Podróże po Europie

Sagrada Familia - zwiedzanie, bilety, historia

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Sagrada Família - sen wielkiego architekta, który urealnił się w pięknej Barcelonie. Kościół budzący skrajne emocje wśród architektów i turystów. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie. Czy trzeba czegoś więcej aby zachęcić do odwiedzenia tej słynnej bazyliki?

Zwiedzanie Sagrada Familia należy do największych atrakcji Barcelony. Więcej informacji praktycznych o biletach oraz dostępnych opcjach wizyty znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Architekt wizjoner - Antonio Gaudi i Sagrada Familia

Twórca Sagrada Familia Antonio Gaudi urodził się w 1852 roku. Ze względu na częste choroby wiele czasu spędzał w samotności, co sprawiło że w dorosłym życiu stronił od ludzi, ale też rozwinęło wyobraźnię przyszłego architekta. Wyższą Szkołę Architektury ukończył w 1878 roku w Barcelonie, choć nie bez problemów. Ponoć podczas odbierania dyplomu miał usłyszeć, że będzie z niego głupiec lub geniusz.

Początkowo pracował jako asystent znanych architektów i dzięki temu znalazł protektora w osobie Joana Martorella. Imał się różnych przedsięwzięć jak chociażby projektów latarni. Sławę przyniosły mu dwa z nich, które pokazano na Wystawie Światowej (gabloty i domy robotnicze). Gaudi był człowiekiem żarliwej wiary i tercjarzem zakonu franciszkańskiego, stąd też szybko zaczął realizować projekty dla Kościoła (na przykład pałac biskupi w Astordze). W 1883 roku dostał zlecenie na ukończenie budowy świątyni w Barcelonie. Młody architekt postanowił zupełnie zmienić dotychczasowy projekt i poświęcił się mu z całych sił.

Nad świątynią pracował przez ponad czterdzieści lat. W ostatnich latach nie podejmował się już innych projektów koncentrując się jedynie na Sagradzie. Zamieszkał na terenie budowy i przestał o siebie dbać całą energię kierując ku pracy. Niestety skończyło się to tragicznie. W 1926 roku Gaudi wyszedł na ulicę (ponoć chciał spojrzeć na budowę pod innym kątem, według innej wersji udawał się na Mszę Świętą) i nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju. Wprawdzie architekt przeżył wypadek, ale uznano go za bezdomnego i umieszczono w przytułku. Kiedy Gaudiego rozpoznano było już za późno na ratunek, zresztą sam twórca odmówił przeniesienia do lepszego szpitala. Chciał umrzeć wśród biedoty, a po śmierci zostać pochowanym w krypcie Sagrady. Jego życzeniu stało się zadość. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny słynnego architekta.

Słynny kościół Sagrada Familia w Barcelonie
Słynny kościół Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia - jej historia i architektura

Historia Sagrada Familia zaczęła się kiedy Josep Maria Bocabella, po odbyciu pielgrzymki do Rzymu, postanowił poświęcić się szerzeniu wartości chrześcijańskich, które jego zdaniem znajdowały wyraz w życiu Świętej Rodziny. W tym celu Bocabella założył Stowarzyszenie Miłośników św. Józefa i rozpoczął zbieranie funduszy na budowę kościoła. Początkowo w Barcelonie miała powstać neogotycka świątynia, nie różniąca się zbytnio od innych kościół budowanych w tamtych czasach. Jednak nieporozumienia z architektem Francisciem de Paula del Villar sprawiły, że prace nad Sagradą zlecono Gaudiemu. Przez wiele lat wizja kościoła dojrzewała w młodym twórcy, który nie poświęcał mu zbyt dużo czasu. Dopiero po latach Sagrada stała się dziełem jego życia.

Koncepcja uległa diametralnej zmianie. Gaudi odwoływał się do sztuki dawnej, szukając inspiracji w gotyku katalońskim i średniowiecznej symbolice. Na tym jednak nie koniec - świątynia miała być jednym żyjącym organizmem, a jej elementy nawiązywały do przyrody. Każdy z nich tworzony był oddzielnie i nie mógł być identyczny.

Sagrada jako uosobienie Natury - największego dzieła Boga - zawiera w sobie symbole odwołujące się do czterech "królestw": roślin (kamienny las kolumn), zwierząt (ornamentyka), minerałów (witraże) i człowieka (rzeźby oraz kolumny symbolizujące żebra).

Całość zwieńczyć ma 18 wież, które symbolizują apostołów, ewangelistów, Maryję i Chrystusa. Do życia Jezusa nawiązują również fasady: Narodzenia, Męki i Chwały (zwłaszcza pierwsza z nich przyciąga wzrok odwiedzających na dłużej).

Wymiary naw oraz innych elementów kościoła stanowią ilorazy liczby 7,5 (przykładowo główna nawa ma 90 metrów czyli 7,5 razy 12 apostołów).

Sagrada Familia - zwiedzanie i informacje praktyczne

Słynny kościół Gaudiego to atrakcja płatna. Niewiele jest jednak na świecie tak unikatowych realizacji sakralnych i naszym zdaniem warto zajrzeć do środka chociażby tylko po to, żeby na własne oczy ujrzeć rewię świateł ozdabiających wnętrze. Warto również podkreślić, że zyski ze sprzedaży biletów przeznaczane są na dokończenie budowy świątyni.

Do wyboru mamy samodzielne zwiedzanie Sagrada Familia z przewodnikiem audio lub wzięcie udziału w wycieczce z przewodnikiem organizowanej po angielsku (lub w jednym z trzech pozostałych języków). Minusem wycieczki z przewodnikiem jest fakt, że musimy dostosować się do jednego z zaledwie kilku okienek czasowych. Z drugiej jednak strony opcja ta jest tylko niewiele droższa, a na pewno wyniesiemy z niej więcej niż podczas samodzielnego odkrywania świątyni.

Wejście na wieże - Sagrada Familia

Planując zwiedzanie Sagrada Familia możemy zakupić droższe bilety, z którymi wejdziemy dodatkowo na jedną z dwóch wież. Pamiętajmy jednak, że z powodu schodów nie są one przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

A czy warto dopłacić do wejścia na więżę? Co prawda lepsze widoki znajdziecie w innych miejscach (więcej o nich w naszym przewodniku Punkty widokowe w Barcelonie), ale dla części turystów atrakcją samą w sobie jest możliwość znalezienia się w górnej części zabytku.

Uwaga! W przypadku złej pogody dostęp na wieżę może nie być możliwy.

Bilety do Sagrada Familia

Bilety do bazyliki kupujemy online. Najbezpieczniej jest tego dokonać z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. Bez względu na typ biletu podczas zakupu wybieramy godzinę wejścia. Wejściówki pojawiają się z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Bilety zakupimy również na miejscu (także online, korzystając z kodów QR wywieszonych wokół bazyliki), ale może się to wiązać z oczekiwaniem w kolejce do wejścia lub nawet brakiem wejściówek na najbliższe godziny.

Sagrada Familia - ceny biletów w dniu ostatniej aktualizacji artykułu.

  • samodzielne zwiedzanie z przewodnikiem audio - 26,00 (125,76 zł),
  • zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim - 30,00 (145,11 zł),
  • samodzielne zwiedzanie z przewodnikiem audio z możliwością wejścia na wieżę - 36,00 (174,14 zł),
  • zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim z możliwością wejścia na wieżę - 40,00 (193,48 zł),

Dzieci poniżej 11. roku życia oraz towarzysze osób z niepełnosprawnościami upoważnione są do darmowego wejścia. Osoby poniżej 30. roku życia otrzymują zniżkę o wartości 2,00 (9,67 zł). Tańszy bilet dostępny jest również dla osób powyżej 65. roku życia (co odpowiada hiszpańskiemu wiekowi emerytalnemu).

Bilety możemy pokazać w telefonie lub wydrukować je przed przyjazdem.

Bilety do Sagrada Familia zakupione na oficjalnej stronie nie podlegają zwrotowi ani zmianie dat. Teoretycznie, w przypadku potwierdzonego ważnego powodu, istnieje szansa zwrotu do 48 godzin przed planowaną datą wizyty. Jeśli zależy nam na bardziej elastycznej możliwości zwrotu biletów możemy sprawdzić ofertę firm zewnętrznych takich jak GetYourGuide czy Tiqets.

Sagrada Familia znajduje się również w ofercie popularnych kart turystycznych (np. GoCity Barcelona). Pamiętajmy jednak żeby sprawdzić warunki odwiedzin, gdyż wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Sagrada Familia - dni i godziny otwarcia

Świątynia czynna jest codziennie - nawet 1 stycznia czy 25 grudnia (choć wtedy godziny funkcjonowania są skrócone). Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

Zwiedzanie Sagrada Familia - co warto wiedzieć przed odwiedzinami?

  • Ile czasu poświęcić na zwiedzanie? Większość turystów spędza na miejscu do 90 minut - w tym czasie bez pośpiechu będziemy mogli podziwiać wnętrze oraz kryptę. Jeśli planujecie również wejść na jedną z wież, to powinniście zarezerwować sobie dodatkowe 30-45 minut,
  • wejście do bazyliki dla turystów indywidualnych znajduje się od ulicy Carrer de la Marina - od strony słynnej fasady Narodzenia,
  • Sagrada Familia to miejsce kultu i czynny kościół katolicki, więc obowiązują w nim dość rygorystyczne zasady ubioru - do środka nie zostaniemy wpuszczeni w klapkach, z odkrytymi ramionami oraz w bardzo krótkich spodenkach/sukienkach,
  • Sagrada Familia (z wyjątkiem wież) przystosowana jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - przeznaczone dla nich wejście znajduje się od strony Carrer de la Marina.

Jak dojechać do Sagrada Familia?

Na miejsce najwygodniej jest dojechać metrem - tuż obok znajdziemy stację Sagrada Familia dwóch linii: L2 i L5. W okolicy funkcjonują tez przystanki autobusowe.

Alternatywą jest spacer, ale trzeba zarezerwować na niego około 40 minut (startując z historycznego centrum, w jedną stronę).

Sagrada Familia w Barcelonie wciąż czeka na ukończenie

Problem z budową świątyni, która nadal nie została ukończona wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze Gaudi nie wszystkie swoje pomysły konsultował z uczniami. Co więcej jego biuro i notatki zostały zniszczone, kiedy Sagradę sprofanowali katalońscy anarchiści. Za chichot historii można uznać fakt, że dzieło zagorzałego propagatora kultury katalońskiej, jakim był Gaudi, podeptali ci, którzy rzekomo walczyli o niepodległość regionu.

Po drugie, zgodnie z wolą architekta pieniądze na budowę kościoła mogą pochodzić tylko z datków, Sagrada nie może być finansowana przez rząd. Po trzecie wreszcie, kontynuowanie budowy budzi wiele kontrowersji. Zwraca się uwagę, że jej nowe elementy nieco odstają (np. kolorystycznie) od wizji Gaudiego, choć przecież sam artysta uważał, że świątyni można nadać taki styl jakiego zapragną jego kontynuatorzy. Współcześnie do prac zaprzęgnięto komputery, które mają pomóc odtworzyć wizję wielkiego architekta. Zakończenie budowy planuje się na 2026 rok. W 2005 roku elementy kościoła stworzone przez Gaudiego wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół konsekrowano pięć lat później nadając mu tytuł bazyliki mniejszej.

Reklama