Ateny - zwiedzanie i największe atrakcje stolicy Grecji

Ateny, jedno z najważniejszych miast w historii ludzkości, kolebka naszej cywilizacji i miejsce narodzin demokracji. To tutaj tworzyli i rozwijali się Sokrates czy Sofokles, a dziś wciąż możemy znaleźć w Atenach wiele śladów tamtych antycznych czasów.

Dzisiejsze Ateny to miasto kontrastów, olbrzymia metropolia zamieszkiwana przez prawie 4 miliony ludzi, w której króluje wszechobecny chaos, brak ładu architektonicznego i hałas. Z jednej strony piękna Plaka, z drugiej kilometry brudnych i szarych dzielnic.

Spacerując po mieście spotkamy ślady czasów antycznych, rzymskich czy bizantyjskich, przeplatane jednak budynkami, które wyglądają jakby miały się zawalić dziś lub najpóźniej jutro.

Ateny można kochać lub nienawidzić, nie można jednak przejść obok nich obojętnie. Każdego roku Ateny odwiedzają miliony turystów, w tym coraz większa grupa Polaków.

Wybierasz się do Aten?

Ateny

Gdzie spać w Atenach? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Aten. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Grecji.

Jak zwiedzać Ateny?

Jeśli wybieramy się do Aten na krótko i planujemy zobaczyć jedynie najważniejsze atrakcje, spokojnie powinniśmy dać radę poruszać się jedynie piechotą. Najważniejsze atrakcje Aten mieszczą się na długości około 3,5 kilometra - na trasie od wykopalisk Kerameikos aż do Stadionu Panatenajskiego. Przy dobrze zaplanowanym spacerze spokojnie w ciągu jednego dnia od zewnątrz zobaczymy wszystko to, co najważniejsze.

W sytuacji, gdy potrzebujemy ruszyć się dalej lub zwyczajnie chcemy poruszać się szybciej, możemy skorzystać z komunikacji publicznej - przede wszystkim z nowoczesnego metra lub tramwaju. (Sprawdź też: Metro i komunikacja miejska w Atenach.)

Warto wiedzieć, że ateńskie metro jest darmowym muzeum archeologicznym. W trakcie budowy podziemnej kolejki natrafiono na wiele śladów antycznych czasów, znaleziono budynki, ulicę, cmentarze, narzędzia czy rzeźby - z wielu okresów, i to tak odległych od siebie jak czasy bizantyjskie, rzymskie czy okres mykeński (i nie tylko!).

Dziś wiele z tych znalezisk zostało wystawionych w tunelach i przejściach pobliskich stacji metra. Najciekawsze stacje-muzea to: Akropol, Evangelismos, Kerameikos, Panepistimiou czy Syntagma. Niektóre z wystawionych prac są jedynie replikami, nadal jednak warto spędzić chwilę i je obejrzeć, o ile jesteśmy w pobliżu lub korzystamy z metra.

Metro działa w weekendy (piątek-niedziela) od 5:30 do 2:00 w pozostałe dni do od 5:30 do 24:00.

!Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa w Atenach
Widok na Akropol ze wzgórza Filopapposa w Atenach

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Aten?

Wielu turystów wpada do Aten na weekend. Jest to wystarczający czas, jeśli chcemy obejrzeć jedynie Akropol i inne antyczne zabytki, a dodatkowo pospacerować po Place i okolicy. Jeśli przyjeżdżamy na krótko sprawdźmy wcześniej godziny działania atrakcji - Akropol czynny jest od samego rana, niektóre muzea w pojedyncze dni czynne są dłużej (np. Nowe Muzeum Akropolu w piątki do 22:00, Narodowe Muzeum Archeologiczne w poniedziałki do 20:00) (aktualizacja luty 2018).

Jeśli jednak chcielibyśmy odwiedzić muzea, poznać kulturalną część miasta, a nawet ruszyć się dalej - powinniśmy zaplanować od 3-4 do 5-6 dni. Szczególnie wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym może zająć nam pół dnia.

Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny?

W Atenach prawie zawsze jest ciepło - w okresie wakacyjnym skwar może być jednak nie do zniesienia. Najlepszym okresem pod względem pogody są koniec kwietnia i maj oraz wrzesień.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto zastanowić się nad odwiedzinami Aten od listopada do marca. Hotele są tańsze, bilety na Akropol również. W wiele dni powinno być ciepło (w styczniu w Atenach potrafi być 16 stopni) - chociaż dni będą niestety krótsze.

Od początku listopada do końca marca wiele atrakcji ma skrócone godziny otwarcia.

Ciekawym okresem na odwiedziny Aten jest okres od czerwca do sierpnia, kiedy to w mieście odbywa się Festiwal Ateński. Uwaga! Konkretne miesiące mogą różnić się rok do roku. Festiwal odbywa się cyklicznie od 1955 roku. Podczas festiwalu wystawiane się m.in. przedstawienia teatralne i organizowane są koncerty. Przedstawienia odbywają się w ateńskim Odeonie Heroda Attyka oraz w antycznym teatrze w Epidauros (Peloponez).

Więcej informacji o imprezach w 2018 roku znajdziecie na oficjalnej stronie.

Zwiedzanie Aten

Zwiedzanie warto zacząć od wizyty na Akropolu, który otwierany jest o godzinie 8:00. Rano jest najmniej turystów i możemy na spokojnie zobaczyć najważniejsze zabytki historycznego wzgórza. Plusem rannych odwiedzin jest także pogoda, w południe w sezonie letnim żar może być nie do wytrzymania.

Po odwiedzeniu Akropolu możemy rozplanować trasę dowolnie, pozostałe najważniejsze atrakcje znajdują się zasięgu około 3 kilometrów.

Podczas zwiedzania stolicy Grecji powinniśmy wypatrywać brązowych tablic z żółtym lub białym napisem, które oznaczają zabytek, obiekt historyczny lub muzeum - warto ich wyglądać, czasem mogą znajdować się w całkiem nieoczekiwanym miejscu.

Nie powinien nas zdziwić widok zwierząt na ulicach - niemal na każdym kroku spotkamy bezdomne psy i koty, a w przypadku parków i wzgórz nawet żółwie.

Antyczne Ateny

Myśląc o Atenach pierwsze co przychodzi nam na myśl to wzgórze Akropolu. To znajdujące się na wysokości ponad 150 metrów wzgórze zagospodarowano już w czasach mykeńskim (prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e.) - na szczycie powstał otoczony murami pałac. Samo słowo akropol oznacza po prostu górne miasto. Ruiny akropoli spotkamy też w innych starożytnych greckich miastach. Po upadku kultury mykeńskiej do VII wieku p.n.e. obszar nie był zamieszkały - do czasu aż zdecydowano się zamienić go na miejsce kultu. Powstały wtedy pierwsze świątynie, które zostały jednak zniszczone przez Persów po zdobyciu miasta. Świątynie odbudowano i stały się najważniejszym symbolem całej starożytnej Grecji. Do dziś część z nich zachowała się w dobrym stanie. Dotyczy to przede wszystkim dwóch świątyń - Partenonu oraz Erechtejonu.

W czasach bizantyjskich i w średniowieczu świątynie zamieniono na kościoły. Na szczycie powstały też wieże obronne, które rozebrano dopiero w 1874 roku podczas prac nad przywróceniem wzgórzu jego pierwotnego wyglądu.

Dziś podstawa jednej z wież służy jako punkt widokowy, który dobrze widać z dolnej części miasta. W ciągu dnia powiewa nad nim grecka flaga. Flaga jest wciągana codziennie około godziny 8:00 i zdejmowana około godziny przed zachodem słońca. W niedzielę ceremonii zdjęcia flagi towarzyszy gwardia prezydencka.

Akropol zwiedza się prosto. Warto tylko pamiętać, że wejście na górę wymaga pewnego wysiłku, a czym dalej w dzień tym stanowisko archeologiczne jest bardziej zatłoczone. W ciepły dzień na górze może być też bardzo gorąco. Niestety, Akropol jest też często poddawany renowacji - z tego względu możemy trafić na duże płachty zasłaniające ważne fragmenty zabytków.

Akropol to również zbocza. Północne zbocza nie są zabudowane i podczas spaceru miniemy tereny zielone, w tym jaskinie będące w czasach antycznych miejscem kultu. Południowe zbocza to Teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda Attyka. Teatr Dionizosa był najważniejszym z teatrów antycznego świata i zachował się w dość dobrym stanie. Odeon Heroda Attyka powstał w 161 roku i był w czasach swojej świetności jednym z najpiękniejszych budynków starożytnego świata. Mimo że dziś zachował się w dobrym stanie, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że był on kiedyś całkowicie zadaszony! Do dziś odbywają się w nim przedstawienia i koncerty.

Akropol jest najbardziej imponującym, ale nie jedynym wartym zobaczenia antycznym zabytkiem stolicy Grecji. Jeśli planujemy odwiedzić najważniejsze z nich to możemy pomyśleć o zakupie karnetu ważnego 5 dni. Umożliwia on wejście na teren Akropolu oraz do kilku innych stanowisk archeologicznych. Powinniśmy móc kupić go w kasie przy każdym ze stanowisk archeologicznych.

Więcej o biletach do antycznych zabytków znajdziecie w artykule: Akropol ateński - zwiedzanie, bilety, zabytki

Obok Akropolu za największy zabytek uważana jest ateńska Agora ze świetnie zachowaną świątynią Hefajstosa (jedna z nielicznych świątyń z dobrze zachowanym środkiem). Na terenie stanowiska archeologicznego znajduje się również odbudowana stoa w której mieści się muzeum pełne rzeźb i innych artefaktów oraz bizantyjski Kościół Świętych Apostołów (Άγιοι Απόστολοι Σολάκη). Na wizytę na obszarze Agory możemy zaplanować do dwóch godzin.

Oprócz Akropolu i Agory możliwe do odwiedzenia są również: świątynia Zeusa Olimpijskiego, rzymskie Forum, biblioteka Hadriana oraz najmniej znane wykopaliska Kerameikos. Na obszarze Kerameikos znajdował się starożytny cmentarz. Na terenie stanowiska archeologicznego działa muzeum z artefaktami znalezionymi na terenie nekropolii.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego budowana była przez wiele stuleci, a prace zostały zakończone już za czasów panowania rzymskiego cesarza Hadriana w II wieku naszej ery. Hadrian pomógł w rozbudowie miasta i na jego część wzniesiono łuk triumfalny, który zobaczymy po północno zachodniej stronie stanowiska archeologicznego.

Najlepszy widok na świątynie Zeusa i dobry widok na Akropol znajdziemy na tarasie restauracji hotelu The Athens Gate Hotel.

Więcej: Gdzie zjeść i gdzie napić się ouzo w Atenach?

Jeśli chcielibyśmy popatrzeć na Akropol z drugiej strony to możemy wybrać się na oddalone o dosłownie kawałek od głównego wejścia wzgórze Areopagus (wzgórze Aresa/Marsa). W czasach antycznych na wzgórzu odbywały się zgromadzenia, później sądzono tam morderców. Dla greckich chrześcijan jest to miejsce symboliczne - w 54 roku ze wzgórza przemawiał święty Paweł. Wejście na punkt widokowy jest niewygodne i wymaga wdrapania się po nierównych schodach. Wielu turystów czeka na wzgórzu na zachód słońca.

Trochę dalej na zachód znajdziemy kolejne ze wzniesień - Pnyks. W czasach starożytnych znajdował się tu eklesiastreon, czyli miejsce gdzie odbywały się cykliczne zgromadzenia decydujące o losie polis. Niestety, z tego okresu zachowały się jedynie fragmenty fundamentów. Wciąż jest to jednak ciekawy punkt widokowy na Akropol.

Innym obiektem nawiązującym do czasów antycznych jest zbudowany w pełni z marmuru Stadion Panatenajski. Na stadionie tym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku. Stadion Panatenajski powstał na ruinach antycznego obiektu, ale nie zobaczymy już niestety nic z oryginalnej konstrukcji.

!Widok na zrekonstruowany starożytny stadion olimpijski - Panathinaiko - Stadion Panatenajski w Atenach
Widok na zrekonstruowany starożytny stadion olimpijski - Panathinaiko - Stadion Panatenajski w Atenach

Za opłatą możemy wejść na teren stadionu i poruszać się po nim w sposób dowolny. Będąc na miejscu nie zapomnijmy przejść tunelem dla zawodników do małego muzeum. Duża część stadionu jest widoczna z zewnątrz (ma kształt podkowy) - jeśli nie mamy dużo czasu to nie musimy kupować wejściówki, tylko wystarczy podejść pod wejście.

Więcej: Zwiedzanie stadionu Panatenajskiego

Parlament i plac Syntagma

Centralnym placem Aten jest Plac Syntagma (Πλατεία Συντάγματος), czyli Plac Konstytucji, nazwany tak na cześć konstytucji podpisanej za czasów pierwszego króla Grecji Otto. Plac powstał na początku XIX wieku, jego budowa rozpoczęła się po przeniesieniu stolicy Grecji z Nauplion do Aten.

Przy placu stoi stary pałac królewski z pierwszej połowy XIX wieku, który od 1934 roku jest siedzibą greckiego parlamentu. Obok schodów do parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie przez całą dobę stoją wartownicy z elitarnych oddziałów gwardii prezydenckiej Evzonoi. Gwardziści ubrani są w historyczne stroje z XIX wieku nawiązujące do różnych epok z greckiej historii. Wartownicy podczas swojej godzinnej warty stoją całkowicie nieruchomo, po czym o każdej pełnej godzinie są zmieniani i zmianie tej towarzyszy charakterystyczna ceremonia (warto ją zobaczyć na żywo, chociaż na początku możemy się mocno zdziwić!).

W niedzielę o godzinie 11:00 odbywa się specjalna, bardziej uroczysta, ceremonia zmiany warty. Wartownicy ubrani są w inne stroje, a w trakcie ceremonii większy oddział prezydenckich gwardzistów maszeruje ulicą ze swoich koszar na tyłach Ogrodów Narodowych na Plac Syntagma. Jeśli mamy taką możliwość to warto podejść i zobaczyć to na żywo. W sezonie warto przyjść chwilę wcześniej, żeby stanąć w pierwszych rzędach.

Sam parlament w okresie wakacyjnym (czerwiec, lipiec, wrzesień) udostępniony jest do zwiedzania. W każdy poniedziałek i piątek o godzinie 15:00 odbywają się wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Wizyta trwa 90 minut i jest darmowa. Niestety, miejsce musimy zarezerwować przynajmniej 5 dni wcześniej. oficjalnej strony parlamentu. (aktualizacja luty 2018)

Tuż obok budynku parlamentu znajduje się piękny Ogród Narodowy, w środku którego oprócz wielu oryginalnych roślin znajdziemy mini zoo (z m.in. kozicami i papugami). Na terenie parku zbudowano ciekawy budynek - Zappeion - służący dziś jako miejsce oficjalnych ceremonii i spotkań. Można wejść do środka i spojrzeć na wewnętrzny dziedziniec, samego budynku nie możemy niestety zwiedzić.

Więcej o ogrodach w relacji: Relacja z Ogrodu Narodowego

Ateńska Trylogia

Kawałek od placu Syntagma, przy ulicy Panepistimiou oraz tuż obok stacji metra Panepistimiou, znajdziemy jedne z najpiękniejszych nowożytnych budynków w mieście. Miejscowi nazywają je “Ateńską Trylogią”.

Skąd ta nazwa? Od trzech budynków stojących jeden obok drugiego, patrząc od lewej są to: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Ateński oraz Akademia Ateńska.

Szczególnie siedziba Akademii Ateńskiej jest warta dokładniejszego przyjrzenia się. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszy neoklasyczny budynek świata. Niestety, nie ma możliwości zwiedzenia budynku z wyjątkiem upiększonej malowidłami Christiana Griepenkerla Sali Spotkań. Sala znajduje się na wprost od wejścia i możemy zajrzeć do środka.

Możliwe jest również wejście do Biblioteki, pamiętajmy jednak, że najważniejsze zbiory oraz pomieszczenia nie są dostępne dla turystów.

Monastiraki

U stóp Akropolu mieści się popularny obszar Monastiraki, którego nazwa pochodzi od Placu Monastiraki. Przy placu znajdziemy m.in.: X-wieczny kościół Pantanassa, Bibliotekę Hadriana oraz ottomański meczet z połowy XVIII wieku w którym dziś znajduje się jedna z sekcji Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej. To właśnie od klimatycznego X-wiecznego kościoła wzięła się nazwa placu - monastiraki oznacza po prostu "mały klasztor". Biblioteka Hadriana otwarta jest tylko do 15:00 (ale ruiny odwiedzimy w dosłownie kilkanaście minut). Kościół Pantanassa znajduje się pod poziomem ulicy i otwierany jest rano. (aktualizacja luty 2018).

Na zachód od stacji metra Monastiraki znajdziemy Pchli Targ Monastiraki. Od poniedziałku do soboty jest to zwykły rząd sklepów. Dopiero w niedzielę okolica zamienia się w prawdziwy pchli targ, co w szczególności widać przy Placu Avissynias (Avissynias Square) - prosto z ulicy kupimy tu najróżniejsze starocie i skarby, w tym obrazy czy historyczną zastawę.

Na wschód od stacji Monastiraki odnajdziemy z kolei wiele restauracji serwujących przysmaki kuchni greckiej oraz masę sklepów z pamiątkami. Teren ten żyje też wieczorem i przejścia pomiędzy sklepami są dobrze oświetlone.

Jeśli z Placu Monastiraki udamy się w górę na południe to dojdziemy do ruin rzymskiej Agory. Największym skarbem jest tu ośmiokątna Wieża Wiatrów. Ten świetnie zachowany budynek powstał prawdopodobnie w I wieku p.n.e. Warto przyjrzeć się charakterystycznym zdobieniom reliefowym na górze wieży, które przedstawiają reprezentacje ośmiu wiatrów. W czasach antycznych w środku znajdował się zegar wodny. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów antycznych w stolicy Grecji. Stanowisko archeologiczne możemy obejrzeć także obchodząc płot dookoła.

Kawałek od rzymskiej Agory znajdują się jedyne zachowane łaźnie z czasów tureckich (Łaźnie Wiatrów, Mousio Loutro Aeridon), które dziś zamienione są na muzeum. Łaźnie znajdują się przy ulicy Κυρρήστου 8. W środku czeka na nas mała wystawa. Łaźnie otwarte są od 8:00 do 15:00 codziennie z wyjątkiem wtorku. Bilet wstępu kosztuje 2€. (aktualizacja luty 2018).

Plaka

Plaka to oprócz Akropolu największy symbol stolicy Grecji, i zarazem najstarsza część miasta - znajduje się po wschodniej stronie wzgórza Akropolu. Spacerując wąskim i kolorowymi uliczkami Plaki, prowadzącymi raz to w górę, a raz to w dół, napotkamy na wiele knajpek, małych kościółków czy starych domów i budynków. Pomimo że na głównym szlaku spacerują całe masy turystów oraz miejscowych, to wystarczy lekko zboczyć z trasy aby znaleźć się w mniej zatłoczonych i krętych uliczkach.

Niestety, spacerując po tej uroczej dzielnicy nie spotkamy wielu antycznych pamiątek po starożytnej Grecji. Jednym z chlubnych wyjątków jest wzniesiony w 335 roku przed naszą erą Pomnik Lizykratesa.

W obrębie całej Plaki znajdują się dziesiątki tawern, restauracji oraz pubów. Na pewno klimatem wyróżniają się tak zwane "Schody Plaki" (przy Mnisikleous 22). Na całej ich długości znajdziemy tawerny, rozstawione jedna nad drugą, że stolikami stojącymi po obu stronach. Szczególnie wieczorem klimat tego miejsca jest nie do opisania!

Jeśli mieliśmy w planach spróbować Ouzo, to powinniśmy zawitać do Brettos, czyli do najstarszego baru serwującego nalewki własnej roboty oraz ouzo w Atenach. Można kupować na małe kieliszki i duże szklanki, chociaż lepiej najpierw wypróbować - szklanki są naprawdę duże. Ceny zaczynają się od 2,50€ za kieliszek. W środku oprócz alkoholi zachwyca też dekoracja z kolorowych butelek oraz starych beczek wypełniających szczelnie ściany.

Jeśli chcemy zakupić pamiątki powinniśmy udać się na ulicę Adrianou. Spacerując po Place warto odnaleźć bizantyjski kościół z XI wieku imienia św. Mikołaja Ragkavy (Nicholas Ragkava).

Anafiotika

Jeden z największych skarbów Plaki i Aten, znajdujący się na wzgórzu pod samym Akropolem, mały obszar o nazwie Anafiotika. To niesamowite miejsce pozwala przenieść się na jedną z greckich wysp. Znajdziemy tu około 45 domów wzorowanych na architekturze pochodzącej z Wysp Cykladzkich. Białe ściany, kręte uliczki, co rusz mijający nas kot - i to wszystko kawałek od gwarnej Plaki i pod samym Akropolem!

Nazwa Anafiotika pochodzi od nazwy “Mała Anafi”, a Anafi to jedna z wysp cykladzkich. Domy zostały zbudowane przez robotników przybyłych z wyspy do pracy nad rozbudową nowej stolicy w czasie rządów Otto. Początkowo obszar był większy, niestety w połowie XX wieku wiele domów zburzono z powodu prac archeologicznych.

Do Anafiotiki dojdziemy ulicą Stratonos kierując się na północ.

Muzea

Wiele osób uważa mylnie, że oprócz antycznych zabytków Ateny nie oferują nic więcej. W stolicy Grecji znajdziemy kilka placówek kulturalnych w których można spędzić wiele godzin, i każda z nich zawiera wiele unikalnych eksponatów.

Nowe Muzeum Akropolu (New Acropolis Museum, Μουσείο Ακρόπολης)

Nowoczesne muzeum, w którym znajdziemy wiele elementów przeniesionych lub wydobytych ze wzgórza akropolskiego. Znajduje się tuż obok Akropolu i stacji metra - w środku na trzech piętrach zobaczymy górną dekorację Partenonu oraz wiele rzeźb i innych elementów znajdujących się oryginalnie wewnątrz świątyń.

Niestety, aby wejść do środka musimy kupić bilet niezależny od karnetu na Akropol.

W piątki muzeum otwarte jest do 22:00 (aktualizacja luty 2018).

Narodowe Muzeum (National Archaeological Museum, Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο)

Jest to największe muzeum archeologiczne w Grecji, znajdziemy tu eksponaty z całej antycznej historii Grecji - od broni, przez narzędzia i naczynia, aż po rzeźby. Muzeum szczyci się posiadaniem 11000 eksponatów, i zajmuje obszar 8000 metrów kwadratowych.

Jeśli nie chcemy szybko przelecieć po salach, powinnismy zaplanować sobie na wizytę nawet 3 do 4 godzin.

Przed wejściem warto sprawdzić czy wszystkie sale są otwarte, w trakcie miesięcy zimowych czasem zamkniętych jest nawet kilkanaście sal z powodu renowacji. Niestety, nie jest to nigdzie oficjalnie zapowiedziane i dowiadujemy się dopiero na miejscu.

W do 31 marca w poniedziałki muzeum otwarte jest od 13:00 do 20:00, a od wtorku do niedzieli od 9:00 do 16:00 (aktualizacja 2017).

Muzeum numizmatyczne (Numismatic Museum of Athens, Νομισματικό Μουσείο Αθηνών)

Muzeum szczyci się największą kolekcją antycznych oraz nowożytnych monet na świecie. Liczy ponad 600 tysięcy eksponatów! Muzeum znajduje się byłej posiadłości archeologa Heinricha Schliemanna. Schliemann jak niemal nikt inny przyczynił się do dzisiejszej wiedzy o antycznej Grecji. Dzięki jego wysiłkom odnaleziono między innymi miasto Mykeny.

Muzea na obszarze dzielnicy Kolonaki

Na południowy wschód od Ogrodu Narodowego rozciąga się dzielnica Kolonaki, która uważana jest za jeden z najbardziej zadbanych obszarów w całej stolicy Grecji. Znajdują się tu mieszkania i domy bogatszych mieszkańców, a także wiele modnych knajp i restauracji.

Nazwa dzielnicy nawiązuje do Placu Kolonaki (Πλατεία Κολωνακίου), na terenie którego stoi niewielka kolumna z czasów antycznych. Słowo kolonaki oznacza po prostu "małą kolumnę". Ciekawostką jest to, że prawdziwa nazwa placu to Plac Filikis Etaireias (Plateia Filikis Etaireias) - na cześć podziemnej organizacji walczącej w XIX wieku o niepodległość Grecji. Dziś miejscowi używają jedynie potocznej nazwy Plac Kolonaki.

Na terenie dzielnicy znajdziemy niektóre z najważniejszych muzeów miejskich.

  • Muzeum Wojny (Athens War Museum, Πολεμικό Μουσείο) - Ciekawe muzeum poświęcone konfliktom zbrojnym z całej historii ludzkości. Znajdziemy tu eksponaty zarówno z czasów antycznych, jak i z czasów nowożytnych. Na zewnątrz przed wejściem znajduje się mała wystawa pojazdów i samolotów.
  • Muzeum Benaki (Benaki Museum, Μουσείο Μπενάκη) - Najważniejsza galeria sztuki w Atenach. Znajdziemy tu obrazy, ubrania czy meble z całej historii Grecji, od czasów antycznych aż do przykładów sztuki nowoczesnej. Z oryginalnych eksponatów, w muzeum zobaczymy stare manuskrypty oraz biżuterię z czasów bizantyjskich.
  • Muzeum Sztuki Cykladzkiej (Museum of Cycladic Art, Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης) - W muzeum znajdziemy ponad 300 eksponatów przywiezionych z Wysp Cykladzkich (Cyklad), od początków greckich aż do czasów rzymskich. W muzeum zobaczymy głównie rzeźby oraz naczynia, i poznamy historię wysp.
  • Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie (Byzantine Museum, Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο) - Muzeum szczyci się kolekcją ponad 25 tysięcy eksponatów z czasów bizantyjskich oraz wczesnochrześcijańskich. Zobaczymy tu obrazy, ikony, papirusy czy rzeźby. Samo muzeum mieści się w XIX wiecznym pałacu.

Inne muzea (i nie tylko) Aten

  • Greckie Muzeum Samochodów (Hellenic Motor Museum) - Kawałek za Narodowym Muzeum Archeologicznym znajdziemy otworzone w 2011 roku nowoczesne muzeum szczycące się kolekcją 110 aut z XIX i XX wieku. Oprócz kolekcji poznamy w muzeum historię motoryzacji. Niestety, bilet do muzeum jest drogi. Dla fanów motoryzacji może to być nie lada gratka.
  • Pierwszy cmentarz ateński - Nie jest to co prawda muzeum, ale na najważniejszej ateńskiej nekropolii możemy zobaczyć wiele przykładów monumentalnych rzeźb i pomników. Jeśli mamy trochę czasu i interesują nas tego typu miejsca to warto się tam wybrać. Więcej: Pierwszy cmentarz w Atenach - zdjęcia i relacja

Kościoły

Grecja kojarzy się z małymi kościołami w stylu bizantyjskim, często znajdującymi się pod poziomem ulicy - nie inaczej jest w Atenach. Spotkamy tu wiele przykładów podobnej architektury. Niestety, wiele z nich jest zamkniętych dla turystów lub otwartych tylko w godzinach porannych.

!Kościół Panaghia Kapnikarea w Atenach
Kościół Panaghia Kapnikarea w Atenach

Jednym z idealnych przykładów takiej architektury jest kościół Panaghia Kapnikaréa, znajdujący się na wschód od Placu Monastiraki, na rogu ulic Ermoú oraz Kalamiótous. To jeden z najstarszych zachowanych kościołów Aten, pochodzi z XI wieku. W XIX wieku były plany jego zburzenia, jednak dzięki interwencji Króla Bawarii Ludwiga I udało się zachować budowlę.

Innym przykładem takiej architektury jest X wieczny kościół Świętych Apostołów (Holy Apostles) znajdujący się na terenie greckiej Agory.

Przykładem całkowicie innej architektury jest Katedra Ateńska, znana jako Mētrópolis, co nawiązuje do placu miejskiego przy którym ją zbudowano. Budowa świątyni zakończyła się w 1862 roku. W środku znajdziemy m.in. relikwiarze świętych Philothei'a oraz patriarchy Gregory'ego V. Katedra służy jako miejsce uroczystości państwowych, w tym oficjalnych pogrzebów.

Obok masywnej katedry, trochę w cieniu, stoi kościół św. Eleftherios (St. Eleftherios). Ten mały, bizantyjski kościół został zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku i ciekawie kontrastuje ze znajdującą się obok katedrą. Sam kościół nosi przydomek "Little Mētrópolis". Warto podejść bliżej i przyjrzeć się eleganckim reliefom, które ozdabiają górną część ścian. Jeśli będziemy mieć szczęście uda się nam zajrzeć do środka świątyni.

Ateny widziane z góry

Położenie Aten jest idealne dla każdego, kto lubi oglądać miasta z odpowiedniej wysokości. W samym centrum Aten znajdziemy dwa wysokie wzgórza, wzgórze Likavitos oraz wzgórze Filopapposa (Philopappos), z których idealnie widać historyczną część stolicy Grecji, a także bliższą oraz dalszą okolicę.

Oba z nich są osiągalne za pomocą spaceru, chociaż zdecydowanie ciężej wejść na wzgórze Likavitos. Na szczyt Likavitos możemy wjechać też w kilka chwil kolejką (Τελεφερίκ Λυκαβηττού), chociaż ceny nie są specjalnie zachęcające (7,50€ za przejazd w dwie strony, aktualizacja luty 2018). Przejazd odbywa się w tunelu bez żadnych widoków. Na szczycie wzgórza przy tarasie widokowym stoi klimatyczny mały kościół, niedaleko znajdziemy też kawiarnie. Wielu turystów przybywa na wzgórze pod wieczór żeby zrobić zdjęcie po zachodzie słońca, gdy Akropol i Ateny są podświetlone.

Odwiedzając z kolei położone kawałek za Akropolem wzgórze Filopapposa możemy zobaczyć skalne więzienie Sokratesa, kościół Saint Demetrius Loumbardiaris, a na szczycie znajdziemy pomnik nagrobny Filopapposa. Monument wzniesiono na początku II wieku w czasach rzymskich i upamiętniał zmarłego archonta Filopapposa. Archont był najważniejszym urzędnikiem ateńskim. Stanowisko to istniało już od początku VII wieku p.n.e., a archont wybierany był na roczną kadencję. Sam monument nie jest dziś może w najlepszym stanie, ale wciąż możemy łatwo wyobrazić sobie jak wyglądał w czasach swojej świetności.

Z zachodniej części wzgórza doskonale widać Pireus oraz okoliczne wyspy - Salamine i Eginę.

Ciekawa legenda wiąże się ze zbudowanym w XII wieku kościołem Saint Demetrius Loumbardiaris. Nazwa “Loumbardiaris” pochodzi od słowa "Kanonier" i została nadana w 1650 roku, po tym jak dowódca turecki zbombardował świątynie, a ta została niemal nienaruszona.

Więcej informacji o różnych punktach widokowych umieściliśmy w artykule Punkty widokowe Aten

!Widok na Ateny z restauracji w hotelu The Athens Gate Hotel
Widok na Ateny z restauracji w hotelu The Athens Gate Hotel

Sztuka uliczna

Ateny, podobnie jak każda wielka metropolia, doczekały się dzielnic, w których kwitnie sztuka uliczna, czyli murale i graffiti. Większość prac jest rozproszonych, możemy jednak określić niektóre miejsca, w których mamy większe prawdopodobieństwo znaleźć ciekawe prace.

Takim miejscem jest na pewno znajdującą się północ od Akropolu dzielnica Psyri (Psiri, Psyrri), a w szczególności ulica Sarri. Jeszcze 15 lat temu było to jedno z biedniejszych i mniej ciekawych miejsc w Atenach, dziś znajdziemy tu wiele modnych knajpek i restauracji, oraz uśmiechniętych młodych mieszkańców.

Tuż obok Psyri znajdziemy dzielnicę Gazi, która słynęła z gazowni Technopolis, a dzisiaj stała się centrum kulturalnym i jednym z ciekawszych miejsc w którym można spotkać nowoczesną sztukę miejską.

Innym przykładem jest przemysłowa dzielnica Metaxourgeio, której rozkwit nastąpił na początku XIX wieku. Dzisiaj znajdziemy tu również galerie oraz restauracje, a także wiele prac, z czego jedną z najbardziej znanych jest praca o nazwie “System of a Fraud” przedstawiająca prawnika, jednego z twórców ateńskiej demokracji, Solona.

Kilka prac spotkamy również spacerując wąskimi uliczkami uroczej Anafiotiki.

Pireus

Niecałe 10 kilometrów od centrum miasta znajduje się Pireus, niegdyś antyczny port starożytnych Aten, z którego dziś z odległych czasów nie zachowało się niestety praktycznie nic.

Olbrzymie łodzie, palmy, drogie restauracje pełne ludzi - odwiedzając Pireus aż ciężko uwierzyć, że kilkanaście minut drogi dalej znajduje się gwarna metropolia. Jest to dobre miejsce na spacer w ciepły dzień oraz odprężenie się od hałasu i pośpiechu Aten. Pamiętajmy jednak, aby wybrać się do południowej część - to tam znajdziemy kolorowe trasy spacerowe i piękną marinę - od strony północnej jest wielki port i część typowo przemysłowa.

W Pireusie trafimy również na małe piaszczyste plaże. Kolor wody, kamieniste dno oraz bliskość portu nie zachęcają do kąpieli - jednak wielu miejscowym to nie przeszkadza. Z Pireusu odpływają statki w kierunku wysp Morza Egejskiego.

Do Pireusu dojedziemy metrem, linią Μ1, należy wysiąść na ostatniej stacji.

Więcej: Pireus - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Plaże Aten

Jeśli będziemy w Atenach w słoneczny dzień (o co wcale nie jest tak trudno!), możemy uznać, że fajnie by było trochę odpocząć i się poopalać. W takim wypadku dobrym pomysłem jest wycieczka się do niedalekiej Glyfady - nazywanej “Ateńską Riwierą”. Znajdziemy tu piaskowe plaże, bary i restauracje, a także miejsca do uprawiania sportów wodnych - i jakże inny klimat od samych brudnych i głośnych Aten.

Jak najlepiej dostać się do Glyfady? Spod placu Syntagma odjeżdża tramwaj podróżujący wzdłuż wybrzeża. Czas dojazdu na plażę Glyfady wynosi około 30-40 minut, tramwaj jedzie aż do miasteczka Voula. Już sam przejazd zapewnia wiele ciekawych widoków. Plaże są darmowe, pamiętajmy jednak, że czym bliżej Aten, tym więcej mieszkańców oraz turystów spotkamy w ciepły dzień.

Innym popularnem wyborem dla szukających piasku i słońca są plaże w typowo wypoczynkowym miasteczku Vouliagmeni, oddalonym od Aten o trochę ponad 20 kilometrów. Dojedziemy tam autobusami linii E2 oraz E22, plaże są tam jednak płatne.

Wieczorne spacery

Historyczna część Aten jest bardzo przyjemnym miejscem do wieczornych spacerów, szczególnie Plaka oraz Monastiraki. Znajdziemy tam wiele knajpek otwartych do późna i przyjazy klimat. Niestety, czym dalej od historycznej części, tym ciemniej i mniej przyjemnie.

Dobrym punktem widokowym jest wzgórze Aresa znajdujące się tuż przy samym Akropolu, niestety najbliższa okolica jest słabo oświetlona i dobrze wracać razem z większymi grupami ludzi (których nie powinno tam brakować).

Pamiętajmy, aby nie chodzić samemu do małych parków i ukrytych uliczek, można tam niestety spotkać wielu narkomanów i złodziei.

Bliższa i dalsza okolica Aten

Jeśli znudzą nam się Ateny - możemy wybrać się na jedną z okolicznych wysp (np. na nieodległą wyspę Egina - zwaną również pistacjową), na przylądek Sunion lub nawet na Peloponez, aby zobaczyć słynny Kanał Koryncki.

Bardzo łatwo dostać się również do Delfów, można dopasować autobusy i spędzić tam cały dzień.

Niestety, w Grecji nie ma jednego narodowego przewoźnika, a przewozem autobusowym zajmują się niezależne od siebie firmy autobusowe, tzw. KTEL-e, i każdy z nich ma inną politykę biletową oraz informacyjną.

Więcej: Jednodniowe (i krótsze) wycieczki z Aten. Różne pomysły na wypady poza stolicę Grecji

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Aten?

Ceny w Atenach są rozsądne, warto jednak uważać na ceny dookoła Akropolu. Szczególnie drogie są wyroby greckie, jak oliwki czy słynny likier Ouzo, w zwyczajnych sklepach kupimy je nawet kilka razy taniej!

Jeśli chcemy odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje antycznych Aten, warto pomyśleć o zakupie karnetu. Dodatkowo, w okresie zimowym można wejść na Akropol za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Warto poszukać knajpek trochę dalej od historycznego centrum, szczególnie takich gdzie stołują się miejscowi. Zaoszczędzimy i powinniśmy być zadowoleni z jakości.

Sezon zimowy

W sezonie zimowym ceny wejściówek do historycznych zabytków zarządzanych przez państwo obniżone są o połowę. Za okres zimowy uznaje się czas od 1 listopada do 31 marca. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zwiedzaniu jest to najlepszy moment na odwiedziny.

Studenci oraz młodzież

Studenci oraz osoby poniżej 18 roku życia mogą wejść za darmo do zabytków zarządzanych przez państwo. Dotyczy to także słynnego Akropolu.

Aby otrzymać darmowy bilet należy mieć przy sobie ważną legitymację studencką - najlepiej ISIC (czasami wystarczy polska legitymacja) lub legitymację potwierdzającą naszą datę urodzenie - to w przypadku osób niepełnoletnich. Z takim ważnym dokumentem udajemy się do kasy i otrzymujemy darmowy bilet.

Bezpieczeństwo

Niestety, Ateny na warunki europejskie są bardzo niebezpiecznym miastem - na szczęście część turystyczna jest dobrze chroniona. Powinnismy jednak uważać wieczorami, na małych placach i w ciemnych uliczkach (np. przy placu Omonia).

Również widok bezdomnych oraz narkomanów na ulicach Aten przestaje dziwić już po krótkich pobycie, można spotkać ich na każdym kroku, szczególnie w dużych parkach.

W Atenach oraz Pireusie przebywają również uchodźcy, według oficjalnych źródeł nie stanowią jednak zagrożenia dla odwiedzających.

Na co uważać podczas odwiedzin Aten?

Płatność kartą

W mniejszych restauracjach płatność kartą może nie być możliwa. W niektórych bankomatach możemy spotkać również brak możliwości skorzystania z karty wystawionej poza Grecją lub z limitami wypłaty. Najlepiej zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki potrzebnej w trakcie pobytu.

W hotelach oraz restauracjach w części historycznej nie powinno być problemu z płatnością kartą kredytową.

Przejścia dla pieszych

Przejścia dla pieszych, szczególnie na ruchliwych skrzyżowaniach, to istna walka o przetrwanie. Ludzie i kierowcy nie zważają na światła, zawsze powinniśmy dobrze się rozglądać, i najlepiej podążać za miejscowymi.

Strajki

Grecy strajkują namiętnie, bardzo prawdopodobne jest, że trafimy akurat na jakiś protest. Warto omijać je z daleka, szczególnie, że często kończą się zamieszkami. Problematycznymi mogą być strajki komunikacji publicznej, np. linii metra obsługującej dojazd na lotniska. W takim wypadku na placu Syntagma podstawiane są autobusy zastępcze.

Kieszonkowcy

Złodzieje kieszonkowi to plaga, szczególnie w komunikacji miejskiej oraz zatłoczonych atrakcjach. Zawsze powinniśmy uważać na portfel czy telefon, i nie trzymać nic wartościowego w łatwo dostępnym miejscu w plecaku.

Znajomość języka angielskiego

W najważniejszych atrakcjach oraz hotelach powinniśmy bez problemu dogadać się po angielsku, gorzej może być w małych knajpkach czy mniej znanych atrakcjach. Niestety znajomość języka angielskiego nie jest najlepsza, szczególnie wśród starszych mieszkańców.

Alfabet grecki

Dla każdego, kto nie przygotował się dobrze do wyjazdu - będzie to największy szok - w sklepach i restauracjach wszystko zapisane jest alfabetem greckim. Na szczęście w miejscach obsługujących turystów wiele nazw przetłumaczonych jest na język angielski.


Reklama