Djurgården - muzea, atrakcje oraz informacje praktyczne

Wyspa Djurgården jest jednym z ulubionych miejsc sztokholmczyków oraz odwiedzających miasto turystów. Znajdziemy tu wspaniałe muzea, park rozrywki oraz całe połacie zieleni. Djurgården zajmuje obszar kilkukrotnie większy niż Stare miasto (Gamla Stan).

Wyspę Djurgården możemy podzielić na dwa obszary:

 • część zachodnią, która została szczelnie wypełniona atrakcjami i muzeami. Najbardziej znaną placówką jest Muzeum Vasa, w którym zobaczymy wyciągnięty z morza zatopiony okręt wojenny.
 • część wschodnią, z olbrzymim otwartym dla wszystkich parkiem miejskim, w którym zachowało się wiele starych drzew czy budynków. Na wschodnim krańcu wyspy znajdziemy małe jezioro Isbladskärret.

Obie części niczym granica rozdziela najstarszy na świecie skansen.

Na wyspę prowadzi most Djurgårdsbron. Nie bez przesady uważany jest za najpiękniejszy most w całym Sztokholmie. Na każdym z czterech rogów udekorowany został statuą nordyckiego bóstwa. Konstrukcja jest stosunkowo młoda, została oddana do użytku w 1897 roku. Zastąpił wcześniejszy most żelazny.

!Słynny most Djurgårdsbron prowadzący na wyspę Djurgården
Słynny most Djurgårdsbron prowadzący na wyspę Djurgården

Historia

Wyspa należała do monarchii szwedzkiej od XV wieku. Od XIII wieku obszar należał do zgromadzenie zakonnego św. Klary. Nie do końca wiadomo co działo się tu wcześniej. Na terenie parku znaleziono fragmenty grobów z okresu wikingów. Prawdopodobnie znajdowała się tu w przeszłości farma.

Nazwa Djurgården w wolnym tłumaczeniu oznacza “ogród dla zwierząt”. Nazwa pochodzi z XVI wieku, kiedy to król Jan III zdecydował się utworzyć tu dla siebie park rozrywki, co w tamtych czasach oznaczało po prostu teren, na którym król polował. Na obszarze parku hodowano jelenie, łosie oraz renifery.

Na początku XIX wieku park zaczął stawać się czymś więcej niż teren łowiecki. Zaczęły powstawać tu pierwsze budynki, takie jak otworzony w 1801 roku teatr Djurgårdsteatern. Przez cały XIX wiek wschodnia część wyspy była rozbudowywana.

Duży wpływ na dzisiejszy wygląd terenu miała wystawa Stockholm World's Fair z 1897 roku. Z myślą o niej zbudowano most Djurgårdsbron oraz część budynku, w którym dziś mieści się Muzeum Nordyckie.

Zwiedzanie Djurgården

Po terenie wyspy najlepiej poruszać się pieszo. Wyspa na długość ma trochę ponad kilometr. Niektórzy decydują się na wypożyczenie roweru, nie przy każdym muzeum będziemy mieć jednak możliwość bezpiecznego przypięcia jednośladu.

Niemal na całej długości wyspy możliwy jest spacer wzdłuż linii wody. Wyjątkiem jest park rozrywki Gröna Lund.

Jeśli zależy nam na spokoju i ciszy od razu powinniśmy ruszyć w stronę zielonej części wyspy.

Jak dostać się na wyspę Djurgården?

Na Djurgården możemy dostać się na kilka sposobów:

 • statkiem odpływającym z przystani Slussen (Gamla stan) w około 10 minut,
 • historycznym tramwajem numer 7 (lista przystanków tramwaju),
 • autobusami numer 67, 69, 69k lub 76.

Więcej: Komunikacja miejska w Sztokholmie

W ładny dzień najlepiej jednak dojść na wyspę pieszo idąc wzdłuż promenady Strandvägen. Po drodze miniemy dziesiątki przycumowanych łódek, zobaczymy piękne fasady budynków oraz spotkamy wielu spacerujących mieszkańców.

Muzea i atrakcje

Na obszarze całej wyspy znajdziemy masę atrakcji oraz muzeów. Żeby zobaczyć wszystkie z nich potrzebowalibyśmy przynajmniej kilku dni. W tym miejscu zebraliśmy listę ciekawych miejsc, w których warto rozważyć wizytę.

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa to najczęściej odwiedzane i zdecydowanie najciekawsze muzeum w stolicy Szwecji. W środku zobaczymy oryginalny okręt wojenny z XVII wieku nazwany “Vasa” na część rządzącej dynastii.

Szacuje się, że zachowało się blisko 95% oryginalnego 69-metrowego statku. Cała zewnętrzna obudowa udekorowana jest setkami dopracowanych rzeźb - szczególnie piękne rzeźbienie jest na rufie oraz na odchodzących od niej burtach.

Statek zatonął podczas swojego pierwszego rejsu, zaledwie kilometr po wypłynięciu. Po zatonięciu przeleżał w mule ponad 300 lat zanim został wyciągnięty. Statek miał być użyty w trakcie wojny polsko-szwedzkiej. Nasi rodacy zostali oskarżeni przez szwedzką propagandę o sabotaż i przyczynienie się do zatopienia jednostki. Prawda była bardziej prozaiczna - sami Szwedzi popełnili błędy przy projektowaniu okrętu.

Dziś nie możemy wejść na pokład. Możemy za to obejść i obejrzeć statek ze wszystkich stron z różnych poziomów.

Więcej: Muzeum Vasa - historia oraz informacje praktyczne

!Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie

Skansen - najstarsze otwarte muzeum na świecie

Miejsce, które można polecić każdemu odwiedzającemu stolicę Szwecji. W sztokholmskim skansenie (najstarszym na świecie!) zobaczymy ponad 150 budynków sprzed rewolucji przemysłowej. Zostały tu przeniesione z różnych stron kraju. Odwiedzimy m.in. piekarnię czy drewniany kościół.

Do części budynków możemy wejść. W niektórych zobaczymy przebranych pracowników wyglądających i zachowujących się tak samo, jak w przeszłości. Odwzorowano tu także tradycyjne gospodarstwa domowe - na ich dziedzińcach i fermach spokojnie przebywa sobie trzoda chlewna i drób.

Na terenie skansenu znajduje się także niewielki ogród zoologiczny, który skupia się na zwierzętach występujących w Skandynawii. Zobaczymy m.in. rosomaka, niedźwiedzia czy łosia.

Dziwną częścią skansenu jest akwarium. Może nawet nie samo akwarium, ale część poświęcona… lemurom. W specjalnym pawilonie możemy przespacerować się pomiędzy wolno biegającymi małpkami.

Na wizytę w skansenie możemy spokojnie przeznaczyć minimum 2 godziny.

Więcej: Skansen w Sztokholmie - informacje praktyczne

!Skansen w Sztokholmie, wyspa Djurgarden
Skansen w Sztokholmie, wyspa Djurgarden

Park rozrywki Gröna Lund

Karuzela “łańcuchowa" na wysokości, katapulta, roller coaster - także takie atrakcje znajdziemy na wyspie Djurgården, w parku rozrywki Gröna Lund. Trzeba uczciwie przyznać, że niektóre z atrakcji operujące na wysokości są dla osób o naprawdę mocnych nerwach…

Zasady działania parku nie są oczywiste. Oddzielnie płacimy za wstęp, a oddzielnie za korzystanie z każdej z atrakcji. Każda atrakcja "kosztuje" określoną liczbę kuponów, które kupujemy wcześniej.

Park otwarty jest od 27 maja do 25 września. Park najlepiej omijać w weekendy i piątki w godzinach wieczornych, wtedy na miejscu są oprócz turystów tłumy mieszkańców.

Więcej: Park rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie - informacje praktyczne

!Widok na park rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie
Widok na park rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie

Nordiska museet

Muzeum nordyckie znajduje się zaledwie kawałek od głównego mostu prowadzącego na wyspę.

W środku przygotowano wystawy poświęcone życiu oraz kulturze Szwedów na przestrzeni wieków, od czasów średniowiecznych do dziś. Zobaczymy tu m.in. jak mieszkańcy ubierali się w przeszłości, ale także produkty używane w XX wieku. Zbiory muzeum można określić jako swoiste misz-masz. W środku postawiono olbrzymi monument Gustawa Wazy.

Budynek muzeum na pierwszy rzut oka przypomina olbrzymi renesansowy pałac. Jest on jednak dużo młodszy - jego budowa zakończyła się w 1907 roku, a pierwsza część oddana do użytku została na wystawę w 1897 roku. Przed głównym wejściem postawiono monument króla Karola X na koniu.

Adres: Djurgårdsvägen 6-16, 115 93 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia: codziennie: czerwiec - sierpień: 09:00 - 18:00 / wrzesień - maj: 10:00 - 17:00.
Cena biletów wstępu: bilet normalny - 120 SEK (około 57,60 zł) / bezpłatnie - poniżej 18 lat.

Junibacken

Junibacken to swoisty park rozrywki dla dzieci. W środku przygotowano wiele interaktywnych wystaw poświęconych bohaterom dzieł Astrid Lindgren oraz innych szwedzkich autorów.

Chatki, zjeżdżalnie, przejażdżka słynnym pociągiem poprzez krainę wzorowaną na świecie z książek Lindgren, księgarnia dla dzieci - to wszystko znajdziecie w tym miejscu. Atrakcja jest idealna dla dzieci, chociaż dorośli też mogą odnaleźć tu coś dla siebie.

Adres: Galärvarvsvägen 8, 115 21 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia: codziennie 10:00 - 17:00.
Cena biletów wstępu: bilet normalny (od 16 lat) - 159 SEK (około 76,32 zł), bilet ulgowy - (2 - 15 lat) - 139 SEK (około 66,72 zł), bezpłatnie - poniżej 2 lat.

Muzeum ABBA

Muzeum poświęcone słynnemu szwedzkiemu zespołowi ABBA. Jest to jedna z najnowszych placówek na wyspie, muzeum otworzono dopiero w 2013 roku. W środku przygotowano interaktywne wystawy poświęcone słynnym wykonawcom muzyki pop.

Adres: Djurgårdsvägen 68, 115 21 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia:

 • 29 maj - 3 wrzesień 09:00 - 19:00,
 • 4 wrzesień - 1 październik: poniedziałek - wtorek 10:00 - 18:00, środa - czwartek 10:00 - 19:00, piątek - niedziela 10:00 - 18:00,
 • 2 październik - 29 październik: poniedziałek - wtorek 12:00 - 18: 00, środa - czwartek 10:00 - 19:00, piątek - niedziela 10:00 - 18:00,
 • 30 październik - 5 luty: poniedziałek - wtorek 10:00 - 18:00, środa - czwartek 10:00 - 19:00, piątek - niedziela 10:00 - 18:00,
 • 6 listopad - 31 grudzień: poniedziałek - wtorek 12:00 - 18:00, środa - czwartek 10:00 - 19:00, piątek- niedziela 10:00 - 18:00,
 • ostatnie wejście: 90 minut przed zamknięciem.

Zamknięte: 24 grudzień.
Cena biletów wstępu: bilet normalny (od 16 lat) - 250 SEK (około 120,00 zł) / bilet ulgowy (dzieci 7 - 15 lat) - 95 SEK (około 45,60 zł) / bezpłatnie - dzieci poniżej 7 lat / bilet rodzinny (2 dorosłych + max 4 dzieci w wieku 7-15 lat) - 595 SEK (około 285,60 zł).

Biologiska museet

Muzuem biologiczne, w którym zobaczymy zwierzęta oraz ptaki występujące w Skandynawii. Placówka powstała w 1893 roku.

Nawet jeśli nie interesuje nas tematyka muzeum warto zobaczyć sam budynek. Architekt podczas projektowania wzorował się na drewnianych średniowiecznych kościołach spotykanych w Norwegii.

Adres: Hazeliusporten 2, 115 21 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia: październik - marzec: wtorek - piątek 12:00 - 15:00, sobota - niedziela 11:00 - 15:00 / kwiecień - wrzesień: codziennie 11:00 - 16:00.
Zamknięte: od 1. września 2017 roku - REMONT.
Cena biletów wstępu: bilet normalny (od 16 lat) - 65 SEK (około 31,20 zł) / bilet ulgowy dla seniorów - 50 SEK (około 24,00 zł) / bilet ulgowy dla dzieci (7 - 15 lat) - 25 SEK (około 12,00 zł).

Kungliga Djurgården

Kungliga Djurgården, czyli Królewski Ogród Zwierząt. Tak w przeszłości nazywała się cała wyspa. Dziś tereny zielone zachowały się w samym środku Djurgården i są idealnym miejscem na odpoczynek wśród natury.

Jak dostać się do parku? Najlepiej skręcić w lewo od razu za mostem Djurgårdsbron i przejść słynną niebieską bramą. Następnie możemy spacerem przejść promenadą wzdłuż linii wody aż dojdziemy do terenów zielonych.

!Słynna niebieska brama na wyspie Djurgarden w Sztokholmie
Słynna niebieska brama na wyspie Djurgarden w Sztokholmie

Pałac Rosendal

Po drodze do parku możemy przejść obok królewskiego pałacu Rosendals slott. Pałac zbudowany został stosunkowo niedawno, w 1820 roku i służył jako miejsce do wypoczynku.

Budynek jest ciekawy również z tego powodu, że jest pierwszą królewska rezydencją zbudowana za czasów nowej dynastii rządzącej krajem - dynastii Bernadotte. W środku zobaczymy oryginalne meble oraz dekoracje.

Pałac możliwy do zwiedzania podczas wycieczki z przewodnikiem, od wtorku do niedzieli od 15 czerwca do 13 sierpnia. Wycieczki odbywają się o 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00. Zwiedzanie trwa 45 minut.

Adres: Rosendalsvägen 49, 115 21 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia: 15 czerwiec - 13 sierpień: wtorek - niedziela, wycieczki co godzinę od 12:00 do 15:00 włącznie.
Cena biletów wstępu: bilet normalny - 100 SEK (około 48,00 zł) / bilet ulgowy ( dzieci 7 - 17 lat) - 50 SEK (około 24,00 zł) / bezpłatnie - poniżej 7 lat.

Prins Eugens Waldemarsudde

Na południowym krańcu wyspy znajduje się jedno z ciekawszych muzeów sztuki w całej Szwecji - Prins Eugens Waldemarsudde. Muzeum mieści się w rezydencji księcia Eugena zbudowanej w latach 1903-1905 oraz w dodatkowej części stworzonej specjalnie z myślą o galerii w sztuki.

Dolna część posiadłości wygląda się tak samo jak w czasach życia księcia. Zobaczymy tu oryginalną zabudowę, meble czy zdobienia. Na górnych piętrach zobaczymy obrazy ze zbiorów księcia, składające się przede wszystkim z malarstwa współczesnego.

Do posiadłości przynależy większy kawałek terenu, w tym ogród nad wodą, w którym zobaczymy rzeźby czy stare budynki jak Gamla Huset (Stary Dom) z końca XVIII wieku.

Idąc do pałacu miniemy dąb księcia Eugena, który według szacunków znajduje się tu od 300 - 400 lat. W przeszłości dęby były własnością korony i nie można ich było ścinać pod rygorem kary śmierci.

Adres: Prins Eugens Väg 6, 115 21 Stockholm, Szwecja.
Dni i godziny otwarcia: wtorek - niedziela 11:00 - 17:00, w czwartki do 20:00.
Zamknięte: nieczynne w poniedziałki oraz 23 czerwca, 24, 25 i 31 grudnia.
Cena biletów wstępu: bilet normalny - 150 SEK (około 72,00 zł) / bilet ulgowy (seniorzy i studenci) - 120 SEK (około 57,60 zł) / bezpłatnie - poniżej 19 lat.

Wiatrak Waldemarsudde

Tuż obok muzeum Prins Eugens Waldemarsudde znajdziemy jeden z najbardziej oryginalnych zabytków - idealnie zachowany wiatrak typu holenderskiego. Struktura powstała w 1784 roku.

W wiatraku zajmowano się wytwarzaniem oleju lnianego.

Adres: 115 21, Prins Eugens Väg 8A, 115 21 Stockholm, Szwecja.

Jezioro Isbladskärret

Małe jezioro Isbladskärret znajduje się niemal na wschodnim krańcu wyspy. Jezioro słynie z dużej ilości ptactwa, zaobserwowano tu kilkadziesiąt gatunków. Możemy przejść niemal całe dookoła po specjalnie wytyczonych ścieżkach.


Reklama