Podróże po Europie

Brugia - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Sprawdź co warto zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia 2024

Niewiele przetrwało miast, gdzie czas zdaje się stać w miejscu. Do nielicznych wyjątków należy historyczne centrum Brugii, które zachowało swój dawny charakter oraz zabytkową zabudowę, poprzecinaną siecią kanałów.

Brugia prawa miejskie otrzymała już w 1128 roku i dzięki łatwemu dostępowi do morza w ciągu wieków stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych Europy wieków średnich. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od staroholenderskiego słowa "most" ("brugga"). Początkowo motorem rozwoju Brugii był handel w obrębie Ligi Hanzeatyckiej, a później także pośrednictwo między Hanzą a państwami-miastami leżącymi na obszarze dzisiejszych Włoch. W dalszych wiekach miasto zyskało dodatkowo status centrum kulturalnego, do którego ściągali artyści i rzemieślnicy z całego kontynentu.

Na zachętę można też wspomnieć, że w 2000 roku całe historyczne stare miasto w Brugii zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Podczas rejsu po Brugii
Podczas rejsu po Brugii

Jak zwiedzać Brugię?

Historyczne centrum, gdzie znajdziemy praktycznie wszystkie największe atrakcje Brugii, nie zajmuje zbyt rozległego obszaru i możemy wygodnie odkrywać je pieszo. Dworzec kolejowy znajduje się około 15 minut spacerem od Rynku.

Brugia - miasto jednodniowych turystów

W Brugii zawsze jest pełno turystów, niezależnie od pory roku. Apogeum odwiedzających przypada na miesiące od maja do września, kiedy w ciągu dnia na Rynku i w jego okolicy przebywają dzikie tłumy. Według nas warto rozpocząć zwiedzanie wcześnie rano, aby móc podejść wtedy do największych atrakcji, przy których będziemy wtedy praktycznie sami.

Większe skupiska zaczynają formować się tuż po godzinie 10:00, gdzie okres pomiędzy 12:00-16:00 można nazwać godzinami szczytu. Dopiero około 19:00, gdy większość jednodniowych turystów już wyjechała, powoli zaczyna robić się przyjemniej.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Brugii?

Wiele osób przyjeżdża do Brugii na zaledwie jeden dzień. Nie jest to jednak optymalny wybór. Po pierwsze - miasto oferuje wiele atrakcji i zabytków najwyższej klasy (choć trzeba przyznać, że w dużej części są one jednak dość monotonne). Oprócz tego, w ciągu dnia w mieście zazwyczaj przebywają tłumy i spokojne spacery możliwe są dopiero bliżej wieczora, gdy większość jednodniowych turystów odjedzie. Dlatego jeśli macie taką możliwość, warto zatrzymać się na noc w historycznym centrum i poczuć klimat miasta bez tłumów odwiedzających.

Przy dobrym zaplanowaniu wizyty, w dwa dni powinniśmy być w stanie zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje, a trzy dni powinny nam wystarczyć do bardzo dobrego poznania tego urokliwego miasta.

Co warto zobaczyć w Brugii? Największe atrakcje i zabytki

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak wiele zabytków skupia się na w sumie niewielkim obszarze starego miasta. Znajdziemy tu chociażby jedyną rzeźbę Michała Anioła wywiezioną z Włoch za życia artysty, piękną Salę Gotycką w ratuszu, ciągle działające browary w środku miasta, a także prace takich mistrzów pędzla jak Hans Memling czy Hieronim Bosch.

Liczba opisanych przez nas atrakcji może początkowo wydawać się duża, więc musimy podkreślić, że trudno by było odwiedzić je wszystkie za jednym razem (my potrzebowaliśmy na to trzech wizyt). Mimo wszystko tak rozbudowana lista powinna pozwolić każdemu czytelnikowi znaleźć coś dla siebie.

Uwaga! Rezerwacje miejsc - przed przyjazdem do Brugii warto sprawdzić zasady zwiedzania wybranych atrakcji, ponieważ niektóre z nich mogą wymagać od nas wcześniejszej rezerwacji godziny odwiedzin.

Rynek (Grote Markt)

Sercem Brugii oraz jej najbardziej charakterystycznym punktem jest okazały rynek, otoczony historycznymi gmachami oraz licznymi kamienicami, w których działają dziś restauracje oraz sklepy. Najbardziej znanym zabytkiem przy rynku jest wysoka wieża Beffroi, stojąca po południowej stronie placu.

Ozdobą wschodniej pierzei rynku jest budynek znany jako Provinciaal Hof, który służył jako miejsca zgromadzeń władz regionalnych. Ciekawostką jest, nie pochodzi on wcale z okresu średniowiecza, choć nawiązuje do niego swoim neogotyckim stylem. Co może zainteresować miłośników historii - dawniej w tym miejscu znajdowały się zabudowania portowe, dzięki czemu łodzie mogły podpływać niemal do samego rynku (kanał kończył się na wysokości wieży Beffroi).

W każdą środę od rana do południa na Rynku organizowany jest targ spożywczy oraz kwiatowy, nawiązujący do historii miasta. W święta właśnie tu odbywa się targ bożonarodzeniowy z lodowiskiem.
Widok rynek z dzwonnicą Beffroi na drugim planie
Widok rynek z dzwonnicą Beffroi na drugim planie

Wieża Beffroi - punkt widokowy z panoramą Brugii

Nie ma drugiego budynku definiującego bardziej panoramę miasta niż wysoka na 83 m wieża Beffroi. Konstrukcje tego typu były czymś charakterystycznym dla średniowiecznych miast leżących na terenie dzisiejszej Belgii i trafiły nawet wspólnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wieża Beffroi była świadectwem powodzenia miasta oraz jego niezależności. Znajdował się w niej skarbiec, w którym przechowywano najważniejsze dokumenty, takie jak przywileje miejskie. Miała tez wymiar praktyczny i pełniła funkcję dzwonnicy - to właśnie z niej nadawano sygnały dla mieszkańców wykorzystując do tego celu wielki dzwon. Sygnały były różne i nadawano je w przeróżnym celu. Z ich pomocą codziennie informowano o zamknięciu bram miejskich (po zmroku wstęp do miasta był zabroniony), oznajmiano o rozpoczęciu handlu na targu, ale też ostrzegano o pożarze czy wzywano do obrony miasta.

Nie przegap: Jeśli przyjrzymy się fasadzie wieży zobaczymy tam mały balkon. W przeszłości oznajmiano stamtąd najważniejsze komunikaty, i to stąd przemawiali zarządcy miejscy.

Co jednak najważniejsze z perspektywy turysty to fakt, że na wieży znajdziemy punkt widokowy, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę całego miasta z urokliwymi czerwonymi dachami.

Wejście na wieżę Beffroi - co warto wiedzieć

Aby dostać się na taras widokowy, musimy pokonać 366 schodów. Nie ma co się oszukiwać - trasa ta może nas zmęczyć! Na wizytę warto zaplanować 45, do maksymalnie 60 minut.

Wspinając się na górę miniemy kilka poziomów. Do najciekawszych miejsc należą pokój, w którym przechowywano najważniejsze dokumenty miejskie (w środku zobaczymy zabytkowe wielkie kufry), oraz pomieszczenie z Wielkim Dzwonem.

Uwaga! Dzwonnica należy do największych atrakcji Brugii, a wejście na nią jest limitowane, więc w sezonie warto zakupić bilet z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. W trakcie rezerwacji będziemy musieli wybrać okno czasowe naszej wizyty.

Bilet kosztuje 15€. Dzieci do 7. roku życia mogą wejść za darmo, a dzieci poniżej 18. roku życia są upowaznione do niewielkiej zniżki.

Oprócz wielkiego dzwonu wewnątrz wieży znajduje się również carillon, który składa się z aż 47 elementów (dzwonów). W każdą środę, sobotę oraz niedzielę od 11:00 do 12:00 miejski carillonista odgrywa na nich różne melodie.

Nieco wieży o słynnym zabytku napisaliśmy w artykule Beffroi - wieża widokowa w Brugii
Widok na miasto z wieży Beffroi w Brugii
Widok na miasto z wieży Beffroi w Brugii

Kościół Najświętszej Marii Panny - Michał Anioł w Brugii

Onze-Lieve-Vrouwekerk to jeden z najważniejszych przykładów kunsztu brugijskich rzemieślników, a zarazem mała galeria sztuki. Kościół słynie przede wszystkim z rzeźby Madonny z dzieciątkiem dłuta Michała Anioła - jest to jedyna rzeźba artysty, która wyjechała z Włoch jeszcze za jego życia! Oprócz niej na ścianach wywieszono wiele obrazów oraz fresków.

Atrakcje Brugii - Madonna z Brugii - rzeźba Michała Anioła w Kościele Najświętszej Marii Panny
Atrakcje Brugii - Madonna z Brugii - rzeźba Michała Anioła w Kościele Najświętszej Marii Panny

Przy głównym ołtarzu stoją dwa grobowce: Marii z Burgundii oraz księcia Karola Śmiałego. Tuż przy nich możemy spojrzeć przez szybę na wykopaliska archeologiczne świątyni znajdującej się wcześniej w tym miejscu.

Podczas zwiedzania Kościoła Najświętszej Marii Panny w Brugii
Podczas zwiedzania Kościoła Najświętszej Marii Panny w Brugii

Kanały Brugii i rejsy turystyczne

Brugia poprzecinana jest kilkoma wąskimi kanałami, przez co nierzadko określana jest przydomkiem "Wenecja Północy" lub mniej pompatycznie "Wenecja Flandrii". Trzeba uczciwie przyznać, że nazwy te nie zostały nadane na wyrost, choć długość tras wodnych w ostatnich wiekach się zmniejszyła.

Nie powinno więc dziwić, że do najpopularniejszych atrakcji w Brugii należy krótki rejs po kanałach. Jest to świetna sprawa, choć musimy zdawać sobie sprawę, że oprócz nas w łódce może być dużo osób i o zrobienia super zdjęcia lub romantyczny nastrój będzie bardzo, ale to bardzo trudno. Mimo to zdecydowanie warto!

Rejsy po kanałach w Brugii - informacje praktyczne

Rejsy trwają około 25-30 minut i są organizowane regularnie od początku marca aż do połowy listopada, choć istnieje szansa, że któraś z firm będzie kursować również poza sezonem. Koszt wycieczki to 15,00 (64,65 zł) (9,00 (38,79 zł) w przypadku dzieci od 4. do 11. roku życia. Najmłodsi wchodzą na pokład za darmo). Bilety kupujemy na miejscu.

Rejsy obsługiwane są przez kilka firm, które startują z pięciu lokalizacji - ich adresy znajdziecie tutaj. Wszystkie płyną jednak tą samą trasą i mają tę samą cenę, więc jedyną różnicą jest ilość osób, które korzystają z danej przystani.

Z obserwacji wydaje się nam, że największe tłumy widzieliśmy zazwyczaj przy moście Jana Nepomucena (Sint-Jan Nepomucenus), ale mogło to być złudzenie (lub koło niego najczęściej przechodziliśmy!). Z drugiej jednak strony położony jest on blisko Rynku, więc najwięcej osób może tam docierać.

Widoki podczas rejsu
Widoki podczas rejsu

Oprócz rejsu warto też pospacerować wzdłuż kanałów. My polecamy chociażby krótką trasę rozpoczynającą się przy moście Jana Nepomucena, skąd następnie ruszamy do Rozenhoedkaai. Potem wchodzimy na plac Huidenvettersplein, a po wyjściu z niego idziemy wzdłuż kanału aż do mostu Meebrug (lub jeszcze dalej).

Most św. Bonifacego

Nawiązując jeszcze do kanałów, to zdecydowanie warto poszukać mostu św. Bonifacego (Bonifaciusbrug), który potrafi zachwycić swoim urokiem niemal każdego odwiedzającego. Odnajdziemy go na tyłach kościoła Najświętszej Marii Panny, a tuż obok znajduje się mały park.

Most św. Bonifacego w Brugii
Most św. Bonifacego w Brugii

Ratusz przy placu Burg

Dosłownie kilka kroków od Rynku odnajdziemy drugi z najważniejszych placów w Brugii - Burg (zwany też Placem Wolności), przy którym stoi miejski Ratusz (Stadhuis) wraz z dawnym gmachem sądu.

Ratusz powstał w 1376 roku i przez ponad 600 lat władano z niego miastem. Do zwiedzania udostępnione są jego dwa pomieszczenia na górnym poziomie - Sala Gotycka oraz pokój radnych.

Gotycka Sala wręcz zapiera dech w piersiach rozmachem oraz przepychem. Na wszystkich czterech ścianach namalowano freski nawiązujące do historii miasta. Szczególnie imponujący jest fresk zajmujący całą lewą ścianę, który przedstawia zwycięski powrót z bitwy Złotych Włóczni w 1302 roku. Jeśli dobrze się przyjrzymy, wypatrzymy budynki istniejące do dziś.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy spojrzeć w górę i obejrzeć udekorowane złączenia "żeber" sklepienia na suficie. Całość wygląda "świeżo" i nie jest to złudzenie - sala została udekorowana pod koniec XIX wieku.

W pokoju radnych stworzono niewielkie muzeum podzielone na różne okresy w historii miasta. Zobaczymy tu stare księgi, łańcuch służący jako końcówka dzwonka, stare monety i wiele innych eksponatów.

Sala Gotycka w Ratuszu (Stadhuis) w Brugii
Sala Gotycka w Ratuszu (Stadhuis) w Brugii

Käthe Wohlfahrt - ozdoby świąteczne w Brugii

Spacerując z Rynku na plac Burg warto zajrzeć do sklepu Käthe Wohlfahrt, specjalizującego się w wyrobach świątecznych oraz upominkach. Nawet jeśli nie planujemy niczego kupić, miejsce to i tak może wciągnąć nas na dłuższą chwilę. Warto jednak pamiętać, że nie jest to firma belgijska, a ma ona swoje korzenie w niemieckiej Bawarii.

Sąd Sprawiedliwości i arcydzieło renesansowej sztuki drewnianej

Brugse Vrije, czyli stary budynek sądu, znajduje się tuż obok ratusza. Dziś mieści się tu miejskie archiwum, a największą atrakcją dla zwiedzających jest komnata radnych z XVI-wiecznym kominkiem wykonanym przez Lanceloota Blondeela, którą zwiedzimy na wspólnym bilecie wraz z ratuszem.

Właściwie to określenie kominek w żaden sposób nie oddaje tego, co tam zobaczymy. To swoiste renesansowe dzieło sztuki wykonane z drewna i marmuru, które zachwyca od pierwszego wejrzenia. Na samym środku uwieczniono cesarza Karola V otoczonego herbami oraz posągami.

W samej sali czekają na nas także oryginalne ławy przy ścianach oraz obrazy, w tym jeden namalowany w 1659 roku przez Gillisa van Tilborgha, przedstawiający spotkanie odbywające się właśnie w tej sali. Jeśli dobrze się przyjrzymy z łatwością zauważymy, że przez te wszystkie wieki niemal nic się tu nie zmieniło!

Przebywając w tym pomieszczeniu możemy bez problemu odczuć jak ważną rolę pełniła Brugia w historii - a było to jedno z najważniejszych miast Flandrii, z własnymi władzami, obejmujące swoim panowaniem także dalszą okolicę.

Zabytkowy kominek w budynku Sądu Sprawiedliwości w Brugii
Zabytkowy kominek w budynku Sądu Sprawiedliwości w Brugii

Bazylika Świętej Krwi w Brugii

Położona w rogu placu Burg Bazylika Świętej Krwi (Basiliek van Het Heilig Bloed te Brugge) uchodzi za jeden z najważniejszych zabytków Brugii. Świątynia przez długie stulecia była celem pielgrzymów z całej Europy - każdy chciał ujrzeć relikwię "Świętej Krwi", która według tradycji jest krwią samego Jezusa Chrystusa. Ale skąd krew Zbawiciela w małej Brugii? Rzekomo przywiózł ją jeden z hrabiów Flandrii, Derrick z Alzacji, który uczestniczył w drugiej krucjacie w połowie XII stulecia. W jej trakcie miał on tak bardzo zasłużyć się swoim męstwem, że otrzymał bezcenną relikwię od samego patriarchy Jerozolimy.

Bazylika składa się z dwóch poziomów. Na niższym z nich znajduje się datowana na XII wiek kaplica św. Bazyla (st. Basil) - jest to jedyna zachowana kaplica w stylu romańskim w całej zachodniej Flandrii.

W XV wieku dobudowano nad nią kolejną kaplicę w stylu gotyckim, do której prowadzą niezwykle klimatyczne kręte schody (De Steeghere) - warto wybrać się tu tuż po otwarciu i przejść się nimi, gdy są niemal puste. Kaplica w środku zachwyca przepychem i wieloma barwami - warto wiedzieć, że malowidło znajdujące się za ołtarzem jest stosunkowo nowe - powstało dopiero w 1905 roku i przedstawia "Tajemnicę Krzyża" (ujrzymy na nim Betlejem oraz Jerozolimę).

Skarbiec i relikwia

Codziennie, w bocznej nawie gotyckiej kaplicy, relikwia Świętej Krwi wystawiana jest na widok publiczny i można do niej podejść.

Przy wejściu do górnej kaplicy znajduje się wejście do skarbca, do którego wstęp jest biletowany.

Wnętrze Bazyliki św. Krwi
Wnętrze Bazyliki św. Krwi

Groeningemusuem - śladami flamandzkich mistrzów pędzla

Groeningemusuem to najważniejsze muzeum Brugii, a precyzyjniej - galeria sztuki. Znajdziemy tu prace z wielu okresów, datowane od średniowiecza aż do czasów sztuki nowoczesnej.

Galeria dumna jest przede wszystkim z kolekcji tzw. prymitywistów flamandzkich - znajdziemy tu prace Hansa Memlinga, Jana van Eycka (Maryja z dzieciątkiem) czy Hugo der Goesa.

Czy wiesz, że... prymitywiści flamandzcy, którzy działali w XIV i XV wieku, zyskali wielką renomę w całej Europie, a wielu artystów przybywało do Flandrii, aby móc z nimi obcować. Prace tworzone w Brugii krążyły po całym kontynencie i wiele z nich możemy znaleźć dziś w muzeach całej Europy oraz świata.

Niektóre z obrazów do dzisiaj nie mają ustalonego konkretnego autora. Ponieważ każdy z mistrzów miał wielu uczniów, prace przypisywane są do nich po ich stylu - jednak nie wiemy, czy wyszły z ręki mistrza, czy jednego z jego uczniów lub naśladowców.

W Groeningemusuem wystawiany jest słynny obraz Hieronima Boscha, Sąd Ostateczny.

Sąd Ostateczny - Hiernonim Bosch - Groeningemusuem w Brugii
Sąd Ostateczny - Hiernonim Bosch - Groeningemusuem w Brugii

Będąc na miejscu nie omińmy również "innego Sądu Ostatecznego", tym razem pędzla Jana Provoosta. Obraz ten wsiał dawniej w ratuszu miejskim.

Jan Provoost - Sąd Ostateczny (Groeningemusuem w Brugii)
Jan Provoost - Sąd Ostateczny (Groeningemusuem w Brugii)

Inną ciekawą pracą jest dwuczęściowe dzieło Gerarda Davida pt "Sędzia obdzierany ze skóry". Obraz ten wisiał natomiast w sądzie i służył jako przestroga - prawda, że musiał dawać do myślenia?

Gerard David - dyptyk: Sprawiedliwość Kambyzesa (cz. 1 - Aresztowanie Sizamnesa i cz. 2 - Ukaranie Sizamnesa
Gerard David - dyptyk: Sprawiedliwość Kambyzesa (cz. 1 - Aresztowanie Sizamnesa i cz. 2 - Ukaranie Sizamnesa

Arentshuis

W tym pięknym XVIII-wiecznym budynku, do którego obowiązuje ten sam bilet co w Groeningemusuem, czekają na nas dwa piętra. Na pierwszym, w dwuczęściowej sali, organizowane są wystawy czasowe - my mieliśmy szczęście trafić na wystawę poświęconą wyłącznie Sądowi Ostatecznemu Boscha.

Cała góra dedykowana została urodzonemu w Brugii brytyjskiemu artyście Frankowi Brangwynowi, który swoje prace (wyglądające na szkicowane) poświęcał industrialnemu rozwojowi Europy, a także swoim podróżom na łono natury.

Arentshuis - wystawa Franka Brangwyna
Arentshuis - wystawa Franka Brangwyna

Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii

Kolejnym kościołem wartym odwiedzenia jest brugijska katedra (Sint-Salvatorskathedraal). Jej największym symbolem jest wysoka romańsko-gotycka wieża, która oprócz miejskiej dzwonnicy stanowi najważniejszy z elementów panoramy miasta. Wnętrze świątyni ozdabiają dzieła prymitywistów flamandzkich.

Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) i zabytkowa apteka

Budynek szpitala św. Jana należy do najstarszych zachowanych budynków szpitalnych w Europie. Pierwsze pisemne ślady jego działalności datowane są na 1188 rok. Warto zatrzymać się trochę nad tą datą - pamiętajmy, że szpitale w przeszłości działały inaczej niż dziś. Z powodu ograniczonej wiedzy medycznej służyły one przede wszystkim jako religijne miejsca opieki nad chorymi i biednymi. Ostatnim rokiem działalności szpitala był rok 1976, a jakiś czas później przekształcono go w Muzeum Memlinga.

Szpital św. Jana - co zobaczymy w środku?

Wchodząc do wnętrza kompleksu od razu rzuca się w oczy imponujący drewniany sufit. Dzisiaj w budynku mieści się muzeum oraz kaplica - w środku zobaczymy stare narzędzia medyczne, budki do przewożenia chorych oraz prace różnych artystów, w tym przede wszystkim Hansa Memlinga i jego słynny relikwiarz św. Urszuli, stworzony specjalnie dla szpitala.

Wartym odnotowania są także namalowanego przez niego tryptyki - jeden nad ołtarzem głównym w kaplicy, a drugi przedstawiający brata Jana Floreinsa.

W jednym ze skrzydeł muzeum umieszczono płyty nagrobne sióstr oraz braci pracujących w szpitalu (XV-XVII wiek), które wcześniej znajdowały się na terenie szpitala.

Zwiedzanie Brugii - Szpital św. Jana
Zwiedzanie Brugii - Szpital św. Jana

Przy szpitalu św. Jana już w 1645 roku funkcjonowała apteka, której pomieszczenia zostały udostępnione do zwiedzania. W jednym z nich zobaczymy wagę i pojemniki na zioła oraz leki, a w kolejnym wywieszone na ścianach portrety opiekunów szpitala wyznaczonych przez bogate rody Brugii. W pierwszym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na moździerze do ubijania ziół - powstały one w XVI lub XVII wieku, i były używane także w kuchni.

Aby wejść do apteki należy opuścić budynek muzeum i przejść kilka kroków wewnętrznym dziedzińcem.

Apteka przy szpitalu św. Jana
Apteka przy szpitalu św. Jana

Miejsce na wieczorny spacer

Na lewo od wejścia do apteki znajduje się mały ogród - wieczorem fotokomórka wyłapuje ruch i włącza oświetlenie. Jest to idealne miejsce na krótki wieczorny odpoczynek, szczególnie, że bardzo prawdopodobne nikogo oprócz nas tam nie będzie. Z ogrodu widać dobrze szczyt wieży kościoła Najświętszej Marii Panny.

Jeruzalemkerk - tajemnica Kaplica Jerozolimska

Do naszych ulubionych zabytków Brugii należy położona nieco na uboczu Kaplica Jerozolimska (Jeruzalemkerk). Co ważne - nie jest to wcale kościół, a prywatna kaplica należąca do rodziny Adorno, której dzieje sięgają średniowiecza. Pierwszym jej przedstawicielem, który przybył do Flandrii, był genueński kupiec Opicius Adorno - miało to miejsce w drugiej połowie XIII wieku.

Dzisiejszy wygląd kaplicy jest jednak zasługą żyjącego w latach 1424-1483 Anselma Adorno, który dużo podróżował po świecie i trafił także do Jerozolimy, gdzie wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego zainspirowała go do ufundowania podobnej świątyni w Brugii. Co ciekawe, odwiedził on także Polskę, gdzie prowadził rozmowy z Kazimierzem Jagiellończykiem.

Atrakcje w Brugii - Ołtarz w Jeruzalemkerk
Atrakcje w Brugii - Ołtarz w Jeruzalemkerk

Jako że kaplica była wzorowana na Bazylice Grobu Pańskiego, to za ołtarzem wykuto specjalny tunel, na którego końcu umiejscowiono rzeźbę umęczonego Chrystusa. Wrażenie robi też sam ołtarz - charakterystyczna nastawa, która przypomina skałę,ozdobiona została płaskorzeźbami czaszek, węży i narzędzi męki Jezusa. W centralnym punkcie Jeruzalemkerk ostatni spoczynek znalazła żona fundatora i serce jej męża. Doczesne szczątki brugijskich mieszczan kryje rzeźbiony sarkofag wykonany z czarnego kamienia i przyozdobiony herbami. W oknach umieszczono barwne witraże przedstawiające świętych i fundatora.

Ciekawostka: Jeruzalemkerk "zagrała" Bazylikę Świętej Krwi we wspomnianym przez nas na końcu przewodnika filmie "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj"

Jeruzalemkerk - zwiedzanie

Kaplica dostępna jest dla zwiedzających po zakupie biletu. Wejściówka nie należy co prawda do tanich, ale warto pamiętać, że jest to obiekt prywatny. Na spokojne zwiedzenie zabytku warto zaplanować około 30-45 minut.

Więcej zdjęć oraz informacji o kaplicy znajdziecie w naszym oddzielnym artykule Jeruzalemkerk - tajemnicza kaplica w Brugii.
Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii
Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii

Beginaż - jeden z sekretów Brugii

Flamandzkie beginaże to kolejne obiekty wpisane całościowo na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jednym z najlepiej zachowanych jest beginaż w Brugii, gdzie przetrwał gotycki kościół oraz blisko 30 białych domów rozmieszczonych w większości dookoła głównego dziedzińca.

Czy wiesz, że... beginaże były świeckimi klasztorami składającymi się z budynków mieszkalnych, kościoła i nierzadko szpitala. Zamieszkiwały je beginki, które prowadziły życie w zamknięciu podobne do zakonnic. Beginaże spotkamy na terenie Belgii, Francji i Holandii - jeden z ciekawszych przetrwał też w Amsterdamie

Współcześnie brugijski beginaż jest otwarty dla zwiedzających - udostępniono również jeden z domów, który służy jako muzeum.

Kuchnia w jednym z domów - Beginaż w Brugii
Kuchnia w jednym z domów - Beginaż w Brugii

Właśnie ten XVII-wieczny dom jest jedną z mniej znanych, a zarazem najciekawszych, atrakcji Brugii. W środku zobaczymy jak wyglądało życie mieszkańców beginaża - zajrzymy do kuchni (udekorowanej płytkami z Delft), sypialni, przejdziemy malutkim i klimatycznym dziedzińcem służącym do modlitwy, a także zajrzymy do jadalni oraz pokoju dziennego. W każdym z pomieszczeń znajdziemy oryginalne elementy - stoły, łóżko, regały czy materiały kuchenne.

Zwiedzanie beginaża w Brugii
Zwiedzanie beginaża w Brugii

Zwiedzanie browaru De Halve Maan

Niemal w samym sercu starego miasta odnajdziemy popularny wśród miejscowych browar De Halve Maan, który organizuje wycieczki z przewodnikiem prezentujące sposób warzenia piwa oraz historyczny sprzęt. Nawet jeśli nie planujemy wybrać się na wycieczkę można wpaść do oficjalnego pubu i napić się piwa w wersji niepasteryzowanej.

W trakcie zwiedzania browaru
W trakcie zwiedzania browaru

De Halve Maan - informacje praktyczne

Podstawowy wariant wycieczki trwa 45 minut - w jej trakcie dowiemy się więcej o warzeniu piwa, zobaczymy historyczne pomieszczenia, wejdziemy na dach z widokiem na okolicę, a na koniec skosztujemy produkowanego przez browar piwa.

Dostępne są również wycieczki rozszerzone trwające około 90 minut, w trakcie których otrzymamy do spróbowania trzy rodzaje piwa - ich degustacja ma miejsce w piwnicach browaru.

Bramy miejskie - relikty średniowiecznych fortyfikacji Brugii

Brugia, podobnie jak inne średniowieczne miasta, była niegdyś w całości otoczona pierścieniem murów obronnych. Wstęp za granicę murów możliwy był tylko w ciągu dnia przez jedną z bram miejskich. Niestety, mury zostały rozebrane dawno temu, ale szczęśliwie zachowały się cztery bramy wzniesione w różnych okresach XIV wieku.

Nasza ulubiona to okazała Gentpoort (brama wychodzącą w stronę Gandawy), która wieczorami jest malowniczo podświetlana. Dawniej w jej wnętrzu mieściło się niewielkie muzeum poświęcone fortyfikacjom Brugii, ale w 2020 roku zostało zamknięte. Obok niej ciągnie się przyjemny park wzdłuż kanału, gdzie możemy odpocząć chwilę od zgiełku miasta.

Pozostałe bramy to:

  • Ezelpoort - druga w kolejności na liście naszych ulubionych bram. Niestety, leży ona nieco dalej od największych atrakcji Brugii, ale czytelnicy zainteresowani dawnymi fortyfikacjami na pewno nie będą żałować spaceru do niej! Wygląd budowli zmienił się jednak znacznie w czasach nowożytnych, a podczas ostatniej przebudowy w XVII wieku zmniejszono znacznie jej wysokość.
  • Kruispoort - kolejna monumentalna brama, która od strony wewnętrznej przypomina nieco niewielki zamek.
  • Smedenpoort - brama ta znajduje się po stronie zachodniej miasta. Jeśli chcemy ją zobaczyć, to najlepiej przejść obok niej podczas spaceru z dworca lub na dworzec.

Vismarkt - targ rybny

Do najbardziej charakterystycznych miejsc w Brugii bezsprzecznie należy targ rybny - Vismarkt. Już sam jego kształt potrafi zaintrygować, gdyż w 1821 roku otoczono go kolumnadą na modłę rzymską. Początkowo ryby sprzedawane były na głównym Rynku, ale z czasem zdecydowano, że lepiej ten rodzaj produktów przenieść dalej od reprezentacyjnej części miasta (zapewne z racji generowanych zapachów).

Współcześnie od środy do soboty, w pierwszej połowie dnia, zakupimy tu świeże ryby i owoce morza, a po południu i wieczorami wystawiają się tu z reguły miejscowi artyści, od których zakupimy piękne ręcznie malowane obrazy lub obrazki przedstawiające miasto.

Tuż obok targu znajduje się urokliwy plac Huidenvettersplein wypełniony restauracjami serwującymi świeże ryby i owoce morza. Warto tu zajrzeć, o ile nie odstraszą nas ceny, gdyż za danie główne zapłacimy ponad 20€.

Atrakcje w Brugii poza utartym szlakiem

Sint-Janshuismolen - wiatraki w Brugii

Całkiem niedaleko bramy Gentpoort trafimy na jedną z ciekawszych atrakcji Brugii - malownicze wiatraki. Dawniej było ich więcej, ale do dziś zachowały się cztery z nich.

W miesiące wakacyjne jeden z nich, Sint-Janshuismolen, udostępniany jest do odwiedzenia - i nadal mieli ziarno tak samo jak kilkaset lat temu.

Zabytkowy wiatrak w Brugii - Sint-Janhuismolen
Zabytkowy wiatrak w Brugii - Sint-Janhuismolen

Muzeum Folkloru (Volkskundemuseum)

To nieoczywiste muzeum mieści się w kilku XVII-wiecznych budynkach służących wcześniej jako przytułek dla osób biednych - w kilkunastu salach zobaczymy jak kiedyś funkcjonowali mieszkańcy miasta, jak się uczyli, jak wyglądały ich pomieszczenia mieszkalne, a nawet będziemy mogli wejść do pubu z historyczną piwnicą, w której nadal przechowywane są trunki.

Jest to atrakcja mogąca wciągnąć zwłaszcza dzieci (no, może z wyjątkiem pubu...), ale starsi także powinni znaleźć tu wiele ciekawych informacji oraz wystaw.

Atrakcje Brugii - wizyta w muzeum folkloru w Brugii
Atrakcje Brugii - wizyta w muzeum folkloru w Brugii

Plac Jana van Eycka - w poszukiwaniu dawnego miasta kupieckiego

Brugia - pomimo pewnego oddalenia od morza - przez pewien czas należała do najważniejszych miast portowych Europy, a jeden z kanałów dochodził aż do Rynku.

Dziś jednym z ważniejszych śladów po tych czasach jest plac Jana van Eycka (Jan van Eyckplein), przy którym, oprócz pomnika malarza, zobaczymy piękne budynki należące niegdyś do bogatych kupców - warto dobrze przyjrzeć się ich fasadom.

Kiedyś w tym miejscu znajdował się stary port, i to tu ładowano i rozładowywano produkty z przypływających statków.

Sint-Gilliskerk - miejsce spoczynku Hansa Memlinga

Dalszy kawałek od centrum odnajdziemy kościół św. Idziego (Sint-Gilliskerk). Świątynia ta powstała w XIII wieku, ale jej obecny wygląd jest efektem przebudowy przeprowadzonej dwa stulecia później. Wnętrze świątyni jest neogotyckie, a jej gmach charakteryzuje się jedyną w Brugii kościelną wieżą zegarową.

Świątynia znana jest przede wszystkim jako miejsce pochówku znanych artystów - ostatni spoczynek znaleźli tu cenieni Hans Memling (o czym przypomina tablica pamiątkowa) oraz Pieter Pourbus.

Sam kościół jednak nie przyciąga niczym unikatowym i raczej nie warto fatygować się tu tylko dla jego architektury - my akurat dwukrotnie mieliśmy nocleg tuż obok, więc kilka razy go zobaczyliśmy.

Park królowej Astrydy (Koningin Astridpark)

Po długich spacerach uliczkami Brugii warto wybrać się do jednego z nielicznych parków na terenie starego miasta - parku królowej Astrydy (Koningin Astridpark). Czeka tam na nas różnorodna roślinność oraz kilka przyjemnych budynków. Park dedykowano Astrydzie, królowej Belgów, która zmarła młodo w efekcie tragicznego wypadku samochodowego.

O.L.V-Ter-Potterie - muzeum w średniowiecznym szpitalu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na obrzeżach historycznego centrum odnajdziemy jeszcze jeden zabytkowy kompleks szpitalny - O.L.V-Ter-Potterie. Założono go jeszcze przed 1276 rokiem i działał tu aż do XVII stulecia. Po zaprzestaniu działalności szpitalnej ośrodek zamieniono na pensjonat dla ludzi starszych i schorowanych (w pewnym momencie mieszkało tu nawet 130 pensjonariuszy).

Wnętrze kościoła w szpitalu O.L.V-Ter-Potterie w Brugii
Wnętrze kościoła w szpitalu O.L.V-Ter-Potterie w Brugii

Mimo że kompleks nie jest tak imponujący jak szpital św. Jana, to osoby poszukujące atrakcji Brugii poza utartym szlakiem powinny znaleźć czas i go odwiedzić. Szczególnie zaciekawić może różnorodność tego miejsca. Stara sala szpitalna została zamieniona na niewielką galerię. Po jej odwiedzeniu przejdziemy korytarzem i wejdziemy do pokoiku-sypiali z oryginalną zabudową, a potem zajrzymy do skarbca z relikwiarzami i przejdziemy do kościoła z dwoma kaplicami z różnych okresów.

Na wystawie umieszczono najróżniejsze dzieła sztuki i eksponaty - obrazy, dywany, srebrną i złotą zastawę, stare księgi, kufry - tu zakończymy wymieniając tylko niektóre z nich.

Nie przegap: W kościele, nad ołtarzem, stoi XIII-wieczna marmurowa statuetka, jedna z najstarszych istniejących rzeźb w Brugii. Powstała ona prawdopodobnie w latach 1270-1280.

Wzrok przyciągają również witraże oraz gobeliny przedstawiające zdarzenia opisane w księgach cudów. Kartka z oryginalnej księgi została wystawiona w jednej z gablot. Wewnątrz kościoła znajdziemy również relikwie św. Isdebalda.

O.L.V-Ter-Potterie - zabytkowy szpital w Brugii
O.L.V-Ter-Potterie - zabytkowy szpital w Brugii

Gezellemusuem - muzeum Guido Gezelle'ego

Dom zamieniony na muzeum poety Guido Gezellego raczej nie będzie zbyt fascynujący z perspektywy polskiego turysty. W środku, na kilku salach, przedstawiono przedmioty nawiązujące do życia poety, który w swojej twórczości dał się poznać jako wielki miłośnik natury. Niestety, podczas naszej wizyty niektóre z materiałów nie miały tłumaczenia na język angielski, więc praktycznie "przebiegliśmy przez to muzeum".

W ciepły miesiąc ogród znajdujący się przy domu rozkwita i jest przyjemnym miejscem na krótki odpoczynek. A skąd sama lokalizacja muzeum? W tym XVI-wiecznym domu ojciec poety pracował niegdyś jako ogrodnik.

Jeśli mamy kartę muzealną i trochę czasu możemy wpaść będąc obok, ale raczej nie ma sensu się specjalnie tu fatygować.

Brugia - Gezellemuseum
Brugia - Gezellemuseum

Brugia - raj dla piwoszy

Brugia jest nie tylko rajem dla fanów średniowiecznych miast, ale również sympatyków piwa. Opisując wcześniej największe atrakcje miasta wspominaliśmy o wycieczce po browarze De Halve Maan. Do produkowanych przez niego trunków należy Straffe Hendrik - jest to piwo gatunku quadrupel (ciemne mocne ale), należące do naszych ulubionych belgijskich piw.

Co dla wielu może być niespodzianką - De Halve Maan to nie jedyny browar działający w obrębie starego miasta. Drugim, także możliwym do zwiedzania, jest browar Bourgogne des Flandres produkujący piwo o tej samej nazwie. W przeciwieństwie do najczęściej spotykanych piw belgijskich, Bourgogne des Flandres jest trunkiem słabszym, z wyraźną nutą owocową. Jego gatunek to Flanders Red Ale, co zapewne większości czytelników niewiele mówi - natomiast styl ten powstaje podobnie jak popularny lambic, z wykorzystaniem dzikich drożdży. Naszym zdaniem warto skosztować Bourgogne des Flandres, jeśli szukamy nieoczywistych smaków.

Nasze naj: Przy browarze działa oficjalny pub i bardzo polecamy to miejsce, gdyż jego okna wychodzą wprost na jeden z kanałów.

Oprócz browarów w Brugii znajdziemy wiele pubów - niektóre z nich mieszczą się w piwnicach, a w wielu z nich zjemy także posiłek w cenie niższej niż w restauracji. Do piwa często podawana jest serowa przekąska.

Zdecydowanie wyróżniającym się miejscem na piwnej mapie Brugii jest sklep oraz pub 2b, znajdujący się zaledwie kawałek drogi od Rynku. Przed sklepem stoi ściana wystawowa z setkami butelek belgijskiego piwa, a w środku kupimy dziesiątki belgijskich piw oraz przypisanych im kufli.

Do naszych ulubionych miejsc należy natomiast 't Poatersgat, działający w klimatycznych podziemiach.

Klimat brugijskich pubów
Klimat brugijskich pubów

Wieczorne spacery - najlepszy sposób na zwiedzanie Brugii

Brugia wieczorem
Brugia wieczorem

Skoro do Brugii przybywa tylu turystów może się wydawać, że wieczorem miasto wygląda niczym okolice wieży Eiffla. Nic bardziej mylnego! Po zmroku, zwłaszcza po 21:00-21:30, miasto zamiera, a ulice są pustawe i jedynie lekko oświetlone przez lampy miejskie oraz nieliczne otwarte restauracje i puby. Spacer w takich warunkach jest niesamowitym doświadczeniem - zwłaszcza podczas wędrówki wzdłuż kanałów, gdy światło malowniczo odbija się od tafli wody.

Wieczorny spacer po Brugii
Wieczorny spacer po Brugii

Czekolada i gofry

Odwiedzając Brugię ciężko o pilnowanie swojej dziennej maksymalnej liczby kalorii. Podobnie jak cała Belgia, miasto to słynie ze słodkich przysmaków, takich jak czekolada i gofry - jeśli nigdy nie próbowaliście gofrów belgijskich, to nie ma sensu zastanawiać się ani chwili dłużej!

Będąc w Brugii warto zajrzeć również do któregoś ze sklepów z czekoladą i pralinkami oraz spróbować słynnej belgijskiej czekolady. Pralinki sprzedawane są na wagę i możemy dowolnie dobierać ich rodzaje.

Najlepszy przewodnik po Brugii - komedia sensacyjna!

Porada może wydać się śmieszna, ale przed odwiedziami Brugii warto obejrzeć film "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" (ang. "In Bruges") z Colinem Farrellem oraz Brendanem Gleesonem w rolach głównych, aby poczuć specyficzne nastawienie do tego miasta.

Całość akcji dzieje się w Brugii, a aktorzy znaleźli się tam, ponieważ przed śmiercią warto przeżyć coś pięknego, ale nie będziemy zdradzali fabuły ;-) Konwencja filmu na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ale miło zwiedza się miasto natrafiając raz po raz na miejscówki widziane chwilę wcześniej na ekranie.

Brugia - wskazówki i informacje praktyczne

Musea Brugge - karta turystyczna

Jeśli planujecie aktywne zwiedzanie Brugii, warto rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Musea Brugge. Jest ona ważna jest przez 72 godziny od pierwszego użycia i pozwala na odwiedzenie kilkunastu miejskich muzeów i zabytków (m.in wieżę Beffroi, Groeningemusuem czy ratusz).

Karta kosztuje 33€, i pozwala na jedno wejście do każdego z miejsc. Kartę zakupimy w kasach najważniejszych atrakcji lub online na oficjalnej stronie.

Wszystkie atrakcje wraz z godzinami otwarcia znajdziecie na tej stronie. Pamiętajcie żeby sprawdzić warunki odwiedzin atrakcji - niektóre mogą wymagać wcześniejszej rezerwacji.

Bilety online i godziny otwarcia

Bilety na wieżę Beffroi oraz do najważniejszych muzeów w mieście zakupimy online na tej stronie. Tutaj z kolei sprawdzicie godziny otwarcia oraz zasady odwiedzin wielu miejsc.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama