Podróże po Europie

Croke Park w Dublinie - zwiedzanie stadionu narodowego sportów gaelickich

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2022

Croke Park (irl. Páirc an Chrócaigh) to stadion narodowy w Dublinie, na którym organizowane są rozgrywki sportów gaelickich. Typowemu turyście z kontynentalnej Europy sport ten zapewne niewiele mówi, ale w Irlandii bije on on głowę popularnością piłkę nożną a nawet lubiane przez miejscowych rugby.

Dlaczego sportów w liczbie mnogiej? Ponieważ w skład Gaelic Athletic Association (skrót GAA, "Gaelicki Związek Sportowy") wchodzą hurling, camogie (odmiana damska hurlingu) oraz futbol gaelicki w wersji męskiej i damskiej.

Zwiedzanie stadionu Croke Park należy do najpopularniejszych atrakcji Dublina.

Trybuny Croke Park
Trybuny Croke Park

Croke Park - trzeci największy stadion w Europie

Croke Park, zwany potocznie Croker, jest stadionem narodowym i główną siedzibą związku GAA. Dla wielu niemałym zaskoczeniem będzie informacja, że arena jest trzecim największym stadionem w Europie i może pomieścić nawet 82 300 widzów (około 73 500 miejsc jest siedzących). Trybuny stadionu są zbliżone kształtem do podkowy - czwarta jest dużo mniejsza, ale możliwe jest powiększenie jej na najważniejsze imprezy.

Trybuny Croke Park
Trybuny Croke Park

Historia i ciekawostki

Pierwszy stadion istniał w tym miejscu już ponad 100 lat temu i wiąże się z nim interesująca historia. Początkowo był to stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywał Bohemian Football Club. Z powodu małej popularności futbolu ziemia na której stał stadion została jednak wystawiona na sprzedaż.

Potencjał w lokalizacji zauważył dziennikarz sportowy Frank Dineen, który wierzył jednocześnie w rozwój sportów gaelickich. W 1908 roku wziął on pożyczkę i za 3250 funtów zakupił teren. W 1913 roku GAA oficjalnie wykupiła udziały od Dineena za 3500 funtów, a stadion został nazwany Croke Park, imieniem biskupa Thomasa Croke’a, jednego z pierwszych patronów związku.

W latach 80. z powodu dużego zainteresowania irlandzkim sportem narodowym pojawiła się potrzeba budowy nowej areny. Projekt stadionu na około 80 000 miejsc powstał jednak dopiero w 1991 roku, a jego budowa została ostatecznie podzielona na cztery etapy i trwała ponad dekadę. Sporty gaelickie wymagają większej murawy niż rozgrywki piłki nożnej, więc trzeba było wziąć to pod uwagę przy projektowaniu trybun, aby z każdego miejsca widoczność była zadowalająca.

Wejście na Croke Park
Wejście na Croke Park

Warto wspomnieć, że stadion został zbudowany własnymi siłami przez GAA, a na dziś dzień jest już całkowicie spłacony i przynosi zyski. Przychody pochodzą głównie ze sprzedaży lóż vipowskich i są następnie przeznaczane na rozwój związku oraz organizację rozgrywek.

Trybuny stadionu Croke Park
Trybuny stadionu Croke Park

Obecnie na stadionie odbywają się najważniejsze mecze finałowe rozgrywek sportów gaelickich, jak również mecze młodzieżowe i zawody mniejszej rangi. Na obiekcie organizowane się także koncerty - występowali na nim chociażby U2, Bon Jovi czy Red Hot Chili Peppers. Na stadionie rozgrywano również mecze rugby, jednak od czasu wybudowania stadionu Aviva to tam przeniosła się reprezentacja tej dyscypliny sportu.

Krwawa niedziela

Opisując Croke Park nie można pominąć tragicznej historii, która wydarzyła się na tym obiekcie w trakcie irlandzkiej wojny o niepodległość 21 listopada 1920 roku. Podczas rozgrywek siły brytyjskie wdarły się na stadion i zabiły 14 osób (13 kibiców i jednego z graczy).

24 lutego 2007 roku reprezentacja Irlandii wygrała z reprezentacją Anglii w rugby 43-13, a na stadionie pojawiła się królowa brytyjska. Był to symboliczny gest i szczęśliwie obyło się bez żadnych incydentów.

Sporty gaelickie

Pomimo posiadania licznych sponsorów komercyjnych zarządzane przez GAA rozgrywki są w pełni amatorskie (dotyczy to zarówno szczebli lokalnych jak i krajowych). Zaczynając od zawodów w małych miasteczkach, a kończąc na zmaganiach ogólnokrajowych, zawodnicy grają i trenują za darmo.

Widok z poziomu murawy
Widok z poziomu murawy

Dla graczy z Dublina nie jest to olbrzymi problem, natomiast w dalszych zakątkach Irlandii zawodnicy na trening muszą dojeżdżać wiele kilometrów, przed lub po pracy zawodowej.

Tunel na stadionie Croke Park
Tunel na stadionie Croke Park

Na dziś dzień GAA zrzesza na całym świecie ponad 2,5 tysiąca klubów oraz ponad milion zawodników. W rozgrywkach biorą udział drużyny z Londynu oraz miast Ameryki, w tym Nowego Jorku.

Raz do roku na stadionie odbywa się wielki finał, który zapełnia stadion w stu procentach. Dla wielu zawodników jest to najważniejszy dzień w życiu.

kije na parkingu Croke Park
kije na parkingu Croke Park

Dla Irlandczyków sporty gaelickie są istotną częścią życia, czego świadectwem jest popularność wycieczek po stadionie.

Wejście na trybuny
Wejście na trybuny

Zwiedzanie Croke Park

Stadion zwiedzamy w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Są one organizowane kilka razy dziennie (ich liczba zmniejsza się wraz z nadejściem sezonu zimowego). Aktualny kalendarz sprawdzimy tutaj

Jeśli bardzo zależy nam na wizycie to warto dokonać rezerwacji nieco wcześniej - podczas naszej zimowej wizyty był nadkomplet chętnych (i to głównie Irlandczyków).

Ile czasu powinniśmy zaplanować na wizytę?

Wycieczka trwa około 80 minut - dwadzieścia minut filmu plus godzina samego odkrywania obiektu.

Po zwiedzaniu stadionu możemy samodzielnie wybrać się do muzeum, gdzie oprócz wystaw informacyjnych przygotowano kilka obszarów przeznaczonych do aktywności fizycznej. Sugerowany czas wizyty to 30 minut, choć my spędziliśmy tam nieco więcej czasu.

Ile kosztuje zwiedzanie Croke Park?

Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 14,00 (60,34 zł). Dostępne są również nieco tańsze bilety ulgowe dla uczniów, seniorów oraz dzieci. Najmłodsi poniżej 3. roku życia wchodzą za darmo. Aktualne ceny najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Uwaga!

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu bilety można było nabyć wyłącznie online.

Największe atrakcje zwiedzania stadionu Croke Park

  • poznanie historii sportów gaelickich oraz związanych z nimi ciekawostek,
  • wizyta w szatni
  • film na dużym ekranie z budowy stadionu oraz z dni meczowych
  • wizyta w sky-boxie,
  • wizyta w oficjalnej restauracji przy stadionowej
  • stanięcie na poziomie murawy,
  • wejście tunelem na boisko,
  • spacer po najwyższym poziomie trybun - schodząc w dół będziemy mieć bardzo dobry widok na miasto,
  • salki treningowe w muzeum.
Loża Vip na Croke Park
Loża Vip na Croke Park

GAA Museum - muzeum na stadionie Croke Park

Muzeum Croke Park
Muzeum Croke Park

Muzeum Croke Park jest naprawdę unikatowe, choć nie tylko z powodu wystaw czy rekwizytów. W środku dla odwiedzających przygotowano salki oraz maszyny do treningu, gdzie możemy postrzelać, poskakać, potrenować kijem do hurlingu czy poćwiczyć refleks. Zdecydowanie można się tam spocić i zapomnieć o upływającym czasie.

Muzeum Croke Park
Muzeum Croke Park

Na wystawach obejrzymy puchary, koszulki oraz inne eksponaty historyczne.

Muzeum Croke Park
Muzeum Croke Park

Sklep

Przy stadionie działa również oficjalny sklep. Wybór asortymentu jest duży, natomiast ciężko jest cokolwiek wybrać osobie, dla której ten sport jest czymś nieznanym.

Punkt widokowy Skyline

Stadion posiada jeszcze jedną atrakcję - zainstalowany na dachu punkt widokowy Kellogg's Skyline. Na górę, skąd rozpościera się widok na stadion oraz Dublin, wchodzimy w specjalnej uprzęży.

Jest to droga atrakcja i my osobiście z niej nie skorzystaliśmy. Więcej informacji o godzinach wycieczek oraz cenach znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy, że na miasto spojrzymy też z samych trybun, choć ze znacznie niższej wysokości.

Widok z Croke Park
Widok z Croke Park

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama