Podróże po Europie

Most Westchnień w Wenecji - historia i ciekawostki

Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri), choć niewielki, należy do najbardziej znanych mostów w Wenecji i rozpoznawalnością może się z nim równać właściwie tylko Most Rialto.

W naszym artykule przybliżyliśmy jego historię oraz opisaliśmy gdzie go zobaczyć, i w jaki sposób nim przespacerować.

Most Westchnień w Wenecji - historia i architektura

Most Westchnień jest tak naprawdę krytym korytarzem przerzuconym przez Kanał Pałacowy, który łączy ze sobą Pałac Dożów z nowym skrzydłem więziennym. Więzienie było częścią siedziby weneckich dożów praktycznie od początku jego powstania, ale początkowo mieściło się na górnych poziomach głównej części pałacu. Dopiero w połowie XVI wieku podjęto decyzję o budowie nowego gmachu więzienia, który miał powstać po drugiej stronie wąskiego kanału.

W 1614 roku rozpoczęto budowę krytego korytarza, który miał połączyć ze sobą budynek z celami więziennymi oraz sąd. Jego projektantem był Antonio Contino, a nowa konstrukcja powstała w stylu barokowym. Most jest w całości kryty i czego nie widać od zewnątrz - składa się z dwóch samodzielnych i oddzielonych od siebie korytarzy. Zlecającym budowę był doża Marino Grimani, i to właśnie jego herb rodzinny znalazł się w centralnej części przeprawy. Nad nim umieszczono płaskorzeźbę z personifikacją Sprawiedliwości.

Most Westchnień w Wenecji
Most Westchnień w Wenecji

Most Westchnień i jego romantyzowanie

Swoją obecną nazwę most otrzymał dopiero w epoce Romantyzmu, gdy wędrowcy odwiedzający Wenecję idealizowali sobie ostatnią podróż skazańców, którzy przed trafieniem do celi śmierci mieli jakoby po raz ostatni z tęsknotą wyglądać przez okno i wzdychać (wł. sospiri) do swoich bliskich oraz skąpanej w słońcu laguny z wyspą św. Jerzego w tle.

Okienko, w którym skazańcy widzieli ostatni powiew wolności w swoim zyciu
Okienko, w którym skazańcy widzieli ostatni powiew wolności w swoim zyciu

Istnieje również popularny przesąd zgodnie z których przepłynięcie gondolą pod mostem ma zapewnić zakochanym wieczną miłość.

Gdzie zobaczymy Most Westchnień?

Pierwszym miejscem do obserwacji słynnego korytarza jest most Ponte della Paglia, który znajduje się tuż obok południowej fasady Pałacu Dożów. Alternatywą jest przepłynięcie pod mostem podczas rejsu gondolą.

Więcej punktów widokowych znajdziecie w artykule Punkty widokowe w Wenecji, a ceny rejsów sprawdzicie w naszym zestawieniu Ceny w Wenecji
Wąskie przejście korytarzem - Most Westchnień, Pałac Dożów - Wenecja
Wąskie przejście korytarzem - Most Westchnień, Pałac Dożów - Wenecja

Istnieje również szansa przejścia przez jeden z korytarzy Mostu Westchnień, który znajduje się na trasie zwiedzania Pałacu Dożów.

Najważniejsze informacje o zwiedzaniu słynnego kompleksu umieściliśmy w przewodniku Pałac Dożów - zwiedzanie siedziby władców Wenecji

Reklama