Gdzie spać w Atenach? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Ateny są bardzo specyficznym miastem. Jest to olbrzymia metropolia, w której panuje ciągły chaos (także architektoniczny) i harmider. To również miasto nierówności i dużej jak na Europę biedy. Nawet w turystycznych obszarach spotkamy wielu bezdomnych i mając pecha pojedynczych narkomanów.

Wielu turystów wybierających się do Aten po raz pierwszy nie jest tego świadomych i decyduje się na nocleg jedynie na podstawie ceny. Nie zawsze jest to dobry pomysł i możemy na miejscu nie czuć się bezpiecznie.

Jeśli bardzo zależy nam na niższej cenie i chcielibyśmy znaleźć dobrą lokalizację warto rozważyć wyjazd poza sezonem, wtedy nawet w lepszych lokalizacjach ceny są bardziej dostępne.

Z drugiej strony nie powinniśmy jechać do Aten wystraszeni. Każdego roku stolicę Grecji odwiedzają miliony zadowolonych turystów. Powinniśmy jednak wcześniej poznać specyfikę miasta żeby na miejscu nie być zaskoczonym. Nasi czytelnicy pisali niejednokrotnie, że w Atenach poza turystycznym obszarem (a czasem i na nim) nie czuli się komfortowo.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Atenach?

Nie powinniśmy być zaskoczeni, że najlepszym obszarem do znalezienia noclegu są dzielnice otaczające Akropol. Musimy być jednak świadomi, że ceny najwyżej ocenianych hoteli w sezonie są wysokie. Plusem jest to, że część hoteli posiada balkony lub ogólnodostępne tarasy z widokiem na Akropol.

Plaka

Plaka uważana jest za najprzyjemniejszy obszar całych Aten. Znajduje się na wschodnim zboczu Akropolu. Kolorowa atmosfera, wiele knajpek i restauracji, i rozrywkowy klimat. Niestety, również ceny potrafią być tu wysokie.

Znajdź nocleg na Place

Monastiraki

Na północ od Akropolu rozpościera się obszar Monastiraki. Nie jest tu tak przyjemnie jak na Place, jednak wciąż jest to ciekawy i bezpieczny obszar. Niestety, część uliczek na północny zachód od Placu Monastiraki jest wieczorem słabo oświetlonych.

Dobrym wyborem jest tu Hotel Attalos. Znajduje się na głównej ulicy, zapewnia dobre warunki i posiada taras z widokiem na Akropol. Jeśli odpowiednio wcześniej rozpoczniemy poszukiwania możemy znaleźć pokój dla dwóch osób za około 60€ za noc.

Sprawdź stronę Hotel Attalos

Znajdź inne noclegi na obszarze Monastiraki

Psyri

Dla młodszych odwiedzających ciekawą alternatywą może być nocleg na obszarze Psyri. Jest to dziś centrum alternatywne z dużą ilością klubów, pubów i sztuki ulicznej. Najbardziej gwarną ulicą jest tu Sarri. Musimy pamiętać, że będzie tu wieczorami raczej głośno.

Znajdź inne noclegi na obszarze Psiri

Koukaki

Na południe od Akropolu, kawałek za słynną Anafiotiką, rozciąga się obszar o nazwie Koukaki. Na pierwszy rzut oka przypomina bardziej dzielnicę willową niż obszar znajdujący się niemal w turystycznym centrum miasta. Jest tu ciszej i spokojniej niż na Place, w bliskiej okolicy znajdziemy stacje metra M2 oraz Nowe Muzeum Akropolu. Bez problemu odnajdziemy tu także dobre restauracje.

Znajdź nocleg na obszarze Koukaki

Syntagma

Plac Syntagma jest dziś głównym placem miejskim, po jego wschodniej stronie stoi budynek greckiego parlamentu. Na terenie na zachód od placu w stronę Akropolu znajdziemy kilka większych hoteli i dość bezpieczny obszar pełen ludzi.

Znajdź noclegi w okolicy Placu Syntagma

Kolonaki

Dzielnica Kolonaki znajduje się dalej od historycznego centrum, zajmuje teren na południe od wzgórza Likavitos. Obszar uważany jest za jeden z najbardziej zadbanych w całej stolicy Grecji, znajdują się tu mieszkania i domy bogatszych mieszkańców.

Jest to dobry wybór jeśli planujemy odwiedzić więcej ateńskich muzeów. W najbliższej okolicy odnajdziemy tu Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie, Muzeum Sztuki Cykladzkiej czy Muzeum Benaki. Znajdziemy tu również stacje metra.

Wyszukaj nocleg w dzielnicy Kolonaki

Nocleg w okolicach placu Omonia

Kiedyś plac Omonia był głównym placem miejskim i wizytówką Aten. Dziś plac i jego bliższa oraz dalsza okolica uważane są za mało bezpieczne i mało przyjemne. Szczególnie nieciekawe są wąskie uliczki i place, gdzie przebywają koczujący narkomani oraz bezdomni. Z drugiej jednak strony znajduje się tam wiele hoteli w rozsądnych cenach, a okolica położona jest w miarę blisko Akropolu.

Jeśli mimo złej reputacji zdecydujemy zatrzymać się w tej okolicy to rozsądnym wyborem może być długa ulica Agiou Konstandinou. Rozciąga się pomiędzy placem Omonia a placem Karaiskaki. Jest to jedna z głównych arterii i przy obu placach znajdują się stacje metra. Wracając wieczorem powinniśmy czuć się w miarę swobodnie.

Dobrym wyborem może być hotel Best Western Hotel Pythagorion. Ceny za pokój dwuosobowy szukając z wyprzedzeniem znajdziemy od 45€, jeśli natrafimy na promocję, to możemy znaleźć pokój już nawet za ok 35€. Na śniadanie podawane są świeże warzywa i ser feta.

Zasady szukania noclegu w Atenach

Przed szukaniem noclegu w Atenach warto zastosować się do kilku zasad:

  • Poszukiwania noclegu rozpocznijmy od okolicy otaczającej Akropol.
  • Jeśli to się nie udało, poszukajmy noclegu blisko stacji metra oraz dużych ulic.
  • Nie decydujmy się na hotele do których prowadzi gąszcz wąskich uliczek.
  • Omijajmy hotele znajdujące się blisko dużych parków miejskich i placów. Parki miejskie (z wyjątkiem zamykanego na noc Ogrodu Narodowego) są nieprzyjemne po zmroku. Podobnie warto przemyśleć nocleg w hotelu znajdującym się bezpośrednio przy placu, czasem i one są mało przyjemne.
  • Czytajmy opinie, nie patrzmy tylko na gwiazdki. Niektórzy zagraniczni goście rzadko chodzą pieszo i poruszają się głównie taksówką, przez co oceniają hotel na 5 patrząc na jedynie jego warunki. Zawsze powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi złymi opiniami i sprawdzić co ludzie piszą o bezpieczeństwie i okolicy.

Pireus

Ciekawym pomysłem na znalezienie noclegu w Atenach może być zatrzymanie się w oddalonym o zaledwie 10 kilometrów od centrum Pireusie. Do/z Pireusu dojedziemy szybko metrem - linią Μ1.

Noclegi nie są tu tanie, sam Pireus jest jednak całkowitym przeciwieństwem Aten. Jest tam schludnie, przyjemnie i czysto. Aż trudno uwierzyć, że te dwa miasta są tak blisko siebie.

Wyszukaj noclegi w Pireusie


Reklama