Punkty widokowe Sztokholmu

Sztokholm będący miastem położonym na wyspach, wbrew pozorom nie jest płaski. Miejski krajobraz uzupełniony jest o skalne klify, będące naturalnymi wzniesieniami wokół centrum tego miasta.

Jak w większości europejskich miast, również i tutaj znajdują się różnego typu punkty i tarasy widokowe. Począwszy od nowoczesnego SkyView, poprzez wieże telewizyjną, aż po naturalne punkty widokowe i ciekawie zlokalizowane restauracje.

Najlepsze punkty widokowe w Sztokholmie:

  • wieża telewizyjna - Kaknästornet
  • punkt widokowy na tarasie - Katarina gångbro
  • punkt widokowy - Mosebacketerrassen
  • punkt widokowy - Cornelisparken
  • restauracja w Fotografiska
  • SkyView

Kaknästornet - wieża telewizyjna

Wieża telewizyjna w Sztokholmie (Wieża Kaknäs) - Kaknästornet to oddalone od centrum miejsce z punktem z tarasem widokowym na szczycie (zabezpieczonym na całej wysokości kratkami) i przeszkloną restauracją oraz barem.

Wieża jest centrum wszystkich audycji radiowych i telewizyjnych w Szwecji.

Wysokość obiektu to 155 metrów. Na górę wjeżdżamy windą. Koszt normalnego biletu wstępu to 60 SEK, bilet ulgowy - 25 SEK (dla dzieci od 7 do 15 lat).

Pod samą wieżą zatrzymuje się autobus nr 69 jeżdżący z centrum miasta.

Widoki z wieży w pogodny dzień są zachwycające, można przyjrzeć się jak bardzo dużo zielonych terenów znajduje się w mieście. Obiekt jest trochę oddalony od centrum, więc jeśli liczymy na obserwowanie Sztokholmu, to najlepiej wybrać się tam w dzień.

widok z wieży telewizyjnej w Sztokholmie

widok z wieży telewizyjnej w Sztokholmie

widok z wieży telewizyjnej w Sztokholmie

talerze przed wieżą telewizyjną w Sztokholmie

widok z wieży telewizyjnej w Sztokholmie

na szczycie wieży telewizyjnej w Sztokholmie

wizyta na wieży telewizyjnej w Sztokholmie

Punkt widokowy na tarasie - Katarina gångbro

Katarina gangbro (w dzielnicy Södermalm) to taras, na którego końcu znajduje się winda Katarinahissen (Katarina Elevator), łącząca obszar Slussen z Moseback (Moses Hill) - będącym miejscem, w którym odbywają się różne mniejsze kulturalne imprezy na świeżym powietrzu. Na samym końcu tego tarasu znajduje się wymieniona wcześniej widna, podchodząc do niej można obserwować Sztokholm z góry.

!widok z tarasu widokowego Katarina gangbro - sztokholm
widok z tarasu widokowego Katarina gangbro - sztokholm

taras widokowy na Katarina gangbro - Sztokholm

punkt widokowy na tarasie Katarina gangbro

Punkt widokowy - Mosebacketerrassen

Mosebacketerrassen zlokalizowany na wzgórzu Moseback (Moses Hill - tutaj odbywają się imprezy na świeżym powietrzu) jest znany wśród mieszkańców jako miejsce nocnych imprez. W ciągu dnia poszukują tego tarasu turyści, chcący podziwiać panoramę miasta. Jest to jeden z bardziej znanych i lubianych punktów widokowych w Sztokholmie.

widok na Sztokholm z punktu widokowego na Mosebacketerrassen

na tarasie Mosebacketerrassen - Sztokholm

Sztokholm - na tarasie widokowym Mosebacketerrassen

Punkt widokowy - Cornelisparken

Cornelisparken to malutki park w dzielnicy Södermalm w centrum Sztokholmu, położony na wschodnim krańcu malutkiej i kolorowej uliczki Mäster Mikaels gata, na skalnym klifie w najbliższej okolicy muzeum Fotografiska.

Widoki z tego miejsca również cieszą oko, doskonale widać stąd park rozrywki Tivoli Grona Lund oraz położone najbliżej muzeum fotografii. Nie zabraknie również widoków na zabytkową część miasta. Oprócz tego miłośnicy ogromnych promów również powinni być zadowoleni, ponieważ przyjrzeć się tutaj możne promom pływającym do Birki.

Widok z Cornelisparken - Sztokholm

Sztokholm - widok z Cornelisparken

Tivioli Grona Lund - widok z Cornelisparken - Sztokholm

Restauracja w Fotografiska

Fotografiska to szwedzkie muzeum fotografii, które powinno ucieszyć miłośników tej sztuki lecz nie tylko. Na końcowej trasie zwiedzania znajduje się bar i restauracja z dużym oknem, przez które można podziwiać widoki na miasto. Mówi się, że jest to najlepsze miejsce widokowe.

Wejście do obiektu jest płatne, cena biletu normalnego to koszt 120 SEK. Dodać również należy, że miejsce jest wyjątkowo długo otwarte, można je odwiedzić na sam koniec dnia pełnego zwiedzania. Po obejrzeniu wystawy fotografii udać się do restauracji, zająć miejsce przy oknie (uwaga: ciężko takie znaleźć, czasami trzeba poczekać) i delektować się widokami przy gorącej czekoladzie lub lokalnym piwie. :)

widok z restauracji w Fotografiska - Sztokholm

widok z restauracji w Fotografiska - Sztokholm

Tivoli - widok z restauracji w Fotografiska - Sztokholm

SkyView

Sztokholm uznawane ze nowoczesne miasto dorobiło się równie nowoczesnej konstrukcji, największego kulistego budynku na świecie, służącego za tor dla dwóch małych przeszklonych (również kulistych) gondoli. Wjeżdżając taką gondolą na samą górę obiektu można podziwiać miasto.

Więcej informacji wraz z ciekawostkami i praktyczną wiedzą znajdziecie w tej relacji z odwiedzin SkyView w Sztokholmie.

Cena biletu normalnego to koszt 150 SEK (ok 70 zł), widoków w tym miejscu nie ma zachwycających (jeśli oczekujemy zobaczyć dobrze centrum i zabytkową część miasta), jednak sama atrakcja będzie dosyć ciekawym doświadczeniem.

!Sztokholm widziany z gondoli SkyView
Sztokholm widziany z gondoli SkyView

!SkyView w Sztokholmie
SkyView w Sztokholmie

Reklama