsze ścieżka jest widoczna na pierwszy rzut oka. Każdego dnia zdarzają się kraksy rowerów lub co gorsza skuterów z pieszymi (przede wszystkim z turystami).

Jeśli zdecydujemy się zwiedzać Amsterdam na rowerze powinnismy stosować się do kilku zasad:

 • korzystajmy tylko ze ścieżek rowerowych, nie wjeżdżajmy na chodnik ani ulicę
 • uważajmy na pieszych przechodzących przez pasy
 • stosujmy się do sygnalizacji świetlnej
 • po zmroku musimy korzystać ze świateł przednich i tylnych
 • jeśli skręcamy, dajmy znać podnosząc rękę w kierunku skrętu.

W Amsterdamie nie będziemy mieć najmniejszego problemu z wypożyczeniem roweru. Zajmuje się tym przynajmniej kilkanaście sklepów w szeroko rozumianym centrum miasta.

Wypożyczalnie różnią się typami rowerów, cenami za dzień oraz niektórymi zasadami. Część rowerów nie posiada hamulców przednich. Hamuje się w nich pedałami. Rowery tego typu są z reguły tańsze.

Niemal każda wypożyczalnia będzie wymagać od nas dowodu osobistego oraz często karty kredytowej. Nie powinno nas zdziwić również to, że może być wymagana kaucja.

Ceny różnią się w zależności od roweru oraz czasu. Często możliwe jest wypożyczenie roweru na godzinę - może to kosztować np 5€. Wypożyczenie na dzień, w zależności od typu roweru, powinno nas kosztować około 8-12€. Jeśli pożyczymy rower na kilka dni, cena za pojedynczy dzień powinna być niższa.

Niektóre wypożyczalnie wymagają lub sugerują dopłatę do ubezpieczenia. Jeśli planujemy zostawić gdzieś rower na dłużej (np. wybierając się do muzeum) powinniśmy to rozważyć.

Wycieczki za Amsterdam

Sam Amsterdam jest bardzo ciekawym i absorbującym miastem. Jeśli jednak poczujemy potrzebę zmiany możemy wybrać się na krótką wycieczkę do jednego z okolicznych miast lub do jednej z okolicznych atrakcji.

W odległości 30-45 minut od Amsterdamu znajdziemy całą gamę różnych ciekawych miejsc, z których każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Niektóre z nich:

 • Skansen Zaanse Schans, gdzie zobaczymy budynki (w tym wiatraki) z XVIII i XIX wieku przywiezione z pierwszego europejskiego regionu przemysłowego Zaan.
 • Zamek Muiderslot, XIV-wieczna twierdza, która wpisana została na listę dziedzictwa światowego UNESCO razem z linią fortyfikacji Amsterdamu.
 • Haarlem, liczące ponad 700 last miasto - słynie z katedry i placówek kulturalnych.
 • Edam, Marken i Volendam - trzy miasta znajdujące się obok siebie. W Edam odbywa się targ serowy, Volendam to typowo turystyczne miasteczko nadmorskie, a Marken jest byłą osadą rybacką, która w przeszłości znajdowała się na wyspie.
 • Keukenhof, słynny na całym świecie ogród tulipanów. Niestety, ogród dla zwiedzających otwarty jest jedynie około dwa miesiące w roku. W 2018 roku ogród otwarty będzie od 22 marca do 13 maja.

Więcej: Jednodniowe wycieczki z Amsterdamu - informacje praktyczne, dojazdy oraz zwiedzanie

Jak oszczędzić pieniądze w trakcie wyjazdu do Amsterdamu?

Ceny w Amsterdamie potrafią negatywnie zaskoczyć. Dotyczy to przede wszystkich kosztów noclegu w centrum i okolicy, cen atrakcji oraz restauracji. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie kosztów aktywnego zwiedzania stolicy Holandii.

Więcej o cenach w stolicy Holandii: Ceny w Amsterdamie

Karta OV-chipkaart [aktualizacja 2017]

Jeśli planujemy korzystać częściej z komunikacji miejskiej w Amsterdamie i całej Holandii powinniśmy rozważyć zakup karty przedpłaconej OV-chipkaart. Karta taka kosztuje 7,50€ i jest ważna 5 lat. Po zakupie karty musimy ją doładować na dworcu w punkcie informacji lub w automacie.

Dzięki karcie możemy korzystać z pojedynczych przejazdów płacąc za realną liczbę przejechanych kilometrów. W historycznym centrum Amsterdamu różnice względem biletu pojedynczego są duże. Dodatkowo karta umożliwia zakup biletów na pociąg bez dodatkowej opłaty za "pojedynczy bilet" 1€ (kwota doliczana d każdego biletu kupowanego w kasie czy w automatach).

Karta jest zintegrowana z środkami transportu w niemal całym kraju. Zapłacimy nią np. za przejazd autobusem z dworca w Eindhoven na lotnisko czy za bilet tramwajowy w Hadze czy Rotterdamie.

Więcej: Jak podróżować po Holandii? OV-chipkaart, komunikacja międzymiastowa i komunikacja miejska

Karta muzealna - Museumkaart [aktualizacja styczeń 2020]

Jeśli przyjechaliśmy do Holandii z myślą o odwiedzeniu najważniejszych muzeów oraz placówek możemy rozważyć zakup specjalnej karty muzealnej - Museumkaart. W wersji anonimowej karta ważna jest 30 dni, w trakcie których możemy dowolną ilość razy odwiedzać każdą z placówek znajdujących się w ofercie.

Koszt karty to 64,90€ dla osoby dorosłej i 32,45€ dla osób do 18 roku życia. Dla przykładu, chcąc odwiedzić trzy ważne muzea w Amsterdamie:

 • Muzeum Narodowe Rijksmuseum - 20,00€
 • Muzeum Van Gogha - 19€
 • Muzeum Morskie Het Scheepvaartmuseum - 16,50€

Musimy wydać aż 55,50€, czyli niemal tyle ile kosztuje karta muzealna. Jeśli zostajemy w Amsterdamie dłużej, karta na pewno nam się opłaci. Na karcie znajduje się również wiele innych placówek na terenie całej Holandii.

Więcej: Museumkaart - karta muzealna w Holandii umożliwiająca wejście do ponad 400 placówek

Karta I AMSTERDAM CITY CARD

Karta turystyczna w Amsterdamie jest droższą opcją niż karta muzealna i działa w inny sposób. Kupując kartę możemy wykorzystać ją w ciągu 24-, 48-, 72- lub 96- godzin. Inną różnicą jest to, że w ramach karty skorzystamy m.in. z rejsu po kanałach czy wejdziemy do muzeów prywatnych nie będących w ofercie Museumkaart. W ramach karty możemy korzystać z komunikacji publicznej.

Przed zakupem powinniśmy dobrze policzyć, czy karta będzie dla nas opłacalna.

Kartę możemy zakupić w centrum informacyjnym I amsterdam Visitor Centre znajdującym się tuż obok głównego dworca kolejowego, od strony ulicy De Ruijterkade (jest to strona przeciwna od centrum miasta).

Więcej: Recenzja karty I AMSTERDAM CITY CARD - ceny, atrakcje, informacje praktyczne.

!Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam
Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam

Bezpieczeństwo

Amsterdam uważany jest za miasto bezpieczne. W różnych rankingach pojawia się na szczycie najbezpieczniejszych miast w Europie. Historyczne centrum uchodzi za bardzo bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zachować typowych środków ostrożności.

Na co uważać podczas odwiedzin Amsterdamu?

Nocne spacery w okolicy ulic imprezowych oraz parków

Jeśli nie musimy, lepiej omijać ulice blisko skupisk barów oraz parki późnym wieczorem lub w nocy, szczególnie w weekendy. Amsterdam uchodzi za miasto bezpieczne, nigdy jednak nie wiadomo kogo możemy spotkać lub jaką grupę możemy trafić.

Dzielnica czerwonych latarni

Umiejscowienie dzielnicy wydaje się być mocno niefortunne. Wychodząc na tyły Starego Kościoła niemal od razu trafiamy na szyby, za którymi panie prezentują swoje wdzięki. Jeśli wybieramy się z dziećmi, powinniśmy dobrze sprawdzić przebieg dzielnicy.

Pamiętajmy, że nie wolno robić zdjęć na terenie dzielnicy czerwonych latarni. Dotyczy to szyb oraz klientów. Zdarza się, że aparaty są zabierane i wyrzucane na ziemię lub do kanału.

Kanały

Kanały w Amsterdamie nie są w większości miejsc w żaden sposób odgrodzone od dróg czy chodników. Warto uważać, szczególnie po zmroku, żeby nie wpaść do jednego z nich.

Uliczni dilerzy

Jeśli chcielibyśmy skosztować miękkich narkotyków powinniśmy wybrać się do jednego z oficjalnych coffee shopów. Nie kupujmy nic od ulicznych dilerów. Po pierwsze nie znamy pochodzenia ich specyfików, po drugie wspieramy tym ich nielegalną działalność.

Kieszonkowcy

Jak w każdym mieście turystycznym, tak i w Amsterdamie, powinniśmy uważać na kieszonkowców. Dotyczy to szczególnie środków komunikacji publicznej, dworca oraz zatłoczonych uliczek.


Reklama