Lotnisko Ateny (ATH) - dojazd do Aten, Pireusu oraz innych miejsc

Port lotniczy Ateny  

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest ok od 35 km od centrum Aten oraz ok 45 km od Pireusu.

Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz tanie linie. Np. z Polski przewoźnik Ryanair z bezpośrednie połączenie z tym lotniskiem oferuje z lotniska: Warszawa-Modlin (WMI).

Najważniejsze dane lotniska Ateny:

  • pełna nazwa po angielsku: Athens International Airport "Eleftherios Venizelos"
  • pełna nazwa po grecku: Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», Diethnís Aeroliménas Athinón "Elefthérios Venizélos"
  • Kod IATA - ATH
  • Adres: Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Grecja
  • Ilość terminali: 2 (drugi działa tylko w sezonie wakacyjnym)

Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW lotniska.

Wybierasz się do Aten?

Ateny

Ateny - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Grecji. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Aten?

Do centrum Aten z portu lotniczego Ateny można dojechać różnymi środkami transportu: metrem, autobusem czy taksówką.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus

Expresowa linia autobusowe (Express) łączące lotnisko z centrum Aten (z placem Syntagma) to X95. Przejazdy dostępne są codziennie, przez całą dobę i co około 15 - 40 minut. Podróż trwa ponad godzinę.

Ceny biletów (bilety do nabycia u kierowców):

  • bilet normalny - 6,00€;
  • bilet ulgowy - 3,00€
  • dzieci w wieku do 6 lat - za darmo

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz przystanki) można znaleźć na tej stronie.

Metro

Centrum miasta z lotniskiem połączone jest linią metra nr 3. Linia ta kursuje pomiędzy stacją lotnisko i stacją Agia Marina. Jeśli chcemy wysiąść w centrum, najlepszym wyborem będą stacje: Syntagma lub Monastiraki. Podróż trwa ok 30-40 min. Metro z lotniska kursuje przez siedem dni w tygodniu od około 6:00 do około 23:30.

Na trasie metro - centrum Aten obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 10€, a bilet ulgowy 5€. Bilety zakupimy w automatach biletowych na stacji metra. Dzieci w wieku do 6 lat podróżują za darmo.

Jeśli zostajemy w Atenach nie więcej niż 3 dni to możemy pomyśleć o zakupie specjalnego trzydniowego biletu turystycznego. Bilet taki kosztuje 22€ (brak wersji ulgowej) i umożliwia przejazd z i na lotnisko oraz podróżowanie bez ograniczeń pozostałymi liniami komunikacji miejskiej.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika. Rozkład dostępny jest na tej stronie

Pociąg

Jeśli potrzebujemy dostać się z lotniska w Atenach na północne obrzeża miasta lub bezpośrednio na dworzec kolejowy Larisa, to możemy skorzystać także z opcji pociągu. Cena biletu na pociąg wynosi 10€, czyli dokładnie tyle co przejazd metrem.

Więcej informacji o kolei podmiejskiej można znaleźć tutaj. Na dole strony znajdziecie rozkłady do pobrania, na których znajdziecie dokładną rozpiskę przystanków.

Taksówka

Aby dojechać do centrum Aten taksówką należ udać się pomiędzy wyjście numer 3 i 4 na poziomie przylotów. Ceny przejazdów do centrum są z góry ustalone, jeśli jednak podróżujemy poza centrum warto dowiedzieć się wcześniej jaki koszt będzie nas obowiązywał. Przed podróżą upewnijmy się też czy adres pod który chcemy się dostać leży w strefie centrum.

Ceny przejazdów oficjalnych taksówek z i na lotnisko w Atenach:

  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa dzienna (05:00 - 24:00) - 38,00€;
  • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa nocna (00:00 - 05:00) - 54,00€;

Pamiętajmy, że taryfa zależy od momentu w którym wysiadamy z taksówki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie WWW lotniska.

Jak dojechać z lotniska Ateny na wybrane dworce autobusowe?

Port lotniczy Ateny oferuje podróżnym dogodny dojazd nie tylko do centrum miasta. Jeśli planujemy dalszą podróż w inne regiony Grecji i chcemy skorzystać z któregoś z wybranych dworców autobusowych to warto wiedzieć, że istnieją dobre połączenia pomiędzy nimi a lotniskiem.

Jak dojechać z lotniska Ateny dworzec autobusowy KTEL Kifissou i KTEL Liosion?

Autobusem linii X93 dojedziemy z lotniska w Atenach do dworca KTEL Kifissou oraz KTEL Liosion. Cena bilet wynosi 6,00€.

Rozkład jazdy oraz listę przystanków autobusu X93 można sprawdzić na na tej stronie.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Pireusu?

Pireus to popularne greckie miasto portowe, z którego odpływają rejsy do wielu greckich wysp. Pireus jest dobrze skomunikowany z Atenami i oba miasta mają współdzielą jedną linię metra. Dojazd do Pireusu zarówno z centrum Aten jak i z lotniska jest bardzo prosty.

Autobus

Najpopularniejszym połączeniem pomiędzy lotniskiem a Pireusem jest autobus - X96. Cena biletu na przejazd wynosi - 6,00€ (bilet ulgowy 3,00€). Dokładny rozkład oraz listę przystanków linii X96 można znaleźć na tej stronie.

Metro

Jeśli wolimy przejazd metrem, to również istnieje taka możliwość. W takim przypadku najpierw powinniśmy skorzystać z Linii M3 jadącej z lotniska do stacji Monastiraki, gdzie wysiadamy i przesiadamy się w inną linię metra - M1 i podróżujemy do stacji Pireus / Pireaus.

Cena biletu na metro z lotniska (linia M3) wynosi 10,00€.

Inne połączenia

Jak dojechać z lotniska Ateny do Eliniko?

Eliniko to niewielkie miasteczko znajdujące się pod Atenami. Dojechać do niego możemy autobusem X97 kursującym ze stacji lotnisko Ateny do stacji Elliniko Metro Station. Koszt biletu wynosi 6,00€.

Dokładny rozkład oraz listę przystanków linii X97 można znaleźć na tej stronie.

Jak dojechać z lotniska Ateny do Kiato?

Kiato to miasteczko znajdujące się na półwyspie Peloponez, dojechać do niego można pociągiem ze stacji przy lotnisku w Atenach. Cena biletu wynosi 14,00€. Pociągi kursują kilka razy dziennie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie greckiej kolei.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama