Most Westchnień w Wenecji - historia i ciekawostki

!Most Westchnień w Wenecji
Most Westchnień w Wenecji

Most westchnień (Ponte dei Sospiri) to najsłynniejszy most w całej Wenecji, znany nie tylko we Włoszech, ale również na całym świecie. Trzeba przyznać, że jest on nie tylko najbardziej znany, ale również najbardziej romantyczny. Jak głosi legenda, pocałunek pod mostem, w gondoli, w blasku zachodzącego słońca gwarantuje parze dozgonną miłość.

Inne źródła donoszą, że zakochani przepływający pod Mostem Westchnień szybko wezmą ślub. Cóż, warto zastanowić się kilka razy, zanim zdecydujemy się na takie posunięcie. :)

Most został zaprojektowany przez Antoniego Contino, a jego budowę ukończono w 1614 roku. Co ciekawe, z herbu znajdującego się na moście możemy wywnioskować, że powstał powstał on w okresie między XVI a XVII wiekiem. Konstrukcja ma długość 11 metrów, została wykonana z białego wapienia. Charakterystycznym elementem mostu są niewielkie okna oraz bogate zdobienia.

Przeprawa łączy przestrzeń Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove), które powstało na przełomie XVI i XVII wieku.

Konstrukcja jest przewieszona nad Kanałem Pałacowym. Wnętrze mostu wypełniają 2 oddzielone od siebie korytarze. Tę pełną uroku konstrukcję można obserwować zarówno z powierzchni wody – płynąc gondolą, jak i z mostów Ponte della Paglia i Ponte della Canonica.

!Okienko w konstrukcji Mostu Westchnień w Wenecji
Okienko w konstrukcji Mostu Westchnień w Wenecji

Kilkaset lat temu służył on do przemieszczania więźniów z Pałacu Dożów - miejsca obrad Trybunału Kryminalnego właśnie do więzienia. Takie realia dały też upust wyobraźni romantycznych pisarzy. Artyści tworzyli historie, w których opowiadali o więźniach wzdychających do swoich ukochanych i do świata pełnego wolności. Stąd też wzięła się nazwa mostu. Mimo, że wszystkie historie były jedynie literacką fikcją, nazwa przyjęła się i z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Co ciekawe, to właśnie historie romantycznych pisarzy rozsławiły most.

Aż do XIX wieku uważano, że nie jest on zgodny z koncepcją architektoniczną miasta i nie poświęcano mu zbyt wielkiej uwagi. Po dziś dzień ten słynny obiekt stanowi inspirację dla wielu twórców – architektów, muzyków, literatów i filmowców.

Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie wnętrza Pałacu Dożów będziecie mogli również dostać się do wnętrza mostu. Zdecydowanie polecamy Wam tę atrakcję. Oprócz samego przejścia się mostkiem zobaczymy też cele więzienne. Przez okratowane okienka mostu można wyjrzeć i uświadomić sobie jak wyglądało niegdyś przejście tędy skazańca - zapewne musieli tęskno i z westchnięciem spoglądać (często ostatni raz) na miasto.

Wąskie przejście korytarzem - Most Westchnień, Pałac Dożów - Wenecja

Będąc w Wenecji koniecznie zobaczcie to słynne na całym świecie miejsce. Osobiście, nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że ten historyczny obiekt nosi w sobie całe wieki historii, jest jak zapisana księga, którą wystarczy przeczytać. Niezwykła atmosfera tajemniczości wręcz unosi się w powietrzu, czyniąc miasto jeszcze bardziej magicznym.


Reklama