Podróże po Europie

Sztokholm: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Szwecji.

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2024

Sztokholm, stolica Szwecji, to jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w Europie. Rozciąga się na 14 wyspach i jest otoczony przez archipelag sztokholmski, który składa się z ponad 20 tysięcy wysp i wysepek.

Początki Sztokholmu sięgają 1252 roku. Miasto powstało na terenie dzisiejszego Starego Miasta (Gamla stan), a jego założycielem był jarl Birger Magnusson. W czasach swojej świetności Szwecja była jedną z europejskich potęg, co znajduje odzwierciedlenie w wspaniałej architekturze budynków ufundowanych przez monarchię oraz bogatych zbiorach w muzeach (część eksponatów przywędrowała tu zresztą z Polski podczas potopu szwedzkiego i innych wojen).

Mimo to, będąc w Sztokholmie, trudno jest odczuć, że jesteśmy w dużej europejskiej metropolii. Miasto jest pełne zieleni, harmonijnej zabudowy, a w ciepłe dni obszar nad wodą ozdobiony jest setkami małych statków i łódek zacumowanych przy nabrzeżu, co tworzy niezwykle urokliwy obraz.

Wybierasz się do Sztokholmu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Sztokholmie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.
Portowy krajobraz Sztokholmu
Portowy krajobraz Sztokholmu

Jak zwiedzać Sztokholm?

Najważniejsze atrakcje turystyczne Sztokholmu, w tym najstarsza część miasta, leżą na kilku wyspach połączonych ze sobą mostami. Taki układ miasta sprzyja przyjemnym pieszym wędrówkom nad wodą. Niestety, ma to również pewne wady - na przykład, aby dostać się z obszaru Starego Miasta na wyspę Djurgården, musimy nadłożyć spory kawałek drogi.

W niektórych przypadkach, na przykład gdy jesteśmy w gorszej formie fizycznej lub chcemy zaoszczędzić trochę czasu, korzystanie z komunikacji miejskiej będzie najwygodniejszą opcją.

Komunikacja miejska w Sztokholmie

Komunikacja miejska w stolicy Szwecji opiera się na kilku środkach transportu. Do wyboru mamy: metro, autobusy, linię tramwajową oraz statki. Cały system transportu miejskiego w stolicy Szwecji jest zintegrowany, co oznacza, że we wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety.

Za przejazd możemy zapłacić na kilka sposobów. W przypadku sporadycznych podróży najwygodniej skorzystać z własnej karty płatniczej i systemu pay as you go, który pozwala na płatności zbliżeniowe - wystarczy przyłożyć naszą kartę płatniczą (ewentualnie telefon, zegarek) do czytnika w autobusie/tramwaju lub na bramkach na stacjach metra i kolejki podmiejskiej.

Bilet możemy zakupić również w automatach bądź punktach sprzedaży, w aplikacji SL-Reseplanerare och biljetter, a nawet nabić je na specjalną kartę SL smart card.

Bez względu jednak na wybrany sposób płatności, za pojedynczy przejazd zapłacimy 42,00 kr (16,21 zł).

Dokładny opis i sposób działania transportu publicznego opisaliśmy w oddzielnym artykule: Komunikacja miejska w Sztokholmie - informacje praktyczne

Warto zwrócić uwagę na nietypowy środek transportu, jakim jest historyczny tramwaj numer 7. Jego trasa zaczyna się przy parku Kungsträdgården, a następnie prowadzi w kierunku wyspy Djurgården, mijając przy tym najważniejsze atrakcje miasta.

Karta turystyczna GoCity Stockholm (dawniej Stockholm Pass)

Jeśli podczas wizyty w Sztokholmie planujemy odwiedzić wiele popularnych i płatnych atrakcji, warto rozważyć zakup karty turystycznej GoCity Stockholm (dawniej Sztokholm Pass). Dzięki niej uzyskujemy darmowy wstęp do wybranych największych atrakcji oraz możliwość skorzystania z rejsów. Karta nie jest tania, lecz przy intensywnym zwiedzaniu może się zwrócić. Pamiętajmy jednak, że w sezonie zimowym rejsy i niektóre inne atrakcje mogą być niedostępne. Sami z niej korzystaliśmy, i udało nam się zaoszczędzić. Karta nie obejmuje jednak transportu publicznego.

Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszej recenzji karty GoCity Stockholm. Przed zakupem powinniśmy dokładnie przekalkulować czy zakup jest dla nas opłacalny.

Co warto zobaczyć w Sztokholmie? Największe atrakcje oraz zabytki

Sztokholm stanowi idealne połączenie historii, bliskości natury i nowoczesności. Z jednej strony znajdziemy tu znakomicie zachowane stare miasto o bogatej historii, z drugiej - zielone oazy, nowoczesne muzea i innowacyjne rozwiązania architektoniczne.

Nasz przewodnik po Sztokholmie rozpoczynamy od listy największych atrakcji stolicy Szwecji. Następnie zaproponujemy Wam kilka miejsc mniej znanych lub położonych dalej od centrum, a na koniec podzielimy się garścią wskazówek praktycznych.

Gamla Stan (Stare Miasto)

Gamla Stan to najstarsza część Sztokholmu. Nazwa Gamla Stan, czyli Stare Miasto, jest stosunkowo młoda i prawdopodobnie pojawiła się na początku XX wieku. Wcześniej, obszar ten nazywany był staden mellan broarna, co oznaczało miasto pomiędzy mostami, lub jeszcze wcześniej, själva staden, czyli po prostu miasto.

Gamla Stan zajmuje cały obszar wyspy Stadsholmen. Oficjalnie jako część Starego Miasta uznaje się również sąsiednie wyspy Helgeandsholmen, Riddarholmen oraz Strömsborg. Jednak gdy ktoś mówi o Gamla Stan, ma na myśli głównie wyspę Stadsholmen.

Najważniejsze atrakcje Gamla Stan w Sztokholmie:

 • Stortorget - najstarszy plac w Sztokholmie, słynący z zabytkowych, kolorowych fasad. Pełnił on funkcję rynku, i to właśnie tu odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy.
 • Katedra sztokholmska (Storkyrkan) - kościół, w którym odbywają się ceremonie zaślubin oraz koronacje członków rodziny królewskiej. Wewnątrz zachwyca majestatyczna rzeźba św. Jerzego pokonującego smoka. Jej autorem był pochodzący z Lubeki rzeźbiarz Bernt Notke, który stworzył jedną z najważniejszych późnogotyckich grup rzeźbiarskich. Wstęp do katedry kosztuje 100,00 kr (38,59 zł). Dzieci do 18. roku życia wchodzą bezpłatnie.
 • Riddarhuset - historyczny budynek zgromadzenia arystokracji, który zachwyca bogatymi zdobieniami fasady.
 • Köpmantorget - niewielki plac z repliką rzeźby św. Jerzego walczącego ze smokiem.
 • Wypełnione zabytkowymi fasadami uliczki Västerlånggatan oraz Prästgatan.
 • Mårten Trotzigs gränd - najwęższa uliczka w Sztokholmie.
 • Muzeum Nobla - muzeum poświęcone nagrodzie oraz jej laureatom.

Fika - czas na kawę i coś słodkiego

Stare Miasto w Sztokholmie to idealne miejsce, aby odwiedzić jedną z urokliwych kawiarni i znaleźć chwilę na fikę, jak mieszkańcy Szwecji określają dłuższą przerwę na kawę. Podczas "fiki" regenerują siły i rozkoszują się jednym z miejscowych przysmaków, takich jak ciastko z cynamonem.

Więcej informacji o zabytkach, zwiedzaniu czy godzinach otwarcia oraz cenach biletów umieściliśmy w artykule: Stare Miasto (Gamla Stan) w Sztokholmie - zwiedzanie i informacje praktyczne.
Święty Jerzy pokonujący smoka w tutejszej katedrze
Święty Jerzy pokonujący smoka w tutejszej katedrze

Pałac Królewski

W obrębie Gamla Stan znajduje się Pałac Królewski (szw. Kungliga slottet), jeden z najbardziej imponujących zabytków Sztokholmu, który pełni funkcję oficjalnej siedziby szwedzkiej monarchii. Kompleks pałacowy usytuowany jest na wzgórzu zamkowym Slottsbacken i zalicza się do największych rezydencji monarszych w Europie.

W skład kompleksu wchodzi blisko 600 pokoi i pomieszczeń. Budynek jest stosunkowo młody, powstał bowiem w XVIII wieku i został wzniesiony w stylu włoskiego baroku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się zamek Trzy Korony (Tre Kronor), który doszczętnie spłonął w 1697 roku.

Pałac Królewski - informacje praktyczne

Pałac możemy zwiedzić samodzielnie lub zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem w języku angielskim. Na samodzielne zwiedzenie kompleksu warto zarezerwować sobie do dwóch godzin.

W pałacu, oprócz apartamentów królewskich, można odwiedzić również skarbiec oraz muzeum Tre Kronor (przedstawiające dzieje rezydencji w okresie średniowiecza).

Bilet normalny kosztuje 200,00 kr (77,18 zł), bilet ulgowy dla studentów 180,00 kr (69,46 zł), a dla dzieci w wieku 7-17 lat 100,00 kr (38,59 zł). Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Pamiętajmy, że część pomieszczeń oraz muzeów może być niedostępna podczas przyjmowania oficjalnych gości. Informacje o zamknięciach sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Więcej o pałacu napisaliśmy w artykule: Pałac Królewski w Sztokholmie - zwiedzanie, atrakcje i historia.
Galeria Karola XI
Galeria Karola XI

Uroczysta zmiana warty

W sezonie letnim (od 23 kwietnia do 31 sierpnia) na dziedzińcu przed Pałacem Królewskim ma miejsce uroczysta zmiana warty, którą uświetnia parada (poprzedzona przemarszem gwardzistów spod Muzeum Armii lub Koszar Kawalerii) oraz występ orkiestry. Ceremonia trwa około 40 minut i odbywa się od poniedziałku do piątku o 12:15, natomiast w niedziele i święta o 13:15. Aktualny kalendarz na sezon letni oraz pozostałe miesiące odnajdziemy na oficjalnej stronie gwardii królewskiej

Kilka słów więcej o ceremonii zmiany warty napisaliśmy w naszym artykule o Pałacu Królewskim.

Królewska Zbrojownia (Livrustkammaren)

Kompleks pałacowy skrywa w sobie niezwykły skarb - Królewską Zbrojownię (Livrustkammaren). W jej zbiorach znajdują się liczne eksponaty związane z Polską. Możemy tam zobaczyć między innymi paradną zbroję Zygmunta Augusta (podarowaną Janowi III Wazie przez Annę Jagiellonkę) oraz wiele innych obiektów, podarowanych lub zrabowanych podczas potopu i innych wojen.

Wśród najcenniejszych skarbów Zbrojowni warto wymienić:

 • hełm koronacyjny Iwana Groźnego, zdobyty przez Polaków w Moskwie,
 • hełm króla Władysława IV,
 • zbroję Władysława IV, wykonaną w Mediolanie,
 • róg myśliwski Zygmunta III, wykonany z rogu ostatniego tura z Puszczy Sochaczewskiej,
 • oraz wiele, wiele innych eksponatów.

Miłośnicy historii Polski z pewnością będą zadowoleni z tego miejsca. W muzeum można spokojnie spędzić ponad godzinę, nie nudząc się ani przez chwilę.

Królewska Zbrojownia - informacje praktyczne

Bilet kosztuje 150,00 kr (57,89 zł). Wstęp jest bezpłatny dla dzieci do lat 18.

Podczas dni, kiedy muzeum otwarte jest dłużej (podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu miało to miejsce w czwartek od 17:00 do 20:00), bilety są tańsze o połowę.

Zbroja paradna Zygmunta II Augusta - Zbrojownia (Livrustkammaren), Zamek Królewski w Sztokholmie
Zbroja paradna Zygmunta II Augusta - Zbrojownia (Livrustkammaren), Zamek Królewski w Sztokholmie

Muzeum Vasa - największa atrakcja Sztokholmu

Od dawien dawna, miano najpopularniejszej atrakcji w Sztokholmie dzierży Muzeum Vasa, w którym stoi odrestaurowany okręt wojenny z XVII wieku. Galeon zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu, zaledwie chwilę po opuszczeniu portu. Jego celem była Rzeczpospolita, a szwedzka propaganda obarczyła naszych rodaków winą za swoje konstrukcyjne niepowodzenia. Oficjalna wersja głosiła, że polscy szpiedzy potajemnie wprowadzili zmiany do planów konstrukcyjnych, które doprowadziły do zatonięcia statku.

Muzeum Vasa - informacje praktyczne

W zależności od miesiąca, bilety kosztują od 170,00 kr (65,60 zł) do 220,00 kr (84,90 zł). Wstęp jest bezpłatny dla dzieci do lat 18.

Dziś możemy podziwiać galeon w specjalnym pawilonie, który pozwala na obejrzenie go z każdej strony. Muzeum znajduje się na wyspie Djurgården.

Na spokojne zwiedzenie Muzeum Vasa warto zaplanować około 90 minut. Pamiętajcie, że odwiedzając muzeum w sezonie letnim - od maja do września - możecie natrafić na kolejki, ale nie powinny one wymagać więcej niż 30 minut oczekiwania.

Więcej informacji znajdziecie w naszym tekście Muzeum Vasa w Sztokholmie.
Muzeum statek Vasa - Sztokholm
Muzeum statek Vasa - Sztokholm

Skansen oraz akwarium

Skansen w Sztokholmie to najstarsze muzeum tradycyjnej architektury na świeżym powietrzu na świecie. Zostało założone z inicjatywy Artura Hazeliusa i stało się pierwowzorem dla wszystkich późniejszych kompleksów tego typu.

Na rozległym terenie zgromadzono tu ponad 150 historycznych budynków z całej Szwecji (datowanych od początku XVIII do środka XX wieku) oraz rodzime zwierzęta występujące w całej Skandynawii (m.in. łosia, renifera czy rosomaka). W odkrywaniu kultury dawnej Szwecji pomagają pracownicy, ubrani w stroje z dawnych czasów, którzy przybliżają odwiedzającym codzienne życie lokalnych rzemieślników i zwykłych mieszkańców.

Skansen - informacje praktyczne

Atrakcja ta również znajduje się na wyspie Djurgården. Aby spokojnie zwiedzić skansen, najlepiej jest zaplanować około dwóch godzin.

Cena biletu wstępu waha się od sezonu i wynosi pomiędzy 200,00 kr (77,18 zł) a 265,00 kr (102,26 zł). Do zakupu biletu ulgowego w cenie 80,00 kr (30,87 zł) upoważnione są dzieci w wieku 4-15. Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

W bezpośrednim sąsiedztwie skansenu znajduje się Akwarium (Skansen-Akvariet), będące schronieniem dla około 200 egzotycznych gatunków zwierząt, dla którego obowiązuje oddzielny bilet. Jego największą atrakcją jest pawilon lemurów, gdzie będziemy mogli przespacerować się pomiędzy tymi uroczymi zwierzętami.

Naszym zdaniem, skansen powinien znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas zwiedzania Sztokholmu. Więcej o jego zwiedzaniu napisaliśmy w artykule Skansen w Sztokholmie: historyczna zabudowa, dzikie zwierzęta oraz... lemury
A to proszę państwa łoś!
A to proszę państwa łoś!

Metro w Sztokholmie - najdłuższa galeria sztuki na świecie

Planując wizytę w stolicy Szwecji, warto wiedzieć, że metro w Sztokholmie bywa nazywane najdłuższą galerią sztuki na świecie. Wiele stacji zostało ozdobionych w najróżniejszy sposób. Sami zdecydowaliśmy się poświęcić kilka godzin, aby odwiedzić najciekawsze z nich, a rezultat naszej wyprawy przedstawiamy w artykule: Metro w Sztokholmie - najciekawsze stacje.

Jeśli jednak nie dysponujecie taką ilością czasu, polecamy Wam odwiedzić następujące dwie stacje: T-Centralen oraz Rådhuset (słynne czerwone skały).

Metro w Sztokholmie - stacja Radhuset
Metro w Sztokholmie - stacja Radhuset

Ratusz - mało znany skarb Sztokholmu

Sztokholmski ratusz, oddalony nieco od historycznej części miasta, usytuowany jest na rogu wyspy Kungsholmen. Mimo swojego wyglądu, konstrukcja jest stosunkowo młoda - powstała w latach 1911-1923. Data zakończenia prac ma symboliczne znacznie - budynek oddano do użytku 23 czerwca 1923 roku, w 400. rocznicę przybycia Gustawa Wazy do Sztokholmu. Nawet jeśli nie zamierzamy zwiedzac wnętrz, warto się tu wybrać, aby zobaczyć sam budynek i ogólnodostępny wewnętrzny dziedziniec. Z nabrzeża przed ratuszem roztacza się piękna panorama starego miasta.

Ratusz można zwiedzać w ramach wycieczki z przewodnikiem. Podczas wizyty odwiedzimy najważniejsze pomieszczenia, takie jak:

 • Salę Niebieską (Blå hallen) - miejsce, gdzie odbywają się uroczyste bankiety po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród Nobla.
 • Złotą Halę (Gyllene Salen) - imponujące pomieszczenie wypełnione złotymi mozaikami przedstawiającymi historię Szwecji. Mozaiki składają się z ponad 18 milionów elementów.
 • Salę zgromadzeń (Rådsalen) - jest to sala, w której pracują radni. Szczególnie urzeka sufit wzorowany na namiocie wikingów.

Zwiedzanie ratusza - informacje praktyczne

Wycieczka po ratuszu trwa około 45 minut (dokładny czas jej trwania uzależniony jest od dostępności sal).

Aktualny harmonogram wycieczek najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie ratusza.

Naprzeciwko ratusza ciągnie się przyjemne nabrzeże z widokiem na Gamla Stan oraz kawałek ogrodu Stadshusparken. W południowo-wschodnim rogu budynku, od zewnętrznej strony, umiejscowiony jest symboliczny grób legendarnego założyciela miasta, jarla Birgera Magnussona

Punkt widokowy na wieży ratuszowej

Nad ratuszem góruje wieża o wysokości 106 metrów. Co ciekawe - w sezonie letnim możemy na nią wejść podczas wycieczki z przewodnikiem. Więcej o miejscach do obserwacji miasta z góry napisaliśmy w naszym zestawieniu Punkty widokowe w Sztokholmie

Gröna Lund i pozostałe atrakcje wyspy Djurgården

Wyspa Djurgården pełniła dawniej funkcję królewskich terenów łowieckich, a obecnie znana jest jako zagłębie muzeów oraz innych atrakcji, gdzie możemy spędzić długie godziny. Wcześniej opisaliśmy muzeum Vasa oraz skansen, ale miłośnicy mocnych wrażeń powinni również rozważyć wizytę w parku rozrywki Gröna Lund.

Do największych atrakcji sztokholmskiego wesołego miasteczka należą wieże do swobodnego spadania, karuzela łańcuchowa oraz kolejki górskie.

Widok na park rozrywki Gröna Lund z parku Cornelisparken - na środku karuzela łańcuchowa Eclipse
Widok na park rozrywki Gröna Lund z parku Cornelisparken - na środku karuzela łańcuchowa Eclipse

Inne atrakcje na wyspie to między innymi muzeum nordyckie Nordiska museet i park rozrywki dla dzieci Junibacken, który skupia się na postaciach z twórczości Astrid Lindgren oraz innych szwedzkich autorów.

Wyspa Djurgården - informacje praktyczne

Na wyspę możemy dotrzeć na kilka sposobów: pieszo, historycznym tramwajem numer 7 lub statkiem z przystani w Slussen.

Więcej informacji o muzeach oraz ciekawych miejscach znajdziecie w artykule: Djurgården - muzea, atrakcje oraz informacje praktyczne.

Armémuseum (Muzeum Armii) z polskimi artefaktami

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Sztokholmu z perspektywy polskiego turysty można zaliczyć Muzeum Armii - Armémuseum (adres: Riddargatan 13). Placówka ta została utworzona w dawnych budynkach wojskowych, które przez kilkaset lat pełniły funkcję magazynu artylerii.

Wewnątrz muzeum przygotowano wystawy poświęcone historii szwedzkiej wojskowości, od XV wieku aż do czasów dzisiejszych. W różnych pomieszczeniach prezentowane są m.in.: broń, wystawy dotyczące ludności cywilnej w czasach pokoju i wojny oraz mundury z różnych epok.

W specjalnych salach muzealnych zgromadzono zdobycze wojenne, wśród których znajdują się liczne eksponaty przywiezione z Polski, Rosji oraz Danii. Właściwie trudno powstrzymać się od konkluzji, że Muzeum Armii posiada ciekawsze zbiory eksponatów związanych z naszym krajem, niż wiele muzeów w Polsce.

Na wystawie zobaczymy m.in.:

 • olbrzymi turecki namiot zdobyty przez Jana III Sobieskiego podczas bitwy pod Wiedniem,
 • chorągwie i sztandary królewskie,
 • klucze do miasta Torunia,
 • działa i armaty.
Chorągiew króla Zygmunta III Wazy - Muzeum Armii w Sztokholmie
Chorągiew króla Zygmunta III Wazy - Muzeum Armii w Sztokholmie

Jednym z interesujących elementów muzeum jest wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi. Ten szwedzki dyplomata w trakcie II wojny światowej przebywał w Budapeszcie, gdzie uratował dziesiątki tysięcy Żydów. Na jego cześć nazwano park pamięci znajdujący się w obrębie budapesztańskiej synagogi.

Od 2023 roku wstęp do muzeum jest płatny. Na miejscu spędzimy około godziny. Wstęp kosztuje 140,00 kr (54,03 zł). Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo.

Kościół Riddarholmskyrkan (nekropolia szwedzkich królów) oraz wyspa Riddarholmen

Wyspa Riddarholmen, położona na północnym zachodzie Gamla stan, słynie przede wszystkim z kościoła Riddarholmskyrkan, który, od XVII do XX wieku, służył jako miejsce pochówku szwedzkich monarchów. Świątynia jest jednym z najstarszych budynków w mieście (jej początki sięgają XIII wieku), więc wizyta w niej będzie nie lada gratką dla miłośników średniowiecza.

Riddarholmskyrkan czynny jest tylko w sezonie letnim (aktualne miesiące otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie. Na placu przy kościele znajduje się statua założyciela miasta, jarla Birgera.

Warto również wybrać się na urokliwe nadbrzeże, nazwane imieniem szwedzkiego artysty Everta Taube (Evert Taubes Terrass), na którym stanął pomnik przedstawiający go z gitarą w ręce. Roztacza się stąd przyjemny widok na ratusz po drugiej stronie, co czyni to miejsce idealnym na krótką przerwę.

Widok na Ratusz w Sztokholmie
Widok na Ratusz w Sztokholmie

W przeszłości wyspę zamieszkiwała arystokracja, co tłumaczy bogatą zabudowę. Większość pałaców powstała w XVII wieku. Ciekawym obiektem na wyspie jest wieża jarla Birgera (Birger Jarls torn). Niestety, nie sięga ona czasów legendarnego założyciela miasta, gdyż zbudowana została dopiero w 1525 roku, za panowania króla Gustawa I. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna, drewniana konstrukcja.

Södermalm - uliczka Fjällgatan i urokliwe place najmodniejszej dzielnicy Sztokholmu

Dzielnica Södermalm uznawana jest za najmodniejszą dzielnicę w Sztokholmie. Dawniej była to dzielnica robotnicza, obecnie jednak zamieszkują ją lokalni artyści i intelektualiści.

Jednym z naszych ulubionych zakątków na jej terenie jest zabytkowa uliczka Fjällgatan, z której roztacza się świetny widok na Gamla Stan oraz wyspę Djurgården. Wzdłuż ulicy zachowało sie kilka zabytkowych (w tym drewnianych) domów z XIX, a nawet XVIII wieku. Dawniej zamieszkiwali je pracownicy portu, który rozciągał się poniżej.

Kilka zabytkowych budynków zobaczymy też przy popularnym placu Nytorget, gdzie działa kilka kawiarni oraz restauracji.

Innym ciekawym miejscem na obszarze Södermalm jest plac Mosebacke Torg (dosłownie plac na wzgórzu Mojżesza), otoczony rzeźbami i znany z przyjemnej atmosfery. Warto zwrócić uwagę na budynek teatru Södra Teatern, który może pochwalić się popularnym punktem widokowym, a także na zabytkową budkę telefoniczną. Tuż obok znajduje się słynny mural Muralmålning Os Gêmeos.

Norrmalm - sztokholmskie śródmieście

Na północ od Starego Miasta rozciąga się dzielnica Norrmalm, uznawana za współczesne centrum miasta. Co ciekawe, dawniej mieściła się tu historyczna dzielnica Klara, jedna z najstarszych w mieście, która została zrównana z ziemią, by zrobić miejsce dla nowoczesnego śródmieścia (jedynym śladem po dawnej zabudowie jest Kościół św. Klary).

To właśnie tu znajduje się główny dworzec kolejowy (Stockholms Centralstation), główny dworzec autobusowy, a także nowoczesne centra i ulice handlowe.

W granicach administracyjnych dzielnicy Norrmalm znajdują się liczne ciekawe atrakcje oraz miejsca, takie jak:

 • Królewska Opera (Kungliga Operan),
 • Muzeum Antyczne Morza Śródziemnego - Medelhavsmuseet (adres: Fredsgatan 2) - gdzie można podziwiać m.in. kolekcję mumii egipskich oraz kolekcję antyków ze starożytnej Grecji i Rzymu. Muzeum szczyci się posiadaniem największej kolekcji artefaktów z Cypru (oczywiście poza tym krajem).
 • Kungsträdgården - przyjemny park o kształcie prostokąta. Znajdziemy tu kawiarnie, małe oczko wodne (w zimie zamieniane na lodowisko), fontannę autorstwa Johana Petera Molina z drugiej połowy XIX wieku, a także różne inne rzeźby i dzieła. Przy parku znajduje się stacja metra Kungsträdgården, wewnątrz której przygotowano wystawę sztuki.
 • Plac Sergels torg - centralny plac w Sztokholmie. W jego centrum stoi olbrzymia instalacja stworzona ze szkła oraz stali. Plac nazwany został imieniem rzeźbiarza z XVIII wieku, Johana Tobiasa Sergela.

Królewska Opera

Już poza sztokholmską starówką powstała Królewska Opera (Kungliga Operan) - jeden z najważniejszych zabytków ufundowanych przez monarchów. Wystarczy jednak przejść historycznym mostem Norrbro na plac Gustawa Adolfa, aby stanąć na wprost jej fasady. Na środku placu stoi pomnik konny króla Gustawa II Adolfa, dzieło francuskiego rzeźbiarza Pierra l’Archevêque’a z 1796 roku. Gdybyśmy ruszyli z placu na zachód ulicą Strömgatan, z dużym prawdopodobieństwem ujrzelibyśmy mieszkańców... łowiących ryby.

Założycielem sztokholmskiej opery był król Gustaw III, który zasłynął jako władca w pełni oddany kulturze. Ze szkodą dla niego, nie wszyscy poddani doceniali jego zainteresowania oraz sposób rządzenia krajem. Podczas balu maskowego zorganizowanego 16 marca 1792 roku przeprowadzono zamach na życie władcy. Gustaw III przeżył sam atak, lecz odniesione rany okazały się zbyt poważne - ostatecznie król zmarł 29 marca. O całym zdarzeniu opowiada (ze zmienionymi bohaterami) słynna opera Bal maskowy autorstwa Giuseppe Verdiego.

Dzisiejszy budynek opery to jednak inna konstrukcja niż ta z czasów Gustawa III. W 1892 roku, po niemal całym wieku działalności opery, zdecydowano się zastąpić starą siedzibę nowszą i bezpieczniejszą budowlą. Nowy gmach może pomieścić nawet 1200 widzów.

Opera Królewska w Sztokholmie - informacje praktyczne

Dziś można wybrać się na jedno z przedstawień lub zwiedzić budynek opery podczas wycieczki z przewodnikiem, do czego gorąco zachęcamy. Wycieczka odbywa się w języku angielskim. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie. Jeśli chcielibyście wziąć udział w wycieczce, warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem.

Przyjemnym miejscem na krótki odpoczynek jest kawiarnia znajdująca się w budynku opery. Ceny są niestety wysokie, ale rekompensują je widoki z tarasu (ogrzewanego w zimniejsze dni).

Rejsy wycieczkowe - poznajmy Sztokholm od strony wody!

Jednym z najciekawszych sposobów zwiedzania Sztokholmu jest krótki rejs wycieczkowy. Wycieczki tego rodzaju oferuje firma Stromma.

Popularnym wyborem jest rejs po kanałach królewskich Royal Canal Tour, w trakcie którego przepłyniemy dookoła wyspy Djurgården. Statek startuje z przystani Strömkajen. Bilety możemy zakupić na miejscu lub zarezerwować na stronie internetowej. Inna przystań, z której wyruszają różne trasy turystyczne, to Nybrokajen (znajduje się przy teatrze dramatycznym Dramaten).

Grand Hôtel

Przystań Strömkajen znajduje się tuż obok Grand Hôtelu jednego z najbardziej reprezentacyjnych w mieście, którego fasada skierowana jest w stronę nabrzeża. Obiekt zbudowany został w 1872 roku i dziś nocują tu laureaci Nagrody Nobla. Na dachu hotelu powiewają flagi reprezentujące narodowości gości.

Rejs trwa około 50 minut. Cena nie jest niska, jednak przy zakupie karty GoCity Stockholm będziemy mogli skorzystać z tej atrakcji za darmo. Rejsy odbywają się tylko w sezonie letnim - mniej więcej od początku kwietnia do połowy grudnia.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Royal Canal Tour

Inne wycieczki organizowane przez firmę Stromma to:

 • Rejs Pod mostami Sztokholmu - dłuższa wycieczka trwająca 2,5 godziny, podczas której uczestnicy przepłyną pod 14 sztokholmskimi mostami.
 • Wycieczka historycznymi kanałami - rejs trwa 50 minut. Startuje od przystani znajdującej się przy ratuszu miejskim. W trakcie rejsu opływamy wyspę Kungsholmen.

Pałac Drottningholm - atrakcje Sztokholmu poza miastem

Dla niektórych czytelników może być zaskoczeniem, że główną siedzibą szwedzkich monarchów nie jest Pałac Królewski w Sztokholmie. Tę funkcję pełni wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Pałac Drottningholm (szw. Drottningholms slott).

Ta słynna rezydencja wraz z zabytkowym teatrem dworskim oraz zespołem chińskich pawilonów zostały udostępnione do zwiedzenia, ale musimy pamiętać, że Drottningholm znajduje się na wyspie Lovön i jest znacznie oddalony od centrum Sztokholmu. Aby się tam dostać, najlepiej skorzystać z transportu wodnego. Więcej informacji o rejsach znajdziecie na tej stronie.

Pałac Drottningholm - informacje praktyczne

Na wycieczkę do Pałacu Drottningholm powinniśmy zarezerwować sobie nawet pół dnia, wliczając w to dwie godziny na rejs w obie strony.

W pałacu czekają na nas także polskie akceny (o ile może je tak nazwać...) - marmurowe lwy przy głównym wejściu pochodzą z Zamku Ujazdowskiego, a w jednym z pomieszczeń można zobaczyć malowidła przedstawiające szwedzkie oblężenie Warszawy.
Pałac Drottningholm - okolice Sztokholmu
Pałac Drottningholm - okolice Sztokholmu

Muzea w Sztokholmie, które warto zwiedzić

Sztokholm zdecydowanie można nazwać miastem kultury. Liczne i zróżnicowane muzea zadowolą gust nawet najbardziej wybrednych turystów, a każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Wcześniej opisaliśmy wiele miejsc wartych odwiedzenia, jednak warto też zwrócić uwagę na kilka innych atrakcji:

 • Muzeum Narodowe (Nationalmuseum) - szwedzka galeria narodowa, posiadająca status jednego z najstarszych publicznych muzeów na świecie. Oprócz dzieł szwedzkich artystów placówka posiada też sporą kolekcję impresjonistów, a także malarzy niderlandzkich - w tym "Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa" pędzla Rembrandta.

 • Szwedzkie Muzeum Historyczne - Historiska museet (adres: Narvavägen 13-17) - muzeum poświęcone historii Szwecji, od czasów antycznych do dziś. Zobaczymy tu liczne wystawy i eksponaty związane ze znaleziskami archeologicznymi, takimi jak kamienie runiczne, biżuteria czy fragmenty zbroi i broni wikingów. Jest to jedna z największych na świecie kolekcji poświęconych wikingom. Muzeum jest przyjazne dla dzieci.

 • Muzeum Etnograficzne - Etnografiska museet (adres: Djurgårdsbrunnsvägen 34) - kolekcja ponad 200 tysięcy eksponatów z całego świata, w tym z Chin, Australii czy różnych regionów Afryki.

 • Muzeum Morskie - Sjöhistoriska (adres: Djurgårdsbrunnsvägen 24) - biorąc pod uwagę położenie Szwecji na mapie Europy, wcale nie dziwi istnienie znakomitego muzeum poświęconego morzu i wodzie. Na zwiedzających czeka imponująca kolekcja globusów, map, modeli statków czy samych statków. Muzeum zajmuje się również konserwacją historycznych jednostek, a jednym z eksponatów jest 10-metrowa gondola zbudowana na polecenie Gustawa III po jego wizycie w Wenecji.

 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Moderna Museum (adres: Exercisplan 4) - galeria sztuki mieszcząca się na wyspie Skeppsholmen, położonej pomiędzy Gamla Stan a Djurgården. Oprócz dzieł szwedzkich artystów, zobaczymy tu także prace międzynarodowych sław, takich jak Salvador Dalí czy Pablo Picasso. Warto wspomnieć, że kilka prac Picassa zostało skradzionych podczas zuchwałego skoku w 1993 roku. Złodzieje opuścili się na linach z dachu muzeum. Na wyspie znajduje się również park rzeźb i instalacji.

 • Muzeum Antyków z Dalekiego Wschodu - Östasiatiska museet (adres: Tyghusplan) - niezwykle ciekawa placówka, założona w 1926 roku przez szwedzki parlament. W zbiorach muzeum znajdują się artefakty odkryte podczas wykopalisk archeologicznych związanych z kulturą Dalekiego Wschodu, w tym z Chin, Indii czy Japonii. Jedną z ciekawszych wystaw jest ekspozycja poświęcona historii Chin.

Atrakcje Sztokholmu poza utartym szlakiem

Powyżej opisaliśmy największe atrakcje Sztokholmu, ale to nie wszystkie miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Szwecji. Czytelnikom, którzy chcieliby poznać miasto bardziej dogłębnie, mamy do polecenia jeszcze kilka miejsc, takich jak: leśny cmentarz Skogskyrkogården (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), muzeum fotografii Fotografiska, możliwy do zwiedzania parlament (Riksdag), Muzeum Hallwyl (dom muzeum arystokratycznej rodziny) czy wieża telewizyjna Kaknästornet.

Więcej przeczytacie o nich w naszym artykule Nieoczywiste miejsca w Sztokholmie - 10 atrakcji poza utartym szlakiem.

Archipelag sztokholmski - pomysły na krótkie wypady ze stolicy Szwecji

Przy odwiedzaniu Sztokholmu, zwłaszcza w miesiącach letnich, warto rozważyć wycieczkę na jedną z wysp archipelagu sztokholmskiego, które słynną z drewnianej zabudowy oraz urokliwych krajobrazów.

Na niektórych z nich znajdują się posiadłości królewskie oraz historyczne szwedzkie miasteczka. Jeśli chcemy uciec od miejskiego zgiełku, z pewnością znajdziemy odpowiednie miejsce.

Niektóre z wysp wartych odwiedzenia:

 • Wyspa Lovön z pałacem królewskim Drottningholm,
 • Wyspa Björkö, słynąca z najstarszego szwedzkiego miasta - Birka. Jego historia sięga VIII wieku i podczas panowania wikingów było jednym z kluczowych portów. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Całodniowe rejsy do Birki oferuje firma Strömma. Więcej informacji: Rejsy do Birki.
 • Vaxholm - stolica archipelagu, z przyjemną zabudową, gdzie dotrzemy również autobusem ze Sztokholmu.
 • Wyspa Vaxö i forteca Vaxholm - wyspa słynie z urokliwej drewnianej zabudowy oraz z twierdzy Vaxholm z pierwszej połowy XIX wieku. Dziś w murach twierdzy mieści się muzeum. Na wyspę można dopłynąć korzystając z usług firmy Waxholmsbolaget.

W przypadku podróżowania po mniej uczęszczanych wyspach archipelagu sztokholmskiego warto skorzystać z oferty firmy Waxholmsbolaget. Oferuje ona rejsy na wiele wysp oraz bilety pojedyncze oraz czasowe (5 i 30 dniowe).

Więcej informacji: Komunikacja w Sztokholmie - Rejsy

Sztokholm - wskazówki i informacje praktyczne

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Sztokholm? Darmowe muzea i inne wskazówki

Sztokholm jest miastem drogim (o czym przekonacie się czytając nasze zestawienie Ceny w Sztokholmie).

W przypadku planów odwiedzenia wielu płatnych atrakcji dobrze jest przeliczyć opłacalność karty turystycznej GoCity Stockholm.

Warto też zwrócić uwagę na organizację Free Tour Stockholm, która od 2010 roku organizuje darmowe wycieczki po historycznej części miasta.

Codziennie dostępnych jest kilka wycieczek w języku angielskim trwających od 90 do 120 minut. Pamiętajmy, że wolontariusze poświęcają nam swój czas i powinnismy wesprzeć ich napiwkiem tak dużym na jaki jesteśmy sobie w stanie pozwolić.

Aby wziąć udział musimy wcześniej zarezerwować miejsce online. Możemy zrobić to na oficjalnej stronie Free Tour Stockholm

Planując aktywne zwiedzanie Sztokholmu transportem publicznym warto zakupić bilet czasowy, który jest znacznie bardziej opłacalny niż bilety pojedyncze.

Kiedy najlepiej odwiedzić Sztokholm?

Najlepszy czas na zwiedzanie Sztokholmu przypada na okres wakacyjny, czyli od czerwca do sierpnia. Wtedy praktycznie wszystkie atrakcje są otwarte, a temperatura jest przyjemna. Niezależnie od miesiąca wizyty, należy pamiętać, że opady deszczu występują często. Statystycznie w sierpniu prawie połowa dni bywa deszczowa.

W maju oraz we wrześniu pogoda jest chłodniejsza i mniej przewidywalna, ale za to kończy się sezon urlopowy, dzięki czemu w mieście jest mniej turystów.

Jeśli jesteśmy miłośnikami śniegu, warto rozważyć podróż do Sztokholmu w styczniu lub lutym, gdy temperatury są najniższe, a miasto często pokryte jest warstwą białego puchu oraz lodem.

W grudniu (precyzyjniej od końca listopada) na Starym Mieście odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Należy jednak pamiętać, że ze względów klimatycznych, Sztokholm niekoniecznie będzie wtedy pokryty śniegiem.

Październik, listopad, marzec oraz pierwsza połowa kwietnia to nie najlepszy czas na odwiedzenie szwedzkiej stolicy. Miasto prawdopodobnie nie będzie ozdobione śniegiem. Dodatkowo będzie zimno i wietrznie. Co więcej, część atrakcji czy rejsów może być nieczynna. Z drugiej strony, w tych okresach ceny noclegów są niższe, a muzea mniej oblegane. Sami kiedyś odwiedziliśmy Sztokholm w kwietniu, a ten zaskoczył nas nieprzychylną pogodą, ale z drugiej strony mieliśmy dostęp do pustych muzeów - więc coś za coś!

Udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością

Sztokholm uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych miast dla osób o ograniczonej mobilności. Wszystkie środki komunikacji publicznej, a także muzea finansowane z budżetu, oferują niezbędne udogodnienia. Miasto przygotowało również specjalną stronę z wieloma przydatnymi informacjami, którą można znaleźć pod tym adresem.

Najtrudniejszym obszarem do przemieszczania się są boczne uliczki i restauracje położone w obrębie historycznego Starego Miasta

Na co uważać podczas odwiedzin Sztokholmu?

 • Okres zimowy - Jeśli nie przepadamy za białą aurą czy targami bożonarodzeniowymi, przyjazd do Sztokholmu w okresie zimowym nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zimą niektóre atrakcje, takie jak Muzeum Antyków przy Pałacu Królewskim czy kościół Riddarholmskyrkan, są zamknięte. Nie działają również rejsy wycieczkowe. Przed przyjazdem warto sprawdzić, czy interesujące nas atrakcje będą dostępne.
 • Poniedziałki - Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, wiele muzeów jest zamkniętych w poniedziałki. Warto sprawdzić to przed przyjazdem.
 • Systembolaget - Jeśli chcielibyśmy zakupić w sklepie alkohol o zawartości alkoholu większej niż 3,5%, np. szwedzką wódkę Absolut, możemy doznać małego szoku. Jedynym legalnym miejscem sprzedaży alkoholu są specjalne sklepy kontrolowane przez rząd o nazwie Systembolaget. Sprzedaż w pozostałych sklepach jest zabroniona. Aby zakupić alkohol w sklepie Systembolaget, musimy mieć ukończone 19 lat. Alkohol jest normalnie dostępny w barach oraz restauracjach od 18 roku życia, jednak ceny są bardzo wysokie.
 • Metro oraz dworce rano i po zmroku - Metro we wczesnych godzinach porannych (szczególnie w dni weekendowe) oraz okolice dworców po zmroku mogą nie być zbyt przyjemnym miejscem. Warto zachować wszelkie środki ostrożności!

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama