Podróże po Europie

Monachium - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Monachium kojarzy się przede wszystkim z piłką nożną (słynny Bayern), piwem (znany na całym świecie festiwal Oktoberfest) oraz marką BMW. Jest to jednak spore uproszczenie! Monachium to nowoczesne miasto kultury i sztuki, w którym odnajdziemy również wiele imponujących pamiątek z czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz Królestwa Bawarii.

Monachium odróżnia się od innych niemieckich miast. Jest jakby bardziej żywe, pełne wigoru. Ciężko opisać to słowami, trzeba spędzić tu kilka dni i mieć porównanie z innymi niemieckimi regionami, aby poczuć różnicę.

To co łączy stolicę Bawarii z innymi dużymi miastami niemieckimi to ogromne zniszczenia wojenne. Dziś trudno rozpoznać w Monachium historyczne miasto, oprócz nielicznych fasad w historycznej starej części i kościołów ciężko znaleźć odniesienia do bogatej wielowiekowej historii miasta.

Jak zwiedzać Monachium?

Nawet jeśli uda nam się znaleźć nocleg w historycznym centrum (o co nie jest łatwo z powodu cen), raczej nie uda nam się poruszać jedynie pieszo, o ile oczywiście planujemy odwiedzić większą liczbę atrakcji.

Na szczęście niektóre z atrakcji znajduje się stosunkowo blisko siebie i można dobrze zaplanować pobyt. Na przykład muzeum oraz siedziba BMW znajdują się przy Parku Olimpijskim, a metrem wygodnie dojedziemy stamtąd również do słynnej Allianz Areny.

Jeśli nie straszne nam są spacery, pieszo możemy przespacerować całą starą część miasta i odwiedzić słynną monachijską Rezydencje Królewską, Dzielnicę Muzealną i Nowy Ratusz.

Komunikacja miejska w Monachium

Za komunikacje miejską odpowiadają tramwaje, autobusy oraz metro. Stacje i wagony metra są nowoczesne, w wagonach są wyświetlacze które pokazują największe atrakcje zbliżających się stacji.

Na przystankach tramwajowych zamontowane zostały wyświetlacze z godzinami przyjazdów najbliższych składów, a w środku tramwaju oprócz informacji o najbliższej stacji zobaczymy również możliwe przesiadki i czasy odjazdów.

Do atrakcji w Parku Olimpijskim i do Allianz Arena najlepiej dojechać metrem, do muzeów czy Pałacu Nimf najwygodniej jest skorzystać z tramwaju.

Niestety, komunikacja miejska w Monachium jest droga. Oprócz biletów na krótkie przejazdy (maksymalnie 4 przystanki) pozostałe rodzaje biletów są zdecydowanie droższe (opłata zależy od ilości przejechanych stref). Na szczęście poruszając się w obrębie szeroko rozumianego centrum powinny nam wystarczyć bilety na 1 strefę. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki bilet kupić możemy to sprawdzić na stronie umożliwiającej sprawdzenie rozkładów oraz cen przejazdów pomiędzy dwoma punktami - strona dostępna jest pod tym adresem.

Ciekawym rozwiązaniem są turystyczne bilety czasowe np. na 3 dni, które oferują również małe zniżki do najważniejszych atrakcji. Bilet czasowy od razu po zakupie jest aktywny.

Autobus muzealny - linia numer 100

Jeśli interesują nas głównie monachijskie muzea, możemy zainteresować się autobusem linii 100, który łączy ze sobą 22 najważniejsze muzea miejskie. Autobus zaczyna swoją trasę od dworca głównego (od Muzeum dla dzieci), po drodze mija m.in. Dzielnicę Muzealną z Pinakotekami, a trasę kończy przy Narodowym Muzeum Bawarii i dworcu Ostbahnhof.

Rowery

Monachium jest miastem bardzo przyjaznym rowerzystom. Długie ścieżki rowerowe, przyjazne nastawienie pieszych oraz kierujących samochodami - wszystko to może zachęcić do decyzji o zwiedzaniu na dwóch kółkach.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Monachium?

Wszystko zależy od planu i ilości miejsc jakie planujemy odwiedzić. Jeśli chcemy zobaczyć jedynie 3-4 największe atrakcje i zajrzeć do ogrodu czy hali piwnej - może wystarczyć nam jeden weekend. Jeśli jednak chcemy poznać stolicę Bawarii lepiej, powinniśmy zaplanować minimum 3-4 dni. Problemem są też odległości, szczególnie jeśli zależy nam na odwiedzinach Allianz Arena i Parku Olimpijskiego - część czasu zajmą nam dojazdy.

Zwiedzanie Monachium

Zwiedzając Monachium, podobnie jak większość niemieckich miast, powinniśmy skupić się na obszarze starego miasta - czyli Altstadt.

Monachijskie stare miasto zostało zniszczone w niemal 90% w trakcie bombardowań podczas II Wojny Światowej. Po zakończeniu działań wojennych władze miejskie przygotowując plany odbudowy zdecydowały się zachować historyczny układ miejski. Dzięki tej decyzji spacerując dziś po historycznej części stolicy Bawarii możemy poczuć klimat średniowiecznego miasta nawet pomimo braku oryginalnych historycznych fasad i zabudowy.

Jednym z głównym punktów miasta jest plac Marienplatz (na środku stoi złota statua Maryi - Mariensäule), przy którym znajduje się ratusz miejski (Nowy Ratusz, Neues Rathaus). Ten imponujący budynek do dziś jest siedzibą władz miejskich. Nie każdy jednak wie, że możemy windą wjechać na wieżę ratuszową i za niedużą opłatą wejść na taras widokowy. Możliwe jest również zwiedzanie ratusza z przewodnikiem, wycieczki odbywają się jednak tylko w języku niemieckim. Aby dowiedzieć się więcej możemy wejść do znajdującego się w budynku punktu informacji turystycznej.

Nowy Ratusz w Monachium - widok z wieży Kościoła św. Piotra
Nowy Ratusz w Monachium - widok z wieży Kościoła św. Piotra

Jeśli nie zależy nam na wycieczce możemy samodzielnie wejść na teren ratusza i pospacerować korytarzami. Będąc w środku możemy zajrzeć do biblioteki ratuszowej, przed wejściem możemy jednak być poproszeni o zostawienie plecaków (w pokoju przez który wchodzimy do biblioteki) - biblioteka działa cały czas i w środku siedzą zaczytani mieszkańcy. Jeśli mamy trochę szczęścia uda nam się zajrzeć na galerię Sali Plenarnej, jest ona jednak często zamknięta.

Wielu turystów pojawia się na placu o 11:00, 12:00, 17:00 lub 21:00 aby obserwować występ na zegarze (Glockenspiel). Całe przedstawienie trwa kilkanaście minut.

Kawałek od Nowego Ratusza znajduje się niepozorny budynek Starego Ratusza, w którym dziś mieści się muzeum miejskie. Przy bocznej ścianie stoi pomnik Julii podarowany przez Weronę (miasto partnerskie). Na południe od Starego Ratusza możemy odwiedzić gotycki kościół św. Piotra (Peterskirche), będący najstarszą świątynia Monachium. Wejście do kościoła jest darmowe, możliwe jest jednak płatne wejście na wieżę kościoła - z którego rozpościera się świetny widok. U góry jest mało miejsca, a wejście jest stosunkowo męczące, dla widoków warto się jednak przemęczyć. W dobrą pogodę zobaczymy na horyzoncie Alpy.

Innym placem w historycznej części miasta wartym odwiedzenia jest Odeonsplatz, przy którym znajduje się słynna monachijska Rezydencja. Przy placu stoi również się barokowy kościół Theatine (Theatinerkirche) oraz XIX-wieczna loggia Feldherrnhalle wzorowana na Loggia dei Lanzi z Florencji, wybudowana przez Ludwika I w 1841 roku. To w tym miejscu odbyły się najbardziej krwawe sceny puczu monachijskiego.

Spacerując po starym mieście możemy rozejrzeć się także za kościołami:

  • Asamkirche - Kościół św. Jana Nepomucena (Kościół Asamów) jest to jeden z ukrytych skarbów Monachium, zdobiona w stylu rokoko prywatna kaplica braci Cosmas Damiana oraz Egid Quirin Asama. Z reguły nie ma możliwości wejścia do środka, można jednak zajrzeć przez kraty.
  • Frauenkirche - Katedra Najświętszej Marii Panny - z zewnątrz kościół imponuje rozmiarem, w środku jednak jest bardzo surowy. Po wejściu możemy zobaczyć masywny grobowiec Ludwika IV.
  • Michaelskirche (Jesuitenkirche St. Michael) - Kościół św. Michała - ten renesansowy kościół został zbudowany w latach 1583-1599. Za małą opłatą możemy zejść do krypty (znajduje się po prawej stronie od ołtarza), gdzie znajdują się grobowce panującego w Bawarii rodu Wittelsbach.

Sportowe Monachium

Monachium od zawsze kojarzone jest z jednym z najsłynniejszych klubów piłkarskich - Bayernem. Od 2005 roku słynny klub rozgrywa swoje mecze na nowoczesnym obiekcie Allianz Arena. Stadion możemy zwiedzić z przewodnikiem w języku angielskim i wybrać się do klubowego muzeum Bayernu.

Więcej informacji: Zwiedzanie stadionu Allianz Arena.

Najwierniejsi sympatycy bawarskiej drużyny mogą wybrać się na otwarty trening, który odbywa się w ośrodku treningowym przy Säbener Straße (w innym miejscu niż sam stadion!). Niestety, otwarte treningi nie odbywają się cyklicznie - powinniśmy jednak śledzić oficjalny terminarz Bayernu na oficjalnej stronie. Wejście na trening jest darmowe i nie wymaga wcześniejszej rejestracji, przed ważnymi meczami możemy jednak spodziewać się tłumów.

Park Olimpijski w Monachium
Park Olimpijski w Monachium

Drugim sportowym centrum miasta jest Park Olimpijski, czyli ośrodek stworzony z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku. Dziś park jest otwarty dla mieszkańców, a jego dwoma największymi atrakcjami są Stadion Olimpijski oraz Wieża Olimpijska. Obie atrakcje możemy odwiedzić - są jednak biletowane. Stadion Olimpijski do 2005 roku był także obiektem domowym Bayernu, odbywały się tu mecze Mistrzostw Świata czy finały europejskich pucharów. Do dzisiaj odbywają się tu koncerty, imprezy oraz rozgrywki sportowe inne niż piłka nożna. Na szczycie wieży znajduje się restauracja obracająca się o 360 stopni w przeciągu około 60 minut.

W przypadku Stadionu Olimpijskiego oprócz zwykłego zwiedzania przygotowano również bardziej wymagające atrakcje - takie jak wspinaczka po dachu lub zjazd na linie nad murawą.

Więcej informacji: Zwiedzanie stadionu olimpijskiego w Monachium.

Siedziby i rezydencje władców Bawarii

Dynastia Wittelsbach przez wieki rządziła Bawarią, najpierw będąc częścią Świętego Cesarstwa, a następnie w ramach Królestwa Bawarii powstałego w czasach napoleońskich. Bawaria w tym czasie była jednym z najpotężniejszych regionów w tej części Europy. Początki panowania dynastii to 1180 rok, a jej zmierzch nastąpił 12 listopada 1918 roku, gdy Ludwik III w deklaracji podpisanej w pałacu Anif (Salzburg) zwolnił z przysięgi wszystkich swoich wojskowych i poddanych. Warto dodać, że w czasach nazistowskich członkowie rodziny byli przeciwnikami nowej władzy, z tego powodu musieli uciekać z kraju, a w czasie wojny niektórzy z nich zostali zesłani do obozów koncentracyjnych.

Rezydencja (Residenz) w Monachium (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Rezydencja (Residenz) w Monachium (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Dziś w Monachium i najbliższej okolicy możemy odwiedzić rezydencje oraz miejsca ukazujące dawną chwałę tego potężnego rodu. Najbardziej znanym z obiektów jest słynna Rezydencja (Residenz), która przez 4 wieki (aż do 1918 roku) była siedzibą rodu oraz jego władz. Rezydencja ucierpiała w czasie wojny, zniszczone zostały dachy i części ścian - z tego powodu w wielu salach nie zobaczymy oryginalnych zdobień od których pochodzą nazwy pomieszczeń.

Rezydencja składa się z trzech części:

  • Skarbiec - skarbiec utworzony został już w 1565 roku. Na 10 salach znajdziemy m.in. korony, pamiątki królewskie czy porcelanę i wyroby ze złota.
  • Teatr Cuvillies - piękny teatr w stylu niemieckiego rokoko zbudowany w latach 1751 - 1755. W trakcie wojny został zburzony, jednak wewnętrzna dekoracja została wcześniej ukryta, dzięki czemu jego odbudowa była możliwa w oryginalnym kształcie. Wchodząc do teatru przechodzimy przez okrągłe pomieszczenie z głośnym echem. Jeśli chcemy się o tym przekonać, wystarczy na miejscu lekko tupnąć nogą lub klasnąć (im bliżej środka, tym lepszy efekt).
  • Muzeum rezydencji - czyli dawne pomieszczenia. Najbardziej imponującymi pomieszczeniami są: długa hala Antykwarium, Galeria Przodków, kaplica, Zielona Galeria oraz fontanna znajdująca się przed wejściem do Antykwarium.
Paradeschlafzimmer - Sypialnia paradna w Rezydencji w Monachium
Paradeschlafzimmer - Sypialnia paradna w Rezydencji w Monachium

Wybierając się do Rezydencji powinniśmy zaplanować minimum 2 godziny, chociaż to może okazać się za mało. Pomieszczeń w muzeum jest bardzo dużo, chociaż w niektórych nie znajdziemy wielu eksponatów (jeśli interesuje nas również Teatr Cuvillie, warto zapamiętać, że wejście do niego nie jest odbywa się przez samą rezydencję, dlatego warto zapewnić sobie jeszcze kilka dodatkowych minut na przejście i znalezienie wejścia).

Obok Rezydencji znajduje się przyjemny ogród z ławeczkami oraz krytym budynkiem na samym środku. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek.

Więcej w osobnym artykule: Rezydencja w Monachium - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne.

Drugim kompleksem ukazującym potęgę rodu Wittelsbach jest Pałac Nimf (Schloss Nymphenburg) wraz z pałacowymi ogrodami, który służył jako wakacyjna rezydencja władców Bawarii. Najważniejszym punktem kompleksu jest barokowy pałac, wewnątrz którego możemy obejrzeć pokoje mieszkalne oraz piękną salę balową. Więcej w osobnym artykule: Pałac i park Nymphenburg w Monachium - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

Wielka Sala w Pałacu Nymphenburg w Monachium
Wielka Sala w Pałacu Nymphenburg w Monachium

W jednym ze skrzydeł pałacowych znajduje się z kolei muzeum powozów królewskich oraz muzeum porcelany. Szczególnie pierwsze z nich jest unikalne w skali Europy, oprócz niesamowitych powozów królewskich zobaczymy także zimowe sanie czy dekoracje dla koni.

Piękny pałacowy park dziś jest darmowy i otwarty dla zwiedzających, płatne są natomiast pawilony znajdujące się na terenie ogrodu. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu (spacer po całym parku i odwiedzenie wszystkich miejsc może zająć nam nawet do 2 godzin) warto zdecydować się na odwiedzenie pawilonów. Każdy z nich jest inny, w jednym z nich zobaczymy wewnętrzny basen, a w innym kaplicę jakby wykutą w skale. Każdy jednak zachwyca oryginalnymi zdobieniami.

Spacerując po terenie parku dobrze się rozglądajmy, możemy zauważyć m.in. sarny i inne mniejsze zwierzęta.

Widok na Park z Pałacu Nymphenburg w Monachium
Widok na Park z Pałacu Nymphenburg w Monachium

Trzecią siedzibą władców Bawarii jest pałac w oddalonym kawałek dalej mieście Dachau. Pałac można zwiedzać, w środku zachwyca Sala Bankietowa, a za pałacem możemy pospacerować pałacowymi ogrodami.

Dzielnica Muzealna (Kunstareal)

Oferta kulturalna i muzealna stolicy Bawarii pozytywnie zaskakuje. Monachium bez większej przesady można nazwać niemiecką stolicą kultury i sztuki. Wiele w tym zasługi Króla Bawarii Ludwika I (1786-1868), który za jeden z celów postawił sobie stworzenie publicznych muzeów otwartych dla mieszkańców. To za jego panowania powstały dwie najważniejsze placówki, Alte Pinakothek (Stara Pinakoteka) i Neue Pinakothek (Nowa Pinakoteka).

W Alte Pinakothek zobaczymy m.in. olbrzymią kolekcję prac i szkiców Piotra Rubensa, a także prace największych artystów takich jak Rembrandt, Anthony van Dyck, Albrecht Dürer czy Albrecht Altdorfer.

W Neue Pinakothek znajdują się prace Vincenta van Gogha (m.in. słynne Słoneczniki), Claude Moneta czy Édouardo Maneta. Na obie galerie spokojnie możemy przeznaczyć przynajmniej połowę dnia (około 4-5 godzin), liczba prac jest imponująca.

Obszar na którym znajdują się Pinakoteki (galerie obrazów) nazywany jest Dzielnicą Muzealną (Kunstareal) lub Dzielnicą Sztuki - z powodu innych placówek znajdujących się niedaleko.

Znajdują się tu m.in.

  • Gliptoteka (Glyptothek) - muzeum sztuki starożytnej, założona w 1830 roku przez Ludwika I placówka miała być miejscem upamiętnienia kultury greckiej. Ludwik I marzył o stworzenie z Monachium swoistych Aten nowej ery. Nawet jeśli nie planujemy wejść do środka, warto zobaczyć fasadę budynku.
  • Antikensammlungen - największe w Niemczech muzeum poświęcone światu antycznemu. Znajdziemy tu eksponaty ze starożytnej Grecji, Rzymu czy z ludu Etrusków. Muzeum mieści się naprzeciwko Gliptoteki.
  • Pinakothek der Moderne - muzeum sztuki nowoczesnej, możliwy jest zakup wspólnego biletu z Nową i Starą Pinakoteką. W środku zobaczymy prace m.in. Pablo Picasso, Maxa Ernsta, René Magritte czy Andy’ego Warhola.
  • Staatliches Museum Ägyptischer Kunst - muzeum archeologiczne poświęcone starożytnemu Egiptowi.

Ogrody piwne i kuchnia bawarska

Monachium i Bawaria kojarzone są przede wszystkim z piwnym festiwalem Oktoberfest trwającym od drugiej połowy września do pierwszego weekendu października. Nie będzie jednak przesadą stwierdzenie, że klimat Oktoberfest można poczuć w Monachium każdego dnia. Wystarczy tylko wybrać się do jednej z hal piwnych lub w przypadku dobrej pogody do ogrodu piwnego. Monachijczycy po pracy często wybierają się do swojej ulubionej hali piwnej na obiad i piwo. Nawet w środku tygodnia wszystkie popularne miejsca około godziny 19 są przepełnione.

Jak można najprościej opisać halę piwną? Jest to duży pub (restauracja) z długimi stołami, w której panuje harmider i kontrolowany chaos. Hala piwna może składać się z jednej dużej hali, lub wielu mniejszych pomieszczeń - nie ma tu żadnej reguły. Jeśli chcemy zamówić piwo lub jedzenie, powinniśmy wołać kelnera lub kelnerkę bez czekania aż podejdą do nas sami - inaczej możemy czekać bardzo długo.

Przyjęło się, że w przypadku dobrej pogody jeśli chcemy wypić piwo bez zamawiania jedzenia, powinniśmy usiąść na zewnątrz (o ile oczywiście ogród jest otwarty). W przypadku ogrodów piwnych, nawet tych znajdujących się przy miejscach serwujących jedzenie, znajdziemy obszar gdzie możemy mieć ze sobą swój prowiant (oczywiście z wyjątkiem piwa!).

Z reguły każde miejsce związane jest z jednym browarem - np. wszystkie miejsca z nazwą Augustiner serwują piwo z tego browaru, analogicznie wszystkie miejsca z nazwą Paulaner serwują jedynie piwa Paulaner.

Najpopularniejszą halą piwna jest znajdująca się w samym centrum miasta Hofbräuhaus. Miejsce to istnieje od 1589 roku i mieści się tu również browar Hofbräu. W środku gra muzyka na żywo, a kelnerzy obsługują w oryginalnych strojach. Warto jednak pamiętać, że spotkamy tu wielu turystów, a w środku otworzono sklep z pamiątkami. Po godzinie 17-18 ciężko o miejsce, warto przyjść szybciej i uniknąć największego tłoku. Nawet jeśli nie mamy zamiaru nic zamawiać, dobrym pomysłem jest przejście się halą i zobaczeniem jak wygląda od środka.

Innym popularnym miejscem (chociaż bardziej wśród miejscowych niż turystów) jest znajdujący się tuż obok dworca głównego Augustiner-Keller. Nawet jeśli chcemy skorzystać jedynie z ogrodów, warto zajrzeć do środka do głównej hali z drewnianym sufitem, całość przypomina wielką średniowieczną salę rycerską. Po drugiej stronie torów znajdziemy z kolei Augustiner Bräustuben- miejsce w środku mniej imponujące, jednak z niższymi cenami niż w pozostałych popularnych pijalniach.

Sprawdź też nasz artykuł: Gdzie na piwo w Monachium? Hale i ogrody piwne oraz informacje praktyczne.

BMW - motoryzacyjna chluba regionu

BMW, czyli Bayerische Motoren Werke (bawarskie fabryki samochodowe), nieodłączny symbol Bawarii i Monachium. Siedziba słynnego koncernu znajduje się obok Parku Olimpijskiego, a dla odwiedzających dostępne są dwa budynki.

Pierwszy z nich, BMW Welt (Świat BMW), to wielka hala wystawowa. Każdy może do niej zajrzeć i obejrzeć najnowsze modele BMW oraz dwóch innych marek, Rolls Royce i Mini Cooper. Na parterze wystawione są modele aut dostępne w sprzedaży, do większości z nich można wsiąść (z wyjątkiem najdroższych modeli). Będąc na miejscu możemy umówić się na jazdę próbną lub zajrzeć do sklepów z pamiątkami.

Na drugim piętrze, oprócz knajpki, wystawione są motocykle na które możemy wsiąść. Każdy z nich jest przyczepiony do podłoża, nie ma więc ryzyka przypadkowego przewrócenia i zniszczenia.

Drugim z budynków otwartych dla zwiedzających jest Muzeum BMW. Oba budynki połączone są mostem. W muzeum poznamy historię marki oraz zobaczymy wiele historycznych modeli. Muzeum podzielone jest na dwie części, najpierw idziemy w górę obserwując rozwój BMW na przestrzeni lat. Po zejściu na dół schodzimy na część znajdującą się na parterze, gdzie zobaczymy również modele wyścigowe, motory czy prototypy.

I tak jak Muzeum BMW zadowoli fanów motoryzacji i marki, tak BMW Welt może być ciekawą atrakcją dla każdego bez względu na wiek.

Więcej: Muzeum BMW i budynek BMW Welt w Monachium

Jeśli odwiedzimy najpierw atrakcję w Parku Olimpijskim (stadion lub wieżę) otrzymamy zniżkę 3€ do Muzeum BMW.

Wystawa w BMW Muzeum - Monachium
Wystawa w BMW Muzeum - Monachium

Zielone Monachium

Można śmiało powiedzieć, że Monachium jest jedną z najbardziej zielonych metropolii Europy. Oprócz otwartego dla mieszkańców Parku Olimpijskiego i parku przy Pałacu Nimf wizytówką miasta jest słynny Ogród Angielski (Englischer Garten), będący jednym z największych miejskich parków w Europie.

Jest to idealne miejsce na odpoczynek od codziennego zgiełku. Spacerując ścieżkami mijamy biegaczy, odpoczywających mieszkańców czy młodych ludzi pływających na desce na rzece Izara.

Nie zapominajmy również, że jesteśmy w Monachium - w środku parku znajduje się ogród piwny przy Chińskiej Wieży (Chinesischer Turm). Wieża została zniszczona w trakcie wojny, jednak została odbudowana w tym samym stylu. Park powstał w 1789 roku, wcześniej był tu obszar do polowań i znajdowały się tu tereny wykorzystywany przez wojskowych.

Innym ogrodem piwnym mieszczącym się w parku miejskim jest Hirschgarten (znajduje się w parku o tej samej nazwie). Jest to prawdopodobnie największy ogród piwny na świecie z miejscem dla 8000 osób. Miejsce to istnieje od 1791 roku.

Inną ciekawą atrakcją jest monachijski ogród zoologiczny - Hellabrunn Zoo. W samym ogrodzie nie spotkamy najbardziej oryginalnych gatunków zwierząt, wartym zauważenia są jednak założenia ogrodu. Zwierzęta pogrupowane zostały zgodnie obszarami swojego naturalnego występowania, a sam ogród jest próbą odwzorowania ich naturalnego środowiska.

Ogród znajduje się na dużym zielonym terenie, dzięki czemu nie czujemy się w środku jak w zoo, a bardziej jak w naturalnym środowisku zwierząt.

Monachium w czasach nazistowskich i w trakcie wojny

Chociaż dziś ciężko to odczuć, Monachium było jednym z kluczowych miast w okresie nazistowskim. To tutaj powstała nazistowska partia NSDAP. I to na ulicach Monachium w 1923 roku miał miejsce “pucz monachijski”, podczas którego partia nazistowska siłą próbowała przejąć władzę. Najbardziej krwawe sceny miały miejsce na słynnym Odeonsplatz, gdzie siły rządowe spotkały się z puczystami - podczas wymiany ognia zginęło około 20 osób z obu stron. Wiele spotkań członków partii nazistowskiej odbywało się w hali piwnej Hofbräuhaus. Dzisiaj w mieście ciężko zobaczyć ślady mrocznych lat, jeśli jednak chcemy dowiedzieć się więcej o tym okresie możemy udać się do muzeum NS Dokuzentrum poświęconemu czasom wojennym i zbrodniom partii nazistowskiej.

Monachium ucierpiało znacznie podczas działań wojennych, wiele budynków, w tym Rezydencja, zostało zbombardowanych. Po wojnie miasto zostało odbudowane z zachowaniem historycznego układu, stąd szerokie ulice i dużo terenów zielonych.

Najsmutniejszym miejscem pamięci ofiar jest oddalone o 15 kilometrów Dachau, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny. Dziś znajduje się tam miejsce pamięci otwarte dla odwiedzających. Część budynków została zrekonstruowana, na miejscu znajdziemy też wystawy.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Monachium?

Monachium jest drogim miastem, nie ma do tego żadnych wątpliwości. Ceny noclegów oraz jedzenia na mieście są jednymi z najwyższych w Niemczech. Warto poznać kilka informacji, dzięki którym możemy wydać mniej w trakcie odwiedzin stolicy Bawarii.

Zakup biletu czasowego

Jeśli planujemy korzystać z komunikacji miejskiej warto rozważyć zakup karty czasowej. Oprócz komunikacji zapewnia ona zniżki do niektórych atrakcji. Kwoty nie są duże, po 1-3€ na wejściówce, jednak odwiedzając więcej atrakcji możemy zaoszczędzić kwotę do przeznaczenia np. na wyjście do ogrodu piwnego.

Darmowa lub prawie darmowa niedziela

W niedzielę niektóre muzea miejskie w Monachium są darmowe, a w niektórych za wejście zapłacimy symboliczne 1€. W ramach takiej oferty możemy odwiedzić m.in. Pinakotekę.

Pamiętajmy jednak, że oferta jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców i ma ich zachęcić do korzystania z oferty kulturalnej. Z tego powodu w najpopularniejszych muzeach mogą być tłumy miejscowych.

Darmowe atrakcje

Najważniejsze atrakcje Monachium są płatne. Nadal jednak możemy odwiedzić piękne parki, wejść do kościołów czy przespacerować się korytarzami Nowego Ratusza.

Odwiedzenie otwartego marketu - Viktualienmarkt

Tuż obok ratusza mieści się olbrzymi targ spożywczy - Viktualienmarkt. Oprócz stoisk z warzywami, serami, mięsem czy wyrobami regionalnymi znajdziemy na miejscu także ogródki piwne czy małe bary z jedzeniem, głównie kiełbasą i podobnymi potrawami. W niektórych przypadkach ceny będą zdecydowanie niższe niż w normalnych knajpach. Nie jest to jednak reguła, szczególnie w przypadku cen piwa, powinniśmy więc rozejrzeć się za cennikami i poszukać miejsc, w których zobaczymy wielu normalnie wyglądających Niemców.

Market jest zamknięty w niedzielę.

Jedzenie poza ogrodami piwnymi w najlepszych lokalizacjach

Jeśli mamy ochotę zjeść typowe bawarskie jedzenie, wybranie się do popularnych knajp piwnych w najlepszych lokalizacjach może okazać się zgubne dla naszego portfela. Warto poszukać miejsc trochę dalej od centrum - różnice cenowe mogą być bardzo duże. Warto szukać knajp z nazwą Augustiner, knajpy serwujące to piwo wśród miejscowych słyną z dobrej kuchni, a niektóre z nich nie należą do najdroższych.

Bezpieczeństwo

Monachium uważane jest za bardzo bezpieczne miasto. Mimo to warto zachować standardowe środki ostrożności - uważać na swoją własność w zatłoczonych środkach komunikacji publicznej i zachować czujność późnym wieczorem w okolicy dworców. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nawet późnym wieczorem główny dworzec kolejowy nie odstrasza jak inne dworce w dużych miastach europejskich.

Na co uważać podczas odwiedzin Monachium?

Piwo - rozmiary

Jeśli zamówimy duże piwo w Monachium z dużym prawdopodobieństwem będzie oznaczało to piwo litrowe. Małe piwo to z reguły 0,4-0,5 L. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, jednak w ogrodach piwnych z reguły zamawianie dużego piwa oznacza piwo litrowe.

Sklepy zamknięte w niedzielę

W Niemczech wszystkie sklep i część restauracji jest zamknięta w niedzielę. Jest to zawsze jedno z największych zaskoczeń dla turystów w trakcie odwiedzin któregokolwiek niemieckiego miasta.

Są od tej reguły małe wyjątki, np. sklepy na dworcach i lotniskach mogą być otwarte w niedzielę. Do niedawna przy stacji Hackerbrücke swój sklep otwarty w niedzielę miał Lidl, ale niestety dziś nie jest to już aktualne. Na dworcu głównym (Hauptbahnhof) działa mały sklep Rewe To Go (na poziomie -1) w którym zakupimy podstawowe produkty.

Dodatkowo, sklepy zamykane są stosunkowo wcześniej w porównaniu do sklepów w Polsce - wiele marketów zamkniętych będzie już o godzinie 20:00.

Nastawienie do turystów

Monachium nie jest miastem typowo turystycznym, oprócz grup Azjatów turyści nie rzucają się mocno w oczy. Z tego powodu w knajpkach czy restauracjach nie ma dla turystów taryfy ulgowej - trzeba zachowywać się jak miejscowi - aktywnie próbować wezwać kelnera i szybko złożyć zamówienie.

Znajomość języka angielskiego

Monachium jest jednym centrów biznesowym Europy, jednak nie powinno nas to zmylić - po angielsku nie dogadamy się wszędzie. Nie powinno być problemu w kasach najważniejszych atrakcji czy restauracjach w ścisłym centrum, jednak czym dalej, tym jest to trudniejsze. W muzeach zdarza się, pracownicy inni niż pracujący przy kasach nie znają w ogóle angielskiego. Mając za to szczęście możemy spotkać Polaków, warto rzucić okiem na imiona i nazwiska na plakietkach.

Reklama