Podróże po Europie

Gandawa - największe atrakcje i zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2022

Gandawa to miasto położone na północy Belgii, nad dwoma rzekami Leie i Skada, które poprzez kanał Terneuzen ma dostęp do Morza Północnego. Tutejsze stare miasto urzeka swoim urokiem i zachowanymi w dobrym stanie zabytkami, a sama Gandawa należy do ulubionych wśród turystów belgijskich miast.

Zwiedzanie Gandawy

Najważniejsze atrakcje Gandawy leżą w większości w granicach historycznego starego miasta, które bez większego problemu możemy odkrywać pieszo. Warto też wybrać się na rejs kanałami, żeby móc zobaczyć tutejsze zabytki z całkiem inne perspektywy.

Większość osób na zwiedzanie Gandawy przeznacza jeden dzień, ale jeśli mamy możliwość warto przedłużyć swój pobyt o przynajmniej jeden dzień.

Pamiętajmy jednak, że przyjeżdżając pociągiem wysiadamy na dworcu głównym Gandawa Sint-Pieters, który oddalony jest o około 2,5 km od turystycznego centrum. Z dworca możemy ruszyć pieszo lub skorzystać z tramwaju bądź autobusu.

Gandawa podczas rejsu kanałami
Gandawa podczas rejsu kanałami

Atrakcje Gandawy. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gandawie?

Zamek Het Gravensteen

Ciężkie, ponure mury średniowiecznego zamczyska wznoszą się nad przepiękną Gandawą. Jedno spojrzenie przywodzi na myśl wiele dziejowych burz jakie nie ominęły tej twierdzy stanowiącej zalążek miasta. Taki jest właśnie Het Gravensteen czyli gandawski Zamek Hrabiów.

Mimo że budowla imponuje już widziana od zewnątrz, to warto zakupić bilet wstępu i zwiedzić jej pomieszczenia, w których przygotowano wystawy poświęcone broni oraz związane z działalnością dawnych sądów (a wśród nich wystawa narzędzi tortur). W trakcie wizyty przejdziemy również po murach.

Zamek Gravensteen w Gandawie
Zamek Gravensteen w Gandawie
Więcej informacji o zamku znajdziecie w naszym artykule Zamek Het Gravensteen w Gandawie - historia, zwiedzanie i ciekawostki

Katedra św. Bawona - Ołtarz Gandawski oraz inne dzieła sztuki w gotyckiej katedrze

Katedra Świętego Bawona (Katedra Sint-Baafs lub Sint-Baafskathedraal) to przepiękna średniowieczna świątynia będąca przykładem gotyku brabanckiego oraz miejsce chrztu króla Hiszpanii - Karola V Habsburga. Jej wnętrze można śmiało uznać za galerię sztuki religijnej, a wśród wielu cennych prac znajdziemy tam także dzieło Rubensa - Św. Bawon przybywa do klasztoru w Gandawie.

Ołtarz Gandawski

Największym dziełem sztuki gandawskiej katedry jest Ołtarz Gandawski znany jako Adoracja Mistycznego Baranka autorstwa braci Huberta i Jana van Eycka. W krypcie katedry dla turystów przygotowano oddzielnie płatną atrakcję - możliwość podziwiania tego dzieła z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Katedra św. Bawona widziana z wieży Belfort
Katedra św. Bawona widziana z wieży Belfort

Wieża Het Belfort - najlepszy punkt widokowy w Gandawie

Wizyta w Gandawie nie może się obejść bez spojrzenia na miasto z wieży Het Belfort. Ta licząca sobie 95 m konstrukcja pełniła kluczową funkcję w życiu średniowiecznego miasta - przechowywano w niej przywilej miasta oraz służyła jako strażnica.

Widok na Gandawę z wieży Beffroi
Widok na Gandawę z wieży Beffroi

Wieże tego typu występowały w wielu innych miastach Belgii oraz Francji, i trafiły wspólnie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wieża Het Belfort van Gent
Wieża Het Belfort van Gent

Wieża belfort potocznie nazywana jest wieżą smoka. Z jej szczytu na miasto spogląda rzeźba tego legendarnego stwora. Jest to kopia, a XIV-wieczny oryginał przechowywany jest wewnątrz budynku.

Ratusz w Gandawie (Stadhuis)

Trudno wyobrazić sobie wizytę w belgijskim mieście bez spojrzenia na ratusz, który należy zazwyczaj do najpiękniejszych gmachów danego miejsca. Nie inaczej jest w Gandawie, gdzie kilka kroków za wieżą belfort zobaczymy późnogotycki magistrat rozbudowany już w okresie nowożytnym.

Most św. Michała i piękna panorama Gandawy

Most św. Michała to miejsce, z którego ujrzymy jeden z ciekawszych widoków na Gandawę - rozpościera się z niego panorama miasta wraz z jego wiodącymi wieżami.

Widok z mostu św. Michała w Gandawie
Widok z mostu św. Michała w Gandawie

Most przebiega nad rzeką Leie i łączy ze sobą dwie ulice Korenlei oraz Graslei. Przy samym moście znajduje się jeszcze jedna warta uwagi świątynia - Kościół św. Michała.

Widok na kościół św. Michała
Widok na kościół św. Michała

Rejs kanałami

Do najprzyjemniejszych sposobów na zwiedzanie Gandawy należy około 40 minutowy rejs po kanałach otaczających historyczne stare miasto. W jego trakcie zobaczymy wszystkie najważniejsze miejskie zabytki, w tym Zamek Het Gravensteen z całkowicie innej perspektywy.

Rejsy takie oferuje kilka firm i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiedniej już na miejscu.

Widok podczas rejsu kanałami
Widok podczas rejsu kanałami

Korenmarkt (dawny rynek pszenicy) i kościół św. Mikołaja

Położony w samym sercu miasta plac Korenmarkt (dosłownie rynek pszenicy) należy do najbardziej urokliwych zakątków Gandawy. Zobaczymy przy nim jedne z najwspanialszych budynków wzniesionych w mieście, w których dziś działają popularne restauracje. Należy do nich pochodzący z XX wieku gmach poczty, w którym dziś mieszczą się centrum handlowe oraz hotel.

Przy placu stoi Kościół św. Mikołaja, którego wieża do czasu budowy wieży belfort służyła jako strażnica, a dziś jest jednym z głównych elementów panoramy miasta.

!Kościół św. Mikołaja w Gandawie - widok z wieży Beffroi (Het Belfort van Gent)

Obecna świątynia stoi w miejscu dawnego kościoła romańskiego. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a wykorzystany styl architektoniczny nosi nazwę gotyku skaldyjskiego (została ona zaczerpnięta od pobliskiej rzeki Skaldy).

Ciekawostką jest, że styl ten charakteryzuje się wykorzystywaniem niebieskoszarego kamienia z Tournai. W kościele warto zwrócić na uwagę na znajdujące się tam organy, bardzo cenne dla tego obiektu.

Spacer wzdłuż nabrzeża Korenlei - w poszukiwaniu dawnej wielkości handlowej Gandawy

Pszenica była przeładowywana na znajdującym się tuż obok nabrzeżu Korenlei, gdzie zobaczymy jedne z najwspanialszych gandawskich fasad należące dawniej do tutejszych gildii (Gildehuis der Vrije Schippers).

Muzeum miejskie - STAM

Muzeum miejskie Gandawy (STAM) położone jest kawałek od centrum miasta i mieści się w dawnym kompleksie klasztornym należącym do zakonu cystersów. Jeśli interesuje nas historia lub chcielibyśmy przygotować się lepiej do zwiedzania Gandawy, to warto rozpocząć naszą wizytę właśnie od odwiedzenia tej placówki.

Plac Vrijdagmarkt

Vrijdagmarkt w Gandawie
Vrijdagmarkt w Gandawie

Vrijdagmarkt to historyczny, otwarty rynek będący wciąż popularnym miejscem spotkań. Od piątku do niedzieli organizowane są tam targi staroci. Działa tam też wiele restauracji, pubów i kawiarni. Bardzo popularne zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. W centralnej jego części stoi pomnik Jacoba van Artevelde będącego przywódcą, walczącym za Flandrię.

Jak dojechać do Gandawy?

Dojazd do Gandawy należy do prostych, gdyż dzięki kolei jest ona dobrze skomunikowana z innymi belgijskimi miastami.

Przykłady połączeń pociągowych do Gandawy:

  • z stacji najbliżej lotniska Brussele Charleroi (CRL) - Charleroi Sud do Gandawy dojedziemy w około półtorej godziny, z przesiadką w Brukseli;
  • z Brugii do Gandawy to przysłowiowy "rzut beretem", a pociąg pomiędzy tymi miastami jedzie ok 25 minut;
  • z Antwerpii do Gandawy trwa około godziny, bezpośrednio i bez przesiadek;
  • z Brukseli do Gandawy podróż trwa ok 30 minut (uwaga: na tej samej trasie jeżdżą pociągi pokonujące tą samą trawę w godzinę - sprawdźmy wcześniej godziny przyjazdów, żeby skrócić czas podróży);

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama