Dublin - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Stolica Irlandii od lat kojarzona jest przede wszystkim z emigracją zarobkową oraz szybkimi wyjazdami których głównym celem jest słynna dzielnica Temple Bar. Na szczęście ostatnio się to zmienia, i coraz więcej osób decyduje się odwiedzić to miasto w poszukiwaniu innych wrażeń.

Dublin jest nowoczesną i bardzo przyjazną metropolią, która oferuje wiele atrakcji i nie jest łatwo się tu nudzić - przekonuje się o tym coraz większa grupa turystów z Polski.

Wybierasz się do Dublina? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Dublinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Jak zwiedzać Dublin?

Dublin nie zajmuje olbrzymiego obszaru, znajdując się w centrum jesteśmy w stanie piechotą dostać się do większości najważniejszych miejsc i atrakcji. Jeśli jednak nie mamy ochoty na długie spacery, zawsze możemy skorzystać z piętrowych autobusów.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Dublina?

Z powodu wysokich cen wielu turystów odwiedza Dublin jedynie na 1 lub 2 noce. Przy zachowaniu odpowiedniego tempa można w tym czasie odwiedzić najważniejsze atrakcję oraz poczuć klimat miasta. Jeśli planujemy jednak ruszyć także poza miasto oraz na spokojnie zobaczyć więcej atrakcji - powinniśmy raczej myśleć o 4 czy 5 nocach.

Zwiedzanie Dublina

Tak jak zostało to wspomniane wyżej, Dublin oferuje szeroką gamę atrakcji - każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Jedną z ważniejszych atrakcji jest zamek w Dublinie, który zwiedzamy z przewodnikiem. Warto wiedzieć, że tak naprawdę z zamku nie zostało wiele, a podczas zwiedzania odwiedzimy podziemia, w środku których zobaczymy ruiny, oraz część muru i fosy, a także wejdziemy do pięknego drewnianego kościoła. Wśród miejscowych zamek nie jest jednak specjalnie poważany. Z jakiego powodu? Symbolizuje panowanie najeźdźcy, to tutaj władze sprawował namiestnik i przetrzymywano więźniów politycznych.

!Zamek w Dublinie
Zamek w Dublinie

Założony w 1592 roku Trinity College jest dumą Irlandczyków. Warto znaleźć chwilkę i zajść na dziedziniec, a przede wszystkim do “Starej Biblioteki” (Old Library). Wejście do biblioteki jest niestety płatne, możemy kupić bilet jedynie do biblioteki lub skorzystać z nieco droższej opcji, wycieczki o nazwie Trinity Tour.

Oryginalną atrakcją jest więzienie Kilmainham Gaol - w którym przetrzymywano wielu więźniów politycznych walczących o niepodległość Irlandii. Dzisiaj jest to jedno z największych nieużywanych więzień w Europie - i prawdziwa perełka dla wszystkich poszukujących nieoczywistych atrakcji.

A co z sympatykami kultury i sztuki? Tutaj również nikt nie powinien czuć się zawiedziony. W Dublinie znajdziemy m.in. Galerię Narodową, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Z bardziej oryginalnych atrakcji - warto wyróżnić Muzeum Figur Woskowych, które w szczególności może przypaść do gustu młodszym odwiedzającym, ale nie tylko - dorośli też znajdą tu kilka ciekawych instalacji.

Kościoły

W Dublinie znajdziemy dwie katedry, Katedrę św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cathedral) oraz Katedrę Kościoła Chrystusowego (ang. Christ Church Cathedral, znana również jako Katedra Świętej Trójcy, ang. The Cathedral of the Holy Trinity).

Bardziej znana jest oczywiście pierwsza z nich, uważana za jedną z najważniejszych budowli w całej Irlandii. Założona w 1191 roku katedra może poszczycić się najwyższą wysokością wśród obiektów sakralnych w Irlandii, górującą nad nią wieża ma wysokość aż 43 metrów.

W środku znajdziemy ponad 200 monumentów - związanych m.in z pochowanymi tutaj biskupami, pisarzami, żołnierzami, oraz innymi postaciami ważnymi w swoich czasach. Spacerując wzdłuż bocznych naw możemy poczuć się niczym w galerii sztuki, niektóre z pomników zapierają dech w piersi. Wśród nich szczególnie wyróżnia się wykonany w 1632 roku kolorowy pomnik rodziny Boyle.

Będąc w środku nie powinniśmy przegapić kaplicy poświęconej Maryi (Lady Chapel) oraz słynnych drzwi pojednania (The Door of Reconciliation). Szczególnie ciekawa jest historia tych drugich - w 1492 roku dwie rodziny, Butlers of Ormonde oraz FitzGeralds of Kildare, toczyły między sobą spór, który w pewnym momencie eskalował - i zakończył się ukryciem rodziny Butlersów w środku katedry. Rodzina FitzGeralds zaproponowała im rozejm, jednak Butlersi uznali, że wyjście z katedry będzie zbyt dużym ryzykiem. Jak rozwiązano spór? Podanie ręki kończące spór nastąpiło przez otwór w drzwiach, które możemy dziś odnaleźć w środku katedry.

Katedra Christ Church w środku nie jest tak imponująca, warto jednak odwiedzić ją z powodu mrocznej i rozległej krypty. W krypcie znajdziemy między innymi zmumifikowanego kota oraz mysz, a także trochę rekwizytów z poprzednich epok. Tuż obok katedry mieści się Muzeum Dublina, gdzie poznamy historię miasta od czasów wikingów - jest to jednak muzeum skierowane do bardziej młodszych odwiedzających.

Trzecim kościołem wartym odwiedzenia jest St. Michan's Church. Sam kościół co prawda aż tak się nie wyróżnia, prawdziwy skarb mieści się jednak pod nim - klimatyczne krypty, w których zobaczymy między innymi trumny królewskie (prawdopodobne), trumny rebeliantów czy pozostałości krzyżowca. Do środka wchodzi się z przewodnikiem, w teorii potrzebna jest większa grupa, natomiast nie ma tutaj reguły.

Miasto nad rzeką Liffey

Pomimo, że przez Dublin przepływają trzy rzeki - Liffey, Tolka oraz Dodder, to ta pierwsza jest symbolem miasta - głównie przez swoje położenie, przepływa dosłownie środkiem Dublina.

Warto znaleźć chwilę i przespacerować się wzdłuż rzeki, szczególnie w przypadku słonecznego dnia, podziwiając przy okazji zabudowę oraz urocze mosty dla pieszych. Za najbardziej ciekawy most uważany jest Ha’penny Bridge, który swoją nazwę wziął od kwoty, jaką musieli zapłacić korzystający z niego mieszkańcy (pół pensa).

Mostem, który sprawia jednak największe wrażenie, jest nowoczesny Samuel Beckett Bridge - wzorowany kształtem na harfie. Most jest podświetlany w nocy, co nadaje mu niesamowitego klimatu. Tuż obok niego znajduje się jeden z najciekawszych nowoczesnych budynków w Dublinie - Convention Centre, wyróżniający się bardzo oryginalnym kształtem.

!Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge
Most im. Samuela Becketta w Dublinie - Samuel Beckett Bridge

Przy rzece znajdziemy jedną z ciekawszych atrakcji Dublina, statek-muzeum Jeanie Johnston Tallship. Niestety, nie jest to oryginał, a replika - w środku poznamy jednak historię jednostki, która aż 16 razy przepłynęła Atlantyk transportując pełnych nadziei ludzi do “Nowego Świata”. Oryginalny statek zasłynął tym, że wszyscy pasażerowie przeżyli podróż - co w tamtych czasach było ewenementem.

Mając więcej czasu warto pospacerować po Silicon Docks, czyli obszarze dookoła historycznego Wielkiego Kanału (Grand Canal). Nowoczesna zabudowa została w harmonijny sposób połączona z historycznym wyglądem okolicy i zdecydowanie jest jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji starych terenów portowych w Europie. Siedziby mają tutaj znane na całym świecie korporacje, jak Airbnb, Amazon, Google czy Facebook.

Temple Bar

Dublin kojarzony jest głównie ze zdjęciami pubów z obszaru Temple Bar. Oczywiście, będąc w Dublinie nie można ominąć tego miejsca, i chociaż raz nie zajrzeć do słynnych pubów, The Temple Bar Pub i The Palace Bar.

Warto jednak pamiętać, że dzisiaj obszar ten stał się miejscem typowo turystycznym oraz okupowanym po godzinach pracy przez pracowników korporacji z centrum Dublina - wszystko jest tam bardzo sterylne, i niestety drogie. Za pintę Guinnessa zapłacimy około 5€.

Szczególnie wieczorem Temple Bar odżywa, jest tam kolorowo i gwarnie, niestety równie ciężko jest tam o znalezienie wolnego miejsca w którymkolwiek pubie lub restauracji.

!Zwiedzanie Dublina - spacer po dzielnicy Temple Bar
Zwiedzanie Dublina - spacer po dzielnicy Temple Bar

Zielony Dublin

Dublin słynie ze swoich parków miejskich, w których można odpocząć lub zwyczajnie pospacerować i złapać trochę powietrza. Jednym z najbardziej znanych jest park św. Anny (St Anne’s Park), chociaż dla turystów może nie okazać się przydatny, ponieważ znajduje się tam wiele boisk sportowych i one zajmują znaczną część terenu.

Idealnym parkiem dla turysty wydaje się nieduży park St Stephen’s Green, spacerując po którym możemy spotkać rzeźby i pomniki zasłużonych obywateli oraz symbolizujące ważne wydarzenia historycznych.

!Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie
Wizyta w parku St Stephen’s Green w Dublinie

Innym wartym wspomnienia parkiem są wiktoriańskie ogrody Iveagh (Iveagh Gardens). Ogrody wyróżniają się małym wodospadem, który szczególnie imponująco wygląda w trakcie letnich miesiący.

Sympatycy zwierząt mogą natomiast wybrać się do ogrodu zoologicznego. Ten jeden z najstarszych ogrodów w Europie, utworzony w 1831 roku, jest idealnym miejscem na rodzinny spacer w ciepły dzień.

Relacja z wizyty w zoo w Dublinie

Piwo oraz whiskey - duma Irlandii

“Pan Bóg wymyślił whiskey, aby Irlandczycy nie mogli rządzić światem”

To prześmiewcze powiedzenie oddaje całkowicie klimat Dublina i samej Irlandii. Irlandczycy są dumni ze słynnego piwa Guinness oraz swojej whiskey, w tym przede wszystkim z marki Jameson.

W Dublinie spotkamy muzea obu słynnym trunków - nowoczesne, wzorowane kształtem na kufel piwa, muzeum Guinnessa - oraz mniej nowoczesne, ale klimatyczne muzeum marki Jameson znajdujące się w starej destylarni. W przypadku muzeum Guinnessa zwiedzamy własnym tempem kilku piętrowy budynek w międzyczasie degustując piwo i ćwicząc poprawne nalewanie tego trunku.

Więcej informacji o zwiedzaniu muzeum Guinnessa

Trochę inaczej wygląda zwiedzanie muzeum Jamesona. Tutaj kupujemy bilet na konkretną godzinę, i bierzemy udział w prezentacji, a następnie w dwóch degustacjach. Pierwsza z nich polega na porównaniu trzech trunków: szkockiego whisky, irlandzkiego whiskey oraz amerykańskiego burbonu. Następnie przechodzimy do ostatniego pomieszczenia, w którym możemy spróbować czystego Jamesona lub drinka z napojem Ginger Ale. Polecamy tę drugą opcję, tym bardziej, że napój pojawił się niedawno w Polsce.

Poza miastem

Irlandia nie zajmuje olbrzymiego obszaru, dzięki temu popularne są wycieczki jednodniowe do różnych zakątków tej zielonej wyspy. Szczególnie wartym polecenia są wycieczki na słynne Klify Moher, w planach których często jest postój i spacer po płaskowyżu Burren, którego powierzchnia przypomina księżyc.

Niektórzy decydują się także na jednodniowy wyjazd do Belfastu, ciężko jednak powiedzieć, czy jest to dobry pomysł. Sam Belfast oferuje wiele atrakcji i spędzenie w nim zaledwie kilku godzin nie pozwoli nam nawet na fragmentaryczne odkrycie uroków stolicy Irlandii Północnej.

Miasteczko Howth

Nie musimy wcale wybierać całodniowej wycieczki, gdy chcemy posmakować trochę innego i mniej miejskiego klimatu. W około godzinę dojedziemy pociągiem do znajdującego się na półwyspie rybackiego miasteczka Howth.

Na miejscu znajdziemy m.in. mały zamek, latarnie morską, rynek oraz miejscowe restaurację ze świeżymi rybami. No i oczywiście imponujące widoki i nadmorski klimat.

Sportowy Dublin

Czasem może się wydawać, że Irlandczycy za wszelką cenę chcą się odróżnić od Wielkiej Brytanii. Widać to szczególnie w przypadku ulubionych sportów Irlandczyków, czyli popularnych sportów gaelickich (GAA, Gaelic Athletic Association) - w skład których wchodzą m.in.hurling i camogie.

Jeśli chcemy zrozumieć Irlandczyków, powinniśmy wybrać się zwiedzić stadion Croke Park. Ten jeden z największych stadionów w Europie (pojemność ponad 80 000) w tym momencie gości jedynie zespoły sportów gaelickich.

Stadion ten ma również wymiar symboliczny, to tutaj podczas Krwawej Niedzieli 21 listopada 1920 roku siły brytyjskie w trakcie rozgrywek zabiły 14 osób.

Więcej informacji o stadionie i odwiedzinach można znaleźć na stronie Zwiedzanie stadionu Croke Park

W Dublinie powstał niedawno drugi obiekt, na którym odbywają się rozgrywki rugby oraz piłki nożnej, imponujący Aviva Stadium. Stadion można zwiedzać, jednak mało prawdopodobne, że spotkamy w trakcie odwiedzin Irlandczyków. Z drugiej strony, o każdej godzinie na Croke Park są tłumy miejscowych przyjeżdżających z całego kraju.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Dublin?

Dublin nie jest tanim miastem, szczególnie widać to w przypadku zakwaterowania, które potrafi dochodzić do 100€ w przypadku popularnych terminów, o ile nie rozpoczniemy poszukiwania odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy o tym i rozpocznijmy poszukiwania noclegu wcześniej.

Piwo? Sprawdźmy puby dalej od centrum

Jeśli chcemy napić się piwa w irlandzkim klimacie i nie zbankrutować, powinnismy oddalić się od obszaru Temple Bar i historycznego centrum. Wiele ciekawych miejsc z rozsądnymi cenami znajdziemy wzdłuż rzeki Liffey.

Jedzenie w pubach

Typowe restauracje w Dublinie są drogie, warto jednak zawsze pamiętać, że wiele pubów posiada również kuchnie i serwuje typowo wyspiarskie dania (burgery, kurczaki z grilla czy frytki) w rozsądnych cenach, np. 6-8€ za dużego burgera.

Warto przed przyjazdem rozejrzeć się i wytypować kilka miejsc z dobrymi ocenami, aby nie szukać chwilę przed planowanym posiłkiem.

Karta Dublin Pass

Jeśli planujemy odwiedzić większość głównych atrakcji powinniśmy zastanowić się nad zakupem karty turystycznej Dublin Pass pozwalającej na darmowe wejście do najważniejszych atrakcji Dublina.

Karta oprócz darmowego wejścia gwarantuje również szybkie wejście do poszczególnych atrakcji.

Karta na pierwszy rzut oka wydaje się droga - po dokładnym sprawdzeniu cen pojedynczych atrakcji to wrażenie jednak może szybko minąć.

Kartę Dublin Pass można zakupić na oficjalniej stronie DUBLIN PASS, a więcej o karcie możesz przeczytać tutaj: nasza recenzja karty DUBLIN PASS.

Darmowe atrakcje

Niestety, Dublin dla turysty jest miastem drogim. Bardzo mało jest darmowych atrakcji, a nawet wejście do obu katedr jest płatne i kosztuje aż 6€. Za darmo odwiedzimy parki oraz pospacerujemy po historycznej części miasta i wzdłuż rzeki Liffey - warto spróbować się zgubić, szczególnie ciekawe są niektóre puby, z których każdy wygląda inaczej i ma swój niepowtarzalny klimat.

Wśród bezpłatnych atrakcji są państwowe placówki, np. National Gallery of Ireland (Galeria Narodowa) i National Museum of Ireland (Muzeum Narodowe).

Więcej cen przykładowych atrakcji można sprawdzić pod tym linkiem

Bezpieczeństwo

Dublin jest miastem bardzo bezpiecznym i przy zachowaniu zwyczajnym środków ostrożności nic złego nie powinno nas spotkać. Warto jednak uważać na siebie późnym wieczorem w piątki oraz w weekend - wielu młodych mieszkańców lubi wtedy imprezować i można trafić na zbyt wesołą grupę.

Na co uważać podczas odwiedzin Dublina?

Stosunek do Anglików

Warto przed przyjazdem do Irlandii zapoznać się z historią tego kraju, aby zrozumieć wciąż żywą niechęć do Anglików. Historia Irlandii jest podobna do historii Polski, warto podejść do tego tematu ze zrozumieniem, aby nie urazić lokalnych mieszkańców.

Ceny piwa

Rzadko kiedy w pubie zobaczymy podaną cenę pinty piwa. Jeśli jesteśmy w miejscu turystycznym, lub planujemy spróbować piwo wyglądające na oryginalne lub miejscowe - spytajmy o cenę. Pozwoli to uniknąć niemiłej niespodzianki i ceny piwa na poziomie np 7€.

Znajomość języka angielskiego

Irlandczycy mówią oczywiście po angielsku, jednak ich angielski brzmi całkowicie inaczej niż ten nam znany. Irlandzki akcent jest bardzo trudny do zrozumienia na początku i nie zdziwmy się, jeśli początkowo nie będziemy wiedzieli o czym miejscowi do nas mówią.

Co początkowo może wydać się dziwne podczas pierwszych odwiedzin Irlandii, to opisy miejscowości oraz ulic zapisywane często w dwóch wersjach, angielskiej oraz w języku gaelickim.


Reklama