Podróże po Europie

Barcelona: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Katalonii.

Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2023

Barcelona to drugie największe miasto w Hiszpanii i jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki, czego najlepszym przykładem jest współistnienie historycznej części gotyckiej (gdzie zachowały się nawet ślady z czasów rzymskich) oraz zabudowy powstałej w trakcie epoki katalońskiego modernizmu.

Na pewno wpływ na popularność miasta ma świetne położenie geograficzne. Z jednej strony Barcelona graniczy z morzem, a z pozostałych otoczona jest wzgórzami. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów - właściwie nie ma okresu, gdy miasto jest pustawe.

Mieszkańcy Barcelony od zawsze cenili swoją niepodległość i o nią walczyli. Miasto było świadkiem i ofiarą wielu walk. Zaczynając od najazdu Maurów w okresie średniowiecza, przez wojny napoleońskie aż po hiszpańską wojnę domową - wszystko to wzmocniło przekonanie wielu rdzennych mieszkańców, że ich prawdziwą ojczyzną jest Katalonia, a nie Hiszpania. Warto o tym pamiętać, wtedy nie zdziwi nas, że w muzeach nierzadko podstawowym językiem jest właśnie kataloński.

Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona
Widok na Casa Milà (La Pedrera) - Passeig de Grácia 92, Barcelona

Jak zwiedzać Barcelonę?

Barcelonę najprzyjemniej zwiedzać pieszo. Warto w taki sposób zaplanować wyjazd, żeby każdego dnia jak najwięcej atrakcji znajdowało się w odległości spaceru od siebie. Dzięki takiemu podejściu możemy korzystać z komunikacji publicznej jedynie do przemieszczania się pomiędzy pogrupowanymi obszarami.

Planując zwiedzanie trzeba mieć jednak na uwadze, że Barcelona nie jest miastem małym i odkrywanie jej wyłącznie pieszo może okazać się zadaniem trudnym do zrealizowania. Co więcej, część istotnych miejsc znajduje się na wzgórzach i warto o tym pamiętać planując wyjazd - czasami skorzystanie z kolejki linowej zaoszczędzi nam masę czasu i wysiłku.

Przygotowując plan weźmy pod uwagę, że w popularnych atrakcjach będą na nas czekać długie kolejki - niektóre nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut oczekiwania.

Muzeum-Historii-Miasta w Barcelonie (MUHBA)
Muzeum-Historii-Miasta w Barcelonie (MUHBA)

Karty turystyczne

Jeśli planujemy aktywne zwiedzanie, a zwłaszcza odwiedziny drogich zabytków stworzonych przez słynnego architekta Antonio Gaudíego, to ceny biletów wstępu mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Sposobem na zmniejszenie wydatków na wejściówki jest skorzystanie z którejś z kart turystycznych. Informacje o jednej z nich znajdziecie w naszej recenzji GoCity Barcelona: recenzja karty turystycznej.

Barcelona Promenade Passeig de Lluis Companys
Barcelona Promenade Passeig de Lluis Companys

Komunikacja miejska w Barcelonie

Komunikacja miejska w Barcelona jest rozwinięta i pozwala w szybki oraz wygodny sposób dostać się do większości najważniejszych miejsc. Będąc w Barcelonie możemy skorzystać m.in.: z metra (aż 8 linii i 165 stacji!), autobusów (TMB), tramwajów (TRAM) czy kolejek linowych/szynowych. Za obsługę transportu publicznego odpowiada firma TMB.

Dostępne są bilety pojedyncze, bilety czasowe lub zestawy biletów umożliwiające określoną liczbę przejazdów (np. 8 lub 10). Korzystając z biletów pojedynczych nie możemy przesiadać się do innych środków transportu. Jedynym wyjątkiem jest przejście pomiędzy stacjami metra o ile prowadzi między nimi trasa bez bramek. W przypadku pozostałych biletów mamy 75 minut od czasu pierwszego odbicia karty (maksymalnie trzy środki transportu).

Casa Batlló - Barcelona
Casa Batlló - Barcelona
Casa Batlló - Barcelona

Bilety dzienne (T-Dia) po odbiciu karty ważne są do godziny 3:59 następnego dnia. Oznacza to, że jeśli kupujemy bilet dzienny i skasujemy go pierwszy raz we wtorek o 22:00, to jego ważność skończy się o godzinie 3:59 w środę. Inaczej działają karty Hola Barcelona (ważne przez 2, 3, 4 lub 5 dni). W ich przypadku liczy się faktyczna liczba godzin od momentu skasowania - czyli karta 2-dniowa jest ważna 48 godzin, karta 3-dniowa 72 godziny itd.

Casa Batlló - Barcelona
Casa Batlló - Barcelona

Na stacjach metra możemy zakupić bilety w automatach, przyjmują one monety oraz niektóre banknoty. W przypadku autobusów bilet pojedynczy możemy zakupić na pokładzie. Bilety możemy kupić również w punktach informacji firmy TMB.

Jeśli potrzebujemy znaleźć trasę pomiędzy dwoma punktami możemy skorzystać z oficjalnego plannera podróży pod tym adresem.

Więcej: Ceny komunikacji miejskiej w Barcelonie

Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona
Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona

Zwiedzanie Barcelony - kilka słów wstępu

Lista ciekawych miejsc do odwiedzenia w Barcelonie potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przytłacza także ilość turystów oraz kolejki do najpopularniejszych atrakcji. W stolicy Katalonii (i jej najbliższej okolicy) znajdziemy aż 9 obiektów wpisanych na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - wszystkie z nich związane są ze słynnym katalońskim modernizmem.

Nie oznacza to jednak, że tylko budynki z tego okresu są zabytkami najwyższej klasy - w Barcelonie zobaczymy również zabudowę gotycką, niesamowite muzea sztuki oraz wiele nowoczesnych rozwiązań i budowli.

Na pewno podczas krótkiego (czy nawet dłuższego) pobytu nie damy rady zobaczyć wszystkiego. Skutecznym rozwiązaniem może być wcześniejsze przygotowanie się do wizyty i dobre wybranie miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić.

Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona
Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona

Co warto zobaczyć w Barcelonie? Największe atrakcje i zabytki

Sagrada Família - najpopularniejsza atrakcja Barcelony

Sagrada Família to życiowe dzieło Antonio Gaudíego i udana próba przeniesienia reguł świata natury do obiektu sakralnego. Świątynia od ponad 100 lat pozostaje w budowie i nadal jest niedokończona, lecz mimo to odwiedzana jest przez miliony turystów rocznie. Dochód z biletów przeznaczany jest na dalszą budowę, która powinna zakończyć się w 2026 roku. Bazylikę możemy zwiedzić, powinniśmy jednak nastawić się na dłuższe czekanie w kolejkach. Bilety kupowane są na konkretną godzinę. Dodatkowo możliwy jest wjazd na wyższe piętra na punkt widokowy (bilety nie należą do najtańszych).

Więcej o historii słynnej świątyni oraz jej zwiedzaniu przeczytacie w w naszym artykule Sagrada Familia.
Sagrada Familia w Barcelonie
Sagrada Familia w Barcelonie

Park Güell - kolejne z wielkich dzieł Gaudíego

Park Güell to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego architekta Antonio Gaudíego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że dzisiejszy kształt parku to jedynie fragment początkowego planu. Bogaty przedsiębiorca Eusebi Güell planował z pomocą Gaudíego zbudować na wzgórzu nowoczesne osiedle mieszkalne z 60 domami, z których każdy miał mieć piękny widok na miasto. Niestety, pomysłu nie udało się zrealizować i finalnie powstał park oraz jeden dom pokazowy, w którym zamieszkał sam Gaudí. Dziś w budynku znajdziemy małe muzeum poświęcone słynnemu architektowi.

Główna część parku jest biletowana, możemy jednak pospacerować po całej okolicy i ogólnodostępnej części założenia. Niedaleko parku możemy wdrapać się na jeden z punktów widokowych, El Calvario, czyli na górę z pomnikiem trzech krzyży.

Wejście do Park Güell jest limitowane. W ciągu pół godziny w środku może być maksymalnie 400 osób. W sezonie możemy mieć problem z zakupem biletu na miejscu (np. o 10:00 bilety mogą być dostępne jedynie na 15:00). Warto wcześniej zakupić bilet online.

Park Güell w Barcelonie
Park Güell w Barcelonie

Więcej: Park Güell w Barcelonie - jedno z największych osiągnięć Antonia Gaudíego

Dzielnica gotycka i historyczne atrakcje Barcelony

Dzielnica gotycka, czyli po katalońsku Barri Gòtic, to najstarsza zamieszkana część Barcelony. Spacerując wąskimi, przypominającymi labirynty uliczkami natrafimy na wiele budynków z czasów średniowiecznych, a nawet na ślady czasów rzymskich. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie budynki w dzielnicy gotyckiej są oryginalne. Wiele zostało przebudowanych w ostatnich dziesięcioleciach. Warto również mieć na uwadze, że dzisiaj jest to miejsce mocno turystyczne - powinniśmy uważać na kieszonkowców oraz na ceny w knajpkach i restauracjach.

Muzeum Historii Miasta w Barcelonie (Museu d'Història de Barcelona MUHBA)
Muzeum Historii Miasta w Barcelonie (Museu d'Història de Barcelona MUHBA)

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o historii miasta możemy wybrać się do muzeum historii Museu d'Història de Barcelona MUHBA, które znajduje się przy słynnym placu Plaça del Rei. Muzeum składa się z dwóch głównych części. Zaczynamy od podziemnego stanowiska archeologicznego z ulicą z czasów rzymskich. Przejście całego stanowiska może zająć nam nawet godzinę, ponieważ całość zajmuje stosunkowo duży obszar. Następnie przechodzimy przez wystawy i wchodzimy do starego pałacu królewskiego Palau Reial Major, w którym zwiedzimy kaplicę św. Agaty oraz monumentalną gotycką salę z łukami - Salón del Tinell. Niestety, w samym pałacu nie zobaczymy praktycznie nic więcej. Nawet jeśli nie planujemy wejść do muzeum, warto odwiedzić sam plac Plaça del Rei!

Za najważniejszy plac dzielnicy gotyckiej uważany jest Plaza Sant Jaume, przy którym stoją dwa ważne budynki:

Saló de Cent (Sala Stu) - Ratusz w Barcelonie (Casa de la Ciutat)
Saló de Cent (Sala Stu) - Ratusz w Barcelonie (Casa de la Ciutat)
  • Casa de la Ciutat, czyli historyczny ratusz miejski - już jego neoklasyczna fasada potrafi zachwycić, jednak prawdziwe skarby znajdują się dopiero w środku, gdzie czeka na nas: niesamowita Saló de Cent (Sala Stu), Pokój Królowej Regentki (gdzie odbywają się sesje rady miejskiej), Saló de Cròniques (z pięknymi malowidłami), gotyckie zdobienia i schody prowadzące z parteru na wyższe piętro. Wnętrza barcelońskiego ratusza zachwycają i jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zdecydować się na jego odwiedziny. Ratusz można zwiedzać samodzielnie w każdą niedzielę od 10:00 do 13:30.
  • Palau de la Generalitat de Catalunya, czyli renesansowy pałac, w którym mieszczą się dziś biura władz regionu Katalonii. Dawniej można go było zwiedzać - przed przyjazdem warto sprawdzić, czy wciąż jest to możliwe.

Katedra w Barcelonie

Za najważniejszy przykład katalońskiego gotyku uchodzi leżąća w granicach Dzielnicy Gotyckiej barcelońska katedra. Jej budowa rozpoczęła się w 1298 roku i trwała aż do połowy XV wieku. W skład kompleksu katedralnego wchodzą ogród, krużganek klasztorny oraz krypta św. Eulalii (znajduje się pod głównym ołtarzem). Dla odwiedzających krużganek i ogród niemałym zaskoczeniem może być widok... 13 białych gęsi. Jest to nawiązanie do wieku, w którym św. Eulalia została stracona. Podczas wizyty w ogrodzie warto przyjrzeć się fontannie św. Jerzego oraz zajrzeć do muzeum mieszczącego się w historycznym pomieszczeniu służącym do spotkań księży.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy wjechać na dach świątyni. Z powodu swojego położenia jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w całej Barcelonie. Będąc na górze możemy pospacerować po dużej części dachu.

Więcej w osobnym artykule: Punkty widokowe w Barcelonie.

Bazylika Santa Maria del Pi

Inną ważną świątynią jest Basílica de Santa Maria del Pi (pol. Bazylika Matki Boskiej Sosnowej). Wnętrze bazyliki zostało zniszczone w 1936 roku w trakcie hiszpańskiej wojny domowej (instytucja kościoła była łączona z reżimem generała Franco). Po zakończeniu wojny domowej bazylika została odrestaurowana. Niestety, wiele elementów zostało straconych bezpowrotnie i dziś możemy zobaczyć tylko ich reprodukcje. Przykładem jest np. rozeta nad głównym wejściem (jedna z największych na świecie).

Wejście do bazyliki jest płatne. Możliwe jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem w trakcie której zobaczymy skarbiec oraz wejdziemy na wieżę, z której rozpościera się jeden z lepszych widoków na miasto. Więcej informacji o godzinach zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie kościoła.

Bazylika Santa Maria del Mar

Kawałek od dzielnicy gotyckiej znajduje się bazylika Basílica de Santa Maria del Mar. Ta niesamowita świątynia zbudowana została w latach 1329-1383 i uważana jest za jeden z najznamienitszych przykładów katalońskiego gotyku. Warto wspomnieć, że w świątyni możliwe są wycieczki z przewodnikiem podczas których wejdziemy na dach kościoła oraz uzyskamy możliwość wejścia do krypty. Wycieczka trwa 45 minut. Warto przyjść chwilę wcześniej, liczba miejsc jest ograniczona.

La Rambla i targ La Boqueria

La Rambla jest zdecydowanie najbardziej znanym deptakiem w stolicy Katalonii. Rozciąga się na długość 1,5 kilometra - rozpoczyna się na Placu Katalońskim i prowadzi aż do pomnika Krzysztofa Kolumba, który znajduje się nieopodal plaży. Warto wspomnieć, że pomnik Kolumba jest jednocześnie punktem widokowym - z jego tarasu rozpościera się widok na morze oraz na deptak.

Mniej więcej w środku La Rambli znajduje się słynny targ La Boqueria. Jest to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Barcelonie. W środku czekają na nas kolorowe stoiska, świeże soki oraz pyszne dania katalońskiego tapasu. Będąc w środku pamiętajmy żeby uważać na kieszonkowców.

Targ La Boqueria - Barcelona
Targ La Boqueria - Barcelona

Jeśli chcemy spróbować słynną szynkę Jamón możemy wejść do Jamón Experience (adres: Rambla de les Flors, 88-94). W środku oprócz muzeum znajduje się także knajpka, w której możemy spróbować deskę słynnej szynki i napić się wina. Ceny na miejscu są wysokie.

Spacerując po La Rambli bardzo łatwo wyczuć mocno turystyczne nastawienie. Restauracje oraz lokale na całej długości deptaka są uważane za drogie i przereklamowane. Czym bliżej morza, tym spotkamy więcej osób poprzebieranych za postacie z filmów lub słynnych mieszkańców, którzy będą nas namawiać do zrobienia zdjęcia. Mimo kilku minusów warto się przynajmniej raz po La Rambi przespacerować i poczuć ten specyficzny klimat.

La Rabmla w Barcelonie
La Rabmla w Barcelonie

Zwiedzanie Camp Nou

Nie ma dziś chyba większej wizytówki miasta niż słynna FC Barcelona, o której mawia się, że to więcej niż klub. I ciężko o inną tak dużą organizację w taki sposób związaną z regionem i Katalonią. Tak właśnie narodziło się hasło "więcej niż klub", symbolizujące fakt, że FC Barcelona wyszła dużo dalej niż zwykły klub piłkarski. W trudnych czasach hiszpańskiej wojny domowej stadion był miejscem, gdzie mieszkańcy mogli swobodnie porozumiewać się w języku katalońskim. Z powodu swojej niezłomnej postawy klub został na kilka miesięcy wykluczony z hiszpańskich rozgrywek. Nigdy, nawet w erze swoich największych sukcesów i komercjalizacji sportu, władze klubowe nie odeszły od swojej katalońskiej tożsamości.

Ciekawostka O związkach klubu z regionem przypomina unikatowa manifestacja, która ma miejsca w 17 minucie i 14 sekundzie każdej połowy domowego meczu Barcelony, gdy wielu Katalończyków nagle wstaje i zaczyna skandować niepodległościowe hasła. Jest to jasne nawiązanie do 1714 roku, kiedy Katalonia straciła znaczną część swojej niezależności.

Arena na której swoje mecze rozgrywa FC Barcelona to słynne Camp Nou. Stadion wraz z muzeum udostępnione są do zwiedzania. Muzeum oraz stadion odkrywamy własnym tempem i bez przewodnika. W trakcie wycieczki wejdziemy na trybuny, zajrzymy do szatni, usiądziemy na stanowisku dla komentatorów oraz zobaczymy wiele wystaw w interaktywnym muzeum. Na Camp Nou zawsze są tłumy, nie ma się zresztą czemu dziwić, jest to najczęściej odwiedzane muzeum w całej stolicy Katalonii!

Obok stadionu znajduje się oficjalny sklep klubowy. Warto tam zajrzeć jeśli planujemy kupić klubowe pamiątki.

Więcej: Zwiedzanie Camp Nou

Zwiedzanie Barcelona - wizyta na Camp Nou
Zwiedzanie Barcelona - wizyta na Camp Nou

Passeig de Gràcia - najbardziej luksusowy zakątek Barcelony

Jaka jest najbardziej reprezentacyjna ulica Barcelony? Każdy może mieć inne zdanie, jednak większość odpowiedzi zapewnie wskaże słynną Passeig de Gràcia, która leży w obrębie dzielnicy Eixample.

Spacerując po tej ciągnącej się od Placu Katalońskiego do ulicy Carrer Gran de Gràcia alei zobaczymy wiele pięknych fasad, wspaniałe lampy, najwspanialsze przykłady katalońskiego modernizmu oraz sklepy najmodniejszych światowych marek. Podobnie jak Pola Elizejskie w Paryżu, tak Passeig de Gràcia jest najdroższą ulicą w Barcelonie i całej Hiszpanii.

Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona
Casa Batlló - Passeig de Gràcia 43, Barcelona

Casa Batlló

Położony przy Passeig de Gràcia dom Casa Batlló należy do najbardziej kojarzonych dzieł Antonio Gaudíego. Fasada tego budynku jest istnym dziełem sztuki, a jej różnorodność i żywe kolory potrafią zahipnotyzować. Jeśli dobrze mu się przyjrzymy, to na dachu ujrzymy leżącego smoka. Budynek można zwiedzać, w środku otrzymamy przewodnik wideo. Najlepiej przyjść tu zaraz po otwarciu, w środku dnia tłumy mogą być nie do zniesienia.

Casa Batlló - Barcelona
Casa Batlló - Barcelona
Casa Batlló - Barcelona

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy Passeig de Gràcia?

  • Casa Lleó Morera (Passeig de Gràcia 35) - budynek zaprojektowany przez innego z mistrzów katalońskiego modernizmu, Lluís Domènech i Montaner.
  • Casa Amatller (Passeig de Gràcia 41) - kolorowy budynek przylegający do Casa Batlló.
  • Casa Mulleras (Passeig de Gràcia 37) - najmniej modernistyczny ze wszystkich. Architekt Enric Sagnier projektując fasadę zdecydował się bardziej nawiązać do klasycyzmu.

Budynki te, plus Casa Batlló, otrzymały wspólny przydomek Illa de la Discòrdia, czyli "Blok Niezgody”" Skąd takie określenie? Wszystkie powstały w bliskiej odległości, a każdy z nich wyróżniał się i odstawał architekturą od innych zabudowań w okolicy.

Casa Milà

Kolejne ze znanych dzieł Gaudíego. Od zewnątrz budynek nie zachwyca tak jak Casa Batlló, lecz warto podnieść głowę i przyjrzeć się metalowym balkonom oraz oryginalnym kształtom. Ciekawie jest za to w środku. Do zwiedzania udostępnione zostało całe piętro pokazujące w jaki sposób artysta projektował przestrzeń mieszkalną. Na koniec zwiedzania wchodzimy na dach z charakterystycznymi wieżyczkami, które pojawiają się na wielu materiałach reklamujących Barcelonę.

Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona
Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona
Casa Milà (inaczej La Pedrera) - Barcelona

Palau Güell - tańsza, i wcale nie gorsza alternatywa dla Casa Batlló i Casa Milà

Przy zachodniej stronie La Rambli znajdziemy Palau Güell (Carrer Nou de la Rambla, 3-5), czyli jedno z dzieł słynnego Antonia Gaudíego. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego miejsca, a zabytek ten dla wielu okazuje się być ciekawszy do odkrywania niż budynki znajdujące się przy Passeig de Gràcia.

Palau Güell - Barcelona
Palau Güell - Barcelona
Palau Güell - Barcelona

Zwiedzanie zaczynamy od stajni, następnie pniemy się w górę przez salon w którym możemy posłuchać muzyki, aż po codzienne pomieszczenia mieszkalne i sypialne. Warto podkreślić, że bilet wstępu jest niemal dwukrotnie tańszy niż do Casa Milà czy Casa Batlló.

Palau Güell - Barcelona
Palau Güell - Barcelona

Modernisme, czyli kataloński modernizm

Żaden nurt nie wpłynął tak bardzo na kształt dzisiejszej Barcelony jak Modernisme, czyli kataloński modernizm. Pod koniec XIX wieku w całej Europie pojawiały się nowe style nawiązujące do natury oraz naturalistycznych form. Wszystkie je można podciągnąć pod nazwę Art Nouveau, czyli nowa sztuka.

W Katalonii, a szczególnie w Barcelonie, styl ten wyszedł poza europejski schemat stając się wizytówką regionu. Najbardziej znanymi reprezentantami nurtu są Antoni Gaudí oraz Lluís Domènech I Montaner. Ich największe dzieła wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Modernisme zmienił w sposób rewolucyjny myślenia o architekturze, ale również o sztuce czy o przedmiotach codziennego użytku.

Poniżej znajdziecie wybrane przykłady katalońskiego modernizmu w Barcelonie (wiele innych opisaliśmy w innych częściach naszego artykułu).

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau

Kolejnym modernistycznym arcydziełem w Barcelonie jest dawny szpitalny zaprojektowany przez Lluísa Domènech I Montanera, który znajduje się zaledwie kawałek od Sagrady Famílii. Jeszcze w 2009 roku normalnie wykonywano tu zabiegi medyczne, a w 2014 roku kompleks został udostępniony zwiedzającym. Po zakupie biletu możemy pospacerować po całym terenie, przejść się tunelami, zwiedzić główny budynek szpitala i wejść do niektórych pawilonów. Nawet jeśli nie planujemy zachodzić do środka, to warto podejść pod główne wejście i zobaczyć imponującą fasadę oraz oryginalną bramę wejściową.

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau - Barcelona
Hospital de la Santa Creu i Sant Pau - Barcelona
Hospital de la Santa Creu i Sant Pau - Barcelona

Palau de la Música Catalana

Ta sala koncertowa powstała w latach 1905-1908 i jest kolejnym dziełem Lluísa Domènech I Montanera. Zachwyca oryginalna fasada budynku, jednak prawdziwym skarbem jest główna hala koncertowa z pięknym szklanym, witrażowym sufitem jakby wypływającym z dachu. Cały budynek możliwy jest do odwiedzenia w trakcie wycieczki - samodzielnej lub z przewodnikiem.

Palau de la Música Catalana czyli Pałac Muzyki Katalońskie w Barcelonie - widok na szklany sufit
Palau de la Música Catalana czyli Pałac Muzyki Katalońskie w Barcelonie - widok na szklany sufit

Zwiedzanie Barcelony dla ambitnych - inne budynki autorstwa Gaudíego

Opisane przez nas wcześniej realizacje Gaudíego zaliczają się do największych atrakcji Barcelony. Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych i mniej oczywistych propozycji do zobaczenia w stolicy Katalonii.

  • Casa Vicens - pierwszy z budynków zaprojektowany przez słynnego architekta, który pracując nad nim czerpał inspiracje z mauretańskiego dziedzictwa południa Hiszpanii. Budowla różni się znacznie od innych jego dzieł - widoczne są przede wszystkim proste kontury. Od zakończenia remontu budynek ten jest dostępny do zwiedzania.
  • Casa Calvet - kolejny z budynków Antonia Gaudíego. Nie można wejść do środka, warto jednak zobaczyć fasadę z balkonami różnej wielkości oraz rzeźbami na dachu.
  • Bellesguard - budynek ten, którego nazwę moglibyśmy przetłumaczyć dosłownie jako piękny widok, na myśl przywodzi bardziej średniowieczny zamek z wieżą aniżeli modernistyczną rezydencję. Budynek można zwiedzać w określonych godzinach. Znajduje się on jednak poza centrum, u stóp wzgórza Tibidabo. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na oryginalną ławkę z mozaikami z motywem morskim.
Bellesguard - Barcelona
Bellesguard - Barcelona

Parc de la Ciutadella oraz barceloński łuk triumfalny

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców oraz turystów jest Parc de la Ciutadella, czyli Park Cytadeli. Ta zielona oaza niemal w samym centrum Barcelony ma dla Katalończyków swoją smutną historię. W 1714 roku, tuż po zakończonej krwawej rebelii i zdobyciu miasta przez Hiszpanów, król Hiszpanii Filip V zdecydował się zburzyć część dzielnicy Ribera i postawić tu potężną twierdzę, która miała mu pomóc utrzymać władzę na podbitych terenach. Forteca była na tyle rozległa, że mogło w niej stacjonować blisko 10 000 żołnierzy i był to jeden z największych kompleksów tego typu w Europie.

W późniejszych latach twierdzę zamieniono na więzienie, przede wszystkim z myślą o więźniach politycznych. W 1841 roku władze miejskie zdecydowały się zniszczyć znienawidzoną przez mieszkańców cytadelę, jednak ta została wkrótce częściowo odbudowana. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku warownia została ostatecznie rozebrana.

Decyzją władz miasta tereny te nie zostały zamienione na dzielnicę mieszkalną, a zamiast tego podjęto decyzję o stworzeniu ogólnodostępnego parku dla mieszkańców. Część oryginalnych budynków nie została jednak zniszczona - na przykład stary arsenał został zamieniony na Parlament Katalonii, który dzięki tej decyzji jest jednym z najstarszych parlamentów w Europie. Parlament jest możliwy do zwiedzania za darmo, wycieczka trwa 45 minut. Wymagana jest jedynie rezerwacja do 2 dni wcześniej - jeśli jesteśmy zainteresowani musimy skorzystać z tego adresu, wybrać dzień i język angielski, oraz podać swoje dane.

Za największą atrakcję parku uchodzi fontanna Font de la Cascada (kaskada). Odpowiedzialny za jej budowę był Josep Fontsère, lecz wspierał go jednak nie kto inny jak młody Antoni Gaudí, chociaż wtedy jeszcze nie tak znany i popularny. Fontanna znajduje się w północno wschodnim rogu parku. Niedaleko, w środku założenia, skrywa się małe jezioro, po którym możemy popływać wypożyczoną łódką.

Wygląd północno-zachodniej części założenia parkowego jest efektem Wystawy Światowej z 1888 roku (Exposición Universal de Barcelona). To wtedy powstał łuk triumfalny (Arco de Triunfo de Barcelona), który służył jako brama wejściowa do parku. Umieszczono na nim napis "Barcelona wita narody".

Innym budynkiem powstałym w celu goszczenia przybyszy na Wystawę Światową jest neośredniowieczny Zamek Trzech Smoków (Castell dels Tres Dragons), w którym odbywały się wystawy oraz działała restauracja. W górnej części obiektu w oczy rzuca się bogata heraldyka - jeśli jednak dobrze się przyjrzymy, to zauważymy, że herby nie należały do prawdziwych rodów czy krain, a są barwną interpretacją ich twórcy. Obecnie w tym budynku z czerwonej cegły znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, którego atrakcją jest m.in. szkielet wieloryba.

Park od strony morza zamyka barceloński ogród zoologiczny.

Kaskada - Font de la Cascada w Parc de la Ciutadella w Barcelonie
Kaskada - Font de la Cascada w Parc de la Ciutadella w Barcelonie

Więcej: Parc de la Ciutadella w Barcelonie

W okolicy Tuż obok parku znajdziemy budynek El Born Centre Cultural. W przyszłości miejsce to pełniło funkcję rynku, był to zresztą największy kryty rynek w całej Europie, który wzniesiono jako dowód na kunszt tutejszych inżynierów. Współcześnie kompleks przekształcony został w centrum kulturalne. W samym środku budynku znajdziemy jeden z ukrytych skarbów Barcelony - stanowisko archeologiczne z ruinami budynków z XVIII wieku. Stanowisko możemy obejrzeć za darmo od zewnątrz lub za małą opłatą wejść na jego teren.

La Barceloneta - nadmorska dzielnica Barcelony

La Barceloneta, czyli w wolnym tłumaczeniu Mała Barcelona, to historyczna dzielnica portowa Barcelony. W przeszłości można tu było spotkać rybaków i marynarzy, dziś jednak próżno szukać ludzi trudniących się tymi profesjami. La Barceloneta została przez ostatnie dziesięciolecia całkowicie przebudowana, czemu znacznie pomogły Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Barcelonie w 1992 roku. Dziś znajdziemy tu marinę, restauracje oraz popularną piaszczystą plażę.

Jednym z ostatnich zachowanych budynków dzielnicy jest Casa de la Barceloneta (adres: Carrer de Sant Carles, 6) z 1761 roku. Dziś znajduje się tu małe muzeum oraz centrum kulturalne. Muzeum jest nastawione na osoby hiszpańsko- lub katalońskojęzyczne, warto jednak podejść i zobaczyć ten ascetyczny budynek od zewnątrz. Przy stacji metra Barceloneta możemy odwiedzić również Muzeum Historii Katalonii (Museu d'Història de Catalunya) utworzone w starych magazynach z drugiej połowy XIX wieku. W środku dowiemy się więcej o historii Katalonii od jej zarania (czyli od czasów prehistorycznych) aż do dzisiaj.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem La Barcelony jest znajdujący się przy samej wodzie wieżowiec W Barcelona. W tym nowoczesnym drapaczu chmur mieści się hotel, centra konferencyjne oraz restauracje. Ciekawym miejscem w budynku jest klub ECLIPSE na 26. piętrze, z którego rozpościera się ciekawy widok na miasto. W późniejszych godzinach obowiązuje dress code, możemy nie wejść do środka w stroju sportowym. W sezonie może być także ciężko o miejsce przy oknie.

Spacer po obszarze La Barceloneta
Spacer po obszarze La Barceloneta

Port Vell (Stary Port) oraz inne plaże w centrum Barcelony

Na południe od dzielnicy La Barceloneta znajduje się obszar Port Vell, czyli historyczny Stary Port. Niestety, wiele z oryginalnej zabudowy się tu nie zachowało. Dziś znajduje się tu nowoczesne centrum handlowe Centro Comercial Maremagnum oraz barcelońskie akwarium. Najważniejszych z historycznych budynków jest stary Urząd Celny (Avenida Marqués de Argentera 2) wybudowany w latach 1896-1902 w stylu neoklasycznym. Niestety, budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Od strony północnej z La Barcelonetą graniczy Port Olímpic, nowoczesna marina stworzona z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Mijając Port Olímpic dojdziemy do kolejnego deptaku oraz dwóch następujących po sobie piaszczystych plaż, Platja Nova Icaria oraz Platja del Bogatell. Z reguły będzie tam mniej tłoczno, chociaż w wakacje w ciągu dnia wszystkie miejskie plaże są oblegane.

Na każdej z plaż udostępnione są prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu.

Barcelona i dzielnica La Barceloneta czyli Mała Barcelona
Barcelona i dzielnica La Barceloneta czyli Mała Barcelona

Wzgórze Montjuïc - twierdza oraz kompleks sportowy wykorzystywany w trakcie igrzysk

Wzgórze Montjuïc jest z całą pewnością najbardziej znanym ze wzgórz stolicy Katalonii. Już od wieków wzniesienie to miało strategiczną wartość dla miasta. To tu już od czasów rzymskich wydobywano kamienienie wykorzystywane do rozbudowy Barcelony.

Nazwa Montjuïc jest skrótem od słów mons judaicus, co oznacza w wolnym tłumaczeniu Cmentarz Żydowski, gdyż w okresie średniowiecza znajdowała się tu żydowska nekropolia.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem wzgórza jest twierdza Montjuïc (Castell de Montjuïc). Zalążki twierdzy powstały tu już w XVII wieku, chociaż jej dzisiejszy kształt jest efektem rozbudowy w XVIII wieku. Przed powstaniem warowni znajdowała się tu latarnia morska, która początkowo nie została zburzona. Podobnie jak w przypadku innych obiektów wojskowych w Barcelonie również zamek Montjuïc nie kojarzy się mieszkańcom najlepiej. Podczas hiszpańskiej wojny domowej stracono tu ponad 250 Katalończyków, w tym prezydenta Katalonii Lluísa Companys i Jovera. Był to dotychczas jedyny demokratycznie wybrany prezydent w całej Europie, na którym wykonano wyrok śmierci.

Odwiedzając fortecę nie powinniśmy spodziewać się wielu pomieszczeń ani muzeów. Zwiedzając chodzimy przede wszystkim po dziedzińcu, murach i bastionach. Trzeba jednak przyznać, że widok z góry zapiera dech w piersiach i pozwala zobaczyć miasto z wielu perspektyw (widać także znajdujący się po drugiej stronie port przeładunkowy). Do wejścia do twierdzy prowadzi most, a najciekawszym fragmentem zabudowy jest korytarz prowadzący od bramy wejściowej na dziedziniec.

Na południowej stronie wzgórza znajduje się cmentarz Cementiri de Montjuïc. Jest to jedna z najważniejszych nekropolii Barcelony. Pochowano tu wielu słynnych mieszkańców, a niektóre z grobowców przypominają wręcz dzieła sztuki. Niestety, dojście tam pieszo może nam zająć trochę czasu.

Północna strona wzgórza na początku lat 90. została wykorzystana do stworzenia infrastruktury dla Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Barcelonie w 1992 roku. Najważniejszym z obiektów jest stadion olimpijski, chociaż cały kompleks jest bardzo ciekawym przykładem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Kompleks olimpijski możemy zwiedzić za darmo (wycieczka rozpoczyna się na stadionie olimpijskim) od 8:00 do 20:00 (w zimę od 10:00 do 18:00). Zwiedzanie nie obejmuje wejścia do środka Palau Sant Jordi.

Jak dostać się na wzgórze? Wystarczy skorzystać kolejki szynowej Funicular - FM. Kolejka jest zintegrowana z systemem komunikacji miejskiej, nie musimy kupować na nią specjalnego biletu. Wejście do kolejki możliwe jest bezpośrednio ze stacji metra Paral·lel. Warto mieć na uwadze, że kolejka szynowa nie dojeżdża na sam szczyt do fortecy. Jeśli chcemy się tam dostać możemy podejść na piechotą lub skorzystać z drogiego wyciągu Teleferic de Montjuïc. Nawet jeśli nie mamy zamiaru wchodzić do fortecy to podejdźmy kawałek w górę, do ogrodów Jardins del Mirador, z których rozpościera się piękny widok na miasto.

Więcej: Wzgórze Montjuïc - Wzgórze Żydowskie w Barcelonie

Palau Nacional, Plaça de les Cascades oraz magiczne fontanny (Font Màgica)

Pomimo tego, że Palau Nacional oraz Plaça de les Cascades administracyjnie przynależą do Montjuïc to lepiej opisać je osobno, ponieważ znajdują się na zboczu wzgórza i dostęp do nich nie wymaga skorzystania z kolejki szynowej. W Palau Nacional mieści się dziś muzeum sztuki nowoczesnej. Nawet jeśli nie interesuje nas ten rodzaj sztuki, to warto przynajmniej rzucić okiem sam budynek, będący jednym z lepszych przykładów architektury modernizmu.

Plaça de les Cascades skrywa w sobie z kolei jedną z ciekawszych atrakcji stolicy Katalonii, czyli fontannę Font màgica de Montjuïc. A co w niej takiego niezwykłego? Kilka razy w tygodniu odbywa się tu przedstawienie o nazwie “magiczne fontanny”, podczas którego tryskająca woda podświetlana jest różnymi kolorami. Aktualne godziny występów znajdziecie na oficjalnej stronie miasta.

Po zachodniej stronie Palau Nacional znajduje się ogród botaniczny Jardín Botánico Histórico.

Plaça d’Espanya (Plac Hiszpański) - dawna arena walk byków i misz-masz architektoniczny

Ruszając z Plaça de les Cascades na północ dojdziemy po chwili do Plaça d’Espanya (Plac Hiszpański), jednego z bardziej oryginalnych miejsc w całej Barcelonie. Na jego środku znajduje się słynna fontanna, po jednej ze stron 47-metrowe wieże wzorowane na Wenecji, a po drugiej historyczna arena walk byków zamieniona na nowoczesne centrum handlowe o nazwie Arenas de Barcelona. Jej dach jest ogólnodostępny - u góry znajdziemy knajpki oraz darmowy punkt widokowy.

Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona na centrum handlowe w Barcelonie
Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona na centrum handlowe w Barcelonie

Wzgórze Tibidado: świątynia na szczycie oraz park rozrywki

Najwyższym wzgórzem w Barcelonie jest wzgórze Tibidado, które wznosi się w najwyższym punkcie aż na 512 metrów. Skąd wzięła się nazwa Tibidabo? Jest ona nawiązaniem do historii biblijnej, w której szatan obiecywał Jezusowi wszystkie bogactwa świata w zamian za złamanie obietnicy, którą ten złożył Bogu. "Tibi dabo" oznacza po łacinie "tobie dam".

Głównym punktem wzgórza dla turystów jest Plac Tibidabo, przy którym stoi Kościół Serca Jezusowego (Temple Tibidabo). Na szczycie kościoła umieszczono figurę Jezusa z rozpostartymi ramionami. Tuż pod nią znajduje się taras widokowy, na który możemy wjechać windą (dostanie się na najwyższy poziom wymaga od nas przejścia kilku schodów). Z góry widok na miasto i okolicę jest stosunkowo dobry, wszystko jednak znajduje się znacznej odległości i żadnego z głównych zabytków nie zobaczymy w pełnej krasie. W kościele duże wrażenie sprawia krypta oraz jej fasada, która została zbudowana z wykorzystaniem kamieni ze wzgórza Montjuïc.

Tuż obok kościoła znajduje się... park rozrywki Tibidabo Amusement Park, którego najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest czerwony samolot kręcący się w kółko. Park przypomina bardziej lunaparki spotykane nad polskim morzem niż nowoczesny park rozrywki - nadal jednak jest to interesująca atrakcja, szczególnie dla młodszych odwiedzających. Park otwarty jest od środy do niedzieli.

Na wzgórze możemy wjechać kolejką szynową Funicular- FV. Chcąc dostać się na Plac Tibidabo możemy pójść pieszo (do przejścia są 2 kilometry, droga prowadzi jednak wysoko w górę!) lub wsiąść do autobusu miejskiego numer 111.

Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie
Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie

Więcej: Wzgórze Tibidabo w Barcelonie

Rynki, czyli kulinarne atrakcje Barcelony

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej najpopularniejszym z rynków w Barcelonie jest słynna La Boqueria. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy zakupić świeżą żywność lub wpaść na szybki posiłek. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do niektórych targowisk w Polsce, w Barcelonie nie powinniśmy oczekiwać tam cen niższych niż w marketach. Wyższa będzie natomiast jakość oferowanych produktów.

Warto odwiedzać rynki rano lub przed południem, kiedy wybór produktów jest największy. Czym dalej w dzień, tym stoiska coraz bardziej pustoszeją. Jeśli planujemy wybrać się później, powinnismy sprawdzić godziny zamknięcia - niektóre z rynków otwarte są np. tylko do 14:00.

  • Mercat de Santa Caterina (adres: Av. Francesc Cambó, 16) - jest to kolejny popularny rynek, na którym spotkamy oprócz miejscowych wielu turystów. Rynek wyróżnia się falowanym kolorowym dachem oraz nowoczesnym wnętrzem. Na miejscu warto rozejrzeć się za popularnym barem Bar Joan, gdzie zjemy na szybko dania z m.in. świeżych owoców morza.
  • Mercat de Galvany (adres: Carrer de Santaló 65) - ten znajdujący się dalej od centrum rynek zachował bardziej lokalną atmosferę. W środku kupimy świeże owoce morza i zjemy barceloński tapas. Wartym uwagi jest też sam wzniesiony w w 1868 roku masywny gmach , który wyróżnia się fasadą z cegły, a w środku zobaczymy drewniany sufit oraz szerokie okna.
  • Mercat de Sant Andreu (adres: Plaça del Mercadal 41) - mniejszy targ znajdujący się na terenie dzielnicy Sant Andreu. Rynek znajduje się przy placu Plaça del Mercadal i został zbudowany w 1850 roku. W 1914 roku obudowano go ścianami i zamontowano metalowy dach. Od tego czasu rynek zachował swój wygląd i strukturę, nie dosięgły go większe zmiany i przebudowy.

Muzea i oferta kulturalna

Muzea w Barcelonie zadowolą przede wszystkim sympatyków sztuki nowoczesnej. Najbardziej znaną placówką jest Museu Picasso, do którego niemal zawsze są długie kolejki.

Inne popularne galerie sztuki:

  • Museu Nacional d'Art de Catalunya - muzeum sztuki katalońskiej w budynku Palau Nacional;
  • Fundació Joan Miró - muzeum sztuki nowoczesnej znajdujące się na wzgórzu Montjuïc;
  • Barcelona Museum of Contemporary Art - muzeum skupia się na powojennych pracach katalońskich i hiszpańskich artystów.

Oprócz muzeów sztuki w stolicy Katalonii znajdziemy muzea związane z miastem oraz samym regionem. Ciekawym przykładem jest na przykład Muzeum Historii Miasta (Museu d'Història de la Ciutat (MUHBA)), gdzie zobaczymy m.in. wykopaliska z czasów rzymskich.

Muzeum Historii Miasta (MUHBA) w Barcelonie
Muzeum Historii Miasta (MUHBA) w Barcelonie

Barcelona w swoim czasie była jedną z potęg morskich. Nie powinno nas więc dziwić, że jednym z muzeów z największą liczbą imponujących eksponatów jest Muzeum Morskie (Maritime Museum of Barcelona), mieszczące się w historycznym gotyckim budynku wojskowym.

Wartym uwagi jest też na pewno muzeum nauki CosmoCaixa, również ze względu na bardzo oryginalny budynek. W środku oprócz wystaw naukowych zobaczymy także sale przyrodnicze czy akwaria.

Atrakcje w Barcelonie poza utartym szlakiem

Przykłady nowoczesnej zabudowy w Barcelonie

Zabudowa Barcelony to oczywiście mieszanka gotyku z katalońskim modernizmem. W ostatnich dziesięcioleciach powstało jednak kilka nowoczesnych budowli, które nadają Barcelonie bardziej metropolijnego klimatu.

Najlepszym przykładem nowej architektury jest słynny wieżowiec Torre Glòries (jego wcześniejsza nazwa Torre Agbar). Budynek przypomina kształtem ustawiony pionowo pocisk i każdemu kto odwiedził Londyn budowla od razu skojarzy się z wieżowcem 30 St Mary Axe z dzielnicy City.

Torre Glòries już z daleka rzuca się w oczy swoją wielokolorową fasadą. Budynek pokryty został lampami LED. Jest ich aż 4500 i każda może świecić niezależnie od siebie. Jeśli mamy czas, warto zbliżyć się do niego wieczorem (ale stanąć trochę w oddali) - budynek świeci i kolory się zmieniają tworząc oryginalną mozaikę. Niestety, budynek nie jest możliwy do zwiedzenia - możemy jedynie wejść do środka i zobaczyć małą wystawę poświęconą historii kanalizacji w Barcelonie.

Inne ciekawe nowoczesne budynki w mieście:

  • Herzog & de Meuron Forum - nowoczesny budynek wystawowy stworzony przy okazji Forum Kultur w 2004 roku. Budynek ma kształt trójkąta. Jego wysokość to 25 metrów, a długość każdego z boków to 180 metrów. W środku znajduje się audytorium dla ponad 3000 osób.
  • Port Olímpic - na tym obszarze stworzonym z myślą o Igrzyskach Olimpijskich zobaczymy kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Mowa tu przede wszystkim o budynku Hotel Arts oraz o długiej na 54 metry rzeźbie złotej ryby (kat. El Peix).

Parki w Barcelonie

W Barcelonie każdy myśli o odwiedzeniu przynajmniej dwóch parków: Parku Güell oraz Parc de la Ciutadella. W mieście jest jednak znacznie więcej terenów zielonych wartych uwagi, w tym:

  • Parc del Laberint d’Horta (adres: Passeig dels Castanyers 1), czyli Park Labiryntu - historyczny ogród w dzielnicy Horta-Guinardó. Jest to najstarszy publiczny park miejski w Barcelonie - jego otwarcie miało miejsce jeszcze w 1791 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jego najciekawszym elementem jest labirynt. Na miejscu czekają na nas również pawilony z rzeźbami oraz inne ciekawe elementy nawiązujące do czasów antycznych. Podobnie jak w przypadku Park Güell liczba osób mogących przebywać w parku jest ograniczona, w tym przypadku do 750 osób w jednym momencie. Za wejście do parku pobierana jest mała opłata.
Smocza brama w Barcelonie - Parc de Pedralbes
Smocza brama w Barcelonie - Parc de Pedralbes
  • Parc de Pedralbes (adres: Avda. Diagonal 686) - ten znajdujący się na północ od stadionu Barcelony park na pierwszy rzut oka nie zachwyca - ot przyjemny park, w którym mieszkańcy mogą usiąść i odpocząć. Miejsce to skrywa jednak mały sekret. Na jego północno wschodnim rogu znajduje się mały kompleks Finca Güell (adres: Av. de Pedralbes 7) ze słynną smoczą bramą zaprojektowaną przez Antonia Gaudíego. Niestety, sam budynek jest niedostępny dla zwiedzających.
Parc de Pedralbes w Barcelonie
Parc de Pedralbes w Barcelonie
  • Hiszpański Park Industrialny, Parc de l'Espanya Industrial (adres: Carrer de Muntadas 37) - nowoczesny park zaprojektowany w 1985 roku, który wyróżnia się nowoczesnymi budynkami (tzw. latarnie morskie) oraz rzeźbami. Najbardziej znaną z nich jest metalowy smok o wysokości 12 metrów i długości 35 metrów. Po północnej stronie parku znajduje się sztuczne jeziorko (można wynająć łódkę i popływać), a na terenie parku oprócz nowoczesnej zabudowy czekają na nas ławeczki, na których możemy odpocząć.

Barcelona - informacje i wskazówki praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Barcelony?

Niektórzy odwiedzają stolicę Katalonii jedynie na weekend. W takim czasie uda nam się jedynie powierzchownie poznać miasto i wejść do pojedynczych atrakcji. Jeśli zależy nam na bardziej dogłębnym poznaniu Barcelony lepiej jest zaplanować przynajmniej 4-5 dni, choć będziemy mieć tu co robić nawet w tydzień!

Jeśli zdecydujemy się na krótszy wyjazd powinniśmy dobrze zaplanować każdy z dni i wziąć pod uwagę czasy dojazdów oraz kolejek, szczególnie w szczycie sezonu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Barcelonę?

W Barcelonie zawsze jest pełno turystów. Oczywiście, w wakacje tłumy są największe, jednak nawet w miesiące zimowe główne atrakcje są oblegane. Najlepszymi miesiącami na odwiedziny stolicy Katalonii wydają się maj oraz przełom września i października. Temperatury są wciąż wysokie, a nie jest to szczyt sezonu wakacyjnego.

W lipcu i sierpniu może być bardzo gorąco i może to utrudnić aktywne zwiedzanie. Sami mieszkańcy często wyjeżdżają na cały sierpień w chłodniejsze rejony.

W miesiące zimowe hotele są tańsze (jednak nadal nie są tanie) i można zwiedzać na większym luzie. Niestety, możemy trafić na wietrzną i deszczową pogodę.

Jedzenie i picie ma mieście

Jeśli zapytamy się losowego mieszkańca Barcelony o to, w którym miejscu nie powinniśmy jeść - w większości przypadków otrzymamy radę o unikaniu knajp na całej długości ulicy La Rambla.

Jeśli zależy nam na bardziej lokalnej atmosferze warto ruszyć się trochę dalej od turystycznych szlaków i odnaleźć tawerny odwiedzane przez miejscowych. Jak je rozpoznać? Na pewno po tym, że na wejściu nie zobaczymy menu wywieszonego w języku angielskim.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Barcelony?

Sprawdź też nasz artykuł z przykładowymi cenami w Barcelonie, znajdziesz w nim atrakcje, sklepy, knajpki, komunikację itp.

Darmowe dni w popularnych atrakcjach

ostatnia aktualizacja luty 2022

Ceny niektórych atrakcji w Barcelonie należą do bardzo wysokich. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z darmowego wejścia do najważniejszych w nich. Niemal wszystkie oferuje darmowe wejście przez cały dzień w pierwszą niedzielę danego miesiąca, a niektóre udostępniają darmowe wejścia przez wszystkie niedziele w miesiącu w określonych godzinach.

  • Muzeum Picasso - darmowe czwartki od 16:00 do 19:00 oraz w pierwszą niedzielę miesiąca,
  • MNAC (Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii) - darmowa pierwsza niedziela oraz wszystkie soboty od 15:00,
  • Muzeum Historii Katalonii (Museu d'Història de Catalunya) - darmowa pierwsza niedziela miesiąca od 10:00 do 14:30 oraz wybrane dni (więcej tutaj),
  • Muzeum Muzyki (Museu de la Música) - darmowa pierwsza niedziela, pozostałe niedziele od 15:00, darmowy czwartek od 18:00,
  • Centrum Sztuki Nowoczesnej (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona) - darmowe wszystkie niedziele 15:00 do 20:00 (wymagana wcześniejsza rezerwacja online),
  • Muzeum Morskie (Museu Marítim) - darmowa każda niedziela od 15:00.

Pamiętajmy jednak, że darmowe wejście oznacza tłumy chętnych. Jeśli przyjdziemy w sezonie w pierwszą niedzielę do Muzeum Picassa, to w połowie dnia mogą czekać na nas kolejki długie na kilkaset metrów.

Darmowe atrakcje

Nie wszystkie atrakcje w Barcelonie są płatne. Darmowy jest wstęp do historycznego ratusza (chociaż zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w niedzielę) oraz parlamentu Katalonii (musimy zarezerwować wejście wcześniej).

Za darmo, w czasie przeznaczonym do modlitwy, wejdziemy do katedry oraz kościoła Santa Maria del Mar. Godziny najlepiej sprawdzić przed przyjazdem lub na miejscu.

Darmowy jest również park otaczający płatną część Parku Guella.

Bilety okresowe oraz zestawy biletów

Jeśli planujemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej warto rozważyć zakup kart czasowych “Hola Barcelona”. Dostępne jest kilka wersji umożliwiających podróżowanie bez limitów. Dostępne są karty na 2, 3, 4 i 5 dni. Jeśli interesuje nas podróżowanie przez cały dzień powinniśmy zakupić bilet dzienny T-Dia.

Innym pomysłem jest zakup zestawu biletów T-Casual lub T-Familia, które oferują więcej przejazdów w cenie znacznie niższej niż w przypadku zakupu biletów pojedynczych. Plusem biletu T-Familiar jest to, że może z niego skorzystać więcej niż jedna osoba. Musimy jednak kartę odbić tyle razy, ile osób będzie z nią podróżować.

Więcej: Ceny komunikacji miejskiej w Barcelonie

Pilnowanie terminów meczów Barcelony

W trakcie meczów domowych FC Barcelony w mieście pojawia się wielu turystów i ceny hoteli idą w górę. Warto zapoznać się z kalendarzem przed zakupem biletów lotniczych.

Bezpieczeństwo

Barcelona jest generalnie miastem bezpiecznym. Napady rabunkowe i inne poważne przestępstwa zdarzają się tu rzadko. Niestety, Barcelona ma również gorszą stronę - są nią kieszonkowcy, a dokładniej dobrze wyszkolone gangi, które na swoje ofiary polują w komunikacji publicznej, zatłoczonych placach i atrakcjach. Powinniśmy uważać na wartościowe rzeczy i nie nosić ich w miejscu łatwo dostępnym dla innych.

Na co uważać podczas odwiedzin Barcelony?

Znajomość języka angielskiego

Barcelona jest miastem typowo turystycznym i w głównych atrakcjach nie powinnismy mieć problemu z porozumieniem się w języku angielskim. Trochę inaczej sprawa wygląda w mniejszych muzeach poświęconych Katalonii, gdzie czasem pracownicy znają jedynie podstawy angielskiego, a materiały i eksponaty nie zawsze są opisane w języku innym niż kataloński lub hiszpański.

Znajomość angielskiego nie jest tak oczywista u osób starszych. Jeśli trafimy do tawerny poza centrum możemy mieć problem z dogadaniem się.

Kieszonkowcy

Wiele osób zostało okradzionych w Barcelonie w trakcie przejazdu metrem lub przy głównych atrakcjach. Wielu turystów podziwia piękne budynki, jak np. Casa Batlló i przestaje zauważać to, co dzieje się dookoła. Jest to idealny moment dla złodzieja.

Nie powinniśmy także wieszać toreb na krzesłach ani kłaść telefonów i portfeli na stolikach wystawionych na zewnątrz.

Obszar El Raval

Jedną z dzielnic, która nie ma najlepszej opinii jest znajdującą się na zachód od La Rambla El Raval. W dzień nie powinno nas tam spotkać nic złego (znajduje się tam m.in. Muzeum Morskie oraz Pałac Guell) - warto jednak zachować ostrożność wieczorem i nie kręcić się za bardzo mniej oświetlonymi fragmentami. Niestety dzielnica ma złą sławę z powodu handlu narkotykami i prostytucji.

La Rambla w nocy

Tętniącą życiem promenada późnym wieczorem i w nocy staje się mniej przyjemna. Oprócz pijanych możemy spotkać tu wiele osób zaczepiających i nagadujących spacerujących turystów. Zdarzają się również kradzieże. Jeśli musimy wracać tędy w nocy zdecydowanie powinniśmy omijać małe boczne uliczki.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama