Podróże po Europie

Lotnisko Monachium (MUC) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2024

Lotnisko w Monachium jest drugim najbardziej obleganym portem lotniczym Niemiec, zaraz po Frankfurcie. Każdego roku korzysta z niego prawie 50 milionów pasażerów, co czyni monachijskie lotnisko jednym z kilkunastu największych portów lotniczych świata.

Sam port położony jest niemal 33 kilometry na północ od centrum Monachium, w okolicy miejscowości Freising. Na szczęście dojazd do centrum transportem publicznym nie stanowi problemu - w naszym artykule opisaliśmy najważniejsze środki transportu.

Jak dojechać z lotniska w Monachium do centrum miasta?

Autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus

Jedną z opcji na dostanie się bezpośrednio do centrum Monachium jest autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus.

Cena za przejazd wynosi 12€ w jedną stronę lub 19,30€ w obie strony. Dzieci w wieku 6-14 są upoważnione do zakupu biletu ulgowego w cenie 6,50€ w jedną stronę lub 13€ w obie strony. Dzieci poniżej 6 lat podróżują za darmo.

Bilety możemy zakupić online na stronie przewoźnika lub bezpośrednio u kierowcy.

Autobus kursuje siedem dni w tygodniu co około 20 minut. Pierwszy autobus rusza z lotniska o około 6:30, a ostatni o 22:30. Z miasta pierwszy kurs startuje o 5:15, a ostatni około 20:00.

Trasa z lotniska do miasta:

  • Munich Airport Terminal 2
  • Munich Airport Center (MAC)
  • Munich Airport Terminal 1 (Area D)
  • Munich Nord / Schwabing
  • Munich Hauptbahnhof (dworzec główny) - przystanek położony jest na północ od dworca, przy ulicy Arnulfstraße.

Do przystanku Munich Nord / Schwabing dojedziemy w 25 minut, a na dworzec główny w około 45 minut.

Trasa powrotna jest identyczna.

Kolejka podmiejska S-Bahn

Drugim sposobem na dostanie się z lotniska do centrum miasta jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej S-Bahn. Połączenie lotnisko-miasto obsługują dwie linie: S1 oraz S8, które kursują średnio co około 20 minut. Stacja na lotnisku nazywa się Flughafen München i znajduje się przy terminalu 1.

Czas przejazdu linią S1 do placu Marienplatz (ścisłe centrum starego miasta) wynosi około 50 minut, a linią S8 niecałe 40 minut.

Obie linie współdzielą sporo przystanków w centrum, a po drodze zatrzymują się na wielu stacjach (w tym na dworcu głównym Munich Hauptbahnhof). Z tego powodu podróż, zwłaszcza powrotna (z miasta na lotnisko), może być niezbyt komfortowa w godzinach szczytu, gdy oprócz nas będą podróżować również zwykli mieszkańcy.

Dokładny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnym plannerze podróży na tej stronie. Lotnisko znajdziemy wpisując Flughafen München lub Munich Airport.

Niestety, kolejka jest również stosunkowo drogim środkiem transportu. Koszt przejazdu dla osoby dorosłej to 13,60€. Jeśli planujemy korzystać z komunikacji miejskiej tego samego dnia, warto zamiast biletu pojedynczego od razu zakupić bilet dzienny na całą sieć za 15,50€, co jest już dużo lepszą opcją. Bilety możemy zakupić na stacji.

Dzieci i młodzież od 6 do 14 lat za przejazd zapłacą 1,80€, a dzieci poniżej 6 lat mogą podróżować za darmo.

Jeśli planujemy podróżować dalej po Bawarii pociągami regionalnymi powinniśmy zapoznać się z biletem Bayern-Ticket. Więcej napisaliśmy o nim w naszym artykule o Bawarii w tym artykule.

Lotnisko w Monachium - najważniejsze informacje

  • Nazwa: Port lotniczy Monachium (niem. Flughafen München, ang. Munich Airport)
  • Kod IATA - MUC
  • Liczba terminali: 2

Port najczęściej nazywany jest po prostu Lotniskiem Monachium (niem. Flughafen München), ale jego oficjalna nazwa to Międzynarodowy port lotniczy imienia Franza Josefa Straußa (Straussa), byłego premiera Bawarii i założyciela partii CSU.

Lotnisko jest ważnym hubem Lufthansy i obsługuje ponad 200 kierunków.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama