Lotnisko Ateny (ATH) - dojazd do Aten, Pireusu oraz innych miejsc (kwiecień 2018)

Port lotniczy Ateny  

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest ok od 35 km od centrum Aten oraz ok 45 km od Pireusu.

Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie. Np. z Polski przewoźnik Ryanair z bezpośrednie połączenie z tym lotniskiem oferuje z lotniska: Warszawa-Modlin (WMI).

Najważniejsze dane lotniska Ateny:

  • pełna nazwa po angielsku: Athens International Airport "Eleftherios Venizelos"
  • pełna nazwa po grecku: Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», Diethnís Aeroliménas Athinón "Elefthérios Venizélos"
  • Kod IATA - ATH
  • Adres: Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Grecja
  • Ilość terminali: 2 (drugi działa tylko w sezonie wakacyjnym)

Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW lotniska.

Wybierasz się do Aten?

Ateny

Ateny - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Grecji. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Aten?

Do centrum Aten z portu lotniczego Ateny można dojechać różnymi środkami transportu: metrem, autobusem czy taksówką.

Autobus

Expresowa linia autobusowe (Express) łączące lotnisko z centrum Aten (z placem Syntagma) to X95. Przejazdy dostępne są codziennie, przez całą dobę, co ok 15 - 40 minut. Podróż trwa ponad godzinę.

Ceny biletów (bilety do nabycia u kierowców):

  • bilet normalny - 6,00€;
  • bilet ulgowy - 3,00€
  • dzieci w wieku do 6 lat - za darmo

Metro

Centrum miasta z lotniskiem połączone jest linią metra nr 3. Linia ta kursuje pomiędzy stacją lotnisko i stacją Agia Marina. Jeśli chcemy wysiąść w centrum, najlepszym wyborem będą stacje: Syntagma lub Monastiraki. Podróż trwa ok 30-40 min. Metro z lotniska kursuje przez siedem dni w tygodniu od około 6:00 do około 23:30.

Na trasie metro - centrum Aten obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 10€, a bilet ulgowy 5€. Bilety zakupimy w automatach biletowych na stacji metra. Dzieci w wieku do 6 lat podróżują za darmo.

Jeśli zostajemy w Atenach nie więcej niż 3 dni to możemy pomyśleć o zakupie specjalnego trzydniowego biletu turystycznego. Bilet taki kosztuje 22€ (brak wersji ulgowej) i umożliwia przejazd z i na lotnisko oraz podróżowanie bez ograniczeń pozostałymi liniami komunikacji miejskiej.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika. Rozkład dostępny jest na tej stronie

Pociąg

Jeśli potrzebujemy z lotniska w Atenach dostać się na północne obrzeża miasta, możemy dojechać do nich pociągiem. Koszt biletu wynosi od ok 6,00 do 8,00€. Uwaga, podczas wyboru pociągu możemy zauważyć więcej niż jeden rodzaj połączenia. Pierwszy z nich będzie do stacji Ano Liosia (przedmieścia Aten), inny pociąg kieruje się aż do miasta Kiato, w tym wypadku bilety będą dużo droższe. Bilet do stacji Ano Liosia zamiast kosztować 8,00€ będzie kosztował aż 14,00€.

Stacje na których zatrzymuje się kolej: Athens International Airport, Koropi, Paiania - Kantza, Pallini, Doukissis Plakentias, Penteli, Kifissias, Nerantziotissa, Iraklio, Metamorfosi, SKA (Rail center of Acharnes), Ano Liosia.

Więcej informacji, rozkład jazdy oraz aktualne ceny stronie WWW przewoźnika.

Taksówka

Aby dojechać do centrum Aten taksówką należ udać się pomiędzy wyjście numer 3 i 4 na poziomie przylotów. Ceny przejazdów do centrum są z góry ustalone, jeśli jednak podróżujemy poza centrum warto dowiedzieć się wcześniej jaki koszt będzie nas obowiązywał. Przed podróżą upewnijmy się też czy adres pod który chcemy się dostać leży w strefie centrum.

Ceny przejazdów oficjalnych taksówek z i na lotnisko w Atenach:

  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa dzienna (05:00 - 24:00) - 38,00€;
  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa nocna (00:00 - 05:00) - 54,00€;

Pamiętajmy, że taryfa zależy od momentu w którym wysiadamy z taksówki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW lotniska.

Inną możliwością na dostanie się do centrum lub z centrum na lotnisko jest popularny w Polsce Uber.

Za przejazd z centrum Aten na lotnisko obowiązuje stała cena 26,20€. Przejazd z lotniska do centrum wyceniany jest na podstawie odległości. Koszt do centrum będzie niższy niż w przypadku taksówki, finalna cena zależeć będzie jednak od natężenia ruchu i odległości.

Jak dojechać z lotniska Ateny na wybrane dworce autobusowe?

Port lotniczy Ateny oferuje podróżnym dogodny dojazd nie tylko do centrum, jeśli planujemy dalszą podróż w inne regiony tego kraju i chcemy skorzystać z któregoś z wybranych dworców warto wiedzieć, że istnieją dobre połączenia pomiędzy nimi a lotniskiem.

Jak dojechać z lotniska Ateny dworzec autobusowy KTEL Kifissou i KTEL Liosion?

Autobusem linii X93 dojedziemy z lotniska w Atenach do dworca KTEL Kifissou oraz KTEL Liosion. Cena bilet wynosi 6,00€.

Przystanki na których zatrzymuje się autobus: Airport - Arrivals Level (lotnisko - poziom przylotów), Airport Commercial Park, Administration Building, Attikes Diadromes, Sea, Kifisias, Komvos Neas Filadelfias, Liosion Bus Station (KTEL), Rosiniol, Kolokinthus, Kifisos Bus Station (KTEL).

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Pireusu?

Pireus to bardzo chętnie odwiedzane portowe miasteczko w Grecji. Z Atenami skomunikowane jest metrem, co oznacza, że również dojazd do niego zarówno z miasta jak i z lotniska jest bardzo prosty.

Autobus

Najpopularniejszym połączeniem tworzy autobus - X96. Cena biletu na przejazd wynosi - 6,00€ (bilet ulgowy 3,00€). Linia ta kursuje przez całą dobę, co ok 30-40 minut.

Metro

Jeśli wolimy przejazdy metrem, to również istnieje taka możliwość, najpierw powinniśmy skorzystać z Linii M3 jadącej z lotniska do stacji Monastiraki, gdzie wysiadamy i przesiadamy się w inną linię metra - M1 i podróżujemy do stacji Pireus / Pireaus.

Cena biletu na metro z lotniska (linia M3) wynosi 10,00€.

Inne połączenia

Jak dojechać z lotniska Ateny do Eliniko?

Eliniko to niewielkie miasteczko znajdujące się pod Atenami. Dojechać do niego możemy autobusem X97 kursującym ze stacji lotnisko Ateny do stacji Elliniko Metro Station. Koszt biletu wynosi 6,00€.

Przystanki przez które przejeżdża linia: Airport Arrivals Level (lotnisko - poziom przylotów) , Airport Business Park, Ktirio Dikisis, Diastavrosi Koropiu, Diastavrosi Koropiu, Zinonos, Psilokoryfi, Sxoli Evelpidon, Ekklisia, Dilofo, Ksanthu, Ag. Ioannu, Nirvana, Antheon, Trochea, Elliniko Metro Station.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Ateny do Kiato?

Kiato to miasteczko znajdujące się na półwyspie Peloponez, dojechać do niego można pociągiem ze stacji przy lotnisku w Atenach. Cena biletu wynosi 14,00€. Pociągi kursują kilka razy dziennie.

Stacje na których zatrzymuje się kolej: Athens International Airport, Koropi, Paiania - Kantza, Pallini, Doukissis Plakentias, Penteli, Kifissias, Nerantziotissa, Iraklio, Metamorfosi, SKA (Rail center of Acharnes), Ano Liosia, Aspropyrgos, Magoula (Elefsina), Nea Peramos, Megara, Kinetta, Agioi Theodoroi, Korinthos, Zevgolateio Korinthias, Kiato.

Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW lotniska.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z miasta Ateny

Zobacz nasze inne artykuły Grecji