Podróże po Europie

Amsterdam - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik po mieście.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2023

Amsterdam to stolica Holandii, miejsce narodzin giełdy papierów wartościowych oraz kolebka liberalizmu. Miasto słynie ze swoich kanałów, urokliwych kamieniczek i swobodnego podejścia do życia. Do tego wręcz kipi historią. Spacerując po historycznym centrum raz po raz natrafimy na wspaniałą fasadę zabytkowego budynku lub inny ślad po złotym wieku w dziejach miasta.

Do największych atrakcji Amsterdamu nie zaliczają się jednak tylko zabytki - miasto może pochwalić się również bogatą ofertą muzealną i kulturalną.

Mimo że Amsterdam posiada status stolicy Holandii, to nie w nim, a w niedalekiej Hadze znajdują się siedziby rządowe i królewskie oraz placówki innych państw.

Wybierasz się do Amsterdamu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Amsterdamie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Wprowadzenie do historii miasta

Amsterdam jest miastem "stosunkowo" młodym - do momentu otrzymania praw miejskich około 1300 roku był niewielką osadą rybacką zajmującą bagniste tereny u ujścia rzeki Amstel do zatoki IJ. Szybko jednak zaczął zyskiwać na znaczeniu, na co wpływ miały dwa czynniki - handel oraz religia.

Dzięki wynalezieniu nowych technik połowu dalekomorskiego oraz przechowywania śledzi miasto stało się europejskim centrum handlu tymi rybami, które wysyłano do krajów nadbałtyckich (do dziś śledzie stanowią ulubioną przekąskę mieszkańców - zakupimy je w licznych budkach w mieście). Nie mniejszym czynnikiem rozwojowym był fakt, że w 1345 roku w mieście miał wydarzyć się cud eucharystyczny, który sprawił, że niewielkie miasto stało się jednym z najważniejszych celów chrześcijańskich pątników.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść. W XVI wieku Amsterdam przeszedł na protestantyzm oraz wywalczył niezależność od Hiszpanów. Do miasta zaczęli przybywać patrycjusze z innych miast, w tym ze zniszczonej przez Hiszpanów Antwerpii, a także wypędzeni z Półwyspu Iberyjskiego Żydzi sefardyjscy. Rozpoczął się trwający około stu lat "złoty wiek", podczas którego w wolnym od władzy monarszej i kościelnej Amsterdamie kwitł handel oraz wolna wymiana myśli - istniało tu najwięcej drukarni oraz bibliotek, prowadzono odważne badania naukowe i toczono dysputy filozoficzne.

Motorem napędowym rozwoju byłą założona w Amsterdamie Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (w skrócie VOC), będąca de facto pierwszą i największą w historii korporacją świata. Posiadała ona monopol na działalność kolonialną na terenie Azji, utrzymywała własne wojsko i wznosiła swoje faktorie (przedstawicielstwa), które wyglądały bardziej jak forty niż placówki handlowe.

W XVII stuleciu Amsterdam był najważniejszym miastem Europy. W tym czasie powstały słynne kanały, kamienice, kościoły, a także podziwiane obrazy Rembrandta. Jednak równie szybko jak młoda republika urosła do miana ekonomicznej i militarnej potęgi, tak szybko została stłamszona przez większych rywali - już od końca XVII wieku rozpoczął się spadek znaczenia Amsterdamu, który nigdy już nie odzyskał utraconego statusu.

Jak zwiedzać Amsterdam?

Z perspektywy turysty holenderska stolica jest miastem przyjemnym i prostym do zwiedzania. Najwięcej atrakcji Amsterdamu znajduje się w obrębie historycznego centrum lub w jego najbliższej okolicy, więc do większość miejsc dojdziemy pieszo (taka forma zwiedzania wydaje się nam zresztą najprzyjemniejsza).

Po centrum możemy również bez problemu poruszać się komunikacją miejską lub rowerem. Do amsterdamskich atrakcji poza centrum dojedziemy jednym z kilku dostępnych środków transportu publicznego.

W przypadku planów aktywnego zwiedzania Amsterdamu możemy zapoznać się z kartami turystycznymi. Do wyboru mamy m.in.:

  • I Amsterdam City Card - zapewnia ona darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej i wstęp do wielu atrakcji,
  • Go City Amsterdam - oferuje wyłącznie darmowe korzystanie z wybranych atrakcji i muzeów. Jej cena jest niższa niż I Amsterdam City Card, ale jednocześnie jej oferta atrakcji jest znacznie skromniejsza.
Za komunikację miejską w Amsterdamie odpowiada firma GVB. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Amsterdamie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Zwiedzanie Amsterdamu - dworzec kolejowy Amsterdam Centraal

Większość turystów swoją przygodę ze stolicą Holandii rozpoczyna od dworca kolejowego Amsterdam Centraal. Ten wzniesiony na sztucznych wyspach neogotycki gmach bez wątpienia należy do ciekawszych europejskich stacji kolejowych. Mieszkańcy Amsterdamu nie byli jednak nazbyt radzi z powodu jego powstania (budowę dworca wymusiły władze centralne w Hadze), gdyż stanął on w miejscu dawnego portu, i symbolicznie odciął historyczne stare miasto od morza.

Opuszczając więc budynek dworca staniemy w miejscu, gdzie w XVII wieku znajdowało się światowe centrum handlu morskiego. Po północnej stronie dworca przepływa rzeka IJ (czytamy ej) - dawniej miała ona formę zatoki, i w czasie amsterdamskiego złotego wieku bezustannie wypełniał ją "las masztów".

Na terenie dworca znajduje się punkt informacji turystycznej I amsterdam Visitor Centre, który znajduje się po północnej (tylnej) stronie dworca (adres: De Ruijterkade 28, musimy kierować się w kierunku przeciwnym od centrum miasta). Na dworcu działa również punkt informacji firmy GVB odpowiedzialnej za transport publiczny.

Co warto zobaczyć w Amsterdamie? Największe atrakcje i zabytki

W naszym przewodniku przygotowaliśmy subiektywne zestawienie największych atrakcji Amsterdamu. Rozpoczniemy od najstarszej części miasta, a następnie przedstawimy: najważniejsze muzea, ciekawe miejsca położone dalej od centrum, atrakcje poza utartym szlakiem, spacer śladami Rembrandta oraz pomysły na wypad poza miasto. W ostatniej części naszego artykułu znajdziecie wskazówki praktyczne na temat zwiedzania Amsterdamu.

Nawet w okresie największego rozwoju Amsterdam pozostawał stosunkowo niewielkim miastem. Składało się na niego średniowieczne centrum z placem Dam oraz otaczające je półpierścienie kanałów powstałe w XVII wieku.

Średniowieczne miasto rozdzielała na dwie części rzeka Amstel. Obszar po jej wschodniej stronie określany był Starą Stroną (Oude Zijde), a część zachodnią nazywano Nową Stroną (Nieuwe Zijde). Ciekawostką jest fakt, że nazwy te nie wskazywały obszaru starszego, a odnosiły się do istniejących na ich terenie kościołów parafialnych. Nowy Kościół (De Nieuwe Kerk) został zbudowany jako drugi, gdy Stary Kościół (Oude Kerk) nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych.

Po "starej" stronie znajduje się m.in. dzielnica De Wallen (z dzielnicą czerwonych latarnii), a po stronie "nowej" ulica handlowa Nieuwendijk oraz Pałac Królewski (Koninklijk Paleis).

Największe atrakcje Amsterdamu - spacer i rejsy kanałami!

Nie można opisywać Amsterdamu nie wspominając o jego niesamowitych kanałach wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pierwsze z nich istniały już w okresie średniowiecza, ale najbardziej znane są słynne koncentryczne półpierścienie wykopane w XVII stuleciu (wyłącznie siłą ludzkich rąk), które otoczyły dotychczasowe centrum miasta.

Amsterdam podczas spaceru - widok na kanały
Amsterdam podczas spaceru - widok na kanały

Kanały miały wymiar czysto praktyczny i umożliwiały bezpośredni transport towarów z portów do magazynów, które mieściły się w prywatnych domach amsterdamskich kupców. Parcele przy kanałach wykupywali zazwyczaj bogatsi mieszkańcy, więc stojące tam kamienice są swoistym muzeum architektury mieszczańskiej.

Kanały najlepiej zwiedzać spacerując wzdłuż nich. W przeciwieństwie do Wenecji tu pomyślano o przestrzeni pomiędzy domami a wodą. Półkolisty kształt części kanałów może początkowo powodować lekki zawrót głowy i brak orientacji, ale po lepszym ich poznaniu powinniśmy zacząć czuć się w Amsterdamie niczym ryba w wodzie.

Alternatywą do spaceru jest trwający około godziny rejs kanałami. Rejsy obsługuje kilka firm. Wszystkie mają podobne ceny, ale różnią się trasą oraz innymi szczegółami np. dostępnością języka polskiego w przewodniku audio.

Jeśli chcemy wybrać się w taki rejs możemy udać się na przystań naprzeciwko dworca głównego (wzdłuż ulicy Prins Hendrikkade) lub na przystań przy ulicy Damrak (przy kanale o tej samej nazwie).

Wydaje się nam jednak, że rejs ma sens tylko w przypadku dobrej pogody, gdy możemy swobodnie otworzyć okno i podziwiać miasto. Widok deszczowego lub zamglonego Amsterdamu zza wysłużonej szyby nie każdemu przypadnie do gustu.

Co warto zobaczyć w Amsterdamie? Zabytkowe kamienice!

Kamienice są kolejnym symbolem Amsterdamu. Podzielone one były na dwa obszary - prywatny oraz ogólnodostępny. Na parterze znajdowało się zazwyczaj biuro lub sklep, w którym przyjmowano interesantów. Piwnice wykorzystywano jako pracownie. Pomieszczenia na piętrach przeznaczone były dla rodziny oraz ewentualnie na magazyny.

Każdy z domów jest inny, choć mają ze sobą wiele wspólnych cech:

  • krzywizna - łatwo zauważyć, że część zabytkowych domów jest lekko przechylona. Amsterdam powstał na bagnistym terenie, więc zanim rozpoczęto stawianie domu musiano stworzyć fundament, za który służyło kilkadziesiąt wysokich drewnianych belek wbijanych w ziemię. Z czasem belki te zaczęły się mocniej osadzać, powodując przechylanie budowli.
  • drewniana belka z hakiem - praktycznie wszystkie domy posiadają na szczycie drewniane belki z hakami - dawniej wykorzystywano je do wciągania towarów na wyższe piętra, gdyż schody w amsterdamskich domach były wąskie (o czym przekonacie się wybierając nocleg w historycznym budynku). Obecnie mieszkańcy korzystają z nich przy wznoszeniu większych gabarytowo mebli.
  • okiennice na piętrach - część domów posiada drewniane okiennice na wyższych piętrach - w wielu przypadkach wskazują one na fakt, że dawniej mieściły się tam magazyny.
  • wąskość - domy są z reguły wąskie, ponieważ były one przeznaczone dla zaledwie jednej rodziny oraz ich małej służby. Można pokusić się nawet o twierdzenie, ze w XVII-wiecznym Amsterdamie narodziła się idea domu przeznaczonego dla zaledwie jednego pokolenia.
  • ozdobne szczyty - znakiem rozpoznawczym amsterdamskich kamienic są schodkowe (choć nie tylko) szczyty, będące ich podstawowym elementem dekoracyjnym. W różnych okresach inne szczyty były w modzie, więc występuje mnogość ich typów.

Plac Dam oraz Pałac Królewski

Historia Amsterdamu rozpoczęła się od utworzenia tamy na rzece Amstel. Od niej zresztą wywodzi się dzisiejsza nazwa miasta, które początkowo nazywano Amstelredam, czyli tamą na rzece Amstel. Z czasem w miejscu tamy powstał najważniejszy plac miejski, przy którym stały dwie najważniejsze budowle: ratusz oraz budynek wagi, gdzie rozładowano i ważono przywożone do miasta towary (dziś niestety nie ma już po nim śladu).

Spacerując po okolicy możemy zastanawiać się, gdzie podziała się rzeka Amstel. Aż do XIX wieku przepływała ona przez samo centrum miasta i dochodziła aż do placu Dam. Z czasem zdecydowano jednak o jej przykryciu - dziś w miejscu jej przebiegu ciągnie się ulica Damrak. Od strony południowej nad rzeką powstała ulica Rokin.

Plac Dam do dziś jest najważniejszym z placów Amsterdamu - odbywają się tu ważne wydarzenia i stanowi on punkt spotkań mieszkańców. Najważniejszym zabytkiem przy placu jest Pałac Królewski (Koninklijk Paleis). Budynek powstał w XVII wieku podczas holenderskiego złotego wieku jako ratusz miejski. Dopiero na początku XIX wieku w pałacu zamieszkał Ludwik Napoleon Bonaparte - król Holandii z nadania brata, Napoleona Bonaparte. Po okresie panowania Napoleona pałac został siedzibą nowej holenderskiej monarchii.

Pałac jest możliwy do zwiedzenia w trakcie samodzielnej wycieczki. Zwiedzanie rozpoczynamy od wielkiej hali. Jej ozdobą jest 6-metrowa rzeźba Atlasa trzymającego kulę ziemską na ramionach. Rzeźba ta nawiązywała do holenderskiej ekspansji. Oprócz Atlasa w hali zobaczymy jeszcze kilka elementów nawiązujących do zdobyczy morskich, w tym dwie mapy na podłodze.

Amsterdam, Pałac Królewski - rzeźba Atlasa trzymającego kule ziemską
Amsterdam, Pałac Królewski - rzeźba Atlasa trzymającego kule ziemską

Nowy Kościół i inne atrakcje Amsterdamu w okolicy Placu Dam

Przy placu Dam stoi również Nieuwe Kerk, czyli Nowy Kościół, który wykorzystywany jest przez holenderską monarchię w trakcie oficjalnych ceremonii. Początki świątyni sięgają 1408 roku, ale z powodu licznych pożarów oraz zmian w okresie reformacji niewiele zostało w niej oryginalnych dekoracji. Z najciekawszych zabytków przetrwały:

  • olbrzymie mauzoleum admirała Michiela de Ruyter, który zasłynął jako bohater wojen z Anglikami (jednym z jego największych sukcesów było zniszczenia floty angielskiej na jej własnym terytorium) i został pochowany w kościele,
  • pięknie zdobiona brama prowadzącą do chóru,
  • ambona.

Zwiedzanie Nowego Kościoła

Obecnie kościół wykorzystywany jest do organizacji wystaw. Żeby go zwiedzić, musimy zakupić bilet na aktualną wystawę czasową.

Czy warto wchodzić do środka? Naszym zdaniem tak, ale tylko jeśli macie kartę turystyczną lub jesteście zainteresowani tematyką wystawy. W innym przypadku możecie czuć lekki zawód.

Na tyłach Pałacu Królewskiego stoi centrum handlowe Magna Plaza. Kompleks mieści się w neogotyckim budynku należącym w przeszłości do poczty głównej. Warto zajrzeć tam na chwilę i zobaczyć bogate zdobienia, w tym olbrzymi żyrandol.

Fasada budynku Magna Plaza
Fasada budynku Magna Plaza

Po wschodniej stronie placu od 1956 roku stoi pomnik na część poległych II wojnie światowej oraz późniejszych konfliktach zbrojnych.

Oude Kerk (Stary Kościół) - świetny punkt widokowy na historyczne stare miasto

Pochodzący z początków XIV wieku Stary Kościół jest najstarszym budynkiem w mieście, choć jego obecny wygląd jest efektem XVI-wiecznej przebudowy. Obecnie wnętrze świątyni wykorzystywane jest jako obszar wystawowy.

Patrząc przez pryzmat sztuki sakralnej w Starym Kościele jest niewiele do zobaczenia. W Holandii dominującym wyznaniem był kalwinizm, który z założenia jest przeciwny obrazom i rzeźbom ozdabiającym kościoły. Podczas wizyty w oczy rzuca się przede wszystkim drewniany sufit oraz możliwość zajrzenia do bocznych pomieszczeń.

Warto jednak rozważyć wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem na położony na wysokości około 30 m taras widokowy, który znajduje się na kościelnej wieży (hol. Oudekerkstoren). Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Punkty widokowe w Amsterdamie

De Wallen - dzielnica czerwonych latarni oraz licznych zabytków

De Wallen to jeden z najstarszych obszarów w mieście, który współcześnie kojarzony jest przede wszystkim jako największa z kilku dzielnic czerwonych latarni (hol. Rosse Buurt). Jego najważniejszy zabytek stanowi otoczony placem Oudekerksplein wspomniany w poprzednim punkcie Stary Kościół, bezpośrednio za którym rozpoczyna się dzielnica rozpusty.

My mamy co do tego obszaru mieszane uczucia, które podzielają chyba władze Amsterdamu, planujące przeniesienie dzielnicy czerwonych latarni poza historyczne centrum (przeciwko czemu protestują organizacje zszerzające "seksworkerki").

Właściwie odejmując widok "skromnie" ubranych kobiet widocznych zza szyb (szczęśliwie prawo zabrania oferowania usług seksualnych bezpośrednio na ulicy) jest to typowy obszar turystyczny. Spotkamy tu ludzi w każdym wieku, młodszych i starszych, z których większość przybyła raczej z ciekawości niż w poszukiwaniu cielesnych uciech. Znajdziemy tu puby, coffee shopy czy Muzeum Prostytucji (Red Light Secrets). Pamiętajmy, żeby na miejscu nie robić zdjęć.

Co warto zobaczyć w Amsterdamie na terenie dzielnicy De Wallen?

  • Het Kleinste Huis (adres: Oude Hoogstraat 22) - filigranowy budynek z 1738 roku i najmniejszy dom w Amsterdamie. Dziś działa w nim sklep. Warto podejść i zobaczyć jego fasadę.
  • Oost-Indisch Huis (adres: Kloveniersburgwal 48) - tuż obok najmniejszego domu stoi znacznie większy gmach - dawna siedziba potężnej Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
  • Het Wapen van Riga (pol. Ręce Rygi, adres: Oudezijds Armsteeg 35) - jeden z ciekawszych architektonicznie budynków w starej części miasta będący przykładem holenderskiego renesansu. Warto zwrócić uwagę na okiennicę, przez które możemy domniemywać, że dawniej piętra wykorzystywano jako magazyny.
  • Apteka Jacob Hooy & Co (adres: Kloveniersburgwal 12) - historyczna apteka. W środku zobaczymy zabytkowe wnętrze oraz naczynia, w tym słoiki czy pojemniki. Warto zajrzeć do środka.
Amsterdam, wnętrze apteki Jacob Hooy & Co
Amsterdam, wnętrze apteki Jacob Hooy & Co

Budynek Wagi i inne relikty średniowiecznych fortyfikacji

Średniowieczny Amsterdam otoczony był murami obronnymi, z których do naszych czasów niewiele przetrwało. Najważniejszymi pozostałościami są dawna brama miejska św. Antoniego zamieniona na budynek wagi miejskiej (De Waag) oraz wieża obronna Schreierstoren. Co ciekawe, nazwa opisywanej wcześniej dzielnicy czerwonych latarni De Wallen wywodzi się od słowa oznaczającego "mur" i nawiązuje do fortyfikacji otaczającej dzielnicę.

Budynek wagi, przez który przechodziły wszystkie produkty sprowadzane do Amsterdamu, stoi na placu Nieuwmarkt. Dziś we wnętrzu zabytku działa restauracja. W dawnych czasach górne piętro należało do cechu chirurgów, którzy każdego roku organizowali w nim publiczne sekcje zwłok. To właśnie tu powstało słynne dzieło Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa - co ciekawe była to scena pozowana, a malowidło miało być świadectwem otwartości Amsterdamu. Niestety, obrazu tego nie zobaczymy w stolicy Holandii - znajduje się on w Hadze, w galerii Mauritshuis.

Na północ od placu Nieuwmarkt rozpoczyna się amsterdamski Chinatown, czyli obszar tradycyjnie zamieszkany przez mniejszość azjatycką. Kierując się stamtąd na północ dojdziemy do kolejnego reliktu średniowiecznych fortyfikacji - wieży Schreiertower zamienionej na kawiarnię. Co warte odnotowania - właśnie stąd wyruszały statki wypływające w świat, i to tu przychodzili mieszkańcy żeby pożegnać swoich bliskich wypływających w morze.

Amsterdam - atrakcje kulturalne i muzea

Amsterdam to nie tylko zabytkowa architektura, ale również wspaniałe muzea. Kilka z najważniejszych galerii sztuki zgrupowana jest wokół Museumplein, czyli specjalnie zaprojektowanego obszaru muzealnego. W kolejnych punktach przedstawiliśmy subiektywną listę naszych ulubionych amsterdamskich muzeów, które szczególnie polecamy Wam odwiedzić.

Uwaga! Wiele z najważniejszych amsterdamskich muzeów wymaga zakupu biletu lub rezerwacji miejsca online (czasem na konkretną godzinę!) Dotyczy to także turystów korzystających z kart turystycznych oraz biletów darmowych (np. dla dzieci). Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z zasadami placówek, które planujemy odwiedzić.

Sprawdźmy też jak wygląda dostępność biletów - ponieważ nie zawsze udaje się je kupić z dnia na dzień.

Rijksmuseum - największe skarby holenderskiego złotego wieku

Ozdobą Museumplein jest gmach Rijksmuseum, czyli holenderskiego muzeum narodowego. Monumentalny budynek zaprojektowany został przez architekta Pierre Cuypersa (spod jego projektu wyszedł też dworzec centralny). Budowa kompleksu zakończyła się w 1885 roku.

Liczba eksponatów w Rijksmuseum jest imponująca i liczona w tysiącach. Jeśli chcielibyśmy obejrzeć je w spokoju to na wizytę powinniśmy zaplanować przynajmniej 2-3 godziny. Najlepiej przyjść rano od razu na otwarcie i udać się od razu do głównej sali z malarstwem, żeby móc w spokoju obejrzeć słynny obraz Straż Nocna pędzla Rembrandta. Warto też poświęcić chwilę na "Mleczarkę" Jana Vermeera, która jest świadectwem, że pracowitość i skromność były nad wyraz cenionymi cechami w trakcie holenderskiego złotego wieku.

Straż Nocna Rembrandta stanowiła najważniejsze dzieło, wokół którego zaczęto tworzyć kolekcję muzeum. Co jednak ciekawe - nazwa obrazu została nadana mu dopiero w XIX wieku, ponieważ w tamtym czasie był strasznie zakurzony i zaciemniony. Rembrandt namalował go jednak na zamówienie brygady strzelców (lokalnej straży obywatelskiej) i uwiecznił jej członków w trakcie wymarszu na służbę.

Krytycy sztuki podziwiają Rembrandta za stworzenie wizjonerskiego portretu przedstawiającego postacie w ruchu, ale malowidło to ma również wartość historyczną - pokazuje, że społeczeństwo republikańskiego Amsterdamu potrafiło samo zadbać o swoją ochronę, i nie potrzebowało do tego wojsk najemnych monarchii. Pierwotnie obraz był większy, ale w trakcie przenosin do ratusza znacznie go ucięto.

Straż Nocna, Rembrandt, Rijksmuseum w Amsterdamie
Straż Nocna, Rembrandt, Rijksmuseum w Amsterdamie

Oprócz obrazów w muzeum znajdziemy inne eksponaty, w tym porcelanę, wystrój wnętrz czy inne eksponaty związane z Holandią i jej złotym wiekiem. Będąc na miejscu nie przegapmy pięknej biblioteki. Możemy wejść na jej górny taras widokowy i podziwiać oryginalną konstrukcje.

Muzeum van Gogha

Muzeum van Gogha to galeria sztuki w całości poświęcona sztuce oraz życiu słynnego holenderskiego malarza. Oprócz obrazów jego autorstwa eksponowane są w nim dzieła innych bliskich mu stylem malarzy epoki, jego listy czy szkice.

Do skarbów kolekcji należą m.in.: Słoneczniki, autoportret oraz Sypialnia. Wszystkie prace będące w posiadaniu muzeum (wraz z informacją o ich aktualnej dostępności) znajdziecie na tej stronie.

Wskazówka praktyczna - bardzo ważne!

Muzeum van Gogha należy do najbardziej popularnych atrakcji w Amsterdamie. W trakcie ostatniej aktualizacji naszego artykułu bilety były dostępne wyłącznie online - więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

Stedelijk

Amsterdamskie muzeum sztuki współczesnej uważane jest za jedną z najważniejszych placówek tego typu na świecie - powinniśmy jednak lubić ten typ sztuki, żeby w pełni je docenić. Co jednak warte podkreślenia - była to pierwsza instytucja, która zorganizowała wystawę obrazów Van Gogha.

Dom Anne Frank oraz inne ciekawe miejsca w dzielnicy Joordan

Sąsiadująca od zachodu z historycznym centrum dzielnica Jordaan należy do najbardziej urokliwych zakątków Amsterdamu. Ta niegdysiejsza dzielnica ludzi pracy i emigrantów w ostatnich latach stała się modnym zagłębiem knajp słynącym z przyjemnej, nieco sennej, atmosfery.

Największą atrakcją turystyczną dzielnicy jest muzeum Anne Frank (adres: Prinsengracht 263-267). Anne Frank była żydowską dziewczynką ukrywającą się w trakcie II wojny światowej wraz z ojcem Ottonem oraz sześcioma innymi osobami za ścianami oficyny mieszczącej się na tyłach jednej kamienic. Cała grupa przebywała tam blisko 2 lata, ale niestety została zdemaskowana przez donosiciela i odkryta. Po złapaniu przewieziono ich do obozów, gdzie wszyscy oprócz ojca Anne zostali zgładzeni.

O Anne Frank zrobiło się głośno z powodu prowadzonych przez nią dzienników, które zapełniała podczas przebywania w ukryciu. Pokazują one jej tragiczną codzienność oraz dorastanie w warunkach ciągłego terroru. Są też wyrzutem sumienia społeczeństwa holenderskiego, które w godzinie próby nie sprostało głoszonym przez siebie liberalnym ideałom.

Dom przy którym cała grupa się ukrywała został zamieniony na muzeum. Placówka otwarta jest codziennie. Podczas ostatniej aktualizacji naszego przewodnika bilety można było zakupić wyłącznie online na oficjalnej stronie muzeum. Dotyczy to również sytuacji, gdy chcemy skorzystać z karty turystycznej i mamy darmowy wstęp.

Rezerwując bilet musimy wybrać konkretne okno czasowe. Muzeum Anne Frank należy do najbardziej obleganych miejsc w Amsterdamie i nie zawsze dostaniemy bilety na chwilę przed wizytą. Zasada jest taka, że w pierwszy wtorek każdego miesiąca w systemie sprzedażowym pojawiają się bilety na kolejny miesiąc i wtedy najlepiej je zarezerwować.

Podczas zwiedzania najpierw obejrzymy film przybliżający historię, a następnie możemy wejść do pomieszczeń.

Obok muzeum Anne Frank stoi kościół Westerkerk. Świątynia w środku nie imponuje (jak przystało na kościoły kalwińskie), warto jednak rzucić do niej okiem, gdyż w kościele pochowany został Rembrandt van Rijn (choć nie wiadomo dokładnie, w którym miejscu). Na jednej ze ścian powieszono tablicę pamiątkową. Wejście jest darmowe. Kościół słynie też ze swojej wieży Westertoren - niestety, podczas ostatniej aktualizacji naszego przewodnika była ona zamknięta z powodu renowacji.

Amsterdam, Westerkerk - tablica pamiątkowa Rembrandta
Amsterdam, Westerkerk - tablica pamiątkowa Rembrandta

Na tyłach kościoła odsłonięto pomnik poświęcony osobom homoseksualnym zgładzonym i represjonowanym w trakcie wojny.

Idąc wgłąb dzielnicy możemy trafić na plac Noordermarkt. W poniedziałki oraz soboty odbywają się tu targi. W poniedziałek targ staroci, a w sobotę targ produktów organicznych. Dokładne godziny sprawdzicie na oficjalnej stronie

Jeśli chcielibyśmy usiąść i napić się piwa lub herbaty możemy rozważyć wizytę w jednym z dwóch miejsc

  • Cafe Papeneiland (adres: Prinsengracht 2) - legendarna knajpka wśród miejscowych. W środku napijemy się piwa, wina lub herbaty, a także zjemy pyszny jabłecznik własnej roboty. W środku na jednej ze ścian zobaczymy kilka zabytkowych dekoracji.
  • Café Brandon (adres: Keizersgracht 157) - z zewnątrz zwykły mały bar. W środku z kolei zachwyca pomieszczenie w stylu retro z wystrojem takim, w jakim przesiadywali dawni mieszkańcy.
Cafe Brandon - Amsterdam
Cafe Brandon - Amsterdam

Muzeum Morskie oraz Muzeum Nauki NEMO

Trochę dalej od centrum, na końcu ulicy Prins Hendrikkade, odnajdziemy dwie warte uwagi placówki - Muzeum Morskie (Het Scheepvaartmuseum) oraz Muzeum Nauki NEMO.

Muzeum Morskie jest jednym z najciekawszych muzeów tego typu w całej Europie. Utworzono je w historycznych magazynach. W środku zobaczymy eksponaty związane z eksploracją mórz i oceanów, jak również historyczne mapy, obrazy o tematyce morskiej, atlasy, a nawet królewską łódź z XIX wieku. Do muzeum przynależy zacumowana obok replika statku "Amsterdam" z 1749 roku, którym transportowała towary Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. Oryginalna jednostka rozbiła się przy południowym wybrzeżu Anglii niedaleko Hastings.

Osoby zainteresowane morzem mogą spędzić w muzeum nawet 2-3 godziny.

Jeden z eksponatów w Muzeum Morskim w Amsterdamie
Jeden z eksponatów w Muzeum Morskim w Amsterdamie

Sąsiadujące z nim Muzeum Nauki NEMO należy najnowocześniejszych muzeów w mieście. Już sam budynek wyróżnia się z oddali, gdyż jego kształt przypomina łódź. Atrakcja ta jednak może bardziej przypaść do gustu młodszym odwiedzającym, a na pewno łatwiej się ją zwiedza wraz z młodszymi pociechami.

Przed Muzeum NEMO wzdłuż nabrzeża zacumowanych jest 20 historycznych statków w ramach Museumhaven. Zobaczymy tam przede wszystkim jednostki wykorzystywane do pracy w poprzednim wieku.

Na dachu Muzeum Nauki NEMO znajduje się ogólnodostępny taras będący przyjemnym punktem widokowym na panoramę Amsterdamu. Żeby na niego wejśc nie musimy kupować biletu wstępu do muzeum.

Heineken Experience

Do naszych ulubionych atrakcji Amsterdamu należy Heineken Experience, czyli nowoczesne muzeum utworzone w budynku historycznego browaru Heineken. W środku poznamy dzieje marki oraz historię samego gmachu, dowiemy się w jaki sposób warzone jest piwo i przejdziemy przez nowoczesne sale z multimedialną rozrywką. Na końcu zwiedzania możemy wejść na taras widokowy i napić się piwa patrząc na dachy amsterdamskich budynków.

W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika bilety do Heineken Experience trzeba było rezerwować online i wybrać okno czasowe naszej wizyty.

Heineken Experience w Amsterdamie
Heineken Experience w Amsterdamie

Beginaż przy placu Spui i najstarszy dom mieszkalny w Amsterdamie

Po przedstawieniu naszych ulubionych amsterdamskich muzeów czas wrócić do innych ciekawych miejsc. Wartym uwagi punktem historycznego centrum jest podłużny plac Spui oraz jego najbliższa okolica. Do momentu wykopania kanału Singel w miejscu placu Spui znajdowała się woda. Dopiero po zbudowaniu kanału teren został zakopany, co umożliwiło wytyczenie popularnego placu.

W każdy piątek od 10:00 do 18:00 na placu Spui odbywa się targ książek. Każdego tygodnia wystawia się tu ponad 20 sprzedawców. Oprócz starych książek (także w języku angielskim) zakupimy tu chociażby historyczne mapy czy plakaty.

Beginaż w Amsterdamie
Beginaż w Amsterdamie

Z placu Spui wejdziemy na jeden z ukrytych skarbów Amsterdamu - beginaż. Beginaże były kompleksami składającymi się z budynków mieszkalnych oraz kościoła i często szpitala. Zamieszkiwały je beginki. Można skrótowo powiedzieć, że były to świeckie klasztory. Beginaże spotkamy na terenie Belgii, Francji i Holandii.

Nie wiadomo od kiedy beginaż w Amsterdamie był zamieszkany. Prawdopodobnie przynajmniej od połowy XIV wieku. Warto zajrzeć na spokojny dziedziniec, jakże inny od reszty miasta. Będąc na miejscu możemy rzucić okiem do kościoła katolickiego znajdującego się w rzędzie budynków. Świątynia otwarta jest codziennie. Na środku dziedzińca znajduje się również kościół protestancki. Pamiętajmy, że beginaż jest wciąż zamieszkany. Zachowujmy się cicho i szanujmy prywatność mieszkanek.

Na terenie beginaża warto zwrócić uwagę na dom z czarną drewnianą fasadą - Houten Huis. Jest to najstarszy istniejący dom mieszkalny w Amsterdamie. Wybudowano go około 1420 roku.

Amsterdam - średniowieczne miasto klasztorów

Beginaż jest ostatnim reliktem średniowiecznego Amsterdamu sprzed reformacji. Dziś niełatwo uwierzyć, ale Amsterdam był jednym z najbardziej katolickich miast Europy. Było to efektem zdarzenia z 15 marca 1345 roku, kiedy w domu przy ulicy Kalverstraat jeden z chorych mieszkańców przyjął hostię, żeby po jakimś czasie "zwrócić" ją w stanie nienaruszonym. Zgodnie z panującym zwyczajem wrzucono ją do ognia, i podobno nie chciała spłonąć.

Uznano to za cud eucharystyczny, który przyciągał do miasta tłumy pielgrzymów oraz doprowadził do powstania licznych klasztorów - w sumie w granicach średniowiecznych murów mogło istnieć do 20 kompleksów klasztornych (w jednym z nich przez jakiś czas przebywał sam Erazm z Rotterdamu).

Wszystko zmieniło się wraz z reformacją, po której klasztory i kościoły burzono, żeby zrobić miejsce na domy mieszkalne lub inne budynki użyteczności publicznej. Beginaż szczęśliwie przetrwał tę zawieruchę.

Stadion Ajaksu Amsterdam, dumy miasta

Każdemu sympatykowi piłki nożnej Amsterdam kojarzy się ze słynnym Ajaksem. Na co dzień klub ten swoje mecze domowe rozgrywa na nowoczesnym obiekcie Johan Cruijff Arena (dawniej Amsterdam ArenA), który jest możliwy do zwiedzenia w trakcie wycieczek z przewodnikiem odbywających się w języku angielskim. W trakcie wycieczki odwiedzimy szatnię, wejdziemy na trybuny i zobaczymy jak słynna arena wygląda od środka.

W trakcie zwiedzania stadionu Ajaksu Amsterdam
W trakcie zwiedzania stadionu Ajaksu Amsterdam

Ulica Zeedijk - w poszukiwaniu ducha portowego Amsterdamu

Północna część ulicy Zeedijk jest jednym z nielicznym miejsc, gdzie możemy jeszcze poczuć klimat portowego Amsterdamu. Ulica ta odchodziła wprost od portu i pełna była barów oraz innych przybytków, w których swój wolny czas spędzali marynarze.

Do naszych czasów przetrwało tu kilka lokali z tradycyjnym wystrojem, gdzie napijemy się piwa lub skosztujemy lokalnego ginu Jenever, który jest protoplastą swojego brytyjskiego odpowiednika. My z naszej strony możemy polecić bar 't Aepjen. Wiele miłych chwil spędziliśmy też w położonym tuż obok Olofspoort, ale podczas ostatniej aktualizacji naszego przewodnika odkryliśmy, że lokal ten został niestety zamknięty.

Będąc na miejscu warto spróbować zajrzeć do kawiarni Olafa mieszczącej się w zabytkowej kaplicy o tej samej nazwie(Sint-Olofskapel). Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Amsterdamie, który zanim zbudowano trwały gmach giełdy służył jako miejsce zakupu-sprzedaży akcji w przypadku niepomyślnej pogody.

Bloemenmarkt - targ kwiatowy

Wzdłuż kanału Singel ciągnie się Bloemenmarkt, największy targ kwiatowy w całej Holandii, który powstał w 1862 roku. Niestety, część stoisk została zamieniona na swoistą atrakcję turystyczną, gdzie sprzedawane są pamiątki, a nie świeże kwiaty czy cebulki tulipanów. Mimo to warto choćby na chwilę tu zajrzeć.

Amsterdam - zwiedzanie miasta śladami Rembrandta

Mimo że Rembrandt van Rijn przyszedł na świat w Lejdzie, to swoje dorosłe życie związał z Amsterdamem - i jak już do niego trafił, to rzadko kiedy wychylał nosa poza granicę miasta. Był jednym z największych malarzy epoki Baroku, i jednym z nielicznych, który osiągnął swoje mistrzostwo nie odwiedzając nigdy Włoch.

Miasto Amsterdam oraz jego mieszkańcy pojawiają się w twórczości Rembrandta wielokrotnie - w końcu słynne "Wymarsz Strzelców (Straż Nocna)" czy "Lekcja anatomii doktora Tulpa" przybliżają nam życie w tym XVII-wiecznym mieście.

Nasze zwiedzanie Amsterdamu możemy zaplanować tak, żeby odwiedzić różne miejsca z nim związane lub go upamiętniające. Są to m.in.:

  • Rijksmuseum, w którym zobaczymy ważne dzieła mistrza,
  • Dom Rembrandta (Rembrandthuis, adres: Jodenbreestraat 4) - najbardziej okazały ze wszystkich domów, w których mieszkał artysta. Rembrandt przebywał tu w latach 1639 -1658. Dziś w budynku znajduje się muzeum mu poświęcone - nie zobaczymy tu jego obrazów, ale odtworzone pokoje z epoki i różne pamiątki.
  • Rembrandtplein (plac Rembrandta) - na środku placu, na którym dawniej zwoływano targ maślany, odsłonięto pomnik przedstawiający trójwymiarową wersję słynnej Nocnej Straży.
  • Westerkerk (Kościół Zachodni), w którym go pochowano - niestety nie ma pewności co do dokładnego miejsca pochówku, ale na ścianie wypatrzymy tablicę pamiątkową.

Do mniej oczywistych atrakcji Amsterdamu zalicza się z kolei Dom Jana Sixa - zabytkowa kamienica urządzona dla patrycjusza i burmistrza Amsterdamu Jana Sixa, która od XVII wieku jest przekazywana z pokolenia na pokolenie kolejnemu potomkowi (a każdy jej nowy właściciel nosi to samo imie). W ich kolekcji rodzinnej znajduje się słynny portret Jana Sixa I pędzla Rembrandta, który uważany jest za jedno z jego największych arcydzieł. Co ciekawe, mimo że dom jest zamieszkany, to jego fragment jest udostępniany zwiedzającym - dzięki czemu nie tylko będziemy mieli szansę podziwiać dzieło Rembrandta, ale także zobaczyć jak żyli bogaci mieszkańcy w trakcie amsterdamskiego złotego wieku.

Dzielnica Żydowska - Synagoga Portugalska i inne ślady wielokulturowego dziedzictwa Amsterdamu

Na południowy wschód od historycznego centrum miasta rozciągała się w przeszłości Dzielnica Żydowska. Holandia w przeciwieństwie do wielu innych regionów Europy miała liberalne podejście do religii. W XVI i XVII wieku do Amsterdamu przybyło wielu hiszpańskich i portugalskich Żydów, którzy musieli uciekać przed inkwizytorami. W pewnym momencie stanowili oni ponad 10% populacji miasta. Do wybuchu II wojny światowej Dzielnica Żydowska była jedną z bardziej żywych w całym Amsterdamie.

Niestety, wybuch wojny przekreślił całą wielowiekową historię. Niemcy okupowali Amsterdam w sposób bardziej liberalny niż miasta polskie, z wyjątkiem dzielnic zamieszkałych przez Żydów. Wielu Holendrów współpracowało z Niemcami i wydawało swoich żydowskich sąsiadów. Niektórzy ich ukrywali, choć wielu wyłącznie z pobudek finansowych. W mieście odbywały się również pogromy. Z Amsterdamu wywieziono ponad 100 tysięcy mieszkańców pochodzenia żydowskiego, a dzielnica została przebudowana. Po wojnie nigdy już nie odzyskała swojego blasku.

Aby odwiedzić pozostałość po dzielnicy najlepiej udać się na plac Mr. Visserplein, który otrzymał nazwę na część polityka Lodewijka Ernsta Vissera. Visser zasłynął otwartymi protestami przeciw gnębieniu ludności żydowskiej na początku wojny. Jeśli przyjeżdżamy metrem możemy wysiąść na przystanku Waterlooplein.

  • Największym zabytkiem dzielnicy jest Synagoga Portugalska będąca jedną z największych synagog na świecie. Budowa świątyni rozpoczęła się w połowie XVII wieku i zakończyła w 1675 roku. Synagoga jest możliwa do zwiedzania.
  • Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Historii Żydów (Joods Historisch Museum). Muzeum zostało stworzone na terenie 4 budynków należących do historycznej Wysokiej Synagogi. W muzeum zobaczymy wiele eksponatów oraz poznamy historię Żydów zamieszkujących Holandię.

Naprzeciwko wejścia do muzeum, na placu Jonas Daniel Meijerplein, stoi pomnik De Dokwerker, ustawiony jako pamiątka protestów z 1941 roku. W tym czasie nasiliło się napięcie oraz prowokacje wymierzone w ludność żydowską. Ich efektem była decyzja władz okupanckich o ogrodzeniu dzielnicy drutem kolczastym oraz wprowadzenie zakazu poruszania się po niej osób nieżydowskiego pochodzenia. Kolejnym krokiem były pogromy oraz łapanki na terenie nowego getta.

Działania te zmobilizowały pozostałych mieszkańców do wyjścia na ulicę i obrony współobywateli. Protesty odbyły się 25 lutego i trwały 2 dni. Wzięło w nich udział nawet 300 tysięcy osób, zostali oni jednak brutalnie spacyfikowani przez niemieckiego okupanta. Był to jeden z pierwszych protestów w obronie ludności żydowskiej w Europie (w tak dużej skali).

Amsterdam Noord i punkt widokowy A'DAM Lookout

Amsterdam Noord (pol. Amsterdam Północny) to dzielnica położona po przecinej stronie rzieki IJ, na obszarze odzyskanym od wody. Jej znakiem rozpoznawczm jest nowoczesna zabudowa mieszkalna oraz biurowce i restauracje.

Z turystycznego punktu widzenia kluczową atrakcją tej okolicy jest znajdujący się na szczycie wysokiego drapacza chmur punkt widokowy A'DAM Lookout. Na dachu budynku znajduje się również nie lada smaczek - huśtawka, która podczas unoszenia wychodzi poza krawędź budynku.

Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym tekście Punkty widokowe w Amsterdamie

Inną popularną atrakcją tej okolicy jest znajdujące się tuż obok muzeum filmu EYE Film Museum. W środku zobaczymy przede wszystkim plakaty i materiały reklamowe filmów wyświetlanych w Holandii na przestrzeni lat.

Do dzielnicy Amsterdam Noord możemy dostać się darmowym promem, który regularnie odpływa z przystani położonej bezpośrednio za dworcem głównym. Statek odpływa co kilka minut, i najczęśćiej w ciągu dnia są w nim tłumy. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule o komunikacji miejskiej w Amsterdamie.

Atrakcje w Amsterdamie poza utartym szlakiem

W historycznym centrum i najbliższej okolicy znajdziemy jeszcze wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. W tej sekcji opisaliśmy kilka atrakcji Amsterdamu wartych rozważenia przy planowaniu odwiedzin stolicy Holandii.

Śladami najstarszej giełdy papierów wartościowych - kaplica Olafa, Beurs van Berlage

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Amsterdamie narodziła się giełda papierów wartościowych. Aż do początku XVII wieku spółki zakładano wyłącznie w celu przeprowadzenia konkretnego przedsięwzięcie, a po jego zakończeniu je rozwiązywano. Pierwszą emisję trwałych akcji przeprowadzono w 1602 roku w celu sfinansowania Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Posiadacze akcji mogli je później odsprzedawać oraz otrzymywali dywidendy, choć początkowo nie w gotówce, a w towarze przywożonym przez statki kompanii.

Pierwsze transakcje sprzedaży-zakupu akcji przeprowadzono na świeżym powietrzu, na moście naprzeciwko dzisiejszego dworca. W przypadku złej pogody targu ubijano w kaplicy św. Olafa, która wciąż istnieje, choć dziś mieści się w niej kawiarnia. Po jakimś czasie wzniesiono trwały gmach giełdy będący perełką architektoniczną, ale budynek ten nie przetrwał próby czasu i musiał zostać rozebrany. Pod koniec XIX wieku zastąpił go nowy budynek nazywany Beurs van Berlage, który został wzniesiony w stylu tzw. Szkoły Amsterdamskiej. Jego twórcą był architekt Hendrik Petrus Berlage.

Nowy gmach spełniał pierwotną funkcję zaledwie przez chwilę, po czym giełda została przeniesiona pod adres Beursplain 5, gdzie pozostaje do dziś, a wzniesiony z czerwonej cegły kompleks zaprojektowany przez Berlage'a jest dziś wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. W środku działa też bistro oraz escape room. Będąc w okolicy warto rzucić okiem do środka.

Ukryty kościół Ons’ Lieve Heer op Solder

Po reformacji katolicy nie mogli oficjalnie posiadać kościołów na terenie Holandii. Niektórzy nie chcąc wyrzec się wyznania tworzyli prywatne kaplice. Tak powstał Kościół Naszego Pana na Poddaszu, czyli kościół katolicki zbudowany na ostatnim piętrze prywatnego domu. Podczas zwiedzania przejdziemy także przez pomieszczenia mieszkalne, żeby na końcu wejść na teren świątyni.

Ukryty kościół w Amsterdamie - Ons’ Lieve Heer op Solder
Ukryty kościół w Amsterdamie - Ons’ Lieve Heer op Solder

Kino Tuschinski

Pod adresem Reguliersbreestraat 26-28 znajdziemy jeden z najpiękniejszych budynków kinowych na świecie. Gmach powstał w 1921 roku w stylu secesyjnym (Art Nouveau). Jego twórcą był polski Żyd Abraham Tuschinski (Tuszyński). Niestety, Tuszyński w czasie wojny został deportowany do niemieckiego obozu Auschwitz, w którym zmarł. Dziś wciąż odbywają się tu pokazy kinowe. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć piękny kolorowy hol. Istnieje możliwość pospacerowania po terenie kina. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć sale kinowe możemy wybrać się na film lub na wycieczkę po obiekcie.

Kino Tuschinski w Amsterdamie
Kino Tuschinski w Amsterdamie

Waterlooplein

Swoisty pchli targ, kupimy tu wszystko - od pamiątek i staroci aż po ubrania i buty. Najprzyjemniejszy fragment znajduje się wzdłuż kanału.

Kawiarnia Café de Sluyswacht

Kawiarnia de Sluyswacht mieści się w jednym z najciekawszych budynków w Amsterdamie. Filigranowy i samodzielny drewniany domek z 1695 roku wyróżnia się wśród zbitej zabudowy miasta. Jeśli dobrze mu się przyjrzymy zauważymy, że budowla lekko się przechyla. Spowodowane jest to brakiem oparcia w sąsiednich budynkach. W środku możemy wypić kawę lub piwo i zobaczyć autentyczne wnętrze. Dawniej mieszkał tu pracownik odpowiedzialny za obsługę mieszczącej się tuż obok śluzy.

Amsterdam - rozrywka, alkohol i inne używki

Niemało osób przyjeżdża do Amsterdamu w poszukiwaniu rozrywki. Nie oznacza to jednak, że nie możemy połączyć przyjemnego z pożytecznym i poszukać miejsc związanych z historią miasta.

Zabytkowe bary w historycznym centrum

Kilka historycznych knajpek znajdziemy na początku ulicy Zeedijk (zaczynając od Prins Hendrikkade). Przykładem jest In 't Aepjen, gdzie spotkamy raczej mieszkańców w średnim wieku niż turystów.

Spacerując po placu Dam możemy zajrzeć do specjalizującego się w produktach wysokoprocentowych amsterdamskiej marki Bols historycznego baru De Drie Fleschjes. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć oryginalną dekorację, w tym stojące na jednej ze ścian beczki. Na miejscu skosztujemy likierów i lokalnego ginu.

Browar utworzony przy zabytkowym wiatraku

Innym historycznym miejscem jest wiatrak De Gooyer, czyli najwyższy drewniany wiatrak w Holandii. Konstrukcja stoi na jednym z bastionów, który wchodził w skład XVII-wiecznej fortyfikacji otaczającej Amsterdam.

Obok wiatraka swoją siedzibę ma browar Brouwerij 't IJ, w którym napijemy się piwa wśród miejscowych. Z reguły są tam tłumy, jednak głównie lokalsów. Ceny w porównaniu z centrum są bardziej przyjazne, a wybór piw i przekąsek duży. Browar oferuje krótkie wycieczki, jednak liczba miejsc jest bardzo ograniczona.

Coffee Shopy

Niektórzy jadą do Amsterdamu z myślą o spróbowaniu innej używki - marihuany. W Amsterdamie niemal na każdym kroku spotkamy tzw. coffee shopy, czyli miejsca, w których można spożywać lub zakupić ten miękki narkotyk w formie suszu lub tzw. jointów wcześniej połączonych z tytoniem, także na wynos. Do najbardziej znanych coffee shopów należy sieć The Bulldog.

W coffee shopach zabroniona jest sprzedaż alkoholu. Ma to wymiar historyczny i praktyczny. W holenderskim prawie występuje termin gedogen, który polega na nieegzekwowaniu (przymykaniu oka) na niektóre przepisy prawa. Aby móc bez przeszkód sprzedawać marihuanę trzeba było znaleźć takie miejsce, do którego policja nie ma powodu zaglądać. Odpadały więc bary, gdzie trzeba było kontrolować koncesję na alkohol. Padło na kawiarnie, które nie prowadziły żadnej działalności ograniczonej przez przepisy prawa.

Amsterdam - parki miejskie i tereny zielone

Historyczne centrum Amsterdamu jest gęsto zabudowane. Nie powinno nas więc dziwić, że szukając zieleni musimy oddalić się trochę od najstarszej części miasta.

Vondelpark i instalacja Picassa

Jeśli szukamy miejsca na odpoczynek od miejskiej zabudowy najlepiej wybrać się do parku Vondelpark, który znajduje się kawałek za obszarem muzealnym. Pamiętajmy jednak, że w ciepły dzień prawdopodobnie na miejscu będą tłumy.

Vondelpark jest świetnym przykładem zagospodarowania parku dla mieszkańców. Znajdziemy tu trasy spacerowe, oczka wodne, ławki i kawiarnie oraz otwarty teatr. Na terenie parki znajduje się instalacja stworzona przez Pabla Picassa o nazwie Figure Découpée (L’Oiseau), co oznacza po prostu ryba.

Park Rembrandta

Innym popularnym parkiem jest park Rembrandta (Rembrandtpark), który nie jest jednak tak oblegany jak Vondelpark. Na miejscu czekają na nas ścieżki oraz oczka wodne, i wiele miejsc na odpoczynek.

Ogród zoologiczny oraz Micropia

Chlubą Amsterdamu jest królewski ogród zoologiczny ARTIS. Powstał on niemal w samym centrum miasta i zajmuje stosunkowo duży obszar. Jeśli lubimy tego typu miejsca, to nie powinniśmy żałować wizyty.

Rzeźba w amsterdamskim ogodzie zoologicznym
Rzeźba w amsterdamskim ogodzie zoologicznym

W budynku obok wejścia do ogrodu powstało nietypowe muzeum Micropia, które skupia się na funkcjonowaniu mikroorganizmów. Placówka jest nowoczesna. Na miejscu przebywają pracownicy naukowi gotowi do pomocy. Niestety, same muzeum zajmuje zaledwie jedno piętro.

Niedaleko ogrodu zoologicznego odnajdziemy założony w 1682 roku ogród botaniczny Hortus. Placówka chwali się posiadaniem ponad 4000 gatunków roślin.

Zwiedzanie Amsterdamu na rowerze

Nie ma drugiej takiej metropolii na świecie, gdzie spotkamy tak duży procent mieszkańców podróżujących do pracy, szkoły czy na zakupy na rowerach lub coraz modniejszych ostatnio skuterach.

Na dwóch kółkach dojedziemy praktycznie wszędzie. Miasto szczyci się posiadaniem blisko 400 kilometrów tras rowerowych (z reguły oddzielają one chodnik od ulicy). Pamiętajmy, żeby zawsze rozglądać się przechodząc przez ścieżkę, która niestety nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Każdego dnia zdarzają się kraksy rowerów lub co gorsza skuterów z pieszymi (przede wszystkim z turystami).

Jeśli zdecydujemy się zwiedzać Amsterdam na rowerze powinnismy stosować się do kilku zasad:

  • korzystajmy tylko ze ścieżek rowerowych i nie wjeżdżajmy na chodnik ani ulicę
  • uważajmy na pieszych przechodzących przez pasy
  • stosujmy się do sygnalizacji świetlnej
  • po zmroku musimy korzystać ze świateł przednich i tylnych
  • jeśli skręcamy, dajmy znać podnosząc rękę w kierunku skrętu.

W Amsterdamie nie będziemy mieć najmniejszego problemu z wypożyczeniem roweru. Zajmuje się tym przynajmniej kilkanaście punktów w szeroko rozumianym centrum miasta.

Wypożyczalnie różnią się typami rowerów, cenami za dzień oraz niektórymi zasadami. Część rowerów nie posiada hamulców przednich. Hamuje się w nich pedałami. Rowery tego typu są z reguły tańsze.

Niemal każda wypożyczalnia będzie wymagać od nas dowodu osobistego oraz często karty kredytowej. Nie powinno nas zdziwić również to, że może być wymagana kaucja.

Ceny różnią się w zależności od roweru oraz czasu. Często możliwe jest wypożyczenie roweru na godzinę - może to kosztować np 5€. Wypożyczenie na kilka godzin lub dzień, w zależności od typu roweru, powinno nas kosztować około 8-12€. Jeśli pożyczymy rower na kilka dni, cena za pojedynczy dzień powinna być niższa.

Niektóre wypożyczalnie wymagają lub sugerują dopłatę do ubezpieczenia. Jeśli planujemy zostawić gdzieś rower na dłużej (np. wybierając się do muzeum) warto to rozważyć.

Wycieczki za Amsterdam

Mimo że Amsterdam sam w sobie jest bardzo ciekawym i absorbującym miastem, to jego bliska lub dalsza okolica oferują niemało ciekawych miesc do zobaczenia.

W odległości 30-45 minut od stolicy Holandii znajdziemy całą gamę miast, miasteczek oraz atrakcji turystycznych, z których każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Niektóre z nich:

  • Skansen Zaanse Schans, gdzie zobaczymy budynki (w tym wiatraki) z XVIII i XIX wieku przywiezione z pierwszego europejskiego regionu przemysłowego Zaan.
  • Zamek Muiderslot, XIV-wieczna twierdza, która wpisana została na listę dziedzictwa światowego UNESCO razem z linią fortyfikacji Amsterdamu.
  • Haarlem, liczące ponad 700 last miasto - słynie z katedry i placówek kulturalnych.
  • Edam, Marken i Volendam - trzy miasta znajdujące się obok siebie. W Edam odbywa się targ serowy, Volendam to typowo turystyczne miasteczko nadmorskie, a Marken jest byłą osadą rybacką, która w przeszłości znajdowała się na wyspie.
  • Keukenhof, słynny na całym świecie ogród tulipanów. Niestety, ogród dla zwiedzających otwarty jest jedynie około dwa miesiące w roku. W 2023 roku ogród będzie otwarty od 23 marca do 14 maja.

Amsterdam - wskazówki i informacje praktyczne

Kiedy najlepiej odwiedzić Amsterdam?

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Amsterdamu są naszym zdaniem kwiecień oraz początek maja. Jest już wtedy ciepło, możemy odwiedzić słynny ogród z tulipanami Keukenhof (w 2023 roku będzie czynny od 23 marca do 14 maja) i nie jest jeszcze aż tak tłoczno.

Wyjątkiem jest tu Dzień Króla (Koningsdag), czyli ogólnonarodowe świętowanie urodzin holenderskiego władcy odbywające się rokrocznie 27 kwietnia. Wszyscy w tym dniu ubrani są na pomarańczowo i w całym kraju ulice wypełnione są mieszkańcami oraz imprezami. Amsterdam wygląda w ten dzień magicznie, chociaż trudno zmieścić w zatłoczonych uliczkach choćby szpilkę.

W czerwcu liczba turystów zaczyna się zwiększać, ich kulminacja następuje w lipcu i w sierpniu. Historyczne centrum miasta jest stosunkowo małe i tłumy mogą być trudne do zniesienia. No i ceny wszystkiego są w tym okresie najwyższe. Dodatkowo pogoda w wakacje może być mało przyjemna - z reguły są to gorące dni przeplatane obfitymi opadami.

Wrzesień i październik to mniejsza liczba turystów oraz powolne pogorszenie pogody. Jeśli zależy nam przede wszystkim na muzeach i placówkach kulturalnych możemy rozważyć przyjazd w zimę. Hotele będą tańsze, atrakcje mniej wypełnione, a miasto będzie miało swój melancholijny klimat.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Amsterdamu?

Amsterdam jest jednym z tych miast, do którego można wpaść na dosłownie chwilę lub spędzić tu dwa tygodnie. Wszystko zależy od atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć lub odwiedzić. Jeśli nie planujemy wchodzić nigdzie do środka - to w 2 dni możemy przespacerować całe historyczne centrum miasta wzdłuż i wszerz. Jeśli jednak planujemy odwiedzić najważniejsze muzea i atrakcje - powinniśmy zaplanować na odwiedziny przynajmniej 3-4 dni.

Jak oszczędzić pieniądze w trakcie wyjazdu do Amsterdamu?

Ceny w Amsterdamie potrafią negatywnie zaskoczyć. Dotyczy to przede wszystkich kosztów noclegu w centrum, cen atrakcji oraz w restauracjach. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie kosztów aktywnego zwiedzania stolicy Holandii.

Więcej o cenach w stolicy Holandii: Ceny w Amsterdamie

Karta I AMSTERDAM

Karta I AMSTERDAM to typowa karta turystyczna umożliwiająca darmowe korzystanie z komunikacji publicznej, darmowe wejścia do wybranych atrakcji oraz wybranie się na rejs po kanałach.

Karta dostępna jest w kilku wersjach czasowych: 24-, 48-, 72- lub 96-godzinnej. Wszystkie warianty należą niestety do drogich, więć warto przed zakupem dokładnie przeliczyć, czy zakup nam się opłaci.

Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam
Magere Burg - Chudy Most - Amsterdam

Karta Go City Amsterdam

Od jakiegoś czasu dostępna jest również karta turystyczna obsługiwana przez firmę Go City. Nie umożliwia ona korzystania z transportu publicznego oraz oferuje mniej atrakcji do odwiedzenia, ale jest tańsza i w przypadku niektórych turystów może okazać się bardziej opłacalna.

Karta muzealna - Museumkaart

Jeśli przyjechaliśmy do Holandii z myślą o odwiedzeniu najważniejszych muzeów oraz placówek kulturalnych możemy zapoznać się z kartą muzealną - Museumkaart. Niestety, od jakiegoś czasu karta ta ma ograniczenie w wersji anonimowej do zaledwie pięciu muzeów, a chcąc otrzymać jej wersję spersonalizowaną musimy zamówić ją pocztą na holenderski adres.

W wersji anonimowej karta ważna jest 31 dni. Kupujemy ją w wybranym muzeum (uwaga! miejsce zakupu liczy się jako pierwsza odwiedzona atrakcja, więc sens ma tylko zakup w muzeum, które chcemy zwiedzić).

Koszt karty to aż 64,90€ dla osoby dorosłej i 32,45€ dla osób do 18. roku życia. Cena jest wysoka, ale jeśli jeśli planujemy odwiedzić więcej miast i wybrać się w nich do najdroższych muzeów, to może nam się zwrócić - powinniśmy to jednak dokładnie przekalkulować.

Karta OV-chipkaart - sposób na tańsze korzystanie z transportu publicznego

Jeśli planujemy korzystać częściej transportu publicznego w Amsterdamie oraz reszcie Holandii warto rozważyć zakup karty przedpłaconej OV-chipkaart. Karta taka kosztuje 7,50€ i jest ważna 5 lat. Po zakupie karty doładowujemy ją na dworcu w punkcie informacji lub w automacie.

Dzięki karcie możemy korzystać z pojedynczych przejazdów płacąc wyłącznie za realną liczbę przejechanych kilometrów. W historycznym centrum Amsterdamu różnice względem biletu pojedynczego są duże (z drugiej jednak strony - jeśli planujemy często podróżować po mieście, to lepszą opcją niż opłaty za pojedyncze przejazdy będą bilety okresowe).

Dodatkowo karta umożliwia zakup biletów na pociąg bez dodatkowej opłaty za "pojedynczy bilet" 1€ (kwota doliczana d każdego biletu kupowanego w kasie czy w automatach).

Karta jest zintegrowana z środkami transportu w praktycznie całym kraju. Zapłacimy nią np. za przejazd autobusem z dworca w Eindhoven na lotnisko czy za bilet tramwajowy w Hadze czy Rotterdamie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama