Podróże po Europie

Gdzie spać w Monachium? Najlepsze dzielnice i polecane hotele

Monachium jest stolicą Bawarii, siedzibą wielu wielkich niemieckich koncernów, a także prężnym ośrodkiem akademickim oraz kulturalnym. Po tym wstępie nie powinno nas zdziwić to, że ceny noclegów należą tu do bardzo wysokich.

Ceny za dobę w najlepszych lokalizacjach potrafią przekraczać 100 EUR. Na pewno nie warto zostawiać poszukiwania zakwaterowania na ostatnią chwilę, ponieważ najlepsze oferty potrafią dość szybko znikać. Na szczęście trochę dalej od centrum ceny są już niższe, ale zdecydowanie trudno w stolicy Bawarii o typowo budżetowy nocleg.

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić Monachium w trakcie Oktoberfest to noclegu powinniśmy zacząć szukać wiele miesięcy (a może i rok) wcześniej. Ceny w tym okresie wariują i potrafią osiągać zawrotne poziomy. Trudniej o nocleg może być również w dni meczowe Bayernu, ale w tym przypadku ceny nie są aż tak wywindowane w górę.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Monachium?

Historyczne centrum Monachium (niem. Altstadt), czyli część miasta znajdującą się w granicach dawnych murów miejskich, nie zajmuje zbyt rozległego obszaru i spokojnie możemy poruszać się po nim jedynie pieszo. Z drugiej jednak strony na obszarze historycznego centrum znajduje się tylko część najważniejszych miejskich atrakcji, w tym m.in. Rezydencja, nowy ratusz czy średniowieczne kościoły.

Najważniejsze muzea, Pałac i park Nymphenburg, parki z ogrodami piwnymi, stadion Allianz Arena czy Park Olimpijski znajdują się poza dawnymi murami miejskimi i chcąc się do nich dostać musimy skorzystać z usług komunikacji miejskiej.

W zależności od naszych planów nocleg w ścisłym centrum może nie być najbardziej efektywnym wyborem. Jeśli i tak będziemy musieli codziennie dojeżdżać do różnych atrakcji, to równie dobrze możemy znaleźć nocleg dalej i w lepszej cenie. Powinniśmy tylko dokładnie sprawdzić opcje dojazdowe. Najlepiej trzymać się blisko stacji kolejki podmiejskiej S-Bahn (każda z linii przejeżdża przez centrum miasta), przystanków tramwajowych bądź stacji metra.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Monachium wprowadzono grupowe bilety dzienne dla grup do 5 osób, które mają stałą cenę. Oznacza to, że każdy kolejny podróżny to mniejszy koszt na osobę. [aktualizacja 2018]

Dostępne są dwie wersje biletów czasowych: tańsze bilety regularne (w wersji 1- lub 3-dniowej) oraz droższe bilety turystyczne (CityTourCard, w wersjach: 24-, 48- i 72-godzinnych oraz 4-, 5- i 6-dniowych). Bilety turystyczne zapewniają zniżki do większości muzeów. [aktualizacja 2018]

Ważna uwaga! W komunikacji miejskiej w Monachium obowiązują strefy. W przypadku biletów czasowych obowiązuje podział na tzw. strefę wewnętrzna (rozległy okrąg obejmujący centrum miasta i najbliższą okolicę) oraz na całą sieć. W przypadku regularnych biletów grupowych nie ma możliwości zakupu biletu na całą sieć na więcej niż jeden dzień.

Przed wyborem noclegu dalej od centrum upewnijmy się, że na pewno nasz obiekt znajduje się w granicach strefy wewnętrznej. W innym przypadku będziemy musieli zakupić bilet CityTourCard w dużo droższej wersji. Dla przykładu - koszt biletu grupowego ważnego przez 72 godziny na strefę wewnętrzną to 39,90 EUR, a na całą sieć już 73,90 EUR. Różnica jest zauważalna i może nam zmniejszyć oszczędność na noclegu. [aktualizacja 2018]

Centrum miasta

Turyści posiadający odpowiednio wysoki budżet mogą zatrzymać się w szeroko rozumianym centrum miasta. Wiele popularnych hoteli funkcjonuje w granicach dawnych murów miejskich, ale swoiste zagłębie noclegowe znajduje się na zachód od ulicy Sonnenstraße (Sonnenstrasse) i rozciąga się na całej długości głównego dworca kolejowego (niem. München Hauptbahnhof). Zaletami zatrzymania się w centrum są na pewno: łatwy dostęp do oferty gastronomicznej, bliskość atrakcji oraz prostota korzystania z pełnej oferty komunikacji miejskiej.

Jednym z popularnych noclegów na zachód od dawnych murów miejskich jest Helvetia Hotel Munich City Center, który może pochwalić się dobrymi opiniami gości i jednocześnie nie należy do najdroższych obiektów w centrum miasta.

Jeśli szukamy bardziej budżetowej opcji (oczywiście jak na centrum Monachium!) warto sprawdzić Euro Youth Hotel Munich. Hostel znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego i zapewnia śniadanie wliczone w cenę noclegu. Obiekt oferuje tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z łazienką prywatną.

Tuż obok dworca działa również jeden z najbardziej popularnych monachijskich hosteli oferujących łóżka w salach wieloosobowych - wombat's CITY Hostel.

Znajdź inne noclegi w centrum Monachium

Maxvorstadt - dzielnica muzeów i akademickie centrum miasta

Za kulturalne centrum Monachium uchodzi dzielnica Maxvorstadt, na terenie której zlokalizowane są miejskie uczelnie oraz najważniejsze muzea. Dzielnica rozciąga się na północ od granicy dawnych murów miejskich - od głównego dworca kolejowego od zachodu aż do Ogrodu Angielskiego od wschodu. Obszar Maxvorstadt jest dobrze skomunikowany z resztą miasta dzięki kolejce podziemnej U-Bahn (linie U1 i U2), tramwajom oraz rozbudowanej sieci autobusowej.

Oprócz oferty kulturalnej obszar ten słynie również z bogatej oferty gastronomicznej. Dużo łatwiej zjeść tu coś na szybko w rozsądnej cenie niż w historycznym centrum miasta, choć dominuje tu kuchnia międzynarodowa.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego hotelu w zachodniej części dzielnicy jest Arthotel ANA Diva. Hotel zlokalizowany jest tuż obok stacji metra Stiglmaierplatz (linia U1).

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Maxvorstadt

Poza centrum

Wiele dobrych opcji noclegowych znajdziemy poza ścisłym centrum miasta. Szukając bardziej budżetowego zakwaterowania możemy sprawdzić hotel sieci ibis budget - ibis budget Muenchen City Olympiapark . Mając trochę szczęścia możemy zarezerwować schludny pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką za około 50 EUR za dobę. Obiekt zlokalizowany jest po północnej stronie monachijskiego Parku Olimpijskiego. Do centrum dojedziemy w około 20 minut kolejką podziemną linii U3. Stacja metra Oberwiesenfeld oddalona jest o niecałe 200 metrów od hotelu.

Jeśli zależy nam na wyższym standardzie możemy sprawdzić czterogwiazdkowy hotel Leonardo Hotel Munich City North, który cenowo zbliżony jest do średniej lub słabej klasy obiektów w centrum miasta. Hotel położony jest kilka kroków od stacji metra linii U3 (Moosach Bf.) oraz tuż obok przystanków tramwajowych. Kolejką podziemną do centrum dojedziemy w 20 minut. Z hotelu będziemy mieć blisko do Parku Olimpijskiego oraz do Muzeum BMW.

Czasami rozsądne ceny oferuje położony na zachód od historycznego starego miasta hotel Business & Budget Hotel Tessin. Obiekt w ofercie ma niewielkie pokoje, które są jednak czyste i schludne. Hotel zlokalizowany jest niedaleko stacji kolejki S-Bahn Laim, skąd szybko dojedziemy do centrum miasta. Po drugiej stronie torów znajduje się największy ogród piwny w Monachium - Hirschgarten. Kawałek dalej wznosi się kompleks parkowo-pałacowy Nymphenburg.

Znajdź inne noclegi na całym obszarze Monachium

Nocleg dla kibiców wybierających się na mecz Bayernu

Kibice piłkarscy wybierający się na mecz Bayernu Monachium mogą początkowo zastanawiać się nad znalezieniem noclegu w okolicy stadionu. Rozwiązanie to nie jest jednak zbyt praktyczne. Obiekt Allianz Arena zbudowano na obrzeżach miasta, a najbliższe hotele oddalone są o przynajmniej kilka kilometrów.

Bez względu na to gdzie się zatrzymamy, wybierając się na stadion będziemy musieli skorzystać z kolejki U-Bahn linii U6. Czas przejazdu od głównego miejskiego placu Marienplatz do stacji Fröttmaning to zaledwie 20 minut. Nie musimy więc szukać noclegu w bliskim sąsiedztwie obiektu. Wystarczy jedynie znaleźć nocleg w okolicy dowolnej stacji linii U6 i na stadion dostaniemy się bezproblemowo.

Nie przegap!

Reklama