Podróże po Europie

Dublin: atrakcje, zabytki i zwiedzanie stolicy Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2023

Dublin, stolica Irlandii i największe miasto tego malowniczego wyspiarskiego państwa, to nowoczesna metropolia i zagłębie technologiczne, goszczące siedziby większości globalnych korporacji.

Dublin zaskakuje odwiedzających różnorodnymi atrakcjami i może być świetnym pomysłem na krótki wypad. Wielu turystów przyciąga perspektywa imprezowania (w końcu kto nie słyszał o piwie Guinness czy pełnej pubów dzielnicy Temple Bar), ale sympatycy muzeów i zabytków również odnajdą tu coś dla siebie.

W naszym przewodniku przygotowaliśmy zestawienie zarówno największych atrakcji Dublina, jak i tych mniej znanych. Wszystko to uzupełniliśmy wskazówkami praktycznymi.

Wybierasz się do Dublina? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Dublinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.
Silicon Docks w Dublinie - czyli irlandzkie centrum technologiczne
Silicon Docks w Dublinie - czyli irlandzkie centrum technologiczne

Jak zwiedzać Dublin?

Historyczne centrum irlandzkiej stolicy zajmuje stosunkowo niewielki obszar, dzięki czemu bez większego trudu dotrzemy pieszo do najważniejszych atrakcji oraz zabytków Dublina. Jeśli jednak nie macie ochoty na długie spacery, to alternatywę stanowią piętrowe autobusy, przejażdżka którymi może być atrakcją samą w sobie.

Bilety możemy zakupić bezpośrednio w autobusie, w cenie 1,70€. Alternatywą jest zakup karty czasowej Leap Visitor Card, umożliwiającej podróżowanie bez ograniczeń przez 24 godziny (8€) lub 72 godziny (16€), także w kolejce podmiejskiej DART. Mieszkańcy Dublina korzystają z karty przedpłaconej Leap Card, która gwarantuje nieco tańsze przejazdy, ale wyrabianie jej może być mało praktyczne dla turystów.

Ha’penny Bridge - Dublin
Ha’penny Bridge - Dublin

Karta turystyczna The Dublin Pass

W przypadku chęci odwiedzenia kilku najdroższych atrakcji Dublina warto zapoznać się z kartą The Dublin Pass, która w swojej ofercie posiada wiele popularnych aktywności. Nie każdemu się ona opłaci, ale w niektórych przypadkach może pozwolić na pewne oszczędności.

Więcej o karcie dowiecie się z naszego artykułu Dublin Pass - recenzja karty turystycznej lub z oficjalnej strony.

Convention Centre - Dublin
Convention Centre - Dublin

Co warto zobaczyć w Dublinie? Największe atrakcje oraz zabytki

Muzeum browaru Guinness - najpopularniejsza atrakcja Dublina!

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, ale rokrocznie najczęściej odwiedzaną atrakcją Dublina jest muzeum browaru Guinness. Mieści się ono w nowoczesnym budynku, którego kształt nawiązuje do kufla piwa.

Guinness Storehouse w Dublinie - tukany z reklamy Guinnessa
Guinness Storehouse w Dublinie - tukany z reklamy Guinnessa

Dla odwiedzających przygotowano tu różne atrakcje - od treningu nalewania piwa, przez zapoznanie się z historią i procesem produkcji, aż po możliwość skosztowania słynnego trunku w pubie. Jednym z największych oddziałów jest wystawa przybliżająca historię barwnych reklam piwa Guinness - ta część może przypaść do gustu zwłaszcza młodszym odwiedzającym.

Informacje praktyczne

Bilet w wersji podstawowej kosztuje 20€.

Naszym zdaniem na wizytę w muzeum najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej 90 minut. Sami na miejscu bawiliśmy się świetnie, a na koniec zakupiliśmy sobie szklankę z wygrawerowanymi imiona, która jest jedną z naszych ulubionych pamiątek. Pamiętajcie jednak, że nie jest to miejsce dla piwnych omnibusów, a raczej dla osób, które nie mają wielkiej wiedzy o warzeniu złotego trunku, ale chciałyby dowiedzieć się więcej o historii popularnego Guinnessa.

Więcej zdjęć i informacji umieściliśmy w oddzielnym artykule Muzeum browaru Guinness w Dublinie

Zamek w Dublinie (Dublin Castle)

Do najważniejszych śladów dawnego Dublina należy zamek położony w centrum miasta, dostępny do zwiedzania samodzielnie lub podczas wycieczki z przewodnikiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z pierwotnej średniowiecznej warowni w całości zachowała się jedynie jedna wieża oraz fragmenty dawnego muru znajdujące się pod ziemią. Dzisiejszy wygląd zamku jest efektem odbudowy z epoki nowożytnej, przeprowadzonej po pożarze w 1684 roku.

Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczymy pozostałości oryginalnej twierdzy - w tym podziemia, w których przetrwały fragmenty muru i fosy, oraz inne ruiny. Inna atrakcja zamku to przylegająca do zachowanej średniowiecznej wieży neogotycka kaplica. Na pewno polecamy każdemu zobaczenie zamku, ale wycieczka zadowoli przede wszystkim osoby zainteresowane dawnymi fortyfikacjami i historią.

Znienawidzone świadectwo brytyjskiego ucisku

Wśród miejscowych Zamek Dubliński nie jest specjalnie ceniony, gdyż symbolizuje brutalne rządy brytyjskiego najeźdźcy. To właśnie w tutejszych murach sprawował władzę brytyjski namiestnik, a także przetrzymywano zwolenników niepodległości Irlandii.

Zamek w Dublinie
Zamek w Dublinie

Trinity College oraz jedna z najwspanialszych bibliotek świata

Założone w 1592 roku Kolegium Trójcy Świętej, znane jako Trinity College, jest prawdziwą dumą Irlandczyków. W murach uczelni studiowały takie sławy jak poeta Oscar Wilde, Samuel Beckett czy Bram Stoker, twórca Drakuli. Warto znaleźć chwilkę, aby pospacerować po terenie kampusu, zajrzeć na dziedziniec, a przede wszystkim odwiedzić wspaniałą “Starą Bibliotekę” (Old Library). Czeka tam na nas długie na 65 m i sklepione pomieszczenie zwane Long Room (dosłownie Długie Pomieszczenie), we wnętrzu którego przechowywane są najważniejsze skarby biblioteki - w tym bezcenna Księga z Kells.

Trinity College - Dublin
Trinity College - Dublin

Informacje praktyczne

Zwiedzanie biblioteki jest niestety płatne, a cena wynosi aż 19€. Bilety rezerwujemy na konkretne okno czasowe.

Bilety zarezerwujemy na oficjalnej stronie, gdzie znajdziemy również najbardziej aktualne informacje o dniach oraz godzinach odwiedzin.

Trinity College - Dublin
Trinity College - Dublin
Trinity College - Dublin

Temple Bar - hit czy pułapka turystyczna?

Dublin zazwyczaj kojarzony jest ze zdjęciami kolorowych fasad pubów, zlokalizowanych na niewielkim obszarze zwanym Temple Bar. Obszar ten jest ograniczony brzegiem rzeki Liffey oraz ulicami: Dame Street (od południa), Westmoreland Street (od wschodu) i Fishamble Street (od zachodu). Co oczywiste, żaden szanujący się turysta odwiedzający Dublin nie może ominąć tego miejsca i chociaż przez chwilę nie pospacerować pomiędzy ozdobionymi fasadami, żeby ostatecznie zajrzeć do jednego ze słynnych pubów: The Temple Bar Pub i The Palace Bar.

Temple Bar - jedna z najczęściej fotografowanych dublińskich witryn
Temple Bar - jedna z najczęściej fotografowanych dublińskich witryn

Warto jednak pamiętać, że współcześnie obszar ten ma charakter typowo turystyczny. Po godzinach pracy puby w Temple Bar zdominowane są przez pracowników korporacji z centrum Dublina - wszystko jest tam bardzo sterylne, a ceny wysokie. Za pintę Guinnessa zapłacimy ponad 5€. Bliżej wieczora Temple Bar odżywa - jest tam głośno i gwarnie, choć nie zawsze przyjemnie, na co wpływa obecność wielu mocno podchmielonych turystów i miejscowych. Dodatkowo, możemy mieć problem że znalezieniem wolnego miejsca w którymkolwiek popularnym pubie lub restauracji.

Gdzie jeszcze na piwo w Dublinie?

Poza Temple Bar w Dublinie czekają na nas nie mniej ciekawe miejsca do spędzenia czasu przy pincie piwa. Jeśli zależy nam na naprawdę unikalnej atmosferze, idealnym miejscem będzie The Church, czyli XVII-wieczny kościół przekształcony w lokal gastronomiczny. W Dublinie funkcjonuje też kilka wiekowych pubów z drewnianym wystrojem oraz niespotykaną w Polsce atmosferą - należą do nich m.in.: The Brazen Head oraz Kehoe’s.

Kilmainham Gaol - z wizytą w dawnym więzieniu

Bez wątpienia jedną z najbardziej unikatowych atrakcji Dublina jest więzienie Kilmainham Gaol, stworzone pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Brytyjczyków. W jego murach przetrzymywano więźniów politycznych walczących o niepodległość Irlandii, a także wykonywano na nich wyroki śmierci. W 1916 roku życie stracili tu przywódcy powstania wielkanocnego. Rebelia ta co prawda zakończyła się fiaskiem, ale dała podwaliny do powstania Irlandzkiej Armii Republikańskiej i ostatecznego wywalczenia przez Irlandię niepodległości. Dzisiaj Kilmainham Gaol jest jednym z największych nieużywanych więzień w Europie i prawdziwą perełka dla wszystkich turystów poszukujących nieoczywistych atrakcji.

Zwiedzanie Kilmainham Gaol - informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 8€.

Pamiętajmy, że więzienie to możemy zwiedzać wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem i w małych grupach, dlatego warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. W sezonie, ale nie tylko, bilety się szybko wyprzedają, dlatego polecamy Wam nabyć bilety odpowiednio wcześniej.

Wycieczka trwa około godziny, ale na miejscu można zwiedzić jeszcze muzeum. Na wizytę najbezpieczniej zarezerwować sobie około 90 minut.

Więzienie położone jest ponad 3 km od centrum, ale bez większego problemu dojedziemy do niego komunikacją publiczną.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Ratusz w Dublinie (City Hall) i wspaniała mozaika podłogowa

Do najbardziej reprezentacyjnych gmachów irlandzkiej stolicy zalicza się lokalny ratusz (City Hall) z końca XVIII wieku. Początkowo budynek pełnił funkcję giełdy. Warto zajrzeć do jego wnętrza, aby zobaczyć mozaikę podłogową z herbem miasta i jego mottem. Herb przedstawia trzy palące się zamki umieszczone na tarczy, która jest flankowana przez dwie postacie kobiece. Co ciekawe, nie zachowały się żadne informacje wyjaśniające, do czego forma herbu miała właściwie nawiązywać. Istnieje kilka teorii - zamki mogły symbolizować trzy strażnice poza murami miasta lub trzy bramy Dublina z ery wikingów.

Równie intrygujące jest samo motto, które brzmi Obedientia Civium Urbis Felicitas - co można przetłumaczyć jako posłuszeństwo obywateli tworzy szczęśliwe miasto.

Mozaika z herbem Dublina na posadzce w Ratuszu
Mozaika z herbem Dublina na posadzce w Ratuszu

Galeria Narodowa w Dublinie

National Gallery of Ireland nie należy co prawda do najważniejszych muzeów sztuki w Europie, ale w swoich zbiorach posiada liczne dzieła starych mistrzów (włoskich, hiszpańskich, niderlandzkich), impresjonistów, lokalnych pejzażystów oraz przedstawicieli innych gatunków. Wśród autorów eksponowanych w galerii, kilku jest naszymi ulubieńcami, dlatego nie mogliśmy sobie odmówić wizyty w tym miejscu.

Do najcenniejszych skarbów kolekcji należy "Zalew w Argenteuil z pojedynczą żaglówką" Moneta. O tym obrazie było głośno na całym świecie, gdy został zniszczony przez grupę wandali, ale na szczęście udało się przywrócić mu dawny wygląd, dzięki czemu nadal cieszy oko odwiedzających.

Innym dziełem wielkiego mistrza jest "Pisząca list" autorstwa Jan Vermeer. Przedstawia ona kobietę siedzącą przy stole, nad którą stoi jej służąca, spoglądająca w bok. Co ciekawe, ten obraz także ma burzliwą historię. W latach 70. XX wieku został skradziony wraz z grupą innych dzieł przez buntowników IRA, ale na szczęście udało się go odzyskać. Przy okazji malarstwa holenderskiego, warto dodać, że muzeum posiada także obraz Rembrandta "Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu".

Spośród innych interesujących dzieł warto wspomnieć: "Pojmanie Chrystusa" Caravaggia, kolekcję portretów oraz wspaniały zbiór akwarel Williama Turnera. Jeśli polubiliście okres romantyczny w malarstwie i jeszcze nie jesteście dobrze zaznajomieni z dziełami tego ostatniego, to koniecznie nadróbcie!

Informacje praktyczne

Wystawa stała w Galerii Narodowej jest darmowa, więc warto zajrzeć do niej choćby na chwilę. Jeśli jednak jesteście miłośnikami malarstwa tak jak my, to na zwiedzenie całej galerii powinniście zarezerwować sobie około 2 godziny.

Muzeum Narodowe w Dublinie

Trudno o lepsze miejsce do zapoznania się z historią Irlandii niż National Museum. Placówka ta koncentruje się na kompleksowym przedstawieniu historii wyspy, a jej największymi skarbami są artefakty z dawnych epok: okresu celtyckiego, ery wikingów oraz wczesnego średniowiecza.

Osoby zafascynowane historią powinny zarezerwować na wizytę około dwóch godzin. Pozostali odwiedzający zapewne skupią się na wybranych wystawach, dlatego ich wizyta może zająć mniej czasu.

Wskazówka praktyczna Wystawa stała w Muzeum Narodowym również jest darmowa, więc także warto zajrzeć do niej choćby na kilka chwil.

Nieoczywiste muzea w Dublinie - Little Museum of Dublin i Muzeum Figur Woskowych

Do najbardziej popularnych muzeów w Dublinie zaliczyć można także Little Museum of Dublin. Placówka ta skupia się na historii miasta, prezentując tysiące artefaktów podarowanych przez mieszkańców.

Wśród bardziej oryginalnych placówek warto wyróżnić Muzeum Figur Woskowych. To miejsce może w szczególności przypaść do gustu młodszym odwiedzającym, ale nie tylko - dorośli też znajdą tu kilka ciekawych instalacji.

Muzeum Figur Woskowych w Dublinie (Wax Museum)
Muzeum Figur Woskowych w Dublinie (Wax Museum)
Muzeum Figur Woskowych w Dublinie (Wax Museum)
Pozostałe atrakcje kulturalne Dublina My nie mieliśmy okazji niestety ich odwiedzić, ale mogą zainteresować Was również inne placówki muzealne: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Irish Museum of Modern Art).

Katedra św. Patryka

Katedra św. Patryka to bardziej znana z dwóch dublińskich katedr, która uważana jest zresztą za jedną z najważniejszych budowli w całej Irlandii. Ufundowana w 1191 roku świątynia może poszczycić się najwyższą wieżą wśród wszystkich irlandzkich obiektów sakralnych, której wysokość wynosi aż 43 metry.

Katedra św. Patryka w Dublinie
Katedra św. Patryka w Dublinie

Wnętrze katedry zdobi ponad 200 monumentów upamiętniających biskupów, pisarzy, żołnierzy i inne ważne osobistości, które tu spoczywają. Spacerując wzdłuż bocznych naw, możemy poczuć się niczym w galerii sztuki, gdyż niektóre z pomników są naprawdę imponujące. Wśród nich szczególnie wyróżnia się kolorowy pomnik rodziny Boyle, wykonany w 1632 roku.

Historia pewnego sporu

Podczas wizyty w katedrze nie przegapcie kaplicy poświęconej Maryi (Lady Chapel) oraz słynnych drzwi pojednania (The Door of Reconciliation). Szczególnie ciekawa jest historia tych drugich. W 1492 roku, dwie rodziny - Butlersi z Ormonde oraz FitzGeraldsi z Kildare - toczyły między sobą spór, który w pewnym momencie eskalował do tego stopnia, że ród Butlersów musiał ukryć się we wnętrzu katedry. Rodzina FitzGeralds zaproponowała im rozejm, ale Butlersi uznali, że opuszczenie katedry będzie zbyt ryzykowne. Jak więc rozwiązano ten pat? Uściśnięcie dłoni, kończące spór, nastąpiło przez... otwór w drzwiach, które do dziś możemy zobaczyć w środku katedry

Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church)

Choć wnętrze katedry Kościoła Chrystusowego nie jest tak imponujące, warto ją odwiedzić ze względu na jej mroczną i rozległą kryptę. W podziemiach można znaleźć między innymi zmumifikowanego kota oraz mysz, a także kilka rekwizytów z poprzednich epok.

Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) - Dublin
Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) - Dublin
Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) - Dublin
Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) - Dublin
Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) - Dublin

Dublinia - kolejne muzeum poświęcone historii miasta

W bliskiej okolicy Christ Church znajduje się Dublinia (Muzeum Dublina), które pozwoli nam poznać historię miasta od czasów wikingów. Jest to jednak muzeum skierowane przede wszystkim do młodszych odwiedzających.

Muzeum Dublinia w Dublinie
Muzeum Dublinia w Dublinie

Croke Park - zwiedzanie najważniejszej areny sportów gaelickich

Czasem można odnieść wrażenie, że Irlandczycy za wszelką cenę chcieliby odróżnić się od Wielkiej Brytanii. Widać to szczególnie w kontekście ich ulubionych dyscyplin sportowych, czyli tzw. sportów gaelickich (GAA, Gaelic Athletic Association), które obejmują hurling, camogie oraz futbol gaelicki w wersji męskiej i damskiej.

Reklamy z motywem ulubionego sportu Irlandczyków
Reklamy z motywem ulubionego sportu Irlandczyków

Aby lepiej zrozumieć Irlandczyków, warto odwiedzić stadion Croke Park. Jest to jeden z największych obiektów sportowych w Europie - jego pojemność to ponad 80 000!. Na co dzień organizowane sa na nim wyłącznie rozgrywki sportów gaelickich. Obiekt można zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem. Po samodzielnym spacerze po terenie stadionu, udajemy się do muzeum, gdzie oprócz wystaw informacyjnych, przygotowano również strefy do aktywności fizycznych - podczas naszej wizyty muzeum świeciło pustkami, więc mogliśmy w nim spędzić więcej czasu.

Warto wiedzieć, że Croke Park ma dla mieszkańców Irlandii również wymiar symboliczny - to właśnie na jego trybunach, podczas Krwawej Niedzieli 21 listopada 1920 roku, siły brytyjskie zabiły w trakcie rozgrywek 14 osób.

Informacje praktyczne

Stadion możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Cena biletu wynosi 16€. Aktualne godziny zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie.

Więcej informacji o stadionie znajdziecie w naszym tekście Zwiedzanie stadionu Croke Park

Stadion Croke Park w Dublinie
Stadion Croke Park w Dublinie

Jameson Distillery Bow St. - zwiedzanie dawnej destylarni whiskey

Pan Bóg wymyślił whiskey, aby Irlandczycy nie mogli rządzić światem

To lekko ironiczne powiedzenie doskonale oddaje atmosferę zarówno Dublina, jak i całej Irlandii. Irlandczycy są dumni nie tylko ze słynnego piwa Guinness, ale także z produkowanej na wyspie whiskey, zwłaszcza marki Jameson.

Jameson Distillery Bow St. - destylarnia whiskey w Dublinie
Jameson Distillery Bow St. - destylarnia whiskey w Dublinie

Popularną atrakcją Dublina jest wycieczka (wraz z degustacją) po dawnej destylarni przy Bow Street, gdzie w latach 1780 - 1971 produkowano słynną whiskey firmy Jameson.

Informacje praktyczne

Najpopularniejszym typem wycieczki jest Bow St. Experience. Chcąc wziąć w niej udział, rezerwujemy bilet na konkretną godzinę. Koszt biletu wynosi 26€. Czas trwania to około 45 minut.

Zwiedzanie rozpoczyna się od prezentacji procesu produkcji, a następnie odbywają się dwie degustacje. Pierwsza polega na porównaniu trzech trunków: szkockiej whisky, irlandzkiego whiskey oraz amerykańskiego bourbona. Następnie przechodzimy do ostatniego pomieszczenia, gdzie możemy spróbować czystego Jamesona lub drinka z napojem Ginger Ale. Polecamy tę drugą opcję, tym bardziej, że ten gazowany napój dostępny jest również w Polsce.

Jameson Distillery Bow St. - destylarnia whiskey w Dublinie
Jameson Distillery Bow St. - destylarnia whiskey w Dublinie
Od 2015 roku w mieście działa nowa destylarnia Teeling, która również jest otwarta dla zwiedzających. Co ciekawe, jest to pierwsza fabryka whiskey założona w Dublinie od ponad 100 lat.

Most Samuela Becketta, most Ha’penny i inne atrakcje nad rzeką Liffey

Choć przez Dublin przepływają aż trzy rzeki - Liffey, Tolka oraz Dodder, - to właśnie pierwsza z nich jest symbolem miasta, głównie ze względu na swoje położenie, gdyż przecina środek Dublina.

Most Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge
Most Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge

Warto znaleźć chwilę i przespacerować się wzdłuż rzeki, zwłaszcza podczas słonecznego dnia, aby podziwiać zabudowę i urokliwe mosty dla pieszych. Za najbardziej interesującą przeprawę uchodzi Ha’penny Bridge, którego nazwa pochodzi od opłaty, jaką musieli uiszczać korzystający z niego mieszkańcy (wynosiła ona dokładnie pół pensa).

Ha’penny Bridge - Dublin
Ha’penny Bridge - Dublin

Mostem, który robi jednak największe wrażenie na odwiedzających, jest nowoczesny Samuel Beckett Bridge, wzorowany na kształcie harfy. Most ten jest podświetlany nocą, co nadaje mu niesamowitego klimatu. Tuż obok niego znajduje się jeden z najbardziej interesujących nowoczesnych budynków w Dublinie - Convention Centre, wyróżniający się niezwykle oryginalnym kształtem.

Convention Centre - Dublin
Convention Centre - Dublin

Statek Jeanie Johnston

Spacerując wzdłuż rzeki możemy natknąć się na jedną z ciekawszych atrakcji Dublina - statek-muzeum Jeanie Johnston Tallship. Chociaż jest to jedynie replika, warto zdecydować się na około 50-minutową wycieczkę, aby poznać bogatą historię jednostki, która aż 16 razy przepłynęła Atlantyk, transportując pełnych nadziei mieszkańców Irlandii do wymarzonego "Nowego Świata". Oryginalny statek zasłynął tym, że wszyscy jego pasażerowie przeżyli podróż - co w tamtych czasach było rzadkością.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 14€. Zwiedzanie odbywa się codziennie, od 10:00 do 15:00, o pełnych godzinach. Aktualny kalendarz znajdziecie na oficjalnej stronie atrakcji.

Statek-muzeum - Jeanie Johnston Tallship - Dublin
Statek-muzeum - Jeanie Johnston Tallship - Dublin
Statek-muzeum - Jeanie Johnston Tallship - Dublin
Statek-muzeum - Jeanie Johnston Tallship - Dublin
Statek-muzeum - Jeanie Johnston Tallship - Dublin

St Stephen’s Green i inne parki stolicy Irlandii

Dublin słynie z licznych parków miejskich, które stanowią idealne miejsce do odpoczynku, spaceru i złapania świeżego powietrza. Jednym z najbardziej znanych jest park św. Anny (St Anne’s Park), chociaż dla turystów może nie wydawać się on zbyt atrakcyjny ze względu na liczne boiska sportowe zajmujące sporo jego powierzchni.

W przeciwieństwie do niego, niewielki park St Stephen’s Green wydaje się idealny dla turystów. Spacerując po nim, można natknąć się na rzeźby i pomniki zasłużonych obywateli oraz symbole ważnych wydarzeń historycznych. Podczas naszych pierwszych odwiedzin Dublina znalazł się on na trasie naszego spaceru do centrum, więc często do niego zachodziliśmy.

Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie
Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie

Na uwagę zasługują również wiktoriańskie ogrody Iveagh (Iveagh Gardens). Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest malowniczy wodospad, który szczególnie urokliwie prezentuje się podczas miesięcy letnich.

Atrakcje w Dublinie poza utartym szlakiem

Spire of Dublin

Ten 120 metrowy monument w formie stalowej iglicy stał się jednym ze współczesnych symboli Dublina. Konstrukcja powstała dla uczczenia nowego tysiąclecia, zajmując miejsce dawnego pomnika admirała Nelsona, który został wysadzony przez jednego z bojowników IRA.

Spire of Dublin
Spacer po Dublinie
1. Spire of Dublin; 2. Spacer po Dublinie

Silicon Docks - irlandzkie centrum technologiczne

Czytelnicy dysponujący większą ilością czasu mogą zdecydować się na spacer po Silicon Docks - obszarze otaczającym historyczny Wielki Kanał (Grand Canal). Nowoczesna architektura harmonijnie współgra tu z historycznym krajobrazem, co czyni to miejsce jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji dawnych terenów portowych w Europie. W tym miejscu swoje siedziby mają powszechnie znane globalne korporacje, takie jak : Airbnb, Amazon, Google czy Facebook.

Silicon Docks w Dublinie - czyli irlandzkie centrum technologiczne
Silicon Docks w Dublinie - czyli irlandzkie centrum technologiczne

Historyczna apteka Sweny's - zwiedzanie Dublina śladami Jamesa Joyce'a

Miłośnicy literatury kojarzą Dublin z postacią irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce'a, którego najbardziej znana powieść, Ulisses, osadzona została właśnie w stolicy Irlandii.

Fani losów jej głównego bohatera, Leopolda Blooma, powinni odwiedzić historyczną wiktoriańską aptekę Sweny's Pharmacy, gdzie zakupił on cytrynowe mydło, które towarzyszyło mu przez całą jego historię. Obecnie apteka ta została przekształcona w sklep z pamiątkami i muzeum. Lokal prowadzą pasjonaci, którzy chętnie udzielą nam informacji na temat życia i twórczości pisarza, jak również na temat samego Dublina.

Historyczna apteka Sweny's [źródło: https://www.sweny.ie/]
Historyczna apteka Sweny's [źródło: https://www.sweny.ie/]

Krypty pod kościołem St. Michan's - atrakcja Dublina poza utartym szlakiem

Innym miejscem wartym polecenia osobom szukających nieoczywistych miejsc jest kościół St. Michan's Church. Sam gmach świątyni może nie wyróżnia się niczym specjalnym, jednak skrywa on pod sobą mało znany sekret Dublina - mroczne krypty ze zmumifikowanymi ciałami. Po zejściu do podziemi zobaczymy m.in. trumny należące prawdopodobnie do członków rodziny monarszej, trumny rebeliantów oraz pozostałości krzyżowca z IV krucjaty. Do środka wchodzimy z przewodnikiem - w teorii potrzebna do tego jest większa grupa, natomiast nie ma tutaj reguły.

Kościół St. Michan's w Dublinie
Krypty pod kościołem St. Michan's w Dublinie
1. Kościół St. Michan's; 2. Krypty pod kościołem St. Michan's

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsza kaplica istniała w tym miejscu już w XI stuleciu i była wykorzystywana przez wikingów. Obecny wygląd kościoła pochodzi jednak z XVII wieku.

Ogród zoologiczny i Park Feniksa w Dublinie

Miłośnicy zwierząt mogą natomiast odwiedzić ogród zoologiczny. Jeden z najstarszych ogrodów w Europie, utworzony w 1831 roku, to idealne miejsce na rodzinny spacer w słoneczny dzień.

Dublińskie zoo znajduje się na terenie rozległego Parku Feniksa (Phoenix Park), który od XVII stulecia jest domem dla stada dzikich danieli.Z odrobiną szczęścia i samozaparcia możemy je spotkać. W Phoenix Park znajduje się również wysoki na około 62 m The Wellington Monument, który wzniesiono na cześć urodzonego w Dublinie Arthura Wellesleya, 1. księcia Wellington, który jako dowódca zapisał się złotymi zgłoskami w bitwie pod Waterloo.

Stadion narodowy w Dublinie

Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu zwiedzanie stadionu Aviva było zawieszone. Warto jednak śledzić oficjalną stronę obiektu, ponieważ za jakiś czas ma się to zmienić.

W Dublinie powstał też drugi okazały obiekt, imponujący Aviva Stadium, na którym organizowane są mecze rugby oraz piłki nożnej. Stadion dawniej można zwiedzać, jednak mało prawdopodobne, że spotkamy w trakcie odwiedzin Irlandczyków. Z drugiej strony - na prawie każdej wycieczce po Croke Park są tłumy miejscowych przyjeżdżających z całego kraju.

Opływowa fasada stadionu narodowego w Dublinie
Opływowa fasada stadionu narodowego w Dublinie

Poza miastem - jednodniowe i krótsze wypady z Dublina

Klify Moheru i płaskowyż Burren

Irlandia nie zajmuje olbrzymiego obszaru, więc olbrzymią popularność zyskały jednodniowe wycieczki z Dublina do różnych zakątków "zielonej wyspy". Szczególnie wartym polecenia są wyjazdu na słynne Klify Moher oraz płaskowyż Burren, którego powierzchnia przypomina księżyc.

Klify Moher - atrakcje Dublina poza miastem
Klify Moher - atrakcje Dublina poza miastem

Belfast

Niektórzy podczas odwiedzin Dublina decydują się także na jednodniowy wypad do Belfastu. Ciężko nam jednak powiedzieć, na ile jest to dobry pomysł. Sam Belfast oferuje wiele atrakcji i spędzenie w nim zaledwie kilku godzin nie pozwoli nam nawet na fragmentaryczne odkrycie uroków stolicy Irlandii Północnej.

 Widok na budynek muzeum Titanica w Belfaście
Widok na budynek muzeum Titanica w Belfaście

Miasteczko Howth

Nie musimy koniecznie wybierać się na całodniową wycieczkę, aby poczuć mniej miejski i bardziej tradycyjny klimat. W około godzinę dotrzemy pociągiem do położonego na półwyspie rybackiego miasteczka Howth.

Na miejscu znajdziemy m.in. mały zamek, latarnie morską, rynek oraz lokalne§ restaurację ze świeżymi rybami. Oczywiście nie można zapomnieć o imponujących widokach i charakterystycznym nadmorskim klimacie.

Zwiedzanie Dublina - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Dublina?

Z uwagi na wysokie ceny, wielu turystów decyduje się na pobyt w Dublinie jedynie na jedną lub dwie noce. Na szczęście, przy odpowiednim tempie, możliwe jest odwiedzenie niemal wszystkich najważniejszych atrakcji i wczucie się w klimat miasta nawet w tak ograniczonym czasie. Jeżeli jednak planujecie wyprawę poza stolicę, i chcielibyście spokojnie zwiedzić więcej miejsc, powinniście raczej rozważyć pobyt trwający 3 lub nawet 4 noce.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Dublin?

Dublin nie jest tanim miastem, co szczególnie widoczne jest w przypadku zakwaterowania. Cena za dobę potrafi przekraczać 200€ w przypadku popularnych terminów, dlatego warto rozpocząć poszukiwania noclegu wcześniej.

Jeśli chcemy napić się piwa w irlandzkim klimacie i nie zbankrutować, powinniśmy oddalić się od obszaru Temple Bar i historycznego centrum. Wiele ciekawych miejsc z rozsądnymi cenami znajdziemy wzdłuż rzeki Liffey.

Typowe restauracje w Dublinie są drogie, warto jednak mieć na uwadze, że wiele pubów posiada również kuchnię, która serwuje typowo wyspiarskie dania (burgery, kurczaki z grilla czy frytki) w bardziej rozsądnych cenach.

Warto przed przyjazdem rozejrzeć się i wytypować kilka miejsc z dobrymi ocenami, aby nie szukać chwilę przed planowanym posiłkiem.

Darmowe atrakcje

Niestety, Dublin dla turystów to miasto dość kosztowne. Darmowych atrakcji jest tu niewiele, a nawet za wejście do obu katedr musimy zapłacić aż 6€. Bezpłatnie możemy jednak odwiedzić parki oraz pospacerować po historycznej części miasta i wzdłuż rzeki Liffey - warto zanurzyć się w atmosferze miasta, zgubić się na chwilę, zwłaszcza biorąc pod uwagę unikalny charakter i niepowtarzalny klimat lokalnych pubów.

Szczęśliwie do bezpłatnych atrakcji należą najważniejsze państwowe placówki jak National Gallery of Ireland (Galeria Narodowa) i National Museum of Ireland (Muzeum Narodowe).

Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
okolice Silicon Docks - Dublin
okolice Silicon Docks - Dublin
Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge
Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie
Spacer po Dublinie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama