Podróże po Europie

Lotnisko Ateny (ATH). Sprawdź jak dojechać do centrum Aten lub Pireusu

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2024

Lotnisko w Atenach oddalone jest o około 35 km od centrum miasta oraz około 45 km od Pireusu. Dojazd z lotniska do centrum Aten możliwy jest zarówno transportem publicznym (metrem lub autobusem ekspresowym), jak i taksówką - wszystkie możliwości opisaliśmy w sposób praktyczny w naszym artykule.

Wybierasz się do greckiej stolicy? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik Ateny - zwiedzanie i największe atrakcje stolicy Grecji

Port lotniczy Ateny - najważniejsze informacje

 • pełna nazwa: Międzynarodowe lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa (ang. Athens International Airport "Eleftherios Venizelos", gr. Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», Diethnís Aeroliménas Athinón "Elefthérios Venizélos")
 • Kod IATA - ATH
 • Adres: Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Grecja

Lotnisko w Atenach należy do największych w Europie, odprawiając rocznie ponad 22 milionów pasażerów. Oficjalnie otworzono je w 2001 roku. Jego patronem został Elefterios Wenizelos, popularny grecki polityk i ośmiokrotny premier, który odegrał ogromną rolę we współczesnej historii Grecji.

Lotnisko posiada dwa terminala: główny oraz dodatkowy, zwany satelitarnym. Zostały one połączone ze sobą podziemnym przejściem. Turyści wylatujący z Polski najprawdopodobniej wylądują na głównym terminalu, który składa się z trzech poziomów: hali przylotów, hali odlotów oraz części gastronomicznej i sklepowej.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta?

Do centrum Aten możemy dotrzeć na kilka sposobów. Najtańszym będzie autobus ekspresowy X95, jednak my preferujemy wygodniejsze metro. Oba te środki transportu są obsługiwane przez miejskiego przewoźnika OASA. Najdroższą opcją są taksówki, które pozwalają wygodnie dostać się pod wybrany adres.

Nasz pełen przewodnik po ateńskim transporcie publicznym znajdziecie tutaj: Komunikacja miejska w Atenach.

Autobus - linia ekspresowa X95

Z lotniska w Atenach kursują cztery ekspresowe linie autobusowe, oznaczone literą X. Najbardziej przydatna jest linia nr X95, bezpośrednio łącząca lotnisko z placem Syntagma w centrum Aten.

Autobusy X95 kursują codziennie i przez całą dobę, z częstotliwością od około 15 do 40 minut, w zależności od pory dnia. Czas podróży autobusem nr X95 wynosi od 40 minut do ponad godziny, zależnie od natężenia ruchu i warunków na drodze

Przystanek autobusowy znajduje się przy wyjściu numer 5 z hali przylotów. Po opuszczeniu terminala wystarczy skręcić w prawo, aby po chwili dotrzeć na miejsce. W Atenach wysiadamy na placu Syntagma. W przypadku przejazdu z centrum Aten na lotnisko, należy udać się na przystanek znajdujący się na ulicy Othonos, w południowej części placu Syntagma.

W autobusach ekspresowych obowiązują specjalne bilety.

 • bilet normalny - 5,50€,
 • bilet ulgowy - 2,70€,
 • dzieci w wieku do 6 lat - za darmo.

Jeśli zostajecie w Atenach na trzy dni, a do tego planujecie aktywnie korzystać z transportu publicznego, polecamy Wam nabyć bilet turystyczny ważny przez 72 godziny w cenie 20€.

Bilety - wskazówki praktyczne

 • Bilety możecie zakupić w budce biletowej niedaleko przystanku (pomiędzy wyjściami 4 i 5 z hali odlotów) lub w jednym automatów. W obu można zapłacić kartą oraz gotówką.
 • Pamiętajcie o wyborze odpowiedniego biletu. W autobusach ekspresowych nie obowiązują zwykłe bilety miejskie.
 • Bilet należy skasować od razu po wejściu do autobusu, przykładając go do czytnika.
 • Bilety są wielokrotnego użytku, więc możemy "nabić" na nie w późniejszym czasie inne rodzaje biletów.
 • Podczas podróży powrotnej na lotnisko bilety można zakupić w budce biletowej obok lub w automacie na dowolnej ze stacji metra.
Ważna uwaga! Bilety na autobus linii ekspresowej ważne są tylko na przejazd tym konkretnym autobusem. Jeśli do dojechaniu z lotniska do centrum Aten będziecie chcieli się przesiąść, musicie zakupić dodatkowy bilet.

Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Pozostałe trzy ekspresowe linie autobusowe (ceny biletów są identyczne):

 • X93 – dojazd do dworców autobusowych KTEL: Kifissos oraz Liosion,
 • X96 - dojazd do portu w Pireusie,
 • X97 - dojazd do stacji metra Elliniko.

Metro

Najwygodniejszym sposobem na dotarcie z lotniska do centrum Aten jest skorzystanie z niebieskiej linii metra nr 3, która kursuje pomiędzy stacją lotnisko a portem w Pireusie, przejeżdżając przez środek miasta. Aby dotrzeć do historycznego centrum, najlepszym wyborem będą stacje: Syntagma lub Monastiraki. Podróż trwa około 30-40 min. Metro z lotniska kursuje codziennie, a aktualny rozkład znajdziecie tutaj.

Wejście do metra znajduje się na wysokości hali odlotów, poziom wyżej niż hala przylotów. Może to być nieco mylące, ale przez pierwszy fragment trasy metro porusza się na powierzchni. Czas przejścia pomiędzy terminalem a stacją metra to zazwyczaj 5-10 minut. Stacja jest połączona z terminalem za pomocą ruchomych chodników, co ułatwia transport bagażu.
Czytniki w ateńskim metrze
Czytniki w ateńskim metrze

Na trasie metro - centrum Aten obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 9€, a bilet ulgowy 4,50€. Dzieci do 6 lat włącznie podróżują za darmo. Dostępne są również bilet powrotny za 16€, które możemy wykorzystać do 30 dni.

Bilety zakupimy w automatach biletowych na stacji metra, gotówką lub kartą. Po skasowaniu bilety lotniskowe są ważne przez 90 minut i pozwalają na przesiadki do innych środków transportu miejskiego.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli zostajecie w Atenach na 3 dni, możecie pomyśleć o zakupie specjalnego trzydniowego biletu turystycznego, który kosztuje 20€ (brak wersji ulgowej) i umożliwia przejazd z i na lotnisko oraz podróżowanie bez ograniczeń pozostałymi liniami komunikacji miejskiej. Bilet ważny jest przez 72 godziny od pierwszego skasowania.

Godziny kursowania

Linia numer 3 kursuje codziennie, co około 36 minut, od około 6:00 rano do 23:30 wieczorem. Jeśli lądujecie później, pozostaje Wam skorzystać z autobusu ekspresowego.

Więcej o korzystaniu z ateńskiego transportu publicznego przeczytacie w naszym artykule Komunikacja miejska w Atenach: bilety, metro, zasady

Kolej podmiejska

Jeśli potrzebujecie dostać się z lotniska w Atenach na północne obrzeża miasta lub bezpośrednio na dworzec kolejowy Larisa, możecie skorzystać z kolejki podmiejskiej Proastiakos. Cena biletu wynosi około 9€. Stacja znajduje się na tym poziomie co metro.

Więcej informacji o kolei podmiejskiej można znaleźć tutaj. Na dole strony znajdziecie rozkłady do pobrania, na których znajdziecie dokładną rozpiskę przystanków.

Taksówka

Aby dojechać do centrum Aten taksówką, wystarczy udać się na postój, znajdujący się na lewo po wyjściu z hali przylotów. Ceny przejazdów są z góry ustalone, jeśli jednak podróżujecie poza centrum, warto zapytać wcześniej o szacowany koszt przejazdu. Przed podróżą upewnijmy się też, czy adres pod który chcemy się dostać leży w strefie centrum.

Ceny przejazdów oficjalnych taksówek z i na lotnisko w Atenach:

 • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa dzienna (05:00 - 24:00) - 40€;
 • lotnisko Ateny - centrum Aten - taryfa nocna (00:00 - 05:00) - 55€;

Pamiętajmy, że taryfa zależy od momentu w którym wysiadamy z taksówki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum Pireusu?

Pireus to popularne greckie miasto portowe, z którego odpływają rejsy do wielu greckich wysp. Pireus jest dobrze skomunikowany z Atenami i oba miasta współdzielą ze sobą system metra.

Najpopularniejszym połączeniem pomiędzy lotniskiem a Pireusem jest autobus - X96. Cena biletu na przejazd wynosi - 5,50€ (bilet ulgowy 2,70€). Więcej informacji (w tym rozkład jazdy oraz listę wszystkich przystanków) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jeśli wolicie przejazd metrem, również istnieje taka możliwość - od jakiegoś czasu linia 3 dociera aż do portu w Pireusie.

Cena biletu na przejazd metrem z lotniska wynosi dla dorosłych 9€. Pozostałe ceny i warianty biletów znajdziecie we wcześniejszej części artykułu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama