Podróże po Europie

Gdzie spać w Sztokholmie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sztokholm jest miastem drogim, i to dotyczy to również noclegów. W sezonie ceny hoteli z prywatną łazienką w odległości do kilku kilometrów od historycznej części miasta zaczynają się od 800,00 kr (363,04 zł) - 1000,00 kr (453,80 zł) za dobę za pokój dla dwóch osób.

Poza sezonem i w przypadku promocji ceny te mogą być niższe, ale warto rozpocząć poszukiwania miejsca do spania odpowiednio wcześniej.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Sztokholmie?

Szukając noclegu w szeroko rozumianym centrum musimy zdecydować się na jakim typie okolicy nam zależy. Historyczne centrum jest ciche i spokojne, dzielnica Norrmalm jest pędzącym centrum miasta, Södermalm to dziś skupisko modnych knajpek, a dzielnicy Vasatan bliżej już do typowej miejskiej sypialni.

Gamla Stan - nocleg na Starym Mieście

Historyczne stare miasto jest ciekawym rozwiązaniem dla turystów z większym budżetem. Pamiętajmy jednak, że większość miejsc noclegowych znajduje się w historycznych budynkach, stąd brak wind i małe rozmiary pomieszczeń. Co więcej, nie zawsze będziemy mieć aż tak blisko do najbliższej stacji metra. Popularnym miejscem noclegowym jest hostel Archipelago Hostel Old Town, który potrafi zaskoczyć dobrą promocją na pokoje ze współdzieloną łazienką.

Gdzie nocować w Sztokholmie blisko najważniejszych atrakcji? Norrmalm!

Norrmalm to rozciągająca się na północ od starego miasta dzielnica będąca współczesnym centrum miasta. Znajdują się tu m.in.: centra handlowe, dworce (to tu wysiądziemy przyjeżdżając do Sztokholmu z lotniska), siedziby firm i masa punktów gastronomicznych. Wybór miejsc noclegowych jest tu bardzo różnorodny - od dużych hoteli po mniejsze hostele. Najlepsze cenowo oferty znajdziemy w północnej części Norrmalm.

Przykładem noclegu oferującego często przyjazne ceny jest Birka Hostel. Dostępne są w nim pokoje ze współdzieloną i prywatną łazienką.

Pamiętajmy, że dzielnica ta jest całkiem inna niż nieco senne historyczne centrum. Wszyscy się tu spieszą i panuje ciągły harmider podobny do innych dużych metropolii.

Vasatan

Dzielnica Vasatan rozciąga się na północ od Norrmalm. Znajdziemy tu zdecydowanie więcej możliwości noclegowych w cenie zbliżonej do 200 zł za dobę, aby dostać się do centrum będziemy musieli jednak korzystać z komunikacji. Dzielnica jest typowym obszarem mieszkalnym i nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji turystycznych.

Östermalm

Ta modna dzielnica pełna drogich marek rozciąga się na północ od Djurgården i na wschód od Norrmalm. Östermalm to ekskluzywne hotele wzdłuż promenady i modne hostele/hotele dalej na północ. Trudno nam będzie znaleźć tu nocleg z prywatną łazienką poniżej 400 zł za dobę. Jeśli już, to powinniśmy szukać w jej północno wschodnich granicach. Mniej więcej pośrodku dzielnicy funkcjonuje STF Gärdet Hotel & Hostel. Nie należy on raczej do noclegów budżetowych, czasem jednak znajdziemy w nim dobre ceny za pokoje z prywatną łazienką i śniadaniem.

Kungsholmen

Dzielnica Kungsholmen znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, na północny zachód od starego miasta - rozciąga się za sztokholmskim ratuszem. Obszar ten jest dobrze skomunikowany z historycznym starym miastem siecią tramwajową. Jeśli znajdziemy nocleg we wschodniej części spokojnie do centrum dojdziemy też pieszo. Znajdziemy tu ciszę i spokój, parki, no i tani sklep Lidl. Budżetowym wyborem jest tu City Hostel, oferuje on jednak przede wszystkim pokoje ze współdzieloną łazienką.

Södermalm

Södermalm to duży okręg (wyspa) na południe od Gamla Stan. Wschodnia część Södermalm to dziś popularne miejsce pełne modnych knajpek i życia nocnego. Plusem tego obszaru jest na pewno stosunkowo duży wybór noclegów w rozsądnych jak na Sztokholm cenach - jest ich tu zauważalnie więcej niż we wcześniej opisywanych miejscach (z wyjątkiem Vasatan). Przykładem hotelu udostępniającego czasem ciekawe promocje jest Skanstulls Hostel, chociaż oferty najlepsze cenowo nie posiadają często okien. Minusem noclegu w północnej części jest też to, że w przypadku zwiedzania pieszego będziemy musieli wchodzić pod górę.

Innym oryginalnym sposobem na tańsze zakwaterowanie może być nocleg…w kajucie. Statek zamieniony na hostel o nazwie STF Rygerfjord Hotel & Hostel stoi zacumowany na zachód od Gamla Stan.

Gdzie spać w Sztokholmie w mniejszym budżecie - pomysły na tańsze noclegi w Sztokholmie

Zasada szukania budżetowego noclegu w Sztokholmie wymaga pójścia na pewne ustępstwa. Hotel Rex Petit oferuje np. pokoje w piwnicach, oczywiście bez okien. Taki pokój ze śniadaniem dla dwóch osób może kosztować w przeliczeniu dla dwóch osób 300 zł za dobę. Hotel znajduje się dość blisko centrum i osoby lubiące spacery nie muszą korzystać z komunikacji publicznej.

Trzeba jednak brać pod uwagę specyfikę - pokoje są bardzo małe, ciemne i dla wielu osób mogą być po prostu nieakceptowalne. Z drugiej strony odległość i świetna oferta śniadaniowa może dla innych przeważyć szalę na plus.

Małe pokoje to dość popularny sposób na zmniejszenie cen, takie rozwiązanie zastosował też Hotel Micro.

Innym sposobem na bardziej budżetowe zakwaterowanie są noclegi w kajutach na statkach. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o przykładzie takiego noclegu, innym jest np. M/S Birger Jarl - Hotel & Hostel zacumowany tuż obok Muzeum Fotografii Fotografiska. Ten hostel jest jednak zdecydowanie gorzej oceniany. Niektóre z kajut posiadają prywatną łazienkę.

Gdzie spać w Sztokholmie - praktyczne wskazówki przy szukaniu noclegu w stolicy Szwecji

  • Zawsze sprawdźmy odległość do planowanych atrakcji i przystanków komunikacji miejskiej czy położenie mostów, np. piesze dostanie się z okolic Djurgården do starego miasta wymaga blisko godzinnego spaceru.
  • Jeśli zależy nam na cenie i dobrych warunkach możemy rozważyć noclegi ze współdzieloną łazienką. Noclegi tego typu są zdecydowanie tańsze i to nawet w droższych lokalizacjach.
  • Nie zawsze hotele są najlepszym wyjściem. W wielu hostelach odnajdziemy lepszą jakość i czystość niż w gwiazdkowym hotelu.
  • Sieć sztokholmskiego metra jest rozwinięta, posiada 100 stacji i jeśli i tak planujemy zakup drogiego biletu dziennego, to warto od razu szukać noclegów nawet dalej, ale w okolicy przystanku podziemnej kolejki.
  • Z drugiej strony, jeśli jedziemy we dwójkę i nasz plan zwiedzania pozwala na poruszanie się jedynie pieszo, to znajdując nocleg bliżej centrum na bilecie dziennym zaoszczędzimy około 115 zł (na parę), a na bilecie 72-godzinnym około 230 zł (na parę).
  • W wielu krajach hotelowe promocyjne śniadanie nie jest warte wyższej ceny. W przypadku sztokholmskich cen śniadanie w hotelu może okazać się bardziej opłacalne niż samodzielne zakupy w sklepach. Oczywiście jeśli hotel/hostel oferuje pełne śniadanie, a nie pojedynczą kanapkę.

Reklama