Gdzie spać w Sztokholmie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sztokholm jest miastem drogim. Dotyczy to niestety również noclegów. W sezonie hotel z prywatną łazienką w odległości do kilku kilometrów od historycznej części miasta może kosztować nas nawet 700-1000 SEK (336-480 zł) za dobę.

Jeśli zdecydujemy się na pokój ze współdzieloną łazienką lub dalej od centrum to możemy znaleźć nocleg za mniej więcej 500-700 SEK (240-336 zł).

Poza sezonem i w przypadku promocji ceny te mogą być niższe, dlatego warto rozpocząć poszukiwania miejsca do spania odpowiednio wcześniej.

Praktyczne wskazówki przy szukaniu noclegu w Sztokholmie

  • Zawsze sprawdźmy odległość do planowanych atrakcji i przystanków komunikacji miejskiej czy położenie mostów, np. piesze dostanie się z okolic Djurgården do starego miasta wymaga blisko godzinnego spaceru.
  • Jeśli zależy nam na cenie i dobrych warunkach możemy rozważyć noclegi ze współdzieloną łazienką. Noclegi tego typu są zdecydowanie tańsze i to nawet w droższych lokalizacjach.
  • Nie zawsze hotele są najlepszym wyjściem. W wielu hostelach odnajdziemy lepszą jakość i czystość niż w gwiazdkowym hotelu.
  • Sieć sztokholmskiego metra jest rozwinięta, posiada 100 stacji i jeśli i tak planujemy zakup drogiego biletu dziennego, to warto od razu szukać noclegów nawet dalej, ale w okolicy przystanku podziemnej kolejki.
  • Z drugiej strony, jeśli jedziemy we dwójkę i nasz plan zwiedzania pozwala na poruszanie się jedynie pieszo, to znajdując nocleg bliżej centrum na bilecie dziennym zaoszczędzimy około 115 zł (na parę), a na bilecie 72-godzinnym około 230 zł (na parę).
  • W wielu krajach hotelowe promocyjne śniadanie nie jest warte wyższej ceny. W przypadku sztokholmskich cen śniadanie w hotelu może okazać się bardziej opłacalne niż samodzielne zakupy w sklepach. Oczywiście jeśli hotel/hostel oferuje pełne śniadanie, a nie pojedynczą kanapkę.

W jakich dzielnicach możemy szukać noclegu w Sztokholmie?

Szukając noclegu w szeroko rozumianym centrum musimy zdecydować się na jakim typie okolicy nam zależy. Historyczne centrum jest ciche i spokojne, dzielnica Norrmalm jest pędzącym centrum miasta, Södermalm to dziś skupisko modnych knajpek, a dzielnicy Vasatan bliżej już do typowej miejskiej sypialni.

Gamla Stan

Historyczne stare miasto jest ciekawym rozwiązaniem dla turystów z większym budżetem. Pamiętajmy jednak, że większość miejsc noclegowych znajduje się w historycznych budynkach, stąd brak wind i małe rozmiary pomieszczeń. Co więcej, nie zawsze będziemy mieć aż tak blisko do najbliższej stacji metra. Popularnym miejscem noclegowym jest hostel Archipelago Hostel Old Town, który potrafi zaskoczyć dobrą promocją na pokoje ze współdzieloną łazienką.

Znajdź nocleg na obszarze Gamla Stan

Norrmalm

Norrmalm to rozciągająca się na północ od starego miasta dzielnica będąca współczesnym centrum miasta. Znajdują się tu m.in.: centra handlowe, dworce (to tu wysiądziemy przyjeżdżając do Sztokholmu z lotniska), siedziby firm i masa punktów gastronomicznych. Wybór miejsc noclegowych jest tu bardzo różnorodny - od dużych hoteli po mniejsze hostele. Najlepsze cenowo oferty znajdziemy w północnej części Norrmalm. Przykładem noclegu oferującego często przyjazne ceny jest Birka Hostel. Dostępne są w nim pokoje ze współdzieloną i prywatną łazienką. Pamiętajmy, że dzielnica ta jest całkiem inna niż historyczne spokojne centrum. Wszyscy się tu spieszą i panuje ciągły harmider podobny do innych dużych metropolii.

Znajdź nocleg na obszarze Norrmalm

Vasatan

Dzielnica Vasatan rozciąga się na północ od Norrmalm. Znajdziemy tu zdecydowanie więcej możliwości noclegowych w cenie zbliżonej do 200 zł za dobę, aby dostać się do centrum będziemy musieli jednak korzystać z komunikacji. Dzielnica jest typowym obszarem mieszkalnym i nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji turystycznych.

Znajdź nocleg na obszarze Vasatan

Östermalm

Ta modna dzielnica pełna drogich marek rozciąga się na północ od Djurgården i na wschód od Norrmalm. Östermalm to ekskluzywne hotele wzdłuż promenady i modne hostele/hotele dalej na północ. Trudno nam będzie znaleźć tu nocleg z prywatną łazienką poniżej 400 zł za dobę. Jeśli już, to powinniśmy szukać w jej północno wschodnich granicach. Mniej więcej pośrodku dzielnicy funkcjonuje STF Gärdet Hotel & Hostel. Nie należy on raczej do noclegów budżetowych, czasem jednak znajdziemy w nim dobre ceny za pokoje z prywatną łazienką i śniadaniem.

Znajdź nocleg na obszarze Östermalm

Kungsholmen

Dzielnica Kungsholmen znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, na północny zachód od starego miasta - rozciąga się za sztokholmskim ratuszem. Obszar ten jest dobrze skomunikowany z historycznym starym miastem siecią tramwajową. Jeśli znajdziemy nocleg we wschodniej części spokojnie do centrum dojdziemy też pieszo. Znajdziemy tu ciszę i spokój, parki, no i tani sklep Lidl. Budżetowym wyborem jest tu City Hostel, oferuje on jednak przede wszystkim pokoje ze współdzieloną łazienką.

Znajdź nocleg na obszarze Kungsholmen

Södermalm

Södermalm to duży okręg (wyspa) na południe od Gamla Stan. Wschodnia część Södermalm to dziś popularne miejsce pełne modnych knajpek i życia nocnego. Plusem tego obszaru jest na pewno stosunkowo duży wybór noclegów w rozsądnych jak na Sztokholm cenach - jest ich tu zauważalnie więcej niż we wcześniej opisywanych miejscach (z wyjątkiem Vasatan). Przykładem hotelu udostępniającego czasem ciekawe promocje jest Skanstulls Hostel, chociaż oferty najlepsze cenowo nie posiadają często okien. Minusem noclegu w północnej części jest też to, że w przypadku zwiedzania pieszego będziemy musieli wchodzić pod górę.

Innym oryginalnym sposobem na tańsze zakwaterowanie może być nocleg…w kajucie. Statek zamieniony na hostel o nazwie STF Rygerfjord Hotel & Hostel stoi zacumowany na zachód od Gamla Stan.

Znajdź nocleg na obszarze Södermalm

Budżetowe noclegi w Sztokholmie

Zasada szukania budżetowego noclegu w Sztokholmie wymaga pójścia na pewne ustępstwa. Hotel Rex Petit oferuje np. pokoje w piwnicach, oczywiście bez okien. Taki pokój ze śniadaniem dla dwóch osób może kosztować w przeliczeniu dla dwóch osób 300 zł za dobę. Hotel znajduje się dość blisko centrum i osoby lubiące spacery nie muszą korzystać z komunikacji publicznej.

Trzeba jednak brać pod uwagę specyfikę - pokoje są bardzo małe, ciemne i dla wielu osób mogą być po prostu nieakceptowalne. Z drugiej strony odległość i świetna oferta śniadaniowa może dla innych przeważyć szalę na plus.

Małe pokoje to dość popularny sposób na zmniejszenie cen, takie rozwiązanie zastosował też Hotel Micro.

Innym sposobem na bardziej budżetowe zakwaterowanie są noclegi w kajutach na statkach. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o przykładzie takiego noclegu, innym jest np. M/S Birger Jarl - Hotel & Hostel zacumowany tuż obok Muzeum Fotografii Fotografiska. Ten hostel jest jednak zdecydowanie gorzej oceniany. Niektóre z kajut posiadają prywatną łazienkę.


Reklama