Skansen w Sztokholmie

Skansen (Skansen - Open-Air Museum) czyli muzeum na wolnym powietrzu. Jest to miejsce, do którego można się wybrać całą rodziną na kilka godzin. Warto wcześniej sobie zaplanować dłuższe zwiedzanie, niż później żałować, że się nie zdążyło zajrzeć w kilka miejsc.

O Skansenie

W tym "muzeum" doświadczyć możemy wielu różnych rzeczy, ponieważ na ekspozycjach związanych z kulturą się nie kończy. Jest to dość nietypowe miejsce, które łączy w sobie właśnie typowe obiekty skansenowskie (tutaj: związane z życiem w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną) z ogrodem zoologicznym.

Obszar skansenu

W części poświęconej eksplorowaniu kultury dawnej Szwecji można spotkać licznie przebrane osoby, które ubrane są w stroje z tamtej epoki. Dodatkowo mogą nam opowiedzieć kilka słów o danym miejscu, a często także przedstawiają jak wykonywało się kiedyś różne czynności.

Obszar ZOO

ZOO mieszczące się w tym muzeum zgromadziło te gatunki zwierząt, które żyją na wolności w Skandynawii. Spotkać tam można m.in. łosie, renifery i jelenie, które się zapewne wszystkim kojarzą z tym regionem. A także niedźwiedzie, foki oraz takie, które są raczej mało spotykane - rosomaki. Oprócz tego zobaczyć możemy także wiele zwierząt z gospodarstw domowych, np. kury (i koguty), świnie, konie czy kozy.

"Akwarium"

Na terenie Skansenu mieści się także "Akwarium" (Skansen-Akvariet), którego nazwa może być myląca, ponieważ wchodząc tam nie zobaczymy tylko ślicznych rybek i zwierząt wodnych. W specjalnym "pawilonie" z bliska obejrzeć tam można np. lemury.

Oko w oko z lemurami

!Lemury w Skansenie w Sztokholmie
Lemury w Skansenie w Sztokholmie

Co ciekawe, zwierzęta te nie są od nas odgrodzone żadnymi siatkami, szybami czy ogrodzeniami. Razem z nimi znajdujemy się w zagrodzonym boksie, w którym jest podwieszony mostek i swobodnie każdy się może poruszać. Często lemury wchodzą na mostek lub po prostu przebiegają po nim na drugą stronę. To dosyć żwawe stworzenia, więc czasami ciężko im zrobić zdjęcie. Niestety podczas naszego pobytu padał deszcz, więc większość cały czas siedziała schowana w swoich "budkach", przytulając się do siebie "w kupie". Uważajmy jednak w tym miejscu, ponieważ mimo, że są to bardzo zwinne i szybkie zwierzątka, to potrafią przebiec nam prosto pod nogami. Bądźmy ostrożni, aby niechcący nie przydepnąć któregoś z nich.

Inne zwierzęta w "Akwarium"

Zobaczyć lemury z tak bliska to nie lada gratka. Jednak to nie jedyne zaskakujące atrakcje tego miejsca. W dalszej części, wewnątrz pawilonu przechodzimy przez "tropikalny zakątek", w którym możemy spotkać inne małpki, a także gady, które są na wyciągnięcie naszej ręki i ponownie nie oddziela nas nic od tych stworzeń. Podążając dalej mamy okazję zobaczyć z bliska bez szyby węża boa dusiciela, a także ogromnego pająka. Co więcej, możemy skorzystać z okazji i pod nadzorem opiekuna tych gatunków dotknąć i "pogłaskać" je.

Skansen w Sztokholmie - boa dusiciel

Ciekawszym ze zwierząt, które widzieliśmy jest także rosomak tundrowy (ang. wolverine), który należy do gatunku drapieżnych ssaków lądowych z rodziny łasicowatych. Wcześniej w żadnym innym ogrodzie zoologicznym nie mieliśmy okazji zobaczyć tych zwierząt.

Krótki filmik z tymi zwierzętami:

Informacje praktyczne:

Ceny biletów wstępu

Ceny biletów wstępu uzależnione są od sezony odwiedzi. Dostępne są również bilety na dwa dni.

kiedy / rodzaj biletu bilet normalny bilet ulgowy (emeryci / studenci / grupy (cena za osobę)) bilet ulgowy (dzieci 4-15 lat)
9.01.2017 - 29.04.2017 120 SEK (ok 57,60 zł) 100 SEK (ok 48 zł) 60 SEK (ok 28,80 zł)
30.04.2017 - 30.09.2017 180 SEK (ok 86,40 zł) 160 SEK (ok 76,80 zł) 60 SEK (ok 28,80 zł)
01.10.2017 - 31.12.2017 120 SEK (ok 57,60 zł) 100 SEK (ok 48 zł) 60 SEK (ok 28,80 zł)
24.12.2017 (Wigilia) bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie
jarmarki świąteczne: 25.-26.11.2017 oraz 2.-3.12., 9.-10.12. i 16.-17.12.2017 160 SEK (ok 76,80 zł) 140 SEK (67,20 zł) 60 SEK (ok 28,80 zł)

Więcej informacji o obiekcie na oficjalnej stronie: Skansen

Dni i godziny otwarcia

Mogą się różnić w zależności od sezonu, w którym chcemy odwiedzić muzeum. Szczegółowe godziny można sprawdzić na oficjalnej stronie.

  • Skansen otwierany jest zawsze o 10:00;
  • zamykany najwcześniej 24. grudnia o 14:00;
  • zamknięcie o 15:00 w okresie styczeń - marzec (w weekendy czynny jest wtedy godzinę dłużej);
  • do godziny 20:00 muzeum działa w okresie od 20. czerwca do 31. sierpnia;
  • w dniach 6. i 19. czerwca godziny otwarcia sięgają aż 22:00;

Dla posiadaczy "The Stockholm Card":

  • wejście do skansenu jest wliczone w cenę karty;
  • wstęp do Akwarium "Skansen-Akvariet" jest również zawarty w cenie karty;

Poniżej także krótka relacja wideo:

!Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie

!Lemury i Skansen w Sztokholmie
Lemury i Skansen w Sztokholmie

!Wizyta w Skansenie w Sztokholmie
Wizyta w Skansenie w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie

renifer w Skansenie w Sztokholmie

!Widok z góry ze Skansenu na Sztokholm
Widok z góry ze Skansenu na Sztokholm

Skansen w Sztokholmie

!Tory - Skansen w Sztokholmie
Tory - Skansen w Sztokholmie


Reklama