Podróże po Europie

Dublin: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Irlandii.

Dublin to stolica Irlandii i największe miasto tego niewielkiego wyspiarskiego państwa, które współcześnie kojarzone jest jako nowoczesna metropolia oraz zagłębie technologiczne (swoją siedzibę ma tu większość wielkich korporacji).

Dublin oferuje wiele różnorodnych atrakcji i może być świetnym pomysłem na krótki wypad. Wielu turystów przyjeżdża tu z myślą o imprezowaniu (w końcu kto nie słyszał o piwie Guinness czy pełnej pubów dzielnicy Temple Bar), ale sympatycy muzeów i zabytków również odnajdą tu coś dla siebie.

Wybierasz się do Dublina? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Dublinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Jak zwiedzać Dublin?

Historyczne centrum Dublina zajmuje stosunkowo niewielki obszar, więc bez większego problemu do najważniejszych atrakcji oraz zabytków dostaniemy się pieszo. Jeśli jednak nie mamy ochoty na długie spacery, to zawsze możemy skorzystać z piętrowych autobusów, przejażdżka którymi może być atrakcją samą w sobie.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Dublina?

Z powodu wysokich cen wielu turystów wpada do Dublina na jedynie jedną lub dwie noce. Na szczęście przy zachowaniu odpowiedniego tempa można w tym czasie odwiedzić najważniejsze atrakcję oraz poczuć klimat miasta. Jeśli planujemy jednak ruszyć także poza miasto oraz na spokojnie zobaczyć więcej miejsc, to powinniśmy raczej myśleć o 3, 4 lub nawet 5 nocach.

Karta turystyczna The Dublin Pass

W przypadku chęci odwiedzenia kilku najdroższych atrakcji Dublina warto zapoznać się z kartą The Dublin Pass, która w swojej ofercie posiada wiele popularnych aktywności. Nie każdemu się ona opłaci, ale w niektórych przypadkach może pozwolić na pewne oszczędności.

Więcej o karcie dowiecie się z naszego artykułu Dublin Pass - recenzja karty turystycznej lub z oficjalnej strony.

Zwiedzanie Dublina

Tak jak wspomnieliśmy - Dublin ma w swojej ofercie szeroką gamę różnorodnych atrakcji i każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Atrakcje Dublina, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Dublinie?

Muzeum browaru Guinness

Na pierwszy rzut oka może to wydać się dziwne, lecz najpopularniejszą i rokrocznie najczęściej odwiedzaną atrakcją Dublina jest muzeum browaru Guinness, które mieści się w nowoczesnym i wzorowanym kształtem na kuflu piwa budynku.

Na odwiedzających czekają tu różne atrakcje - od treningu nalewania piwa, przez zapoznanie się z historią i procesem produkcji, po możliwość skosztowania słynnego trunku. Jedną z największych wystaw jest dział przybliżający historię barwnych reklam piwa Guinness.

Zamek w Dublinie (Dublin Castle)

Do najważniejszych śladów dawnego Dublina należy położony w centrum zamek, który możemy zwiedzić samodzielnie lub podczas wycieczki z przewodnikiem. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że ze średniowiecznej warowni w całości zachowała się jedynie jedna wieża oraz znajdujące się pod ziemią fragmenty dawnego muru, a cały dzisiejszy wygląd zamku jest efektem nowożytnej odbudowy przeprowadzonej po pożarze z 1684 roku.

Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczymy pozostałości oryginalnej twierdzy - w tym podziemia, w których przetrwały fragmenty muru i fosy oraz inne ruiny. Inną atrakcją zamku jest neogotycka kaplica przylegająca do zachowanej średniowiecznej wieży.

Znienawidzone świadectwo brytyjskiego ucisku

Wśród miejscowych Zamek Dubliński nie jest jednak specjalnie poważany, gdyż symbolizuje brutalne rządy brytyjskiego najeźdźcy. To właśnie w tutejszych murach władzę sprawował namiestnik i to tu przetrzymywano zwolenników niepodległości Irlandii.

Zamek w Dublinie
Zamek w Dublinie

Trinity College oraz jedna z najwspanialszych bibliotek świata

Założone w 1592 roku Trinity College (Kolegium Trójcy Świętej) jest dumą Irlandczyków. W murach uczelni studiowali m.in.: poeta Oscar Wilde, Samuel Beckett czy Bram Stoker, twórca Drakuli. Warto znaleźć chwilkę i pospacerować po terenie kompleksu, zajrzeć na dziedziniec, a przede wszystkim wybrać się do wspaniałej “Starej Biblioteki” (Old Library). Czeka tam na nas długie na 65 m i sklepione pomieszczenie zwane Long Room (pol. Długie Pomieszczenie), w którym przechowywane są najważniejsze skarby biblioteki - w tym bezcenna Księga z Kells. Zwiedzanie biblioteki jest niestety płatne - więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kilmainham Gaol - z wizytą w dawnym więzieniu

Bezsprzecznie jedną z najbardziej unikatowych atrakcji Dublina jest ufundowane pod koniec XVIII stulecia przez Brytyjczyków więzienie Kilmainham Gaol. W jego murach przetrzymywano więźniów politycznych walczących o niepodległość Irlandii oraz wykonywano na nich wyroki śmierci. W 1916 roku życie stracili tu przywódcy powstania wielkanocnego, które co prawda zakończyło się fiaskiem, ale dało podwaliny do powstania Irlandzkiej Armii Republikańskiej i ostatecznego wywalczenia przez Irlandię niepodległości. Dzisiaj Kilmainham Gaol jest jednym z największych nieużywanych więzień w Europie - i prawdziwą perełka dla wszystkich turystów poszukujących nieoczywistych atrakcji.

Wskazówka praktyczna

Pamiętajmy, że więzienie to możemy zwiedzać wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem i w małych grupach, dlatego warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Muzea w Dublinie - kulturalne atrakcje stolicy Irlandii

Dublin ma również wiele do zaoferowania sympatykom kultury i sztuki. Do najważniejszych tutejszych muzeów należą:

  • Galeria Narodowa (National Gallery of Ireland) z kolekcją m.in. dzieł Starych Mistrzów oraz lokalnych pejzażystów (wejście do części z kolekcją stałą jest darmowe),
  • Muzeum Narodowe (National Museum of Ireland) (wejście darmowe),
  • Muzeum Historii Naturalnej (w lutym 2022 było jeszcze zamknięte),
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Irish Museum of Modern Art) (również darmowe wejście).

Do najwyżej ocenianych muzeów w Dublinie zalicza się też Little Museum of Dublin. Placówka ta skupia się na historii miasta i prezentuje tysiące artefaktów podarowanych przez mieszkańców.

Z bardziej oryginalnych placówek warto wyróżnić Muzeum Figur Woskowych, które w szczególności może przypaść do gustu młodszym odwiedzającym, ale nie tylko - dorośli też znajdą tu kilka ciekawych instalacji.

Katedry Dublina oraz mroczna krypta

W Dublinie odnajdziemy dwie katedry, Katedrę św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cathedral) oraz Katedrę Kościoła Chrystusowego (ang. Christ Church Cathedral, znana również jako Katedra Świętej Trójcy, ang. The Cathedral of the Holy Trinity).

Katedra św. Patryka

Bardziej znana jest pierwsza z nich, która uważana jest zresztą za jedną z najważniejszych budowli w całej Irlandii. Założona w 1191 roku świątynia może poszczycić się najwyższą wysokością wśród wszystkich irlandzkich obiektów sakralnych, a jej górującą nad okolicą wieża osiąga wysokość aż 43 metrów.

Wnętrze katedry ozdabia ponad 200 monumentów związanych z pochowanymi tutaj biskupami, pisarzami, żołnierzami oraz innymi ważnymi irlandzkimi osobowościami . Spacerując wzdłuż bocznych naw możemy poczuć się niczym w galerii sztuki, gdyż niektóre z pomników zapierają dech w piersi. Wśród nich szczególnie wyróżnia się wykonany w 1632 roku kolorowy pomnik rodziny Boyle.

Będąc w środku nie przegapmy kaplicy poświęconej Maryi (Lady Chapel) oraz słynnych drzwi pojednania (The Door of Reconciliation). Szczególnie ciekawa jest historia tych drugich. W 1492 roku dwie rodziny, Butlers of Ormonde oraz FitzGeralds of Kildare, toczyły między sobą spór, który w pewnym momencie eskalował do tego stopnia, że ród Butlersów musiał ukryć się we wnętrzu katedry. Rodzina FitzGeralds zaproponowała im rozejm, jednak Butlersi uznali, że opuszczenie katedry będzie dla nich zbyt ryzykowne. Jak udało się wyjść z tego pata? Uściśnięcie dłoni kończące spór nastąpiło przez... otwór w drzwiach, które możemy zobaczyć dziś w środku katedry.

Katedra Kościoła Chrystusowego

Katedra Christ Church w środku nie jest tak imponująca, ale warto odwiedzić ją z powodu mrocznej i rozległej krypty. W podziemiach znajdziemy między innymi zmumifikowanego kota oraz mysz, a także trochę rekwizytów z poprzednich epok.

W okolicy Tuż obok katedry mieści się Dublinia (Muzeum Dublina), gdzie poznamy historię miasta od czasów wikingów - jest to jednak muzeum skierowane raczej do młodszych odwiedzających.

Krypty pod kościołem St. Michan's

Innym kościołem wartym uwagi jest St. Michan's Church. Sam gmach świątyni się co prawda niczym specjalnym nie wyróżnia, ale skrywa pod sobą mało znany sekret Dublina - mroczne krypty ze zmumifikowanymi ciałami. Po zejściu do podziemi zobaczymy m.in. trumny należące prawdopodobnie do członków rodziny monarszej, trumny rebeliantów oraz pozostałości krzyżowca z IV krucjaty. Do środka wchodzimy z przewodnikiem - w teorii potrzebna do tego jest większa grupa, natomiast nie ma tutaj reguły.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsza kaplica istniała w tym miejscu już w XI stuleciu i była wykorzystywana przez wikingów. Obecny wygląd kościoła pochodzi jednak z XVII wieku.

Dzielnica Temple Bar - hit czy pułapka turystyczna?

Dublin kojarzony jest zazwyczaj ze zdjęciami kolorowych fasad budynków (najczęściej pubów) położonych na niewielkim obszarze zwanym Temple Bar, który zamknięty jest pomiędzy brzegiem rzeki Liffey oraz ulicami: Dame Street (od południa), Westmoreland Street (od wschodu) i Fishamble Street (od zachodu). Co oczywiste, żaden szanujący się turysta będąc w Dublinie nie może ominąć tego miejsca i chociaż na chwilę nie pospacerować pomiędzy ozdobionymi fasadami, lub nie zajrzeć do jednego ze słynnych pubów: The Temple Bar Pub i The Palace Bar.

Temple Bar - jedna z najczęściej fotografowanych dublińskich witryn
Temple Bar - jedna z najczęściej fotografowanych dublińskich witryn

Warto jednak pamiętać, że współcześnie obszar ten ma charakter typowo turystyczny, a po godzinach pracy tutejsze puby okupowane są przez pracowników korporacji z centrum Dublina - wszystko jest tam bardzo sterylne, a ceny wysokie. Za pintę Guinnessa zapłacimy ponad 5€. Bliżej wieczora Temple Bar odżywa - jest tam głośno i gwarnie, choć nie zawsze przyjemnie, na co wpływa obecność wielu mocno podchmielonych turystów i miejscowych. Dodatkowo możemy mieć problem że znalezieniem wolnego miejsca w którymkolwiek popularnym pubie lub restauracji.

Gdzie jeszcze na piwo w Dublinie?

Poza Temple Bar odnajdziemy nie mniej ciekawe miejsca do spędzenia czasu przy pincie procentowego trunku. Jeśli zależy nam na naprawdę unikalnej atmosferze, to idealnym miejscem będzie The Church, czyli XVII-wieczny kościół przekształcony w lokal gastronomiczny. W Dublinie funkcjonuje też kilka wiekowych pubów z drewnianym wystrojem oraz niespotykaną w Polsce atmosferą - należą do nich m.in.: The Brazen Head oraz Kehoe’s.

Miasto nad rzeką Liffey - most Samuela Becketta i inne atrakcje

Pomimo, że przez Dublin przepływają aż trzy rzeki - Liffey, Tolka oraz Dodder, to właśnie ta pierwsza jest symbolem miasta - głównie przez swoje położenie, gdyż przepływa dosłownie środkiem Dublina.

Warto znaleźć chwilę i przespacerować się wzdłuż rzeki, a zwłaszcza w trakcie słonecznego dnia, kiedy możemy podziwiając zabudowę oraz urocze mosty dla pieszych. Za najbardziej interesującą przeprawę uchodzi Ha’penny Bridge, który swoją nazwę bierze od kwoty, jaką musieli zapłacić korzystający z niego mieszkańcy (pół pensa).

Mostem, który sprawia jednak największe wrażenie na odwiedzających, jest nowoczesny Samuel Beckett Bridge - wzorowany kształtem na harfie. Most ten jest podświetlana w nocy, co nadaje mu niesamowitego klimatu. Tuż obok niego znajduje się jeden z najciekawszych nowoczesnych budynków w Dublinie - Convention Centre, wyróżniający się bardzo oryginalnym kształtem.

Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge
Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge

Statek Jeanie Johnston

Spacerując wzdłuż rzeki odnajdziemy jedną z ciekawszych atrakcji Dublina - statek-muzeum Jeanie Johnston Tallship. Mimo że nie jest to oryginał, a jedynie replika - warto wybrać się na około 50-minutową wycieczkę i zapoznać się z bogatą historią jednostki, która aż 16 razy przepłynęła Atlantyk transportując pełnych nadziei mieszkańców Irlandii do wymarzonego “Nowego Świata”. Oryginalny statek zasłynął tym, że wszyscy jego pasażerowie przeżyli podróż - co w tamtych czasach stanowiło ewenement.

Silicon Docks - irlandzkie centrum technologiczne

Mając więcej czasu warto pospacerować po Silicon Docks, czyli obszarze okalającym historyczny Wielki Kanał (Grand Canal). Nowoczesna zabudowa została tu w harmonijny sposób połączona z historycznym wyglądem okolicy i zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych przykładów rewitalizacji starych terenów portowych w Europie. Siedziby mają tutaj znane na całym świecie korporacje: Airbnb, Amazon, Google czy Facebook.

Croke Park: arena sportów gaelickich

Czasem może się wydawać, że Irlandczycy za wszelką cenę chcieliby odróżnić się od Wielkiej Brytanii. Widać to szczególnie w przypadku ich ulubionych sportów, czyli tzw. sportów gaelickich (GAA, Gaelic Athletic Association), w skład których wchodzą m.in.hurling i camogie.

Jeśli chcemy zrozumieć Irlandczyków, powinniśmy wybrać się na wycieczkę po stadionie Croke Park. Ten jeden z największych obiektów sportowych w Europie (jego pojemność to ponad 80 000!) jest wykorzystywany wyłącznie do rozgrywek sportów gaelickich.

Croke Park ma również wymiar symboliczny dla mieszkańców Irlandii - to właśnie na jego trybunach, podczas Krwawej Niedzieli 21 listopada 1920 roku, siły brytyjskie zabiły w trakcie rozgrywek 14 osób.

Więcej informacji o stadionie Zwiedzanie stadionu Croke Park

Stadion narodowy w Dublinie

Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu zwiedzanie stadionu Aviva było zawieszone. Warto jednak śledzić oficjalną stronę obiektu, ponieważ za jakiś czas ma się to zmienić.

W Dublinie powstał też drugi okazały obiekt, imponujący Aviva Stadium, na którym odbywają się rozgrywki rugby oraz piłki nożnej. Stadion można zwiedzać, jednak mało prawdopodobne, że spotkamy w trakcie odwiedzin Irlandczyków. Z drugiej strony - na prawie każdej wycieczce po Croke Park są tłumy miejscowych przyjeżdżających z całego kraju.

Whiskey i Dublin: zwiedzanie destylarni Jamesona

“Pan Bóg wymyślił whiskey, aby Irlandczycy nie mogli rządzić światem”

To prześmiewcze powiedzenie oddaje całkowicie klimat Dublina i samej Irlandii. Irlandczycy są dumni nie tylko ze słynnego piwa Guinness, ale także ze swojej whiskey, w tym przede wszystkim z marki Jameson.

Popularną atrakcją Dublina są wycieczki (wraz z degustacją) po dawnej destylarni przy Bow Street, gdzie od 1780 do 1971 roku produkowano słynną whiskey. Chcąc wziąć w niej udział rezerwujemy bilet na konkretną godzinę. Zwiedzanie rozpoczyna się od prezentacji przedstawiającej sposób produkcji, po której następują dwie degustacje. Pierwsza z nich polega na porównaniu trzech trunków: szkockiego whisky, irlandzkiego whiskey oraz amerykańskiego burbonu. Następnie przechodzimy do ostatniego pomieszczenia, w którym możemy spróbować czystego Jamesona lub drinka z napojem Ginger Ale. Polecamy tę drugą opcję, tym bardziej, że ten gazowany napój dostępny jest również w Polsce.

Od 2015 roku w mieście działa nowa destylarnia Teeling, która również udostępniona jest do zwiedzania. CO ciekawe, jest to pierwsza fabryka whiskey założona w Dublinie od ponad 100 lat.

Zielony Dublin - parki stolicy Irlandii

Dublin słynie ze swoich parków miejskich, w których można odpocząć lub zwyczajnie pospacerować i złapać trochę powietrza. Jednym z najbardziej znanych jest park św. Anny (St Anne’s Park), chociaż dla turystów może nie okazać się on zbyt ciekawy, ponieważ wypełnia go wiele boisk sportowych i zajmują one znaczną część terenu.

Idealnym parkiem dla turysty wydaje się nieduży park St Stephen’s Green, spacerując po którym możemy natrafić na rzeźby oraz pomniki zasłużonych obywateli czy też symbolizujące ważne wydarzenia historycznych.

Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie
Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie

Innym wartym wspomnienia parkiem są wiktoriańskie ogrody Iveagh (Iveagh Gardens). Wyróżnia je mały wodospad, który szczególnie imponująco wygląda w trakcie letnich miesięcy.

Ogród zoologiczny i Park Feniksa w Dublinie

Sympatycy zwierząt mogą natomiast wybrać się do ogrodu zoologicznego. Ten jeden z najstarszych ogrodów w Europie, utworzony w 1831 roku, jest idealnym miejscem na rodzinny spacer w ciepły dzień.

Dublińskie zoo znajduje się na terenie rozległego Parku Feniksa (Phoenix Park), który od XVII stulecia zamieszkuje stado dzikich danieli. Mając trochę szczęścia i samozaparcia możemy na nie natrafić. Na terenie Phoenix Park znajduje się również wysoki na około 62 m The Wellington Monument, który wzniesiono na cześć urodzonego w Dublinie Arthura Wellesleya, 1. księcia Wellington, który jako dowódca zapisał się złotymi zgłoskami w bitwie pod Waterloo.

Poza miastem - jednodniowe i krótsze wypady z Dublina

Klify Moheru i płaskowyż Burren

Irlandia nie zajmuje olbrzymiego obszaru, dzięki temu popularne są wycieczki jednodniowe do różnych zakątków tej zielonej wyspy. Szczególnie wartym polecenia są wycieczki na słynne Klify Moher** oraz płaskowyż Burren, którego powierzchnia przypomina księżyc.

Belfast

Niektórzy podczas odwiedzin Dublina decydują się także na jednodniowy wypad do Belfastu. Ciężko nam jednak powiedzieć, na ile jest to dobry pomysł. Sam Belfast oferuje wiele atrakcji i spędzenie w nim zaledwie kilku godzin nie pozwoli nam nawet na fragmentaryczne odkrycie uroków stolicy Irlandii Północnej.

Miasteczko Howth

Nie musimy wcale wybierać całodniowej wycieczki, żeby posmakować mniej miejskiego i bardziej tradycyjnego klimatu. W około godzinę dojedziemy pociągiem do znajdującego się na półwyspie rybackiego miasteczka Howth.

Na miejscu znajdziemy m.in. mały zamek, latarnie morską, rynek oraz miejscowe restaurację ze świeżymi rybami. No i oczywiście imponujące widoki i nadmorski klimat.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Dublin?

Dublin nie jest tanim miastem, szczególnie widać to w przypadku zakwaterowania, które potrafi dochodzić do 100€ w przypadku popularnych terminów, o ile nie rozpoczniemy poszukiwania odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy o tym i rozpocznijmy poszukiwania noclegu wcześniej.

Piwo? Sprawdźmy puby dalej od centrum

Jeśli chcemy napić się piwa w irlandzkim klimacie i nie zbankrutować, powinnismy oddalić się od obszaru Temple Bar i historycznego centrum. Wiele ciekawych miejsc z rozsądnymi cenami znajdziemy wzdłuż rzeki Liffey.

Jedzenie w pubach

Typowe restauracje w Dublinie są drogie, warto jednak zawsze pamiętać, że wiele pubów posiada również kuchnie i serwuje typowo wyspiarskie dania (burgery, kurczaki z grilla czy frytki) w rozsądnych cenach, np. 6-8€ za dużego burgera.

Warto przed przyjazdem rozejrzeć się i wytypować kilka miejsc z dobrymi ocenami, aby nie szukać chwilę przed planowanym posiłkiem.

Darmowe atrakcje

Niestety, Dublin dla turysty jest miastem drogim. Bardzo mało jest darmowych atrakcji, a nawet wejście do obu katedr jest płatne i kosztuje aż 6€. Za darmo odwiedzimy parki oraz pospacerujemy po historycznej części miasta i wzdłuż rzeki Liffey - warto spróbować się zgubić, szczególnie ciekawe są niektóre puby, z których każdy wygląda inaczej i ma swój niepowtarzalny klimat.

Wśród bezpłatnych atrakcji są państwowe placówki, np. National Gallery of Ireland (Galeria Narodowa) i National Museum of Ireland (Muzeum Narodowe).

Więcej cen przykładowych atrakcji można sprawdzić pod tym linkiem

Bezpieczeństwo

Dublin jest miastem bardzo bezpiecznym i przy zachowaniu zwyczajnym środków ostrożności nic złego nie powinno nas spotkać. Warto jednak uważać na siebie późnym wieczorem w piątki oraz w weekend - wielu młodych mieszkańców lubi wtedy imprezować i można trafić na zbyt wesołą grupę.

Na co uważać podczas odwiedzin Dublina?

Stosunek do Anglików

Warto przed przyjazdem do Irlandii zapoznać się z historią tego kraju, aby zrozumieć wciąż żywą niechęć do Anglików. Historia Irlandii jest podobna do historii Polski, warto więc podejść do tego tematu ze zrozumieniem, aby nie urazić lokalnych mieszkańców.

Ceny piwa

Rzadko kiedy w pubie zobaczymy podaną cenę pinty piwa. Jeśli jesteśmy w miejscu turystycznym, lub planujemy spróbować piwo wyglądające na oryginalne lub miejscowe - spytajmy o cenę. Pozwoli to uniknąć niemiłej niespodzianki i ceny piwa na poziomie np 7€.

Znajomość języka angielskiego

Irlandczycy mówią oczywiście po angielsku, jednak ich angielski brzmi całkowicie inaczej niż ten nam znany. Irlandzki akcent jest bardzo trudny do zrozumienia na początku i nie zdziwmy się, jeśli początkowo nie będziemy wiedzieli o czym miejscowi do nas mówią.

Co początkowo może wydać się dziwne podczas pierwszych odwiedzin Irlandii, to opisy miejscowości oraz ulic zapisywane często w dwóch wersjach, angielskiej oraz w języku gaelickim.

Reklama