Podróże po Europie

Wenecja - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2022

Wenecja należy do tych z miast, które niemal każdy chciałby zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Nie powinno nas więc dziwić, że stolica dawnej republiki morskiej każdego dnia oblegana jest przez tłumy turystów, choć wieczorami prawie wymiera.

Z naszym przewodnikiem poznacie zabytki i atrakcje Wenecji, dowiecie się w jaki sposób najlepiej ją zwiedzać i co zobaczyć poza utartym szlakiem. Na końcu przygotowaliśmy garść wskazówek praktycznych poruszających takie tematy jak opłata za wstęp do Wenecji czy karty turystyczne.

Wybierasz się do Wenecji? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik: Gdzie spać w Wenecji? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele.

Republika Wenecka istniała blisko tysiąc lat (726-1797) i miała olbrzymi wpływ na rozwój europejskiej kultury, nauki oraz przemysłu. W szczycie swojego rozkwitu posiadała status największej potęgi morskiej i handlowej świata. Dziś odwiedzając zabytki, kościoły czy spacerując wąskimi uliczkami dawnej stolicy możemy cofnąć się do czasów jej świetności.

Jak zwiedzać Wenecję?

Na wstępie warto podkreślić, że historyczna część Wenecji wyłączona jest z ruchu kołowego. Wszędzie więc musimy poruszać się własnych nogach i warto przed przyjazdem poświęcić chwilę na zapoznanie się z topografią miasta, ponieważ poza głównym szlakiem nietrudno zgubić się w labiryncie wąskich uliczek. Zawsze warto mieć też z tyłu głowy położenie mostów - wbrew pozorom, szczególnie w przypadku Wielkiego Kanału, nie jest ich tak dużo.

Przyjeżdżając do Wenecji pociągiem wysiadamy na stacji Venezia Santa Lucia (wł. Stazione di Venezia Santa Lucia). Dworzec oddalony jest od głównego punktu miasta, czyli Placu św. Marka, o około 2 km (dojście na miejsce powinno zająć nam do 30 minut).

Komunikacja miejska w Wenecji - tramwaje wodne vaporetto

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić okoliczne wyspy lub szybciej przedostać się z okolic dworca na Plac św. Marka możemy skorzystać z tramwajów wodnych vaporetto. Jest to ciekawy i jednocześnie drogi środek transportu.

Koszt biletu jednorazowego to 7,50 (35,03 zł). Dostępne są również bilety okresowe:

 • 24-godzinny za 21,00 (98,09 zł),
 • 48-godzinny za 30,00 (140,13 zł),
 • 72-godzinny za 40,00 (186,84 zł),
 • 7-dniowy za 60,00 (280,25 zł).

Aktualne rozkłady wszystkich linii i nazwy przystanków możemy pobrać z oficjalnej strony przewoźnika Actv.

Więcej o kosztach podróży do Wenecji dowiecie się z naszego zestawienia Ceny w Wenecji

Zwiedzanie Wenecji - jak dojść do Placu św. Marka?

Nie można wyobrazić sobie zwiedzania Wenecji bez postawienia stopy na słynnym Placu św. Marka. Z dworca prowadzi do niego kilka wiecznie zatłoczonych arterii. Naszym zdaniem warto tak zaplanować swój spacer, aby przejść klimatyczną dzielnicą San Polo i przekroczyć Wielki Kanał mostem Rialto (Ponte di Rialto).

Wiele osób wybiera od dworca trasę przez dzielnicę Cannaregio prowadzącą ulicą Strada Nova. Dziś jest to jednak zatłoczona ulica z dziesiątkami nowoczesnych sklepów i restauracji, która bardziej przypomina modną arterię w Mediolanie niż klimatyczne wąskie uliczki spotykane w innych częściach Wenecji.

Wenecja należy do ulubionych miast jednodniowych turystów, którzy w ciągu dnia gęsto zapełniają wszystkie uliczki na turystycznym szlaku. Właśnie dlatego miasto najlepiej poznamy rozpoczynając zwiedzanie wcześnie rano lub bliżej wieczora, kiedy osoby bez noclegu jeszcze nie dojechały lub zdążyły już odjechać.

Puste kanały w Wenecji o poranku, zanim wyruszają na nie gondolierzy
Puste kanały w Wenecji o poranku, zanim wyruszają na nie gondolierzy

Największe atrakcje Wenecji

Plac św. Marka

Słynny plac otoczony najważniejszymi zabytkami Wenecji takimi jak Bazylika św. Marka, samodzielna dzwonnica, wieża zegarowa czy Pałac Dożów, którego gotycka fasada wychodzi już na sąsiedni "placyk" (piazzetta) św. Marka. W arkadach w południowej pierzei placu mieści się Caffè Florian - najstarsza kawiarnia w Wenecji, która rozpoczęła działalność w 1720 roku. Obowiązujące w niej ceny oraz dodatkowe opłaty potrafią jednak przyprawić o zawrót głowy!

Plac św. Marka w majowy poranek
Plac św. Marka w majowy poranek

Plac św. Marka jest niemal zawsze zatłoczony. Wystarczy jednak przyjechać do Wenecji wcześniej i pojawić się na nim np. koło 8:00, żeby mieć go niemal całkowicie dla siebie.

Widok na 'placyk' św. Marka z tarasu Bazyliki św. Marka
Widok na 'placyk' św. Marka z tarasu Bazyliki św. Marka

Zabytki Wenecji wokół placu św. Marka

Poniżej przedstawiliśmy pokrótce trzy największe atrakcje Wenecji na Placu św. Marka. Więcej o pozostałych zabytkach wokół placu przeczytacie w naszym przewodniku Plac św. Marka i jego zabytki

Bazylika św. Marka w Wenecji

Dawna prywatna kaplica weneckich dożów należy do najwspanialszych katolickich świątyń świata. Turystów zachwyca zarówno jej fasada z pięcioma portalami oraz górującymi nad nimi kopułami, jak i pełne przepychu bizantyńskie wnętrze. Jeszcze zanim wejdziemy do środka podnieśmy głowę i spójrzmy na Rumaki Lizypa, które uważane są za jedne z najpiękniejszych zachowanych antycznych rzeźb odlanych z brązu. Obecnie na balkonie wystawiane są ich kopie, a oryginały znajdują się wewnątrz w muzeum.

W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika wejście do bazyliki było biletowane. W środku, za dodatkową opłatą, możemy zobaczyć wspaniały Złoty Ołtarz (Pala d’Oro) oraz muzeum z oryginalnymi rumakami z możliwością wejścia na taras.

Jeśli chcielibyśmy ominąć kolejki do świątyni możemy zakupić droższe bilety online.

Więcej informacji o zabytkach i zwiedzaniu najważniejszej weneckiej świątyni znajdziecie w naszym przewodniku: Bazylika św. Marka w Wenecji - zwiedzanie, historia, bilety

Pałac Dożów w Wenecji

Znany ze swojej gotyckiej fasady pałac przez stulecia stanowił centrum administracyjne Republiki Weneckiej - w jego wnętrzach mieściły się apartamenty doży (wybieranego dożywotnio najwyższego urzędnika), sale zgromadzeń, sąd czy więzienie. Założenie powstało wokół wewnętrznego dziedzińca ze wspaniałymi Schodami Gigantów (Scala dei Giganti) oflankowanymi rzeźbami Neptuna i Marsa.

Reprezentacyjna brama do pałacu, Porta della Carta, wciśnięta jest pomiędzy kompleks a Bazylikę i warto zwrócić na nią uwagę, gdyż należy do ciekawszych przykładów weneckiego gotyku. Tuż obok bramy, na ścianie Bazyliki, wypatrzymy wmurowaną antyczną rzeźbę z porfiru przedstawiającą czterech Tetrarchów. Grupa ta została zrabowana razem z Rumakami Lizypa z Konstantynopola.

Obecnie pałac pełni funkcję muzeum oraz atrakcji turystycznej. Po zakupie biletu zobaczymy m.in.: więzienie, sale administracyjne, prywatne apartamenty doży oraz wystawę oryginalnych kapiteli z fasady budowli. W Pałacu Dożów obowiązuje łączony bilet wstępu w cenie 25,00 (116,77 zł) z trzema innymi atrakcjami Placu św. Marka:

 • Muzeum Archeologicznym z kolekcją greckiej i rzymskiej rzeźby,
 • Museo Correr mieszczącym się w tzw. skrzydle napoleońskim, gdzie zobaczymy dzieła klasycystycznego mistrza Antonio Canovy, sale królewskie oraz pomieszczenia z XVI-wiecznej Prokuracji Nowej,
 • biblioteką Marciano, w której udostępnione są zabytkowe sale ozdobione dziełami największych weneckich artystów.

Na spokojne zwiedzenie wszystkich czterech obiektów możemy spokojnie zarezerwować sobie większość dnia.

Więcej o zwiedzaniu kompleksu pałacowego przeczytacie w naszym przewodniku: Pałac Dożów - zwiedzanie siedziby władców Wenecji, a o pozostałych muzeach w tekście Plac św. Marka i jego zabytki.

Dzwonnica św. Marka

Samodzielna i wysoka na blisko 99 m dzwonnica stanowi jeden z największych symboli Wenecji. Na jej szczycie utworzono taras widokowy, na który wjedziemy windą.

Bilety na dzwonnicę kupimy na miejscu lub drożej online. W tym drugim przypadku nie będziemy musieli czekać w kolejce do kasy.

Więcej o dzwonnicy i innych punktach widokowy przeczytacie w naszym artykule Punkty widokowe w Wenecji

Most Westchnień

Spacerując po okolicy nie zapomnijmy minąć od południa fasadę Pałacu Dożów i stanąć na mostku Ponte della Paglia, z którego zobaczymy słynny Most Westchnień - krytą przeprawę łączącą pałac z nowym skrzydłem więziennym, które oddzielone są od siebie Kanałem Pałacowym.

Most Westchnień
Most Westchnień

Swoją obecną nazwę Most Westchnień otrzymał dopiero w epoce Romantyzmu, gdy wędrowcy odwiedzający Wenecję idealizowali sobie ostatnią podróż skazańców - w ich mniemaniu mieli oni przed trafieniem do celi śmierci z tęsknotą wyglądać przez okno, żeby po raz ostatni móc ujrzeć piękną lagunę z wyspą św. Jerzego w tle.

Więcej o słynnym korytarzu przeczytacie tutaj: Most Westchnień w Wenecji - historia i ciekawostki

Riva degli Schiavoni - spacer weneckim nabrzeżem

Ta ciągnąca się od Pałacu Dożów do Kanału Arsenału promenada oferuje wspaniałe widoki na sąsiednie wyspy oraz lagunę. Dawniej była to najważniejsza część weneckiego portu, ale po tamtych czasach nie ma już od dawna śladu.

Jeśli ruszymy nabrzeżem to po jakimś czasie dojdziemy do Giardini della Biennale - ogrodu stworzonego z inicjatywy Napoleona Bonapartego, który pełni dziś funkcję jednego z najważniejszych obszarów wystawowych weneckiego Biennale. Przez cały rok na jego terenie zobaczymy pawilony oraz rzeźby.

Na całej trasie prowadzącej w stronę ogrodu znajdują się niewielkie mostki. Zostały one dostosowane są potrzeb osób z ograniczoną mobilnością i na każdym z nich znajduje się rampa.

Kawałek dalej znajduje się park Parco delle Rimembranze, w którym poczujemy się niczym w małym miasteczku nad polskim morzem. Boiska, ścieżki, małe sklepiki i ławeczki, ceny znośne - w ogóle nie da się tu odczuć, że jesteśmy w jednym z najważniejszych miejsc w historii Europy.

Most Rialto oraz taras widokowy na dachu pałacu Fondaco dei Tedeschi

Przerzucony nad Wielkim Kanałem zabytek należy do ciekawszych przykładów wykorzystania mostu do usprawnienia codziennego życia mieszkańców poprzez zabudowanie go budynkami użytkowymi, podobnie do Mostu Złotników we Florencji.

Most Rialto w Wenecji
Most Rialto w Wenecji

Centralna część mostu Rialto stanowi przyjemny punkt widokowy na Wielki Kanał, ale z czego nie każdy zdaje sobie sprawę - w sąsiednim pałacu Fondaco dei Tedeschi, gdzie mieści się dziś galeria handlowa, znajdziemy darmowy taras widokowy.

Wejście na taras pałacu Fondaco dei Tedeschi jest darmowe. Musimy jednak wcześniej dokonać rezerwacji online na tej stronie

W jednym momencie na dachu może przebywać do 40 osób. Każdy odwiedzający ma na wizytę 15 minut. Na dach wjedziemy windą lub schodami ruchomymi. Atrakcja czynna jest od 10:45 do 19:15, ale w przypadku złych warunków pogodowych może być niedostępna.

Wskazówka W galerii handlowej znajdują się darmowe toalety.

Teatro La Fenice (Teatr Feniksa)

Wenecja należała do prekursorów światowej opery. Jednym z najważniejszych miejsc związanych z muzyką poważną jest Teatro La Fenice (pol. Teatr Feniksa). Warto jednak mieć na uwadze, że dzisiejszy budynek to "wyłącznie" wierna rekonstrukcja - pierwotny teatr spalił się 29 stycznia 1996 roku. W trakcie odbudowy gmach został unowocześniony, a liczba miejsc zwiększyła się z 840 do 1000.

Teatr udostępniany jest do zwiedzania w trakcie samodzielnej wycieczki z przewodnikiem audio. Wnętrze teatru możemy obejrzeć z loży królewskiej znajdującej na wprost sceny lub z poziomu audytorium, o ile nie jest one wykorzystywane.

Arsenał i Muzeum Morskie - przemysłowe centrum Republiki Weneckiej

Na wschód od Placu św. Marka odnajdziemy mniej turystyczną Wenecję - dzielnicę Castello, na terenie której mieścił się wenecki Arsenał (Arsenale di Venezia), czyli otoczony murami monumentalny kompleks stoczniowy oraz wojskowy Republiki Weneckiej. Do czasów rewolucji przemysłowej w XVIII wieku był to największy kompleks stoczniowy Europy - na miejscu pracowało nawet kilkanaście tysięcy osób.

Dziś teren nie jest otwarty dla zwiedzających z wyjątkiem wystaw czasowych oraz weneckiego Biennale. Warto jednak podejść pod główną bramę (Porta Magna), która była jedną z pierwszych realizacji renesansowych w Wenecji. Wstępu do portu bronią dwa lwy. Są to antyczne rzeźby przywiezione z Grecji - jedna z nich znajdowała się w porcie w Pireusie, a druga na drodze z Eleusis do Aten.

Wejście kanału wpływającego do Arsenału najlepiej zobaczyć z sąsiedniego mostu Ponte de l'Arsenal o del Paradiso.

W okolicy Arsenału znajduje się weneckie Muzeum Morskie (Museo Storico Navale di Venezia). W środku wystawiono wiele eksponatów związanych z morzem i historią weneckiej floty - w tym modele statków, broń czy obrazy przedstawiające życie na morzu. Podczas wizyty będziemy mogli w pełni zrozumieć jak wielką potęgą morską w przeszłości była Republika Wenecka.

Zwiedzanie Wenecji szlakiem Wielkiego Kanału i wzniesionych przy nim pałaców

Słynny Wielki Kanał (Canale Grande) przedziela Wenecję niemal na dwie równe połówki i co może dziwić, nie ma na nim prawie w ogóle mostów. Jeszcze do niedawna jedyną przeprawą był most Rialto, a dziś w różnych miejscach kanału znajdziemy zaledwie 4 mosty. Kanał ma długość prawie 4 kilometrów i na całej jego długości powstało wiele wspaniałych gotyckich, renesansowych i barokowych pałaców. Ich fasady zachwycają, ale... zazwyczaj skierowane są w stronę wody! Obecnie w najważniejszych zabytkach mieszczą się muzea, a ich pięknie dekorowane wnętrza są wspaniałym tłem dla wystawianych w nich eksponatów.

Niestety, charakter Wenecji nie pozwala na swobodny spacer wzdłuż Wielkiego Kanału, gdyż w wielu miejscach budynki przylegają do brzegu. Nieco więcej wolnej przestrzeni do spacerów znajdziemy na zachód od mostu Rialto. Czasem dobrym punktem widokowym będą przystanki tramwajów wodnych oraz mosty.

Chcąc podziwiać zabudowę Wielkiego Kanału w całej okazałości najlepiej zrobić to od strony wody. Do wyboru mamy tramwaje wodne vaporetto lub rejs gondolą.

Do wartych uwagi zabytków przy Canale Grande należą.

 • Fondaco dei Turchi (obecnie Muzeum Historii Naturalnej) - turecki dom handlowy wzniesiony około 1200 roku, który uważany jest za pierwowzór wszystkich późniejszych gotyckich pałaców Wenecji - jego fasadę zobaczymy z placu Campo S. Marcuola po przeciwnej stronie kanału,
 • Ca' d’Oro (Palazzo Santa Sofia) - gotycki "złoty pałac", który dawniej był ozdobiony prawdziwym kruszcem. Obecnie w środku działa galeria mistrzów weneckich (Galleria Giorgio Franchetti). Nawet jeśli nie planujemy wejść do środka warto zobaczyć niesymetryczną fasadę tego XV-wiecznego gmachu (z przystanku obok lub nabrzeża po przeciwnej stronie kanału). W środku obejrzymy prace m.in. Tycjana czy Antona van Dycka. Pałac ten jako jeden z nielicznych w Wenecji posiada wewnętrzny dziedziniec.
 • Ca' Pesaro - barokowy pałac, w którym dziś mieści się muzeum sztuki współczesnej (m.in. z rzeźbami Rodina i obrazem Klimta pt. Judyta II).
 • Ca' Rezzonico - kolejny z barokowych pałaców. W jego wnętrzach mieści się dziś muzeum XVIII-wiecznej Wenecji (Museo del Settecento Veneziano). W środku oprócz pięknie zdobionych pomieszczeń oraz Sali Balowej zobaczymy m.in. obrazy, ubiór czy wyroby z jedwabiu. W trakcie wizyty dowiemy się jak nosili się bogaci kupcy weneccy w XVIII wieku i jak wyglądała ich zastawa.
 • Most Akademii (Ponte dell’Accademia) oferujący wspaniały widok na ujście kanału oraz kopułę bazyliki Santa Maria della Salute.

Jeśli planujecie odwiedzić wspomniane wyżej muzea oraz Pałac Dożów, to warto rozważyć zakup biletu łączonego Museum Pass. Kosztuje on 35,00 (163,48 zł) (czyli dopłacamy tylko 10,00 (46,71 zł) do biletu łączonego do czterech muzeów przy Placu św. Marka!) i pozwala na zwiedzenie ponad dziesięciu weneckich muzeów miejskich. Ich pełną listę znajdziecie tutaj.

Atrakcje Wenecji - rejs gondolą

Niewiele jest aktywności kojarzących się bardziej z Wenecją niż rejs gondolą. Weneckie władze miejskie ustaliły stałą stawkę dla wszystkich gondolierów. W ciągu dnia za około 30 minutowy rejs zapłacimy 80,00 (373,67 zł), a wieczorem cena wzrasta aż do 120,00 (560,51 zł). Opłata dotyczy całej gondoli, w której może przebywać maksymalnie pięciu pasażerów.

Gondole w Wenecji
Gondole w Wenecji

Złapać gondolę możemy w kilku miejscach, pamiętajmy jednak, że miejsce początkowe definiuję trasę - nie ma więc co się śpieszyć z wsiadaniem do środka. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wybierając najbardziej popularne trasy możemy...ugrzęznąć w korku! I spędzić większość rejsu mając za sobą i przed sobą oczekujące łódki - takie doświadczenie niewiele będzie miało wspólnego z naszymi wyobrażeniami!

Dlaczego rejs gondolą należy do tak drogich przyjemności? Do użytku dopuszczone są wyłącznie gondole wykonane w tradycyjny sposób oraz wymagany jest zakup ekstremalnie drogiej licencji. Z tego powodu w całej Wenecji pracuje zaledwie około 400 gondolierów.

Co warto zobaczyć w Wenecji? Zabytkowe kościoły!

W okresie największego rozkwitu Wenecji na obszarze historycznego centrum znajdowało się nawet 140 kościołów wzniesionych dzięki hojności dożów oraz bogatych mieszkańców. Projektowali je najznamienitsi architekci pochodzący lub pracujący dla Najjaśniejszej (wł. Serenissima) tacy jak Jacopo Sansovino czy wybitnie uzdolniony Andrea Palladio, a ich wnętrza ozdabiali obrazami i rzeźbami najwięksi weneccy mistrzowie pędzla i dłuta - w tym Tycjan, Tintoretto, Paolo Veronese, Giambattista Tiepolo i Giovanni Bellini.

Do naszych czasów przetrwała około setka świątyń, z których te najznakomitsze udostępniane do zwiedzania. Do wartych szczególnego polecenia należą:

 • bazylika di Santa Maria della Salute - jej charakterystyczne kopuła widoczna jest z nabrzeża przy Placu św. Marka. W zakrystii świątyni wiszą obrazy Tycjana oraz Tintoretta.
 • San Giovanni e Paolo - kościół Dominikanów z grobami ponad 20 weneckich dożów oraz innych możnych, którym wzniesiono monumentalne grobowce i mauzolea. Świątynia znajduje się przy pięknym placu Campo San Giovanni e Paolo dla którego warto tu podejść nawet, jeśli nie planujemy zwiedzać samego kościoła.
 • Santa Maria Gloriosa dei Frari - jeden z najważniejszych kompleksów Franciszkanów w całych Włoszech. W środku zachwyca neoklasyczny monument pośmiertny Antonio Canovy, którego serce po śmierci zostało sprowadzone do Wenecji. Warto rozglądać się także za pracami Tycjana (m.in. Wniebowzięcie przy głównym ołtarzu) i Belliniego. W kościele tym znajduje się również rzeźba Donatella z drewna przedstawiająca Jana Chrzciciela. Bryła gmachu jest gotycka, a nawa zamknięta jest sklepieniem żebrowym.
 • Santa Maria dei Miracoli - wnętrza tej zaprojektowanej przez Pietra Lombarda świątyni wyróżniają się ścianami pokrytymi polichromowanymi marmurami.
 • San Giacomo di Rialto - mały kościół znajdujący się po północnej stronie mostu Rialto. Jest to najstarszy kościół w Wenecji, który powstał już w V wieku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest gotycki zegar umieszczony na fasadzie.

W dalszej części naszego artykułu wspomnieliśmy jeszcze o kilku innych wartych uwagi weneckich kościołach.

Do większości kościołów nie wejdziemy w niedzielę - świątynie są wtedy dostępne jedynie dla wiernych i turyści nie są do nich wpuszczani. W świątyniach wymagany jest również godny ubiór.

Niektóre kościoły są darmowe, ale większość najważniejszych jest płatna. Bilet wstępu kosztuje zazwyczaj 3,00 (14,01 zł). Szesnaście weneckich kościołów stowarzyszyło się w grupę Chorus Venezia i oferują turystom wspólny bilet do wszystkich z nich w cenie 12,00 (56,05 zł). Jeśli planujecie aktywne zwiedzanie to warto go zakupić, ponieważ nigdy nie wiemy na ile świątyń z tej listy trafimy - a często można wpaść na nie przypadkiem. Pełną listę obiektów w grupie Chorus znajdziecie tutaj

Wenecja atrakcje dla ambitnych

Pomnik konny Bartolomeo Colleoniego

Na placu przed kościołem Santi Giovanni e Paolo (Basilica dei Santi Giovanni e Paolo) stoi jeden z najważniejszych posągów konnych epoki Renesansu. Pomnik Bartolomeo Colleoniego (Statua di Bartolomeo Colleoni) wyszedł spod ręki Andrei del Verrocchio i przedstawia zasłużonego kondotiera (dowódcę wojskowego), który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Wenecji (m.in. w bitwach z Florencją).

Odlany z brązu monument ma 395 cm wysokości i przedstawia Colleoniego w dumnej pozie niczym zrośniętego z koniem, który przywodzi na myśl Marka Aureliusza na rzymskim Kapitolu.

Chcąc zobaczyć pomnik Colleoniego możemy udać się do Warszawy, gdzie na na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych stoi jego współczesny odlew, lub do Szczecina na plac Lotników.

Gallerie dell’Accademia

Jedna z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech. W środku wystawione są dzieła Starych Mistrzów oraz najbardziej utalentowanych europejskich artystów aż do XIX wieku. W środku zobaczymy prace malarzy takich jak Hieronim Bosch, Giovanni Bellini, Tintoretto, Tycjan czy Paolo Veronese.

Największym skarbem muzeum jest praca Leonardo da Vinci “Człowiek witruwiański”. Niestety, rzadko kiedy jest ona wystawiana na widok publiczny - ale może właśnie wtedy trafimy do Wenecji?

Scuola Grande di San Rocco

W tej dawnej siedzibie bractwa św. Rocha mieści się dziś galeria sztuki z olbrzymią kolekcją prac Tintoretto, w tym wykonanymi przez niego scenami ze Starego i Nowego Testamentu. Wnętrze kompleksu zachwyca przepychem, a większość (ponad 60!) obrazów wisi w oryginalnym miejscu, dzięki czemu wszystko wygląda dokładnie tak, jak wiele wieków temu. Budynek znajduje się tuż przy kościele św. Rocha, w którym znajdują się szczątki świętego. Zabytek ten wyróżnia się wspaniałą marmurową fasadą.

Oprócz prac Tintoretto i pięknie zdobionych pomieszczeń w trakcie zwiedzania zobaczymy też dzieła Tycjana i Tiepolo, wystawę ceramiki, skarbiec czy monumentalne schody.

Schody pałacu Contarini del Bovolo

Wysoka na 28 m wieża pałacu Contarini del Bovolo, która pełniła funkcję zewnętrznej klatki schodowej, należy do najbardziej nietypowych realizacji architektonicznych w Wenecji. Powstała ona pod koniec XV stulecia i łączy w sobie cechy typowe dla weneckiego gotyku oraz renesansu. Od jakiegoś czasu spiralne schody pałacu udostępnione są do zwiedzania - na ich szczycie znajduje się taras, z którego rozpościera się przyjemny widok na dzwonnicę św. Marka oraz panoramę Wenecji.

W ramach wizyty będziemy mogli wejść dodatkowo do Sali Tintoretto(Sala del Tintoretto), w której wystawiane są dzieła weneckich artystów (w tym oczywiście Tintoretto).

Bilet wstępu kosztuje 8,00 (37,37 zł). Istnieje możliwość zakupu online i rezerwacji godziny wejścia. Aktualne informacje o godzinach otwarcia sprawdzimy tutaj.

Arsenał - obszar wystawowy

Na końcu uliczki Salizada Streta odnajdziemy mostek prowadzący na teren Arsenału przekształcony w obszar wystawowy wykorzystywany podczas Biennale. Odwiedzenie większości budynków wymaga zazwyczaj zakupu biletu. Wschodnia strona ogrodu jest jednak czasami ogólnodostępna (darmowa) dla zwiedzających. Warto się tam wybrać żeby zobaczyć od środka przemysłową część Arsenału, która normalnie ukryta jest za murami.

Atrakcje Wenecji poza utartym szlakiem

Castello - nie tylko arsenał i jego brama!

Na wschód od Placu św. Marka odnajdziemy inną, mniej turystyczną Wenecję - obszar Castello. To właśnie tu mieszka wielu rdzennych mieszkańców - stąd sklepy i kawiarnie mniej nastawione na turystów, a bardziej na "lokalsów". Jest to dzielnica olbrzymich kontrastów - czym dalej od Placu św. Marka i Arsenału, tym okolica wydaje się bardziej zaniedbana.

Do najbardziej klimatycznych miejsc należy ciągnąca się wzdłuż kanału ulica Fondamenta Sant’Anna, którą raz po raz przecinają filigranowe mostki. Dojdziemy do niej ulicą Via Giuseppe Garibaldi, przy której znajdują się m.in. kościół Chiesa San Francesco di Paola, market Coop oraz wiele restauracji.

Wyspa San Pietro i dawna katedra

Na wschodniej części Castello znajduje się mała wyspa San Pietro, której najważniejszym zabytkiem jest bazylika di San Pietro di Castello. Co ciekawe, aż do 1807 roku kościół posiadał godność katedry (słynna Bazylika św. Marka była w czasach Republiki prywatną kaplicą dożów). W środku znajdziemy monumentalne grobowce i rzeźby. Warto zwrócić też uwagę na jej przechyloną dzwonnicę. Pierwotny projekt świątyni wyszedł spod ręki Andrei Palladio, ale ostatecznie budowla została wykończona przez innych architektów.

Muzeum Muzyki (Museo della Musica) i Plac Świętego Stefana

Do mniej znanych atrakcji Wenecji należy Muzeum Muzyki (Museo della Musica) mieszczące się w dawnym kościele św. Maurycego i Łazarza przy placu Świętego Maurycego (Campo San Maurizio). Wstęp do tej niewielkiej placówki jest darmowy (choć sugerowana jest donacja). W środku prezentowane są barokowe instrumenty muzyczne wykonane z drewna.

Kilka kroków na zachód odnajdziemy duży (jak na Wenecję) i urokliwy Plac Świętego Stefana ze studnią i pomnikiem. Warto zajrzeć do mieszczącego się przy nim gotyckiego kościoła św. Stefana (Chiesa di Santo Stefano) oraz do przylegających do niego zaniedbanych krużganków klasztornych. Wnętrze kościoła skrywa kilka skarbów: obrazy Tintoretto w zakrystii, kilka okazałych grobowców oraz dzieło Antonio Canovy. Będąc w środku warto unieść wzrok do góry, gdyż dach/sufit świątyni otrzymał formę stępki statku.

Kościół San Francesco della Vigna z krużgankami

Ta położona na uboczu świątynia jest dziełem dwóch architektów: Jacopo Sansovino, który zaprojektował jej bryłę, oraz Andrei Palladio, spod ręki którego wyszła wspaniała marmurowa fasada. Warto zwrócić uwagę na dwie umieszczona na niej rzeźby odlane z brązu - lewa przedstawia Mojżesza, a prawa św. Pawła.

Wnętrze świątyni, podobnie jak większość weneckich kościołów, skrywa liczne malowidła (w tym obraz Paolo Veronese) oraz rzeźby. Prawdziwym sekretem tego miejsca są jednak dwa urokliwe krużganki (jeden z nich ze studnią pośrodku).

Nie ma oczywiście reguły, ale my odwiedziliśmy kościół San Francesco della Vigna w sezonie i byliśmy jedynymi turystami. Prawdopodobnie niewiele osób trafia tak daleko poza okolicę Placu św. Marka.

Dzieła sztuki oraz zalana romańska krypta kościoła św. Zachariasza

Już sam kościół św. Zachariasza (Chiesa di San Zaccaria) stanowi nie lada gratkę dla sympatyków architektury i sztuki sakralnej. Jego monumentalna fasada stanowi połączenie weneckiego późnego gotyku oraz wczesnego renesansu, a wnętrza ozdobione są dziełami sztuki autorstwa znamienitych weneckich artystów - wśród nich znajduje się obraz ołtarzowy Madonna z Dzieciątkiem i świętymi pędzla Giovanniego Belliniego, uważany za jedno z arcydzieł tego artysty.

Mało znanym skarbem świątyni jest romańska krypta pamiętająca czasy wcześniejszego kościoła, gdzie pochowano kilku wczesnych weneckich dożów. Krypta ta jest stale zalewana wodą i za opłatą możemy ją zobaczyć.

Libreria Acqua Alta - niezwykła księgarnia w Wenecji

W ostatnich latach niezwykłą popularność zdobyła księgarnia Libreria Acqua Alta, w której za półki wystawowe służą wysłużone gondole, łodzie oraz wiadra, a stare i zniszczone książki otrzymują tu drugie życia jako podstawki (i nie tylko). Nie każdemu miejsce to przypadnie do gustu, ale jeśli stare książki wystawione na działanie warunków atmosferycznych Was nie odrzucają, to miejscówka ta potrafi zauroczyć.

Określenie Acqua Alta oznacza duży przypływ i jest używane przez mieszkańców Wenecji w sytuacji, kiedy miasto zostaje zalane wodą. Czasem są to niewielkie podtopienia, i wtedy po prostu montowane są drewniane kładki dla mieszkańców i turystów, ale zdarzają się również tragiczne w skutkach powodzie siejące spustoszenie jak w 2019 roku.

Dzielnica Santa Croce

Po zachodniej stronie Wielkiego Kanału i na południe od stacji kolejowej znajduje się obszar Santa Croce. Podobnie jak w przypadku Castello mieszka tu wielu rdzennych mieszkańców. Z wyjątkiem tras prowadzących do Placu św. Marka uliczki i place na Santa Croce są pustawe.

Do najważniejszych zabytków dzielnicy należy pałac Palazzo Mocenigo, zamieniony na muzeum miejskie poświęcone ubiorowi oraz codziennemu życiu mieszkańców Wenecji. Oprócz ubrań zobaczymy także zastawę, meble czy obrazy należące do rodziny Mocenigo. Część muzeum została poświęcona perfumom.

Kawałek od stacji kolejowej znajduje się ogród Giardino Papadopoli. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek na jednej z ławek, bez tłumów turystów.

Wyspy - zwiedzanie Wenecji tramwajem wodnym

Po zwiedzeniu głównej historycznej części Wenecji możemy wybrać się na jedną lub więcej okolicznych wysp, do których dopłyniemy opisywanym na początku naszego przewodnika tramwajem wodnym vaporetto.

Do najpopularniejszych weneckich wysp należą:

 • Giudecca - wyspa rozciągają się na wprost Placu św. Marka. Odnajdziemy tam m.in.: kościoły Il Redentore (ostatnie wielkie dzieło Andrei Palladia), Le Zitelle czy Sant’Eufemia. Turystów na wyspę przyciąga też bar z panoramą Wenecji Skyline Rooftop Bar. Znajduje się on w Hotelu Hilton, który powstał z przekształcenia zabytkowego młyna z XIX wieku.
 • wyspa św. Jerzego Większego (San Giorgio Maggiore), która sąsiaduje z Giudeccą i niemal cały jej obszar zajmuje zabytkowy klasztor. Jego znakiem rozpoznawczym jest dzwonnica, na szczycie której znajduje się taras widokowy z panoramą laguny (wjeżdżamy na niego windą),
 • Murano - "Mała Wenecja" - w ten sposób możemy najlepiej określić tą znajdującą się kawałek na północ wyspę. Podobnie jak Wenecja, Murano składa się z kilku wysp połączonych ze sobą mostami i przez jej środek również przepływa Wielki Kanał (Grand Canale). Murano słynie z produkcji wyrobów ze szkła - jeśli usłyszycie gdzieś o wyrobach ze szkła z Wenecji, to będzie chodziło o obiekty wytworzone na tej wyspie. Jedną z tutejszych atrakcji jest szklana rzeźba Cometa di Vetro, którą odsłonieto na placu Campo Santo Stefano. Sympatycy wczesnochrześcijańskiej architektury nie mogą przegapić bazyliki Santi Maria e Donato ze wspaniałą dwupoziomową romańską galerią arkadową okalającą od zewnątrz apsydę.
 • Burano - wyspa ta słynie z kolorowych domków przywodzących na myśl wyspy czy miasteczka południa Italii. I tak jak Murano słynie z produkcji szkła, tak produktem eksportowym Burano są koronki,
 • Torcello - ta najstarsza z zamieszkanych weneckich wysp we wczesnym średniowieczny posiadała rangę większą niż sama Wenecja, ale z czasem rozpoczął się powolny spadek jej znaczenia. Warto tu jednak przyjechać żeby zobaczyć dawną katedrę Torcello (dziś bazylikę Santa Maria Assunta di Torcello), której niektóre elementy pochodzą z IX wieku. W świątyni tej przetrwały wspaniałe mozaiki stworzone pomiędzy IX a XIII wiekiem będące przedsmakiem zdobień, które powstały później w Bazylice św. Marka.
 • Lido - Ta oddzielająca Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego podłużna wyspa jest pierwszym wyborem dla osób, którym zależy bardziej na relaksie i wylegiwaniu się na plaży niż na zwiedzaniu zabytków. Wyspa znana jest też jako miejsce organizacji słynnego festiwalu filmowego.

Karnawał w Wenecji

Jeden z najbardziej znanych karnawałów świata odbywa się rokrocznie w Wenecji. Niemal każdy kojarzy specyficzne weneckie maski w których mieszkańcy paradują w tym okresie. Dziś ciężko określić skąd wziął się ten zwyczaj, jednak pierwsze wzmianki o noszeniu masek w trakcie trwania karnawału pojawiły się już w XIII wieku.

W dawnych czasach mieszkańcy mieli prawo do noszenia masek od 26. grudnia aż do Środy Popielcowej, ale w pozostałym okresie ich ubieranie było zabronione przez prawo.

Warto pamiętać, że w okresie karnawału miasto odwiedza do kilku milionów turystów, a ceny noclegów są zbliżone do wysokiego sezonu wakacyjnego.

Wenecja - wskazówki i informacje praktyczne

Opłaty za wstęp do historycznej części Wenecji

Od połowy stycznia 2023 roku ma zacząć obowiązywać długo zapowiadana opłata za wstęp do miasta, która będzie wynosić pomiędzy 3,00 (14,01 zł) a 10,00 (46,71 zł). Jej wysokość ma zależeć od obłożenia oraz momentu wniesienia opłaty (czym szybciej, tym taniej).

Całość ma działać na podstawie rezerwacji online oraz kodów QR. Z opłaty będą zwolnieni turyści zostający w Wenecji na noc.

Na co uważać w Wenecji? Dodatkowe opłaty w kawiarniach i restauracjach!

We Włoszech czymś normalnym jest kwota za nakrycie (tzw. coperto) i nie inaczej jest w Wenecji. Niektóre lokale pobierają dodatkowo opłatę za serwis, która może wynosić do 15% całego rachunku. Dlatego w knajpkach w miejscach turystycznych warto zawsze dokładnie sprawdzić menu oraz zapytać o ostateczną cene przed złożeniem zamówieniem.

Podobnie ma się sprawa z kawą. Sama kawa może wydawać się tania, jeśli jednak usiądziemy i podejdzie do nas kelner - to zapłacimy również za miejsce i usługę. Niektórych kawa przy Placu św. Marka kosztowała nawet kilkanaście euro. Jeśli pilnujemy mocno naszego budżetu to najbezpieczniej jest wypić kawę przy barze lub dokładnie upewnić się jaki jest koszt w przypadku skorzystania ze stolika.

Karty turystyczne w Wenecji

Planując aktywne zwiedzanie Wenecji możemy rozważyć zakup jednej z kart turystycznych:

 • Chorus Pass (12,00 (56,05 zł)) - w skład której wchodzi 16 zabytkowych weneckich kościołów (ich listę znajdziecie tutaj),
 • Museum Pass (35,00 (163,48 zł)) - pozwala na zwiedzenie Pałacu Dożów oraz 11 weneckich muzeów (ich listę znajdziecie tutaj),
 • Venezia Unica City Pass - karta ta zawiera w sobie dwie poprzednie i oferuje inne pojedyncze bonusy. Występuje w wersji podstawowej oraz rozszerzonej z Teatrem La Fenice.

Karta Venezia Unica dla dorosłych (30-64 lata) w wersji podstawowej kosztuje 47,90 (223,74 zł). Wersja JUNIOR (dla osób od 6. do 29. roku życia włącznie) to koszt 27,90 (130,32 zł). Kartę możemy zakupić na miejscu (np. w punkcie informacji na dworcu) lub online na oficjalnej stronie miasta.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Wenecji?

Wiele osób przyjeżdża do Wenecji na jeden dzień. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest to dość mało i wystarczy nam wyłącznie na zobaczenie najważniejszych zabytków (i nie wszystkich od środka).

Weekend w Wenecji da nam już więcej swobody i pozwoli na odwiedzenie również którejś z wysp. Na dokładniejsze zwiedzenie Wenecji potrzeba minimum 3 doby, a w przypadku dołączenia większej ilośc okolicznych wysp 5 do 7 dni.

Toalety w Wenecji

W Wenecji znajdziemy kilka toalet miejskich obsługiwanych przez firmę Veritas. Są one jednak płatne - koszt skorzystania to 1,50€. Według zapewnień miasta wszystkie toalety dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mapa toalet publicznych dostępna jest tutaj.

Darmową toaletę znajdziemy na terenie galerii handlowej w pałacu Fondaco dei Tedeschi przy Moście Rialto.

Zwiedzanie Wenecji przez osoby z ograniczoną mobilnością

Z powodu swojej specyfiki Wenecja nie jest prostym miastem do zwiedzania dla osób z ograniczoną mobilnością. Wiele mostów czy chodników w środku miasta jest trudnych (czy wręcz niemożliwych) do pokonania przez osoby poruszające na wózku lub o kulach. Trochę lepiej sytuacja wygląda przy Placu św. Marka i przy nabrzeżu - na mosty nałożone zostały tam specjalne kładki umożliwiające przejście bez wchodzenia po stopniach.

Najwygodniejszym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania Wenecji będzie skorzystanie z tramwaju wodnego, popłynięcie od razu do Placu św. Marka i rozpoczęcie tam zwiedzania. Tramwaje wodne posiadają specjalną rampę i w środku wydzielone jest specjalne miejsce dla osób na wózkach.

W historycznym centrum dostępnych jest 14 km tras dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie miasta

Co warto podkreślić - do najważniejszych muzeów miejskich osoby na wózkach wchodzą za darmo razem z osobą towarzyszącą - dotyczy to m.in. Pałacu Dożów czy Muzeum Correr.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama