Podróże po Europie

Lotnisko Monachium (MUC) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Lotnisko w Monachium jest drugim najbardziej zatłoczonym portem lotniczym Niemiec, zaraz po Frankfurcie. Każdego roku korzysta z niego prawie 50 milionów pasażerów, co czyni monachijskie lotnisko jednym z kilkunastu największych portów lotniczych świata.

Port najczęściej nazywany jest po prostu Lotniskiem Monachium (niem. Flughafen München), ale jego oficjalna nazwa to Międzynarodowy port lotniczy imienia Franza Josefa Straußa (Straussa), byłego premiera Bawarii i założyciela partii CSU.

Lotnisko jest ważnym hubem Lufthansy i obsługuje ponad 200 kierunków.

Sam port położony jest niemal 33 kilometry na północ od centrum Monachium, w okolicy miejscowości Freising.

Port lotniczy w Monachium - informacje podstawowe

 • Nazwa: Port lotniczy Monachium
 • Nazwa w języku niemieckim: Flughafen München
 • Nazwa w języku angielskim: Munich Airport
 • Kod IATA - MUC
 • Ilość terminali: 2

Jak dojechać z lotniska w Monachium do centrum miasta?

Autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus

Jedną z opcji na dostanie się bezpośrednio do centrum Monachium jest autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus. Autobus kursuje siedem dni w tygodniu co 15 minut. Pierwszy autobus rusza z lotniska o 6:30, a ostatni o 22:30. Z miasta pierwszy kurs startuje o 5:15, a ostatni o 20:00.

Trasa z lotniska do miasta:

 • Munich Airport Terminal 2
 • Munich Airport Terminal 1 (Area A)
 • Munich Airport Center (MAC)
 • Munich Airport Terminal 1 (Area D)
 • Munich Nord / Schwabing
 • Munich Hauptbahnhof (dworzec główny)

Do przystanku Munich Nord / Schwabing dojedziemy w 25 minut, a na dworzec główny w około 45 minut.

Trasa powrotna jest identyczna.

Ceny biletów normalnych zaczynają się od 11€. Bilety możemy zakupić online lub u kierowcy.

Kolejka podmiejska S-Bahn

Drugim sposobem na dostanie się z lotniska do centrum miasta jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej S-Bahn. Połączenie lotnisko-miasto obsługują dwie linie: S1 oraz S8, które kursują średnio raz na 10 minut.

Czas przejazdu linią S1 do placu Marienplatz (ścisłe centrum starego miasta) to około 50 minut, a linią S8 niecałe 40 minut. Obie linie po drodze zatrzymują się na wielu stacjach (w tym na dworcu głównym Munich Hauptbahnhof) i szczególnie podróż powrotna (z miasta na lotnisko) może być niezbyt komfortowa w godzinach szczytu, gdy oprócz nas będą podróżować również zwykli mieszkańcy (większość linii kolejki S-Bahn posiada wspólną trasę w centrum miasta).

Dokładny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnym plannerze podróży na tej stronie. Lotnisko znajdziemy wpisując Airport Munich.

Niestety, kolejka jest również stosunkowo drogim środkiem transportu. Koszt przejazdu dla osoby dorosłej to 12,30€. Jeśli planujemy korzystać z komunikacji miejskiej tego samego dnia to możemy zakupić bilet dzienny na całą sieć za 13,70€, co jest już lepszą opcją.

Dzieci i młodzież od 6 do 14 lat za przejazd zapłacą 1,70€, a dzieci poniżej 6 lat mogą podróżować za darmo.

Jeśli planujemy podróżować dalej po Bawarii pociągami regionalnymi powinniśmy zapoznać się z biletem Bayern-Ticket. Więcej napisaliśmy o nim w naszym artykule o Bawarii w tym artykule.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama