Podróże po Europie

Gandawa - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024

Gandawa to miasto położone na północy Belgii, nad dwoma rzekami - Leie i Skada, które poprzez kanał Terneuzen ma dostęp do Morza Północnego. Tutejsze stare miasto urzeka swoim urokiem i zachowanymi w dobrym stanie zabytkami, a sama Gandawa należy do ulubionych wśród turystów belgijskich miast.

W naszym przewodniku opisaliśmy najważniejsze atrakcje Gandawy, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym mieście.

Jak zwiedzać Gandawę?

Większość głównych atrakcji Gandawy znajduje się w obrębie historycznego starego miasta, które bez trudu możemy zwiedzać pieszo. Warto również wybrać się na rejs kanałami, aby móc podziwiać tutejsze zabytki z zupełnie innej perspektywy.

Większość osób na zwiedzanie Gandawy przeznacza jeden dzień, ale jeśli macie taką możliwość, warto przedłużyć swój pobyt o przynajmniej jeden dzień. Sami za pierwszym razem spędziliśmy w Gandawie jeden dzień i czuliśmy tak duży niedosyt, że wróciliśmy tu podczas kolejnych podróży po Belgii.

Pamiętajmy, że przyjeżdżając pociągiem wysiadamy na dworcu głównym Gandawa Sint-Pieters, który oddalony jest o około 2,5 km od turystycznego centrum. Z dworca możemy ruszyć pieszo lub skorzystać z tramwaju bądź autobusu.

Gandawa podczas rejsu kanałami
Gandawa podczas rejsu kanałami

Co warto zobaczyć w Gandawie? Największe atrakcje oraz zabytki

Zamek Het Gravensteen

Ciężkie, ponure mury średniowiecznego zamczyska wznoszą się nad Gandawą. Jedno spojrzenie przywodzi na myśl wiele dziejowych burz jakie nie ominęły tej twierdzy stanowiącej zalążek miasta. Taki jest właśnie Het Gravensteen czyli gandawski Zamek Hrabiów.

Chociaż zamek robi wrażenie już z zewnątrz, warto nabyć bilet wstępu i zwiedzić jego wnętrza, gdzie zorganizowano wystawy poświęcone broni oraz działalności dawnych sądów. Szczególnie wyróżnia się tu ekspozycja narzędzi tortur. W trakcie wizyty będziemy mieć również okazję przejść się po murach obronnych.

Informacje praktyczne

Na wizytę sugerujemy Wam zarezerwować sobie przynajmniej godzinę. Mimo że wystawa nie należy do największych, to czas mija bardzo szybko. Dodatkowym atutem jest możliwość podziwiania miasta z murów zamku.

Zamek Het Gravensteen można zwiedzać również z przewodnikiem audio w języku angielskim. Na taką wizytę powinniśmy zaplanować sobie jednak około 90 minut.

Bilet wstępu kosztuje 13€. Dzieci w wieku 13-18 lat płacą za bilet 2,70€, a młodsi mogą wejść bezpłatnie.

Zamek jest czynny codziennie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie. Na stronie też można zakupić bilet online.

Więcej informacji o zamku znajdziecie w naszym artykule Zamek Het Gravensteen w Gandawie - historia, zwiedzanie i ciekawostki
Zamek Gravensteen w Gandawie
Zamek Gravensteen w Gandawie

Katedra św. Bawona - Ołtarz Gandawski oraz inne dzieła sztuki w gotyckiej katedrze

Katedra Świętego Bawona (Katedra Sint-Baafs lub Sint-Baafskathedraal) to przepiękna średniowieczna świątynia, stanowiącą przykład gotyku brabanckiego, a także miejsce chrztu króla Hiszpanii - Karola V Habsburga. Jej wnętrze można śmiało uznać za galerię sztuki religijnej, a wśród wielu cennych prac znajdziemy tam także dzieło Rubensa: Św. Bawon przybywa do klasztoru w Gandawie.

Największym dziełem sztuki gandawskiej katedry jest Ołtarz Gandawski, znany również jako Adoracja Mistycznego Baranka, autorstwa braci Huberta i Jana van Eycka. Miłośnicy sztucy na pewno mieli okazję o nim słyszeć - ten poliptyk uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Europie, i pojawia się w licznych publikacjach poświęconych historii malarstwa.

Zwiedzając katedrę warto również wrócić uwagę na rokokową ambonę wyrzeźbioną z drewna oraz barokowy wysoki ołtarz, wykonany z białego, czerwonego i czarnego marmuru.

Podziwianie Ołtarza Gandawskiego w wirtualnej rzeczywistości

W krypcie katedry przygotowano dla odwiedzających płatną atrakcję - prezentację poświęconą Ołtarzowi Gandawskiemu oraz historii katedry, zaimplementowaną w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Biorąc pod uwagę mnogość detali uwiecznionych na panelach słynnego dzieła, jest to świetna okazja, aby przyjrzeć się im z bliska.

Czas zwiedzania wynosi 40 lub 60 minut. Do wyboru mamy okulary bądź tablet. Jako język możemy ustawić angielski.

Bilet jest drogi i kosztuje aż 16€. Ponieważ atrakcja ta jest dość popularna, możemy zarezerwować bilet na oficjalnej stronie, aby ominąć kolejki. Bilet rezerwujemy na konkretną godzinę.

Katedra św. Bawona widziana z wieży Belfort
Katedra św. Bawona widziana z wieży Belfort

Wieża Het Belfort - najlepszy punkt widokowy w Gandawie

Wizyta w Gandawie nie może się obejść bez spojrzenia na miasto z wieży Het Belfort. Ta licząca sobie 95 m konstrukcja pełniła kluczową funkcję w życiu średniowiecznego miasta - przechowywano w niej przywilej miasta, a także służyła jako strażnica.

Widok na Gandawę z wieży Beffroi
Widok na Gandawę z wieży Beffroi

Wieże tego typu występowały w wielu innych miastach Belgii oraz Francji, i trafiły wspólnie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 15€. Dzieci w wieku 7-18 lat płacą 13€, a młodsi mogą wejść bezpłatnie.

Na szczyt wieży wchodzimy schodami - do pokonania jest ponad 360 stopni! Na miejscu dostępna jest też winda, która startuje jednak dopiero z pierwszego piętra. Niestety, do pierwszego piętra dostępne są tylko schody, dlatego atrakcja ta nie jest przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. W sezonie, kiedy normą są długie kolejki, warto zarezerwować bilety online na oficjalnej stronie.

Wieża belfort potocznie nazywana jest wieżą smoka. Z jej szczytu na miasto spogląda rzeźba tego legendarnego stwora. Jest to kopia, a XIV-wieczny oryginał przechowywany jest wewnątrz budynku - będziecie mieli okazję zobaczyć go podczas wizyty.
Wieża Het Belfort van Gent
Wieża Het Belfort van Gent

Ratusz w Gandawie (Stadhuis)

Trudno wyobrazić sobie wizytę w belgijskim mieście bez spojrzenia na ratusz, który należy zazwyczaj do najpiękniejszych gmachów danego miejsca. Nie inaczej jest w Gandawie, gdzie kilka kroków za wieżą belfort zobaczymy późnogotycki magistrat rozbudowany już w okresie nowożytnym.

Most św. Michała i piękna panorama Gandawy

Most św. Michała to miejsce, z którego ujrzymy jeden z ciekawszych widoków na Gandawę - rozpościera się stąd wspaniała panorama miasta wraz z jego wiodącymi wieżami.

Widok z mostu św. Michała w Gandawie
Widok z mostu św. Michała w Gandawie

Most został przerzucony nad rzeką Leie i łączy ze sobą dwie ulice Korenlei oraz Graslei. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna warta uwagi świątynia - kościół św. Michała.

Widok na kościół św. Michała
Widok na kościół św. Michała

Rejs kanałami

Jednym z najprzyjemniejszych sposobów na zwiedzanie Gandawy jest trwający około 40 minut rejs po kanałach otaczających historyczne stare miasto. W jego trakcie zobaczymy wszystkie najważniejsze miejskie zabytki, w tym Zamek Het Gravensteen, z całkowicie innej perspektywy. Chociaż kanały Gandawy ustępują urokiem tym z Brugii, wciąż warto nimi przepłynąć.

Informacje praktyczne

Rejsy po kanałach oferuje kilka firm i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiedniej już na miejscu. W trakcie podróży dowiemy się więcej o historii miasta oraz mijanych zabytkach.

Ponadto, od 1 kwietnia do 1 listopada w mieście kursują tramwaje wodne, darmowe dla posiadaczy karty CityCard Gent.

Informacje o najważniejszych przewoźnikach znajdziecie na oficjalnej stronie miasta.

Widok podczas rejsu kanałami
Widok podczas rejsu kanałami

Korenmarkt (dawny rynek pszenicy) i kościół św. Mikołaja

Położony w samym sercu miasta plac Korenmarkt (dosłownie rynek pszenicy) należy do najbardziej urokliwych zakątków Gandawy. Zobaczymy przy nim jedne z najwspanialszych budynków wzniesionych w mieście, w których dziś działają popularne restauracje. Do najciekawszych zabytków należy pochodzący z XX wieku gmach poczty, gdzie obecnie mieszczą się centrum handlowe oraz hotel.

Przy placu stoi kościół św. Mikołaja, którego dzwonnica, do czasu budowy wieży belfort, służyła jako strażnica. Dziś stanowi ona jeden z głównych elementów panoramy miasta.

Kościół św. Mikołaja

Obecna świątynia stoi w miejscu dawnego kościoła romańskiego. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a wykorzystany styl architektoniczny nosi nazwę gotyku skaldyjskiego (została ona zaczerpnięta od pobliskiej rzeki Skaldy).

Ciekawostką jest, że styl ten charakteryzuje się wykorzystywaniem niebieskoszarego kamienia z Tournai. Zwiedzając kościół warto zwrócić na uwagę na znajdujące się tam zabytkowe organy.

!Kościół św. Mikołaja w Gandawie - widok z wieży Beffroi (Het Belfort van Gent)

Muzeum Sztuki

Miejska galeria sztuki, Museum voor Schone Kunsten () MSK), to punkt obowiązkowy dla wszystkich pasjonatów malarstwa. Kolekcja placówki prezentuje głównie dzieła flamandzkich malarzy z okresu od XV do XX wieku. Na nas największe wrażenie wywarło dzieło Hieronymusa Boscha, przedstawiające Chrystusa niosącego krzyż. Muzeum posiada również prace innych znanych artystów, w tym dwa malowidła Rubensa oraz jedną z perspektyw René Magritte, będącą surrealistyczną wersją balkonu Édouarda Maneta.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 13€. Dzieci do 18. roku życia wchodzą bezpłatnie, a osoby w wieku 19-25 lat płacą 2,50€.

Na spokojne zwiedzenie kolekcji warto zarezerwować sobie nawet dwie godziny. Warto skorzystać z przewodnika audio, opisującego w interesujący sposób około 50 dzieł.

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Muzeum leży niestety daleko od historycznego centrum, ale można do niego wygodnie dotrzeć transportem publicznym.

Muzeum miejskie - STAM

Muzeum miejskie Gandawy (STAM), również położone kawałek od historycznego centrum miasta, mieści się w dawnym kompleksie klasztornym należącym do zakonu cystersów. Jeśli interesuje nas historia lub chcielibyśmy przygotować się lepiej do zwiedzania zabytków Gandawy, naszą wizytę warto rozpocząć właśnie od odwiedzenia tej placówki.

Spacer wzdłuż nabrzeża Korenlei - w poszukiwaniu śladów dawnej potęgi handlowej Gandawy

Gandawa była miastem kupieckim. Sprowadzana do miasta pszenica była przeładowywana na nabrzeżu Korenlei, znajdującym się tuż obok, gdzie zobaczymy jedne z najwspanialszych gandawskich fasad, należących dawniej do tutejszych gildii (Gildehuis der Vrije Schippers).

Plac Vrijdagmarkt

Vrijdagmarkt w Gandawie
Vrijdagmarkt w Gandawie

Vrijdagmarkt to historyczny rynek, który wciąż jest popularnym miejscem spotkań. Od piątku do niedzieli organizowane są na nim targi staroci. Działa tam też sporo restauracji, pubów i kawiarni - popularnych zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. W centralnej części placu stoi pomnik Jacoba van Artevelde, przywódcy i polityka walczącego o niezależność Flandrii.

Zwiedzanie Gandawy - informacje praktyczne

Karta turystyczna CityCard Gent

Jeśli planujecie aktywne zwiedzanie Gandawy, warto rozważyć zakup oficjalnej karty miejskiej CityCard Gent. Zapewnia ona bezpłatne korzystanie z transportu miejskiego oraz darmowy wstęp do najważniejszych muzeów (w tym na Zamek Het Gravensteen oraz na wieżę belfry). CityCard Gent uprawnia również do zniżki na multimedialną prezentację poświęconą "Ołtarzowi Gandawskiemu" w katedrze.

Karta występuje w dwóch wariantach czasowych: 48-godzinnym w cenie 42€ oraz 72-godzinnym w cenie 48€.

Jak dojechać do Gandawy?

Dojazd do Gandawy jest prosty dzięki dobrym połączeniom kolejowym z innymi miastami w Belgii.

Przykłady połączeń kolejowych do Gandawy:

  • Ze stacji Charleroi Sud, położonej najbliżej lotniska Bruksela Charleroi (CRL), dojedziemy do Gandawy w około półtorej godziny, z przesiadką w Brukseli.
  • Z Brugii do Gandawy dojedziemy pociągiem w zaledwie 25 minut.
  • Przejazd z Antwerpii do Gandawy trwa około godziny, bezpośrednio i bez przesiadek.
  • Podróż z Brukseli do Gandawy trwa ok 30 minut (uwaga: na tej samej trasie jeżdżą pociągi pokonujące tą samą trasę w godzinę - sprawdźmy wcześniej godziny przyjazdów, aby skrócić czas podróży).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama