Brugia - zwiedzanie i informacje praktyczne

Mało kto nie marzy o odwiedzeniu bajkowego miasta, w którym czas zatrzymał się w miejscu kilka wieków temu. Na szczęście jest to marzenie łatwe do spełnienia, wystarczy wybrać się do historycznej części małej belgijskiej Brugii, gdzie wszystko wygląda niemal tak samo, jak w czasie średniowiecznej świętości miasta.

podczas rejsu po Brugii

Brugia prawa miejskie otrzymała już w 1128 roku, i dzięki bezpośredniemu dostępowi do morza w ciągu wieków stała się jednym z najważniejszych miast średniowiecznej Europy. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od staroholenderskiego słowa “most” (“brugga”). To malownicze miasteczko rozwinęło się przede wszystkim dzięki handlu w obrębie Ligi Hanzeatyckiej, a w późniejszych wiekach stało się również centrum kulturalnym, do którego przybywano z całej Europy.

Warto wspomnieć, że cała historyczna część została wpisana w 2000 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Brugii bez względu na sezon i miesiąc zawsze jest wielu turystów, w ciągu dnia w ciepłe miesiące są wręcz tłumy. Warto więc rozpocząć dzień wcześnie rano i zaraz po wschodnie słońca podejść do największych atrakcji, może się zdarzyć, że będziemy wtedy niemal sami. Tłumy zaczynają się tuż po godzinie 10:00, gdzie okres pomiędzy 12:00-16:00 można nazwać godzinami szczytu. Jeśli mamy taką możliwość, polecamy zatrzymać się w historycznej części miasta, która jest na tyle mała, że wszędzie szybko dostaniemy się piechotą.

Wybierasz się do Brugii?

Brugia

Gdzie spać w Brugii? Przykładowe hotele i informacje praktyczne

Sprawdź nasz artykuł z informacjami praktycznymi na co zwracać uwagę szukając noclegu w belgijskim miasteczku Brugia.

Jak zwiedzać Brugię?

Historyczny obszar miasta nie zajmuje dużego obszaru, bez większego problemu możemy całe miasto przespacerować spokojnym tempem. Dworzec kolejowy znajduje się około 15 minut spacerem od głównego placu miejskiego.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Brugii?

Wiele osób przyjeżdża do Brugii na zaledwie jeden dzień. Nie jest to jednak optymalny wybór. Po pierwsze, w Brugii znajdziemy wiele atrakcji i zabytków najwyższej klasy, a oprócz tego w ciągu dnia często w mieście są tłumy, i spokojnie spacery możliwe są dopiero bliżej wieczora, po tym, jak większość turystów odjedzie.

Przy dobrym zaplanowaniu wizyty, w dwa dni powinniśmy być w stanie zobaczyć najważniejsze atrakcje, a trzy dni powinny nam wystarczyć do spokojnego poznania tego urokliwego miejsca.

Zwiedzanie Brugii

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele zabytków znajduje się w tym małym mieście. Znajdziemy tu chociażby jedyną rzeźbę Michała Anioła wywiezioną z Włoch za życia artysty, piękną Salę Gotycką w ratuszu, ciągle działające browary w środku miasta czy chociażby wiele prac Hansa Memlinga czy Hieronima Boscha.

Co zobaczyć w Brugii?

Podobnie jak w wielu średniowiecznych miastach, tak i w Brugii jednym z najważniejszych typów obiektów są obiekty sakralne - w tym bazylika Świętej Krwi, kościół Naszej Pani (Church of Our Lady, z rzeźbą Michała Anioła) czy katedra św. Salvatora.

Nie można nie podejść na plac Burg, jeśli mamy czas, wejdźmy do Ratusza oraz do znajdującego się nieopodal budynku sądu. Warto oddalić się również od ścisłego centrum i zwyczajnie pospacerować bez celu, na pewno natrafimy na wiele perełek i pięknych mostków czy budynków.

Oprócz nich godne polecenia są: stary szpital (Sint-Janshospitaal), warto podejść do Beginażu (belgijskie beginaże zostały również w całości wpisane na listę dziedzictwa UNESCO) czy wejść do ratusza.

Jeśli chcecie poznać wszystkie polecane przez nas atrakcje i zabytki, zapraszamy do artykułów:

Atrakcje w Brugii

Zabytki i muzea w Brugii

Belfry

Jedna z rzeczy, która jest wspólna dla wielu miast Belgii oraz Francji, są wieże miejskie “Belfry”. Były to na tyle istotne oraz charakterystyczne budynki, że zostały w całości wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To właśnie wieże Belfry nadawały ton miastu, dzwony wieży informowały mieszkańców, gdy zamykane były bramy, kiedy rozpoczyna się handel na rynku, a także ostrzegały o pożarze lub ataku na miasto.

Warto rozpocząć wizytę w Brugii właśnie pod tutejszą wieżą miejską, Belfort, która przy okazji jest najlepszym punktem obserwacyjnym miasta, chociaż należy pokonać wiele schodów, aby się na nią wdrapać. Po więcej zapraszamy do tekstu: Beffroi - wieża widokowa w Brugii.

Fortyfikacja

Brugia, podobnie jak inne miasta średniowieczne, była całkowicie otoczona murami, a wejście do miasta możliwe było tylko w ciągu dnia przez jedną z bram miejskich. Niestety, mury miejskie zostały rozebrane dawno temu - zachowały się jednak cztery bramy miejskie, największa Gentpoort, oraz Kruispoort, Smedenpoort i Ezelpoort.

Wenecja Północy

Historyczna część Brugii jest cała nierównomiernie poprzecinana wąskimi kanałami, z tego powodu wielu nazywa ją “Wenecją Północy” lub mniej pompatycznie, “Wenecją Flandrii”. Trzeba uczciwie przyznać, że nazwy te nie zostały nadane na wyrost.

!Kanały w Brugii
Kanały w Brugii

Spacerując wzdłuż kanałów, przechodząc po mostkach, przyglądając się starym budynkom - tak najlepiej poznać lepiej to urokliwe miasto. Nawiązując do mostków, warto poszukać mostu św. Bonifacego, który opisaliśmy w artykule: Most św. Bonifacego w Brugii.

Jedną z największych atrakcji jest również krótki rejs po kanałach, jest to niesamowita atrakcja, niestety bardzo oblegana, szczególnie w sezonie powinniśmy się szykować na całkowite zapełnienie łódki. Mimo to, zdecydowanie warto!

Miasto handlowe

Brugia, pomimo pewnego oddalenia od morza, w pewnym okresie była jednym z najważniejszych miast portowych Europy.

Dziś największym śladem po tych czasach jest plac Jana van Eycka (Jan van Eyckplein), przy którym oprócz pomnika malarza zobaczymy piękne budynki należące kiedyś do bogatych kupców - warto dobrze przyjrzeć się ich fasadom.

Kiedyś w tym miejscu znajdował się stary port, i to tu ładowano i rozładowywano produkty z przypływających statków.

Targ rybny

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Brugii jest targ rybny, Vismarkt. Już sam jego kształt potrafi zaintrygować, w 1821 roku otoczono go kolumnami na kształt rzymski. Początkowo, ryby były sprzedawane na głównym rynku, zdecydowano jednak, że lepiej ten rodzaj produktów przenieść dalej od głównej części miasta.

Dzisiaj od środy do soboty rano zakupimy tu świeże ryby i owoce morza, a po południu i wieczorami wystawiają się tu z reguły miejscowi artyści, od których zakupimy piękne ręcznie malowane obrazy przedstawiające miasto.

Tuż obok targu znajduje się piękny plac Huidenvettersplein wypełniony restauracjami serwującymi świeże ryby i owoce morza. Warto tu zajrzeć, o ile nie odstraszą nas ceny, za danie główne zapłacimy około 20€.

Piwo

Odwiedzić Belgię i nie napić się piwa, to więcej niż niedopatrzenie, to grzech! Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że Brugia ma swoje własne piwo, produkowane w browarze De Halve Maan, znajdującym się niemal w sercu miasta.

Browar można zwiedzać lub zajść do znajdującego się przy nim pubu - w którym napijemy się piwa w wersji niepasteryzowanej. Więcej o zwiedzaniu w artykule De Halve Maan - zwiedzanie browaru w samym sercu Brugii

Co dla wielu może być niespodzianką, nie jest to jedyny browar znajdujący się w obrębie starego miasta. Drugim, także możliwym do zwiedzania, jest browar Bourgogne des Flandres produkujący piwo o tej samej nazwie. W przeciwieństwie do piw typowo belgijskich, Bourgogne des Flandres jest piwem słabszym oraz z wyraźną nutą owocową. Jeśli chcemy sami wypróbować, warto podejść do oficjalnego pubu przy browarze, którego okna wychodzą na jeden z kanałów.

Oprócz browarów w Brugii znajdziemy wiele pubów, niektóre z nich mieszczą się w piwnicach, a w wielu z nich zjemy także posiłek w cenie niższej niż w restauracji. Do piwa często podawana jest serowa przekąska.

Zdecydowanie wyróżniającym się miejscem na piwnej mapie Brugii jest sklep oraz pub 2b, znajdujący się zaledwie kawałek drogi od rynku. Przed sklepem stoi ściana wystawowa z setkami butelek belgijskiego piwa, a w środku kupimy dziesiątki belgijskich piw oraz przypisanych im kufli.

Czekolada i gofry

Odwiedzając Brugię ciężko o zachowanie dobrej linii. Miasto, podobnie jak cała Belgia, słynie ze swoich słodkich wyrobów, jak czekolada i gofry. Jeśli nigdy nie próbowaliście gofrów belgijskich, nie ma sensu zastanawiać się ani chwili dłużej!

Będąc w Brugii powinniśmy również zajrzeć do jednego ze sklepów z czekoladą i pralinkami, i spróbować słynnej belgijskiej czekolady. Pralinki sprzedawane są na wagę i możemy dowolnie dobierać ich rodzaje.

Wieczorne spacery

!Brugia wieczorem
Brugia wieczorem

Skoro do Brugii przybywa tylu turystów, pewnie wieczorem miasto wygląda niczym okolice wieży Eiffla. Nic bardziej mylnego! Wieczorem, szczególnie po 22:00, miasto zamiera i ulice są niemal puste, jedynie lekko oświetlone przez lampy miejskie oraz nieliczne otwarte restauracje i puby. Spacer w takich warunkach jest niesamowity, szczególnie przechodząc tuż obok kanałów i ledwie odbijającego się światła od tafli wody.

!Wieczorny spacer po Brugii
Wieczorny spacer po Brugii

Najlepszy przewodnik - komedia sensacyjna!

Porada może wydać się śmieszna, ale przed wyjazdem warto obejrzeć film “Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (ang. “In Bruges”) z Colinem Farrellem, aby poczuć specyficzne nastawienie do tego miasta.

Całość akcji dzieje się w Brugii, a aktorzy znaleźli się tam, ponieważ przed śmiercią warto przeżyć coś pięknego, ale nie będziemy zdradzali fabuły. ;)


Reklama