Gdzie spać w Barcelonie? Najlepsze dzielnice, przykładowe hotele i informacje praktyczne

Barcelona co roku plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Mimo że najwięcej przyjezdnych odwiedza stolicę Katalonii w okresie od maja do września, to można bez większej przesady stwierdzić, że sezon wysoki trwa tu przez cały rok. Ma to swoje plusy, takie jak całoroczny dostęp do atrakcji oraz restauracji, ale i minusy - trudno o okres z dużą ofertą bardzo tanich noclegów.

Poszukiwania zakwaterowania w Barcelonie najlepiej rozpocząć odpowiednio wcześniej i nie zostawiać tego na ostatni moment. Niektórzy turyści zaczynają rozglądać się za noclegiem nawet kilka miesięcy wcześniej.

Na szczęście Barcelona nie jest wcale aż tak duża i historyczną część miasta możemy eksplorować pieszo. Część ważnych atrakcji (np. stadion Camp Nou, Park Güell czy nawet Sagrada Família) znajduje się kawałek od historycznego centrum, ale wszędzie dojedziemy korzystając z rozbudowanej siatki metra. Gdybyśmy mieli wybrać jedną najważniejszą zasadę przy szukaniu noclegu dalej od centrum, to była by to bliska odległość od najbliższej stacji metra.

Wybierasz się do Barcelony? Sprawdź też nasz artykuł: Barcelona - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Baza noclegowa

Do Barcelony każdego roku przyjeżdżają miliony turystów. Według serwisu statista.com w barcelońskich hotelach w 2017 roku zatrzymało się niemal 8,9 miliona turystów!

Oferta noclegowa w stolicy Katalonii jest szeroka i różnorodna. Hotele, butikowe hotele, apartamenty, hostele z pokojami wieloosobowymi, a nawet pokoje w domach gościnnych zarządzanych przez instytucje kościelne - wszystkich typów noclegów jest tu pod dostatkiem.

Niestety, ceny nie należą do najniższych, a warunki potrafią się skrajnie różnić. Za opłacalną cenę za pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką w historycznym centrum możemy uznać około 60€. Dalej od historycznego centrum powinniśmy dać radę znaleźć dobrze oceniany obiekt w cenie około 45-50€ za noc, lub nawet taniej za pokój z łazienką współdzieloną.

Przed dokonaniem rezerwacji warto sprawdzić komentarze gości, szczególnie przy słabo ocenionych obiektach. Ocena 6-6,5 na 10 może oznaczać, że warunki będą kiepskie.

W historycznym centrum w wielu obiektach nie ma wind, pokoje są małe (czasem bez okien), a schody niewygodne. To nie powinno nas jednak dziwić, wszakże część zabudowy istnieje od czasów średniowiecza. Dla części turystów większą niedogodnością może być sytuacja, w której nasz obiekt znajduje przy imprezowej ulicy. W takim przypadku może na nas czekać gwar i nieprzespana noc. ;)

Podczas zimowych miesięcy w Barcelonie potrafi być chłodno, szczególnie w starych budynkach. Warto wcześniej sprawdzić komentarze innych gości z podobnego okresu i zobaczyć, czy nie narzekali oni na temperatury.

Pełną bazę noclegową w Barcelonie można sprawdzić na tej stronie

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Barcelonie?

Barcelona podzielona jest na 10 dużych dystryktów, które podzielone są na 73 dzielnice. Jako turyści zapewne odwiedzimy tylko niektóre z nich, te mogące pochwalić się największymi atrakcjami.

Naszym zdaniem nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o najlepszą barcelońską dzielnicę na nocleg. Wybór zależy przede wszystkim od wysokości naszego budżetu, a następnie od naszych upodobań i planów. Problemem nie są na szczęście odległości; nawet z oddalonych dzielnic do centrum dojedziemy metrem maksymalnie w około 40-50 minut.

Dystrykt Ciutat Vella (pol. Stare Miasto) jest najstarszym obszarem Barcelony, który aż do XIX wieku otoczony był murami miejskimi. Na obszarze Starego Miasta znajdują się popularne turystyczne dzielnice: El Raval, Barri Gòtic (pol. Dzielnica Gotycka) czy La Ribera. Bardziej szczegółowo opisaliśmy je poniżej.

Stare Miasto jest dobrym wyborem dla turystów, którzy chcą być blisko głównych atrakcji i lubią klimat wąskich oraz krętych uliczek. Komu odradzamy? Na pewno turystom pragnącym spokoju oraz rodzinom - jest to barcelońskie zagłębie imprezowe i w wielu miejscach potrafi być bardzo głośno przez dużą część nocy.

Na wschód od starego miasta rozciąga się dystrykt Sant Martí, który dawniej był ośrodkiem przemysłowym pełnym fabryk, a dziś jest jedną z najnowocześniejszym część miasta. Obecnie jest to dobre miejsce na nocleg dla wszystkich turystów, którzy chcieliby znaleźć się blisko plaży. Zatrzymując się w tej okolicy wciąż będziemy mieć blisko do głównych atrakcji.

Na północ od Starego Miasta rozciąga się modernistyczna dzielnica Eixample. Obszar ten powstał w XIX wieku, po tym jak zburzono dawne mury i zdecydowano o rozszerzeniu miasta. Słowo eixample po katalońsku znaczy po prostu rozszerzenie. Warto pamiętać, że jest to olbrzymia i różnorodna dzielnica. Znajdziemy na jej terenie ulice z drogimi sklepami i hotelami, ale też typowe obszary mieszkalne.

Dalej na północ od Eixample znajdziemy kolejne dystrykty/dzielnice, z których część jeszcze w XIX wieku była samodzielnymi miastami (w tym popularny dystrykt Gràcia). Plusem odległych dzielnic jest oddalenie się od głównych turystycznych szlaków i przebywanie wśród Barcelończyków, co oznacza też łatwiejszy dostęp do barów i knajp nastawionych przede wszystkim na miejscowych.

Jeśli zdecydujemy się na nocleg dalej od centrum powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze odległość od metra. A po drugie topografię terenu. Niektóre z dzielnic zbudowano na wzgórzach i w gorący dzień może na nas czekać strome wejście lub zejście ze wszystkimi bagażami. Na szczęście mapy Google pokazują różnicę wysokości pomiędzy dwoma punktami.

Poniżej opisaliśmy niektóre z barcelońskich dzielnic bardziej szczegółowo. Naszym zdaniem są to miejsca, które warto rozważyć rozglądając się za noclegiem w stolicy Katalonii.

Dzielnica Gotycka (Barri Gòtic) - serce historycznego starego miasta

Wąskie i kręte uliczki, urokliwe średniowieczne alejki, katedra i inne ważne zabytki - wszystko to znajdziemy na stosunkowo niewielkim obszarze Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gòtic).

Jest to jednak miejsce, które ma swoje blaski i cienie. Przechadzanie się niektórymi uliczkami po zmroku może być mało komfortowe; zdarzają się również napady i kradzieże. Szczególnie osoby podróżujące samotnie powinny dobrze zweryfikować okolicę obiektu, w którym chcą się zatrzymać. Na pewno mało przyjemne wieczorem potrafią być bezpośrednie okolice słynnego deptaku La Rambla, gdzie po zmroku kręcą się najróżniejsi ludzie.

Nie zmienia to faktu, że nocleg w historycznym centrum może być świetnym doświadczeniem i będziemy blisko najważniejszych atrakcji. Przed dokonaniem rezerwacji sprawdźmy lokalizację obiektu oraz komentarze innych gości. Uwaga! Pamiętajmy, że Dzielnica Gotycka jest jednym z centrów imprezowych stolicy Katalonii. Wieczorem potrafi być tu głośno!

Bardzo dobrą opinię w tej okolicy posiada dom gościnny Guesthouse Barcelona Gotic, który oferuje pokoje ze wspólną lub prywatną łazienką.

Znajdź inny nocleg na terenie dzielnicy gotyckiej

El Born - jeden z najmodniejszych obszarów miasta

Bezpośrednio od wschodu do Dzielnicy Gotyckiej przylega dzielnica La Ribera, na terenie której znajdują się chociażby Muzeum Picasso czy Bazylika Santa Maria del Mar. Obszar ten w czasach średniowiecza leżał bezpośrednio przy morzu. Dziś najbardziej znaną częścią La Ribeiry jest modny obszar o nazwie El Born, gdzie znajdziemy wiele knajpek, restauracji oraz klimatycznych uliczek.

Wśród miejscowych okolica ta uchodzi za bezpieczną i mniej imprezową niż Dzielnica Gotycka, choć również tu wieczorem potrafi być bardzo głośno! El Born znajduje się na tyle blisko atrakcji historycznego centrum, że bez problemu dojdziemy do nich pieszo. Niestety, ciężko tu o nocleg w niskiej cenie! Okoliczne knajpki i restauracje też nie należą do budżetowych…

Czasami dobre oferty noclegu w tej okolicy pojawiają się w hostelu Hostal Nuevo Colon.

W przypadku promocji ceny za pokój dla dwóch osób ze współdzieloną łazienką zaczynają się od około 50€, a w opcji z prywatną łazienką od około 70-80€.

Znajdź inny nocleg na obszarze El Born

El Raval - inne oblicze Barcelony

Na zachód od La Rambla rozciąga się cieszącą się złą sławą dzielnica El Raval, którą przez dekady zasiedlali przybysze spoza kontynentu. Dawniej turystom odradzano zapuszczania się wgłąb dzielnicy, ale obecnie wygląda to zdecydowanie lepiej i obszar ten poddawany jest ciągłej rewitalizacji. Obecnie El Raval to modna dzielnica z całymi obszarami wypełnionymi tętniącymi życiem knajpkami oraz popularnymi muzeami.

Trudno stwierdzić ze stuprocentową pewnością czy wschodnia część El Raval jest nadal niebezpieczna dla zwykłych turystów, ale sami spacerując bocznymi uliczkami w środku dnia nie zawsze czuliśmy się tam komfortowo. Naszym zdaniem lepiej mimo wszystko omijać wysunięta najbardziej na wschód część El Raval, gdzie po zmroku wciąż można natrafić na narkotykowych dilerów oraz damy lekkich obyczajów. Szukając noclegu w tej okolicy przeczytajmy komentarze innych gości pod kątem bezpieczeństwa i sprawdźmy położenie obiektu.

Jeśli nie jesteśmy pewni znalezionego noclegu i planujemy późne powroty, to chyba warto rozważyć inną lokalizację. W końcu w podróżach nie chodzi o to, żebyśmy musieli stresować się powrotami!

Osobiście odradzalibyśmy pojedynczym turystom samotne nocne powroty do bocznych i mało oświetlonych uliczek El Raval.

Znajdź noclegi na obszarze dzielnicy El Raval

Poblenou - dla turystów chcących być blisko barcelońskich plaż

Gdy przyjeżdżamy do Barcelony w okresie od maja do września i chcielibyśmy być blisko plaż oraz najważniejszych atrakcji to dobrym obszarem na znalezienie noclegu będzie położony na wschód od Starego Miasta dystrykt Sant Marti. Jedną z dzielnic położonych najbliżej historycznego centrum jest Poblenou (El Poblenou). Co prawda do najpopularniejszej z miejskich plaż, czyli La Barcelonety, będziemy mieć trochę dalej, ale plaże wzdłuż dystryktu Sant Marti są za to mniej oblegane przez turystów.

Jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się tu fabryki, a dziś jest to jedno z modniejszych miejsc stolicy Katalonii. I mimo wszystko obszar ten jest mniej turystyczny niż ścisłe centrum.

Do najważniejszych miejskich plaż dostaniemy się pieszo, a do historycznego centrum dojedziemy metrem linią L4 lub dojdziemy po dłuższym spacerze.

Ciekawą opcją noclegową dla turystów przyjeżdżających w grupie czterech osób jest położony w północnej części dzielnicy (czyli dalej od plaży) hostel Twentytú Hostel, który znajduje się również kilka kroków od słynnego kościoła Sagrada Família. Oprócz łóżek w salach wieloosobowych hostel oferuje również pokoje dla czterech osób z prywatną łazienką i z dwoma łóżkami piętrowymi.

Znajdź noclegi na obszarze Poblenou

Eixample

Położony na północ od historycznego Starego Miasta dystrykt Eixample (L’Eixample) jest jednym z najciekawszych przykładów architektury miejskiej z ostatnich stuleci. Ta zbudowana w XIX wieku od zera dzielnica wyróżnia się bardzo symetrycznym układem i szerokimi ulicami, a także wieloma fasadami zaprojektowanymi przez najważniejszych architektów katalońskiego modernizmu (m.in. Antoni Gaudí i Lluís Domènech i Montaner).

Dystrykt Eixample w porównaniu do historycznego centrum jest ogromny. W jego granicach znajdują się chociażby: zatłoczony Plac Kataloński (Plaça de Catalunya), słynna Sagrada Família czy wypełniona sklepami najdroższych marek Passeig de Gràcia. Zasada jest generalnie taka, że czym bliżej Passeig de Gràcia, tym więcej drogich hoteli oraz turystów. Okolica Passeig de Gràcia negatywnie wyróżnia się również hałasem oraz działalnością kieszonkowców. Czym jednak dalej od głównych atrakcji, tym okolice są bardziej mieszkalne. Oprócz występowania kieszonkowców przy największych atrakcjach cały dystrykt Eixample uważany jest za bezpieczny, także wieczorem.

Dobrym wyborem na nocleg jest obszar otaczający kościół Sagrada Família. Najbliższa okolica bazyliki jest gwarna i pełna turystów, natomiast odchodząc kawałek dalej natrafimy na spokojne obszary mieszkalną. Szukając noclegu w tej okolicy warto sugerować się bliskością stacji metra.

Przykłady noclegów na obszarze dzielnicy Eixample:

  • Primavera Hostel - jeden z najlepiej ocenianych hosteli na terenie całego dystryktu Eixample. Obiekt oferuje tańsze noclegi ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną. Niedaleko obiektu znajduje się stacja metra Verdaguer.
  • Hostal Felipe 2, który znajduje się dosłownie kawałek od stacji metra Verdaguer. Poza sezonem można tu upolować nocleg z prywatną łazienką w cenie poniżej 50€ dla dwóch osób za noc, lub nawet za około 30€ w przypadku łazienki współdzielonej.
  • Art City Hostel Barcelona - dobrze oceniany hostel, oferujący oprócz pokoi wieloosobowych również pokoje prywatne w dobrym standardzie, ale ze współdzieloną łazienką. Hostel znajduje się tuż obok Passeig de Gràcia.

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Eixample

Okolice stadionu FC Barcelony

Stadion klubu piłkarskiego FC Barcelona, słynne Camp Nou, znajduje się w położonym na zachód dystrykcie Les Corts. Trudno powiedzieć, czy wybierając się na mecz Blaugrany warto poszukać noclegu w okolicy stadionu - na pewno zależy to od naszych osobistych preferencji, ponieważ pod sam stadion bez problemu dojedziemy korzystając z komunikacji publicznej.

Obiekty noclegowe w najbliższej okolicy Camp Nou znajdziemy pod tym adresem.

Gràcia, czyli miasto w mieście

Znajdujący się na północ od Eixample dystrykt Gràcia nie jest zbyt znaną częścią Barcelony, choć wielu turystów wpada tu całkiem nieświadomie. W północnej części dystryktu znajduje się jedna z najpopularniejszych barcelońskich atrakcji - położony na zboczu Park Güell.

Gràcia różni się architekturą zarówno od Starego Miasta jak i modernistycznej Eixample. To w pewnym sensie niewielkie miasto w dużej metropolii. Nie każdy zdaje sobie nawet sprawę, że do samego końca XIX wieku Gràcia była niezależnym miastem, które z Barceloną połączono opisywaną wcześniej dzielnicą Eixample.

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że Gràcia to ostatnia autentyczna część Barcelony, gdzie zwykli mieszkańcy żyją swoim życiem i gdzie nie widać śpieszącej się metropolii. Odnajdziemy tu uliczki wyłączone z ruchu samochodowego, knajpki i restauracje nastawione na miejscowych, a wieczorami ciszę i spokój. Pamiętajmy jednak, że próżno szukać tu największych zabytków i atrakcji.

Minusem na pewno jest odległość. Stacje metra znajdują się przy granicy dystryktu, a część zabudowań powstała na wzniesieniach. Dlatego szukając noclegu powinniśmy dobrze sprawdzić odległość od stacji metra i położenie obiektu. Nie wszędzie łatwo dostaniemy się z dużą ilością bagaży.

Przykładem noclegu w dobrej lokalizacji jest Hostal Lesseps, który znajduje się bezpośrednio przy stacji metra Lesseps i jest dobrze oceniany przez większość gości.

Znajdź inne noclegi na terenie dzielnicy Gràcia

Z powodu specyfiki dystryktu (obszar głównie mieszkalny) możemy też poszukać pokoi lub apartamentów w popularnych serwisach wynajmu mieszkań.

Budżetowe noclegi w Barcelonie

Niestety, szczególnie w sezonie letnim trudno w Barcelonie o tanie pokoje z prywatną łazienką i w historycznym centrum miasta. Mimo to warto rozejrzeć się za hostelami na terenie dzielnicy Eixample czy kawałek dalej, na przykład na obszarze Gràcia. Naszym zdaniem lepiej znaleźć dobrze oceniany nocleg dalej (ale niedaleko stacji metra) niż wybrać źle oceniamy obiekt w historycznym centrum.

Pokoje ze współdzieloną łazienką poza sezonem i trochę dalej od centrum możemy znaleźć już w granicach 30-35€. Dobra cena za pokój z prywatną łazienką blisko centrum to około 45-50€. W sezonie letnim ceny te będą wyższe.

Sposobem na tanie zakwaterowanie w stolicy Katalonii jest nocleg w jednym z hosteli w sali wieloosobowej. Ceny wahają się od 12 do 20€ za noc, ale często do ceny noclegu wliczone jest śniadanie.

Przykładowe hostele oferujące łóżka w salach wieloosobowych:

  • Kabul Party Hostel Barcelona - hostel na terenie Dzielnicy Gotyckiej z ceną za łóżko około 15-20€ razem ze śniadaniem.

  • Itaca Hostel, kolejna opcja w sercu Dzielnicy Gotyckiej, gdzie za łóżko zapłacimy około 22€. Opcja ze śniadaniem jest troszkę droższa.

  • Art City Hostel Barcelona - dobrze oceniany hostel na terenie dzielnicy Eixample, tuż obok Passeig de Gràcia.


Reklama