Wzgórze Montjuïc - Wzgórze Żydowskie w Barcelonie

Wzgórze Montjuïc znane również jako Wzgórze Żydowskie lub Wzgórze Jowisza to kolejny punkt na mapie Barcelony, który gwarantuje imponujące widoki i niezwykłe atrakcje. Nie jest ono zbyt wysokie, ma „jedynie” 173 metry wysokości, jest jednak jest bardzo rozległe i rozłożyste.

Widoki z fortu na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie

Nazwa Wzgórze Żydowskie wywodzi się prawdopodobnie od wielkiego żydowskiego cmentarza, który istniał na tym terenie. Wszystkie źródła wskazują na to, że populacja żydowska odgrywała w Barcelonie bardzo istotną rolę, aż do czasu jej wypędzenia w 1424 roku.

Wzgórze bywa nazywane również Wzgórzem Jowisza. Tak nazywa to wzgórze w I w. n. e. Rzymski geograf Pomponius Mela w swoim dziele „De Chorographia”.

Wzgórze Montjuïc od wieków było siedzibą militarną. Od XVII wieku znajdowało się tam szereg fortyfikacji i obiektów wojskowych. Dopiero w II połowie XX wieku postanowiono przekształcić wzgórze w miejsce o charakterze rozrywkowym i turystycznym.

!Spacer po Wzgórzu Montjuïc w Barcelonie - wśród zielonych alejek i kaskad wodnych
Spacer po Wzgórzu Montjuïc w Barcelonie - wśród zielonych alejek i kaskad wodnych

Atrakcje na Wzgórzu Montjuïc - czyli co robić i co zobaczyć?

Można być pewnym, że każdy znajdzie na Wzgórzu Montjuïc coś dla siebie. Na jego zboczach znajduje się duża ilość terenów zielonych, sprzyjających odpoczynkowi i relaksowi, zamek, muzeum i obiekty sportowe.

Wzgórze jest odwiedzane nie tylko przez rzesze turystów, ale również przez mieszkańców Barcelony, którzy na Montjuïc szukają wyciszenia. Do dyspozycji tych, którzy chcą po prostu odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem jest szereg parków, zielonych alejek, kaskad wodnych, a także ogród botaniczny i teatr grecki.

Zamek

Popularną atrakcją na wzgórzu jest zamek – forteca Castell de Montjuïc. Zamek pochodzi z XVII wieku i ma jednak dość mroczną i dramatyczną historię. To właśnie w jego wnętrzu przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych. Wizyta na zamku jest również znakomitą okazją do obejrzenia zapierających dech w piersiach widoków miasta oraz portu przeładunkowego.

Cena normalnego biletu wstępu: 5,00€.

!Podczas wizyty na Zamku Castell de Montjuïc w Barcelonie - widoki na miasto
Podczas wizyty na Zamku Castell de Montjuïc w Barcelonie - widoki na miasto

!Przed wejściem na Zamek w Barcelonie
Przed wejściem na Zamek w Barcelonie

!Zwiedzanie fortecy Castell de Montjuic w Barcelonie
Zwiedzanie fortecy Castell de Montjuic w Barcelonie

Obiekty sportowe

Trochę niżej niż zamek znajdują się sportowe obiekty olimpijskie. W tym właśnie miejscu odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w 1992 roku. Sam stadion wybudowano już w latach 1927-29, jednak na potrzeby igrzysk stworzono wokół niego dodatkowe obiekty, czyli tzw pierścień olimpijski. Nie wszyscy wiedzą, że stadion został zbudowany celem organizacji alternatywnych, antyfaszystowskich Igrzysk Olimpijskich w roku 1936, jako opozycja dla letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Plany te upadły po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej. Stadiom może przyjąć aż 65 tysięcy widzów. W latach 70. na tym terenie rozgrywano również wyścigi Formuły 1. Kiedy jednak w 1975 roku w wyniku wypadku na torze zginęło 5 widzów zdecydowano się zaprzestać dalszej organizacji rozgrywek.

Coś dla entuzjastów kultury i sztuki

Wzgórze Montjuïc to również świetne miejsce dla entuzjastów kultury i sztuki. Na fanów artystycznych doznań czekają 2 muzea – poświęcone sztuce Joana Miro oraz mieszczące się w monumentalnym Palau Nacional - Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej. Jeśli nie chcecie wchodzić do muzeum, warto obejrzeć z zewnątrz choćby jego budynek. Jest on chyba najbardziej okazały spośród budynków znajdujących się na wzgórzu.

!Palau Nacional - Museo Nacional de Arte de Cataluña - wzgórze Montjuïc w Barcelonie
Palau Nacional - Museo Nacional de Arte de Cataluña - wzgórze Montjuïc w Barcelonie

Magiczna Fontanna

Jeśli będziecie na wzgórzu wieczorem, nie zapomnijcie odwiedzić Magicznej Fontanny, która przyciąga codziennie setki turystów. Ta ogromna fontanna, która w wybrane dni, w godzinach wieczornych staje się miejscem wspaniałych spektakli artystycznych. Jeśli jakimś cudem nie macie planów na wieczór w Barcelonie, koniecznie wybierzcie się do Magicznej Fontanny. Doznania towarzyszące pokazom są naprawdę niecodzienne. Jeden spektakl trwa z reguł 30 minut i jest połączeniem spektakularnych wodnych ornamentów, przepięknej gry świateł oraz muzyki (klasycznej, współczesnej i filmowej).

Cmentarz

Wartym odwiedzenia miejscem jest również bardzo stary cmentarz, zupełnie inny niż znane nam, polskie cmentarze. Cmentarz na Wzgórzu Montjuïc to prawdziwe zagłębie dzieł sztuki – pięknych rzeźb, postawnych posągów i monumentalnych figur. Magii dodaje temu miejscu również wszechobecny pomarańczowy kamień, z którego zbudowane jest strome zbocze wzgórza. Cmentarz jest tak duży, że na jego teren można nawet wjechać samochodem. Jest on miejscem pochówku najznamienitszych mieszkańców Barcelony – artystów, kompozytorów, malarzy, pisarzy, przedstawicieli kultury i sztuki oraz polityków.

W jaki sposób dotrzeć na Wzgórze Montjuïc ?

Aby dostać się na wzgórze należy skorzystać z linii L3 metra i z Placu Katalońskiego dojechać do Paral·lel, następnie przesiąść się w kolejkę szynową Funicular - FM (bezpośrednio, bez wychodzenia poza stację metra) i na stacji o nazwie (takiej samej) wsiąść do Funicular - Parc de Montjuic i dojechać jeden przystanek do Funicular de Montjuïc.

Jeśli planujemy wybrać się na Zamek lub w jego okolice, przede wszystkim należy dostać się na samo wzgórze, a później dostępne są dwie opcje: przejazd kolejką szynową - Teleferic de Montjuïc (koszt: 8,40€ - w jedną stronę lub 12,70€ - w obie strony, na stronie bilet można zakupić 10% taniej) lub piesze podejście pod górę, o długości ok1,2km (nie jest okropnie trudne).

!Widok na kolejkę szynową Teleferic de Montjuïc wjeżdżającą w okolice zamku na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie
Widok na kolejkę szynową Teleferic de Montjuïc wjeżdżającą w okolice zamku na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie

Reklama