Park Güell w Barcelonie - jedno z największych osiągnięć Antonia Gaudiego

Park Güell, jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego architekta Antonia Gaudíego w Barcelonie. Miejsce pełne magii i mimo niewielkiego rozmiaru, pełne niesamowitych rozwiązań oraz tajemnic.

Gaudi wyprzedził epokę i na zawsze zmienił swoje ukochane miasto. Dzisiaj do Barcelony przyjeżdżają miliony turystów, wielu z nich głównie w celu zobaczenia dzieł słynnego mistrza - i większość z nich kieruje się do Parku Güell jako jednego z pierwszych miejsc.

Park Güell w Barcelonie

Historia i ciekawostki

A skąd wzięła się nazwa parku? Eusebi Güell był bogatym przedsiębiorcą, który swój majątek zbił podczas katalońskiej rewolucji przemysłowej pod koniec XIX wieku. Güell poznał Antonia Gaudiego już w 1878 roku na wystawie światowej w Paryżu, od razu dostrzegając jego geniusz. Gaudi i Güell przez następne lata zbliżyli się do siebie, nie tylko z powodu spojrzenia na architekturę i wspólne interesy, ale również z powodu głębokiej wiary oraz podejście do sfery duchowej. Güell stał się bliskim przyjacielem Gaudiego i przez lata wspólnie realizowali coraz ambitniejsze plany.

!Widok na schody i główny taras zwieńczony mozaikową ławką w Park Güell w Barcelonie
Widok na schody i główny taras zwieńczony mozaikową ławką w Park Güell w Barcelonie

Jednym z najważniejszych planów biznesowych tej dwójki było nowoczesne osiedle mieszkaniowe dla bogatych mieszkańców, zbudowane na drzewiastym wzgórzu, tak zwanej Łysej Górze (Muntanya Pelada). Osiedle miało składać się z 60 działek, widok z nich miał rozpościerać się na oddalone o kilka kilometrów morze, przejścia pomiędzy nimi miały być kręte i nawiązywać do natury. Obok nich miał znajdować się także piękny park zbudowany w harmonii z naturą, w którym każdy z mieszkańców mógł odpocząć i się zrelaksować. Budowa rozpoczęła się w 1900 roku, niestety, z powodu znacznego skomplikowania projektu, nie udało się zrealizować niemal żadnego z planów i projekt porzucono w 1914 roku. Powstał jedynie.. dzisiejszy Park Güell, trzy kilometry krętych ścieżek i mostków, oraz dwa budynki, z czego jeden mieszkalny, który miał służyć jako reklama osiedla. Właśnie w tym budynku zamieszkał sam artysta, dzisiaj mieści się tam małe muzeum poświęcone artyście.

Teren w 1922 roku został zakupiony przez władze miejskie i został otwarty dla mieszkańców. W 1984 park razem z innymi dziełami Gaudiego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Güell - Barcelona

Co znajdziemy w parku?

Większość atrakcji znajdziemy w zamkniętej części parku, kolejność zwiedzania zależy od wejścia, do którego się udamy. Wejścia są cztery, dwa na górze parku, z których zejdziemy wprost na taras widokowy, uważany przez miejscowych za najdłuższą ławką świata. Ławka zaprojektowana jest w ten sposób, aby każdy mógł siedząc na niej odczuwać prywatność.

!Ławka w Parku Güell - Barcelona
Ławka w Parku Güell - Barcelona

Dodatkowo kafelkowa budowla doskonale odprowadza wodę. Taras znajduje się tuż nad masywną salą kolumnową, która przypomina budowle greckie lub rzymskie, a z założenia miała służyć jako targ.

!Sala kolumnowa w Parku Güell - Barcelona
Sala kolumnowa w Parku Güell - Barcelona

Pozostałe wejścia znajdziemy na dole parku (na dole, czyli patrząc od historycznej bramy) po obu bokach. Po obu stronach bramy znajdziemy piękne pawilony wzniesione w latach 1901-1902, w jednym z nich mieści się niewielka wystawa, w drugim sklep. Będąc na miejscu koniecznie wejdźmy do środka.

Od bramy do tarasu prowadzą schody, na których umieszczone zostały: słynna Salamandra oraz piękna instalacja imitującą jaskinię.

!Salamandra w Parku Güell w Barcelonie
Salamandra w Parku Güell w Barcelonie

Po lewej stronie parku możemy przejść się krętą dróżką, oraz pospacerować po ścieżce pokrytej kamieniami, która wygląda niczym z filmu fantasy.

Park Güell w Barcelonie

Jeśli mamy czas, warto pospacerować się po pozostałej (otwartej) części parku i wejść na jego wyższe poziomy. Pomimo wielu drzew łatwo znaleźć miejsca widokowe, z których zobaczymy większą część Barcelony.

!Ławka w Park Güell w Barcelonie
Ławka w Park Güell w Barcelonie

Informacje praktyczne

Park Güell dzieli się na dwie części, zamknięty środek, w którym znajdziemy dzieła Gaudiego, oraz na otaczającą go część otwartą - po której możemy dowolnie spacerować.

W Park Güell w Barcelonie

Kupując bilet, kupujemy go na konkretną godzinę - i na każdy “slot” czasowy nałożony jest limit odwiedzających (400 osób na każde pół godziny). Z tego powodu, warto kupić bilet online na stronie http://www.parkguell.cat/en/buy-tickets/, aby na miejscu nie musieć odejść z kwitkiem. Dla podkreślenia, podamy przykład - w okresie wakacyjnym przychodząc o 9:00 rano możemy mieć możliwość zakupu biletu dopiero na godzinę 15:00.

Bilet pokazujemy na wejściu oraz na wyjściu, sam pobyt na miejscu nie jest jednak limitowany. Warto pamiętać, że mamy 30 minut na wejście od godziny podanej na naszym bilecie, kupując bilet na 9:30 możemy wejść do środka pomiędzy 9:30 a 10:00.

Dni i godziny otwarcia

Atrakcja czynna jest codziennie, godziny otwarcia uzależnione są od pory roku.

daty godziny otwarcia ostatnie wejście
od 1. stycznia do 25. marca 08:30 - 18:30 17:30
od 26. marca do 30. kwietnia 08:00 - 20:30 19:30
od 1. maja do 27. sierpnia 08:00 - 21:30 20:30
od 28. sierpnia do 28. października 08:30 - 20:30 19:30
od 29. października do 31. grudnia 08:30 - 18:30 17:30

Ceny biletów wstępu

Wysokość ceny uzależniona jest od rodzaju taryfy biletowej oraz miejsca zakupu.

rodzaj biletu zakup on-line zakup w kasie biletowej /
w automacie ATM przy kasach
normalny 7,50€ 8,50€
dzieci do 6. roku życia bezpłatnie bezpłatnie
dzieci 7 - 12 lat 5,25€ 6,00€
seniorzy 65+ 5,25€ 6,00€
osoba niepełnosprawna + opiekun 5,25€ 6,00€

w Parku Güell - Barcelona

Dojazd

Do Parku Güell najwygodniej dojechać metrem, linią 3 (zieloną), i wysiąść na przystanku Vallcarca lub Lesseps. Z obu z nich musimy przejść kawałek i skorzystać ruchomych schodów oraz w kilku miejscach się wdrapać.

Jeśli wysiądziemy na stacji Vallcarca musimy dojść do ulicy Baixada de la Glòria, który prowadzi stromo w górę, jednak co kawałek spotkamy ruchome schody, które jednak często nie działają. Plusem jest to, że możemy po drodze wejść na górę trzech krzyży.

W przypadku Lesseps wejście jest mniej strome, natomiast ruchome schody pokrywają jedynie kawałek trasy.


Reklama