Lotnisko Ateny (ATH) - dojazd do Aten, Pireusu oraz innych miejsc

Lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa oddalone jest o około 35 km od centrum miasta oraz około 45 km od Pireusu.

Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie. Z Polski do Aten lata Ryanair (z lotnisk w Katowicach, Krakowie, Modlinie oraz Wrocławiu) oraz Wizzair (z Katowic).

Port lotniczy Ateny - podstawowe informacje

  • pełna nazwa po angielsku: Athens International Airport "Eleftherios Venizelos"
  • pełna nazwa po grecku: Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», Diethnís Aeroliménas Athinón "Elefthérios Venizélos"
  • Kod IATA - ATH
  • Adres: Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Grecja
  • Ilość terminali: 2 (drugi działa tylko w sezonie wakacyjnym)

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Wybierasz się do Aten?

Ateny

Ateny - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Grecji. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Jak dojechać z lotniska do centrum miasta Aten?

Do centrum Aten z portu lotniczego Ateny możemy dojechać kilkoma środkami transportu: metrem, autobusem czy taksówką.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus - linia ekspresowa X95

Z lotniska w Atenach przez całą dobę kursują cztery przyśpieszone linie autobusowe (Express). Nas interesuje linia nr X95, która łączy lotnisko z centrum Aten (a dokładniej z placem Syntagma). Autobusy X95 kursują codziennie i przez całą dobę (w zależności od pory przerwa pomiędzy kursami wynosi od około 15 do 40 minut). Podróż autobusem nr X95 trwa ponad godzinę. Przystanek na lotnisku znajduje się niedaleko hali przylotów.

Ceny biletów (bilety do nabycia u kierowców):

  • bilet normalny - 5,50€;
  • bilet ulgowy - 2,70€
  • dzieci w wieku do 6 lat - za darmo

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Metro

Do centrum miasta dojedziemy również linią metra nr 3 (linia niebieska), która kursuje pomiędzy stacją lotnisko a stacją Agia Marina. Jeśli chcemy wysiąść w centrum, to najlepszym wyborem będą stacje: Syntagma lub Monastiraki. Podróż trwa około 30-40 min. Metro z lotniska kursuje codziennie, a dokładny rozkład znajdziecie tutaj.

Na trasie metro - centrum Aten obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 9€, a bilet ulgowy 4,50€. Bilety zakupimy w automatach biletowych na stacji metra. Dzieci w wieku do 6 lat podróżują za darmo. Dostępne są również bilet powrotny za 16€, które możemy wykorzystać do 30 dni. Bilety lotniskowe są ważne po skasowaniu przez 90 minut i pozwalają na przesiadki do innych środków transportu miejskiego.

Jeśli zostajemy w Atenach nie więcej niż 3 dni to możemy pomyśleć o zakupie specjalnego trzydniowego biletu turystycznego, który kosztuje 20€ (brak wersji ulgowej) i umożliwia przejazd z i na lotnisko oraz podróżowanie bez ograniczeń pozostałymi liniami komunikacji miejskiej.

Pociąg

Jeśli potrzebujemy dostać się z lotniska w Atenach na północne obrzeża miasta lub bezpośrednio na dworzec kolejowy Larisa, to możemy skorzystać także z opcji pociągu. Cena biletu na pociąg wynosi około 9€.

Więcej informacji o kolei podmiejskiej można znaleźć tutaj. Na dole strony znajdziecie rozkłady do pobrania, na których znajdziecie dokładną rozpiskę przystanków.

Taksówka

Aby dojechać do centrum Aten taksówką należ udać się pomiędzy wyjście numer 3 i 4 na poziomie przylotów. Ceny przejazdów do centrum są z góry ustalone, jeśli jednak podróżujemy poza centrum warto dowiedzieć się wcześniej jaki koszt będzie nas obowiązywał. Przed podróżą upewnijmy się też czy adres pod który chcemy się dostać leży w strefie centrum.

Ceny przejazdów oficjalnych taksówek z i na lotnisko w Atenach:

  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa dzienna (05:00 - 24:00) - 35,00€;
  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa nocna (00:00 - 05:00) - 49,00€;

Pamiętajmy, że taryfa zależy od momentu w którym wysiadamy z taksówki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Ateny na wybrane dworce autobusowe?

Port lotniczy w Atenach jest nie tylko dobrze skomunikowany z centrum miasta, ale pozwala też na szybkie wyruszenie w dalszą podróż. Jeśli planujemy wybrać się w inne regiony Grecji i chcemy skorzystać z któregoś z dalekobieżnych dworców autobusowych, to warto wiedzieć, że istnieją dobre połączenia pomiędzy nimi a lotniskiem.

Jak dojechać z lotniska Ateny dworzec autobusowy KTEL Kifissou i KTEL Liosion?

Do obu tych dworców dojedziemy autobusem ekspresowym linii X93. Cena biletu wynosi 5,50€.

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Pireusu?

Pireus to popularne greckie miasto portowe, z którego odpływają rejsy do wielu greckich wysp. Pireus jest dobrze skomunikowany z Atenami i oba miasta współdzielą ze sobą jedną linię metra. Dojazd do Pireusu zarówno z centrum Aten jak i z lotniska jest bardzo prosty.

Autobus

Najpopularniejszym połączeniem pomiędzy lotniskiem a Pireusem jest autobus - X96. Cena biletu na przejazd wynosi - 5,50€ (bilet ulgowy 2,70€). Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Metro

Jeśli wolimy przejazd metrem, to również istnieje taka możliwość. W takim przypadku naszą podróż rozpoczynamy od kursującej z lotniska linii 3. Wysiadamy na stacji Monastiraki, gdzie czeka nas przesiadka w w linię metra M1, która dowiezie nas do stacji Pireus / Pireaus.

Cena biletu na przejazd metrem z lotniska wynosi dla dorosłych 9€. Pozostałe ceny i warianty biletów znajdziecie we wcześniejszej części artykułu.

Inne połączenia

Jak dojechać z lotniska Ateny do Eliniko?

Eliniko to niewielkie miasteczko znajdujące się pod Atenami. Dojechać do niego możemy autobusem X97 kursującym ze stacji lotnisko Ateny do stacji Elliniko Metro Station. Koszt biletu wynosi 5,50€.

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Ateny do Kiato?

Kiato to miasteczko znajdujące się na półwyspie Peloponez, dojechać do niego można pociągiem ze stacji przy lotnisku w Atenach. Cena biletu wynosi 13€. Pociągi kursują kilka razy dziennie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie greckiej kolei.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama