Barcelona - zwiedzanie, atrakcje turystyczne i zabytki

Barcelona, drugie największe miasto w Hiszpanii i jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki, czego najlepszym przykładem jest współistnienie historycznej części gotyckiej (gdzie zachowały się nawet ślady z czasów rzymskich) oraz zabudowy powstałej w trakcie katalońskiego modernizmu.

Na pewno wpływ na popularność miasta ma świetne położenie geograficzne. Z jednej strony Barcelona graniczy z morzem, a z pozostałych otoczona jest wzgórzami. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów. Nie ma okresu, gdy miasto jest pustawe.

Mieszkańcy Barcelony od zawsze cenili swoją niepodległość i o nią walczyli. Miasto było świadkiem i ofiarą wielu walk. Zaczynając od najazdu Maurów i średniowiecza, przez wojny napoleońskie aż po hiszpańską wojnę domową - wszystko to wzmocniło przekonanie wielu rdzennych mieszkańców, że ich prawdziwą ojczyzną jest Katalonia, a nie Hiszpania. Warto o tym pamiętać, wtedy nie zdziwi nas, że w muzeach często podstawowym językiem jest właśnie kataloński.

!Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona
Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona

Wybierasz się do Barcelony?

Barcelona

Gdzie spać w Barcelonie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Barcelony. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Katalonii.

Jak zwiedzać Barcelonę?

Barcelonę najprzyjemniej zwiedzać pieszo. Warto w taki sposób zaplanować wyjazd, żeby każdego dnia jak najwięcej atrakcji znajdowało się w odległości spaceru od siebie. Dzięki takiemu podejściu możemy korzystać z komunikacji publicznej jedynie do przemieszczania się pomiędzy pogrupowanymi obszarami.

Planując zwiedzanie trzeba mieć jednak na uwadze, że Barcelona nie jest miastem małym i zwiedzanie jej jedynie pieszo może okazać się trudne do zrealizowania. Co więcej, część istotnych miejsc znajduje się na wzgórzach i warto o tym pamiętać planując wyjazd.

Przygotowując plan weźmy pod uwagę, że w popularnych atrakcjach będą na nas czekać długie kolejki - niektóre nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut oczekiwania.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Barcelony?

Niektórzy odwiedzają stolicę Katalonii jedynie na weekend. W takim czasie uda nam się jedynie powierzchownie poznać miasto i wejść do pojedynczych atrakcji. Jeśli zależy nam na bardziej dogłębnym poznaniu miasta powinniśmy zaplanować przynajmniej 4-5 dni, a optymalnym czasem przy odpowiednim planie wydaje się tydzień.

Jeśli zdecydujemy się na krótszy wyjazd powinniśmy dobrze zaplanować każdy z dni i wziąć pod uwagę czasy dojazdów oraz kolejek, szczególnie w szczycie sezonu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Barcelonę

W Barcelonie zawsze jest pełno turystów. Oczywiście, w wakacje tłumy są największe, jednak nawet w miesiące zimowe główne atrakcje są oblegane. Najlepszymi miesiącami na odwiedziny stolicy Katalonii wydają się maj oraz przełom września i października. Temperatury są wciąż wysokie, a nie jest to szczyt sezonu wakacyjnego.

W lipcu i sierpniu może być bardzo gorąco i może to utrudnić aktywne zwiedzanie. Sami mieszkańcy często wyjeżdżają na cały sierpień w chłodniejsze rejony.

W miesiące zimowe hotele są tańsze (jednak nadal nie są tanie) i można zwiedzać na większym luzie. Niestety, możemy trafić na wietrzną i deszczową pogodę.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Barcelona jest rozwinięta i pozwala w szybki oraz wygodny sposób dostać się do większości najważniejszych miejsc. Będąc w Barcelonie możemy skorzystać z metra (aż 180 stacji), autobusów (TMB), tramwajów (TRAM) oraz m.in. kolejek linowych/szynowych. Za obsługę transportu publicznego odpowiada firma TMB.

Zakupić możemy bilety pojedyncze, bilety czasowe lub paczkę biletów (np. na 10 przejazdów). Korzystając z biletów pojedynczych nie możemy przesiadać się do innych środków transportu. Jedynym wyjątkiem jest przejście pomiędzy stacjami metra o ile prowadzi między nimi trasa bez bramek. W przypadku pozostałych biletów mamy 75 minut od czasu pierwszego odbicia karty (maksymalnie trzy środki transportu).

Bilety dzienne (T-Dia) po odbiciu karty ważne są do godziny 3:59 następnego dnia. Oznacza to, że jeśli kupujemy bilet dzienny i skasujemy go pierwszy raz we wtorek o 22:00, to jego ważność skończy się o godzinie 3:59 w środę. Inaczej działają karty Hola BCN! (ważne przez 2, 3, 4 lub 5 dni). W ich przypadku liczy się faktyczna liczba godzin od momentu skasowania - czyli karta 2-dniowa jest ważna 48 godzin, karta 3-dniowa 72 godziny itd.

Na stacjach metra możemy zakupić bilety w automatach, przyjmują one monety oraz niektóre banknoty. W przypadku autobusów bilet pojedynczy możemy zakupić na pokładzie. Bilety możemy kupić również w punktach informacji firmy TMB.

Jeśli potrzebujemy znaleźć trasę pomiędzy dwoma punktami możemy skorzystać z oficjalnego plannera podróży pod tym adresem.

Więcej: Ceny komunikacji miejskiej w Barcelonie

Zwiedzanie Barcelony

Lista ciekawych miejsc do odwiedzenia w Barcelonie potrafi przytłoczyć. Przytłacza także ilość turystów oraz kolejki do najpopularniejszych atrakcji. W stolicy Katalonii (i jej najbliższej okolicy) znajdziemy aż 9 obiektów wpisanych na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wszystkie z nich związane są ze słynnym katalońskim modernizmem.

Nie oznacza to jednak, że tylko budynki z tego okresu są zabytkami najwyższej klasy - w Barcelonie zobaczymy również zabudowę gotycką, niesamowite muzea sztuki oraz wiele nowoczesnych rozwiązań i budowli.

Na pewno podczas krótkiego (czy nawet dłuższego) pobytu nie damy rady zobaczyć wszystkiego. Skutecznym rozwiązaniem może być wcześniejsze przygotowanie się do wizyty i dobre wybranie miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić.

Dzielnica gotycka

Dzielnica gotycka, czyli po katalońsku Barri Gòtic, to najstarsza zamieszkała część Barcelony. Spacerując wąskimi uliczkami (przypominającymi labirynty) natrafimy na wiele budynków z czasów średniowiecznych, a nawet na ślady czasów rzymskich. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie budynki w dzielnicy gotyckiej są oryginalne. Wiele zostało przebudowanych w ostatnich dziesięcioleciach. Warto również mieć na uwadze, że dzisiaj jest to miejsce mocno turystyczne - powinniśmy uważać na kieszonkowców oraz na ceny w knajpkach i restauracjach.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o historii miasta możemy wybrać się do muzeum historii Museu d'Història de Barcelona MUHBA, które znajduje się przy słynnym placu Plaça del Rei. Muzeum składa się z dwóch głównych części. Zaczynamy od podziemnego stanowiska archeologicznego z ulicą z czasów rzymskich. Przejście całego stanowiska może zająć nam nawet godzinę, całość zajmuje stosunkowo duży obszar. Następnie przechodzimy przez wystawy i wchodzimy do starego pałacu królewskiego Palau Reial Major, w którym zobaczymy kaplicę św. Agaty oraz słynną salę z łukami - Salón del Tinell. Niestety, w samym pałacu nie zobaczymy praktycznie nic więcej. Nawet jeśli nie planujemy wejść do muzeum, warto odwiedzić sam plac Plaça del Rei!

Za najważniejszy przykład katalońskiego gotyku uchodzi barcelońska katedra. Jej budowa rozpoczęła się w 1298 roku i trwała aż do połowy XV wieku. W skład kompleksu katedralnego wchodzą ogród i krużganek klasztorny oraz krypta św. Eulalii (znajduje się pod głównym ołtarzem). Dla odwiedzających krużganek i ogród największym zaskoczeniem jest widok.. 13 białych gęsi. Jest to nawiązanie do wieku, w którym św. Eulalia została stracona. Podczas wizyty w ogrodzie warto przyjrzeć się fontannie św. Jerzego oraz zajrzeć do muzeum mieszczącego się w historycznym pomieszczeniu służącym do spotkań księży.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy wjechać na dach świątyni. Z powodu swojego położenia jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w całej Barcelonie. Będąc na górze możemy pospacerować po dużej części dachu.

Więcej w osobnym artykule: Punkty widokowe w Barcelonie.

Inną ważną świątynią jest Basílica de Santa Maria del Pi. Wnętrze bazyliki zostało zniszczone w 1936 roku w trakcie hiszpańskiej wojny domowej (instytucja kościoła była łączona z reżimem generała Franco). Po zakończeniu wojny domowej bazylika została odrestaurowana, niestety wiele elementów zostało straconych bezpowrotnie i dziś możemy zobaczyć tylko ich reprodukcje. Przykładem jest np. rozeta nad głównym wejściem (jedna z największych na świecie).

Wejście do bazyliki jest płatne. Możliwe jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem w trakcie której zobaczymy skarbiec oraz wejdziemy na wieżę, z której rozpościera się jeden z lepszych widoków na miasto. Koszt wycieczki to 8,50€. Więcej informacji o godzinach zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie kościoła.

Za najważniejszy plac dzielnicy gotyckiej uważany jest Plaza Sant Jaume, przy którym stoją dwa ważne budynki:

 • Casa de la Ciutat, czyli historyczny ratusz miejski - Neoklasyczna fasada ratusza zachwyca, jednak prawdziwe skarby znajdują się dopiero w środku. Niesamowita Saló de Cent (Sala Stu), Pokój Królowej Regentki (gdzie odbywają się sesje rady miejskiej), Saló de Cròniques (z pięknymi malowidłami), gotyckie zdobienia i schody prowadzące z parteru na wyższe piętro. Wnętrza barcelońskiego ratusza zachwycają i jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zdecydować się na jego odwiedziny. Ratusz można zwiedzać samodzielnie w każdą niedzielę od 10:00 do 13:30.
 • Palau de la Generalitat de Catalunya, czyli renesansowy pałac, w którym dziś mieszczą się biura władz regionu Katalonii. Pałac można zwiedzać w każdy drugi i czwarty weekend miesiąca (z wyjątkiem sierpnia). Wycieczka trwa niecałą godzinę i jest darmowa, musimy jednak wcześniej zarejestrować się na oficjalnej stronie.

Kawałek od dzielnicy gotyckiej znajduje się bazylika Basílica de Santa Maria del Mar. Ta niesamowita świątynia została zbudowana w latach 1329-1383 i jest uważana za jeden z najznamienitszych przykładów katalońskiego gotyku. Warto wspomnieć, że w świątyni możliwe są wycieczki z przewodnikiem podczas których wejdziemy na dach kościoła oraz uzyskamy możliwość wejścia do krypty. Wycieczka trwa 45 minut i kosztuje 8€. Odbywa się codziennie w języku angielskim o godzinie: 13:15, 14:00, 15:00 i 17:15. Warto przyjść chwilę wcześniej, liczba miejsc jest ograniczona.

La Rambla

La Rambla jest zdecydowanie najbardziej znanym deptakiem w stolicy Katalonii. Rozciąga się na długość 1,5 kilometra, startując od Placu Katalońskiego aż do pomnika Krzysztofa Kolumba, który znajduje się przy samym morzu. Warto dodać, że pomnik Kolumba jest jednocześnie punktem widokowym. Z góry rozpościera się widok na morze oraz na deptak.

Mniej więcej w środku La Rambli znajduje się słynny targ La Boqueria. Jest to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Barcelonie. W środku czekają na nas kolorowe stoiska, świeże soki oraz pyszne dania katalońskiego tapasu. Będąc w środku pamiętajmy żeby uważać na kieszonkowców.

Więcej: La Boqueria - słynny targ w Barcelonie

Jeśli chcemy spróbować słynną szynkę Jamón możemy wejść do Jamón Experience (adres: Rambla de les Flors, 88-94). W środku oprócz muzeum znajduje się także knajpka, w której możemy spróbować deskę słynnej szynki i napić się wina. Ceny na miejscu są wysokie.

Po zachodniej stronie La Rambli znajdziemy Palau Güell (Carrer Nou de la Rambla, 3-5), czyli jedno z dzieł słynnego Antonia Gaudíego. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego miejsca, a budynek dla wielu okazuje się być ciekawszy do odwiedzenia niż budynki znajdujące się przy Passeig de Gràcia. Zwiedzanie zaczynamy od stajni, następnie pniemy się w górę przez salon w którym możemy posłuchać muzyki, aż po codzienne pomieszczenia mieszkalne i sypialne. Warto podkreślić, że bilet wstępu jest niemal dwukrotnie tańszy od Casa Milà czy Casa Batlló.

Spacerując po La Rambli bardzo łatwo wyczuć mocno turystyczne nastawienie. Restauracje oraz lokale na całej długości deptaka są uważane za drogie i przereklamowane. Czym bliżej morza, tym spotkamy więcej osób poprzebieranych za postacie z filmów lub słynnych mieszkańców, którzy będą nas namawiać do zrobienia zdjęcia. Mimo kilku minusów warto się przynajmniej raz po La Rambi przespacerować i poczuć ten specyficzny klimat.

!La Rabmla w Barcelonie
La Rabmla w Barcelonie

Więcej: La Rambla - tętniąca życiem ulica w Barcelonie

Passeig de Gràcia - najbardziej luksusowa dzielnica Barcelony

Jaka jest najbardziej reprezentacyjna ulica Barcelony? Każdy może mieć inne zdanie, jednak większość odpowiedzi zapewnie wskaże słynną Passeig de Gràcia, która leży w obrębie dzielnicy Eixample.

Spacerując po tej ciągnącej się od Placu Katalońskiego do ulicy Carrer Gran de Gràcia alei zobaczymy wiele pięknych fasad, wspaniałe lampy, najwspanialsze przykłady katalońskiego modernizmu oraz sklepy najmodniejszych światowych marek. Podobnie jak Pola Elizejskie w Paryżu, tak Passeig de Gràcia jest najdroższą ulicą w Barcelonie i całej Hiszpanii.

!Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona
Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona

Warte zobaczenia:

 • Casa Milà (adres: Provença, 261-265) dzieło słynnego Gaudíego. Od zewnątrz budynek nie zachwyca tak jak Casa Batlló, warto jednak przyjrzeć się metalowym balkonom oraz oryginalnym kształtom. Ciekawie jest za to w środku. Do zwiedzania udostępnione zostało całe piętro pokazujące w jaki sposób artysta projektował przestrzeń mieszkalną. Na koniec zwiedzania wchodzimy na dach ze słynnymi wieżyczkami.
 • Casa Batlló (adres: Passeig de Gràcia,43) słynne dzieło Antonia Gaudíego. Fasada budynku jest istnym dziełem sztuki. Jej różnorodność i żywe kolory potrafią zahipnotyzować. Jeśli dobrze się mu przyjrzymy, to na dachu ujrzymy leżącego smoka. Budynek można zwiedzać, w środku otrzymamy przewodnik wideo. Najlepiej przyjść tu zaraz po otwarciu, w środku dnia tłumy mogą być nie do zniesienia.
 • Casa Lleó Morera (adres: Passeig de Gràcia 35) - budynek zaprojektowany przez innego z mistrzów katalońskiego modernizmu, Lluís Domènech i Montaner.
 • Casa Amatller (adres: Passeig de Gràcia 41) - kolorowy budynek przylegający do Casa Batlló.
 • Casa Mulleras (adres: Passeig de Gràcia 37) - najmniej modernistyczny ze wszystkich. Architekt Enric Sagnier projektując fasadę zdecydował się bardziej nawiązać do klasycyzmu.

Ostatnie cztery noszą wspólną nazwę Illa de la Discòrdia, czyli “Blok Niezgody”. Skąd takie określenie? Wszystkie powstały w bliskiej odległości, a każdy z nich wyróżniał się i odstawał architekturą od innych budynków w okolicy.

Więcej: Passeig de Gràcia - najpopularniejsza ulica w Barcelonie

Modernisme, czyli kataloński modernizm

Żaden nurt nie wpłynął tak bardzo na kształt dzisiejszej Barcelony jak Modernisme, czyli kataloński modernizm. Pod koniec XIX wieku w całej Europie pojawiały się nowe style nawiązujące do natury oraz naturalnych form. Wszystkie je można podciągnąć pod nazwę Art Nouveau, czyli nowa sztuka.

W Katalonii, a szczególnie w Barcelonie, styl ten wyszedł poza europejski schemat stając się wizytówką regionu. Najbardziej znanymi reprezentantami nurtu są Antoni Gaudí oraz Lluís Domènech I Montaner. Ich największe dzieła zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Modernisme zmienił w sposób rewolucyjny myślenia o architekturze, ale również o sztuce czy o przedmiotach codziennego użytku.

!Palau de la Música Catalana czyli Pałac Muzyki Katalońskie w Barcelonie - widok na szklany sufit
Palau de la Música Catalana czyli Pałac Muzyki Katalońskie w Barcelonie - widok na szklany sufit

Przykłady katalońskiego modernizmu w Barcelonie.

 • Sagrada Família - życiowe dzieło Antonia Gaudíego i udana próba przeniesienia zasad świata natury do obiektu sakralnego. Świątynia od ponad 100 lat jest w budowie i nadal jest niedokończona. Sagrada Família odwiedzana jest przez setki tysięcy turystów rocznie. Dochód z biletów przeznaczany jest na dalszą budowę, która powinna zakończyć się w 2026 roku. Bazylikę możemy zwiedzić, powinniśmy jednak nastawić się na dłuższe czekanie w kolejkach. Bilety kupowane są na konkretną godzinę. Dodatkowo możliwy jest wjazd na wyższe piętra na punkt widokowy (bilety nie należą do najtańszych).
 • Hospital de la Santa Creu i Sant Pau - kompleks szpitalny zaprojektowany przez Lluís Domènech I Montaner. Znajduje się kawałek od Sagrady Famílii. Do 2009 roku normalnie działał tu szpital, a w 2014 roku kompleks został udostępniony jako muzeum. Na miejscu możemy pospacerować po terenie, przejść tunelami, zwiedzić główny budynek szpitala i wejść do niektórych budynków. Nawet jeśli nie planujemy wejść do środka warto podejść i zobaczyć imponującą fasadę oraz oryginalną bramę wejściową do kompleksu.
 • Palau de la Música Catalana - hala koncertowa zbudowana w latach 1905-1908, kolejny budynek zaprojektowany przez Lluís Domènech I Montanera. Zachwyca oryginalna fasada, jednak prawdziwym skarbem jest główna hala koncertowa z pięknym szklanym, witrażowym sufitem jakby wypływającym z dachu. Cały budynek możliwy jest do odwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem.
 • Casa Vicens - pierwszy z budynków zaprojektowany przez Antonia Gaudíego. Nie można wejść do środka, można natomiast zobaczyć fasadę od zewnątrz (w 2016 roku fasada była w remoncie).
 • Casa Calvet - kolejny z budynków Antonia Gaudíego. Nie można wejść do środka, warto jednak zobaczyć fasadę z balkonami różnej wielkości oraz rzeźbami na dachu.
 • Bellesguard - jeden z budynków, który od zewnątrz wygląda bardziej na średniowieczny zamek z wieżą niż modernistyczną pracę Antonia Gaudíego. Budynek można zwiedzać w określonych godzinach. Znajduje się jednak poza centrum, u stóp wzgórza Tibidabo. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na oryginalną ławkę z mozaikami z morskim motywem.

FC Barcelona - więcej niż klub

Nie ma dziś chyba większej wizytówki miasta niż słynna FC Barcelona. I ciężko o inną tak dużą organizację w taki sposób związaną z regionem i Katalonią. Stąd właśnie hasło “więcej niż klub”, które symbolizuje to, że FC Barcelona wyszła dużo dalej niż zwykły klub piłkarski. W trudnych czasach hiszpańskiej wojny domowej stadion był miejscem, gdzie mieszkańcy mogli swobodnie porozumiewać się w języku katalońskim. Z powodu swojej niezłomnej postawy klub został na kilka miesięcy wykluczony z hiszpańskich rozgrywek. Nigdy, nawet w erze swoich największych sukcesów i komercjalizacji sportu, władze klubowe nie odeszły od swojej katalońskiej tożsamości.

Arena na której swoje mecze rozgrywa FC Barcelona, słynne Camp Nou, jest udostępnione do zwiedzania. Muzeum oraz stadion zwiedzamy własnym tempem i bez przewodnika. W trakcie wycieczki wejdziemy na trybuny, zajrzymy do szatni, usiądziemy na stanowisku dla komentatorów oraz zobaczymy wiele wystaw w interaktywnym muzeum. Na Camp Nou zawsze są tłumy, nie ma się zresztą czemu dziwić, jest to najczęściej odwiedzane muzeum w całej stolicy Katalonii!

Obok stadionu znajduje się oficjalny sklep klubowy. Warto tam zajrzeć, szczególnie gdy planujemy kupić klubowe pamiątki.

Więcej: Zwiedzanie Camp Nou

Parc de la Ciutadella

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców oraz turystów jest Parc de la Ciutadella, czyli Park Cytadeli. Ta zielona oaza niemal w samym centrum Barcelony ma dla Katalończyków swoją smutną historię. W 1714 roku, tuż po zakończonej krwawej rebelii i zdobyciu miasta przez Hiszpanów, król Hiszpanii Filip V zdecydował się zburzyć część dzielnicy Ribera i postawić tu potężną twierdzę, która miała mu pomóc utrzymać władzę na zdobytych terenach. Forteca była na tyle duża, że mogło w niej stacjonować blisko 10 000 żołnierzy i był to jeden z największych kompleksów tego typu w Europie.

W późniejszych latach twierdzę zamieniono na więzienie, przede wszystkim z myślą o więźniach politycznych. W 1841 roku władze miejskie zdecydowały się zniszczyć znienawidzoną przez mieszkańców cytadelę, jednak ta została wkrótce częściowo odbudowana. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku cytadela przestała ostatecznie istnieć.

Decyzją władz miasta tereny nie zostały zamienione na dzielnicę mieszkalne. Zdecydowano się stworzyć w tym miejscu park otwarty dla mieszkańców. Część oryginalnych budynków nie została jednak zniszczona, np. stary arsenał został zamieniony na Parlament Katalonii, który dzięki tej decyzji jest jednym z najstarszych parlamentów w Europie. Parlament jest możliwy do zwiedzania za darmo, wycieczka trwa 45 minut. Wymagana jest jedynie rezerwacja do 2 dni wcześniej - jeśli jesteśmy zainteresowani musimy skorzystać z tego adresu, wybrać dzień i język angielski, oraz podać swoje dane.

Za największą atrakcję parku uważana jest słynna fontanna Font de la Cascada (kaskada). Odpowiedzialny za fontannę był Josep Fontsère, wspierał go jednak nie kto inny jak Antoni Gaudí, chociaż wtedy jeszcze nie tak znany i popularny. Fontanna znajduje się w północno wschodnim rogu parku. Niedaleko, w środku parku, znajduje się małe jezioro, po którym możemy popływać wypożyczoną łódką.

Wygląd północno-zachodniej części parku jest efektem Wystawy Światowej z 1888 roku (Exposición Universal de Barcelona). To wtedy powstał łuk triumfalny (Arco de Triunfo de Barcelona), który służył jako brama wejściowa do parku. Umieszczono na nim napis „Barcelona wita narody”.

Innym budynkiem powstałym w celu goszczenia przybyszy na Wystawę Światową jest Zamek Trzech Smoków (Castell dels Tres Dragons), w którym miały odbywać się wystawy oraz miała znajdować się restauracja. W imponującym budynku z czerwonej cegły znajduje się dziś Muzeum Historii Naturalnej - w środku zobaczymy m.in. szkielet wieloryba.

Park od strony morza zamyka barceloński ogród zoologiczny.

Tuż obok parku znajdziemy budynek El Born Centre Cultural. W przyszłości miejsce to pełniło funkcję rynku, był to zresztą największy kryty rynek w całej Europie. Dziś kompleks zamieniony został na centrum kulturalne. W samym środku budynku znajdziemy jeden z ukrytych skarbów miasta, stanowisko archeologiczne z ruinami budynków z XVIII wieku. Stanowisko możemy obejrzeć za darmo od zewnątrz lub za małą opłatą wejść na jego teren.

!Kaskada - Font de la Cascada w Parc de la Ciutadella w Barcelonie
Kaskada - Font de la Cascada w Parc de la Ciutadella w Barcelonie

Więcej: Parc de la Ciutadella w Barcelonie

La Barceloneta

La Barceloneta, czyli w wolnym tłumaczeniu Mała Barcelona, jest historyczną dzielnicą portową Barcelony. W przeszłości można tu było spotkać rybaków i marynarzy, dziś jednak próżno szukać ludzi trudniących się tymi profesjami. La Barceloneta została przez ostatnie dziesięciolecia całkowicie przebudowana, czemu znacznie pomogły Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Barcelonie w 1992 roku. Dziś znajdziemy tu marinę, restauracje oraz popularną piaszczystą plażę.

Spacerując po terenie mariny często spotkamy przybyszy z rozłożonymi produktami na ziemi - koszulkami, ubraniami i torbami. Nie są oni groźni, jednak warto pamiętać, że sprzedają oni produkty podrabiane.

Jednym z ostatnich zachowanych budynków dzielnicy jest Casa de la Barceloneta (adres: Carrer de Sant Carles, 6) z 1761 roku. Dziś znajduje się tu małe muzeum oraz centrum kulturalne. Muzeum jest nastawione na osoby hiszpańsko- lub katalońskojęzyczne, warto jednak podejść i zobaczyć ten ascetyczny budynek od zewnątrz. Przy stacji metra Barceloneta możemy odwiedzić również Muzeum Historii Katalonii (Museu d'Història de Catalunya) utworzone w starych magazynach z drugiej połowy XIX wieku. W środku możemy dowiedzieć się więcej o historii Katalonii od jej początków (czyli od czasów prehistorycznych) aż do dzisiaj.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem La Barcelony jest znajdujący się przy samej wodzie wieżowiec W Barcelona. W tym nowoczesnym drapaczu chmur mieści się hotel, centra konferencyjne oraz restauracje. Ciekawym miejscem w budynku jest klub ECLIPSE na 26. piętrze, z którego rozpościera się ciekawy widok na miasto. W późniejszych godzinach obowiązuje dress code, możemy nie wejść do środka w stroju sportowym. W sezonie może być także ciężko o miejsce przy oknie.

Na południe od dzielnicy La Barceloneta znajduje się obszar Port Vell, czyli historyczny Stary Port. Niestety, wiele z oryginalnej zabudowy się tu nie zachowało. Dziś znajduje się tu nowoczesne centrum handlowe Centro Comercial Maremagnum oraz barcelońskie akwarium. Najważniejszych z historycznych budynków jest stary Urząd Celny (Avenida Marqués de Argentera 2) wybudowany w latach 1896-1902 w stylu neoklasycznym. Niestety, budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Od strony północnej z La Barcelonetą graniczy Port Olímpic, nowoczesna marina stworzona z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Mijając Port Olímpic dojdziemy do kolejnego deptaku oraz dwóch następujących po sobie piaszczystych plaż, Platja Nova Icaria oraz Platja del Bogatell. Z reguły będzie tam mniej tłoczno, chociaż w wakacje w ciągu dnia wszystkie miejskie plaże są oblegane.

Na każdej z plaż udostępnione są prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu.

!Barcelona i dzielnica La Barceloneta czyli Mała Barcelona
Barcelona i dzielnica La Barceloneta czyli Mała Barcelona

Więcej: La Barceloneta - nadmorksa dzielnica Barcelony

Park Güell

Park Güell to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego architekta Antonia Gaudíego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że dzisiejszy kształt parku to jedynie fragment początkowego planu. Bogaty przedsiębiorca Eusebi Güell planował z pomocą Gaudíego zbudować na wzgórzu nowoczesne osiedle mieszkalne z 60 domami, z których każdy miał mieć piękny widok na miasto. Niestety, pomysłu nie udało się zrealizować i finalnie powstał park oraz jedynie jeden dom pokazowy, w którym zamieszkał sam Gaudí. Dziś w budynku znajdziemy małe muzeum poświęcone słynnemu architektowi.

Główna część parku jest biletowana, możemy jednak pospacerować po całej okolicy i otwartej części parku. Niedaleko parku możemy wdrapać się na jeden z punktów widokowych, El Calvario, czyli na górę z pomnikiem trzech krzyży.

Wejście do Park Güell jest limitowane. W ciągu pół godziny w środku może być maksymalnie 400 osób. W sezonie możemy mieć problem z zakupem biletu na miejscu (np. o 10:00 bilety mogą być dostępne jedynie na 15:00). Warto wcześniej zakupić bilet online.

!Park Güell w Barcelonie
Park Güell w Barcelonie

Więcej: Park Güell w Barcelonie - jedno z największych osiągnięć Antonia Gaudíego

Wzgórze Montjuïc

Wzgórze Montjuïc jest z całą pewnością najbardziej znanym ze wzgórz stolicy Katalonii. Już od wieków wzniesienie miało strategiczną wartość dla miasta. To tu już od czasów rzymskich wydobywano kamienienie wykorzystywane do rozbudowy Barcelony.

Nazwa Montjuïc jest skrótem od słów mons judaicus, co oznacza w wolnym tłumaczeniu Cmentarz Żydowski. W czasach średniowiecznych znajdowała się tu żydowska nekropolia.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem wzgórza jest twierdza Montjuïc (Castell de Montjuïc). Zalążki twierdzy powstały tu już w XVII wieku, chociaż jej dzisiejszy kształt jest efektem rozbudowy w XVIII wieku. Przed powstaniem warowni znajdowała się tu latarnia morska, która początkowo nie została zburzona. Podobnie jak w przypadku innych obiektów wojskowych w Barcelonie również zamek Montjuïc nie kojarzy się mieszkańcom najlepiej. Podczas hiszpańskiej wojny domowej stracono tu ponad 250 katalończyków, w tym prezydenta Katalonii Lluísa Companys i Jovera. Był to dotychczas jedyny demokratycznie wybrany prezydent w całej Europie, na którym wykonano wyrok śmierci.

Odwiedzając fortecę nie powinniśmy spodziewać się wielu pomieszczeń ani muzeów. Zwiedzając chodzimy przede wszystkim po dziedzińcu, murach i bastionach. Trzeba jednak przyznać, że widok z góry zapiera dech w piersiach i pozwala zobaczyć miasto z wielu perspektyw (widać także znajdujący się po drugiej stronie port przeładunkowy). Do wejścia do twierdzy prowadzi most, a najciekawszym fragmentem zabudowy jest właśnie korytarz prowadzący od bramy wejściowej na dziedziniec.

Na południowej stronie wzgórza znajduje się cmentarz Cementiri de Montjuïc. Jest to jedna z najważniejszych nekropolii Barcelony. Pochowano tu wielu słynnych mieszkańców, a niektóre z grobowców przypominają wręcz dzieła sztuki. Niestety, dojście tam pieszo może nam zająć trochę czasu.

Północna strona wzgórza na początku lat 90. została wykorzystana do stworzenia infrastruktury dla Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Barcelonie w 1992 roku. Najważniejszym z obiektów jest stadion olimpijski, chociaż cały kompleks jest bardzo ciekawym przykładem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Kompleks olimpijski możemy zwiedzić za darmo (wycieczka rozpoczyna się na stadionie olimpijskim) od 8:00 do 20:00 (w zimę od 10:00 do 18:00). Zwiedzanie nie obejmuje wejścia do środka Palau Sant Jordi.

Jak dostać się na wzgórze? Wystarczy skorzystać kolejki szynowej Funicular - FM. Kolejka jest zintegrowana z systemem komunikacji miejskiej, nie musimy kupować na nią specjalnego biletu. Wejście do kolejki możliwe jest bezpośrednio ze stacji metra Paral·lel. Warto mieć na uwadze, że kolejka szynowa nie dojeżdża na sam szczyt do fortecy. Jeśli chcemy się tam dostać możemy wejść piechotą pod górę lub skorzystać z drogiego wyciągu Teleferic de Montjuïc. Nawet jeśli nie mamy zamiaru wchodzić do fortecy warto podejść w górę do ogrodów Jardins del Mirador, z których rozpościera się piękny widok na miasto.

Więcej: Wzgórze Montjuïc - Wzgórze Żydowskie w Barcelonie

Palau Nacional, Plaça de les Cascades oraz magiczne fontanny

Pomimo tego, że Palau Nacional oraz Plaça de les Cascades administracyjnie są częścią Montjuïc lepiej opisać je osobno, ponieważ znajdują się na zboczu wzgórza i dostęp do nich nie wymaga skorzystania z kolejki szynowej. W Palau Nacional mieści się dziś muzeum sztuki nowoczesnej. Jeśli nie interesuje nas taki rodzaj sztuki warto zobaczyć przynajmniej sam budynek, który jest jednym z lepszych przykładów modernizmu w architekturze.

Plaça de les Cascades skrywa w sobie z kolei jedną z ciekawszych atrakcji stolicy Katalonii, czyli fontannę Font màgica de Montjuïc. A co w niej takiego niezwykłego? Kilka razy w tygodniu odbywa się tu przedstawienie o nazwie “magiczne fontanny”, podczas którego tryskająca woda podświetlana jest różnymi kolorami. W miesiące wakacyjne (czerwiec-sierpień) przedstawienie odbywa się od środy do niedzieli od 21:30 do 22:30, w pozostałe miesiące (z wyjątkiem okresu 6 stycznia do 16 lutego) przedstawienie odbywa się w czwartki, piątki oraz soboty od 21:00 do 22:00 lub od 20:00 do 21:00 od początku listopada do końca marca.

Po zachodniej stronie Palau Nacional znajduje się ogród botaniczny Jardín Botánico Histórico.

Jeśli pójdziemy z Plaça de les Cascades na północ dojdziemy do Plaça d’Espanya (Plac Hiszpański). Plac Hiszpański jest jednym z oryginalniejszych miejsc w całej Barcelonie. Na środku znajduje się słynna fontanna, po jednej ze stron 47-metrowe wieże wzorowane na Wenecji, a po drugiej historyczna arena walk byków zamieniona na nowoczesne centrum handlowe o nazwie Arenas de Barcelona. Możemy wejść na dach areny, u góry znajdziemy knajpki oraz darmowy punkt widokowy.

!Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona na centrum handlowe w Barcelonie
Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona na centrum handlowe w Barcelonie

Więcej: Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona w centrum handlowe

Wzgórze Tibidado

Najwyższym wzgórzem w Barcelonie jest wzgórze Tibidado, które wznosi się w najwyższym punkcie aż na 512 metrów. Skąd wzięła się nazwa Tibidabo? Nazwa wzgórza nawiązuje do historii biblijnej, w której szatan obiecywał Jezusowi wszystkie bogactwa świata w zamian za złamanie obietnicy, którą ten złożył Bogu. "Tibi dabo" oznacza po łacinie „tobie dam”.

Głównym punktem wzgórza dla turystów jest Plac Tibidabo, przy którym stoi Kościół Serca Jezusowego (Temple Tibidabo). Na szczycie kościoła umieszczono figurę Jezusa z rozpostartymi ramionami. Tuż pod nią znajduje się taras widokowy, na który możemy wjechać windą (chociaż wejście na najwyższy poziom wymaga od nas przejścia kilku schodów). Z góry widok na miasto i okolicę jest stosunkowo dobry, wszystko jednak znajduje się znacznej odległości i żadnego z głównych zabytków nie zobaczymy w pełnej krasie. W kościele duże wrażenie sprawia krypta oraz jej fasada, która została zbudowana z wykorzystaniem kamieni ze wzgórza Montjuïc.

Tuż obok kościoła znajduje się.. park rozrywki Tibidabo Amusement Park, którego najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest czerwony samolot kręcący się w kółko. Park przypomina bardziej parki rozrywki spotykane nad polskim morzem niż nowoczesne lunaparki - nadal jednak jest to interesująca atrakcja, szczególnie dla młodszych odwiedzających. Park otwarty jest od środy do niedzieli.

Na wzgórze możemy wjechać kolejką szynową Funicular- FV. Chcąc dostać się na Plac Tibidabo możemy pójść pieszo (do przejścia są 2 kilometry, droga prowadzi jednak w górę!) lub wsiąść do autobusu miejskiego numer 111.

!Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie
Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie

Więcej: Wzgórze Tibidabo w Barcelonie

Rynki

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej najpopularniejszym z rynków w Barcelonie jest słynna La Boqueria. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy zakupić świeżą żywność lub wpaść na szybki posiłek. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do niektórych rynków w Polsce, w Barcelonie nie powinniśmy oczekiwać tam cen niższych niż w marketach. Wyższa będzie natomiast jakość oferowanych produktów.

Warto odwiedzać rynki rano lub przed południem, wybór produktów będzie wtedy największy. Czym dalej w dzień, tym stoiska są bardziej puste. Jeśli planujemy wybrać się później, powinnismy sprawdzić godziny zamknięcia - niektóre z rynków otwarte są np. tylko do 14:00.

 • Mercat de Santa Caterina (adres: Av. Francesc Cambó, 16) - jest to kolejny popularny rynek, na którym spotkamy oprócz miejscowych wielu turystów. Rynek wyróżnia się falowanym kolorowym dachem oraz nowoczesnym wnętrzem. Na miejscu warto rozejrzeć się za popularnym barem Bar Joan, gdzie zjemy na szybko dania z m.in. świeżych owoców morza.
 • Mercat de Galvany (adres: Carrer de Santaló 65) - ten znajdujący się dalej od centrum rynek zachował bardziej lokalną atmosferę. W środku kupimy świeże owoce morza i zjemy barceloński tapas. Wartym podkreślenia jest jednak sam masywny budynek zbudowany w 1868 roku, który wyróżnia się fasadą z cegły, a w środku zobaczymy drewniany sufit oraz szerokie okna.
 • Mercat de Sant Andreu (adres: Plaça del Mercadal 41) - mniejszy targ znajdujący się na terenie dzielnicy Sant Andreu. Rynek znajduje się przy placu Plaça del Mercadal i został zbudowany w 1850 roku. W 1914 roku obudowano go ścianami i zamontowano metalowy dach. Od tego czasu rynek zachował swój wygląd i strukturę, nie dosięgły go większe zmiany i przebudowy.

Muzea i oferta kulturalna

Muzea w Barcelonie zadowolą przede wszystkim sympatyków sztuki nowoczesnej. Najbardziej znaną placówką jest oczywiście Museu Picasso, do którego niemal zawsze są długie kolejki.

Inne popularne muzea sztuki:

 • Museu Nacional d'Art de Catalunya - muzeum sztuki katalońskiej w budynku Palau Nacional;
 • Fundació Joan Miró - muzeum sztuki nowoczesnej znajdujące się na wzgórzu Montjuïc;
 • Barcelona Museum of Contemporary Art - muzeum skupia się na powojennych pracach katalońskich i hiszpańskich artystów.

Oprócz muzeów sztuki w stolicy Katalonii znajdziemy muzea związane z miastem oraz samym regionem. Ciekawym przykładem jest na przykład Muzeum Historii Miasta (Museu d'Història de la Ciutat (MUHBA)), gdzie zobaczymy m.in. wykopaliska z czasów rzymskich.

Barcelona w swoim czasie była jedną z potęg morskich. Nie powinno nas więc dziwić, że jednym z muzeów z największą liczbą imponujących eksponatów jest Muzeum Morskie (Maritime Museum of Barcelona), mieszczące się w historycznym gotyckim budynku wojskowym.

Wartym odwiedzenia jest na pewno muzeum nauki CosmoCaixa, również ze względu na bardzo oryginalny budynek. W środku oprócz wystaw naukowych zobaczymy także sale przyrodnicze czy akwaria.

Nowoczesna Barcelona

Zabudowa Barcelony to oczywiście mieszanka gotyku z katalońskim modernizmem. W ostatnich dziesięcioleciach powstało jednak kilka budowli modernistycznych, które nadają Barcelonie bardziej metropolijnego klimatu.

Najlepszym przykładem nowej architektury jest słynny wieżowiec Torre Glòries (jego wcześniejsza nazwa Torre Agbar). Budynek przypomina kształtem ustawiony pionowo pocisk i każdemu kto odwiedził Londyn budowla od razu skojarzy się z wieżowcem 30 St Mary Axe z dzielnicy City.

Torre Glòries już z daleka rzuca się w oczy swoją wielokolorową fasadą. Budynek pokryty został lampami LED. Jest ich aż 4500 i każda może świecić niezależnie od siebie. Jeśli mamy czas, warto zbliżyć się do niego wieczorem (ale stanąć trochę w oddali) - budynek świeci i kolory się zmieniają tworząc oryginalną mozaikę. Niestety, budynek nie jest możliwy do zwiedzenia - możemy jedynie wejść do środka i zobaczyć małą wystawę poświęconą historii kanalizacji w Barcelonie.

Inne ciekawe nowoczesne budynki w mieście:

 • Herzog & de Meuron Forum - nowoczesny budynek wystawowy stworzony przy okazji Forum Kultur w 2004 roku. Budynek ma kształt trójkąta. Jego wysokość to 25 metrów, a długość każdego z boków to 180 metrów. W środku znajduje się audytorium dla ponad 3000 osób.
 • Port Olímpic - na tym obszarze stworzonym z myślą o Igrzyskach Olimpijskich zobaczymy kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Mowa tu przede wszystkim o budynku Hotel Arts oraz o długiej na 54 metry rzeźbie złotej ryby (kat. El Peix).

Zielona Barcelona

W Barcelonie każdy myśli o odwiedzeniu dwóch parków, Park Güell oraz Parc de la Ciutadella. Oprócz wspomnianych dwóch możemy rozważyć także odwiedziny innych parków miejskich:

 • Parc del Laberint d’Horta (adres: Passeig dels Castanyers 1), czyli Park Labiryntu. Historyczny ogród w dzielnicy Horta-Guinardó. Jest to najstarszy publiczny park miejski w Barcelonie, został otworzony w 1791 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jego najciekawszym elementem jest labirynt. Na miejscu czekają na nas również pawilony z rzeźbami oraz inne ciekawe elementy nawiązujące do czasów antycznych. Podobnie jak w przypadku Park Güell liczba osób mogących przebywać w parku jest ograniczona, w tym przypadku do 750 osób w jednym momencie. Za wejście do parku pobierana jest mała opłata.
 • Parc de Pedralbes (adres: Avda. Diagonal 686) - ten znajdujący się na północ od stadionu Barcelony park na pierwszy rzut oka nie zachwyca - ot przyjemny park, w którym mieszkańcy mogą usiąść i odpocząć. Miejsce to skrywa jednak mały sekret. Na jego północno wschodnim rogu znajduje się mały kompleks Finca Güell (adres: Av. de Pedralbes 7) ze słynną smoczą bramą zaprojektowaną przez Antonia Gaudíego. Niestety, sam teren kompleksu jest zamknięty dla zwiedzających.
 • Hiszpański Park Industrialny, Parc de l'Espanya Industrial (adres: Carrer de Muntadas 37) - nowoczesny park zaprojektowany w 1985 roku, który wyróżnia się nowoczesnymi budynkami (tzw. latarnie morskie) oraz rzeźbami. Najbardziej znaną z nich jest metalowy smok o wysokości 12 metrów i długości 35 metrów. Po północnej stronie parku znajduje się sztuczne jeziorko (można wynająć łódkę i popływać), a na terenie parku oprócz nowoczesnej zabudowy czekają na nas ławeczki, na których możemy odpocząć.

!Smocza brama w Barcelonie
Smocza brama w Barcelonie

Jedzenie i picie ma mieście

Jeśli zapytamy się losowego mieszkańca Barcelony o to, w którym miejscu nie powinniśmy jeść - w większości przypadków otrzymamy radę o unikaniu knajp na całej długości ulicy La Rambla.

Jeśli zależy nam na bardziej lokalnej atmosferze warto ruszyć się trochę dalej od turystycznych szlaków i odnaleźć tawerny odwiedzane przez miejscowych. Jak je rozpoznać? Na pewno po tym, że nie zobaczymy menu wywieszonego w języku angielskim.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Barcelony?

Sprawdź też nasz artykuł z przykładowymi cenami w Barcelonie, znajdziesz w nim atrakcje, sklepy, knajpki, komunikację itp.

Darmowe dni w popularnych atrakcjach (aktualizacja luty 2018)

Ceny atrakcji w Barcelonie należą do bardzo wysokich. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z darmowego wejścia do najważniejszych w nich. Niemal wszystkie oferuje darmowe wejście przez cały dzień w pierwszą niedzielę danego miesiąca, a niektóre udostępniają darmowe wejścia przez wszystkie niedziele w miesiącu w określonych godzinach.

 • Muzeum Picasso - darmowe czwartki od 18:00 do 21:30 oraz pierwsza niedziela od 9:00 do 19:00,
 • MNAC (Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii) - darmowa pierwsza niedziela oraz wszystkie soboty od 15:00,
 • Muzeum Historii Katalonii (Museu d'Història de Catalunya) - darmowy ostatni wtorek każdego miesiąca, od października do czerwca,
 • Muzeum Muzyki (Museu de la Música) - darmowa pierwsza niedziela, pozostałe niedziele od 15:00. Darmowe wejście 12. luty, 18. maj, 21. czerwiec, 24. wrzesień oraz 22. listopad,
 • Centrum Sztuki Nowoczesnej (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona) - darmowe wszystkie niedziele 15:00 do 20:00,
 • Muzeum Morskie (Museu Marítim) - darmowa każda niedziela od 15:00.

Pamiętajmy jednak, że darmowe wejście oznacza tłumy chętnych. Jeśli przyjdziemy w sezonie w pierwszą niedzielę do Muzeum Picasso w połowie dnia mogą czekać na nas kolejki długie na kilkaset metrów.

Darmowe atrakcje (aktualizacja luty 2018)

Nie wszystkie atrakcje w Barcelonie są płatne. Darmowy jest wstęp do historycznego ratusza (chociaż jedynie w niedzielę) oraz parlamentu Katalonii (musimy zarezerwować wejście wcześniej).

Za darmo wejdziemy do katedry (w celach modlitwy) od poniedziałku do piątku od 8:30 do 12:45 i od 17:45 do 19.30, w soboty od 8:30 do 12:30 oraz od 17:15 do 20:00, w niedziele od 8:30 do 13:45 i od 17:15 do 20:00.

Za darmo (w celach modlitwy) wejdziemy również do kościoła Santa Maria del Mar od poniedziałku do soboty od 9:00 do 13:00 oraz od 17:00 do 20:30. W niedziele od 10:00 do 14:00 i od 17:00 do 20:00.

Darmowy jest również park otaczający płatną część Parku Guella.

Bilety okresowe i karta T-10

Jeśli planujemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej warto rozważyć zakup kart czasowych “Hola BCN!”. Dostępne jest kilka wersji umożliwiających podróżowanie bez limitów. Dostępne są karty na 2, 3, 4 i 5 dni. Jeśli interesuje nas podróżowanie przez cały dzień powinniśmy zakupić bilet dzienny T-Dia.

Innym pomysłem jest zakup karty T-10, która umożliwia 10 przejazdów w cenie ponad dwukrotnie niższej niż w przypadku zakupu biletów pojedynczych. Plusem karty jest to, że może z niej korzystać więcej niż jedna osoba. Musimy jednak kartę odbić tyle razy, ile osób planuje z nią podróżować.

Więcej: Ceny komunikacji miejskiej w Barcelonie

Pilnowanie terminów meczów Barcelony

W trakcie meczów domowych FC Barcelony w mieście pojawia się wielu turystów i ceny hoteli idą w górę. Warto zapoznać się z kalendarzem przed zakupem biletów lotniczych.

Bezpieczeństwo

Barcelona jest generalnie miastem bezpiecznym. Napady rabunkowe i inne poważne przestępstwa zdarzają się tu rzadko. Niestety Barcelona ma również gorszą stronę - są nią kieszonkowcy, a dokładniej dobrze wyszkolone gangi, które na swoje ofiary polują w komunikacji publicznej, zatłoczonych placach i atrakcjach. Powinniśmy uważać na wartościowe rzeczy i nie nosić ich w miejscu łatwo dostępnym dla innych.

Na co uważać podczas odwiedzin Barcelony?

Znajomość języka angielskiego

Barcelona jest miastem typowo turystycznym i w głównych atrakcjach nie powinnismy mieć problemu z porozumieniem się w języku angielskim. Trochę inaczej sprawa wygląda w mniejszych muzeach poświęconych Katalonii, gdzie czasem pracownicy znają jedynie podstawy angielskiego, a materiały i eksponaty nie zawsze są opisane w języku innym niż kataloński lub hiszpański.

Znajomość angielskiego nie jest tak oczywista u osób starszych. Jeśli trafimy do tawerny poza centrum możemy mieć problem z dogadaniem się.

Kieszonkowcy

Wiele osób zostało okradzionych w Barcelonie w trakcie przejazdu metrem lub przy głównych atrakcjach. Wielu turystów podziwia piękne budynki, jak np. Casa Batlló i przestaje zauważać to, co dzieje się dookoła. Jest to idealny moment dla złodzieja.

Nie powinniśmy także wieszać toreb na krzesłach ani kłaść telefonów i portfeli na stolikach wystawionych na zewnątrz.

Obszar El Raval

Jedną z dzielnic, która nie ma najlepszej opinii jest znajdującą się na zachód od La Rambla El Raval. W dzień nie powinno nas tam spotkać nic złego (znajduje się tam m.in. Muzeum Morskie oraz Pałac Guell) - warto jednak zachować ostrożność wieczorem i nie kręcić się za bardzo mniej oświetlonymi fragmentami. Niestety dzielnica ma złą sławę z powodu handlu narkotykami i prostytucji.

La Rambla w nocy

Tętniącą życiem promenada późnym wieczorem i w nocy staje się mniej przyjemna. Oprócz pijanych możemy spotkać tu wiele osób zaczepiających i nagadujących spacerujących turystów. Zdarzają się również kradzieże. Jeśli musimy wracać tędy w nocy zdecydowanie powinniśmy omijać małe boczne uliczki.


Reklama