Zwiedzanie Allianz Arena - stadionu Bayernu Monachium

Allianz Arena, jeden z największych stadionów w Europie i symbol jednego z najbardziej utytułowanych klubów naszego kontynentu, Bayernu Monachium.

Jego kształt i oryginalna fasada zachwycają już z oddali - rozmiar obiektu naprawdę imponuje. W środku nadal jest nowocześnie, powinniśmy brać jednak pod uwagę fakt, że otwarcie stadionu miało miejsce w maju 2005 roku - czyli ponad dekadę temu. Stadion zaprojektowała firma Herzog & de Meuron Architekten ze Szwajcarii odpowiedzialna również za słynny budynek opery w Hamburgu oraz siedzibę firmy BBVA w Madrycie. Fasada pokryta jest folią ETFE umożliwiającą pełne podświetlenie obiektu - w dni meczowe Bayernu stadion staje się czerwony.

!Stadion Allianz Arena w Monachium
Stadion Allianz Arena w Monachium

Obiekt może pomieścić 75 000 kibiców (i jest niemal zawsze pełen) na meczach Bundesligi oraz Pucharu Niemiec, oraz o około 5 tysięcy mniej w trakcie rozgrywek w europejskich pucharach. Skąd ta różnica? W lidze niemieckiej możliwe są miejsca stojące, na jednej z trybun za bramką zdejmowane są krzesełka i pojemność trybuny automatycznie się zwiększa. Najtańsze bilety na trybunę stojącą kosztują około 15€, ciężko jednak dostać się tam prosto z ulicy.

!Zwiedzanie stadionu Allianz Arena w Monachium w Niemczech
Zwiedzanie stadionu Allianz Arena w Monachium w Niemczech

Architekci stadionu nie zdecydowali się na zamykany dach - co nie pomogło jednak murawie, która i tak przez większość roku nie była odpowiednio nasłoneczniona. Z tego powodu trawa jest bez przerwy sztucznie naświetlana, dzięki czemu murawa wymieniana jest jedynie raz do roku.

Wybierasz się do Monachium?

Monachium

Zwiedzanie Monachium

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę niemieckiego regionu Bawaria.

Monachium

Gdzie spać w Monachium?

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Monachium. Dowiedz się gdzie najlepiej szukać noclegu w stolicy Bawarii.

Ciekawostki

 • Na murawę zawodnicy wychodzą z tunelu spod poziomu boiska, otwiera się specjalna klapa nazwana potocznie “ustami krokodyla”.

!Tunel do wyjścia na stadion - "Usta Krokodyla" - Allianz Arena w Monachium
Tunel do wyjścia na stadion - "Usta Krokodyla" - Allianz Arena w Monachium
 • Codziennie pracuje na obiekcie 200 osób, ta liczba zwiększa się do blisko 2000 w dni meczowe.

 • Pomimo swoich możliwości komercyjnych na stadionie nie odbywają się koncerty ani inne imprezy kulturalne. Był to wymóg lokalnych władz, które nie chciały całkowitej degradacji Stadionu Olimpijskiego.

 • Dookoła stadionu znajdują się zamknięte boksy - można je wynająć już od 100.000€ za sezon (minimalna długość rezerwacji to 5 lat). W przeciwieństwie do wielu innych obiektów loże dostępne są przez cały rok i dzierżawcy mogą wybrać się do swojej loży w każdej chwili.

Dwa kluby na jednym obiekcie

Pomimo, że dzisiaj jedynym właścicielem obiektu jest Bayern, do 2025 roku swoje mecze rozgrywa tu również inny klub z Monachium, TSV 1860. Przed każdym z meczów odbywa się kompletny “rebranding obiektu”, dotyczy to reklam, wystroju budynków, a nawet zmiany siatek na bramkach. Fasada stadionu podświetlona jest wtedy na niebiesko.

Każdy z klubów ma własne szatnie, których część przydzielana jest zespołowi gości - czyli w części szatni Bayernu przebierają się goście TSV 1860 i odwrotnie.

!Szatnia drużyny FC Bayern Monachium - stadion Allianz Arena
Szatnia drużyny FC Bayern Monachium - stadion Allianz Arena

!Druga szatnia na stadionie Allianz Arena w Monachium
Druga szatnia na stadionie Allianz Arena w Monachium

Na stadionie swoje mecze rozgrywa również reprezentacja Niemiec, w takim wypadku fasada stadionu podświetlona jest na biało.

Muzeum Bayernu

Muzeum Bayernu zajmuje dość duży obszar, jednak same wystawy nie zajmują aż tak wiele miejsca - w środku znajdziemy wiele wolnej przestrzeni. Kibice Bayernu powinni być jednak usatysfakcjonowani, a fani aktywności fizycznej w środku znajdą chociażby małą klatkę w której można pokopać piłkę.

!Eksponaty w muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium
Eksponaty w muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium

!Podczas wizyty w muzeum przy stadionie Allianz Arena Monachium
Podczas wizyty w muzeum przy stadionie Allianz Arena Monachium

W środku czekają na nas:

 • film opowiadający historię klubu, wyświetlany średnio co 30 minut, trwa trochę ponad 13 minut
 • wystawy poświęcone zwycięskim sezonom w Bundeslidze, ze skróconymi informacjami o każdym z sezonów
 • wystawa po zwycięstwie w Lidze Mistrzów
 • makiety stadionów na których grał Bayern, informacje o historii klubu
 • koszulki w których występował Bayern na przestrzeni lat
 • informacje o szkoleniu juniorów
 • wirtualny spacer w okularach VR, niestety są jedynie dwie pary i trzeba będzie poczekać
 • klatka-boiska w którym można pokopać piłkę
 • i wiele innych ciekawych informacji dla fanów tego utytułowanego klubu

W muzeum spędzimy od 1 do 2 godzin, jeśli będziemy korzystać z wyświetlaczy multimedialnych i obejrzymy film o historii klubu.

!Zwiedzanie muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium
Zwiedzanie muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium

Bilet wstępu do muzeum (bez zwiedzania) to 12€ dla osób starszych niż 14 lat. Seniorzy, studenci oraz osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze zniżki i nabyć wejściówki w cenie 10€. Dzieci w wieku 6-13 lat płacą 6€, a dzieci do lat 5 wchodzą za darmo.

!W muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium
W muzeum stadionu Allianz Arena w Monachium

Muzeum otwarte jest od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście możliwe jest do 17:15. W środku możemy otrzymać przewodnik audio w języku polskim.

Po wyjściu z muzeum wchodzimy bezpośrednio do sklepu klubowego.

!Sklep na stadionie Allianz Arena
Sklep na stadionie Allianz Arena

Zwiedzanie Allianz Arena

Zwiedzanie stadionu odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut. Kupujemy bilet łączony umożliwiający również wejście do muzeum. Zwiedzanie rozpoczyna się przy kawiarni, do której wchodzi się tym samym wejściem co do muzeum.

!Podczas zwiedzanie stadionu Allianz Arena
Podczas zwiedzanie stadionu Allianz Arena

Do muzeum możemy wejść przed zwiedzaniem lub po jego zakończeniu. Warto wiedzieć, że po wyjściu z muzeum musimy raz jeszcze wrócić na dziedziniec i przejść z powrotem do wejścia do muzeum - potrzebujemy na to przynajmniej kilku minut.

Zwiedzanie nastawione jest przede wszystkim na historię stadionu, chociaż cały czas w tle pojawia się oczywiście tematyka Bayernu. Nie powinniśmy jednak spodziewać się wielu smaczków z życia klubu czy jego zawodników.

!Zdjęcie Roberta Lewandowskiego na stadionie Allianz Arena w Monachium
Zdjęcie Roberta Lewandowskiego na stadionie Allianz Arena w Monachium

Przewodnicy są kibicami Bayernu, a sama wycieczka jest bardzo aktywna - czeka nas możliwość wykrzyczenia się na trybunie czy ustawienia się w tunelu i podzielenie na dwie drużyny. Niestety, w szatni Bayernu nie ma możliwości zajęcia miejsca na ławce (wszystko jest odgrodzone), a w sali konferencyjnej nie ma możliwości zrobienia zdjęcia na miejscu trenera.

!Sala konferencyjna - stadion Allianz Arena Monachium
Sala konferencyjna - stadion Allianz Arena Monachium

Największe atrakcje

 • wejście na trybunę za bramką
 • przejście koroną stadionu na trybunę dla sponsorów znajdującą się na środku obiektu. Przy okazji zobaczymy miejsca dla osób niepełnosprawnych (klub sprzedaje bilety na nie już za jedynie 5€) oraz miejsca dla prasy
 • sala konferencyjna oraz obszar dla prasy
 • wejście do szatni Bayernu oraz pomieszczeń dla zawodników (pokój do rozgrzewki, odnowa)
 • wejście na murawę “ustami krokodyla” (tylko przy dobrej pogodzie)

!Logo FC Bayern na stadionie Allianz Arena
Logo FC Bayern na stadionie Allianz Arena

Sklep klubowy - Bayern Megastore

Najważniejszym sklepem klubowym jest oczywiście znajdujący się na Allianz Arena FC Bayern Megastore, który zajmuje powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych. Pomimo swojej wielkości sklep nie wyróżnia się bardzo swoim asortymentem, znajdziemy tu przede wszystkim repliki koszulek, ubrania sportowe czy piłki, oraz podstawowe pamiątki jak kubki. Replika koszulki meczowej z nadrukiem kosztuje 75€, a bez nadruku 65€. Za koszulki typu t-shirt zapłacimy około 23€. (stan na maj 2017).

!Koszulki w sklepiku FC Bayern na stadionie Allianz Arena w Monachium
Koszulki w sklepiku FC Bayern na stadionie Allianz Arena w Monachium

Sklep otwarty jest od poniedziałku do soboty od 10:00 do 18:00, a w niedzielę godzinę krócej. Sklep zamknięty jest w dni meczowe TSV 1860, a w dni meczowe Bayernu sklep otwierany jest 2 godziny przed rozpoczęciem spotkania i zamykany godzinę po jego zakończeniu.

Oprócz głównego sklepu mniejsze sklepy klubowe spotkamy w centrum miasta.

Kawiarnia - ogród piwny

W kawiarni klubowej możemy odpocząć, zjeść coś małego i napić się piwa Paulaner. Oprócz tego znajdziemy tu stół z piłkarzykami oraz konsolę. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek przed rozpoczęciem zwiedzania, należy jednak mieć na uwadze, że ceny są wysokie.

Informacje praktyczne

Po dostaniu się na teren stadionu nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich wejść. Otwarta jest bramka po prawej stronie (patrząc wprost na duży napis Allianz Arena na fasadzie) i powinnismy okrążać stadion również po prawej stronie. Przy schodach znajdziemy oznaczenia. Najpierw dojdziemy do wejście do sklepu klubowego, dopiero później do muzeum.

!Wizyta na stadionie Allianz Arena w Monachium
Wizyta na stadionie Allianz Arena w Monachium

Ceny biletów wstępu

Koszt zwiedzania oraz wejścia do muzeum to 19€ dla osób starszych niż 14 lat. Seniorzy, studenci oraz osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze zniżki i nabyć wejściówki w cenie 17€. Dzieci w wieku 6-13 lat płacą 11€, a dzieci do lat 5 wchodzą za darmo.

Bilety możemy zakupić albo na miejscu w kasie przy wejściu do muzeum, albo online na oficjalnej stronie. Każda z grup może liczyć maksymalnie 35 osób, ilość wolnych miejsc znajdziemy pod podanym chwilę temu adresem.

W teorii nie powinno być problemu z rezerwacją na miejscu w dniu wycieczki, może się jednak zdarzyć, że akurat interesującą nas godzinę zarezerwowała duża grupa, np. wycieczka z Azji i miejsc zabraknie. Jeśli nie chcemy się o to martwić, warto zarezerwować bilet online. Pamiętajmy, że musimy wydrukować bilet. Jeśli nie mamy takiej możliwości powinniśmy podejść wcześniej do kasy i poprosić o wydrukowanie biletu.

Dni i godziny otwarcia

Wejście na teren Allianz Arena możliwe jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00 z wyjątkiem dni meczowych oraz innych wydarzeń związanych z klubem. W tym czasie możemy odwiedzić klubowy sklep, muzeum, kawiarnie czy dołączyć do grupy zwiedzającej obiekt.

Zwiedzanie po angielsku możliwe jest w godzinach: 11:45, 13:15, 14:45 oraz 16:15. W przypadku ostatniej godziny nie zdążymy już do muzeum, powinniśmy je więc odwiedzić przed zwiedzaniem obiektu.

Zwiedzanie stadionu odbywa się codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia, 31. grudnia i 1. stycznia oraz dni meczowych drużyny TSV 1860. W dni meczowe Bayernu zwiedzanie stadionu udostępnione jest jedynie dla posiadaczy biletów na mecz i trasa zwiedzania jest zmodyfikowana.

Dojazd

Na stadion możemy łatwo dojechać linią U6 w kierunku Garching-Forschungszentrum i wysiąść na stacji Fröttmaning. Powinniśmy zarezerwować na dojście ze stacji do stadionu około 10-15 minut, odległość pomiędzy nimi to około 1,50 kilometra.


Reklama